MM PING ebbenden. en tlderij BE VIOOLSPELER. bouw 52e Jaargang. No. 12243. edingeii Jouraat Donderdag 7 Augustus 1913. 3>T5.e‘VL"ws- -^.cL^rextezxta.eToleucL voor <3-o-cLd.s- ezx Ozxxstreleezx. en S-VLïtexxlaxxd- ZBïnrxexi land. Buitenlandsch Nieuws. OEMAN, FEUILLETON. 1>A rgadering Verschijnt dagelijks otA/». behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f 1.25 0.10 de arceelen an het Bureau. ugustus 1913. aten voornoemd, Voorzitter, A AT, Griffier. aachte memoriën nnen aan Gede- den ingezonden en een een ijdag, Zaterdag 1 Augustus van 4 uur. geeft notaris id zijnde ieuw” bestaande aachinogebouw, luren, paarden- 'est te Gouda, j. 83—85 en 32, 1008 en 2503 arbij zijnde en ing behoorende i vaste gereed- Vrij bewerkt door AMO. de eet. n kosten slechts ating roor elke regel AUGUSTUS iur in het „Hotel larkt, ten over- VA8TIIECHT i het electrisch m waterleiding, ar gebruikt ge- ukkerij in de te Gouda. dat Turkije goed garen bij de kwestie zal spinnen, want al toont zich op dit oogenblik Turkije tot ontruiming niet gezind, het kan wel gebeuren, dat dit niets meer is dan een ma noeuvre, waardoor Turkije tweeërlei hoopt te verkrijgen, 1® flinke finan- cioele concessies van Europa en 2° het eerherstel van het Turksche leger. Ook Bulgarije schijnt te begrijpen, dat het naar Turksche zijde eveneens concessies zal moeten doen. Doch daarover morgen. Verscheidene ontploffingen werden veroorzaakt doordien dynamiet hei melijk werd vervoerd door eenige „desperado’s”, die het hadden verza meld, om het te gebruiken bij de laatste troebelen. Dinsdagavond had een ontploffing plaats in een geheime bergplaats in de omstreken van Ger- miaten, waardoor zestien huizen wer den beschadigd en in vele andere de ruiten sprongen. Ike zal gehouden iw van het Pro- rte Voorhout al len ii Augustus fs te 2 ure, en rden uitgebracht l van de Heeren lint en W. v. d. Raad van Bodo- elating van don d als lid van diou GOlimiEHH RA\T. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. van gebleken. Wel echter had het aan zien van het Duitsche leger naar bui ten door het gebeurde een schok ge kregen. En daaraan stonden de aange klaagden schuldig. Daarvoor moesten zij gestraft worden, ook al moest bij de toemeting van deze straf rekening gehouden worden met het feit, dat zij het slachtoffer waren geweest van een handig, scherpzinnig menschenkenner als Brandt. ^(Wordt vervolgd.}^ De Koningin-Moeder te Arnhem. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisterenmiddag met gevolg, bestaande uit freule van Ittersum, freule Van do Poll, jhr. De Ranitz en jhr. Schimmol- penninek, een bezoek aan Arnhem. 11. M. werd aan het station ontvangen door den burgemeester baron Van Heemstra, terwijl mode aanwezig was de commissaris der Koningin, jhr. Van Citters. Allereerst werd eon bezoek gebrachtaan het ooglijdersgosticht, waar de voorzitter van het bestuur, dr. Piekema, door den burgemeester aan H. M. werd voorgesteld. II. M. onderhield zich met alle patiënten en gaf den kinderen geschenken. Hierna werd een bezoek gebracht aan het Kinderziekenhuis en vervol gens aan de Vierjaarlijkache. Overal lan^s den weg werd H. M. luide toegejuicht. kkelijke stukken 8 Augustus a.8. des voormiddag» fs 4 uur, ter in- w van het Pro- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per posh„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. De toestand op den Balkan. De berichten van thans doen dóór schemeren alsof ook Turkije tot die landen zal behooren, die uit de kwes ties, die tusschen de bondgenooten waren gerezen, wel het meeste voor deel zullen behalen. Hebben zoowel Griekenland en Servie eenerzijds, als Bulgarije anderzijds van hun eischen moeten laten vallen om niet opnieuw voor een gewapend optreden komen te staan, Turkije heeft zonder offers bijna zich opnieuw een gebied verzekerd en als kroon op het werk gezet de her overing van Adrianopel. Gesteld het geval, Adrianopel wordt door Turkije niet meer losgelaten, zullen Servie en Griekenland hun vroegoren bondge- w noot helpen om het eenmaal veroverde -regeering aan haar vertegenwoordigers opnieuw te gaan hernemen? We ge- looven wel dat de vriendschap zoo danig getaand is, dat daarvan geen sprake zal zijn. Is Bulgarije alleen tot eon herovering van Adrianopel in staat? We vreezen met bijna volko men zekerheid dat Bulgarije te uitge put is om zich opnieuw een zoo zware taak op de schouders te halen. En al evenmin kunnen we gelooven dat Roemenië zich welwillend genoeg zou betoonen om door zijn landskinderen de kastanjes voor de Bulgaren uit het vuur te doen halen. Er blijft dus niets anders over, dan een mo gelijk optreden van de mogendheden. En het lijkt ons toe, dat de eensge zindheid voor een dérgelijk optreden zoover zoek is, dat daarvan geen sprake kan en zal zijn. Hoogstens kunnen zij een financieele druk op Tur kije uitoefenen en we weten het bij ondervinding, een dergelijke druk kan zeer verstrekkende gevolgen hebben. Toch zou ook dan, dat blijkt wel reeds, vooraf alles geprobeerd worden om de schikking goedschiks te doen plaats hebben. Reeds nu seint men dat de Porte aanbiedingen heeft gehad. Zoo- dra Adrianopel is bezet geworden, heeft men in officieele kringen ge sproken van een gezamenlijk optreden der mogendheden ter protesteering van dit vernieuwd optreden van Turkije. Echter die gemeenschappelijke stap heeft nog nooit plaats gehad. Wel hebben eenige gezanten afzonderlijk de Porto aangeraden Adrianopel te ontruimen in ruil voor een herziening van de grenslijn Eno s-Media en andere concessies. Daaruit blijkt dus reeds gevonden met een kogel in het hoofd, van den moord werd beschuldigd. Zij zou deze uit jaloezie hebben begaan, maar verklaarde, dat hij zelfmoord had gepleegd uit wanhoop, dat hij was verplaatst en van haar moest scheiden. De priester die zeer levenslustig was zou zich in geheel anderen zin tegen over vrienden hebben!uitgelaten. De beklaagde wordt verdédigd door den vroegeren afgevaardigde Danzon. De zaak houdt te Aten niet alleen de geestelijkheid beziel maar ook de gehéele bevolking witwit zich erover op. Toen de beklaagde werd weggeleid liepen de bewoners vat Agen gillende achter de gendarmes aan, Men beweert dat de?geheimzinnige zaak nog moer eigenaardigs bevat dan men kan vermoeden. DuiTSCHLAtD. Het Krupp-ptoces. Aan de motiveering van het door den voorzitter van den militaire recht bank, dr. Coerrens, gewezen vonnis, ontleenon wij nog een .en ander. Krupp, verklaarde idr. Coerrens, moest in bijna alles ingewijd worden, omdat deze firma in do nauwste be trekking stond tot hetartilleriowezen. Daarom was het in ’t belang van het legerbestuur Krupp in te wijden in veel wat voor de andere firma’s ge heim bleef. En Branm was Van dit materiaal op de hoogte. Het stond echter vast, dat deze daar geen mis bruik van had gemaakt tot nadeel van het legerbestuur of van de rijksveilig- heid. Hij had het in hem gestelde ver trouwen zeker niet te schande gemaakt. Nittemin bleven de zeven aangeklaag den schuldig. Want zij hadden mate riaal, dat in ’t belang der landsver dediging geheim gehouden word, aan oen ander medegedeeld. Of dit mate riaal ook al tegenover de firma Krupp niet geheim was, deed er niets too. Zij wisten, dat zij inlichtingen gaven, die in handen van een andere Mogend heid gevaarlijk hadden kunnen zijn. Matorieele schade warf echter, ver klaarde dr. Coerrens, niet door hen aangericht, want het stond vast, dat de firma niet op grond van de ver kregen „Kornwaïzer" haar prijzen had verhoogd. Dat er sprake van een „Pa- namau in hot Duitsche legerbestuur zou zijn, zooals dr, Liebknecht in den Rijksdag had gezegd, bestreed bij met de meeste beslistheid. De haam „Pa- nama“ veronderstelde corruptie van de ergste soort, doch daar was hier niets Zij was een goed meisje on knap van gezicht on James Dunean was op haar verliefd tot eindelijk de ver wachte scheiding kwam. De geestelij ke on zijn vrouw oordeelden den tijd gekomen om James voor zijn studie naar Aberdeen te sturen. Den laat- sten Zondag na het uitgaan van de kerk, wandelden James en Jessie q vrije natuur in en beloofden elkaar daar eeuwige liefde en trouw. James Duncan werkte zeer har en leefde zuinig. Hij beloonde de op offering zijner ouders door aanhou dende vlijt bij de studie. Doch in het tweede jaar stierf onverwacht zijn va der en liet vrouw en kinderen in ar moede achter; evenwel na een poos van bange zorg, kwam er uitkomst, er waren vrienden en er kwam geld. Het eerste wat de moeder nu deed was haar zoon weer naar Aberdeen zenden voor zijn verdere studie. Hij sprak ®>oit over de ontberingen, die hij verduurde, en ook nooit over zijn voornemen om zoo hard te werken en te zwoegen tot hij het in de we reld tot rijkdom zou gebracht hebben. Binnen den kortst mogelijken tijd legde hij alle examens af en verkreeg den graad van doctor in de medicijnen zoodot hij als geneesheer mocht op treden. Hij kwam .thuis om zijn fa milie en Jessie vaarwel te zeggen, voordat hij naar Londen’* vertrok-om daar zich te vestigen. Londen, de taten der provin- pen bij deze op de abenden, om chten te ver- Bij geloof. Een merkwaardig staaltje van bij geloof wordt uit Meiningen aan de Frankf. Ztg. gemeld. Daar was een oude heer gestorven en de vrouw die hem „aflegde” had hem een paar oude pluche pantoffels van de schoon dochter aangetrokken. Zoo was de man begraven. Toen echter de schoondochter dit hoorde, moesten het graf en de kist worden geopend en de pantoffels uit het graf worden gehaaldomdat anders de schoondochter den ouden man binnen het jaar in het graf zou volgen Dat gelooft men in 1913 nog! Engeland. Het vacantieseizoen eischt in Enge land dit jaar zeer veer slachtoffers. In de bladen vinden we melding ge maakt van een aantal ongelukken in het laatst van de vorige week in de badplaatsen en zomerverblijvende ongelukkenlijst van Zaterdag j.l. alleen maakt melding van 16 menschen door verdrinking bij het baden om het leven gekomen, van twee verongelukten bij een boottochtje, van drie dooden en dertien gewonden door het kantelen van een motoromnibus. Suffragettes. Gisteren is bij Lynton, North Devon, het bekende door Sir George Nowess gebouwde Holderday House, tot den grond afgebrand. De waarde van het huis, dat de beide laatste jaren leeg stond stond wordt op 144.000 gulden geschat. Tijdens den brand werden verscheiden ontploffingen gehoord men concludeert hieruit dat hij ’t werk van suffragettes is. Denzelfden dag ontplofte een bom in het portaal van oen in aanbouw zijnde villa bij Wol- lingdan. De ontploffing richtte groote schade aan, doch de brand kon bijtijds gestuit worden. In de nabijheid vond men suffragette-schrifturen. Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt geseind hoofdstad met haar millioen inwo ners, dat was de plaats waar hij zijn fortuin dacht te kunnen maken. Hij kwam slechts voor een dag en reeds den volgenden morgen verge zelde Jessie hem eenige mijlen ver naar de plek, waar de postkoets al tijd voorbij kwam. Op die plek zou hij instappen en vandaar tot Londen in een rijtuig reizen. Toen zij op de bepaalde plaals stonden, was de post koets nog niet te zien, zoodat er tijd over bleef, om afscheid te nemen. Zwijgend stonden zij minuten lang hand in hand. Geen van beiden wa ren gewoon hun gevoelens in woorden te uiten. Ten laatste zei Jessie „God bescherme je, James, en geve je veel voorspoed. Maar mijn hart is zoo droevig en angstig, alsof wij elkaar nooit zullen weerzien.” .„Kom, zeur nu niet, Jessie. Ik kan niet veel zeggen van mijn plannen, maar ik heb een voorgevoel, dat ik eenmaal één van de beroemdste dok ters van Londen- zal worden.” „Endan vergeet ge stellig uw oude Schotsche vriendin!” zei Jessie met een voorgevoel van vrees en jaloezie. „O, neen, Jessie, dat nooit. Wij zullen elkander schrijven en als ik een vrouw* kan onderhouden, kum i je halen en anders zend ik je ‘gel<i dan kunt je naar Londen komen. Nu, liév^e Jessie, vaarwel!” De postkoets stond stil om hem op 102) Meer dan zestig jaren geleden was het, en de plaats was ver weg, in de Schotsche hooglanden, en in de bergen bij Lochmacher. Twee kinde ren keerden uit de school naar huis terug. Zij liepen op de heuvels en hadden nog twee mijlen te gaan, voor dat zij thuis waren. Het was bitter koud winterweer en de sneeuw lag overal dik op den grond. D.aar kwam plotseling een storm op, een verblin dende sneeuwstorm. Zij vielen, ston den weer op, trachtten verder te ko men; maar zij raakten eindelijk ver dwaald. Het meisje was slechts zeven jaar oud, de knaap telde tien jaren. Toevallig kwamen zij verzeild in een holte van een heuvel, die hen te gen do ruwste vlagen van het storm weer beschermde. Ouders en buren zochten tevergeefs twee dagen naar de kinderen. Einde lijk werden do kindereh gevonden het meisje toonde een bewonderens: waardige* tegenwoordigheid r van geest en hieltf met alle inspïfrining^ den ar- Balkan-Staten. De vredesonderhandelingen. In diplomatieke kringen erkent men i mogelijkheid, dat de Bulgaarsche te Boekarest instructies zal geveu om den vrede te teekenen. Het beluit van Roemenië om haar troepen in het veld te houden tot de vrede gesloten is, versterkt deze overtuiging. Bulgaarsch-Servische overeenstem ming? Uit Boekarest wordt dd. 6 Aug. ge seind Ten gevolge van een samenkomst wolke de Bulgaarsche en Servische ge delegeerden heden hebben gehad, is de overeenstemming tusschen doze beide landen, wanneer er niets onvoorziens gebeurt, verzekerd. De Vrede gesloten. Uit Boekarest wordt dd. 6 Aug. ge seind Heden is de vrede tusschen Roe menië, Servië, Griekenland en Monte negro eenerzijds, Bulgarije anderzijds, gesloten. De vrede is mondeling gesloten; het vredesverdrag zal morgenochtend om 11 uur worden geteekend. Stroemitsa is aan Bulgarije toege kend, Kawala aan Griekenland. Ook het besluit Jot demobilisatie zal morgenochtend worden geteekend. Frankrijk. De vermoorde abbé. Te Agen is begonnen het proces naar aanleiding van den moord op den abbé Chassaing. Men zal zich herin neren, dat de schrijfster Alice örespy, zijn maitresse, in wiens salon hij werd men knaap wakker, omdat zij wist, dat inslapen onvermijdelijk den dood tengevolge moest hebben. Zij had zich overspannen* en viel in zwijm, doch haar laatste woorden waren „Och, het is niets vader, zorg maar voor James.” De knaap was de zoon van een geestelijke van het dorp, zij slechts de dochter van den schaapherder. In stand was er echter bij de kinderen geen verschil.De knaap was uit een huishouden met twaalf kinderen, en de geestelijke was arm, zeer arm. De schaapherder werd echter goed be taald en bebouwde nog een paar ak kers voor eigen rekening; hij had ook niet veel kinderen, behalve Jes sie nog een klein meisje, een wiege- kindje. De groote, hongerige jongen kwam daarom gaarne bij den schaap herder thuis, waar niet op een hapje werd gekeken en waar hij als een kind in huis was. Zoo ging de tijd voorbij. James en Jessie leerden samen hun lessen, za ten op dezelfde schoolbanken, lazen uit dezelfde boeken. Samen gingen zij naar school, samen speelden zij on derweg op de heuvels en samen keer den zij naar huis terug. Zoo beMteken de buren het ten slotte als een vast staande zaak, dat James Duncan Jessie Pederson, de zoon van geestelijke met de dochter van schaapherder zou trouwen. Een serenade aan het Koninklijk Echtpaar. Dinsdagavond brachten oen hon derdtal gymnasiasten, leden van den Ned. Gymnasiasten-Bond, en gekam peerd in do door dien Bond to Vierhout en bij Nunspeet georganiseerde kam pen, een serenade aan H. M. do Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik. De jongelui kwamen omstreeks 9 uur van Vierhouten per rijwiel op Het Loo aan en stelden zich voor don oostelijken vleugel van het paleis troepsgewijs op. Voorafgegaan door het muziekkorps uit Nunspeet, direc teur do heer Oscar Kronig, van Zwolle, trok de troep, welke door het schijnsel der brandende flambouwen, door do jongens meegebracht en gedragen, tusschen het donkere geboomte, eon fantastischen aanblik bood, over het voorplein en door den ingang van hot kon. park naar de weide achter do kon. stallen. Bij meergenoemdon ingang stonden H. M. de Koningin on Z. K. te nemen, vlug stapte hij in meteen bundeltje in de hand, dat al zijn be zittingen bevatte. Terwijl de postwa gen wegreed, knikte hij nog eenmaal tegen Jessie, doch keek toen verder niet meer naar haar om, al bleef zij hem nog zoolang nakijken met een diep treurig gelaat en vochtige oogen. „Geen enkele maal heeft hij omge keken,” mompelde zij onder het n/iar huis gaan. Zij hielden briefwisseling met el- haar, maar dat ging niet zoo druk, omdat het briefport in die dagen zoo hoog was. James vond weldra vrien den in Londen, Schotten hangen in den vreemde als klitten aan elkaar. Spoedig kreeg hij een betrekking ais derde geneesheer in een ziekenhuis, zoodat hij in zijn onderhoud kon voorzien al was het niet ruim. Hij behield daarbij zijn levenslust, want hij twijfelde er niet aan, of hij zou er wel bovenop komen. Als de gele genheid zich bood, zou hij die niet ongebruikt laten. Intusschen had hij nu een zeer werkzaam loven gekregen, een leven zonder afwisseling. Een wandeling door do winkelstraten of op Zondag in do parken ziedaar zijn «enige vermaak.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1