Uit d.e Peic KANTONGERECHT TE GODDA. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 403e STAATS LOTERIJ. - Allerlei. Laatste Berichten. Telegrafisch. Weerbericht - - Officieels Prijscourant Effecten handel te Amsterdam - - het 8e reg. inf. Omstreeks 3 uur reed de auto van Prins Hendrik het voor plein op onder de fanfares van de eerewacht. Daarna speelde de muziek het Wilhelmus. Dadelijk werd op het kasteel de prinselijke standaard gehe- schen. Z. K. H. die vergezeld was van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haere, werd voor de poort van het kasteel ontvangen door het bestuur van de vereen, „de Doorwerth". De heer Hoefer begroette den Prins en stelde zijn medeleden aan Z. K. H, voor. Nadat de Prins zich even naar de groote Ridderzaal begeven had, hield Z.Exc. luitenant-generaal Van Ermel Scherer, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de vereeniging „de Door werth" de openingsrede. Na de rede van gen. Van Ermel Scherer dankte do heer Hoefer als voor zitter voor de belangrijke rede van generaal Van Ermel Scherer. Hij ver ontschuldigt zich dat nog geen cata logus aanwezig is, daarom geeft spre ker een kort overzicht van het museum en eindigt met een driewerf hoera voor H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana. Z. K. H. zeide daarop met genoegen de uitnoodiging tot opening te hebben aangenomen, wenscht alvorens tot opening over te gaan, de Vereeniging Doorwerth geluk met haar werk, waar door een van de oudste kasteelen van Nederland voor ons land bewaard bleef en verklaart daarna het museum voor geopend. Dadelijk werd nu een rondgang door de zalen gemaakt, waarbij Z. K. H. meermalen van verschillende zaken met belangstelling kenuis nam en zich door den heer Hoefer liet inlichten. In de zaal Prins Willem III werd door mevr. barones Van Heemstra-v. d. Borch van Verwolde aan de daar opgestelde hulde aan de gesneuvelden een krans gehecht. Na de bezichtiging werd in de bene den ridderzaal thee aangeboden. Z. K. II. onderhield zich hier met verschil lende der aanwezigen. In een ter herinnering aan deze opening aangelegd album werd door Z. K. H. en de aanwezige autoriteiten hun handteekening geplaatst. Om streeks 5 uur verliet de Prins het kas teel weer, terwyl de muziek het volks lied spoelde. De aanwezige autoriteiten keerden per boot naar Arnhem terug. Naar de „Residentiebode" meldt, is de minister van Financiën, wegens een plotselinge ongesteldheid van zijn broe der die met de Hollandsche bedevaart te Lourdes vertoefde, daarheen ver trokken. Aangezien mr. Kolkman, bij afwe zigheid van den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, mr. Heemskerk met het voorzitterschap van dien raat belast was, is voor het waarnemen daarvan thans aangewezen de minister van buitenlandsche Zaken, jhr. De Ma- rees van Swinderen. Circus Schumann naar Het Loo. Naar reeds gemold, zal op verzoek van H. M. de Koningin net Circus Schumann Donderdagmiddag te Vf% uur een voorstelling geven ten paleize Het Loo, waar reeds een groote circus tent is opgoslagen. Behalve de Prinses en do hofhouding zullen genoodigden deze voorstelling bywonen. Een extratrein met artistcn, perso neel en paarden vertrekt Donderdag ochtend vroeg naar Het Loo. Dezelfde voorstelling, welke Don- dagmiddag ten paleize Het Loo ge geven wordt, zal des avonds te 8l/k uur in het Circus te Scheveningen worden herhaald. Tweode Kamerverkiezingen. Groningen. Bii de gisteren te Groningen ge houden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in de vac.-Drucker werd wederom geen enkele candidaten- lijst ingeleverd. De S. D. A. P. en de Portefeuillequaestie. „Het Volk" schrijft in een nabe trachting over het verlies van den Hoogezandschen Kamerzetel voor de S. D. A.P.: „Do hoofdreden, waarom wij bij de herstemming van 25 Juni vergeleken en dat is het juiste vergelijkings punt, omdat er nu ook maar twee candidaten waren 400 stemmen hebben verloren, terwijl de liberaal et 250 won, ligt zeker in de portofeuille- quaestie. Het is een feit, ons door uit het district terugkomende sprekers medegedeeld dat een aantal arbeiders onze weigering van Ministerzetels dermate verkeerd vond, dat zij dan nog maar liever op een liberaal stem den. En het verschil was te gering om zulk een omvallen van een paar honderd kiezers te kunnen velen." Gisterenochtend om halfelf zijn het partijbestuur, de Kamerfractie en do redactie van „Het Volk" in Amster dam bijeengekomen, ten einde de re solutie op te stellen, die aan het Za terdag en Zondag a.s. te Zwolle te houden congres zal worden voorge legd. Een groot gedeelte van den dag was aan de voorloopige besprekingen en de samenstelling der resolutie ge wijd, die natuurlijk ook den hoofd schotel voor de te Zwolle te houden besprekingen zal vormen. Zooals men weet, komt het voorstel neer op een besluit, om de aangeboden Minister zetels te aanvaarden, indien de zaak zóó staat, dat zonder die daad staats pensioen en algemeen kiesrecht in het gedrang zullen geraken. (Tel.) Van de ambulance in Servië. Uit een schrijven van dr. Lingbeek, chef der Ambulance van het Neder- landsche Roode Kruis in Servië, aan het Hoofdcomitó gericht, gedagteekend Belgrado 30 Juli 1913, is het volgende ontleend Men bleek onze hulp hier in de hoofdstad zoo bitter noodig te hebben, dat het hoofd van den geneeskundigen dienst, de kol. dr. Sondermayer, in overleg met den Nederlandschen con sul Rappoport, dadelijk bij aankomst beslag op ons legde voor het 18e reserve hospitaal in de kazerne van het grootendeels gesneuveld 7de regi ment. En zoo zagen we, binnen enkele dagen na onB vertrek uit Den Haag, ons de geneeskundige verzorging op gedragen van een kleine 400 gewon den. Ik zal u stifeks vertellen, hoe we dat doen. Eerst ben ik u een relaas schuldig van ons wedervaren sedert 11. Woensdagavond, toen wij vertrok ken. Was het wonder, dat ik met een volmondig Goddank en een zucht van verlichting het portier hoorde dicht slaan van den trein, die ons weder naar het tooneel der vijandelijkheden in den ongelukkigen Balkan zoude voeren De reis liet niets te wenschen over. Vermeldenswaardig is alleen de gulle ontvangBt te Budapest, waar mevrouw Fledderus, echtgenoote van onzen con sul-generaal aldaar, de honneurs waar nam gedurende ons oponthoud en al de leden der ambulance aan een noen maal in 'fc hotel Bristol vereenigde. Wij zullen haar en onzen anderen cha peron, den heer Gooszen, niet licht vergeten. Ongelukkigerwijs moest reeds in Regensburg een onzer goederen wagens, warm geloopen, achter blijven, waarbij onze secretaris, mr. Van Son werd gedetacheerd, om er niet weken lang op te moeten wachten. Na Buda- pest, in Komaram, werd een tweede wagen om dezelfde reden onder toe zicht van de h.h, Sedóe en Kolff achtergelaten. Wij kwamen Woensdag avond laat, met een vertraging van een uur of 10 aan, eerst in Semlin verwelkomd door consul en mej. Rap >oport en den correspondent van het landelsblad, den heer Smit, en later in Belgrado door den chef van den Geneeskundigen Dienst, dr. Sonder mayer, die ons geruststellende berich ten bracht omtrent het tot staan bren gen der cholera en die ons instantelijk verzocht, met het oog op het groot aantal hier geconcentreerde gewonden, de leiding van een reservehospitaal op ons te nemen. Voor velen van ons was dit een teleurstelling. Wy moesten hier uitpakken. Binnen twee maal 24 uur waren onze wagens, ook de achtergeblevenen, inmiddels aangekomen, ontpakt, en tusschen Zaterdagochtend en thans (Woensdag) is alles aan den gang. Het personeel heeft kranig gewerkt. Verrassingen, als die van gisteren avond, toen we moe naar bed wilden gaan, maar nog plotseling een 50-tal gewonde soldaten en een aantal idem offioieren ontvingen, zoodat de iaatsten van ons pas om 5 uur van ochtend nog een beetje konden gaan rusten, houden ons in training. Een gemak is bij dit alles, dat wij deze eerste dagen aan tafel de gasten zijn van het Servische Roode Kruis, zoodat wij ons geheel aan onze taak kunnon wijden. Wederom uitgaande van do idee, die ook in Constantinopel zulk een goeden naam bezorgde aan het Ne- derlandsche Roode Kruis, dat wij nl. als vertegenwoordigers van een klein volk onze kracht moeten zoeken in een voorbeeldige, intensieve verple ging, méér dan in de extensieve, lie ver 100 patiënteh goed moeten ver plegen dan 400 half of slecht, heb- >en wij besloten, ons met alle kracht te concentreeren op een afdeeling van 150 bedden, waarin de zwaar gewon den worden ondergebracht, terwijl eenige van ons hun „vrijen" tijd be steden door de geneeskundige behande ling van de 250 resteerende lichtge wonden, daarin bijgestaan door dames van de Servische vrijwillige verpleging, waaronder wij naast veel kaf enkele heel goede krachten vonden. Deze zijn onze tolken tegenover de soldaten. Wij namen thans de 75 meege brachte bedden en evenveel veldbed den op de eerste afdeeling in gebruik, in plaats van de ik zal 't maar niet qualificeeren rust(?)plaatsende „lin nenkamer" heeft de handen vol en de niet 8peciaaï-chirurgen werken in de tweede afdeeling der 250 lichtgewon den en zieken. Een groot gemak is het voor ons, dat de Serven hunne gewonden zelf willen voeden, en dat ze dat flink doen ook. Summa summarum het gaat allen goed, wij zitten tot over de ooren in het werk en we zijn „en marche". Als ik even terugdenk aan 't begin van den Constantinopelschen tijd, is mijn hart vol van dankbaarheid voor de buitengewoon gulle en tegemoet komende wijze, waarop de Nederland- sche ambulance door iedereen in Ser vië is en wordt ontvangen. Volgens de „Gemeente-Stem" heeft de minister van Financiën aan 13. W. van verschillende gemeenten ver zocht vóór 15 dezer te willen be richten aan welke in de gemeente be staande gemeentelijke betrekkingen naar hun oordeel uitzicht op pen sioen behoort te wordeq, verbonden op 55-jarigen leeftijd. De crisis. In zijn jongste Kroniek bespreekt ds. Bronsveld in „Stemmen voor Waar heid en Vrode" de weigering der so cialisten tot het bezetten van ministe- rieele zetels. Wij lezen daar Het is een eigenaardigheid van democratie, dat zij slechts met leede oogen haar eigen mannen bekleed ziet met gezaghet is alsof een zekere jaloerschheid dat niet kan •verdragen. En dan ziet men ge meenlijk, dat socialisten, als zij aan de regeering komen conservatieve neigingen goqn vertoonen, en stren ger het geza^ handhaven dan hun vroegere tegenstanders. De socialisten te onzent weten dat alles zeer goed. Zij hebben dus het congres, waarop stellig broedertwist ontstaan zou zijn, niet afgewacht, maar afgecommandeerd, en bij meer derheid van stemmen besloten den heer dr. Bos een weigerend antwoord te geven, 't Was gehandeld in 't be lang der partij. Wij erkennen, dat wij door deze handelwys een nog geringer ge dachte verkregen van hetgeen ten onzent de socialisten zijn en bedoe len. In opruien, in het zaaien van haat, zoeken zij hun kracht. Aan het eerlijk meewerken, om langs wet tigen weg te verkrijgen wat zij zeg gen te verlangen, ontbreekt hun de moed. Op vergaderingen, waar zij vloeken en schelden kunnen, niet in een parlement behooren zij thuis. Slechts de heer Vliegen, de heer Schaper, de heer Van Kol en enkele andere sociaaldemocraten toonden een andere gezindheid. Dat er ook in de coalitie-gelederen oen zekere gisting is, staat voor hem vast. Opmerkelijk is, dat dr. Kuyper het ontwerp-wet op de tarieven heeft losgelaten. Hiermee is een der koor den doorgesneden, welke het minis terie-Heemskerk bijeenhielden. Men herinnert zich de uitlating van den heer Kolkman, dat hij met het ge noemd ontwerp stond of viel. Met de verhoogde tarieven vallen ook de wetten van minister Talma, die zon der genoemde verhooging der mid delen niet kunnen uitgevoerd wor- don. De roomsch-kath. hoogleeraai* Struyken deed een andere concessie. Hij verklaarde zich niet afkeerig van algemeen stemrecht, immers het zoo genaamde huismanskiesrecht, zoo zegt hij, verschilt van 'fc algemeen kiesrecht niet zoo heel veel. Zoo is er ook in de coalitie-gele deren oen zekere gisting. Niet zon der invloed is ook op rooöisch-ka- tolioke en rechtzinnig-protestansche werklieden de overwegend op het stoffelijke gorichte goest gebleven, welke bij vele „christelijko" leiders verborgen bleef. Zou 't onmogelijk wezen, dat er toenadering kwam tusschen een fractie der „christelijke" groep en een deel der liberalen Ik kan mij een program denken, dat vele chris- telijk-historischen en vele leden der concentratie kan bevredigen. Dekern van 't volk wil niet de coalitie, maar ookniet de sociaaldemocratie. Er zou, denk ik, veel overleg en zelfver loochening toe vereischt worden, om een toenadering tusschen de genoem de fracties tot stand te brengen. De liberalen moeten de illusie laten varen, dat zy de meerderheid in ons land uitmaken, en zijn aangewezen, om ons te regeeren. De verkiezing van Juni heeft getoond, dat ons volk ook afkeerig is van de coalitie. De sociaal-democraten hebben zich zei ven een brevet van onbekwaamheid gegeven, om ons land mede te be sturen. Welnu, is er dan niet in dit een en ander een aanwijzing tot de vorming van een middenpartij, die alle uitersten vermijdend, op het ter rein van sociale wetgeving, van kiesrecht-uitbreiding, van onderwijs, koloniën en financiën, voldoening geeft aan hetgeen de tijdsomstan digheden eischen, en er tegen waakt, dat kerkelijke overwegingen den doorslag geven bij het doen van be noemingen Mogen wij ons hier beroepen niet op de belangen van een partij, maar van het vaderlanden zou de zelf verloochening te groot wezen, ver eischt om front te maken tegen de sociaal-democratie ter eener, en tegen het clericalisme ten anderer zijde Uitspraken van 6 Augustus JLüij. Wegens loopeü over eens unders grond zonder vergunning A. It. Gouderak, f 3 subs. i mud. lucht- school. Wegens 's nachts fietseu zonder licht, M. L. K. te Waddinxveen, te ruggaaf aan de ouders. Wegens fietsen op een grasperk zonder noodzaak, 8. D. te Gouda t Ü.5Ü subs. 1 innd. tuchtschool; J. 1'., Tj. 8. en L. C. 11. M. uilen u Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens visschen zonder vergun ning, L. K. te Rotterdam f 1 subs. 1 week tuchtschool, J. O. te Ouder kerk a.d. IJ. idem; C. A. 1'. en J. M. v. D. te Rotterdam, ieder f 1 subs, ld.; met verbeurdverklaring van de vischtuigen. Wegens loopen op eon grasperk, 11. J. H. te Gouda fl subs. 1 week tucht school. Wegens te Gouda spelen met geld op den openbaren weg, L. C. 1'., C. M. V. en A. v. d. B. te Gouda te ruggaaf aan de ouders en J. V. te Gouda f 1 subs. 2 weken tuchtsch. Wegens te Gouda te hard rijden met zijn motorrijtuig W. d. H. te Gouda f 1.— subsidiair 1 dug en E. T. A. B. te Gouda f 5 subs. 2 d. Wegens zijn trekdier onbeheerd la ten staan, A. M. te Nieuwerkerk ad. IJ. f 1 subs. 1 d. Wegens een jeugdig persoon te laat laten werken, O. K. te Waddinxveen 2 maal f 20 subs. 2 maai 5 d. Wegens niet in het bezit zijn van een arbeidskaart en een arbeidslijst, M. G. d. M. teGouda 2 maul f 1.50 subs. 2 maal 1 d. Wegens boter voorhanden hebben met te weinig vetgehalte A. d. T. te Moordrecht f 10 subs. 5 d. Wegens overtreding der Kieswet J. J. v. d. S., H. v. d. W. wed. B. W. d. P., H. d. J., C. M., W. W., J. R., J. R., J. G. v. H., G. v. B., J. II. v. 8., L. J. J., J. V., J. A..P. v. V., J. C. V., C. v. V., H. M. G. d. M., M. J. A. E., J. J., J. M. B., B. C. 8., W. I. D. v. R., J. A. II., C. II. F., L. d. II., S. G., P. D. M., J. H. B., C. G. 8., A. V. allen te Gouda, O. A. II. M., W. R.t G. d. L., F. J. M., H. D., C. B..A. K„ D. B., J. R., L. V., 8. V. J. V., C. J. A., M. d. B. allen te Wad dinxveen, C. E. A. te den Hoag, L. V. te Reeuwijk, ieder f 0.50 subs. 1 d. I. v. d. W. en W. G. N. te Gouda vrijspraak. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken J. C. 1'. huis vrouw van F. K. K. te Gouda f O.oU subs. 1 d., O. d. R. te Gouda f 4 subs. 2 d. Wegens niet voorzien zijn van een rijbewijs F. G .F. K. te Gouda f 1 subs. 10 d. Wegens zijn hondenkar niet voor zien van steunsels, I. v. d. R. te Leiden f 2 subs. 2 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht, H. H. en A. P. K. te Nieu werkerk a. d. IJ., A. A. W. en J. G. II. te Gouda en A. M. 8. te Reeuwijk ieder f 1 subs. 1 d. Wegens fietsen zonder dat zijn rijwiel is voorzien van oen rem K. v. V. te Gouda f 1 sube. 1 d. Wegens in de Gouwe te hard va ren C. v. O. te Leiden f 25 subs. 15 dagen. Wegens to Gouda den openbaren weg versperren P. de J. te Ouder kerk a.d. IJ. f 1 subs. 1 d. Wegens onreinheid verrichten langs den openbaren weg J. J. te Gouda f 1 subs. ld. Wegens loopen in eeu grasperk a. W. te Gouda f 1 subs, l d Wegens zitten op zijn hondenkar A. M. V. te Gouda 1 1 aai*, d Wegens een wagen onbeheerd la ten staan L. A. B. te stolwijk I subs. 1 d. Wegens fietsen op een trottoir J. l teGouda f 1 subs. 1 d. Wegens een last vervoeren op eeu fiets, die buiten de stuurkruk uit. steekt A. W, J. v. d. G. te Haast recht f o.50 subs. 1 d. Wegenste Gouda tijdens het slach ten zijn slachtplaats niet gesloten hebben C. K. te Gouda f 9.50 subs 1 d. Wegens teGouda ongekeurde visch verkoopen A. d. B. te Scheveningen f 2 subs. 2 d. Wegens ondeugdelijke melk ver voeren in Gouda W. U. te Gouda f 25 subs. 5d. Wegenste laat bezoekers hebben in zijn café A. v. d. II. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens zich te laat bevinden in een café D. M. G., J. P., A, J. li. te Gouda ieder f 1 subs. 1 d. Wegens zonder vergunning konij nen ophokkenJ. en W. v. H., ieder f 0.50 subs. 1 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht op een voetpad G. v. d. G. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. Wegens te Waddinxveen op ver boden plaatsen zwemmen G. v. H. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens openbare dronkenschap M. L. v. P., woonplaats onbekend, 8. d. K. idem, P. 8. te Schiedam, L. v. D. en A. v. R. te Nieuwerkerk a.d. IJsel.J. J. J. C. d. B. en M. J. R. te Gouda allen f 1 subs. 1 d.; B. R. woonplaats onbekend 7 dagen hechtenis, G. J. B. te Gouda f 5 of 3 d., J. v. d. B. f 3 subs. 2 d.; Th. C. Z. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. Hooge hakken schadelijk voor de gezondheid. Volgens een lezing van dr. Hübscher te Bazel, zijn hooge hakken, zooals de mode nu helaas weer voorschrijft, bui tengewoon schadelijk voor de gezond heid. Er kan niet genoeg op gewezen worden, dat de hakjes, Louis quinze, een nadeeligen invloed hebben op alle deelen van het lichaam. Door de hooge hak wordt de hiel in da hoogte gehe ven en daardoor heeft 't benedenbeen neiging uit do rechte lijn voorover te wijken. Om de knie te beletten naar voren te gaan, moeten de spieren van het bovenbeen buitengewoon ingespan nen worden. Hiervan is het gevolg, dat in de heupgewrichten een tegenover gestelde houding en werking der spie ren optreedt. Het bekken heeft neiging meer dan gewoonlijk naar voren over te hellen en wordt alleen door buiten gewone inspanning der buik- en rug spieren in den gewonen stand gehou den. Dit heeft weer invloed op de buik organen. Volgens dr. Hübscher zijn heel wat dameskwaaltjes toe te schrij ven aan de *hooge hakken. Een eenvoudige operatie. Op do laatste vergadering van de Medische Vereeniging te Chicago be richtte dr. Harold Foster te New-York van zijn nieuwste systeem om de anoïden te verwijderen. Hy gebruikt tegenstelling met zijn collega's hier voor geen instrument. Hij steekt zijn hand in do keelholte, pakt do „man delen" als een kersepit en rukte zo uit. Oe operatie duurt 15 seconden en ge schied onder narcose. Volgens dr. Fos ter is het een „greep". Wij veronderstelden dat de genees heer eerst een scherpen kant aan zijn vingers slijpt. (V. M.) Omtrent de arrestatie, door do Haag- sche recherche, van de twee Rotter dammers V. en G. en den Hagenaar A., kan door de N. R. Crt. nog mede gedeeld worden dat de recherche deze personen, alsmede den Hagenaar B., die anderhalve week geleden gearres teerd werd, reeds geruimen tijd onder verdenking stond van heling der effec ten, die in het begin van dit jaar ge stolen waren uit de brandkast, die in de pastorie van de R.K. Kerk te Schip luiden werd opengebroken. Die effecten vertegenwoorden een waardo van f 14,000 en het was der politie bekend, dat zij in handen zijn geweest van een bende, waartoo de bovengenoemde ge- Arresteerden behoorden, en dat de stukken van waarde, althans een ge deelte daarvan, door hen verhandeld zonden zijn geworden, gedeeltelijk te Parijs. Op een gedeelte dan ook slechts heeft de recherche de hand kunnen leggen. A. is Maandagmorgen in den Haag op straat (in de Krayenhoffstraat) aangehouden, de beide Rotterdammers werden te Rotterdam gearresteerd, met behulp van de RotterdamBche recher che. Zij zijn evenals de vroeger gear resteerde B., ter beschikking van de justitie gesteld by wie het onderzoek reeds sedert de arrestatie van B. in vollen gang is. Een bekentenis schynt tot dusver nog niet te zijn verkregen. De gearresteerden noemen zich kooplieden. Gisternacht heeft er te Osdorp, een dorpje op ongeveer een half unr af- stand van Halfweg, een moordaanslag plaats gehad. Op een boerderij woont de ongeveer 35-jarige welgeateldo landbouwer O. Deze was 's morgens om vier opge staan, om aan den arbeid te gaan. Juist was hij in de kamer toen de deur goopond word. In de deuropening ver scheen oen man met e^i masker voor die zonder iets te zeggen twee revolver schoten op O. loste. Een kogel ging dozen rakelings langs het hoofd, de ondere drong hem in de borst en ver- wondde hem zwaar. De gewonde werd door do ver schrikte huisgenooten gevonden. Dade lijk werd geneeskundige hulp inge roepen. G. verkeert in levensgevaar. Byna den geheelen ochtend verkeerde hij in bewusteloozen toestand. Na de schoten gelost te hebben is de indringer op de vlucht gegaan eh nog niet gevat. Ongeveer 4 jaar geleden is in Osdorp een moordaanslag gepleegd op een anderen landbouwer, onder ongeveer dezelfde omstandigheden. Iemand die korten tijd na den moordaanslag in de nabijheid gezien werd, wordt verdacht. In deze* richting leidt de politie thans het onderzoek. (H. D.) Zonderlinge advertentie. In het Hbld. de volgende zonder linge doodsadvertentie Na oen langdurig lijden overleed heden in den ouderdom van 34 jaren de heer...., in leven mr. schoenmaker. Behalve een diepbedroefde weduwe en drio kinderen, te jong om hun verlies te beseffen, laat do overledene een groote partij zoolloder en schachten van Maarzon na, die tot billijke prijzen zullen worden van de hand gedaan. Een gemeente-secretaris verdwenen. De Raad van Oud-Vossemeer heoft ontslag gegeven aan den gemeente secretaris, die Zaterdag zonder nadere opgave van adres deze gemeente ver liet. De justitie stelde gisteren in het dorp een onderzoek in. Uit correspon dents mot particulieren blijkt, dat do betrokkeno te Antwerpen vertoefde. (Hbld.) GOUDA, 6 Augustus 1913. Vkroaderino van den Gemeenteraad op Vrijdag 8 Augustus 1913, des avonds 73/% uur. Aan de orde: 1. De benoeming van a. een lid van de Commissie van Toezicht op hot Lager Onder wijs. b. een leider van don ontsmettings dienst. c. een tijdelijk leeraar in het recht lijnig-, projectie- en vakteoko- nen aan de Ambachtsavond school. d. een tijdelijk leeraar in hot vak- teokenen voor motpalbewerkers aan die school. e. eene onderwijzeres aan do Eerste Burgerschool voor jongens. oeno onderwijzeres in do hand werken aan de school v. g. 1. o. No. 4. 2. Het voorstel om M. van Vliet te vergunnen een gerioieerdo zijl te o verbouwen. 3. Het voorstel inzake do bedioning op Zondag van de sluizen en brug gen in de Haven en de Binnon- Gouwe. 4. De ontwerp-Verordening op den Burgerlijken Stand. 5. Het voorstel tot verbouwing der aangekochte woningen aan de Nieuwe Haven. 6. De begrooting voor 1913 en 1914 van den Armenraad en het daar mede verband houdende voorstei tot wijziging der gomeonte-begroo- ting voor 1913. Door Burg. en Weth. zijn aan de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, den 25 Juli 1913. De Commissie, belast met het on derzoek van de rekening, dienst 1912 der Gemeente, heeft de eer den Ge meenteraad te rapporteeren, dat zij de bedoelde rekeping, na vergelijking met de daarbij behoorende bescheiden, ac- coord bevonden heeft. Zij stelt derhalve voor het door Burgemeester en Wethouders aange boden concept besluit tot voorloopige vaststelling der meergenoemde reke ning goed te keuren. De Commissie voornoemd, F. HERMAN Fz. G. PRINCE. R. U. JONGENBURGER. Ont WERP -B ESLD IT. De Raad der gemeente Gouda Gezien de door Burgemeester en Wethouders ingevolge de artt. 218 en 219 der Gemeentewet opgemaakte en hem aangeboden Rekening en Verantwoording van de Inkomsten en Uitgaven der gemeento over het dienst jaar 1912 Gelet op art. 220 der bovenge noemde wet Heeft besloten De voormelde Rekening voorloopig vast te stellen 1°. do gewone ontvangsten op vijf honderd Uertig duizend twee honderd een en vijftig guldenacht en zeventig en een halve cent f 530251.78V2 en de gewone uitgaven op vier honderd zeven en zestig duizend acht hon derd drie en negentig gul den^ drie en zeventig cent - 467893.73 en mitsdien met een batig saldo van twee en zestig duizend drie hon derd acht en vijftig gul denvijf e n een halve cent f 62358.052 2°. de buitengewone ontvangsten op honderd acht en dertig duizend zes honderd vijftien gul den, vijf cent 138615.05 en de buitengewone uitgaven op honderd vier en veertig duizend acht honderd dertig gulden een en tachtig cent 144830.81 en mitsdien mot een nadeelig saldo van zes duizend twee honderd vijftien guldenzes en zeventig cent f 6215.76 Gedaan tor openbare vergadering van den Gouda, 28 Juli 1913. Bij Uw bosluit van 30 Augustus 1912 werd do heer J. van Leeuwen, werk meester bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, voor den tijd van één jaar tot Leeraar in het vakteokenen voor machinebank werkers on andere metaalbewerkers aan de Ambachtsavondschool dezer ge meente benoemd. De Directeur dier school stelt thans voor hem van eene definitieve aanstel ling te voorzien, waartoe ook de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys adviseert. De Minister van Binnenlandsche Zaken cn de bevoegde Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs kunnen zich echter, daar de heer van Leeuwen do wettelijke bevoegd heid mist tot het geven van Middel baar onderwijs in bovengenoemd vak, niet met eene definitieve aanstelling veroenigen en zijn slechts bereid hunne goedkeuring te hechten aan eene ver lenging van de tijdelijke aanstelling. Onder overlegging van de inge wonnen adviezen hebben wij derhalve de eer Uwon Raad in overweging te ge ven don heer J. van Leeuwen weder om voor den tijd van één jaar, namo- lijk voor den cursus 1913/1914 te benoemen tot Leeraar in hot vaktoeko- non voor machinebankwerkers en an dere metaalbewerkers aan de Am bachtsavondschool alhier. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Examens. Gisteren slaagden te 's Gravenhage voor het examen Engelsch l.o. moj. C. M. M. Bruynel, alhier. Te Utrocht slaagden voor het examen hoofdakte de hoeren J. F. van dor Ploog en J. van de Rotte alhier. Postduiven. Bij de Zondag 1.1. gehouden groote nationale wedvlucht van Tours naar den Haag 583 K.M., vanwege do Post- duiveDvereeniging de „Ooievaar" te 's Gravenhage werd de zesde en zeven- do prijs behaald door den heer L. W. Veen alhier. Nieuwe Ned. Tooneelvereeniging. De Nieuwe Ned. Tooneelvereeniging gaf gisterenavond als afscheidsvoor- stoliing het bekende tooneelspel van Meijer Förster „Ond-Heidolberg". Dit alleraardigste spel uit het Duitsoh studentenleven,'^waarmede de Kon. Vereeniging „^9^ Nederlandsch Too neel" zulk eenenorm succes heeft behaald, gaf ook bij de opvoering door het gezelschap van den schouwburg aan de Niouwe Markt groote vcfldoe- ning. Meijer Förefcer weet zijn figuur van den prins-student, eerst wat verlegen, later de volop van het vrije studenten leven genietende, zoo juist t%(teekenen en niet minder is dit het geval met de figuur van Dr. Jütner, den geleider van den prins, die midden in het sb|| dentenleven vorkeerend, voelt terug- keeren de oude heerlijke tiji van zijn jeugd, waarin hij studenpwas. En later wanneer de prins wow geroepen om zijn overleden vader op Ié volgen, ook dan is dat beeld van den met zich zelf strijdende jonge man sgpo natuur lijk gegeven. Ko Sprinkhuijzen vervulde de rol van Karl Heinrich, erfprins van Saksen-Karlsburg op uitnemende wijze en beeldde typisch uit de figuur zooals die door den schrijver is gedacht. De heer C. P. T. Bigot wist Dr. Jütner weer te geven zooals het be hoorde te zijn. Joh. Lemairo gaf een goede vertolking van de rol van den kamer dienaar Lütz, terwyl ook de figuur van Kathe zeer verdienstelijk door movr. Grit-Yink werd gespeeld. yau de andere spelers verdienen nog bijzondere vermelding de heer H. Kluizenaar als de Staatsminister Von HangBt en de heer A n t. G e r- [lach als Kelierman, de pedel dor studenten. Het was oen goed geslaagde opvoe ring van dit vermakelijke stuk, waar- medo de N. Ned. Tooneelvereeniging hare vooretellingen hier heeft besloten. Buurtspoorweg Gouda—Montfoort Utrecht. De gemeenteraad van IJsselstein die IV2 jaar geleden f 40.000 renteloos voorschot votièrde voor de aanhangige doortrokking der lijn Gouda—Schoon hoven door de kom der gemeente naar Utrecht, besloot f 2000 beschikbaar te stellen voor den aanleg van den on dernomen buurtspoorweg Gouda MontfoortUtrecht, waardoor zijne afgelegen buurtschap Achthoven uit haar isolement kan worden verlost. Overtreding der kieswet. In de zitting van het kantongerecht van heden werden niet minder dan 29 personen veroordeeld wegens over treding van do kieswet,hierin bestaande dat door hon verzuimd was in hunne werkplaatsen een mededeeling op te hangen, inhoudende dat aan het per soneel gelegenheid wordt gegeven tot het vervullen van hun kiesrecht, %elke mededeeling twee dagen voor den dag der stemming in de werkplaats zicht baar aanwezig moet zijn. Een tweetal pereoneh' werd vrijge sproken, op grond hiervan, dat niet bewezen is wat hun ten laste is gelegd. Boskoop. Bij het verleenen van hulp om een wagen met hooi tegen de steile helling van de brug nabij het Goudsche Rijpad te heipon opduwen, omdat de krachten van het paard te kort schoten, goraakte eergisteren G. Stolwijk, wonende alhier met zijn hand zoodanig bekneld tusschen don wagen en de leuning der brug dat deze word gekneusd en hoelkundige hulp moest worden ingeroepen. Capelle ajd. IJsel. Gisteren slaag do te Utrecht voor het examen hoof d- acfco de lieer J. Boomsma, alhiet. Krimpen ajd. LekVoor het examen Uranseh 1. 0. slaagde gisteroü den heer E. van Pijkeren alhier. Oudewater. De gemeenteraad heeft besloten, het weekloon van de stadsarbeiders met f 1 to verhoogen. De gemeenterekening, dienst 1912 sluit met een batig saldo van f 3796. 2°° KI. Trekking v, Woensdag 6 Aug. No. 18025 f 20.000. 20909 f 2000. 2248 f 1000. 3056, 8586 en 12444 iodor f 400. 5879 f 200. 7530 en 11406 iodor f 10O. f Prijzen van f 30. 39 51 SS 178 2M Si 800 M 57 08 188 520 81 00 Bfiö 75 80 Til .1 08 70 1017 77 1229 32 42 46 85 93 96 1308 96 1408 87 89 91 1001 88 72 1642 1707 11 17 1913 48 86 2000 89 49 68 2126 75 90 2295 2300 4 77 90 2414 61 2500 80 2081 04 2790 2896 98 2989 3o52 95 97 8148 8264 72 90 3002 7 18 43 50 99 8478 8629 84 8051 8724 86 71 8804 9 21 28 77 3964 55 57 4140 79 4281 4480 4520 74 83 98 4642 4716 82 35 4801 99 4951 76 5007 81 6119 23 03 07 5360 5466 5677 81 5600 5803 58 92 5950 79 0012 83 0121 48 78 0284 74 0818 87 W 89 8458 0502 78 6096 0711 80 6841 77 82 6909 7012 18 86 7101 5 11 80 84 48 50 71 7256 90 01 7850 08 7400 05 7525 50 88 7018 34 58 92 7709 28 41 76 94 7896 7967 01 65 68 8136 8201 8841 8400 8511 9001 2 91 8711 52 57 61 88 8897 8948 59 61 76 87 9029 29 9106 70 9287 8064 9481 9096 9711 42 50 0890 8017 07 10088 54 91 10120 85 10210 14 16 85 60 10814 97 50 09 74 90 10402 80 87 97 10668 10649 61 86 10752 64 81 10822 10904 12 19 11027 11154 11267 ,11446 11606 40 57 11612 18 75 11700 86 120« 1438 40 50 W90 12290 73 «7 12325 75 12485 38 06 12508 12003 24 46 90 12782 98 12821 27 80 52 08 89 12919 0 2 70 18008 81 43 «5 18127 97 13226 99 13840 66 60 1Ö572 18614 18700 62 66 '8804 66 91 13964 95 14000 40 96 14100 4 21 73 14202 44 96 14344 78 90 14441 14501 14609 19 20 86 80 14772 '81 90 14808 50 98 97 lSOTOffi 15122 23 43 49 58 61 15220 15812 31 88 72 15444 96 98 165P2 94 15647 52 15781 48 «7 16002 7 19 80 1065 42 80 16105 48 08 86 10214 98 96 10331 83 64 71 16466 10080 84 91 90 16833 84 10B14 21 58 90 17186 41 04 90 17209 96 17355 72 81 80 85 17400 4 39 82 17542 67 17612 20 86 06 17729 48 17874 97 17912 ieoiS 40 47 61 85 18118 42 18223 76 85 18821 23 I842I 58 18511 186U5 14 18758 85 18805 27 80 84 58 (U 18006 70 19006 19100 6 8 11 58 50 19253 19654 74 79 19660 72 74 19789 71 75 19855 77 19021 94 20087 50 20108 20245 63 60 70 20648 20411 18 61 64 20083 20725 49 20827 20908 96 2do Klasse 2do Lijst No. 3924 is van de lBt0 lijst blijven staan en vervalt dus op de 2d0 lijst. De vrijgezellenbelasting in Frankrijk. De Parijsche bladen publiceeren in verband met het ontwerp-vrijgozellen- belasting, waarmede men zich bezig houdt, een statistiek, volgens welke thans in Frankrijk 1,350,000 onge- huwden voorkomen, 1,800,000 kinder- looze echtparen, 2,650,000 echtparen met twee kinderen *en 2,400,000 echt paren met een kind. Do vereeniging „La Race fran9aiso" die werkt voor de toeneming van het aantal kinderen in Frankrijk, be veelt in den „Eigaro" in aansluiting aan deze statistiek een ontwerp aan, volgens hetwelk ieder burger de ver plichting heeft drie kinderen voort te brengen en op te voeden. Is hij 45 jaar en is hij do verplich ting niet nagekomen, dan moet hij voor ieder ontbrekend kind gemiddeld 30 francs 'sjaars betalen. Men bere kent dat doze belasting een 500 mil- lioen francs zou opbrengen. De president van Portugal. Uit Lissabon wordt gemeld, dat er in den toestand van president Arria- ga een verbetering is ingetreden, die reeds verscheidene uren aanhoudt. De Daily Telegraph publieeerl oen telegram volgens hetwelk de gouver neur van Bulgarije de inhechtenisne ming van Danef, den gewezen presi dent van den Ministerraad heeft ge last. Hij wordt ervan beschuldigd ge heime fondsen verduisterd te hebben. De correspondent van de Daily Te legraph te Belgrado voegt hieraan toe, dat men in deze arrestatie het begin ziet van een. hinneolandsch drama in Bulgarije. Danef wordt als het eerste slachtoffer van don toorn der natie beschouwd. Staking. In navolging van hun collega's te Milaan zyn thans alle telegrambestel lers te Venetië in staking getrodon. Hun bedoeling hiermede is den eisoh van loonsverhooging ingewilligd te krijgen die sedert jaren afgewezen werd. De telegrammen worden nu per telefoon aan de geadresseerden moo- gedeeld. Waar geen telefoon is, wor den de telegrammen en expresbrieven door Carabiniers bezorgd. Do kabinetscrisis. De kabinetsformateur Mr. Cort van der Linden hield hedenmiddag ten zijnen huize een bespreking met do vertegenwoordigers der vrijzinnige concentratie, de heeren Goeman Bor- gesius, Do Meester, Do Beaufort, Ty- deman, Druoker en Marchant. In de giBtoren gehouden partijcon- ferentie der S. D. A. P., welke van half elf tot éen en van twee uur tot half negen duurde kwam men tot het resultaat dat een moerdor- heids- en een minderheidsmotie aan het oordeel van het congres zullen worden onderworpen. De staking te Barcelona. MADRID, 6 Aug. Volgens berich ten uit Barcelona is het aantal sta kende transportarbeiders en andere werklieden bij het vorkoor lóOtK). Door de stakers is besloten nu dc patroons eenige eischen hebben inge willigd, to beraadslagen over hervat ting van den arbeid. De toestai blijft intusschen zeer critiek. De opstand in China. Honokono, 6 Augs. Volgens berich ten uit Kanton is het voor de stad tot een gevecht gekomen, waarbij twee divisies zyn betrokken. Adrianopel. Constantinopel, 6 Aug. Eenige gezanten hebben ieder afzonderlijk een vertoog tot de Porte gericht, waarin zij aanraden Adrianopel te ontruimen in ruil voor een grenswijziging in de lijn Enos—Mydia en andere eompen- safciës. De grootvizier weigerde. De uitvinder der waterschoenen" Keiler, is voornemens van München naar Weenen over het water te gaan, Hij zal den loop van Isar en Donau volgen. Keilor wil op zijn waterschoe- laen zelfs over de watervalen komen en hoopt in ongeveer drie dagen in Weenen te arriveeren. m het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.0 te Horta, laagste stand 750.4 te Hapa- randa. Verwachting tot don volgenden dag Zwakke tot matige noordelijke tot westelijke wind, half tot zwaarbewolkt weinig of geen regen, overdag iets warmer. Vorige Koers. Koers ran lieden. 77"/, 79 81V, 82% si"/» V- 99,6/.« 85"7,e 85'"/,, 89 V, 84»/, 80'/, 84% 37 38 103'/, 78'/, CC/lB If 100 VAN DEN 6 AUG. 1913. Staatsieenineen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Sorio Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6o Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. a. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank- en Credlet-Instel llngen. Fed. Bankaandoeien ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. A and. Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. r. Gow. Aand. Kal. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw-Mijen. Kotahoon" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang I^ebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderii. Dordscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. tot Expi. v. Petr, Bronn. C.v. A. Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Myeu. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. "„Zoo- land" Proforonte A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Ëxpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor wog-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A Wabash Gew. Aand. Premieleenlngen. AmsterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4—41/* pCt. Nat. Staatsf. prijshoudend, Buitenl. idem, Culturen geen omzet, Tabak ken vaster, Petroleum vaster voor Ge consolideerde, Amerikanen tamelijk veel omzet, Mijnen prijshoudend, Rub- weinig varieerend. 45"7,„ 40% 65 "In 99% 23 23% BI 02 •213 260 189% 214 15 15% 1G0 51'/, 102 51 180 180% 620 020'/, 525 199% 199% 115 4% 4% 105% 107 3 3 9'/i» 9'/» 90% 90% 60 %0 00% 185% 93% 95 29»/, 99%, 149'; 3% 151% 3'/, 100'/le 146'/. 100»/,,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2