Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ïemeentelijke Arbeidsbeurs Laatste Berichten. Telegrafisch. Weerbericht „II A T O", Officieele Prijscourant Effecten handel te Ainsterdai - - gchiedde voor hot hoofd van het ge west, omringd, behalve door de bur gerlijke en militaire autoriteiten, ook door den état-major van hetterreede liggende flottielje-vaartuig Assahan. De overige hoofden zouden in de maand April beëedigd worden tijdens ©en door het hoofd van het gewest te houden inspectie naar de Tambelan- eilanden en de afdeeling Poelau Tood- joeh. Ombilin-mijnon en Sumatra-spoor. Men soint aan do Sum. Post uit Batavia Naar het Bat. Nbld. verneemt, doet zich met do opvoering van de pro ductie der Ombiiin mijnen do behoefte gevoelen aan versterking van de spoor baan en uitbreiding van het wagenpark. Aan den hoofdingenieur dor tweedo klasse dr. Haarman, geplaatst bij do afdeeling spoor- en tramwegen bij het departement van gouvornementsbo- drijvon, is nu opgodragon naar Padang te gaan tot hot plegen van overleg met den chef der exploitatie van de Sumatraspoorwogon en de Ombilin- mijnen inzake versterking van de brug gen, in verband met de plannon tot indienststelling van zwaarder rollend materieel. ae oeniaaguw, uuuau uuur muiu gw- pleegde feit ontdekt was, ontslagen was. De vraag is dushoe heeft de Rechtbank gemeend, dat de beklaagde, het feit, waarvan hij werd beschuldigd zou kunnen herhaïon Wat de ge gronde vrees voor do vlucht betreft, deelt de raadsman ons mede, dat de jongeman geen vreemde taal spreekt, en geen cent in de wereld bezit. Zijn ouders zijn arme fatsoenlijke mensehen, met wie hij in de boste verstandhouding leeft. „Naar aanleiding van dat alles be- alen wij ons tot een pnkole opmer- ing. De Staatscommissie heeft ge meend in haar ontwerp-strafvordering het voorstel te mogen doen do preven tieve hochtenis toe te laten bij allo misdrijven, waartegen als maximum oen gevangenisstraf van oen jaar be dreigd is. Do commissie heeft daaren tegen getracht waarborgen te vinden en te stellen togen een te voolvuldige toepassing der preventieve hechtenis. Do eenige waarborg van workelijke beteekenis k?yi zijn, dat do rechterlijke macht zich doordringt van het besef, dat do preventieve hechtenis slechts mag worden toegepast in dio gevallen, waarin de volstrekte noodzakelijkheid daarvan is nangetoond. Dit besef schijnt nog niet bij al onze rechters aanwezig." In oon beesten wagen Men schrijft aan don Geld. Prottig gestemd, onder den invloed van een heerlijken zomeravond, ver zamelden zich gisteravond kwart voor negenen do vele wartdelaars voor het wachthuisje van de stoomtram bij den Piasmolen, om van do laatste gelogen- heid gebruik to maken, in do richting Nijmegen vervoord te worden. Even vóór negen uur kwam do tram aan, bestaande uit een locomotief en twee beestenwagens, waarin reeds eenige menschen hadden plaats geno men. Eerst meende men dat een ge- doelto dor rijtuigen onderweg was blijven staanmaar noen, dat was niet zoo. Do oorzaak was deze, dat al de voorhaitiden rijtuigen, waarover de Maas-Buürtspoorweg beschikt, in gebruik waren afgestaan om de vele bedevaartgangers van Kevelaar naar de plaats van bestemming te brengen, zoodat er niets anders op zat, dan zoo goed of kwaad als het ging, te zien in de boestenwagens oen plaatsje to krijgen. Dat zulks niet zoo gemak- kolijk ging, vooral voor hen, die eenige kinderen bij zich hadden, laat zich gemakkelijk denken; en 'tis ook niet te verwonderen dat er stemmen van verontwaardiging opgingen aan het adres van de directie der tram, aan wie men het te wijten had, dat men tegen gewoon passagierstarief ver moeid van 't staan om kwart over tienen te Nijmegen aankwam Op het werk tot verbetering der Boven-Morwode onder de gemeente De Werken en Sleeuwijk is een ernstig ongeluk gobeurd. Vier werklieden zouden met een boot het anker eoner baggormachine ophalen, doch de boot sloeg om en allen geraakten te water. Drie drenkelingen werden gered, doch do -vierde, dé 19-jarige F. Pluim, zoon eener weduwe te Rossum, verdronk. Tot heden is hij nog niet opgevischt. Te Aalten werd de hulpbehoevende Aleida Gierkink, voor wie hot Kath. armbestuur, omdat zy haar godsdienst plichten niot meer nakwam niet meer wilde zorgon en voor wie haar kost baas geen plaats meor had, sedert eenigen tijd in het arrestantonlokaal verpleogd. Do Gemeenteraad van Aal ten heoft nu besloten haar uü»te be- stodon en de taak van het Kath. Arm bestuur op zich te nemen. Vrijdag is to Wageningen do auto mobiel van den heer dr. Leinweber te Driebergen bij het uitwijken vooreen boerenkar, die vlak vóór den auto oen zijweg insloeg, in een sloot gereden, een ernstige botsing werd aldus ver meden. De inzittenden, de chauffeur en drie dames, worden allen lichtge kwetst, zij worden door dr. Niemeijer verbonden. De auto is later weer op den weg gebracht en kon, ofsohoon boschadigd, de reis vervolgen. Treurige aanbieding. In oon der Chr. Onderwijsbladen vraagt een Ghr. onderwijzer f60 ter leen togen 6'/2 pCt. rente. Do doorzichtige damesmode. Wat beweegt de dame van heden er toe om zooveel ze kan te ótaleeren van haar lijfelijke bekoorlijkheden, zoo zelfs dat het hier en daar den grens nadert van oen soort orotischen waan zin als exhibitionisme bekend? Voor al in de centra van genot- en weel deleven ziet men thans toiletten, dn bedenkelijk schijnen, minder om wal zo laten zien dan om wat ze laten vermoeden, en 't gekste is, dal h allerminst zijn uitsluitend loszihnip< meiskens, die zoo rondloop.n. I lijke verschijnselen hebben een in maatschappelijk leven te* zoeken psy- chischen ondergrond en behooren tot den tijd. Ten deele is in dit geval de oorzaak tevinden in de nieuwe ver houding die er hier en daar tusseheo den man en de vrouw komt en die als „flirtation" welbekend is, eej spelletje met het minnevuur, dal de dames nu tot het uiterste gaan dn, ven. Van den kant der hoeren koon echter hier en daar al protest. Londen hebben ze al te doorzichtig gekleede dames al eenpaar malen zeer onvriendelijk bejegend en in \JU'ior gaat men al wetten maken tegen tic zoogenaamde X-stralen-toiletten, die der dames bekoorlijkheden niet mcci bedekken, maar benevelen, en in 'i algemeen tegen alle kleeding, die meer openbaart, dan goed is voor der mannen gemoedsrust. 't Is een rare geschiedenis. Als do dames haar best doen zich" zoo be koorlijk mogelijk tc maken in onze oogen, moeten wij dat dan bij tie wet gaan verbieden, omdat we haar mid delen niet goed achten? Stel eens dat zij ons bij de wet voorschreven hoe wij ons te kleedeu en te gedragen hebben. Dat we ze niet kunnen begrijpen de dames, ia immers een troost, want ware het anders, wat zou er dan we zen aan den omgang met haar. Ge lukkig echter zoo doorzichtig kan een vrouw geen toilet Jriozen, of zelve is en blijft ze even ondoorzichtig1 als immer. En dat is maar goed ook, als man en vrouw elkander doorzagen, was 't met alle liefdeheerlijkheid uit. Hot nut von oen politiehond. Een meisje te Rilland had dezer dagen een armband verloren, waaraan haar familie zeer gehecht was, daar het oen oud familiestuk was. Men kwam op de gedachte een politiehond te laten werken. Deze hond het eigendom van don heer C. K., kroeg lucht aan een kleedingstuk van het meisje en slaagde er in, den ver loren armband op eon uur afstands van het dorp in het hooge gras terug te vindon. Een kranig stukje. Giraffenpaar in „Artis". Artis heeft thans weer een giraffen- paar, nu de wijfjes Rhodesia-giraffe, welke het genootschap van de Ver- eeniging Agisfonds verleden jaar ten geschenke ontving, gezelschap heeft gekregen van een jongen hengst van dezelfde soort. Een vrtiAnlin en eenige vrienden van Artis hebben in hunne belang stelling voor de levende have van hel Genootschap er niet bij stil gozten, doch het bestuur door kraehtigen fi- nancieelen steun in staat gesteld, zoo spoedig daartoe de gelegenheid geko men zou zijn een giraffehengst bij hel 2-jarig wijfje aan te koopon, 'teneinde de verzameling levende dieren weei met een paar mooie en uit verschil lende oogpunten zoo interessante her kauwers voor den dag te laten komen. Met een paar giraffen is Arlis te meer ingenomen, nu het bijna ondoen lijk is geworden deze dieren nog le vend naar Europa te bréngen, daar zij in de kuststreken van Afrika na genoog uitgeroeid of verdreven zijn, en thans alleen diep in de binnenlan den voorkomen, vanwaar het trans port naar pen kustplaats te veel risi co met zich mede brengt. Het succes dat Artis de laatste jaren, met zijn nijlpaarden heeft gehad, hoopt men in de toekomst ook nu en dan met hel opkweeken van een jonge giraffe eens te mogen beleven. Het genootschap vroeg aan hot gou vernement te Salisbury verlof tot het doen vangen en uitvoeren van een gi- rafhengst daar deze dieren thans in Zuid-Afrika streng beschermd wor den tegen het jachtmisbruik dat in Afrika zooveel schilde heeft berokkend aan die dierenwereld en zoo is men er thans in geslaagd een mooi, gezond éénjarig mannetje van den Rhodesia-vorm naar het Glraffeuhuis van Artis over te brengen. Van.de zeven giraffenvormen, als locale rassen over Afrika verspreid, is de Zuid-Afrikaansche giraffe wier gebied zich vroeger tot in Kaap land toe uitstrekte do meest ge schikte voor de Europeesche Zoolo; gische tuinen. Want niet alleen is de ze giraffe do grootste er zijn vol wassen exemplaren van 7 M. hoogte van bekend maar vooral is zij als vorm van het Zuid-Afrikaansche ta- felland met zijn gematigd klimaat be ter bestand tegen onze weersinvloe den dan de Soedan-giraffe of andere vormen uit de heeterc luchtstreken v. Zuid-Afrika. Dat de giraffen van Zuid-Afrika thans opgod reven tot in Rhodesia en Bechuanaland een kolossale grootte kunnen bereiken, bewijzen de jonge dieren in Artis ten duidelijkste. Men vergelijke maar het verschil in grootte tusschen deze beide oen jaar in leeftijd verschillende dieren, en men zal verwonderd staan over den groei tijdens een jaar van het in Ar tis levende wijfje. Het mooiste doen de giraffen zich in Artte voor, wanneer zij in rusti- gen telgang hun zonnige zandperk in de openlucht doorschrijden, waarbij ze dan somtijds opeens kunnen o\ er- slaan in een korten galop. Men begrijpt dan ook hoe ze niet tegenstaande hunne buitengewone vor men en met hun sprekend vlekken- kleed toch harmonisch zich aanslui ten bij het algemeen karakter der verschillende streken, waar zij voor komen. Want hunne hooge gestalten gaan teloor tusschen de stammen en het hooge onderhout, terwijl hun vlck- kenkleed samensmelt met het afwisse lend licht en donker dat de bladscha duwvlekken der ijle boomen over de stammen en bodem werpen. Nadert men een Mimosa-boscbje, 111 welk zich een giraffengezelschap te goed doet aan het sappig groen der onderste loten, dan bemerkt men van de dieren niets, men ziet als t ware door het boschje heen tot op eenmaal een zestal hooge gestalten met kop en staart in de lucht ^veggaloppeert en den verbluften reiziger het nasta ren geeft. N.RJ t. GOUDA, 3 Augustus 1913. Van Meel boven Gouda. Zaterdagavond tien minuten voor half zeven vertoonde zich plotseling boven onze gemeente een tweedekker, welko zich in snelle vlucht in zuidwos- telnke richting voortbewoog. Op het kermisterrein op de Markt, waar hot propvol was, stonden opeens alle kormisgangers mot volle aandacht het toestel na te staren, tot het aan den gezichteinder verdween. Deze vlieger was do bekende Van Meel, die natuurlijk niet vermoedde dat op de kermis hier zijn naam prijkt op een imitatie-toestel van de aëro- plane-Benner. Aangaande Van Moel's vlucht Soes- terberg—Seheveningen lozen wij in de N. R. Crt. het volgende Aanvankelijk was zijn voornemen, omstreeks 5 uur op te stijgen, maar de sterke wind deed hem tot wachten besluiten en om kwart voor 6 ging zijn toestel do lucht in. 'Ongeveer 1000 meter hoog zette hij koers naar Rotterdam, waar hij hoven de stad koerste en vandaar, met de lijn van do electrische spoor als richt snoer, naar Seheveningen vloog. Zijn aankomst was niet bekend ge worden, zoodat er slechts weinig men schen op don Strandboulevard waren, toen om 7 uur het toestel recht achter hot Kurhaus zichtbaar werd. Het duur de nog eenigen tijd voordat het publiek het ontdekte, maar toen dit geschied was, begon Seheveningen leeg te loo- pen. Het schoen echter nog twijfel achtig, waar Van Meel wilde dalen. Boven zee gekomen, draaide hij naar het Zuiden. Voorbij den vuurtoren keerde hij, om weer langs den Strand weg te vliegen. Toch zou hij ditmaal nog niet dalen. Weer nam bij richting naar het zuiden on het scheen een oogenblik dat hij op Houtrust zou gaan dalen. Maar deze gissing was onjuist. Weer keerde hij, nam richting op liet strand en begon snel te dalen. Vlak langs de hoofden kwam hij in zweefvlucht neer voor hotel Zoerust. Ware zijn toestel nog 5 Meter vorder doorgeschoten het zou tegen do palen van den golfbreker geloopen zijn. Van Meol, die zeer tevjféden over zijn tocht was, deelde oi-s mode, nog al last van der. wind gehad to hebben. Het was werkelijk zijn voornemen ge weest aqhter Houtrust te dalen, toen hij het strand zoo bezet zag. Maar bij Houtrust gekomen bemerkte hy dat daar kermis was en ging toen opnieuw naar Schevoningon. Terwijl van Meol nog druk aan't overleggen was, hoe zijn toestel voor den nacht opgeborgen zou wordon, drong een Duitschor door de dichte menigte heen on vroog aan „Horr Oberinspector" of zijn zangvereeniging niot oon lied mocht zingen Herr Oberinspector beschikte wel willend op dit verzoek en daarop schaarde zich het mannenkoor Ein- tracht uit Barmen, dat te Sehevenin gen vertoefde, in orde on bracht het lied „Die Treue" ten gehoore. Dave rend applaus beloonde de Duitschers voor deze aardigo attentie. Van Meel, die er nog een oogenblik aan gedacht had zijn toestel naar Hout rust te brengen, besloot ten slotte het vannacht aan het strand te laten. Hot werd tegen den strandmuur aangerold en bleef daar onder bewaking. Waarschijnlijk zou v. Meel Zondag naar Soesterberg terug vliegon. Mou meldt ons nog De vliegenier van Meol, die het voornemen had, gisteren te Seheve ningen vliegdemonstraties te geven, althans om daar vanafHét strand te vertrekken, werd daarin verhinderd door de talrijke menigte, die zich met het mooie zomerweer langs het strand bewoog. Toen tegen 8 uur het publiek in de meening dat de vliegenier niet meer zou opstijgen, was weggetrok ken, is hij bij invallende duisternis alsnog vertrokken en korten tijd la ter westelijk van de terreinen van den Bond van Lichamelijke Opvoe ding achter het Sportterrein Houtrust geland. Specialiteitenvoorstollingen. Zaterdag en ook gisteren heeft het specialiteitengezelschap, onder directie van don heer William Koster in de Socicleit „Ons Genoegenweder voor stellingen gegeven voor een zeer tal rijk publiek, dat zich, blijkens het herhaald applaus bijzonder heeft gea museerd. Ook nu worden weder de bijzondere krachten, waarover dit ge zelschap beschikt, on welker presta ties wij reeds eerder bespraken, na het zakken van Jiet doek, meermalen teruggeroepen. Ia Concordiawaar wij Zaterdag de voorstelling bijwoonden van het go- zelschap-Faveur, was hot ook oen heel aardig programma. Het optreden van het duo-Davids, eerst in hun zang nummers, later bij de opvoering van de klucht „Moderne Dienstboden", had een uitbundig succes. Ilun lied jes, waaraan ook oon pikant tintje niet ontbrak, alsook hun costumeering en hun optreden viel bijzonder in den smaak. Tegelijk met deze moet ook genoemd worden Lonise Fleuron, de gevierde soubrette, die als altijd door haar gracieus optreden en door haar aardige liedjes, die zij mot haar vol geluid bij het publiek weet in te dra gon, gefêteerd werd. Het daraes-soxtet, anngokondigd onder den naam „The 6 Férencz", zong eenige aardige liedjes en trad later, met meerdero krachten aangevuld in het nummer „Tho 8 Barclay's in bun scène„Liefde en Leven aan do Zuiderzee'^ opnieuw voor het voetlicht, waarbij zij voor hun actie, zang on dans luide worden toegejuicht. Het docor was bij dit n°. goed verzorgd. Do electrische demonstration „La Vallon", hadden, hoewel de beelden mooi waren, door een nauwkeuriger projectie nog fraaier kunnen zijn. Do Fransoho komiek Ganivet had reeds bij zijn optreden succes. Hij wist er door zijn aardig heden den lach bij hot publiek in te houden. Het programma, bestaande uit 7 nummers, word door een 5-tal vrij goode muzieknummers aangevuld. To II uur was de voorstelling ge ëindigd. Jacht. Provincie Zuid-Holland. De opening der jacht op klein wild is voor dit jaar in de provincie Zuid- Holland vastgesteld op Maandag 1 Sep tember a.s. mot zonsopgang, mot uit zondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan do opening is vast gesteld op Woensdag 1 October a.s. mede met zonsopgang. Van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf vermeld in art. 15, letter e, der jachtwet. De korte jacht mag dagelijks, do lange jacht slechts drie malen 's weeks on wel dos Woensdags, Vrijdags en Zaterdags worden uitge oefend. Do wherry-tocht. Nu door onzen Hors dlöoeuvres- redactour aan den wherry-tocht, die 4 leden van do roei- en zoilvereeniging Gouda, hebben ondernomen, (zeer fan tastische beschouwingen zijn vastge knoopt, vinden wij het wenschelijk even den goeden afloop van dit tochtje te melden. De Kitty" is Zondagna middag behouden te Roeuwijk aange komen na de volgende vier ótapes in 4 dagen te hebben afgelegd Gouda Amsterdam. Amsterdam-Utrecht (Mor- wedokanaal), Utrecht—Rotterdam (via Vreeswijk),Rotterdam—Gouda—Roeu wijk De welwillende ontvangst aan de deelnemers door do zustorvereenigin- gen „De Hoop" to Amsterdam, „Vi king" te Utrecht on „Do Maas" Rot terdam bereid, heoft tot bot welslagen van den tocht veel bijgedragen. N. Ned. Tooneolvereeniging. In den schouwburg op de Nieuwe Markt ging Zaterdagavond „Oom Braesig" naar Frits Renter's bekende werk „Ut mine Stromtid", waarin de geestige auteur verhaalt van een twee tal menschen, die door zware slagen getroffen on dan voor don ondergang behoed worden door een oude, échte boer, „Oom Braesig", die op een gees tige man'er alle zwarigheden weet te verdrijven. Hij praat daarbij een aardig taaltje, doorspekt met vreomde woor den, die totaal vorkoerd uitgesproken worden. Dit type werd voorgesteld door don heer Bigot, die door zijn éénige actie daarby liet publiek deed schateren van het lachen. Moordaanslag en poging tot zelfmoord. Men meldt uit Arnhem Vrijdagavond heeft do steenhouwer Warts, na to zjjn binnengedrongen in de woning dor gehuwde Vrouw Polio- kaan aan de Singelstijaat, die hy vruchteloos mot liefdesbetuigingen achtervolgde, oenige -revolverschoten gelost, waarvan oen do vrouw in den arm verwonddedaarna schoot hij zichzolf in de rechtorborst. Zijn toe stand is ernstig. V ordraagzaamhoid Men schrijft aan hot Ilbld. De heer Van do Kaay te Voonen- daal had een beleefd verzoek gericht aan don Kerkeraad aldaar om het huwelijk zijner dochter to mogen laten inzegenen in de Horv. Kerk door ds. L. Oort, Romonstrantsch predikant te Utrecht, oen vriend dor familie, wat hem eéhter door dien Kerkeraad is geweigerd, op grond dat ds. L. Oort een moderno predikant is. De plechtigheid heeft odhtor thans, onder veel bolangstelling, plaats gehad in een lokaal dor openbare school, waarin de kerkdiensten der afdeeling van don protestantenbond gehouden worden. Provontieve hochtenis. In hot „Weokblad van het Recht'' lezen wij „In het „Handelsblad" van 24 Juli 1913, Avondblad, Eerste Blad, lazen wij het verslag van oon strafzaak be handeld voor do Amsterdamsche Rechtbank. Do vervolging betrof een hulpbriovonbesteller, die bij de laatste verkiezing oproepingskaarten, door hem ter bezorging ontvangen, in de Kost verloren vaart had geworpen, in plaats van ze behoorlijk te bezorgen, en werd ingestold op grond van art. 373 Swb. De beklaagde beweefde, dat hij de kaarten in de moddor had laten vallen en ze daarom ook niet aan het Postkantoor had durven terugbrengen. De Officier van Justitie, die de schul digverklaring vorderde, was bereid verzachtende omstandigheden te doen geldon. De hulpbesteller had klaar blijkelijk het strafwaardige van zijn handelen, dat hem ook niet onder hot oog was gebracht, niet zoozeer inge zien. Geöischt word daarom 6 weken gevangenisstraf, onder aftrek dor preventieve hechtenis. Do vordedigor betoogde nog nader, dat de beklaagde het ernstige van zijn handelen niot had begrepen en verzocht ontslag van be klaagde uit de preventieve hechtenis. Dit verzoek werd door do Rechtbank toegestaan. „Hot interessoerde ons te woten, op welken grond dezo beklaagde in pre ventieve hechtenis was gosteld. Wij vroegen don raadsman om inlichtingen en vorzoohten hem ons de frÉflfk- kingen van rechtsingang en wijzing ter inzage toe te zendon: wij ontvingen daarop van hem de beschik king van 27 Juni, reohtsingang en verwijzing tegelijk inhoudende en lazen daarin, volgens het gedrukte formulier, dat de gevangenhouding van den verdachto word vereischt „omdat het in vrijheid zijn van dozen gevaar oplevert voor do maatschappelijke veiligheid, dat or gegronde vrees be-, staat voor herhaling van misdrijf door en voor de vlucht van dien verdachto". De raadsman schreef ons er bij, dat Jn Kalrlaamlo nnrlnf hnt. dnnr hom rra- Het vrij talrijk aanwezige publiek heoft Zaterdag genoten van Renter's meesterwerk en de goede vertolking daarvan. Gisteravond gaf ditzelfde gezelschap de operette-klucht „Naar do tentoon stelling" van O. F. P. Bigot. Deze klu'-ht heoft als inhoud het bezook van het Dagel. Bestuur van Kruimoldam aan do veetentoonstelling te Parijs. Het edole drietal, burge meester, wethouder en secretaris ne men als gids mode de bon-vivant Toontje Vlieger. In het eerste bedrijf worden de voorbereidingen tot het vertrek gemaakt, in het tweede en derde bedrijf zijn do heeron in Parijs en in het laatste bedrijf komen zij weer terug in Kruimeldam. Dezo klucht, een echt successtuk voor de kermis, vond bij hot niet zeer talrijke publiek zoor warm applaus. Do rollen van Katerman Burgomoestor (Bigot), Salpotor (Nooy), Blaaspijp (Lemairo) en Toontje Vlieger (Greijn- ders) werden uitnemend vertolkt. Ook juffronw Clara (Mevrouw Bigot) had als buffetjuffrouw zeer veel succes. Maandagavond gaat „Bad-doktoron" hetwelk wij een druk bezoek toewon- schen. Art. 369 on 370 der Invaliditeitswet De Minister van landbouw heeft bepaald dat aan ieder lid der eenor rente-commissie, wier taak hot is de aanvragen voor ouderdoms- en invadi- teitsronte te behandelen, een vergoe ding van f 4 per vergadering zal wor den toegekend. Aan den secretaris der commissio wordt oon vergoeding toegekend, door don Min. te bopalon in verband met den arbeid door hem verricht. Wan neer de voorzitter of, in opdracht vnn don voorzitter, een lid der commissie bijzondere werkzaamheden heeft ver richt in verband mot do taak der com missie, wordt hem daarvoor een door den Minister te bepalen vergoeding toegekend. Tor belooning van den arbeid der tusschenpersonen stelt de Minister ter beschikking van elke commissio een bedrag van f2 voor iedere rente-aan vraag, door een tusschenpersoon be handeld, waarop door haar word ge adviseerd en waarop door de Rijks verzekeringsbank in het afgeloopen halfjaar gunstig is beslist. Op grond van bijzondore omstandigheden kan de Minister ochtor bepalen, dat hot bedrag van f2 voor het gebied van één of meor bepaalde commission zal wordon verhoogd tot ton hoogste f 2,50. Zondag hield do Postduiven Ver- oeniging de Zwaluw oen wedvlucht met, jonge duiven van uit Arlon (Bel gië) afstand 264 K.M. I Do duiven bereikten hunne hokken a's volgt: le prijs Joh. Ravostijn Verdronken. Hedenmiddag omstreeks half drie de schipper A. van Dijk, wonende aan den Platteweg onder de gemeente Reeuwijk van zijn turfpraam, die bij do Reeuwijkscho plas lag, afgeslagen. De man verdween onmiddelijk in de diepte, zoodat pogingen om te redden niet mochten baten. Na c.n. 40 minuten werd hij opgehaald, waarna do ontbo den geneesheer Dr. J. M. van Staveren den dood moest constateeren. Het lijk werd naar do daarvoor be stemde barak overgebracht. De overledene laat een vrouw en drie kindoren achter. Aanvragen van werknemers op 1 Augustus. Volwassenen. 3 kantoorbedienden. 1 stoker. 1 grondwerker. Halfwas of aankomende 3 stokers. Leerlingen en jongens 1 klerk. 1 stoker. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 2 opperlieden. 1 smid-bankwerker. 2 dagmeiden. 1 workman zonder vakkennis. Halfwas of aankomonde 1 sigarenmakor. 2 werklioden zonder vakkennis, Leerlingen en jongens. 1 timmerman. I sigarenmaker. 1 boomkw. leerling te Boskoop vrij abonnement boot. 5 's jouwerlicdon te Waddings veen u. m 12.13.40 12.31.12 12.41.53 12.42.53 12.52.20 12.54.03 12 58.20 1.06.52 1.17.53 1.19.35 2.13.26 2.14.05 2° W. Jansen 3° A. v. d. Pool 4» Joh. Ravostijn 5® P. M. Gerhards 6e O. M. Holthuijzen 7* C. v. Vliet 8° W. Jansen 9° J. F. Signer 10" C. M. Holthuijzen 11® P. M. v. Leeuwen 12" J. F. Signer Derby vlucht. 1® G. L. Hammer 2" P. M. Gerhards Derby vlucht. 1® C. M. Holthuijzen 2" P. M. v. Leeuwen. Eere-Prijs J. Ravostijn voor de eerste binnenkomende Locaal 1 Zilveren Medaille. Eere-Prijs J. Ra vosten voor de twee eerstgetoondo. Op de voordracht voor onderwijzer te Rotterdam komt voor de hoer D. Houtkamp, onderwijzer alhier, als no. 2 voor de school v. g. 1. o. le kl. no. 7 en als no. 3 voor de school v. g. 1. o. 3e kl. no. 28. Zaterdag slaagden voor het eind examen H. B. S met 5-jarigen cursus do hoeren A. M. A. J. van Doorn, J. C. van Dam en W. Groeneweg, allon van do H. B. S. alhier. Zaterdag slaagde te Utrecht voor het staatsexamen diploma B, tot toe- lating^aan de Universiteit de heer J. Montijn, alhior. Aangehouden. Door de politie is alhier aangehou den een gesignaleerd persoon, die nog 3 dagen hechtenis moet ondergaan De aangehoudene is naar het Huis van Bewaring overgebracht, Hoe men ook over dit voorstel moge denken, de consequentie er van brongt mede, dat dan ook het overzetveer op Nieuwerkork hetwelk mede con tractueel van gemeente-eigendom ge bruik* maakt, dien dag dient stop gezet te worden, zoodat ook do uitweg naar den trein niet meer overblijft". Aldus dat bericht. Gisteren hoeft werkelijk de gemeenteraad den treu- rigen moedgehad, dat voorstel aan te nemen. Het overzotveer komt nu zeker Wol in een volgende vergadering aan de'beurt. W.at zou ook een gemoenteraad waarvan negen van de elf leden boe- ron of boeronronteniers zijn, welko allen over paard en rijtuig te boschik- kon hebben, en welko allen uit al de werkdagen kunnen kiezen, wat zou ook zoo'n gemeenteraad, als geheel gonomon, zich in dezen om oen ander mkorameren Mot viiendolijken dank voor de plaatsing. Hoogachtend, EEN INGEZETENE. iFOSTER/KTIETST Postkantoor te Gouda Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2o helft der maand Juli niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming Brieven Binnenland. D. v. Leeuwen, Alfen a/R. Mad lie H. Jeminee, 's Gravenliage. Mej. K. Willemstijn, Nunspeet. Mej. v. d. Yoen, Oosterbeek (Hoog) P. Visser, Ouderkerk IJssel W. H. Sonius, Rotterdam. Briefkaarten; H. G. Loeuwestijn, Amsterdam. Mevr. Veldhorst, 's Gravonhago. D. Schaap, Rotterdam. H. C. Gabry, Utrecht. 2 Zonder adres. Drukwerk 20 stuks. Briefkaarton Buitenland. Wilh. Vedder, Broslau. Meyr. R. Kleipool, Florenco. Dubo Guillier, Lille. Muller, Weenon. Nota. Aan do afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op do stukken te vermelden, opdat, deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Diroctour van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid dor Bed. Belemmering van verkeer oj> Zondag. Oudorkerk a. d. IJsel, 2 Ang. 1913 S Mijnheer de Redacteur Mag/ik n vriendelijk plaatsing vor- zookon voor het onderstaande Onlangs verscheen in dit bl.id hot volgende bericht. „Belommering van verkeer op Zon- dag". In de laatste openbare gemeente raadsvergadering alhior werd liet voor stel aanhangig gemaakt, om bij do aanstaande opnieuw aan to gnne over eenkomst met de N. V. Reederij „de IJsel" te bepalen dat stoombooten dier maatschappij des Zondags niet van het gemeentehoofd mogen afvaren of aanleggen. Over dit voorstel kan natuurlijk verschillend worden gedacht. Alleon zij opgemerkt, dat het dan voor die inwoners, wier werkkring of positie hun niet de vrije beschikking toelaat over vrijo werkdagen der week, om uitwonende familie of andorzins to bezoeken, een zeer geïsoleorde toestand wordt op Ouderkerk, tenzij men over paard en rytnig kan beschikken. Het is dan ook van de Nedorlandsche Vereeniging van Kaashandelaren een stout stukje om iets dergelijks de we reld in te durven zonden, en dan nog aan de Holl. Mij. van Landbouw te vragen dit aan te bevelen. Afdeelingen dor Hollandsche Maat schappij vin Landbouw waarschuwt uwe leden-kaasboeren Verkoopt nooit uwe kaas op de con ditiën van de Nedorlandsche Veree niging van Kaashandelaren. Staakt liever uw bedrijf van kaas maken, als gij niet op andere manieren uw kaas van de hand kunt doen, dan op dezo manier levend opgehangen en verbrand te worden. In het volgend blad zal een uitvoe rige bespreking van dit boekje en do nndeelon en gevaren, voor de kaasboe ren door den verkoop van kaas op deze conditiën ontstaan, opgenomen worden. Het Hoofdbestuur P. VAN FOREEST, Voorzitter. D. A. KLEY, Secretaris. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goedo aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 43, 2e 39 en 3e 33 cent por half kilo. Vette Kalveren, goode aanvoer, lste kw. 31, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer lste kw. 30, 2o 29, 3e 26 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan- govoerd. Handel in vet vee en vette kalveren stug, prijzen zooals vorige week. Vette varkens mot redelijke omzet. Schnpon en Lammeren lager in prijs. 403e STAATS LOTERIJ. 2do Kl. Trekking van Maandag 4 Aug, No. 4497, 5736, 5817,13201 ieder f 10 4914, 9836, 13014 ieder f 200. 15505 f 1000. 381 f 1500. 7994 f 5000. Prijzen van f 30. 90 64 157 282 18 815 420 01 52 08 4 763 8 46 801 46 970 OOI 85 92 1008 85 1164 83 42 1212 1517 27 1638 1715 87 1830 17 40 8 1084 1062 50 79 2008 216 70 50 20 77 61 2245 0 2880 01 2427 85 18 25 86 256 2025 68 56 28 2619 285!» 65 62 8018 42 8124 01 88 09 3 8222 70 4 8315 88 8157 ft") 3500 27 18 8681 70 8876 3921 4025 2 ÜSjMOJl^i^l 4805 4435 4%«8p 1 Altf U 41 25 5186 43 55 5229 80 5808 76 5670 51 34' 47 28 5075 83 02 5021 80 29 01 5701 23 5821 78 5023 90 23 73 91 0000 0180 41 7 18 4 23 0203 18 0306 02 0490 12 2 10 7l 89 31 0683 08 77 0012 79 6715 0860 5 7005 7199 7205 45 86 25 7318 7481 7^85 71 52 7010 08 4 79 7750 8 81 79 7813 08 7017 74 2 8123 76 8248 07 8370 55 8122 28 8512 87 0 8007 17 48 8709 3 80 8801 89 8028 88 00»» 0180 40 0282 22 27 0843 9478 43 9518 600 21 82 9000 0710 74 40 0953 40 10062 10107 22 10228 1 10B81 51 10421 10550 70 08 10070 10707 5 41 10800 10001 00 95 01 11080 88 21 11128 11831 72 28 11475 11518 80 11810 47 52 11792 20 11881 90 40 44 1 78 11970 88 13)11 80 12178 12292 28 62 12898 43 46 »450 50 7 84 58 9 12501 91 30 87 12095 05 12885 80 12003 44 2 78 80 18028 18149 83 28 99 96 18221 48 18898 87 '20 13477 00 13500 45 13087 81 18736 91» 18845 18042 7!) 8 14018 14142 64 14288 89 14375 10 14440 8 79 14558 14', 15820 9fc50 15421 19 16558 81 1567 60 9 88 18 15789 45 16883 1 83 48 12 15048 - «-» 10010 10144 2 40 10210 23 10859 55 10405 16517 3 59 1807 09 86 58 10740 57 16828 61 84 18 1«M 17010 40 12 58 17120 17256 14 84 17830 00 82 00 81 17480 21 48 02 17622 9 09 17010 17722 17811 45 68 02 07 09 179HO 18042 40 18199 07 80 88 18271 82 80 1887 60 68 18420 17 77 18577 4 18085 74 18721 77 18810 14 10 18807 71 10028 25 19181 14 40 27 19390 10678 48 15 17 10415 40 75 105» 196 1 29 69 79 82 10712 20 19880 2 19060 50 20008 7 40 30197 2lfc»l7»)Htö 20371 78 20434 0 82 20038 20778 5 2007 20 90 Landbouw en Veeteelt. Conditiën voor den Inkoop van Kans. Het Ned. Landbonw Weekblad orgran van de H. M. v. Landbouw van 2 Angs. bevat hot volgende, naar aanleiding van do door Ned. Voiooni- ging van Kaashandelaren vastgostelda conditiën voor den inkoop van ka.i-: Onlangs ontving het Hoofdbestuur een schrijven van do Nederiandsche Vereeniging van Kaashandelaren. Bij dit schrijven was gevoegd oen boekje, waarop als titelblad gedrukt was „CONDITIËN voor den Inkoop van Kaas voor de leden van do Nodor- landsehe Vereeniging van Knashan delaren. Hot Hoofdbestuur werd verzocht in het Orgaan der Mij. over dit boekje een aanbevelend woord te schrijven. Alvorens dit te doen, heeft hot Hoofdbestuur den inhoud op zijn ver gadering gelezen en besproken, en is het Hoofdbestuur tot de conclusie ge komen, dat, inplaats van een aanbe velend woord te knnnon schrijven, hot de leden-kaasmakers in de provincie Zuid-Holland ten ernstigste moot waar schuwen nooit of te nimmer, on ondor geen voorspiegelingen, hoo ook, op deze conditiën in te gaan on dus nooit of ie nimmer hnn kaas op doze con ditiën te verkoopen. Nog nooit is ons een overeenkomst onder de oogen gekomen die zóó allo voordeeion aan do zijde dor kanskoo- pors brongt, en allo risico en na,deelen op de kaasboeren afwentelt. CONGRES S.D.A.P. Het Partijbestuur der S. D.A.P. bosloo't om een bui tengewoon congres tchou- den op 9 en 10 Augustus. Men meldt ons nader: Het buitengewoon partijcongres zal ilaats hebben te Zwolle. Morgen zal dr. Troelstra nog een conferentie heb ben met het partijbestuur, waarin ont worpen zal worden do resolutie welke aan hot congres ter beslissing zal wor den voorgelegd, tot het nomen van oen conclusie indien de pogingon van den kabinetsformateur Mr. Cort van der Linden tot het vormen van een extra parlementair kabinet niet slagen. Ambulance naar Belgrado. Vanwege het comité voor de ambu lance van dr. van Tienhoven, dat Maandag j.l. dr. Koppeschuar en drie pleegzusters uitzond naar Bolgrado, Zaterdagavond per staatsspoortrein van 7..31 een ambulance derwaarts vertrokken, beslaande uit de semi- artsen H. C. W. Serló en J. Riedijk en de pleegzusters G. v. d. Zwan, A. J. Schuitemaker en G. Joon. Vorpakkingstentoonstelling. De afdeeling Handel van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.4 te Stornoway, laagste stand 748.3 te Ha- paranda. Verwachting tot den volgenden dag Matige noordwestelijke tot noord oostelijke wind, meest zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, zelfde tempe ratuur. het De partement van Landbouw, Nijverheid on Handel, deelt mede, dat blijkens bericht vau Hr. Ma. gezant te Parijs aldaar in hot begin van deze iftaa»id in het grootc Paleis van de Avenue Alexandre een internationale tentoon stelling van verpakking zal worden gehouden. Deze tentoonstelling is ge organiseerd door het Syndieat Natio nale et Mutuolle des transports réu nis, onder officieel patronaat van den Minister vau Landbouw, nandel en van Openbare werken en van ver scheiden Kamers van Koophandel. Generaal-Mujoor Soeters f Te 's Gravenhage is op (12-jarigpn leeftijd overleden de gepens. generaal Majoor van het O.-I. leger G. F. Soe ters, ridder van de Militaire Willenis orde le klasse, eii ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Hodenmorgen werd te 's-G raven hago op de begraafplaats Oud-Elk en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den in Bulgarije over leden verpleger W. Braam. Te 10 uur vertrok do stoet van de Rijswijksche weg. Aan het hoofd ginp de Kon. Militaire Kapel en een afdee ling van de Grenadiers. Op de begraafplaats was een ontel bare menigte samengestroomd, waar onder o.a. de vertegenwoordiger van II.M. de Koningin, Jhr. Backer en de vertegenwoordiger van Z.K.H. de Prins, luit. t/zee le kl. Bijl de Vroe de consul-generaal van Griekenland Lehman envan Turkije de Vries. Ver schillende sprekers voerden daar het woord, waarbij gehuldigd werd dr toewijding door den ovorlodene be wezen aan de lijdende mensehheid. Het woord voerden o.a. Mr. rh. d' Meester namens het Hoofdcomité van het Roode Kruis, Generaal-mnjoor Quanjer. Ds. de Bie uit den Haag en namens verplegers-vakvereen. de heer Drostery. De heer Henken, die overbrenging van den overledene v n Tsiorloe zorgde bracht namens de fa milie dank vooral aan de vertegen woordigers van hot Koninklijk liu Geneeskundige Inrichting Adm ira li tel tskade 7ü, Rotterdam. Speciale behandeling van borst,-, maag- on zenuwziekten, rheumatiok, huid, nier- en blaas ziek ten, vrouwenziekton enz. Spreeknur: 12 Dinsdags en Vrijdags 10—2 n VAN DEN i AUG. 1913. Vorige Koers. Koers van heden. 773/,o 779/ls 82«/2 815/8 857/8 70»/, 77»/, 58 57 100 16 45'/,, 01 63»/, 32'/, 23 "7)6 60'/, 59'/, 210 210 260 260 189'/, Staatsleeniiiscii. Nod. Cert. Workelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 82 Port. Obl. 3de Sorie Amort. Schuld 3 pet. 615/i Russische Obl. lüOb 5 pet.' 99l5/ia ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet. 853/s ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 903/% ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. 847/g Japan. Obl. 1899 4 pet. 82 Mexico Afl. Binnenland. Obl. 5 pet 37 bi Brazilië Funding Leo- ning 5 pot. d. Obl. 1889 4 pet Venozuloa Dipl. Schuld 1905 3 pet. llHuk- en Orediet-instel llKffeii. Fed. Bankaandeelon ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A.J Id.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand^ Anglo American Tilo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oort. v. Gow. Aana. Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Araster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.G.v.A. Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redj'ang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand.' Great Cobar Aand. Petrolenm-Ouderu. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. totExpl.' v. Petr, Bronn. C.v.A.' „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A.' Scheepvaart liijeii. Ned. Am. Stoom vaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferento A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim.' Cert. v. Aand. Sponrwegen. IIoll. IJzeron Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwraij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Wconon Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 Dct. Erie Spoorwog-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand, Premleleeninren. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Thoiss-Ro- gulirungs-Qes. 4 pet. GELDKOERS. Prolongntio 4'/% pCt. Nat. Staatsfondsen nrijshoudond, Buitenlandsche stil, Culturen kalm, Tttb.ikkeh idem, Potroleum weinig om zet, Amerika idem, Mijnen flauw, rub bers stil. ffrJ&V 13'/» 165 60'/, 179'/, 615'/, 625 '201V, 115 4'/, 107 9' 15 102 60'/, 179'/, 616 Va 203'/» 100 90', 9.1 90»/, 98'/, 00'/, s 61'/, 185'/2 93'/, 94'/,, 29'/, 28'/,, 1493/, 3'/, 1497, 3 7„ 100»/,, 100'/,, 141 145'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2