INDISCH MEIJWS~ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 403e STAATS LOTERIJ Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam - - 102 51 BURGERLIJKE STAND. n n H. Prins Hendrik met gasten die daar den stoet aan zich lieten voorbijtrekken daverend toegejuicht door de enthou siast gestemde bezoekers. Op de weide werd een cirkel gefor meerd, in het midden waarvan H. M. en Z. K. H. met gasten plaats namen. Hierna speelde de muziek het Wilhel mus, door de gymnasiasten uit volle borst meegezongen. Vervolgens werd het Bondslied aangeheven. Nadien werden de leiders bij H. M. en Z. K. II. ontboden en aan beiden voorge steld. H. M. en Z. K. H. verklaarden zich zeer ingenomen mot deze eigen- aardige huldobotooging. H. M. infor meerde voorts in het bijzonder naar het kampleven en verklaarde met het streven van don Bond zeer te sym- pathiseeren. Na afloop van het ondorhoud zongen de gymnasiasten het Io Vivat, waarna zij namens H. M. rijkelijk op verver- schingen onthaald worden. Tijdens dit onthaal verliet de Koningin do heide, luide toegejuicht en begaf Zij zich por rijtuig naar de villa. De Prins bleef. Voor hem werd door de troop later nog eens gedefileerd, terwijl nadien de Prins langs den troep heon wandelde, waarbij Hij met de leiders en verscheidene jongens een gesprok aanknoopte. Als slot van de serenade, die door mooi zomerweer begunstigd werd. zon gen de jongens don Prins het Wil helmus toe. Nadien wandelde ook de Prins, warm toegejuicht, naar de ko ninklijke villa. Do jongens, die onder leiding stonden Van de heeren E. H. von Baumhauer on G. Snoeck Henkemans, marcheer den mot de muziek naar het paleis, waar zij de rijwielen bestegen en, enthousiast over de genoten hartelijke ontvangst, den terugtocht naar het kamp aanvaardden. De gebeurtenis had ruim een uur geduura. (N. Crt.) Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Gisteren heeft het Vorstelijk Echt- paar zijn aangekondigd bezoek aan Friesland gebracht. Om 10 uur 11 arriveerden Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik per extra trein te Grou w, vanwaa^ in auto's word gereden naar Deersursr, waar een der boerderijen van de fi,rma Schaap werd bezichtigd. Op het kiem weraon H. II. M. M. ontvangdh door de drie firman ton, bekende veefokkers en vee-exporteurs. Hier werd een fraaie collectie vee be zichtigd, o.a. oen 30 stuks jong voe, dat op do onlangs te Snoek gehouden veetentoonstelling mot een zilveren medaille van Koningin Emma is be kroond. Ook werd een kijkje gono- mon in de schuur, in den stal en ver volgens in do woonvertrekken. Bij Snoek gekomen werd door de Sneeker Zoilclub den Vorstel ij ken Gasten het „welkom" toegoroepen. De Sneeker Vloot had zich in de stadsgracht vereenigd om H.H M.M. bij do entree van Snoek het „welkom" toe te roepen. Daarna word koers ge- zot naar hot Sneeker Moer om dit aloude wedstrijd-terrein zoo schoon mogelijk met zeilende gepavoiseerde jachten te kunnen versieren. De directie der Zeilvereeniging „Sneek" had de vlag der Vereeniging gchoschen op den kruiser „Wilhel mina" van den heer J. G. Ilibma en bracht H. H. M. M. bij het passoeren het saluut der vereon'ging. Bij do tentoonstelling van watertoe risme en nyverheid werden allereerst do leden van het tontoonstellingsbe- stuur voorgesteld en werd de jonge juffrouw Houwink in de gelegonheid gesteld II. M. oen bloemruiker aan te bieden. Hierna volgde de bezichtiging der exposities. Burgemeester De Hoop begeleide de Koningin, de heer Hou wink don Prins. Vervolgens werd do boottocht ondernomen naar Follega. Op het Sneokormoer zeilden de keu- rig gepavoiseerde jachton en namons do directie werd van een der schepen het saluut der vereeniging gebracht toen de „Oostergo", mot H.H. M.M. aan boord, passeerde. Tijdons den tocht werd het noenmaal gebruikt. Hot was roods na (drieën geworden toon do boot te Follega werd vastge legd en men zich naar de auto's begaf. Schoolkinderen zongen uit volle borst oen lied en onder luid hoera word de tocht over land begonnen. Het ging over Joure, Boetsterzwaag, Donker broek, Brongorga, Oranjewoud naar Haerenvoon, vanwaar Koningin Wil helmina en Prins Hendrik om 5 uur 59 vertrokken. R.-K. Worold-Tolegraafagentschap. De „Maasbode" bevat oen oproeping „aan de Katholieken dor gehoele we reld" om nandeelen te nemen in een op te richten „Katholiek Berichton- bureau"eon plan, dat do steun hooft van Pau^ Pius X en door hom werd genoemd „vasto et grondo". Zulk een bureau zal den „vloed van priesterlaster, van kloosterschandalen, van allerlei kerkvijandige berichten" die, volgens den steller van den oproep de wereld in deze dagen ovorstroomon, moeten tegengaan. Deze taak zal wor den opgedragen aan het te Müpchen gevestigde bureau „Katholische Welt- correspondenz", dat gedurende zijn tweejarig bestaan reeds „dozijnen van geheel valsche priesterlasteringen ont maskerde, en vele duizenden artikelen en aanteekeningen verzond met een verdedigend en ophelderend karakter". Een aandeel kost f30.25. „Een deel van de event, netto-winst dor onderneming zou bestemd kunnen worden ter oprichting van een leer stoel voor Katholieke journalistiek en voor stipendia tot steun van onbemid delde Katholieke journalisten." Het Organisatie-Comité bestaat voor Noderland uit do hoerenmgr. A. Diepon, 's Hertogenbosch, prof. Lin- nebank, Uden, kapl. L. Poell, Tilburg, Fr. Sloyffors, Den Haag, dr. J. Smul ders, Udenhout, P. Janssen Amster dam. Traag recht. In Themis, 1913 No. 2, geeft mr. G. Van Slooten Azn., onder boven- staanden titel enkele beschouwingen over don langen duur die gemeenlijk verloopt tusschon het onderzoek, ter terechtzitting en de uitspraak van het vonnis, beschouwingen >die zeer de aandacht verdienen, ook van niet- juristen. De schrijver klaagt er terecht over dat het nij bijna alle rechtbanken (Rotterdam maakt sedert korten tijd loffelijke uitzondering in dozen) ge woonte is de uitspraak van een straf vonnis uit te stellen, gewoonlijk tot over acht dagen, ook wanneer het luce clarius is dat de beklaagde vrij gesproken moet worden. De beklaagde wordt hierdoor onnoodig in angstige spanning soms in preventieve hechtenis gehouden, terwijl datgene wat de wet als regel wenscht, uitzondering wordt en omgekeerd. Toch gelooven wij dat mr. v. S.Sn zijn betoog wel wat al te ver gaat, wanneer hij vreest voor te grooto in vloeden van buiten, die op de oor- deelsvelling van den rechter invloed kunnen uitoefenen. Een rechter, die zóó weinig zelfstandig is dat hij door courantenberichten, anonieme brieven e.d.g. z|jn moening over een beklaagde laat beïnvloeden, lijkt ons weinig ge schikt voor zijn ambt. Hiertegenover staat dat do rechter, zeer vooringeno men door bv. het hoogst ongunstig uiterlijk of het optreden van oen be- klaagdo, dikwijls geneigd zal zijn da delijk oen strenger vonnis te vellen dan wanneer hij gelegenheid heeft de zaak nog eens rijpelijk te overwegen en het pro en contra te beschouwen, volkomen zakelijk. In ftoofdzaak echter legt de S. den vinger op een wondeplek in onze rechtspraakzoo mogelijk moet ge tracht worden dadelijk, althans binnen zeer korten tijd het vonnis te vellen en mag niet uit sleur de gewoonte worden aangenomen om do uitspraak minstens acht dagen uit te stellen. Dit gebruik is voorzeker uit den booze. De verklaring van mr. v. S.: „Ik heb do weigering van onmid dellijke invrijheidstelling bij uitstel van do uitspraak in een zaak, waarin geen wottig bew|js was, hooren vergoelijken met de opmerking, dat de beklaagde, van. wiens schuld mon overtuigd was, dan tenminste nog veertien dagen kon brommen en in den angst zitten" be wijst dat de bewustepersoon geen fkuw denkbeeld had van recht, straf en staftoemeting. Wij dooien niet de meening van den S. dat do plaatsing van het O. M. rechts, naast den pre sident den roep van onpartijdigheid des reohters zou compromitteeron, al ware voor het niet-deskundig publiek een plaatsing meer afzonderlijk ook wenschelijk en zeker mogelijk. Aan het onmiddollyk uitspraak doen kleeft hot bezwaar van tijdverlies, wanneer de rechters zich telkens eenigen tijd mooten terugtrekken in raadkamer en weder zitting nemen. Ook de S. er kent dit maar vreest dat do tegen woordige gevolgde gewoonto alleen strekt om het aantal en den duur dor zittingsdagen te beperken. Te ontkennen valt niet dat de lagere rechtor uit vrees zijn vonnis in hoogere instantie vernietigd te zien wegens vormgebrek allicht neiging heeft om de uitspraak onkele dagen in over weging te willen nemen, teneinde geen gevaar te loopon door overhaas ting fouten te begaan. Toch, wij zeiden het reeds, kunnen w|j ons mot de strekking van S's betoog uitnemend vereenigep, als een poging tot het togengaan van vorderfelyke slour, al moenen wij dat do S. over drijft waar hij zegt dat, wordt met de bestaande gewoonte niet gebroken, dat „dan spoedig de dag zal moeten aan breken waarop (de rochtspraak) met haar langzaamheid en vormendienst vulgo Jan Klaassen op zij wordt gezet voor een andere rechtspraak, grillig en onbetrouwbaar maar steeds in voeling met wat er onder het volk omgaat, juridisch zwak maar recht op den man af en zonder getreuzel, weinig elegant maar indrukwekkend. Daarvoor behoede ons Themis Vliegmachines voor het leger. Van bevoegde zijde verneemt De Tel., dat dezer dagen door het Depar tement van Oorlog voor spoedige afle vering ten behoeve van het Neder- landsche leger aan de Farmanfabriek in Frankrijk besteld syn drie vlieg tuigen, tweedekkers, type-militaire met 80 paards Gnomemotor en voorzien van carosserie voor bestuurder en pas- sagiér. Behalve de door Van Meol geleverde tweedekker, zal ons land dus binnen kort de beschikking hebben over vier tweedekkers, welke alle te Soesterberg gestationneerd zullen worden en waar voor reeds een uitgelezen bemanning aldaar gedetacheerd is, o.a. de luite nants Van Heijst, Coblijn, Versteegh en dan de vaandrig Van Meel. Vliegtuigen In Indië. Het Bat. Handelsblad schryft „Tegen den zin van den legercom mandant eigenlijk want die hoeft er nooit ooren naar gehad zijn er, gelijk onze lezers weten, 4iu onlangs toch een stuk of wat vliegtuigen in Indië ingevoerd, bostemd voor militaire doeleinden. Het departement van Oor log in Den Haag, dat het natuurlijk beter weet dan de legercommandant hier in het land zelf, heeft enkele vliogmachines uitgezonden, 'waarmee hier te lande zeer geheimzinnig proe ven zouden worden genomen. „Dat kapitein Darlang een ongeluk met oen dier machines overkwam, weet men.' We kunnen er nu aan toe voegen, dat hy bij de Regeering een rekening hoeft ingediend van f 2000 voor verplegingskosten en ver voer per zieken-automobiel. „Dan heeft de fabriek Brouckère een rekening ingediend van ruim f 2000 voor reparatie aan het vliegtuig, waarmee de heer Darling viel; „Voorts is nu 'gebleken, dat de In dische luchtlagen ongeschikt zijn voor het honden van vliegdemonstraties (precies t*dus wat reeds andere vliegers hier hebben gezegd, maar iemand van het Meteorologisch Instituut zegt het nu ook). „Dan is gebleken, dat het terrein in Indië zich zoo good als nergens leent voor noodlandingen. „Dan.... „Enfin, om kort te gaan: voor mi litaire doeleinden heeft men aan het vliegen niets. Dit afgezien van hot feit, dat men hier voorloopig niet eens behoorlijk vliegen kan Handel in vrouwen. Aan de Loc. schryft mon in ver band met de koeliewerving, ook over den ergerlijken handel in inlandsche vrouwen voor de publieke huizon in de Straits Settlements. Deze werving vindt haar centrum in Soorabaja, Iladji's, inlandsche clandestiene wer vers en ook zekere Europeanen leonon er zich toe om met gebruikmaking van de schandelijkste middelen jonge inlandsche vrouwen te verlokkon om met hen mede te gaan. „Mas adjeng" zullen ze worden, wordt haar voorge spiegeld en men steekt zo in mooie kleeren en lokt zo met sieraden. Die vrouwen worden dan naar Soerabaja gebracht en daar verkocht aan oen Chinees, die, volgens onzen correspon dent, goed of juister, slocht bekend is. Naar gelang jeugd en schoonheid be taalt aie Chinees de vrouwen met f 60 en meer. Van uit Soorabaja worden deze vrou wen op slink8che wijze naar een der buiten Soerabaja gelogen havenplaat sen vervoerd, of wol zij gaan van daar scheep naar Penang of Singapore, quasi als vrouwen van hadjï's of Chi- neezon. Daar worden z|j afgeleverd aqn huizen van ontucht en do roisboge- loider zegt dan, eenigo inkoopen te moeten doen, of naar de missigit te gaan en komt dan niet meer terug. Aan de vrouwen blijft dan niet an ders over, dan te borusten in haar treurig lot. De voor deze levende waar door de huizen van ontucht betaalde prijs varieert tusschen 160 en 300 Straitsdollars. Van de arbeidsinspectie verwacht de schr. weinig goeds. Zij is te weinig talryk en is ook niet in staat om de waarheid to oontrolooren van hetgeen haar wordt voorgehouden. Een ge- heelo reorganisatie van de worving kan alleen eenige verbetering brengen. Het pandhuis. Heel wat romans zouden geschreven kunnen worden van de geschiedenissen verbonden aan in de banken van lee ning verpande voorwerpen. Mij dunkt, de pandhuisbeambte moet óf een man zonder hart zijn, óf een die door al don aanschouwden jammer een blik op het leven en de menschheid krijgt, die hem genoeg doet hebben van alle ijdelheid en dwaas gedoe van groote, halve en kleine wereld. Dit is eèn kort maar aangrijpend verhaal, dat onlangs in een der Parij- sche bladen werd medegedeeld. In een der stedelijke pandhuizen word voor den verkoop bestemd een zilveren kinderlepel en vork, die er meer dan vijftig jaar hadden doorge bracht. Het stel was er eens gebracht door een jonge vrouw, die er noodde van scheidde. Daarna was steeds de rente geregeld betaald, door dezelfde vrouw die eindelijk een oude vrouw was geworden. Vijftig jaar lang had zij dit gedaan, zelfs toen de handen verstramd waren, dat ze de paar cen times bijna niet meer konaen vast houden. Vyftig jaar lang had zij gehoopt weder eens in het bezit te kunnen komen van deze herinnering aan een jong gestorven, geliefd kind.... Toen was eindelijk op eeq verschijndatum de vrouw toch weggebleven. Ze was natuurlijk gestorven... Aan den wensch van vijftig jaren was niet voldaan.... Het pand van vijftig jaar was een „verstaan" pand geworden. Een eenvoudig verhaal en niet eens zeer waarschijnlijk. Toch van diepe tragiek. Want er zijn immers van die lang gevoede nooit vervulde wenschen in het leven van den monsch. Wenschen die het geheelo leven de onze zijn en die mot ons begraven worden.... (Ons Maandblad.) het visschen. Een schipper komende vpn Zoeterwoude (dorp) had de aar digheid, zijn groot vaartuig in de rich ting van het bootje te sturen, en daar het bootje vastgemeerd lag aan den wal was het niet mogelijk een aan varing te voorkomen,- welke dan ook plaats had. Beide riemen werden stuk gevaren, terwijl de inzittenden hi grooten angst verkeerden. Toen v d. Oden schipper over zijn laffe daad onderhield, werd hem bovendien een streeling met den schippershaak aangeboden. Deze kon evenwel voor komen worden, wanneer de familie den schipper een zeker bedrag in geld gaf, hetgeen uit vrees geschiedde. Een onaangename historie voorwaar! Bij de politie is aangifte van een en ander gedaan. Zij is den vermoe- delijken dader reeds op het spoor. Een eigen Haagsch Tooneel- gezelschap. Naar de N. Crt. uit volmaakt be trouwbare bron verneemt, heeft Ver-* kade te 's Gravonhage onderhandelin gen gevoerd met de directie van het gebouw voor K. en W. omtrent de huur van de vroegere Kunstkring-zaal, welke ouderhandelingen tot oen be vredigend einde zijn gebracht. Vorkade zal de Kunstkring-zaal voor een vijftal jaren in huur krijgen en, na verbou wing tot een intiem theater, genre Kammerspiele, door een eigen gezol- schap doen bespelen. Het voornemen bestaat, niet dan bij hooge uitzonde ring te reizen en alle avonden aldaar voorstellingen te geven gedurende zeven maanden van het jaar. Omtrent den aard der verbouwing kan do N. Crt. reeds mededeelen dat het bekende lange paaltje meer vierkant zal worden, dat de vloer zal oploopen on mon voor keurige zitplaatsen zal zorgen, terwijl het geheel, onder leiding van een bekwaam en smaakvol bouwmeester, oen zeer voornaam cachet krijgon zal. Te Winschoten stond gisteren te recht de 19-jarigo Wiert K., arbeider te Stadskanaal, thans gedetineerd, aan wien ten laste wordt gelegd, dat hij op 21 Juni jl. heeft gepoogd opzet telijk Wouter ten Haaf, stationschef le Boervoonschomond, van het leven te berooven en daartoe opzettelijk een met scherp geladen revolver op korten afstand van genoemden Ten Haaf op dezen, in de richting van zijn boven lichaam heeft aangelegd en afgeschoten en Ten Haaf niet heeft geraakt, doordat deze op zij sprong en het schot langs hem ging. De stationschef voornoemd had aan beklaagde en nog iemand verboden op het terrein der spoorwegmaatschappij te loopen. Tegen bekl. word 20 maanden ge vangenisstraf geëischt. Jeugdige inbrekertjos. Te Barneveld is ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa van mevr. de wed. v. H. Door het verbrekon van een glasruit, heeft men een deur weten te openen, waardoor men toe gang tot de villa kreeg. Voor zoover men kon nagaan, wordt er niets ver mist. Aan do politie is gobleken, dat de inbraak geploegd is, door twee nog schoolgaande, kinderen (een broortje en eop zusje) van do wed. S. aldaar. (Tel.) Baldadige jeugd. Te Tegelen hebben, volgens het Hbl., tweo schooljongens van 12 en 8 jaar op ergerlijke wijze huisgehouden in do lokalon dor openbare school. Bui ten schooltijd zijn zij binnon woton to komon en hobben or de inktkokors leeggegooid, linialen on leien vernield, landkaarten en platen stukgescheurd of beschadigd, do banken besmeerd mot uitwerpselen on elkaar tot slot gobombardoerd mot inktflesschen. De aangebrachte schade wordt berekend op ongeveer f 300. De moord te Miilheim. De Nederlander Woynand, die eeni gen tijd geleden een pater Jezuiet uit 's Heeretiberg in een biechtstoel te Mülheim a. Ruhr had doodgeschoten, is uit het krankzinnigengesticht te Bedburg, waar zijn geestestoestand onderzocht werd, naar Holland go- bracht en te Zevenaar aan de auto- ritoiten uitgeleverd. Hij kan niet verantwoordelijk gesteld worden voor zijn vree8elijke daad, daar de geestver mogens van den ongelukkige gestoord zijn. Hot L. Dbld. vertelt: De familie v. d. O., uit Leiden, was Dinsdag heel rustig in do Meerburger Watering, onder Zoeterwoudo, in een roeibootje van het „Witte Huis" aan GOUDA, 7 Augustus 1913. Door Burg. en Wetli. zijn aan de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 28 Juli 1913. Met ingang van 1 Juli jl. zijn do door de Gemeente aangekochte te Gouda gelegen eigendommen van do Stichting Arend Dirkszoon Bosch op de Gemeente in eigendom overge gaan. Zooals de Raad zich zal herin neren, is dezë aankoop in de eerste plaats geschied om het porsoneel, dat dienst heeft te doen bij de stoombrand- spuit, in geval van brand in de on middellijke nabijheid van het Stadserf te doen wonen. Wij moeten U nu mededeelen, dat volgens een van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente- wprken ontvangen schrijven, de be doelde werklieden bezwaar maken de woningen in den tegenwoordigon toe stand te betrokkon, op grond dat zij niet voldoen aan de eisehen welke aan werkmanswoningen gesteld mogon worden. Volgons haar hierbij overgolegd schrijven deelt do Commissie deze meening. Er zullen werkelijk kostbare veranderingen noodig zijn, willen de woningen behoorlijk bewoonbaar on zoo geriefelijk worden als dio welke nu bij de meerbedoelde worklieden in gebruik zijn. Hot is mogelijk, dat van de zeven voor het moerendoel gebrekkige, zes geschikte woningen worden gemaakt, hetgeen volgons de raming van don Gemoonte-Bouwraens- ter eene uitgaaf van f 7500.zal vorderen. Zoowel de Commissie als ons Col lego vinden het in de gegevon om standigheden ge wenscht to besluiten tot verbouwing, volgens oen nader op te maken plan. De uitgaaf hieraan verbonden is zeer aanzienlijk, doch daar staat tegenover, dat do aankoop prijs van het Boschhofje laag genoemd mag worden zegt do Commissie en wij zijn het daarmede eens. Dit laatste vergoedt voor een groot deel de nu te maken onkosten. Tevens zouden wij Uw Raad wil len voorstellen ons te machtigen do woningen zooveel mogelijk aan do daarvoor bostemdo gomoentewerklio- Iden te verhuren tegen een wokelijk- Wien huurprijs van f 2.25. Een lagere huurprijs is o. i. onnoodig, daar do werklieden, als hunne diensten bij de Brandweer gevorderd worden, hier voor afzonderlijke belooning ontvan gen. De Commissie stelt een huurprijs van f 2.50 voor, doch wij vermeonen, dat f/2.25 meer in overeenstemming is met de huur, die de werklieden nu betalen. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen te nemen het volgende be sluit: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien de voordracht, van Burge meester en Wethouders dd. 22 Juli 1913 No. 76/1205 Besluit: I. de gemeentebegrooting voor den dienst 1913 te wijzigen als volgt aan Hoofdstuk V art. 11 der JJit- gaven „Kosten van andere buiten gewone werken, enz." (Volgn. 228) wordt toegevoegd een nieuw onder deel q „Kosten van het verbouwen der woningen voor gemeentewerklie den aan de Nieuwe Haven" f 7500.—. aan Hoofdstuk VII art. 3 der Inkomsten„Geldleening ter" (Volg nummer 67) wordt toegevoegd een nieuw onderdeel k: „Voorziening in de kosten van het verbouwen der woningen voor gemeentewerklieden aan Be Nieuwe Haven" f 7500.^-. II. Burgemeester en Wethouders te machtigen om de bovenbedoelde zevon tot zes te verbouwen woningen zooveel mogelijk, te verhuren aan gemeentewerklieden, belast met de bediening van de stoombrandspuit, tegen een wekelijkschen huurprijs van f 2.25, waarbij de werklieden-huur ders zich verplichten te allen tijde voor de bediening der stoombrand spuit beschikbaar te zijn, tegen ver goeding van het daarvoor bij de ver ordening op de brandweer bepaalde loon. Aan don Raad der Gemeente Gouda Gouda, 31 Juli 1913. Ter benooming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school voor g. 1. o. n°. 4 alhier, noo dig geworden tengevolge van het aan moj. W. J. Blommendaal, overeenkom stig haar verzoek verleend eervol ont slag, hebben wij do eer in overleg met don heer Arrondissemegts-Schoolop- ziener, na ingewonnen bericht van het Hoofd dor betrokken school voor te dragen I Mej. E. M. P. C. WULFFRAAT, II. T. P. VAN DER WANT, III. A. MOERMAN, allen alhier. Wij loggen het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Wij stellen U voor tot de benoeming over te gaan, met ingang van een nader door ons te bepalen dal urn. Aan den Raad der gemeente Gouda, Gouda, 2 Augustus 1913, Ingovolge hot bepaalde bij art. 62 dor Armenwet jto. art. 1 en 3 van het Koninklijk Bosluit van 23 Novem ber 1912. S. No. 352 heeft de in deze gemeente ingestelde Armenraad edhe bogrooting van zijne ontvangsten en uitgaven voor het loopende jaar en eene voor hpt volgende jaar ter goed- kouring aan Uwen Raad ingezonden Wij loggen hierby beide begrootingen, waarvan die over 1913 sluit met oen bedrag voor inkomsten en uitgaven van f 595.— en die over 1914 met een bedrag van f 400.benevens de door den Armenraad ingediende me* morio van toelichting over en stellen U voor aan beide Uwe goedkeuring te kochten. Volgens artikel 61 der Armen wet behooren de kosten van den Ar menraad voor rekening van de ge meente te worden gebracht en aange zien daarmee bij het opmaken van de gomeentebogrootng voor het loopende dionstjaar niet is rekening gehouden, hebben wij do eer Uwen Raad voor tq stellen dio begrooting to wijzigon als volgt aan Hoofdstuk VIII der Uitgaven „Kosten van het Armwezen, enz," toe te voegen een nieuw artikel 5a (Volgn. 178a) „Kosten van don Ar- monraad en daarop uit te trekken een bedrag van f 595.te vinden door afschrijving van Hoofdstuk XIV, art. 1 „Onvoorziene Uitgaven (Volg nummer 217). Aan den Raad dor Gemeente Gouda, Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school te Groot-Ammers zijn geplaatst: lo. moj. D. do Jong to Lckkorkork2e. mej. N. Schenk, te Ijokkorkork 3o. moj. J. C. Edauw, te Gouda. Eindexamens H. B. S. Gisteren slaagde te Leiden voor hot oindexamon H. B. S. mot 5 j. c. de heer A. Goudswaard van do R. II. B. 8. alhier. De examens zijn thans geëindigd Van do 32 candidaten van de H. B. S. alhier zijn er totaal 28 het eindexamen geslaagd. Koninklijk huwelijksfeest. Heden herdenkt het Koninklijk Echt paar op het rustige buitenverblijf „Het Loo", zijn koperen huwelijksfeest. Het was do wensch van het Vorstenpaar dat deze dag niet officieel zou worden gevierd, opdat hij zou zijn een herin neringsdag voor'het Gezin. Het is daarom ongetwijfeld dat heden aan geen der openbare gebouwen de vlag was ontplooid of eenig feestelijk vertoon plaats had. Wanneer, wat wij hopen, het zilveren feest zal worden herdacht, dan zal voorzeker dien dag in elke gemeonto van oas vaderland, niet onopgemerkt voorbijgaan, maar worden gevierd als eon feestdag voor het Koninklijk Gezin, maar ook als een feestdag do natie, die één js met haar Vorstenhuis. Wij lezen in het officieel orgaan van den Noderlandschen Voetbalbond dat voor do bekercompetitie ingeschre ven is door de vereen. T. O. P. alhier en Alphen. Waddinxvccn. ifij beschikking van den Minister van Landbouw Nij verheid en Handel, zijn voor deze ge meente aangewezen om de ouden van dagen bij hot aanvragen eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet behulpzaam te zijn, do heeron A. Kreupelin'g, gemeente secretaris on J. A. A. Straman, ambte naar ter secretarie. Door het Rijkspost- en telegraaf kantoor worden gedurende de maand Jnli behandeld': Verz. telegrammen 99 Ontv. 135 234 Gesprekken Intorlocaaluitg. 407 inkom. 572 Intern, naar België 1 Duitschland 1 Locaal (Plaatsel. ondorl.) 431 1412 Algemeen totaal 1646 Rijkspostpaarbank. Aan hot post kantoor alhier werd gedurende de maand Juli ingelogd f 5620,57 en terug betaald f 5631,35. Het laatste door dat knntoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1368. Krimpen a. d. IJsel. Den heor J. P. v. Schol ven alhier is benoemd tot 2° ambtenaar ter Secretarie. In de laatst gehouden vergadering van ie Oranje-Vereeniging is besloten het Onafhankclijkheidsfeest te vioron op Woensdag 10 September a.s. Het voorloopig programma luidt Historisch-Allegorische Optocht, Ring- rijdon mettilbury's en fietsen, Volks spelen en dos avonds Concert, De Raad dezer gemeente houdt Vrij dag, 8 Augustus a.s. vergadering, Aan de orde komen de volgende punten Ingekomen stukkenbenooming van de Commissie voor do Waterleiding wijziging dor verordening tot heffing van den Iloofdolijkon Omslag Rogo- ling der Comptabiliteitvaststelling van het kohier voor don Hoofdolijken Omslag 1913. Woensdagnamiddag had hot zoontje van H. v. Mullem het ongbluk van oen wagon to vallen, waardoor hot een vrij ernstige hoofdwonde bekwam. Krimpen ajd. Lek. Bij de door do Dordtsehe Roei- en Zeilvereeniging gehoudon wedstrijden, behaalden de heeren P. C. Boogaerdt mot zijn zeil jacht „Dit" on A. C. Mijnlieff met zijn zeiljacht „Kikereki", oen eersten prijs. Woerden. Do gemeenteraad van Woorden hoeft besloten H. M. do Ko ningin te verzoeken in deze gemeente oen Kamer van Koophandel en Fa- briekon in te stellen. (N. R. Crt.* Zangersfeest te Moorcapelle. Ter vioring van het 20e Jaarfeest dor gemengde zangvereening „Een dracht maakt macht", had gisteren te Moorcapelle eon zangorsfeest en con cours plaats, waarbij verschillende ver- eenigingen kampten om de prijzen, Het feest zette niet bijzonder geluk kig in. Een flinke regenbui verwel komde. do zangers in de gomoento. Te c.a. half elf ving het concours aan, waarvoor de jury bestond uit de heerenBern. Diamant, Rotterdam P. Hartog, DordrechtH. W. G. van Nieuwonhoven, Breda; Fred. J. Roeske Amsterdam en J. H. B. Spaanderman, Gouda. Do uitslag was aldus Eerste afdeeling. l,t0 prijs „Creeendo" Zwrjndrecht 613 p.; „Ex celsior" Sliedrocht 535 p.; „Door in spanning, uitspanning" Krimpen a.d IJ sol 631 p.; „Eensgezindheid" Stol wijk 460 p,; „Concordia" 's Graven* zandc 496 p.; 2de prijs: „P.h.'s Ge mengd Koor" Puttenhoek 413 p.; prijs„Zang en Vriendschap" Moorcapelle 388 p.; „Euphonia" Hon- selersdijk 366 p. Tweede afdeeling. l,t0prijs Soli Deo Gloria" Dubbeldam 557 p.; Zang en Vriendschap" Dordrecht 508 Harmonie" Capelle a.d IJsel (Koe ten) 506 p.; 2do prijs „Vriendschap" Berkenwoude 419 p. Der do afdeeling. Ist0 prijs: Rozeknopie" 's Grevelduin 536 p.: Harmonie NaaldwyJ|534p.; rApollo" directrice Mej. C. C. van Oudheusden te Gouda, Zevenhuizen 508 p.; 2d® prijs „Amicitia" N.Lekkerland 445 p.; nglust" Gorinchem 422 p.; „Zang- ust" Delfganw 412 p.; „Crescendo" Bolnes 411 p.; „Zanglust" Barendrecht 410 p.; „Oefening baart Kunst" Capelle a.d. IJsel 403 p.; 3dc prijs „Harmonie" Papendracht 378 p. Te ongeveer 6 unr was hot concours geëindigd, waarna de feestcommissie en de jury zich vereenigden aan een gomeenschappelijken maaltijd in het caf& van den heer Versloot. Nieuwer kerk aid. IJsel. Door den gemeenteraad is besloten een sub sidie van f 150 te verleeneu aan do feestcommissie, voor de viering der Onafhankelijkheidsfeesten. Tevens aan B. en W. een crediet van hoog stens f 100 toegestaan, ter uitreiking van platen on boekwerken. liottkoop. Gisteren slaagde to 's Gravenhage voor het examen Fransch 1. o. de heer A. Frank alhier, BJEen ongeluk dat gelukkig good afliep gebeurde gisteren in Laag Bos koop. Bij het rijden over den draai vóór het perceel bewoond door den heer C. Grootendorst mot een kinderwagen, waarin 2 kinderen, viel een der kin doren uit den wagen on over de leu ning in do wetering. De dienstbodo schrok zoo hevig dat ze do wagon los liet wat tongevolgo had dat ook doze mot het andere kind te water geraakte. Gelukkig werd het ongeval opge merkt en worden beide kinderen spoe dig op het droge gebracht. 2do KI. Trekking v, Dpnderdqg 7 Aug. No. 7732 en 9054 teder*** 1000. 13089 en 19601 fedetf f 10Ó. Prijzen van f 30. UI 09 801 587 702 10 825 27 087 1020 1801 07 1020 1720 1002 80 2003 57 2078 2829 01 2010 3300 801? 8750 4210 22 1524 4082 4734 400(1 5000 5270 5054 583(1 5909 0024 0015 18 7025 7230 7430 7082 7821 7038 WHO 8706 0034 0544 9001 10150 10423 10703 11181 11290 U480 54 11571 111)07 78 12170 12474 12013 13224 70 13500 13025 14201 78 14338 11004 14703 15300 15554 15753 50 15072 81 10020 10228 10900 58 17001 18357 18440 70 18088 89 10219 48 10035 10041 20244 20458 20600 20 55 /HARKT BERICHTEN Goud a, 7 Aug. 1913. GRANENkalm. Van het nieuwe ge was wordon enkele monsters koolzaad en gerst getoond. Tarwe Zeeuwsche 11.25 "-75 mindere dito 10754/11.--. Afwijkende 10.— 4 10.50. Polder /|9 50 4 10.—. Rogge Zeeuwsche 7.50 4/8.15. Polder f 7.4 7.50. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 ik 7 GerstWinter 6.75 4 7 25. Zomer /-.4 Che valier 7.50 4 8.— Buiten!, voergerat per 65 kilo 5,75 4 6.25. Haver per H.L. 4 10 4 4.40. Per 100 kilo 8.— 8 75- Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 Kilo 7.— 4 7 25. Kanarie zaad 20.— 4 22.—. p. H.L. Karwij zaad per 50 Kilo 12 50 4 14.—Kool zaad 14 I5-— Per ,ÏL Kreten Kookerwten 10.— 4 12.Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 ■t 7-4° Boonen bruine boonen 14. 4 J 16.—. witte boonen 4/— Paardenboonen 7.50 ik 7 75- Duiven boonen 8.25 4 9 50. Mais per 100 KiloAmorjkaansche Mixed 8. 8.25. Kleine ronde 7.75 A f 8.50. Vermarkt. Melkvee weinig aanvoer. Handel en prijzen kalm. Vette varkens, red. aanvoer, handel vrijwel 28 4 30 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 24 4 25 ct. per half K.G Magere Biggen, goede aanvoer, handel beter, 1.90 4/3.40 Pcr week- Vette Schapen, weinig aanvoer. Handel kalm, 26.— 4 28 Lammeren, woinig aanvoer. Handel kalm, 18.a 22.—. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, hon del vrijwel 14.— 4 ao Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 18.— 4 35-— Kaas, aangevoerd 201 partijen, handel kalm. ie kwal* 31.— i 33 kwal' 28,i 30. Zwaardere 33.— 4 Noordhollandsche a Boter redel. aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.45 4 1.50. Weiboter 1.30 4 ƒ1.35. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland brengt heden, vergezeld van Mr. Bruins, een ambtelijk bezoek aan do gemeenten Otidahoorn, Kou dekerk en Leiderdorp. Stoute overtocht. In Arigma woedde kortgeleden een hevig onweer. Boven de zeer breede Colorado-rivier, die hoogo golven stuwde was een kabel gespannen, die van den eenon oever tot aen anderon reikte. Aan deze kabel hing een mand. Daarin bovonden zich drie onver schrokken jagers, die van den linkor- naar den rechteroever passeerden, mot geweten op schouder, op weg naar de grooto jachtvelden. De regen viel in stroomon, en de bliksemstralen ver lichtten de reizigers. Het waren Theodore Roosevelt en zijn beide zonen, Archie en Quentin. De Spanjaarden in Marokko. Tangkb, 6 Aug. Uit Tetuan wordt I bericht, dat de onderhandelingen met de hoofden der harka mislukt zijn. Bulgarije en Turkye. Parijs, 7 Aug. „De Figaro" ver noemt dat 5 Bulgaarsche divissies last hebben gekregen tegen dö Turken op te rukken. Konstantinoprl, 7 Aug. De Turken hebben een eisch tot vergoeding ingo- Bteld tegen do Bulgaren voor schade, door het terugtrekken der Bulgaarsche troepen veroorzaakt. Het Koninklijk Huwelijksfeest. Apeldoorn. Ter gelegenheid van het koperon huwelijksfeest van de Koningin en den Prins bood do Algem. Noderl.-Vrouwenvoreeniging Tossel- schade aan II. M. een bloemenhulde aan, vergezeld van oen door do firma Gebrs. Grevenstuk te Amsterdam go- calligrapheerde opdracht. H. M. is beschermvrouwe der Ver eeniging. Vele leden van hooge staatslichamen, militaire en burgerlijke overheidsper sonen hebben hedeA door inschrijving in de naamteekonboeken ten Konink lijke paleizo en ten pnleize der Kö- ningin-Moeder van hun belangstelling doen blijken op dozen l'i'/j-jarigen huwelyksdag. De Regeoring hoeft bare goluk- wen8cken aan het Vorsteiijk Echtpaar gozonden. De nieuwe grens. BOEKAREST, 6 Aug. De nieuwe SorviHoh-Bulgaamhe en (JnekHch- Bulgaarsche gronw begint bij hoogte 1325 aan do BulgaaiHch-Macedonischc grens, daalt lungs de hoogten vnn Mulosj tot aan de bron van Bregalnlt- za, buigt zich naar het wwten, gaai om do omstreken van de stad Stroenb nitza' heen vervolgens naar het oos ten volgens de lijn van de waterschei ding van de Malosj-koten tot Klas] ton noorden van Dovran. De lijl volgt de waterscheiding van (le Wrundi, vervolgens den Bosdagh. ten slotte de waterscheidiiigalijn van (U Karafu te volgen, die verder tot aan Karafu, vanwaar zij links van Xau- thi «-daalt om den loop weer der Ka raiute volgen, die dan verder tot aan de Egeïsehe Zoo de nieuwe grens zal vormen. Do vrede op den Balkan. BOEKAREST, 1 Aug. In de vol tallige zitting van de conferentie, waarin tot hot aangaan van den vre de besloten werd, is vastgesteld dat e.v. voorbehoud van do zijde dor Bulgaren niet direct in het vredesy drag zal worden opgonomen oen aanhangsel daartoe. Door een gematigde vrede hoopt mon zooveel mogelijk een herziening van het verdrag door de mogendhe den to vermijden. het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. I Hoogste barometerstand 770.6 te Ilorta, laagste stand 749.4 te Hapa- I randa. Verwachting tot den volgenden dag I Matige westelijke tot noordelijke wind, moest zwaarbewolkt, waarschijn lijk eenige rogonbuien, zelfde tempe- I ratuur. VAN DEN 7 AUG. 1913. Staatsleeningeu. Ned. Cert. Werkolijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet, Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, «ank- cu Credlet-lnstel llngeu. Fed. Bankaandeolon Industr. Ondernemingen American Caf Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Rofining Oo. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aano. Kul. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsvfer. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-My.C.v. A. M|jnbouw Mflcn Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Oudern. Dordsche Potroloum In dustrie My. Gow. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A, Seheepvaart Bijen Nod.Am. Stoomvaart* Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proforento A Int. Morcantilo Marino Cy. afgesfc. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bind joy Tabak My. A. Diversen. Max wel Land Gpant Cert, v, Aand, Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeron Spoor- Aand Vorige Koer*. Koers van heden. 79 76»/, 82'/, 82'/, 81»/, 62'/, 99'»/,, 100»/, 85"/,, 85"U 89'/, 90»/, 84'/, 80'/, 38 103'/, 78'/, 50 50'/, 100 40'/, 46"/,, 05»/,, 66»/,o 23»/, 62 62 214 260 214'/, 200 189»/, 15'/, dm-h in Vliegongeluk. Londen, 7 Aug. Kolonel Cody van den militairen vlicgdionst, die hodonmorgon mot oen passagier jij Aldershot vloog ia van een hoogte van 200 Meter gevnllon. Beiden waren onmiddollyk dood. GOUDA. GEBOREN5 Aug. Anlia Pleuna, ouder» G. Kanrs en A. v.-Dijk. —6. Nicoka» Franciscun, ouder» N. l.van Duijn en C. 3. A. C. van Veten GETROUWD: 6 Aug. M. W. Matse en J. M. de Rotte. J. A. Broer en W. J. Blommendaal. OVERLEDEN 6 Ang. Nicolaas E. van Duijn 1 d. Franciscns Wegkamp 3 w, wegmy. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 907/t Zuid-Italiaan. Spwmij. Serio A-H Obl. 3 pet. OO3/* WarBchau-Woonon Spoorwegmij. Aand. 186'/l dito dito Act. do Jouiss. 937/„ Amerika. Atchison Alg. Uypb. Obl. 4 pet. 95 Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. 297/t Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A. 1513/, Wabash Gew. Aand. 31/; Premieleeningen. AmsterdamAand. 3 pet. 1003 Hongarije. Tneiss-Ro- gulirung8-Ge8. 4pct.l 1461/; GELDKOERS. Prolongatio 4'/a pCt. Nat. Staatsf. zwakker, Buitenl. wei nig varieerend, Culturen zeer woinig omzet, Tabakken stil, Petroleum wil lig, Amorikanen nog al vast, Mijnen beter voor Redjangs en prof. Oost- Borneo's, Rubbers iets beter. 1993/* 116 107 3 15'/, 165 K)l6/„ 188 180'/, 020'/, 890'/, 525 89 111'/, 1»/» 105'/, 3 9'/» 89 9dlr'/ift 00'/, 94'h 29'/, 153 3'/, 100'/1B 144'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2