ITS, i a nd el. Ires: ISEL THEE ’l MEUK te letten .E. Alter DE VIOOLSPELER. liedingen ning Courant en. -A.cL^ertexLtie’bla.cL voor Q-o-ulcL©- ©zx Ozxxstr©3s:ezx. 52e Jaargang. Woensdag 6 Augustus 1913. No. 13243. I ZB^ïtex^larxó.. Buitenlandsch Nieuws. Sïn.n.exxlaxxd.. I FEUILLETON. I Gracht 269A 1AG, TE WAAK “•en meskleeding. of gedeelten Gouda. a id. HALTER UYZONBN hem. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. do stad aan huis (Wordt vervolgd.) k. DK JIOMG haven 31. C. BUI., EBAART pc. Vrij bewerkt door AMO. u b en ITIKELEN. 3. 'ETT IN en Heeren j^^^NEL STERK BILLIJK RKRIJGBAAR RIJWIELHANDEL E E R I H O L L AH D van 1 liggens fjorden in de Romsdal irgoed. M en A DI! ES: ae.bt 2fl9‘ 1AG. iur en n.m. 2 uur cours op het I. Gr. Florisweg. uw- en Woning- rgadering Onder- Armenzorg/ rij geregeld tijdig n ontvangen van ten, vormakelijk’ ze dan in onze N.ZIJN VAN HEEËN worden d in verzegelde an vijf, twee 'en en een Ned. ons elding van Kom rijs, voorzien van Mid Merk, vol vet gedeponeerd. >t de uitvoering jrde orders aan een tijd, dat de bezoeken kander uitstorten. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post van vreemde oorlogschepen voor ons een aangename ontspanning en genoe gen waren. Toen waren echter deze bezoeken niet zoo vele en de schepen niet zoo talrijk. Maar thans is het een jaarlijksche invasie van de modernste oorlogswerktuigen van een groote Mo gendheid. Sinds eenige jaren heeft de Duitsche vloot, in meer of minder sterke afdeelingen, telkens weer gele genheid om de geringste détails van onze kust te bestudeeren, en zijn kaar ten moeten wel zeer goed bijgewerkt zijn. Bij den bestaanden toestand in Europa, en de bestaande verhouding tusschen de beide groote maritieme Mogendheden aan de Noordzee is de belangstelling der Duitsche kruisers ons alles behalve aangenaam. Het sans gêne waarmede zij er zich heen be geven, bewijst beter dan iets anders, dat de Duitschers Noorwegen niet be schouwen als een land, dat op gelijken voet met het hunne staat. Zij hebben zich aangewend om zich onderdanig te laten bedanken voor de eer, die zij ons met hun bezoek aandoen.... Ook de aanbieding van het Fridtjof- standbeeld bevalt ’t Frondjehmsche blad maar half. Onze fjorden, schrijft het, hebben geen behoefte aan stand beelden, zelfs al zijn zij nog zoo groot. „Dat moet uit wezen” eindigt het blad. „Wij willen aan onze fjorden geen „Sieges-allee”. Hot wordt tijd, dat men begrijpe, dat de Noorsche wateren niet aan de Duitsche vloot behooren. Wat natuurlijk niet behoeft te beletten, dat Duitschers en Noren goede vrienden blijven.” n de «ece». liên kostn S|WkLs lelallng: voor elke regel aan het Bureau. komen, dat één land overmachtig wordt tegenover de andere, want wan neer één der Balkanmogendheden de hegemonie in handen krijgt, is dit zeker en gewis de aanleiding voor nieuwen strijd. Het moet daarom trachten na de verzoening een verdrag tusschen de Balkanmogendheden tot stand te brengen, dat zal beletten, dat een nieuwe strijd zal uitbreken, dat op nieuw bloed zal worden ver goten. (iOIIISIIIE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ’toog gehouden, dat/de firma Krupp, als leverancierster van het grootste deel van ’ons artillerie-materiaal na tuurlijk dat materiaal kent, het zelfs in den meest uitgebreiden omvang kent. Vandaar dat het meerendeel der Kornwalzer wel in ’t belang der lands verdediging geheim is, doch niet voor de firma Krupp. Het was echter niet juist, zei Jung, dat het legerbestuur in ’tgeheel geen geheim voor Krupp had. Dit gold alleen voor zoover betreft het artillerie- materiaal immers men kon voor zijn eigen leverancier niets geheim houden. Maar in andere dingen werd Krupp op dezelfde wijze behandeld als de overige firma’s. Van den uitslag van proefnemingen, voor zoover zij er zelf niet bij betrokken was, vernam de firma bijv, niets. Alleen wanneer er vergelijkende proeven werden genomen mocht er een Krupp-vertegenwoordi- ger bij zijn. Echter niet bij die welke het legerbestuur zelfstandig liet hou den. Evenwel, ook ten opzichte van het artillerie-materiaal nam het leger bestuur nog op één punt strenge ge heimhouding tegenover Krupp in acht: nl. wat betreft de prijzen der concur- reerende firma’s. Deze hadden daar dringend om gevraagd. En het was vooral op het verkrijgen van inlich tingen omtrent deze concurrentie-prij zen, dat Krupp’s dienst te Berlijn werkte. Op een vraag van den president verklaarde luitenant Jung nog dat naar zyn meening, hoewel hij er geen bewijzen voor had, en dus alleen theo- retischerwijs kon spreken, de moge lijkheid zeker bestond, dat Krupp van verkregen inlichtingen gebruik had gemaakt om zijn prijzen te verhoogen. Echter bestond, naar hij meende, even goed de mogelijkheid dat de firma haar prijzen had verlaagd, en dan was dit niet in ’t nadeel, maar in het voor deel van den Staat geweest. Balkan-Staten. Adrianopel. In verband met het feit, dat de Bulgaarsche onderhandelaar Nutsje- witsj nog altijd Constantinopel niet heeft verlaten, meldt de correspondent van de „Matin” in deze stad, die zijn inlichtingen uit „goede bron” be weert te hebben dat men niet ver baasd moet zijn, indien binnenkort een verandering komt in de houding van Bulgarije ten opzichte van Turkije. Bulgarije zou namelijk thans geneigd de folly. Zij had madame Chandoz bij don patient achter gelaten en ging nu eerst naar boven om hen te vertellen dat de dokter kwam. „Wees voorzichtig, sir James,” zei zo op den trap. „Houdt u aan het touw vast, bij de plaats waar de leuning gebroken is. Wij hebben dat nog niet laten herstellen om allo ge- druisch te vermijden.” „Wat oen ongemakkelijke trap is dit!” zei de dokter onder het klim men. „Geen wonder dat de arme jon ge man in het donker hierover ge vallen is!” En een rilling voor hem door de leden. Stella trad binnen en vond Giotto alleen. Hij lag zeer stil en hield de oogen gesloten, zijn gelaat was even wit als het kussen, waarop zijn hoofd rustte. Zij sloop op de teenen naar het bed, gevolgd door den dokter. „Broeder," sprak zij zacht. „De beroemde dokter uit Londen sir Ja mes Duncan is hier gekomen om je te genezen. Verschrikt sloeg Giotto de oogen op. Een kreet kwam over zijn lip pen, en die kreet was: „vader!” Terwijl de oude dokter, als van den bliksem getroffen, zijn gelaat met beide handen bedekte en kreunde „Allan mijn zoon", sloop Stella de kamer uit, sloot de deur en liet va der en zoon die elkaar zoo onver wacht terugvonden, hun hart voor el- 10Ï) •»Ja, de dood van mijn eonigsto vriendin uit mijn jeugd, die mij dan nog was overgebleven, heeft mij zeer aangegrepen. Ja, ik zal aan uw verzoek gehoor geven on mij naar net kanteel begeven. Het is zwakheid dat wij ons laten neerdrukken door net noodlot; de smart geeft ons onze dooden toch niet terug. Ik ben een oud man, signora Stella en treur als een hopelooze. Gij zijt nog jong en ^treurt om dezen jonkman; kom troost u en tracht weer vroolijk te worden. Zoo lang er leven is, is er hoop." „Ach, wilt ge komen en gaat ge met mij mee, sir James." „Neem, signora, ik ga niet met u meé. Dat kan niet, maar ik kom z«pQedig achterna, dat beloof ik Waarschijnlijk haal ik u onderweg nog wel in. Mocht dit niet het geval zijn, dan kom ik in ieder geval kort na u op het kasteel aan.” „Komt ge stellig, sir James? Zult ge mij niet teleurstellen?” „Ik zal u niet teleurstellen en ik De oorlog op den Balkan. Langzamerhand schijnt het op den Balkan weer in orde te komen. Tus schen Roemenië en Bulgarije zijn de onderhandelingen reeds zoover gevor derd, dat nog slechts de onderteeke- ning van den vrede behoeft plaats te hebben om het einde van den oorlog tusschen die twee rijken te brengen. De kwesties door Roemenië gesteld, d. w. z. de nieuwe grenslijn en wat daarmee samenhangt, zijn opgelost. Roemenië krijgt zijn zin wat betreft de grenslijn Turtukaj-Dobritsj-Baltsji en tevens heeft Bulgarije de verplich ting aanvaard om de vestingwerken bij Roestoek en Sjoemta te slechten. Bovendien zal het langs de nieuwe grenslijn geen versterkingen bouwen. Zooals hieruit blijkt heeft Bulgarije volledig aan de Roemeenschp eischen» moeten toegeven, doch tot eer van Roemenië moet gezegd worden, dat het uit de politieke constellatie waarbij Bulgarije te zwak bleek, om zijn rech ten te handhaven, geen misbruik heeft gemaakt door zijn eischen hooger te gaan stellen. Door zijn militair ingrij pen heeft het de oplossing van de kwesties wat bespoedigd. Verder kan het optreden van Roemenië nog dit voordeel hebben, dat het thans als medé aan de vredesonderhandelingen deelnemende, kan bevorderen, dat de al te overdreven eischen, zoowel van Servisch-Grioksche zijde, als van de zijde van Bulgarije gesteld, wat wor den gematigd. Zoo vragen bijv. Servië en Griekenland een groot gedeelte van dat gebied, dat bij het oorspronkelijke verdrag voor vast aan Bulgarije was toegewezen. Was eerst de Stroema als afscheiding gesteld, thans wordt een belangrijk gedeelte van het land ten oosten daarvan opgeëischt. Om gekeerd blijft Bulgarije schoon het in den tweeden Balkanstrijd algeheel verslagen is, nog de grootste eischen stellen. Van de 15.500 K.M.2 waarover de strijd liep, wil Bulgarije 13.500 K.M.2 behouden, slechts 2000 K.M.2 wil het aan de Serven en Grieken afstaan, die omgekeerd 7000 K.M.2 voor zich eischen en Bulgarije 8500 K.M.2 willen laten. In dezen belan genstrijd kan Roemenië goed werk verrichten. Het moet trachten de overdreven eischen, zoowel van den een als van den ander te matigen. Wanneer het dit gelukt wordt voor- Frankrijk. Opzienbarende arrestatie. Uit Parijs wordt aan de N. R. Crt. geseind De bekende fabrikant van vliegtui gen, de heer Armand Deperdussin, 45 jaar oud, ridder van het legioen van eer, is vanochtend in hechtenis geno men. Men begrijpt, dat dit opzien ge wekt heeft in de sport- en luchtvaart wereld. De inhechtenisneming is het gevolg van een klacht, ingediend door een financieele maatschappij, die den heer Deperdussin commanditeerde. Volgens de avondbladen heeft de heer Deperdussin aan den procureur der republiek verklaard, dat de toestand, waarin zijn zaken verkeerdenr te wijten it aan de woeker-rente van 25 pet., die deze maatschappij hem opgelegd had. Hij verzekerde, dat zijn zaken op den goeden weg waren, dat hij dit jaar een millioen winst dacht te maken en dat het ministerie van oorlog hem 800.000 fres. moest uitkeeren. Een ander telegram meldt dat het passief 33 millioen francs moet be dragen. Duitschland. Het Krupp-proces. Over de verhouding van do firma Krupp tot den Staat, die in het proces tegen Tilian c.s. reeds zoo herhaal delijk ter sprake is gekomen, heeft gisteren de 1ste luitenant Jung, van het Departement van Oorlog, eenige belangwekkende mededeelingen gedaan waarover Reuter niets heeft geseind, maar die toch, tot goed begrip van de „Krupp-affaire” vermelding ver dienen. De „Kornwalzer” geheime stukken, naar men weet zijn, ver klaarde luitenant Jung voor ’t grootste deel geheim in het belang der lands verdediging. Hierbij dient echter in HOOFDSTUK XIX. Op het uur, dot Stella zich kleed de voor het concert in Graven House bereikte sir James Duncan zijn wo* ning in de Hartleystraat. Hij had dien dag buitengewoon veel zieken bezocht en was vermoeid. Sir James was dien dag wat laat, maar in zijn woning ging alles zeer geregeld op de klok af. Zoodra hij was uitgestapt, ging hij zich kleeden voor het middagmaal en kleedde zich dan alsof hij een groot gezelschap aan tafel verwacht te. En toch at de oude vrijgezel bij na altijd alleen. Het sein klonk en sir James trad de eetzaal binnen. Op ’n bijgezet-ta- fcltje zag hij een brief liggen, voor zien van een broeden rouwrand. Hij nam hem in de hand en las: „Ter nagedachtenis van Jessei Paterson, den 30n April 18... in den ouderdom van zeventig jaar.” James Duncan fronste het voor hoofd, zijn mondhoeken trokkèn ze nuwachtig en zijn handen beefden, terwijl hij binnenin een paar rouw handschoenen vond. „Wie heeft dit pakje hier gebracht en hoe laat is het gekomen?” vroeg hij aan den huisknecht. „Een armoedig gekleed lijkbezor ger, sir! Ik geloof dat het ongeveer zijn, om Adrianopel aan Turkije te laten. Daardoor zou in de toekomst een toenadering worden voorbereid tusschen de beide landen. Onwaarschijnlijk klinkt dit niet. Bij den loop, die thans de zaken op den Balkan hebben genomen en nu de Balkanbond moet worden vervangen door een politiek „evenwicht”, ligt het in den aard der zaak, dat Bulgarije in een nauwere aansluiting bij Tur kije een versterking van zijn positie ziet. Ook de Constantinopelsche corres pondent van het Berliner Tageblatt brengt een vrijwel gelijkluidend be richt. alleen daarin verschillend, dat Adrianopel niet aan Turkije zou wor den afgestaan, doch als autonome stad geneutraliseerd zou worden. Kirk- Kilisse zou dan door Turkije worden behouden. De Porte zou dit aanbod van Bul garije eerst beantwoorden, nadat de fameuse „collectieve stap” der groote Mogendheden te Constantinopel plaats gehad heeft. Verder spreekt deze cor respondent het door hem „tenden tieus” genoemde bericht tegen, dat Duitschland de Porte zou hebben me degedeeld, dat het nimmer een bezet ting van het Turksche gebied door Rusland zou dulden. Noorwegen. Ongewenschte gasten. Keizer Wilhelm bezoekt geregeld Noorwegen en daar zijn de demo cratische Noren dankbaar voor. Immers de toeristenstroom naar hun land wordt er te grooter door. De Keizer heeft onlangs bij de onthulling van het Fridtjof-standbeeld, dat hij aan Noor wegen heeft geschonken, allervriende lijkste woorden aan ’t adres van hun land gezegd. En ook daar zijn zij dankbaar voor. Maar minder gesteld zijn zij blijkbaar op de menigte Duit sche oorlogsschepen, die telkens weer in de Noorsche havens bij deze be zoeken voor anker gaan liggen. Over ’t algemeen schijnen zij bang te zijn voor een al te groote vriendelijkheid van Duitsche zijde. Zooals blijkt uit een artikel in de Nidaros, van Trondj- hem, waarin het o.a. heet Een 30-tal Duitsche oorlogsschepen, het machtigste en modernste type, er thans in de havens en van Noorwegen, van Larvik, golf van Christiania, tot aan al. Er was Het Ned. Artillerie Museum. Gisterenmiddag is in het kasteel „de Doorworthu het Ned. Artillerie Museum geopend. Te Arnhem lag een stoomboot ge reed, die do genoodigden on do muziek van het 8o Reg. infanterie naar „de Doorwerthu bracht. Te ongeveer half drie kwam do boot aan, waarna allen zich voreonigden in de boyenridderzaal, te zamen vormend eon uitgelezen schaar van militaire en burgerlijke autoriteiten, totaal c.a. 200 personen. Op het binnenplein was ongesteld een eerowacht van het korps Rijdende Artillerie met 10 trompetters, onder bevel van luitenant Storm Buysing. Ook was hier opgesteld do muziek van f 1.25 1.50 1.50 a 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. zal met een van de beste heelmees ters uit Londen komen. En nu vaar wel, signora! Ik ben den ganschen nacht niet te bed geweest, ik moet ontbijten, van kleeding verwisselen en nog meer doen. Ga zoo spoedig mo gelijk naar Asherton en bereid onze komst voor.” „Dus ge zult stellig komen, sir? Mag ik er dus op rekenen, sir?” zei Dolly nogmaals. „Reken gerust op mij, signora! II. kom ten spoedigste!” Zoo ging zij heen en reed naar Asherton. Toen zij het kasteel bereik te en hoorde dat de oude Reedy den toestand niet verergerd vond, schonk dit haar veel verlichting. Zij ging dadelijk bij Giotto. Hij lachte haar toe/ en zei, dat hij zeer verheugd was, »fjn lieve zuster Stella /te zien. Haar tegenwoordigheid alleen reeds maakte dat hij zich veel ster ker gevoelde. Zij echter was zeer ontsteld, toen zij zag hoe ziek hij was, zij voelde bij instinct dat t de engel des doods daar rondzweeföe, evenals drie jaar geleden. Eenige uren later kwam sir James Duncan en sprak dadelijk met Stella. Hij vertelde dat zijn vriend de be roemde heelmeester binnen enkele uren zou komen; intusschen zou hij eens naar den patiënt gaan kijken. Stella geleidde zelf den dokter naar twee uur was. Hij zei, dat do begra fenis vandaag zou plaats hebben. Het waren een paar zwarte handschoe non voor een vrouw, zei hij.” Sir James nam plaats aan do tafel en legde de handschoenen on den brief naast zich neer. Daarop begon hij te eten op zijn gewone deftige ma nier, zondor eenige overhaasting. Na afloop daarvan nam sir James het pakje weer in de hand en ging er mee bij den brandenden haard staan, totdat de tafel was afgeruimd en nie mand hem kon bespieden en sloot de deur. Daarna ging hij aan de tafel zitten, legdo brief en handschoenen op de tafel voor zich neer en barstte in schreien uit. Een paar zwarte handschoenen, ter nagedachtenis van een vrouw! Hoe kon deze koele, hard vochtige, deze rijke, beroemde ge neesheer, zoo ontroerd zijn door het sterven van een zeventig jarige oude vrouw? Opmerkelijk! Wij zullen na gaan, wel de reden was van zijn aandoening. Zijn herinneringen uit de kinder jaren kwamen boven, en die vervol gende kwam zijn geheels levensloop hem voor don geest. In groote trek ken volgt hier hot voornaamste uit zijn leven.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1