TTit de ZPexs Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SI-a.ri.st- SIFOXST. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant dingen der firma van 25 tot 100 per cent lager waren dan die van de con currenten. Een adres aan H. M. de Koningin. Het pantserschip Kortenaer is reeds sedert November van het vorige jaar eerst te Smyrna en daarna te Kon- stantinopel gestationneerd. Na terug komst te Den Helder kunnen de aan boord vertoevende onderofficieren we derom voor een tropisch verblgf van minstens 3 jaren aangewezen worden. Door de echtgenooten dezer onder officieren is dit onder de aandacht der Koningin gebracht. Wordt in gewone omstandigheden, zoo zeggen adressan ten in hear schrijven, door haar al zeer veel aan gezinsleven ontbeerd, een verblijf als boven aangegeven doet haar die ontbering des te dieper ge voelen, omdat haar veelal de dubbele taak van vader en mêeder tegelijk over hun kinderen te moeten wezen, is op- gelegd. Adressanten wondon zich met te meer vertrouwen tot Hare Majesteit, omdat ook zij vrouw en moedor is, en verzoeken Haar eerbiedig die maatre gelen te willen doen nemen, welke aan hot langdurig verblijf van hun echtgenooten te Konstantinopel op de een of andore wijze eon eindo zoudon kunnen maken. (Stand.) De Katholieke Scholen ep hot Onafhankelijkheidsfeest. Het Comité* voor de Onafhankelijk- heidsfec8ten te Oudenbosch, heeft Van de Roomsch-Katholioke Broeder- en Zusterscholen aldaar bericht ontvan gen, dat do kindoren dier scholon, aan de kinderfoosten die ter gelegenheid van het feest van Neerland's onaf hankelijkheid aldaar zullen worden gevierff, niet mogen deelnemen. Do S. D. A. P. en de crisis. Vanwege het Partijbestuur der. S, D. A. P. wordt do volgende mededee- ling aan de bladen verstrekt: Het P.B. vergaderde Zondag ter be spreking van een voorstel Schaper- Vliogon om een buitengewoon congres te houden. De indiening van het voor stel werd gemotiveerd op verschillende gronden. Het niet doorgaan van het vroeger aangekondigde congres heeft in de partij ontevredenheid gewekt, dat do partij in de ernstige omstandig heden waarin zij verkeerde, zich wilde uitspreken. Intusschen is uit het ver der verloop der crisis gezien hoe juist de partij-leiding gehandeld heeft om het congres niet te laten doorgaan. Sedert de bekende conferentie echter het besluit nam de aangeboden minis- ter-portefouillos af te wijzen is de toe stand belangrijk gewijzigd door het besluit der Vrijz. Conferentie om geen concontratie-kabinet te vormen. Vol gons eenigen kan de dreiging van oen zaken-kabinet dat geen algemeen kies recht en geen staatspensioen op zijn program voert of in een voor do partij onaannemelijk, alleen afgewend wor den door de erkenning van de partij, dat thans, na de weigering der concen tratie om uit de moerderheid der lin kerzijde oen kabinet te vormen, de uitzonderingstoestand kan ontstaan waarbij alleen door onze bereidverkla ring om deel te nemen aan oen regee ring uit de geheele linkerzyde, het staatspensioen en hot algemeen kies recht kunnerf worden gered. Hiertegen werd aangevoerd dat de bezwaren, die aan het ministerschap voor soc.-demo- craten zijn verbonden, zooals deze in de vorige conferentie werden ontwik keld, nog even goed gelden als toen en men dus op die gronden ovenmin als toen, nu wenscht over te gaan tot het inslaan van dezen weg. Hoewol door allen erkend werd dat deze be zwaren bestaan, werden zij echter in de nieuwe situatie niet zoo overwegend geacht, dat men zich in den hierboven aangogeven zin niet zou uitspreken. Terwijl sommigen meenden dat de ver antwoordelijkheid voor hot niet tot stand komen van Algemeen Kiesrecht en Staatspensioen veel zwaarder moot wegen dan die ook door hun erkende bezwaren. Het resultaat der beprekingen was, dat do raoerenheid van het P. B. be sloot over to gaan tot het uitschrijven van een buitengewoon congres en wol op Zaterdagavond en Zondag a.s. te Zwolle. Afwezig waren Van der Goes, Spiek man en Mendels. De partijsecretaris, Van Kuikhoff. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin bracht gisteren met gevolg een bezoek aan de Ten toonstelling te Zwolle en vertrok van daar over Hasselt, Zwartsluis, Giet hoorq naar Steen wijk, waar H. M. ten stadhuize werd ontvangen en bloemen aangeboden. H. M. maakte een rijtoer door de gemeente. Vandaag brengt H. M. een bezoek aan Sneek. Tweede-Kamervorkiezing. Hoogezand. Bij de gisteren in het district IIoo- gezand gehouden naverkiezing (vnca- ture-H. Spiekman, S. D. A. P.) werden uitgebracht 5015 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hoeren: Mr. P. Rink (Unielib.) 2569 stemmen. Dr. Th. van der "Waerden (S. D. A P.) 2446 stemmen. Zoodat gekozen is de heer RINK (Unielib.). V Bij de jongste periodieke verkiezing (17 Juni j.l.) verkregen de hoeren IlJ Spiekman (S. D. A. P.) 2575 mr. P. Rink (U L.) 2123 o# mr. R. Koppo (A.R.) 1645 stemmen. Bij do herstemming op 25 Juni werd toen de heer Spiekman (S. D. A. P.) gekozen met 2845 stemmen, tegen 2323 op mr. Rink. Deze zeüfel is dus op de S. D. A, P, veroverd, hetgeen ons bijzonder ver heugt, ook voor den candidaat, Mr. Rink, die was uitgevallen. Het aantal vrijzinnige Kamerleden is daardoor gestegen tot 38, waarvan 21 U. L., terwijl de S. I), A. P. go- krompen is tot 17 zetels. Govool van eigenwaarde. Onder dit opschrift schrijft. „Het Volksbelang": Op het „Congres der Steden", in onze tentoonstelling gehouden, spraken Duitscho, Oostenrijksche en Engelsche afgevaardigden hun eigen taal. Zij toonden te gevoelen dat zij daar waren om hun land te vertegenwoordigen. Maar de Nederlandsche afgevaar digde, de heer van Karnebeok, meende met zijn Fransch te moeten uitpak ken, onder voorwendsel, dat hij door iedereen wilde verstaan worden. Hij had zich moeten herinneren, dat wie zijn taal verloochent, ook zyn land verloochent. Ook dat hij daardoor koron op den molen onzer Fransch- gezinden bracht, zooalB ten overvloede blijkt uit hot blijkbaar genoegen waar mee de moniteur der Gentscho vulga- risateurs, do „Flandre libérale", zijn houding vermeldt. Die goedkeuring van de bestrijders zijner eigen taal is de straf, die de hoer Van Karnebeok ruimschoots ver diend heeft." Pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van don Gouverneur-Gonenial van NederKndsch-Indië, dd. 2 dezer, be- treffendo pestgevallon op Java en Madoera gedurende hot veertiendaag- scho tijdvak van 16 t. m. 29 Juli jl. „Afdeeling Malang 241 nieuwe pest gevallon, 235 dooden. Madioen 27 nieuwe gevallen, 25 doqden. Kediri 67 nieuwe ge vallen,87 dooden. Paree 13 nieuwo gevallen, 12 dooden. Magetan 61 nieuwe gevallen, 59 dooden, in de vorige periode nog 4 doodelijke govallen. Bangkalan 18 gevallen, 10 dooden. Bangil 1 geval. Toeloengagoeng 12 doodelijke ge- vallon, Soerabaja 10 en Lnmongan 3 in de vorige periode overleden totaal nog 14 gerapporteerde zieken." Koninklijk bezoek aau de P. O. N. T. Gisteren brachten H, M. de Ko ningin en Z. K. II. de Prins der Ne derlanden, met gevolg, een bezoek aan de Provinciale Overijselsche Nijver heids-Tentoonstelling „Plan 1913" te Zwolle. Omstreeks halfelf roden de beide auto's komendo van Het Loo, voor de poort der tentoonstelling aan hot Klein Wezenland. H. M. de Koningin werd vergezeld door den waarnemend Comm. der Koningin mr. D. Van Laer en den voorzitter den hoer J. Warner en de Prins door den eere-voorzitter burge meester Van Royen en door don vico- voorzitter don hoer Hoeffer. Aan den ingang van het hoofdge bouw werden do hooge bozookers voorgesteld aan de leden van het da- golijksch bestuur, terwijl het dochtertje van den president den heer Warner aan H. M. een prachtig bouquet aan bood van Arthur Goodwitrozen, dat welwillend werd aanvaard. Hierna werd een rondgang op de tentoonstelling gemaakt. Van alle standen werd belangstellend kennis genomen. In stand 143 kocht II. M. een door den heer Steltman tor her innering aan 18131913 ontworpen en vervaardigde zilveren lepel, voor stellende de aankomst van Prins Wil lem te Scheveningen in 1813. Om den steel slingert zich een Oranjetak als symbool van het Oranjehuis en boven den steel zijn aangebracht de Nederl. Leeuw, die het Ned. wapen hoog houdt. Na het hoofdgebouw werden langs de galery bezocht oud-Zwolle, daarna drie zalen in den huize Eekhout, waar het kunstige tin werk van Kamphof en de zilverkast van den hofleveran cier L. Steltman enz. belangstellend werden bezichtigd. Te 11.30 vertrokken de gasten per auto's naar hot hotel van den Com missaris der Koningin, waar II M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zich voor een der ramen aan het jubelend publiek vertoonde. Bij dit noenmaal zaten mede ver tegenwoordigers van hpt tentoonstel lingscomité, alsook eenigo voormannen op het gebiod van industrie en land bouw in Overijsel aan. Het congres der S.D.A.P. Bij het communiqué van het Partij bestuur der S.D.A.l'. teekent het Han delsblad aan „Het partijbestuur kiest dus eieren voor zijn geld, en de partij zat, let op de stemming, die in de ver schillende afdwalingen reeds tot uiting kwam, gelet ook op de stemmingcij- fers van Rotterdam I, vermoedelijk haar bestuur wel volgen. Of hetdan met een besluit om even tueel Minister-portefeuilles te aanvaar den niet te laat zal komen? Als mr. Cort van der Linden slaagt met zi, opdracht, natuurlijk wel, dan is het te verwachten besluit mosterd na den maaltijd. Maar zelfs al gebeurt (lat niet, is het partijbestuur dan zoo ze ker, dat zulk een besluit dan eenig effect zal kunnen Hebben Blijkbaar hoopt het dan dat dr. Bos of een ander met gelijke opdracht als die hij ontving het nog eens zal mogen probeeren. Twijfelachtig is het echter wel. Een zakenkabinet, dat handig ma noeuvreert, en, wie weet, voor /som mige maatregelen steun vindt bij ver schillende partijen kan het mogelijk een hoelen tijd houden waar blij ven dan algemeen kiesrecht en staats pensioen Vandaar de draai dien het partijbestuur genomen heeft." ïfet pxtra-pari tmieutairo Kabinet. De N. Rotterd. Cl. schrijft .- ,,De opdracht, aau mr. Cort van der Linden verstrekt, ter vorming van nieuw Kabinet, laat, dïinkt ons, een groote ruimte vau keus bij de oplossing van de crisis. Zooveel ruimte, dat men eigenlijk eenigszins verbaasd mag zijn, waarom nu juiai die ééne voorwaarde: dat het ka bine .1 zijn een extra-parlementair g« steld is. De opdracht laat alios toe: een zuiver vrijzinnig kabinet, uit lin ker- en rechterzijde samengesteld, ge mengd, een zakenkabine,, een kabi net van welken aard ook men maar denken kan en met een hijzonderen naam voorzien, mits het kabinet is extra-parlementair, d.w.z. geen leden van het parlement bevat. Op welken grond nu juist deze negatieve voor waarde berust, is ons niet duidelijk. Vroeger is wel eens met gering succes trouwens tot de vorming van een extra-parlementair kabinet toevlucht genomen, maar dat geschied de dan, omdat binnen het parlement persoonlijke veeten zoo den boven toon waren gaan voeren, dat objec tieve beoordeeling en zakelijke bespro king van regeeringsaangelcgenheden schier onmogelijk waren geworden* Met de vorming van een extra-parle- tair kabinet, d.w.z. van een kabi net, welks leden zelfs zijdelings aan de oude twisten en driften geen dec hadden gehad, beoogde men dan een van de grootste struikelblokken voor een regelmatigen gang der parlemen taire werkzaamheden weg te nemen, om op deze wijs geleidelijk na eenige jaren, wanneer tevens de gemoederen weer tot rust waren gekomen, tot het gewone parlementaire kabinet te kun nen terugkeeren. Dat er op het oogenblik aan zulk een extra-parlementair kabinet be hoefte is, gelooven wij niet. Waarom dan echter deze beperking in de keuze der personen opgelegd? Wat is er de bedoeling van? Wij weten het niet.!' Indien de heer Cort van der Lin den de opdracht aanvaardt, dan .zal hij, volgens de N.R.Ct. ongetwijfeld een Kabinet samenstellen met een vast omlijnd doel en dat op het Binnenhof de kracht, welke het ten gevolge van zijn extra-parlemontaire geboorte mist hierin zal vinden, dat het niet met zich sollen laat. Landbouw en Veeteelt.. Hollnndschn Maatschnppij van Landbouw. Onder de punten van beschrijving voor de op Donderdag 11 September e.k. in hotel De Witte Brog den Haag te houden 91ealgemeene vergadering van de Holl. Maatschappij van Land bouw is opgenomen Voorstel van de afdeeling Oude water en Omstreken „De algemeeno vergadering van de Holiandsche Maatschappij van Land bouw draagt aan het hoofdbestuur op, alle gepaste middelen aan te wenden tot het verkrijgen van intrekking van het ministerieel besluit van 11 Februari 1913 no. 35, in het belang van den veehouder en van *s rijks schatkist". Gezien de kolossale toeneming van het gebruik van entstoffen en genees- serum en de gunstige resultaten daar- mode verkregen sedert de oprichting van de Seruminrichting, wat mede zeer van invleed is geweest op de beperking vart de besmettingshaarden van ver schillende besmettelijke veeziekten, meent de afdeeling te mogen aandrin gen om elke belemmering, i. c. het genoemd ministerieel besluit, op te heffen in het bolang" van de gezond heid van den veestapel, één der hoofd bronnen van ons volksbestaan. In overleg met de afdeeling heeft het hoofdbestuur besloten dit voorstel in de agenda op te nemen om er aldus do aandacht der afdeelingen op te ves tigen, doch het oerste te behandelen in de algemeene vergadering van Maart 1914, aangezien er dan meer gelegenheid zal geweest zijn om na te gaan wolken invloed het ministerieel besluit van 11 Februari 1913 no. 35 op do inentingen heeft gehad. Voorts bevat de agenda voor de vor- gadering van Septomber a.s. het voor stel Van het hoofdbestuur om inplaats van„De secretaris-penningmeester geniet geen salaris, maar" enz. te be palen 'dat de secretaris-penningmeester geniet een salaris door de algemeene vergadering vast te stollen, benevens vergoeding voor bureau-huur tot eon maximum van f 500, alsmede reis- en verblijfkosten. Op 10 Maart van het volgonde jaar treedt de tegenwoordige penningmees ter, de heer de heor D. A. Kley, af ofschoon pogingen daartoe zijn aan gewend, -wenscht hij echter niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te komen in deze vacature zal dus voorzien moeton worden. Algemeen wordt roods lang de behoefte gevoeld voor het secretariaat der Holl. Maat- van Landbouw, die over twee voor name provinciën werkt, een persoon te hebben die zijn geheele werkkracht kan geven aan de behartiging der be langen dezer Maatschappij. Wil men echfer van oen persoon zijn geheele werkkracht oischen, dan dient men hem daarvoor ook een salaris te geven, zegt het hoofdbestuur ter toelichting van zijn voorstel. Sjiiet hoofdbestuur stelde verder nog voor, liet aandeel der contributie van de gewone leden, dat in de algemeene kas wordt gestoit thanr f 1.90 bedragende, voor het vervolg vast to stellen op f 2 en om het salaris van den secretaris-penningmeester te be palen op f 2000. Hot Zoistor bosch in gevaar Mon schrijft uit Zeist aan de N. R. Ct. Kont gij het Zeister Bosch, lezer Het vlak tegen het dorp gelegen bosch, dat zich links en rechts van de statige laan van Beek en Rooyoj», en verderop van den Woudenbergschestraatweg, uitstrekt Het behoort tot do schilder achtigste gedeelte van ons mooie dorp, misschien van onzo geheele provincie. Grillig en heuvelachtig is het terrein vol afwisseling is het bosch, hier met oude, dikbeschorste dennen, de voet bedekt met eikenhakhout, elders met jong, welig opschietend dennenhout, met zijn mooie rechte beukenlaantje, zijn valikefi eikenhakhout, waaraan de oude dennen een zoo mooie omlijsting geven. Dit bosch, door duizenden en duizon- den bezocht, een bron van genot, èn van wol vaart voor de streek, dit bosch van ruim 211 H.A., komt spoodig on der den hamerhet is in 51 perceelen gelegd en wordt voor bouwterrein ver- cocht. Dus binnenkort zullgn we het Zeis- terbosch ook al zien worden „villa park", doorsneden met grind- en straatwegen, waarbuiten zich hot wan delend publiek niet mag begovon. Of zou de gomoente ingrijpen? Of zou „Natuurmonumentenu nog een poging wagen Wij weten het niet, doch hopen 1 Het behoud van echt natuurschoon is voor ons dorp immers van groot belang, en voor de geheele streek, die daardoor van ouds heeft uitgemunt, - ja voor het gansche land. De laatste jaren is het hier helaas toch al zooveel veranderd. Verschillen de bors, land van de mooiste bosschen in den om trek zijn reeds villaparken geworden, waardoor de wandelaars langzamerhand tot enkele werden terug gedrongen. Wanneer hier niet wordt ingegrepen, en althans een déél van het boseh voor het pnbltek behouden blijft dan zal ons dorp binnen eenige jaren on- dervinden, dat: „de duizenden die elk jaar Zeist bezoeken om eene wande ling te maken onder de reuzendennen en te genieten van het natuur schoon", (zooals zeer poötissch in het voorwoord van de verkoopingsnotitie's te lezen staat) tot enkele hondorden zijn verminderd, en dat Zeist voor het land het oude Zeist niet meer is. Komt, Zeistenaren en natunrliofheb- >rs, wordt eens wakker! Heeft ons do laatste jaron niet al genoeg natuurschoon ingeboet? Meer en meer prachtige bosschen verdwijnen er immers, zonder dat er een haan naar kraait Te Delft was Zaterdag do luitenant C. v. H. met andere hoeren op het oxercitieterrein aan den Buitenwater- sloot aan het voetballon. Na het gebruik van de koffie, toen het spel weer hervat was, miste de luitenant zijn portemonnaie, inhouden de een aanzienlijk bedrag. Do vronw van den concierge, waar men koffie gedronken en de luitenant betaald had, zeide niets gevonden te hebben. Hot terrein werd nu grondig afgezocht, waarbij een 50-tal infanteristen behulp zaam waren. De portemonnaie, inhou dende des Iuitonant8 schat, werd even wel niet gevonden. Het wantrouwen tegon reeds genoemd© vrouw, nam daardoor weer toe. Ten einde raad werd de hulp der politie ingoroppon. Weldra verscheen de majoor van po litie Lnijendijk met zijn hond Rosa ten tooneele. Het schrandere dier kreeg „lucht" aan een handschoen van den luitenant en had na korten tijd het verloren voorwerp, dat onder den grond verstopt was, gevonden. Waarschijnlijk wns do portemonnaie reeds door oen der „zoekers gevonden en verborgen om deze later, als de baan vrij zou zijn, te voorschijn to halen. Het valt moeilijk te zeggen wie hot meest verheugd was, de luitenant over zijn teruggevonden schat, de vrouw van den concierge, dio zich van alle blaam gezuiverd voelde of de politie man over de schranderheid van zijn hond. (N. Crt.) Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zou een aak, n.l. de Merwede II uit Ilardlnxveld en geladen met 200.0,1 steonen, afkomstig van het Belgische industrieplaalsje Duffel, door een sleepboot de Amsterdamsehe stadsgrach ten doorgesleept en gebracht worden naar de losplaats, Weesperzijde den Ringdijk, alwaar de steenon lost moesten worden ojn te dienen voor eenige in Watergraafsmeer te bouwen perceelen. De kapitein van de sleepboot, die 3t deze vaart zijn eerste reis dooi de Amsterdamsehe wateren deed, vvo.i blijkbaar niet geh eel op do hoogte met de doorvnartwijdte der Anistol- sluis, voer ten minste met hef schip achter zich door een doorvaart van nog geen 7 Meter breedte terwijl de be wuste aak 7M. breed was. De ge volgen bleven ook niet uit. Hetseti.;. werd bekneld in de sluis, en wel i:. die inate, dat belangrijke schade n het (nog nieuwe) schip toegebracht [werd. Onmiddellijk werden pogingen in het- werk gesteld om het schip v te krijgen; verschillende sleepbooten werden gerequireerd, echter zondei praetisch resultaat; het schip w niet van de plaats weg te krijgen. De vastzetting geschiedde met volle vaart, zoodat een gedeelte dor steo nen tot pulver werd geduwd. De ei genaar taxeert de schade nu reeds aan het schip aangebracht op dui zend twaalfhonderd gulden. Gister middag was de toestand nog onver anderd. (Hbld.) GOUDA, 5 Augustus 1913. Do uitslag van (lo gisteravond ten overstaan van notaris J. J. A. Montijn in „Hot Schaakbord" gehouden open bare vorkooping is als volgt: Perceel I, do brood-, beschuit- en koekbakkerij mot winkel- on woonhuis en afzonderlijke bovenwoning, Lange Tiondoweg nos. 96 on 98, kooper de heer J. A. J. Mastink qq., alhior, voor f 7200. Perceelen II, III en IV, drie huisjes aan de Wachtelstraat, nos. 12, 35 en 36, kooper de heer L. Bisschop alhier voor f 690. Van Meel's vliegtocht. Gisterenavond vijf minnten voor half zeven vertoonde zich weder boven onze gemeente de vliegenier Van Meel, die van Scheveningen over Rotterdam naar Soesterberg terugvloog. Ook thans had de tweedekker, die zich hoog in de lucht bevond, groote belangstelling van het op straat zijnd PDVank Meel kwam te 7.25, dus juist een uur na zijn vlucht over Gouds, in het vliegkamp te Soesterberg aan. Aan den heer H. J. Nederhorst Jr. alhier is hij onderhandsche aanbeste ding door de N. V. „de Utrechtsche Walswerken, opgericht door de erven A. E. Hamburger" te Utrecht opge dragen het bouwen van een zinkplet- terij met kantoorgebouw en het maken van fnndeoiingon, benevens diverse bijkomende werkzaamheden op een terrein gelegen nabij de Vlentensche xveg aan de Merwedekanaaldijk naast do brug in dén spoorweg van Utrecht via Rotterdam voor een som van f82.743.- Verdwaald. Wij lezen in het Handelsblad: De mnziekveroeniging „De Pionier u;t Gouda, die Zondag haar medewer king zou verleenen aan een meeting voor drankbestrijding te Delft, waartoe zo per boot daarheen zou komen, werd door den kapitein der boot wegens diens onbekendheid met de wateren die naai* Delft voeren, naar Vlaardin- gen gebracht. Per trein zijn de muzi kanten toen naar Delft gokomen, ech ter zonder instrumenten, zoodat hun medewerking niet moer konden verleenen Onze stadgonoote, Mej. D. J. Smit, thans onderwijzeres to 's Gravenhage is na gehouden examen geslaagd voor de acte Fransch l.o. N. Nederl. Tooneelvereenigin B ad-doktor en naar de veile van Justus van Maurik, dat gis teronavond in den Schouwburg aan de Nieuwe Markt werd opgevoerd, is een allorinoppigst blijspel. Daar zit so* veel geestigs in, zooveel werkelijk humor, dat het publiek, eorst stil ii zichzelf lachend, ten laatste bij opn o aiulere bijzonder leuke zet tot i hartelijk klinkende laeh overging. Het verhaal ia eenvoudig. Een oud Ilidtseh .gast, die er warmpjes inzit en die lekker eten en drinken als zia. hoogste ideaal beschouwt, verbeeld, zich asthmatisc-h te zijn en een lever- ziekto te hebben. De dokters iri Hol land, die hem dieet voorschrijven, waarvan hij niets hebben moet, noemt hij prullen eh daarom zoekt hij zip: heil in de badplaatsen Ems en Karin bad. Wat hem daar overkomt, hoe men tracht hem daar aan een vrouw te helpen, hoe hij ten slotte weer Holland terugkomt, wordt in de v bedrijven van dit blijspel allervorm. kelijkst weergegeven. De heer C. P. T. Bigot vorvu .1e de hoofdrol. Hij was van Bommel de oud-gast, wiens dorst onleschbaar was. Van begin tot eind is de heer Bigot, die bijna aanhoudend op tooneel was, prachtig in zijn r gebleven. Het welgedane type van den smulpaap, die voor alles aan zijn maag denkt, werd uitnemend weergi geven. De mimiek was ook kostelijk Naast deze trad in het tweede, der de en laatste bedrijf Mevr. B i g o E g g e r s in de beduidende rol Baronin von Kahlen naar voren, wei ke zij over het algemeen heel goed vertolkte. Om deze beido persone. groopeerde zich het spel en de da-u- voor medewerkende artisten hebben allen het hunne bijgedragen, de heer Nooij ook vooral, om deze opvoori zoo goed te doen slagen. Wij betreuren weder de te geringe opkomst. De bijwoning van een op voering als gisteren was een ei* amusement. Vanavond gaat als nf scheidsvoorstelling het bekende aller aardigste blijspel „Oud-IIeidelberg WadiUnxvcen. Zondagmorgen do 12-jarigo van B. die Zaterdag was woggeloopen, door den gemeenteveld wachter van Ouderkerk a.d. IJsel bij zijn ouders teruggebracht. De verkiezing van een Dijkgraaf van don Zuidplaspolder in Schieland vaeaturo dhr. J. II. van der Torron Kzoon is bepaald op Woensdag 14 Augustus a.s. Aan den wagenmaker N. Breed veld alhier is door B. en W. vergun ning verleend tot plaatsing van oen benzinemotor in zijne wagonmakerij. De Gondsche Kermis verschaft ook aan de pélitie in onze gemeonte in den regel werk. In dien tijd wordt bij aankomst der stoomboten goed uit- gezien, of zich ondor de passagiers personen bevinden, die „boven hun theewater" zijn en dientengevolge onder politiegeleide naar huis moeten worden gebracht of in buitengewone gevallen naar het „logement" achter aet Gemeentehuis. Toen de laatste boot in den nacht van Zondag op Maandag te ongeveer halftwee was aangekomen en er blijk baar geen iuwoners dezer gemeonte op waren die te veel aan Bachus had den geofferd, richtten de veldwachters De Gelder en Minnée huune schreden naar den Brugweg om te zien of de voorschriften van het motor- en rijwiel reglement wei werden in achtgenomen. Een drietal fietsers, die meenden het wel zonder lantaarn te kunnen stellen, zagen tegen zich proces-verbaal opge maakt. Even later kwamen er twee aan, waarvan de een geen licht bij zich had. Wat nood Bij eenig hei- graaf wei k was voor dc veiligheid van personen enz. een lantaarn aan gebracht. Fluks dit instrument van den paal gehaald en op het rijwiel meegevoerd. Edoch, de veldwachters hadden het werk gadegeslagen, deden de fietsrijders afstappen, namen de lantaarn af en hingen die weer op haar plaats. Zij zullen thans proces verbaal opmaken en zij, die door hun baldadigheid do veiligheid van de vopr- bijgangers in gevaar brachten, zullen daarvoor moeten boeten. Do eenige sollicitant naar de be trekking van Hoofd der Openbare School voor gewoon en moer uitge breid lager onderwijs heeft, naar ons wordt gemeld, zijne sollicitatie ingey trokken. De oproeping op een ver| hoogdo jaarwedde heeft dus niet voel succes gehad. bracht. De Engelsche renstalbezitter Pilkington heeft dat paard voor f 540.000 aan den renstalbezitter Joel verkocht. Vroeger heeft de pachter van de bank te Monte-Carlo, Edmund Blanc, voor Flying Fox f450.000 betaald. Prins Palatine, een zoon van Persimon, die vroeger in het bezit was van Koning Edward en den blauwen band Epson won, heeft den eigenaar tot nu toe 600.000 gulden opgebracht aan prijzen. In den grooten Engelsehen wedstrijd om de Goodwood Cup bleef Prince ongeplaatst. Winnaar was Catmini, ge reden door Spearmint, en tweede Aleppo, gereden door Beppo. 40»e STAATS LOTERIJ. 2dp KI. Trekking van Dinsdag 5 Aug. No. 1313, 9875, 11299, 17206, 18688, 18755, 19981 ieder f 100. 18603 f 200. 4790, 6287 ieder f 40). 14679 f 1000. 15924 f 1500. Prijzen van f 30. 41 151 281 3 7 31 878 24 95 17 427 75 500 78 23 025 5 798 828 74 2 78 971 20 1012 1188 84 4 1254 1835 32 1440 95 25 94 8 28 58 1090 80 1801 85 1981 2008 70 43 11 01 2187 2241 2365 2437 2573 48 82 31 800 57 51 2790 95 38 2888 2980 78 5 51 8098 81 82 31 8118 79 8 57 84 3281 79 85 3378 34 0411 73 74 59 354', 8535 18 98 42 22 8819 89 07 85 8774 94 78 3S8H 49 8924 42 8 4009 78 91 48 62 86 4217 64 4'] 4370 4468 28 89 08 50 4505 405i 4708 4882 89 4952 8 28 68 48 5070 5177 20 5289 27 42 5812 5479 3 51 5564 5756 5818 40 99 5918 82 8027 108 25 8290 10 0886 48 6195 80 6509 46 87 12 19 0083 1 6777 6818 35 28 53 8 84 8926 51 264 83 67 7340 82 7468 7559 38 7883 7906 18 8085 87 0 11 148 82800 8338 88 8535 44 40 49 24 8078 83 24 80 8795 9132 90 48 9296 9309 0432 0 54 78 9506 92 ÏW 9877 4 22 78 49 9072 25 83 32 80 56 41 1(K *267 72 10305 ÏOÖÖO 21 72 10738 35 88 44 1< 10902 58 91 55 11058 71 83 11174 11274 U1179 83 11499 21 03 36 115£ 3 77.51 7806 08 7 9728 3 8 56 19 14 12745 1 5 79 74 24 13125 87 13227 47 87 23 91 13862 13431 45 07 95 1855' 13594 13681 97 40 13703 07 99 52 13922 15 85 14118 14242 57 14377 14410 14519 78 94 14085 14779 14856 30 88 14915 97 15071 20 81 86 15109 89 98 20 15258 15282 88 15418 78 7 17 2 (I 51 95 10378 8 16463 16564 16081 "003 0 1742 De Commissaris der Koningin C. E. Baron Sweerts de Landas* Wyborgh brengt heden, vergezeld van Mr. Bruins, een officieel bezoek aan de gemeenten Oud-Beijorland, Heinenctprd, Mijnshee- rènland, Westmaas en Klaaswaal. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw, 44, 2e 39 en 3o 33 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Stieren groote aanvoer, lsto kw. 35, 2e 31, 3e 26 cent per half kilo. Graskalveren redelgk aangevoerd. Handel in vét vee stug, prgzon lager. Stieren en vette kalveren eveneens iets lager in prijs. Op do magere markt was de handel stiller, prijzen iets lager. 17122 17298 2 22 17398 77 0 17429 40 33 72 17572 56 17005 77 17755 91 118 95 17908 59 85 17927 80 180H9 18160 50 (30 18302 30 0 18427 18553 18 72 81 75 18002 58 18757 10 33 18883 18993 49 38 72 51 19073 10 75 00 19110 15 44 31 19202 80 19328 19410 10 85 47 19583 48 19017 68 19702 97 93 70 19839 91 19955 01 06 74 89 95 3 7 20481 07 20553 5 16 f2 5 00 Onze geïllustreerde Weekbladen. Het Leven van 5 Augustus brengt in beeld het bezoek van H. M. do Koningin-Moeder in gezelschap van de Vorst en Vorstin van Erbacli aan de I. G. T. A. en'do E. N. T. O. S Verder do openluchtvoorstelling van „Oedi pus" >op SonsboGk bij Arnhem dooi- Willem Royaards, de internationale kaatspartij te Franeker, Eonige foto's van de oude koopstad Veero. het Pad- vindorskamp te IJmuidon en het be- zook van Prins Hendrik daaraan, verdor personalia, rijmelarij en roinnn- bij voegsel. - „Oedipus" te Arnhem. Daar van verschillende zijden wordt aangedrongen op herhalingen van Sophocles' tr&urspel „Oedipus" in Park Sonsbeek te Arnhem, heeft do directie van do N.V. „Het Tooneel" in overleg met het Comité van Plan 1913, te Arnhem, bosloten, op Zaterdag 9 en Zondag 10 Augustus a.s. nog twee openluchtvoorstellingen te doon plaats vinden. De rolverdooling is gelijk aan de vier voorafgaande voorstellingen. De aanvang is weder halfdrie. Einde vijf uur. Park Sonsbeek is te bereiken met lijn 3, (5 minuten van het Station). 540.000 guldon voor een paard. Een bedrag, dat nog nooit voor een paard betaald is geworden heeft de vierjarige hengst Prins Palatine opge- Petbrsbübö, 4 Aug. De Franscho militaire missie is heden aan den tsaar in het paleis van Peterhof voorgesteld De Griek8che verliezen. Wkenen, 5 Augustus. Uit Athene wordt gemeld dat het tegon Bulgarije in actie gezette Griekscho leger tot nu toe 33.000 man aan dooden, gewonden en vermisten verloren heeft. De vrede. Boekarest, 4 Aug. Men ia hior van moening, dat de vrecfe van Boekarest Vrijdagmiddag te 12 uur op hot oogen blik, dat do heden verlengde wapen stilstand eindigt, gesloten zal worden. Besprekingen. Konstantinopel, 4 Aug. In diplo- matioke kringen alhier hecht men groot gewicht aan de besprekingen die gisteren hebben plaats gehad tus schen Natsjowitsj en don grootvizior. Naar verluidt, heeft Natsjowitsj voor stellen gedaan ter zake van oen Turksch-Bulgaarsch verdrag. De Bisschop van Roermond overleden De bisschop van Roermond Mon seigneur J. II. Drehmans is plotse ling te Horst (L.) overleden. In verband met dit overlijden gnat het bezoek van Kardinaal van R sum aan Maastricht, hetwelk morgen zou plaats hebben, cn de daaraan verbonden feestelijkheden niet door De moord in de Brouworstraat te 's Gravenhage. Voor de Ilaagsche Rechtbank stond heden terecht D. Blom uit het R.-i* Jongens Weeshuis te 's Gravenhage. die eonige maanden geleden een vrouw van verdachte zeden in haar woning in de Brouwerstraat met oen schoen makersmes van het leven beroofde. In deze zaak, die met gesloten deu ren werd behandeld waren 12 getut gen gedagvaard. Door den substituut-officier Mr Kleffens werd naar wij vernemen ge- eischt, dat beklaagde inzake moor ter beschikking zou worden gesteld der Regccring tot het bereiken van zijn 21-jarigen leeftijd on bovendie veroordeeling tot 5 jaar gevangenis straf, van welke straf, ingevolge art 19ter van het Wetb. van Strafrecht dfc tenuitvoerlegging kan worden op geschort en welke geacht wordt zijn ondergaan, indien hij den leeftijd van 25 jaar heeft bereikt, tenzij inmid dels het besluit tot opschorting mocht zijn herroepen. Do verdediger. Mr. Nypels sloot zich bij do zienswijze van het O. aan. De beklaagde was zeer kalm. De tnsschenkomst der mogendheden, Konstanttnopfx, 4 Aug. Men ge looft dat de mogendheden het plan om ter zake van de ontmijning van Adriannpel tusschenbeide to komen, geh oei hebben opgegeven. De Turksche sluier in Amerika. In de Vereenigde Staten schijnt het Mohammedaanscho gebrnik van den sluier die het gelaat verschuilt en alleen de oogen zichtbaar laat. mode te wor? den. Vrouwon van den hoogstnn stand wam leien aldus, op zijn Turksch ge sluierd, door de oindelooze straten van New-York. OVERLEDEN: Adrianus Cornell* Bosman 1 jaar. GEHUWDS. Flameling te Am sterdam en D. Bartels alhier. Allerlei. Men schrijft in „De West" aan de „O.R.Ct.": Een vreomd geval hoeft zich voor gedaan in het militair garnizoen al hier. Twee zieke fuseliers waren als her steld ontslagen uit het militaire hos pitaal. Zij verklaarden echter aan lui tenant Meijnema, dat zij zich echter nog zeer ziek gevoelden. Zij zeiden echter niet te durven klagen uit vrees voor kapitein Hovenkamp. Luitenant Moijnema nam de zaak toen ter hand* opkomende voor de rechten der fuseliers, met het gevolg dat zij weder opgenomen werdeq en thans zelfs ernstig ziek werden be vonden. Wat gebeurde nu echter? De kapiteins Ilirschmann en Hm venkamp hebben luitenant Meijnema dit optreden zeer kwalijk genomen en lokten een resolutie uit, waarbij lui tenant Meijnema werd afgekeurd we- geus overprikkeling van zenuwstel sel. f)e heer Meynema onderwietp zich daarna aan een ondorzoek van drie zeer bekende, bekwame burgergenees- heeren, die na een zeer nauwkeurig onderzoek in een uitgebreid certificaat hebben geattesteerd, dat de luitenant physisch, neurologisch en psychisch volkomen geschikt ia voor allo dien sten, ook in de tropen. Aan luitenant IMeynoma is aange zegd, om per eerste mail naar Neder land te vertrekken, maar men mag verwachten dat dit muisje in den Haag een staartje zal hebben. Belasting op dansen. De gemeenteraad van Eindhoven heeft, gelijk reeds gemeld is, besloten tot het heffen van een belasting op het dansen. Voor een oppervlakte van do dans vloer van 300 M2 en hooger wordt be taald f 22.50 voor 300 M2 tot 200 M2 f20; voor 200 M- tot 100 M2 f 17.50; voor 100 M2 tot 60 M2 f 15 voor 60 M2 tot 40 M2 f 12.50voor 40 M2 en daar onder f 10. De heeren Passtoors, van Alphen en De Haas hadden voorgesteld de som men tot do helft terug te brengen. In het belang der moraliteit dror.g mr. Van Best aan op handhaving van het ingediend tarief; De burgemeester merkte op, dat het natuurlijK niet in de bedoeling ligt nette, besloten bals te bemoeilijken doch er rijzen hier dansgelegenheden als paddcfestot uit den grond op, waar avond aan avond gedanst wordt en die dor politie veel werk verschaffen en beslist ge vaar opleveren voor de moraliteit der jeugd. (N. R. Crt.) an het Koninklijk Meteriologisch Institnut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.7 te Vestmanver, laagste stand 752.1 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige noordwestelijke tot noordelijke wind, moest zwaarbe wolkt, mogelijk eenige regen, zelfde temperatuur. VAN DEN Effecten li a n del te Ams Ier dim 6 AÜG. 1913. Vorige Koers. Koers van hrden. 7T»/, 82 81s/, 99 '5/„ 8&7/» 903/, 84'/, 82 37 s/ 103'/, 773/, 57 100 457/j, 63:V, 23' 7Ï3/, 81'/, 85"/,, 893/, 84'/,, «0 V, 78 507 7» 'ui 4ö,5/m 05,5/, V.o '23 (il 213 2(10 BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN. 1 Aug. Jansje,ouders D. J. Hofstede en J. M. Stolk. Gerrigjo, ouders P. Mudde en P. Vuik. Jacobus, ouders J. van dar Laan en F. C. Jansen. -- 3. Grietje, ouders A. Geers on M. Prnis. 4. Nicolaas Matthijs Gerhardns, ouders J. Buitenhuis en W. E. Begeer. Blondina Jacoba, ouders P. L. van don Heuvel on A. den Besten. 5. Pieter, ouders J. Jongerius en A. M. van dor Boom. OVERLEDEN: 2 Aug. A. Woor- leo, 65 j. 3. J. de Lange, 13 m. F. Simons, 62 j. 4. J. Schipper, 77 j. HAASTRECHT over de maand Juli. GEBORENFranciscgs, ouders A. 0. Kraan en J. Jansen. OVERLEDEN M. J. de Vries 5 ra. H. P. van Someren 3 ra. C. Verboom 93 j. BOSKOOP, van 1631 Juli. GEBOREN Leendert, ouders A. H. Oppelaar en L. van Gaaien. Johannes Bartelomeüs, ouders 'Th* Stoonkamer en G. van der Meer. Hilda, ouders L. Trimp en S. Asschoman. Quirinus Jacobus, ouders P. Kroosmeijer en M. J. van Hevelingen. Jan, ouders Chr. Boor en A. Vermeul. Johan nes, ouders N. Fase en J. van Egmond. Jan Lambertus onders D. H. Fled- derus en S. Bodijs. Ilondrika, ouders J. de Loos en A. Verkerk. Wilhel- mina Maria, ouders A. Slootjes en W. Verheul. Cornelia Iïadriana, ouders M. G. van Tol on M. Mugge. Arie, ouders W. Verwaay on A. Akerboom. Johannes Simon Josoph, nndors J. de Jong en M. A. van Riju. Stsutsleeniiigen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obf. 3de Sorie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obi. 1906 5 pet. Id. Obi. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obi. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatio 6o Emis sie 4 pet. Japan. Obi. 1899 4 pet. Mexico Afl Binnenland Obi. 5 pet. Brazilië Funding Leo- ning 5 pet. d. Obi. 1889 4 pet. Veneznloa Dipl. Schuld 1905 3 pet. flank- en Crediet-Instel llnreu. Fed. Bankaandoelen Industr- Onderiicmliiffcn American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. if. Gew. Aand. Kol. Credlei lnstell en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw-MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A.1 Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v. A.j „Shell" The Trnnsp. Trad Cy. 0. v. G. A. Scheepvaart H^eii. I Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand.» Stoomvaart-Mij. „Zeo- fand" Proforento A. Int. Morcantilo Marino Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Onderneminiren. Bind joy Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cort. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. (ie Jouias. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tlioiss-Re- gulirnngs-Ges. 4 pet.' GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Nat. Staatsf. vast, Buitenl. onver anderd, Culturen weinig varioerend, Tabakken stil, Petroleum vast, Ame rikanen zeer weinig omzet, Mijnen prijshoudend, Rubbers stil. 597/, 210 260 1893/, 15 102 50'/ 179'/. 016'/, 525' 203'/, 115 43/i 105 3 9' I in 90 96'/. 00'/; 185'/, 93'/, 94'/,, 28'/,, 1493/, 37, 100'/, s 1457, - 15'/, 100 51'/, 180 020 1997, 47, ior,: 3 9'/iti 897, 0«7» 80»/, 95 29%, 149'/» 3'/,»

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2