etter. biedingen BE VIOOLSPELER. Courant Het dure rapport. III. *1 52e Jaargang. Zaterdag 2 Augustus 1913. 5o. 12239. Feestdagen. behalve Zon en Buitenlanclsch, Nieuws. TTDufL- )E [{ioscoo ■oemde idig Handboek SPAIL. itiên kasten slechts betaling: XTïe‘CL“w-s- en. voor Grou-êLa- ezx Oxxxstxelrezx- Verschijnt dagelijks ATZETTER. e0orlogl870/71 GOUDA. 'rogramma USTÜS en volgende vonds 9 uur. TAMINJAL’S JAM d.e IS-EJSTE. ELST BIJ ARNHEM. De Kabinetscrisis. ■4-w Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 1 aan het Bureau. (Wordt vervolgd.) dien aran f 0.55 0.10 jevingen voor Zie- 13e druk, voor sl. in de ucce*. 5, voor elke regel Vrij bewerkt door AMO. GOIIISIHE COURANT n A. BRINKMAN raagd een n aan het kantoor s van if. -Duitsche Oorlog, de film in ao afdeelfn- rische tafereelen zoo- Portugal. Do gisting in Portugal. Te Lissabon is een wagen in beslag genomen die een transport van bommen n Koning Wilhelm f hts tot en met 7 AUGUSTUS. 1 in de „Witte Bios- ze indrukwekkende geweldigen volken ren Berendans. akter de Rattenvanger. Plaatsen 2e Rang 20 Ct. 3® ft 10 M uur enn.m.2uur ncours op het d. Gr. Floris weg. ouw- ep Woning- ergadering Onder- „Armenzorg.tt wij geregeld tijdig en ontvangen van irten, vermakelijk jze dan in onze 1. de Senegal. berg heeft verzocht uw eerste zang nummer te mogen begeleiden op de piano, als Giotto nog niet hier zal zijn. Voor waar, dat is öen eer, d hij de beroemde zangeres Maiibi niet zou hebben aangedaan. Daarop geleidde hij Stella naar de kamer, waar de muziekkuiistenaars en professors vereenigd waren. Door allen werd zij onmiddollijk omringd en met den meesten eerbied behandeld. Het ^bepaalde uur sloeg en het uit gelezen gezelschap ging de zaal uit, naar de concertzaal. De openslaan de deuren tusschen drie groote ka mers waren weggenomen. De achter ste kamer werd ingenomen door het orkest, en dan bleef er nog eenige ruimte over voor het opgeslag.cn too- neel voor Stella. De beide andere ka mers vormden samen een mooie zaal, waarin het chique publiek gezeten was. Reeds was vooraf aangezegd dat te- laatkomers geen toegang moor zou den hebben. Zij, die een plaats hadden gekre gen, hadden er behoorlijk voor moe ten betalen, doch de inteekenlijsten waren alleen aangeboden aan de adel lijkste familiën, hooggeplaatste regee- ringspersonen en kunstenaars. Wel werden door anderen nog kaarten ge vraagd, doch dan was steeds het eensluidende antwoord: het beschik baar aantal kaarten was uitverkocht. Toen het aanzienlijk gezelschap en f 1.25 1.50 votoerd enaangoschaft door een sterk vergrootglas te zien en die nuttigheid eerst tot haar juiste ver houdingen terug te brengen, als het geld uitgegeven en de gewensehte zaken aanwezig zijn. De juiste schat ting van het nut van het aange schafte leidt dan tot erkentenis van de ongenoegzaamheid voor het ge stelde doel en alleen reeds om niet al het uitgegevene nutteloos te maken, moet dan op inwilliging van hoogere eischen worden aan gedrongen. Vooral wanneer er een groote sprong in zake het defensiebudget wordt gevraagd, wordt er somtijds met klem betoogd, dat er eigenlijk nagenoeg niets van eenige waarde aanwezig is en bij inwilliging der voorstellen zeer veel verkregen zou de worden, ma»r vóórdat het gehoele programma van nieuke zaken geheel is afgewerkt, moet dan weder be toogd -worden, dat het verkregone geheel onvoldoende is voor het ge stelde doel.” Balkan-Staten. Adrianopel. De dreigementen on waarschuwin gen van do zijde der Mogendheden aan do Porto inzake Adrianopel, worden zwakker en zeldzamer, en do verzeke ringen van Turkschen kant, dat men de heilige stad niet weder goedschiks weder prijsgeven zal, worden krach tiger. En ook hieromtrent doet de Roe- meensche correspondent van do Frankf. orlogsverklaring. den Gaisberg. van Majoor Kaysen- ten van Wörth. itsche helden. 1 het 61ste. adan. on Koning Wilhelm renster. veral In Duitschland angstelling. Honderd 1 aldaar de voorstel le meeste ziekten kelijk te genezen, om op goedkoopst nier zelf de ver- elen te bereiden, i vermeerderd door Deel, meer dan O.OO. a ongemak en voor rdste kwalen, geeft 1 ter genezing. BOLLE, Bazaar oeken, Hang 98, o na ontvangst lts OO ct., waarop L”. Wat zal mr. Lohman verontwaar digd zijn, dat die waarheid in het rap port van eeon Staatscommissie zij net dan in een bijgevoegde nota wordt vermeld. (Woi^l Vervolgd.) De Woensdagavond gehouden ver gadering van de partijen der> vrijzin nige concentratie heeft, zooals in het gepubliceerde communiqué is mede gedeeld, besloten niet mede te werken tot de vorming van een kabinet uit de concentratie. Hoewel een belang rijk aantal leden meenden dat ook de concentratie op zich zelve met kans van welslagen zou kunnen pogen, het program tot uitvoering te brengen, wafe, nadat van verschillende zijden met kracht de tegenovergestelde mea ning werd verdedigd, de vergadering eenstemmig van oordeel dat daarvan moest worden af gezien. Het besluit is gevallen. Het kon niet anders. In de gegeven omstan digheden moest volkomen overeenstem ming bestaan, waar de concentratie slechts over 37 zetels beschikt. Hoewel wij het betreuren dat dit besluit is genomen, is het volkomen begrijpelijk. De houding door de S. D. A. P. aangenomen inzake het sten nen van qen concentratie-kabinet, lustrum do eeno schepensoort (pant- serschepon) en in het volgende een andere schepensoort'(pantserkruisers) op den voorgrond treden. De Pant- serplatteninterossenten van alle groote landen zullen het winstge vende van liun weinig eervol bedrijf niet in de waagschaal stollen door een tijdlang de snelheid, bewape ning en bescherming dezelfde te doen blijven. De berichten, welke telkens in couranten en tijdschriften te vinden zijn, omtrent de steeds grootere schepen, grootere snelheid, grooter aantal kanonnen en zwaarder bescherming, ook tegen projectielen uit vliegmachines, bewijzen trou wens duidelijk, dat het een illusie is, dat er thans een tijdperk van botrekkolijken stilstand zou komen. De ervaring wijst op altfjd snellere opeenvolging van nieuwere zaken, die de oudere waardeloos maken. Men moge kunnen aantoonon, dat er ut* theorie onoverkomelijke be zwaren bestaan tegen verdere op drijving van factoren, als dc snel heid, den afstand waarop gevuurd wordt enz., slechts twijfel aan het menschelijk vernuft, dat in zijn allerfijnsten vorm steeds ter beschik king is van de makers van vornie- lingswerktuigcn en de beschermings middelen daartegen, kan doen be weren, dat thans voorshands het hoogste bereikt is. Natuurlijk kan do ondergetoekende niet aangeven, in welke richting thans een hooger rendement zal worden gezocht, doch zijns inziens verbiedt het gezond verstand te gelooven aan een ver traging van het tempo, waarin nieuwe aanvallen en verdedigings middelen, welke de oude waardeloos maken, elkander zullen opvolgen. Geestig steekt ’de hoer Van Gijn don draak met de,militaire deskun digen, die altijd maar weer voor de uitgave van nieuwe millioenen pleiten: „Militaire deskundigen plegen zij het onbewust do nuttigheid van hetgeen nog moet worden ge- welke gebleken is uit de gepubliceerde correspondentie tusschen Dr. Bos en Mr. Troelstra, is van dien aard, dat zij geen voldoenden waarborg biedt en een optredende vrijzinnige regee- ring, die een rechts ledental van 45 tegenover zich heeft, aan pllerlei ver rassingen kan blootstellen, welke haar leven tot slechts enkele maanden zou kunnen beperken. Wij achten het genomen besluit, waar de concentratie zich reeds voor de stembus Aeeft uitgesproken de Re- geering nieV te zullen aanvaarden, indien haar geen meerderheid door de stembus zou worden gegeven, thans daarom alleszins juist. Dat de crisis daardoor een nieuwe phase is ingetreden, die een oplossing moeilijk maakt on deze langer zal doen duren, is aan de houding der S. D. A. P. te danken. Zij heeft he£in haar macht gehad de stembuseischen te doen verwezenlijken, maar de machten in de partij hebben het anders gewild. Wel wordt heden gepubliceerd dat door vooraanstaande personen in de S. D. Av P. thans pogingen worden aangewend terug te komen op het besluit van de partij-conferentie. Of dit echter resultaat zal hebben, dient te worden afgewacht. De politieke toestand is op dit oogen- blik ingewikkeld. Welke de oplossing zal zijn: een zakenkabinet, een kabi net gevormd uit hoogstaande mannén, buiten het parlement staande, een z.g. extra-parlementair kabinet, dan wel alsnog een gemengd kabinet uit con centratie en S. D. A. P., daarvan kan, nu Dr. Bos zijn opdracht niet heeft kunnen aanvaarden, niets worden ge zegd. H. M. de Koningin zal thans hebben te beslissen welke opdracht Zij zal hebben te verstrekken en aan wien. een mededeeling die veel verklaren kan. Hij seint namelijk van „goed onder richtte Russische zijde*4 te hebben ver nomen, dat Rusland thans niet on gaarne Adrianopel definitief in Turk sche handen zou zien blijven omdat door de verovering van Adrianopel door Bulgarije de kans dat Rusland later deze stad benevens Constantino- pel in bezit zou kunnen nemen, zeer verminderd is. Het is dus betór voor Rusland dat Adrianopel weer aan/Pur- kije komt, en daarom is van Russische zijde geen ernstige oppositie tegen de Turksche bezetting meer tb wachten. Gruwelen. In Duitsche bladen vindon wij van den Duitsohen zendèlingenpriestor Richard Liebo een protest,, tegen de beschuldigingen van beestachtige wreedheid, welke thans alom tegen de Bulgaren worden uitgebracht. Hij werpt deze beschuldigingen terug op Serviërs en Gnekep. Wanneer de Bul garen werkelijk zulke monsters waren, zegt hij, waarom vluchten dan de Macedoniërs niet naar Griekenland en Servië, maar naar Bulgarije? En hij verklaart te hebben waarge nomen, dat te Sofia niet alleen do Turksche maar ook de Servisého en Grieksche krij |gsgevangonen op de meest humane wijze worden behandeld. De wapenstilstand. Als gevolg van den te Boekarest tot stand gekomen vijfdaagschen wa penstilstand heeft Koning Constantijn een legerorder uitgevaardigd, waarin bevel wordt gegeven den opmarsch van het Grieksche leger to staken. Spanje. De staking in Catalonië. Thans staken 13000 textielarbeiders in Catalonië, ondor wie 10000 vrouwen. De workgovors weigeren alle tegemoet koming, daar de staking meer een politiek dan oen economisch karakter draagt. De orde bloef tot nu too on gestoord, toch blijft de staking zich uitbfeiden. Do regeoring hooft naar do oischon van de stakers gevraagd, maar men verwacht, dat het lang zal duren oer de punten van geschil zullen zijn bij gelegd. het orkest hunne plaatsen hadden in genomen, en allen wachtten op eön .toeken om te beginnen, trad Thalberg met Stella naar voren en geleidde haar naar den fraaien leunstoel, die voor haar wasgereedgozet. Na een buiging voor het aanzienlijke gezel schap nam zij in dien zetel plaats. Ook hier veroverde haar liefelijke eenvoud, hare bewegingen, haar ge- heele voorkomen terstond aller har ten, zooais te Milaan en St. Peters burg. Nog voordat het publiek haar gehoord had, werd reeds danig voor haar geklapt. Zij stond op en dankte met vriéndelijke buiginkjes voor deze ontvangst. Naar de ouverture werd bij den aanvang niet veel geluisterd, de aan dacht was geheel gevestigd op dq,be- koorlijke, jeugdige zangeres, het tooneel. Zij Was geheel in^fiéi wit ge kleed, slechts hier en daar vertoonde haar toilet eenige bloemen; /<<k had ze een fraaie ruiker in de (hand;De sjaal van de Koningin had zij op de rugleuning van haar stoel geworpen. Ook droeg zij den armband, haar door den Czaar van Rusland geschon ken. In haar kapsel schitterde de diadeem met diamanten bezet, het ge schenk van den president van Frank rijk en in haar ooren schitterde een paar diamanten oorknoppen, eveneens een geschenk. Voor het uiterlijk zat Stella daar 98y Madame Chandoz kwam dadelijk, zij was smaakvol gekleed en zoo hef als alleen Dransche dames, die niet jong meer zijn, zich kunnen voordoen. Shanker stond als lakei aan het portier van het rijtuig Shanker, met zijn welverzorgde bakkebaarden en knevel, hij zag er flink en knap uit. Toen Stella bij het uitstappen een oogenblik op zijn arm leunde, moest zij zich inhouden om niet te lachen nog om het tooneeltje indertijd in het park van Asherton, waarbij zij geworsteld had om los te komen uit zijne omhelzing. Zij durfde hem niet goed meer aankijken, uit vrees dat ’t geheugen van mr. Shanker even goed moQhl blijken als het hare. Zijzelf was evenwel veranderd als een rups in ’11 mooien .vlinder. In de vreemde zan geres, in. die prachtig gekleode dame herkende de lakei echter niet de doch ter van den boschwachter, die als kamermeisje op Asherton Castle ge diend had. Lord Asherton kwam zelf aan de heel bedaard, maar in haar binnenste was het verre van rustig. De liefde voor Giotto en de ongerustheid voor zijn wegblijven, angst voor een mo gelijk ongeluk, hielden haar gedach ten voortdurend bezig. Zij luisterde niet naar de muziek, maar zij keek naar de aanzienlijke gasten, die daar beneden voor haar zaten. Ha! nu had zij gevonden, wat zij zocht 1 Haar oogen dwaalden niet langer, ze vestigen zich on een enkel persoon. Endie persoon Kijkt ook haar aan Stella weet het ’t is lady Gwendolin, die haar herkend heeft. Zij keek in een andere rtchting oh toen weer naar Gwendolin, die naast haar vader zat. Stella was ver wonderd, dat de opgesmukte markie zin niet hier was. Zij wist niet dat de trotsche dame in het laatste tijd perk was van een ongeneeselijke ziek te, die haar ten grave moest sloepen. Ten derde male keek Stella naar haar zeer "Bchoone mededingster, ja, ze was nog schoon, zeer schoon, en toch was ze veranderd. Er lag ievs vermoeids in haar trekken, iets zoe kende in haar blik, neon, de schoon heid had Gwendolin lang niet geluk kig gemaakt. Do O -mmissio, die het dure rapport over de verdediging van Indië samen stelde, ging daarbij van^het denkbeeld uit, dat er thans een tijdperk is geko men, waarin geen groote wijzigingen meer zullen komen iu de soort van schepen, de bewapening en de snelheid zoodat schepen van tien jaar oud het nog kunnen opnemen tegen de beste van andere natiën, die veel sneller bouwen. Do heer Van Gijn zegt hieromtrent: liet schijnt den ondorgoteokende niet twijfelachtig, of dit gaat tegen de ervaring en de waarschijnlijk heid in.“ En dan volgt een zinsnede, die zoo juist uitdrukt, hoe valsch en hol het geschetter is dergenen, die voor den militairen moloch maar steeds meer millioenen opoischen mot een beroep op vaderlandsliefde 1 Do lozer herinnert zich wellich, hoe juist de heer Lohman er erg sterk in is, degenen, die zich togen do voort durende opdrijving der militaire uit gaven verzotten, voor minderwaardi gen, lammelingen enz. uit te maken. De hoer Van Gijn zegt het treffenjl in dezen beteekenisvollen zin „Zoolang in de verschillende groote landen een kleine maar invloedrijke groep, door alle denkbare middelen, een, somtijds paniekachtige, vrees voor een of meer dor naburen weet wakker te houden, lijdt het geon twijfel, of de door baargeld machtige groep van belanghebbenden bij het besteden van honderden millioenen aan bewapeningen zal, gesteund door een niet zelden daarvoor betaalde pers, dat streven aanwakkeren on er tevens van profiteoren door in steeds sneller tempo, telkens krachtiger vernielingswerktuigon en zwaarder beschormingsmaterieel uit te denken en, met of zonder de kracht van het geld, in Regoeringsbureelen ingang te doen vinden.” En dan vervolgt hij „Zoolang zal mitsdien ook de wedstrijd tusschen altijd grooter, sneller en zwaarder bewapende sche pen met altijd zwaarder bescher mingsmiddelen blijven aanhouden, al zal daarbij wellicht* in het éóne PRIJS VAN HET ABONNEMENT: P R IJ S D E R A D V E R T E N T I N Per kwartaal I 1.25 aWHSjMNy Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Idem franco per post.1-50 Elke regel meer Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 SSI kSm Bij_diio achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend; Idem franco per post1.90 Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0.35 by'vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: IkJ/ betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Groote letters en randen naar plaatsruimte. deur om haar te begroeten; hij behan delde haar geheel als een geliefd kind daar hij ook immers haar liefdesge heim kende en in hare bezorgdheid deelde. ,,Hij is niet gekomen, mijn beste, het spijt mij dat ik het zeggen moet, maar wees overtuigd, dat het niet zijn schuld is, het een of andere toeval zal hem opgehouden hebben; houdt u evenwel goed,” trpostte lord Ash orton haar. „Hij heeft echter gezegd, dat hij komen zou, als hij nog leefde.” „Dat had hij niet moeten zeggen, mijn beste. De dood is slechts een van de tallooze hinderpalen hij de re gelingen, die wij voor onze zaken treffen. Wij moeten altijd voorwaar delijk spreken; de minste hinderpaal brengt onze berekening soms in de war. Maar het staat biyGffiKvast, dat hij ons niet zondei^nistige reden teleurstellen. Lord Asherton sprak zoo tegen het jonge meisje om haar eenigszins op haar gemak te stellen, doch hij was zelf evenzeer ongerust over Giotto’s lange uitblijven, dat stellig aan een belangrijke gebeurtenis moest te wij ten zijn. „Ik twijfel niet, of hij komt nog wel opdagen, van avond. Als hij er nog niet is voor het einde der ouver ture, zal ik de eer hebben u voor te stellen aan mijn gasten. De heer Thai-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1