ITS, and el. 'JES, DEL, >272-9292. ISEL DE VIOOLSPELER. rs- glas. 52e Jaargang. Vrijdag 8 Augustus 1913. \o 12244. EN ZOON. SvLïtexilaxxd.- Buitenlandsch Nieuws. t Sïnixexxlaxxd- FEUILLETON. ruuu. Laixx. (üouda. ïïeeren ^Tïe-CL-w-s- exx ^.d.-vextexxtïe'blgLcL •voor G-o\xc3.su en Orxxstrelrezx- Verechijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. LZOXgr, ïlfHUIS, ge huismoeder ES i MERK te lellen ZONEN rw. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. B] f 1.25 eventueel pat j ♦tl JN'S In KT k de BESTE. SCHADELIJK IOLLAND. 7. X BIJL, LBAART Lz. Olasetserij is in Lood per Vrij bewerkt door AM(J. TT IN GOIIISII1E COURANT. 1 gelieve dan een aan een der |ber telephoon „O, dat maakt verschil. Een poosje een ja. voor een voor hem eens een De Doornspijkersche gemeonto- quaestie. Naar men ons mededeelt zal do officier van justitie te Zwolle, op last van den rechtt r, rechtsingang met bevel tot instructie vorderen tegen PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meerB 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Men schrijft uit de legerplaats bij Oldenbroek d.d. 6 dezer aan de Zwol- sche Crt. Gisteren werd een bezoek aan de legerplaats gebracht door de heeren mr. P. 0. ’t Hooft, lid van de Eerste Kamer der Staten-Genoraal, N. Bos boom, gep. kolonel der artillerie, kapt, der inf. A. de Bruijn. leden en C. de Vries, gep. majoor der genie van hot Ned.-Indisch leger, algemeen secretaris der Staatscommissie voor de landsver dediging. Het doel was de oefeningen van het le regiment vesting-artillerie bij te wonen en personeel van ver schillende rangen te hooren. De kapi tein J. C. Portheine van dat regiment was aan de commissie toegevoegd. eens na. Daar s, inmaakpotten, U geen waarde Duitschland. Ongeluk. Uit Swinemunde wordt d.d. 7 Aug. geseind Ton gevolge van een stortzee kan telde de motorzeilboot Friedrich Karl. Van do 22 inzittenden zijn slechts 5 gered 17 zijn verdronken. Amerika. Gastro. Er is te New York bericht ontvan gen uit Caracas over don staat van zaken in Venezuela. Het heet daarin, naar de N. R. Crt. meldt, dat president Gomoz een krijgsmacht van 7000 man heeft afgezonden tegen ex-president Castro, welke laatste aan het hoofd staat van 12000 volgelingen, die vol geestdrift schijnen te wezen. De op winding in Venezuela is groo^; maar volgens den berichtgever van het Cen tral News Agentschap van wien deze tijding afkomstig is mag men niet te veel gewicht hechten aan de beweringen omtrent moord en doodslag op groote schaal, waaraan de aanhan gers van Castro zich heeten schuldig te maken. Zulke beweringen komen uit den koker van financiers, die speciale belangen hebben in Venezuela zegt de correspondent. den oud-burgemeester der gemeente Doornspijk, den heer N. S. Rambonnet, zulks naar aanleiding van een door den heer W. Draaier ingediende klacht. aur en n.m. 2 uur tcours op het 1. Gr. Floris weg. iuw- en Woning- irgadering Onder- Armenzorg.*4 vij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakelijk- ze dan in onse estuur, z. I, vice-Voorz. mningm. Secr. haar; zij lag bewusteloos. Toen de tooneelknechts kwamen, had hij ham tusschen de planken en balken van daan gehaald. Voorzichtig droeg hij haar naar haar rijtuig, waarmee haar kamenier wachtte. Duncan en zijn ••vriend reden mee; zij waren geneeskundigen en konden dus onmiddellijk hulp verleenen. De arme kunstenares bleek zwaar ge kwetst en gekneusd en was nog al tijd bewusteloos. De jonge Engelsch- man oordeelde afzetten van het been onder de knie noodzakelijk. Hoewe Duncan de noodzakelijkheid van been- afzetton niet kon bestrijden, bewoog hij zijn vriend tot uitstel. Duncan bleef dien nacht waken. Den volgenden dag pleitte James Duncan weer voor uitstel en dit gelukte opnieuw. Zoo ging het een week goed, doch toen kon de operatie niet langer uitge steld worden. Duncan deed dit werk zelf, ofschoon zijn hart dreigde te breken. Hij kon echter niet dulden dat een ander Coralie aanraakte. Zij werd met opium bedwelmd, doch, na de operatie gevoelde zij zich zoo goed, dat zij aan James vroeg, wan neer zij weer als Venus zou mogen optreden. Het arme kind, nooit zou ze weer mogen flansen, haar brood winning was ze kwijt, en dit dien de haar toch gezegd te worden. De arme Coralie wenschte liever dood te zijn dan zoo verminkt te lo- vrede nog niet geteekend, maar het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk dat de groote mogendheden nog grenswijzi gingen zouden voorstellen. Mocht de conferentie te Londen, of een andere conferentie zulks werkelijk voorstellen, dan is het toch niet meer dan een wensch die kan worden geuit, want het zou uiterst moeilijk vallen dwin gend op te treden. Ook van die zijde heeft dus Bulgarije niets meer te wach ten. Het kan dus in droefheid terug denken aan de dagen na den vrede van Londen, toen het zich een gebied had verworven, groot en schoon en het kan treuren om de dwaasheden van de militaire kringen en den minis ter-president Danef, die het met zoo veel bloeds gewonnen gebied weer hebben doen verloren gaan. !tJN VAK IE^N worden 1 in verzegelde in vijf, twee en an een Ned. ons riding van Nom- ijs, voorzien van ■nd Merk, vol vet gedeponeerd, •t de uitvoering irde orders aan- De vrede gesloten. Eindelijk is aan den Balkanoorlog een einde gekomen, d.w'.z. met dien verstande dat Turkije zijn veroverin gen op Bulgarije nog niet heeft willen opgaven, zoodat mogelijk is, dat de strijd tusschen die twee landen nog opnieuw zal beginnen. De- aanbiedin gen, die Bulgarije aan Turkije heeft meenen te moeten doen, zullen dan worden ingetrokken, zoodat in dat geval Turkije geen winst uit dezen tweeden oorlog zou behalen. Uit den toon die de Turksche bladen aanslaan mag worden afgeleid, dat men in Turkije werkelijk meent, zich te kun nen verdedigen tegen een eventueel optreden van Bulgarije. Dit land schijnt hiertoe dan ook besloten, althans volgens een telegram uit Berlijn aan de „Figaro*4, hoeft Bulgarije vijf divisies last' gegeven naar Adrianopel op te rukken, ten einde die stad weer aan de Turken te ontnemen. Het is de vraag of Bul garije deze lang niet lichte taak zal kunnen volbrengen. Van Europa heeft het weinig of niets te wachten, alleen Rusland en Oostenrijk-Hongarije zijn opgekomon tegen een teveel verzwakt Bulgarije. Maar of zij zich evenwel geroepen zullen voelen, om de Turken uit Adrianopel te verdrijven, staat nog te bezien. Meer daadwerkelijke hulp heeft Bulgarije misschien te wachten van Roemenië. De Roemeensche ge zant heeft aan den grootvizier mee gedeeld, dat Roemenië de Londen- sche vredesvoorwaarden gehandhaafd wenschto te zien en dus zoo noodig zal optreden om Adrianopel opnieuw voor Bulgarije te veroveren. Met Servië en Griekenland is dus de oorlog verder geëindigd. Met Roe menië was reeds eerder de vrede tot stand gekomen en het is alleen, dank zij het krachtig optreden van dit land, dat althans in hoofdzaak de rust op den Balkan is hersteld. Het getalm van Servië en Griekenland moe, heeft Roemenië door eenig vertoon van vriendelijkheid naar de zijde van Bul garije en aan Griekenland èn aan Servië doen begrijpen, dat het het einde wenschto. Die krachtige houding van Roemenië heeft tot resultaat den be geerden vrede opgeleverd, een vrede, die Bulgarije een groot gedeelte van het bij den Londenschen vrede ver kregen gebied heeft gekost. Wel is de man kende dat gelui en riep „Konj gauw mee, Duncan, dat is voor de schoone Carolie. Laat ons zorgen ’n goede plaats te krijgen.” Zij' liepen vlug naar een stellage een opgeslagen tooaeel, en vonden n plaatsje vooraan. In weinige oogen- blikken waren allo stoelen bezet, om dat iedereen de Fransche danseres wilde zien, die een voorstelling zou geven van Venus, oprijzende uit de zee. Door fraai geschilderde tooneolde- cors kreeg men den indruk, alsof men al de góden van den Olympus zag Daar kwam Venna uit de golven ver reizen, zij knielde voor Jupiter en bood hem als schatting een rozenroo de schelp aan. Het was prachtig om te zien. En toen stond ze op en danste op de maat van de muziek. „Och, wat was ze schoon, hoe fijn en mooi wSren haar danspasjes, hoe schitterden haar oogen, hoe liefelijk rood waren haar wangen en lippen! Duncan kon de oogen niet van haar afhouden. Zoo iets had hij nog nooit gezien, zulk een meisje nog nooit aan schouwd, hij was geheel door haitr bevallige verschijning betooverd. En toen hij wist niet, hoe plotse ling was zij weg. Hij hoorde dan gekraak, er vielen balken en planken het tooneel ia ingestort De schoone Coralie lag onder het hout. Hij was het eerst bij Bulgarije op 1 op 420 mil- irië zijn deze 240 millioen nd geeft hij nog bij rekent slachtoffers van iwfeiién, dan is het verlies aan menschenjevens tijdens de beide oorlogen met 400,000 zeker niet te hoog geschat, terwijl de gel- delijke verliezen te zamen die van Griekenland medegerekend meer dan 3000 millioen gulden bedragen I Elk commentaar op deze cijfers is zeker overbodig. De vredesconferentie heeft gister middag te Boekarest nogmaals ver gaderd. De Grieksche on Bulgaarsche gevolmachtigden verklaarden schrifte lijk dat zij het volkomen eens waren geworden over de grens. De Servische en de Bulgaarsche gevolmachtigden legden een dergelijke verklaring af, waarvan de conferentie kennis en akte nam. Hedenmiddag te vier uur zal de conferentie opnieuw bijeenkomen ter regeling van de minder belangrijke kwesties. De voorzitter uitte deft wensch dat die bijeenkomst de laatste of ten minste de voorlaatste zal zijn. Demobilisatie. Te Boekarest is tot demobilisatie van het Roemeensche leger last gegeven. Oostenbijk-Hongabije. Verduistering van een half millioen. Te Innsbruck is kort geleden naar de N. Crt. meldt, de Rechnungsrat Moritz Freih. von Kuhn, een zoon van den vroegeren Min. van Oorlog, gearres teerd. Hij werd beschuldigd van verduis tering van gelden tot een bedrag van een half millioen kronen, ten nadeele van de Deutsche Alpenlandische Volks bank, welker administrateur hij was. De arrestatie van Kuhn werd gevolgd door een tweede. Ook de voormalige boek houder van de Volksbank, Schaschalek werd verdacht van medeplichtigheid, gearresteerd. Verder werd in verband met deze zaak te Innsbruck een be ambte bij de verzekeringsbank Lucian Alsul, uit Schwaz, in hechtenis ge nomen. 103) Ilij werd zeer geacht door de stu denten, die onder leiding van een pro fessor in het ziekenhuis kwamen om de praktijk te leeren. Op zekeren dag zeide oen jonge Engelsehe heelmees ter tot een Seh'btschen collega; „Hoor eens, amice, die landsman van jou, die Duncan, is dat geen echte werk ezel Nooit denkt hij geloof ik, aan pleizieri Als die bij gelegenheid nog eens aan den rol gaat, kan het nog raar met hem afloopen.” „Och, zei de ander, „om pleizicr te maken, moet je' tijd en geld he', ben en Dunean heeft noch het een of het ander.” „Wel, ik ga vanavond naar Ran- clagh en zou gaarne iemand bij me hebben. Als Duncan gezellig wil zijn, kan hij het ook wezen. Ik zal dus beproeven hem mee te nemen, maar hij is nogal trotsch. Ik zal hem daar om maar wijs maken, dat ik twee vrijkaartjes gekregen heb. Een beetje vermaak zal hem goed doen.’ „Hij heeft juist dezen nacht dienst PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.„1.50 Idem franco per post1,90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Het koperen huwelijksfeest. Omtrent de herdenking van het Koninklijk huwelijksfeest op het Loo wordt nog gemeld De dag van gisteren waarop het 12,/2-jarig huwelijksfeest van het Ko ninklijk Echtpaar herdacht word is betrekkelijk in stilte, althans zonder groot feestvertoon, en zulks volgens den wensch van H. M. de Koningin, verloopen. Toch is uit don aard der zaak deze gedenkwaardige dag niet geheel ongemerkt voorbijgegaan. Het personeel van de Koninklijk© stallen op Het Loo bood het Koninklijk Echt paar een bloemenhulde aan, bestaande uit een bloemstuk in den vorm van een hoefijzer van oen meter middellyn. De aanbieding had in de stallen plaats. Om half elf precies begaf het Ko ninklijk Echtpaar zich met gevolg derwaarts. In het gevolg waren baron Bontinck, opperstalmeester jhr. J7an Reigersberg Versluys, baron Van Heemstra en de intendant Van Steijn. Door do muziekvereniging „Kunst na Arbeid”, het mandolinö-orchest ge vormd uit het Koninklijke stalperso neel, werd eerst do „12,/2-jarige-Oranjo- Jubilé-Fantaisie" uitgevoord, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den directeur A. P. Murkens. H. M. on derhield zich na de uitvoering mot den componist, wion zij huldo bracht voor zijn compositie. Hot had H. M. ge troffen hoe duidelijk de Oranje-motio- ven in deze compositie to onderkennen waren. Hierna had do aanbieding van net bloemstuk plaats, waarbij majoor Ifoay oen redo hield. H. M. dankte hot personeel voor do huldo, waarin zij een nieuw versterkt bewijs zag van de gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid. Ook de Prins sprak eenigo woorden van dank. Aan het slot dor plechtigheid werd de „Kunst na Arbeia-marsch” uitgevoord, waarop de Koningin haar dank betuigde. Ook roemde zij de groote vorderingen, dio do veroeniging gemaakt heoft. Voordat dozo plechtigheid plaats had, hadden do hofdignitarissen zich gozamonlijk naar de villa begeven, om hot Koninklijk Echtpaar to feliciteeren. In den loop van den morgen worden velo bloemstukken aangoboden, waar onder een van de hofdignitarissen te Balkan-Staten. Do toekomst van Macedonië. Een groote vergadering van Mace donische vluchtelingen droeg het co mité op zich met de organisaties van Moslim, Israëlieten en Madeco-Roo- monon in betrekking te stellen, om door gemeenschappelijken arbeid de totstandkoming van een autonoom stelsel in Macedonië te bereiken. Tot dit doel zal een Macedonische delega tie zich weldra naar het buitenland begeven. De kosten van den oorlog De op ’t oogenblik in Macedonië vertoevende correspondent van de Corrièro della Sera, dje alle groote slagvelden heeft bezocht, geeft in zijn blad eon schatting van hetgeen de beide Balkan-oorlogen do krijgvoe rende partijen aan menschenoffers en aan geld hebben gekost. Voor den eersten Balkan-oorlog schat hij Bulgarije, dat 350.000^man mobili seerde 80.009 dooden, 720 millioen gulden. Servië, dat 250.000 man mobiliseerde: 30.000 dooden. 360 millioen gulden. Griekenland, dat 150.000 man mo biliseerde 10.000 dooden, 170 milli oen gulden. Montenegro, dat 30.000 man mobi liseerde8000 dooden, 10 millioen gulden. Turkije, dat 450.000 man mobili seerde 100.000 dooden, 960 millioen gulden. gekregen.” „Wel, neem jij dun eens keertje den dienst eens over, dan doe je ons beiden pleizier.” De ander stemde toe, waarop de jonge Engelsehman Duncan opzocht en zei Duncan, ik heb twee vrij’ kaartjes gekregen voor vanavond b»j Ranclagh; ge zoudt me een genoegen doen als ge met mij daarheen gingt. Saundcr zal den (Jiensl wel waarne men, heeft hij mij gezegd.” „Ik bezoek nooit schouwburgen, maar toch vind ik uw aanbod zeer vriendelijk,” antwoordde Duncan, en voegde er nog bij, dat hij aan zijn moeder beloofd had nooit geen schouw burg te zullen bezoekenhij had geen lust zijn belofte te breken, terwijl het hem ook aan het noodige geld voor zulke luxe mankeerde.” „Gekheid, mijn waarde! Ranclagh is geen schouwburg; het is een tuin, waar de menschen zoo onschuldig rondwandelen als Adam en Eva in het paradijs.” in een tuin wandelen en weer oogenblikje vrij van dienst dat is dan wel naar mijn zin.” Zij gingen dus samen naar Ran clagh. De vriend onthaalde op oes ters en wijn en na afloop wandelden zij den tuin in. Plotseling hoorde zij een bel luiden. De jonge Engelsch- ven, en zonder haar brood te kunnen verdienen. Zij was wanhopig. Haai uitbarstingen van smart waren vree slijk om aan te zien, on aan troos ten viel niet le denken. Maar de lijd ging steeds door onzij bleef loven. Verminkt on met gebroken hart was zij weken lang niet te bewegen haai legerstede te verlaten. De ongelukkige danseres was ech ter nog niet aan hot einde van haar leed. Terwijl zij daar langen lijd hm peloos had moeten neerliggen, was al haar geld opgeteerd on waren ook schulden gemaakt. Eugenio, de trou we kamenier had alle kostbaarheden en alles wat waarde had, naar den beleenbank gebracht. Zoo waren alle hulpmiddelen uitgeput. Wal nu te doen Gedurende al dien tijd had Dunean bijna niet aan Jessie gedacht; de herinnering aan haar scheen geheel bij hem weggevaagd. Juist voordat Coralie dat ongeluk overkwam, was hij verhuisd en had vergelen dit aan Jessie te schrijven. Hij had nadien niet meer geschreven en ook geen brieven meer ontvangen. De juffrouw, bij wie hij vroeger ge weest was, ontmoette toevallig een zijner vrienden, dien zij van ge.zich- kende en gaf dien Jessie’s laatste brief, van wion James hem weer kreeg. (Wordt vervolgd.) Voor den tweeden oortog schat ge noemde correspondent de verliezen aan mensöhenlevens voc 60.000 dooden, de kost lioen guldenvoor Si cijfers resp. 40.000 ei gulden. Voor Grieken) geen cijfers. Wanneer men hier de vermoorden, de sl cholera en andere epi<

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1