ÏK leuren m L\GE\. DE VIOOLSPELER. \o 12240 Verschijnt dagelijks en Buitenlandsch Nieuws. erk kALK, Binnen laixd.. FEUILLETON. 9 - fl (Zondag) mgr. te iënde i '•-'>4' W-- i ISTievL-ws- ezx -^d.’v-extexi.tïe'blsucL voox G-cvlcLél ezx OnxrxstxeZszezx. behalve Zon- en Feestdagen. IA”, 2OUDA. Telefoon Interc. 82. AYZONEX ruin. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Maandag 4 Augustus 1913. van ée 75 cents. te» rée V5 cent. 7. bijl, ^AAWT Ia. in Zn. Gouda. „wil lij naar Vrij bewerkt door AMO. (lOUIStHE COURANT !n, enz. I ■n.) 20 I leet f 17.50. SEWAGEN- I 6 uur. resolutie inderdaad bedoelt aan te ge ven, dat het plan van een’algemeene staking voor goed is opgegeven. Verder blijkt, dat deze resolutie met een groote meerderheid is aangenomen, 65 tegen 18. Men verwacht dat de troepen en de opgecommandeerde bur gers nu weldra naar huis zullen ge zonden worden, en dat men nu weer onmiddellijk zal beginnen met het aan werven van inboorlingen-werkkrach- ten voor do mijnen. Of de mijnwerkers thans genoegen zullen nemen met de jongste regee- rings-voorstellen staat nog niet vast. Naar verluidt zijn de leiders zeer sterk tegen de daarin voorgestelde commis sies gekant. Ambulance dr. van Tienhoven, Vanwege het comité voor de ambu lance van dr. van Tienhoven, dat Maandag |j 1. dr. Koppeschaar en drie pleegzusters uitzond naar Belgrado, is gisteravond uit ’s-Graven hage eöh PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1--5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. l MEUK le letten ZLTN VAN IEEÈN worden 1 in verzegelde in vijf, twee en mi een Ned. ons siding van Nom- ijs, voorzien van nd Merk, vol- ret gedeponeerd, it de uitvoering rdo orders aan- Begrafenis Staatsraad .Asser. Bij de begrafenis van den Staatsraad Asser werd Zaterdag door den minis ter van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, een rede gehouden van dezen inhoud on geveer „Wanneer op een doodenakker, rond een geopende groeve,, zoovele mannen van naam en beteekenis zich vereenigd hebben, dan moet het ook den buitenstaander, wanneer hij die schare overziet, wel duidelijk zijn, dat iemand ter aarde wordt besteld, die gestaan hoeft in de voorste rijen van zijn landgenooten, en wiens ver scheiden is een nationaal verlies. Het nationaal karakter van het ver lies kan moeilijk worden overschat. Met volle waardeering toch voor, en zelfs met hoog opzien tegen het jon gere geslacht, zijn wij allen overtuigd dat in StaatsraadAsser verloren gaat, niet alleen een uitstekend vriend, maar ook eeu geleerde leidsman van ons volk. In hem word! heden een klein stukje van Nederland begraven. Wie uwer kan mij wijzen op een tweeden landgenoot wiens naam in het buitenland d i t prestige had Waar vinden wij de evenknie van een geleerde, die in heel do beschaafde wereld, de plaats en het recht van Nederland om zich te rekenen tot de wetenschappelijke Mogendheden wist te vindiceeren Een wereldburger was Asser I Natuurlijk laat zulk een man een ledige plaats achter, die moeilijk te vervullen is. In de eerste plaats in den Raad van State, het hoogo college, waarin hij gewerkt hooft zoolang het voor hem dag was, maar vooral aan hot Minis terie van Buitenlandsche Zaken, dat zich beroofd ziet van een hechten steunpilaar. Immers allo voorgangers van den tegenwoordigen Minister, en deze laatste niet het minst, hebben ’t voorrechtgehad door Asser’s adviezen vooraf hun werk te mogen schragen, waar eigen krachten te kort schoten. Daarom is het don Minister dan ook oen waarlijk oprechte, droeve, doch onvermijdelijke plicht hier Asser hulde en dank te brengen en om to dezer ARMWEZEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, maken ingevolge artikels 3 on 4 dor Armenwet bekend, dat op do Lijst dor Instellingen van Weldadigheid bij hun besluit van 3 Juni jl. is ingeschreven „de Afdeeling Gouda van de Stichting Het Leger des Hoils”, als instelling, bedoeld bij letter c. van art. 2 dier wet on dat van de Lijst bij hun besluit van 30 Juni j.l. goedgekeurd door Ger deputeerde Staten der provincie Zuid- Holland den 21 Juni j.l. is geschrapt: „de Commissie tot uitdeeling van soep". Gouda, don 2 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voorn. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. OVER Slooten. Wateren en Riolen, BURGEMEESTER on WETHOU DERS van GOUDA, Gelet op de artikelen 199208 der Algemoene Politio-Verordening voor •deze Gemeente, Brengen ter kennis van do eigenaren en bruikers van do niet aan de ge meente toebehoorondo, binnen do be bouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Maandag den 18 Augustus 1912, oeno schouw over die wateren onz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooton of Wateren voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 204 dor bovenbedoelde Verordening en behoorlijk zijn opgesloot, zoodat geono Boomstammen over of Takken in hot water hangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de door- strooming van het water kunnen be lemmeren of stank of stankverwek kendo uitdampingon kunnen veroor zaken. Onverminderd de straf op de over treding gestold, zijn do eigenaren of bruikers verplicht do geconstateerde gebreken binnon 8 dagen to herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maandag den 25 Augustus 1913. Gouda, den 4 Augustus 1913. Burgem. on Weth. van Gouda. R. L. MARTENS. De Secretaris, J. v. HEUSDE. plaatse te zijn de echo van zoovele buitenlandsche bewijzen van sympa thie, hoogachting, bewondering, waar deering en verslagenheid, die in do laatste dagen door de Regeering zijn ontvangen voor den arbeid van den geen landsgrenzen kennendon en zoo cosmopolitisch werkenden, doch met taaie volharding, zoo echt Hollandsch denkenden wereldburger. Tot de zonen van Asser kan hoden op dezen' dag van voor hen groote droefheid, toch een gelukwonsch wor den gericht. Want zij hebben hot onschatbaar voorrecht gehad dat deze doode hun vader was, die hun hoeft nagelaten het kostbaarste en duurzaamste ge schenk d enaam Asser. De naam Asser zal toch glans on glorie geven aan verre nageslachten. Dn diep bedroefde on reeds zoo zwaar beproefde echrgenoote kan zich over tuigd houden dat de Nederlandsche Regeering de nagedachtenis van Asser met dankbaarheid zal eeren, omdat Asser tot aan zijn verscheiden is ge weest oen der grootste sieraden van het Nederlandsche Volk! lorde dat er een renbode van het kas teel gekomen was, zij kon dat ook hooïen, want de lord stond dicht bij haar en verliet direct daarop do zaal om nader te vernemen en zeker in structies te gaan geven. Haar hart dreigde tc barsten, terwijl zo zong. Eindelijk keerde de lord terug. Wat verlangde zij naar het nieuws, dat hij wist. Zij meende op te merken, dat hij haar blikken ontweek; ook kwam hij niet meer bij haar, doch be moeide zich uitsluitend met zijn gas ten die heengingen, en bedankte ieder voor de eer hem bewezen door het bij wonen van het concert. Eindelijk ptond ook zij in de ves tibule en wachtte op haar rijtuig, ge heel omringd door een groote kring van bewonderaars. De hertog op wiens arm zij leunde en die verzocht had. haar naar het rijtuig te mogen gelei den, hielp haar bij het omslaan van haar mantel. Daar hoorde zij eens klaps Shanker tot een anderen lakei zeggen: „Het is een akelige geschie denis voor den armen signor. Hij zal er wol niet bovenop komen. Te oor- deelen naar het bericht van den ouden Reedy is hij misschien nu al dood.” „Hoe is het gebeurd?” vroeg de ander. „Wel, hij was in de folly om het eenof ander te doen. Het werd al een beetje,donker, en de leuning van de trap brak, toen hij er tegen leunde, PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal1 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad150 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten,.den Boekhandel en de Postkantoren. passagiers in ’t leven te roepen, in den geest van de Zeppelin-Maatschappij in Duitschland. Men had volgens het blad zelfs gehoopt met dezen dienst in het najaar reeds ,te kunnen begin nen, maar dit bleek ónmogelijk en het zal nu wel eerst den yolgenden zomer worden. Er zijn volgens de Evening Sun voor deze onderneming reeds drie luchtschepen in aanbouw zij zul len niet zoo groot zijn als de nieuw ste Zeppelin’s, maar zij zullen toch twintig passagiers kunnen vervoeren, behalve de bemanning van tien koppen. Miss Sylvia Pankhurst en Miss Kenney hebben in de Holloway-ge- vangenis de honger- en dorststaking weer met succes toegepast. De eerste was Zondag, de tweede Maandag j.l. gearresteerd. Beiden zijn gisteren met ’t oog op haar gezondheid weer vrij- vrijgelaten. Zuid-AfiUka. De algemeeno staking. Volgens een telegram uit Johannes burg is men daar algemeen van mee- ning, dat, ofschoon de bewoordingen der door den Vakbond aangenomen resolutie, de mogelijkheid schijnen open te laten, dat er in do naaste toe komst toch nog een staking zal ge- a proclameerd worden, er toch weinig Kawala krijgen door tussohfiakpmï&. „reden is om niet aaxte nemen, dat de Europa. Het lot van Adrianopel. Te Constantinopel is naar aan de „Maand. Crt.u wordt gemeld een depu tatie uit Adrianopel aangekomen, die in opdracht heeft, den groot-vizier en de gezanten te smoeken, alles in het werk te stellen, opdat Adrianopel aan Turkije moge blijven. Duitschland. Zaterdag had Prins Heinrich Sigis mund van Pruisen, de zoon van Prins Heinrich van Pruisen, brooder van den Duitschen Keizer, die te Dantzig in garnizoen is bij het tweede regiment huzaren dor lijfgarde, het ongeluk door hot steigeren van zijn paard, achter over te slaan on zijn rechterbeen to breken. De prins word ondur behandeling gesteld van Prof. Barth. Engeland. Een luchtvaartdienst. Mag men de Evening-Standard ge- loovon, dan bestaan er plannen om ook in Engeland oen luchtvaartdienst voor en zoo viel hij naar beneden. Het moot ernstig zijn, hij moet inwendige kneuzingen of verwondingen gekre gen hebben.” „Onze lord is zeker hcelemaal over stuur, Shanker?” „O, dat is erg; hij zal het nog be sterven als hij signor Giotto moet ont beren met zijn viool. We weten het pas een uur; de oude Reedy heeft het ons met een renbode doen weten.” Het was of Stella den grond onder haar voelen voelde wegzinken; haar oogen werden verduisterd, haar hoofd duizelde, maar zij wist zich te be heerschen. „Ik vind de warmte hier zoo druk kend,” zeide zij in het Franseh tol den hertog, „wil Uwe Genade zoo goed zijn mij naar het rijtuig te bege leiden?” Het stond bij de deur gereed, ma dame Chandoz was reeds ingestapt. Stella had voldoende geleerd om zich altijd te kunnen beheerschen. Met eer beminnelijk lachje nam zij afscheid van den hertog, stapte in, boog ev voor de omstanders, wuifde hun n een groet toe, en... Goddank, daar reed ze weg. Met een hartbrekende zucht vond ze rust in de armen van madame Chandoz en verloor hot be wustzijn, men moest haar thuisgeko men onmiddellijk te bed brengen en een dokter laten komen. „Het gemoed van de patiën^ is ze- Balkan-Staten. Dc vredesonderhandelingen. Dc^Neue Fteie Presse, sprekende van het bericht volgens hetwelk Montene gro zijn eischen tot gobiedsverkrijging zou handhaven, verklaart bevoegd te zijn tot het bericht, dat de mogend heden in geen geval een wijziging van de Noord-Albaneosche grenzen, zooals die door do ambassadeursreunie te Londen zijn vastgesteld, zullen toe staan, en dat zij zelfs over het ver langen van Montenegro om zijn gren zen te zijnen gunste veranderd te krijgen, niet in besprekingen zullen treden. De Oesterr. Volks Ztg. preciseert thans het standpunt der Donau- monarchio ten opzichte van de l^awala- quaestie. Volgens dit blad zouden Oostenrijk-Hongarijo en Rusland de aanspraken van Bulgarije op Kawala dat thans de voornaamste haven aan de Aegeïsche zee is, steunen. Oosten rijk zou in dat geval zijn voor een grenslijn Drama—-Kawala, voerend naar de Aegeïsche zee, behalve de tegenwoordige, die de Servisch Grieksche grens kruist en naar Salo- niki voert. Wanneer Griekenland niet voor rede vatbaar bleek, zou Bulgarije INDISCH NIEUWS. Riouw. De Sum. Post ontleent aan het offi cieel verslag: ---- Het voormalig zelfbestuur van Ling- ga en Riouw hoeft plaats gemaakt voor direct bestuur. Het tusschon- tijdperk van 2 jaar sedert het aftreden van den sultan, in welk tijdperk het hoofd van het gewest in het voor malig sultanaat de zaken leidde, hoeft een geleidelijke overgang gevormd tot het direct bestuur, zoodat de invoe ring hiervan thans ook nauwelijks werd opgemerkt. Met slechts enkele uitzonderingen is het personeel van het voormalig zelfbestuur in gouver nementsdienst overgegaan. Voor zoo ver betreft de districts- en ondordis- trictshoofden en de leden der inheem- sche rechtbanken had deze overgang plaats onder hot afleggen van don eed van trouw aan het Ned.-Indisch Gou vernement. Voor deze plechtigheid waren alle die hoofden on ambtenaren, met uit zondering van die der afdeeling Poe- lau Toedjoeh en van de Tambelan- eilanden, op den laatston van ver- slagmaand ter hoofdplaats vereenigd en de plechtige eedsaflegging ge iser plotseling aangegrepen door een ernstige gebeurtenis of door een zeer droevige tijding”, verklaarde de dok ter, „kalmte en rust zijn hier hoog noodig.” Als zij een poosje sliep, voordat ze geheel tot bewustzijn kwam, zou haar dat veel goed doen. Na een kwartier bekwam zij echter van hare bezwij ming en gaf de dokter haar een kal- meerend middel, waarop zij in slaap viel. Madame Chandoz en de kame nier bleven bij de patiënte waken. „Arme Stella,” mompelde mevrouw Chandoz, „moet dit nu het einde zijn van je prachtige loopbaan? Wie had dat ooit kunnen denken?” De pendule op den schoorsteenman tel had reeds vijf uur geslagen, toen Stella ontwaakte on zich oprichtte, bleek maar bedaard en rustig. Haar geheugen werkte ook direct mede dat bleek dadelijk, want zij zeide: Wel madame, ik dacht niet, dat het al zoo laat was. Wij hebben geen tijd meer te verliezen, er is veel nog te doen”. Madame Chandoz wilde Stella nog in bed houden, maar al haar praten hielp niet. „Ik herinner mij alles, madame. Ik heb genoeg gehoord om alles te begrijpen. Heeft lord Asherton bericht genenden?” 3Ala, er is een brief gekomen,...” „Laat hem mij zien, madame!” (Wordt vervolgd.) prima-donna was hier geen sprake. Lord Asherton geleidde als gastheer eene hertogin naar het groote salon, voorzag haar van ververschingen en liet haar toen over aan een anderen heer. IIij^jieW*‘ging daarna heen om Stella te halen, die hij geleidde naar een eere-plaats, waar lord Wellington naast haar stond, haar bloemen vast hield, haar ijs aanreikte, en haar op alle manieren zijn vercering toonde, zoodat do aanzienlijke dames er ja- loersch van werden. En Giotto kwam maar niet opdagen! Telkens kook zij naar de deur of hij niet verscheen! Haar hart was ver vuld met smart en teleurstelling, al de betuigingen van hulde, uit den mond dezer hooggeplaatste inensehen lieten haar koud, nu hij niet in de nabijheid was om ze mede aan te hooren. In de tweede afdeeling van het con cert zong zij een gedeelte uit een be kende opera, begeleid door het or kest, het was een moeilijk stuk met trillers en gamma’s doorweven, maar zong het als een nachtegaal. Weer daverde de zaal van do toe juichingen en het was reeds midder nacht, toon het concert eindelijk was afgeloopen. Juist zong zij een moeilijke pas zonder een noot te missep, toen een bediende achter en hem toel’luis- ambulance derwaarts vertrokken, be staande uit de semi-artsen H. C. W. Serie en J. Riedijk en de pleegzusters G. v. d. Zwan, A. J. Schuitemaker en G. Joon. 99) Het orkest had zijn nummer ten einde gebracht, mijnheer Thai berg zet te zich aan de piano, de signora be kwam de muziek en na een kort voorspel begon Stella te zingen. Had hare lieve verschijning reeds aller harten veroverden, de eerste no ten van haar zang vestigden haar roem. Het auditorium geraakte in een geestdriftige stemming, men kon nauwelijks tot de pauze wachten om zijn bijval door handgeklap te kennen te geven. Toen het nummer geheel ten einde was, stond het bij allen ook vast, dat de signora Stella de beste zangeres der wereld was. Hierop volgde een solo van een be roemd „blazer”, een orkestnummer en toen een tweede zangnummer van de signora. Hiermede was het eerste gedeelte van het concert ten einde. Het auditorium verspreidde zich in de kamers en salons, waar hier en daar buffetten gereed stonden, beladen met heerlijke spijzen en dranken. Van een afzonderlijk buffet voor de zij een moeilijke pas sage s.- zij .bemerkte hoe lord Asherton trad 108

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1