■ISEL HTS, handel, .dros DE VIOOLSPELER. 't tning Frisia^ e merk mveevoedcrs. ezx voor G-0-ci.d.®. exx Oz^xstxelsezx- Balk an-Staten. Dinsdag 5 Augustus 1913. 52o Jaargang. i Xo 12241. en KI1X1SGI£VI1G. Buitenlandsch Nieuws. FEVILLEIOM. TZD-A- •:L EiN's Inkt ijk de BESTE. JSCHADELIJK HOLLAND. Landweer. Bewijzen van Ontslag. I, Gouda. en Heeren E en UTIKELEN. IES /AAYZONEN Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. KENNISGEVING. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. a l t --4# Dunean oi (Wordt vervolgd.) lan Zn. Gouda. 1 Hoendermeel ider voederkosten ilo 40 en 5 kilo uit nog 4. IIE JO.HG thaven 31r De BURGEMEESTER van GOUDA brengt in verband met het bepaalde bij 77 der Landweerinstructie l,ter FEIT IN Bestuur, orz. 1G, vice-Voorz. Penningm. Secr. n, gelieve dan een 30, aan een der >f per telephoon ;e. st eens na. Daar jes, inmaakpotten, >r geen waarde Vrij bewerkt door AMO. toen hij haar zoo en vestigde een o oedermethode. Voeder fabriek ’RISIA. Enkhuizen. gbaar bij I1H. *S, Wïjdstraat. uur en n.m. 2 uur icours op het 1. Gr. Floris weg. )uw- en Woning- jrgadering Onder- Armenzorg." vij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakelijk ze dan in onze qr Kanaries >r 13, en liter Universeel voer) lo 13 en ’/j lólo ip ’tMERK te letten QAZUN VAN 'JHEM. THEEËN worden 3rd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. ons melding van Nom- Prjjs, voorzien van aand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot do uitvoering eerde orders aan- 1 C. BIJL, GEBAART Lz. 'ElflïUlS, nigo huismoeder De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den i Augustus 1913 executoir is verklaard Kohier No. 1 dor Belasting op Bodrijfs- en andere inkomsten Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen on dat.heden in gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, don 5 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, R, L. MARTENS. G0UD8CHE COURANT. /g DEK AövERTEjfT'Igjf. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. kennis van de Verlofgangers der Land weer die behooren tot de lichting dor Landweer van 1906 en op 31 Juli jl. recht hebben verkregen om uit den Landweerdionst te worden ontslagen, dat voor hen de bewijzen van ont slag uit den dienst bij do Landweer ter Gemeento-secretario zijn ontvan gen, waar zij tot 1 Septemtcr a.s. door belanghebbenden kunnen worden afge haald van des voormiddag? 9 tot des namiddags 4 uur. Gouda, 2 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 100) Er stond niet voel in dan zij reeds door Shanker had hooren vertellen. De brief was gericht aan mevrouw G'handoz en bevatte het verzoek haar het ongelukkige nieuws zoo voorzich tig mogelijk mede te deden aan ij „lieve Stella” en hij voegde er !»ij dat ook-hij pijnlijk er door getroffen was en zoo spoedig mogelijk naar h<). kasteel vertrekken wilde. Met zorg vouwde Stella den blief weer dicht, stond dadelijk op en be gon zich te klecden. Onmiddellijk lid zij haar rijtuig bestellen en door haar kamenier verschillende dingen inpak ken, alsof zij van plan was lang af wezig te blijven. Zij trok eenstemmig reiskleed aan; madame Chandoz zei verbaasd, dat zij niet wist, waar al die toebereidselen voor dienden, doch zij kreeg ten antwoord: „Gij en Fi- uette gaat mee naar’ Asherton. Ik weet verder zelf nog niet hoe hdt daar gaan zal.” Toen zij in het rijtuig stapten, gaf Stella bevel om naar de Harley straat Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET Brengen ter algemeene kennis, dat op, de Secretarie ter visie zijn gelegd verzoe ken met bijlagen van De Directie der Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda”, te Gouda «om vergunning tot uitbreiding h irer inrichting, door het plaatsen van een electromotor van 71/* l’.K. in het perceel gelegen aan de Bleêkerskadft, kadastraal bekend Sectie E No. 1282 Bat op Dinsdag den 190 Augustus 1913, des namiddags ten i'/8 ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgons de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zyner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 5 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARTENS. De Secretaris, 1 VAN HEUSDE ,,Ik wensch sir James Duncan op staandon voet te spreken,” sprak Stel la. Leven en dood hangen er van af voegde zij er nog bij toen de huis knecht aarzelde en naar den door gang wilde beletten. „Sir James is niet te spreken, me vrouw,” zei de man op eerbiedigen toon. „Mijn meester is ongesteld, ge loof ik, „hij heeft den ganschen lan gen nacht in zijn stoel blijven zitten. Een kwartier geleden schelde hij 011 gaf mij oen brief voor sir Henry IToï- leway. Ook zeide hij mij, dat ieder de Titanic is vergaan, den voorsteven van het wrak van dit schip gesigna leerd te hebbon op een ondorzeesche klip, die daar reeds lang vermoed werd, doch op de zeekaarten niet aangegeven staat. 1 De Amerikaansche regeering heeft, heet het, onmiddellijk een onderzoek laten instellen. Mocht de mededoeling van bedoelden kapitein juist zijn, en blijken, dat de Titanic niet door een botsing met oen ijsberg^ doch op deze klip is vergaan, dan zou dit natuurlijk van groote beteekenis zijn voor de Star Line, wat betreft de tegen deze maatschappij ingestoldo eischen tot schadevergoeding. Voorloopig lijkt de mededoeling van den kapitein van het ongenoemde schip niet erg geloofwaardig, na de positieve berichten en beschrijvingen der geredden van de Titanic over het vergaan van dit schip. Engeland. Mijnramp. In de Cadder steenkolenmijn, 12 mijl van Glasgow, is brand uitgebrokon. De reddingsbrigade, die in do mijn neordaalde, bracht met do grootste moeite 20 lijken boven. Portugal. De anarchie in Portugal. Een bijzonder verslaggever van het Journal meldt uit Tuy aan deSpaansch- Portugeesche grensHoewel de toe stand in Portugal moeilijk is, is toch te Lissabon de burgeroorlog niet uit- gobroken. Het eenige beletsel voor het herstel der rust zijn de anarchistische aanslagen en de bommen, waarover de censuur verbiedt berichten te geven. Zoo deden Woensdagnacht drie anar chisten in de Caballerostraat een bom aanslag op een patrouille en doodden drie, verwendden twaalf politieagenten. De regeering is van de trouw der troepen overtuigd en besloot krachtig tegen de anarchisten op te treden, die onder het masker van sociale hervor mingen onlusten veroorzaken. De rust is tegenwoordig volgens den correspondent weer eenigszins hersteld, maar niet verzekerd. De leiders der syndicalisten te Oporto moeten hebben verklaard, dat de onlusten weer zou den beginnen op oen oogenblik, dat men ze het minst verwachtte. De monarchisten hebben weinig hoop op do verwezenlijking hunner plannen. Toch heerscht er den laatsten tijd weer ongewone beweging aan de grens tus- op haar. „Sir James beste sir James, ik kom u hulp en steun afemeeken voor een patiënt pp Asherton Castle. Een vreeselijk ongeluk is mijn broeder daar overkómen, zijn leven hangt aan een zijden draad. Ik ga naar hem toe. Ik stel alleen vertrouwen in u, ik smeek u daarom, ga mee naar Asherton Castle.” Sir James hertcende haar niet. De gordijnen waren nog niet opgehaald, zoodat de kamer alleen verlicht werd door twee kaarsen ’op tafel. „Het spijt mij,/ dat ik u niet kan helpen, mevrouw,” sprak hij koel. „Gij spreekt van een ongeluk; ik ben een geneesmeester en geen heel meester. Hoe het ongeluk ook gebeurd moge zijn en welke hulp er noodig is ik kan u niet helpen, doch de waarnemend dokter, een vriend van mij, zal u zeker van dienst willen zijn.” „Ach, sir James, ik smeek u, toe weiger uwe hulp niet! Zeg niet dat ge niet wilt komen. Kort geleden zijt gij zoo vriendelijk voor mij geweest, verlaat mij nu niet in mijn grooten nood.” Thans herkende hij haar. „Ga zitten,” sprak hij vriéndelijk, „Ge zijt immers de jonge zangeres, vertel mij dan eens uw leed.” Zij vertelde hem alles. Terwijl hij naar haar luisterde, bemerkte zij niet schen Vigo, Arense, Verin en Tuy. Een gezaghebbend officier moet zich tegenover den correspondent als volgt hebben uitgelaten „De monarchie kan niet terugkeeren, toch gaan wij de laatste dagen steeds meer do anarchie tegemoet.” De kooplieden te Oporto vaardigden een manifest uit, waarin zij klagen over de verwarring in het land, die hen mot den ondergang bedreigt. Duitschland. Het Krupp-proces. Hoewel het nog niet do tijd is om definitieve conclusies te trekken uit het voorproces tegen Tilian c.s. is toch tot nu wel zooveel reeds onomstoo- telijk gebleken, dat Brandt, do chef van hot filiaal van Krupp te Berlijn, om zijn positie te versterken en zijn ijver te toonen, met of zonder voor kennis der directie te Essen, betrek kingen aanknoopte met officieren on militaire ambtenaren, om van dezen geheimen te weten te komen, die de firma Krupp zou kunnen gebruiken. De geheimen betroffen niet allen prij zen, door de concurreerende firma’s gevraagd bij inschrijving voor leve- ringen, maar tal van andere zaken, resultaten van schietproeven, samen stelling van kanonnen, vormen van sluitstukken, en andere dingen, wier mededeling de voorzitter van den ‘krijgsraad m Eet nadeel van dé lands verdediging achtte. Al die zaken wist Brandt, bij een aangeboden dinertje, onder ’n glas bier, bij oen warme lunch, en tegen kleine geldgeschenken aan de vrienden die thans voor den krijgsraad als beschuldigden terecht staan te ontlokken. Van vier woor den die men hem mededeelde, wist hij een geheel geheim rapport te maken. Hij was in zyn nieuwsgierigheid nio( spoedig tevreden gesteld. Niet alleen over artilleristischo geheimen hoorde hij zijn medeplichtigen of slacht offers uit, neen, ook over allerlei andere militaire aangelegenheden. Vooral de mobilisatieplannon interes seerden hem zeer. Het is nu wel merkwaardig te zien, hoezeer de Krupp-directeuren, Zater dag gehoord, trachten de beteekenis van Brandt’s werk te verkleinen, en het te doen voorkomen of de firma Krupp er eigonlyk niet ’t minste voor deel bij had. Nog nooit had de firma haar prijzen verhoogd op grond van Brandt’s inlichtingen, hoewel daar toch soms uit bleek, dat de aanbie- hoc hij zelf gebukt ging onder zijn eigen smart. Zij zag niet hoe verou derd hij was in den korten tijd, dal zij zijn patiënte niet meer was. Zij dacht slechts aan eigen leed en aan hem, dien zij zoo teer beminde. „Als go niet komt, zal hij sterven. En dat zal mij dooden of mijn gehec- le leven bederven,” klaagde zij op dringenden toon. „Ja, zoo denkt ge, omdat ge nog jong zijt, maar door den tijd gaal dai wel over. De wond sluit zich even als liet graf, als men slechts kan ver geten. Jonge menschen beminnen en verliezen wat zij lief hebben en be minnen weder. Maar in den ouder dom gaat dat anders. Dan sluit de wond zich niet en het graf is steeds geopend. We beminnen on verliezen wat wij liefhebben, maar het verlies wordt niet meer vergoed.” Hij liet het hoofd op de borst zin ken en legde zijn hand op een pal - ket, wat naast hem op de tafel lag Gedeeltelijk kon zij het opschrift er maar van lezeu „Ter nagedachte nis van „Ik heb juist de tijding ontvangen van den dood van een vriendin mijn jeugd, de eenige, dio mij was overgebleven.” De toestand. Men weet, dat do onderhandelingen tusschen Bulgarije en Roemonie reeds tot een goed einde hebbon govoord, on dat althans tusschen deze beide landen de vredo zoo goed als hersteld schijnt. Roemenië kan met het resul taat van den onbloedigon oorlog, die het land geen onkel offer van men- schenlevens, doch alleen geldolijke opofferingen heeft gekost, tevreden zijn. Immers de nieuwe Bulgaarsch-— Roemoensche grens zal thans aan den Donau beginnen, 13 KM. boven Too- toerchan, en dan in vrijwel rechte lijn 13 KM. in Z.-W. richting langs Dj> britsj loopon tot aan do monding van de Ekren, tusschen Warna en Baltsjik, 12 KM. van deze laatste plaats. De nieuwe grens ligt dus 22 KM. dichter bij Warna, waardoor Roemenië haar kustlijn aan de Zwarte Zee met een belangrijk stuk heeft verlengd Uit Boekarest verluidt dan ook, dat men daar met dit resultaat zeer tevreden is. Wat de onderhandelingen betreft tusschen Bulgarije en de andere Mo gendheden, krijgt men uit de berichten tot nu_ niet den indruk of men ook hier zoo snel opschiet. De berichtge ving over het vermoedelijk resultaat dezer onderhandelingen is echter zoo tegenstrijdig mogelijk. Zoo verneemt de Frankfurter Ztg. uit Petersburg, dat men daar weinig verwachting heeft op oen goed einde, en steeds meer rekening houdt mot "do mogelijkheid van een ingrijpen der mogendheden, die een Balkan-confe- rentie zouden moeten beleggen om den nieuwen status quo te regelen, te rijden. „Lieve, Woont hier den dokter, die den signor door zijn bezoek zoo boo® maakte „Wij moeten nu niet op kleinighe den letten en nog minder ons door vrees laten weerhouden,” antwoordde Stella. „Ik stel groot vertrouwen ir dien dokter. Hij moet ons naar Ash erton vergezellen.” Het huis van sir James Duncan ir dc Harleystraat zag er somber uit. Was pas zeven uur, de dienstboden begonnen open te doen en gingen aan den arbeid. Zoodra er was aangescheld, kw:i de huisknecht naar voren. Stella war reêds uit gestapt en kwam hern op dor drempel tegemoet. HOOFDSTUK XVIII. Daarentegen weten andere berichtge vers te verzekeren, dat de vrede nog deze week gesloten «al wordendie van de Daily Telegraph stelt deze vre- desluiting zelfs reeds A)p Dinsdag, he den dus! Optimistisch is ook het officieele orgaan der Duitsche Regeering, de Nordd. Allgem. Ztg. Dit blad schrijft in haar jongste weekoverzicht: nDe moeilijkheden van dezen diplomatie- kon compromisarbeid mogen niet on- dorschat worden. Te oordeelen naar het verloop, dat de onderhandelingen tot nu gehad hebben,"mag men echter vertrouwen, dat de conferentie haar doel bereiken, en tot een resultaat voe ren zal, waaraan de groote mogend heden haar goedkeuring kunnen hechten.” Verschillende berichten. Naar aan de Temps gemeld wordt, staat hot thans vast, dat Montenegro voor don afstand van Skootari scha deloos gesteld zal worden met een leoning van 15 millioen gulden, door de groote mogendheden gewaarborgd. Met de uitbetaling zon reeds een be gin gemaakt zijn. Du mogendheden zullen geen contrólo uitoefenen op de besteding van het geld. De vredesonderhandelingen. In de volledige zei de pre sident, bij zijn toelichtmg tot het tus schen de Bulgaarsche en Roemeensche afgevaardigden geteekende protocol, dat hij er prijs op stelde te verklaren, dat het hier slechts betrof een onder deel van een geheel, dat bygevolg waardeloos zou zijn indien de andere partieole overeenkomsten tusschen de met Roemenië bevriende Mogendheden en Bulgarije in zake de geschilpunten niet tot stand kwamen. Verder een verlenging van den wapenstilstand voorstellende, betoogde Majorescu eveneens, dat dit niet moer moest worden herhaald en Rechts oen enkele en laatste keer mocht worden toe gestaan. De Servische, Grieksche en Monte- negrijnsche gedelegeerden zullen in den namiddag bijeenkomen, om defi nitief de van Bulgarije te verkrijgen voorwaarden vast te stellen. Amerika, liet wrak van de Titanic Uit New-York wordt gemeld, dat de kapitein van een daar aangekomen stoomboot verklaart op de plaats waar een moest worden afgewezen, die hier kwam, de practijk werd waargenomen door sir Henry.” „Ik heb sir Holleway niet noodig, alleen sir James kan hulp verschaf fen. En ik ga niet heen, voordat ge mij hebt aangediend,” voegde zij er aan toe en haalde gelijktijdig een rijk voorziene beurs uit den zak, en nam daar een geldstuk uit. „Ge moet zorgen, dat ik sir James spreek.” Zij liet den huisknecht hot goudstuk zien. De man keek naar ’t goudstuk, toen naar de dame en verder naar ’t rijtuig en hij zag het adellijk wapen op de portieren, oen knecht cn e ui meid in den kattebak achter aan het rijtuig, een net gekleed© dame wach tende in het rijtuig, dat met vier wel verzorgde en goed uitziende paarden bespannen was nu wist hij genoeg. Het goudstuk ging in zijn handen over en verdween in zijn zak. „Mevrouw, gij zult mijn meester spreken, daar zal ik voor zorgen,” verklaarde hij. Hij verdween, en na eenig wachten opende hij de deur van de eetzaal. Met veel buigingen noodigde hij haar uit om binnen te treden. Stella trad vlug binnen, schoof den bediende op zijde en sloot de deur achter zich. Verwonderd keek sir James op o zag binnenkomen, onderzoekenden blik PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post159 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post«1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1