VKKGADEKIMIi VAN l)t.\ GEHKSMEKAAI) Het Congres van de si A. P. Stadsnieuws. S^OIEST. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Effect eo kat del te Amsterdam ginnen te vertoon on. Dit manifest vraagt aldns aan „Uw leiders hebben bij u langzaam aan sinds jaron de overtuiging doen ontstaan dat door hen, in het narle- lenient de grootste strijd worat ge streden. Zij hebben u sinds jaren mis leid. „Gij hebt wel zetels gekregen. „Maar gij hebt uw zelfstandigheid verloren. „Gy zijt de knechten geworden van de liberale partijen. De samenvatting aan het slot luidt aldns „In naam van de Internationale, in naam van den klassenstrijd, in naam van ons heilig doel, in naam van den moed, de zelfstandigheid on den trots waarmee wij arbeidende klasse alleen ons doel kunnen bereiken, dringen wij bij u aanDoet dezen laatsten stap op don weg der vernedering, van de nederlaag, en den ondergang niet. „Verzot u tegon uw leiders. „Weigert Wat zij nu van u vragen „Weigert ministerzotels. Belooft uw steun niet aan een liberaal Kabinet. „Hernoemt als het kan den weg die naar do overwinning voort. Wordt weder zelfstandig. Doet oltnans don eersten stap die naar de zelfstandig heid terugvoert. Brengt het Neder- landsclio proletariaat, voor welks ont wikkeling naar do Vrijo Wereld wij allen verantwoordelijk zijn, niet tot volslagen vernedering, en zwakheid". VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1913. (Vervolg). 10. Een schrijveh van B. en W. waarbij wordt anngouodon do begroo- tingon dor gomoon te-lichtfabrieken voor hot jaar 19141 en voorgesteld wordt do salariB-regoliAg van don Chef monteur dor Eloctrispho Centrale to herzien. Dit voorstel luidt pi Gouda, 8 Augustus 19111. Wij hebben de oor hierbij de door do Commissie van bijstand in hot be heer dor Gemeente-Lichtiabrioken ont worpen begrootingen door de beide fabrieken, dienstjaar 19W4 bij Uwen Kami in te zonden. 1 Terwijl wij voor de toelichting der verschillende begrootingsposton ver wijzen naar de bij elk «lor begrootin gen gevoegdo memorie van toelichting, mei ken wij nog op, dat bot op een hooger bedrag uittrekken van do koe ten van arboidsloonen hoofdzakelijk een gevolg is van de voorgonomon invooring van hot stelsel van drio ploegendienst, waarop betrekking heeft ons voorstel van 18 Juli 1913| No. 71/32G. Voor nadere toelichting leggen wij hierbij nog ovor hot schrij ven van bovengenoemde Commissie dd. 31 Juli 1913 No. In verband mot de bogrooting stolt moergonoomdo Commissie nog voor om do rogoling van hot salaris van don chef-monteur der Electriiohe Cen trale te herzien. Volgens hot besluit van Uwon Raad dd. 28 April 1911 is deze ambtenaar indortyd aangesteld op oen salaris van f 950.—, wejk tel kens na oen jaar dienst met f 50.— zon kannon worden verhoogd tot oen maximum van f 1100.Dit maximum zal hy in don loop van het volgende jaar beroikon. Met hot oog op de wyzo, waarop deze ambtenaar zijn plicht vervult, zou do Commissie dit maxi mum willen zion verhoogd tot f 1350.— ovonoons to bereiken door jaarlijkscho vorhoogingen van f 60.— bij gebleken ijver on goschikthoid. Al behoeft du» voor de begrooting van hot aanstaande dienstjaar met deze voorgestelde roge- Iing nog geen rekening gehouden te worden, zoo zou toch do Commissie gaarne weten of zij by het opmaken van volgonde begrootingon met deze 8ftlarisvorhooging rekening mag hou den. Wn kunnen ons met hot voorstel dor Commissie vereenigon en stellen Uw Raad derhalve voor de «alaria- regeling van den ohef-monteur der Electrische Contralo dienovereenkom stig to herzien on vorvolgens de inge zonden begroetingen voor het dienst jaar 1914 goed to keuren. Aan don Raad der Gomoonto Gouda. Ter visie. 17. Eon adres van G. Rensink waarby hij met ingang van 1 Octobor e.k. eervol ontslag verzoekt als onder wijzer aan school No. 3. Dit luidt aldus Aan den Edelachtbaren Raad der gemeonte Gouda. Geeft mot verschuldigde gevoelens to kennon Geert Rensink, onderwyzer aan schooi No. 3 voor gewoon lager onderwijs te Gouda, dat hy is ter be schikking gesteld van dert Gonvernour- Generoal van Ned.-Indië, ten einde benoemd to worden bij hot openbaar onderwijs daar te lande reden, waarom hij beleefd verzoekt f eervol ontslag uit bovenvermelde ge meentebetrekking, ingaande den len October e.v. 'tWelk doende enz. G. RENSINK. Gouda, 31 Juli 1913. De Voorzitter: Namens B.en W. stel ik voor het gevraagde eervol ontslag te verleenen togen 1 October. Aldus besloten. 18. Een adres van de schippers- vcreenigiug „Schuttevaer" alhier waar bij zij verzoekt het daarheen te leiden dat de schepen ten alle tijde des Zon dagsmorgens door de Jan Kattenbrug kunnen worden gelaten. Dit adres luidt aldus Geeft eerbiedig te kennen, de schip- persvereeniging „Schuttevaer" te Gouda, golezen het oericht in de Goud- scho Courant van Zaterdag 26 Juli 1913, waarin word bedoeld de regeling van het schutten, openen en «luiten der bruggen in de gemoente Gouda, vastgesteld 23 October 1906 gemeente blad No. 156, zoo te wijzigen, dat op Zon- en algemoon erkende christelijke foestdagen de schutting vavn Zondag morgen 7 uur niet meer gedaan wordt en do bruggen tevens gesloten zullen blijven. Gevolg hiervan zal zyn dat de inwo nende schippors die Zaterdagavond of -nacht te Gouda aankomen zeer veel hinder zullen ondervinden, daar ze dan hun schepen niet kunnen vastmaken, daar de stad gesloten blijft. Voornamelijk in het voor- en najaar komt het herhaaldelijk voor dat sonip- pors door mist gedwongen worden onderweg vast te maken en zy dan bij aankomst des Zondags nergens hun schepen kunnen neerleggen, daar de rij palen van de provincie meestal door Zondaghoudende schippers is bezet. Redenen waarvoor zij verzoekt het daarheen te leidon dat die schepen ten allen tijde Zondagmorgen door de Jan Kattenbrug worden gelaten en zoo do singel te vol met schepen ligt, de kleiuïT brug, welke toegang geeft tot de bin nenstad, te doen draaien voornamelijk daar er toch tijdelyk een man aanwezig moot zijn tot het draaien der Jan Kattenbrug voor don dienst Gouda— Boskoop en voor het doorlaten van ploiziervaartuigon, wolko des Zondags zeer zeker ook eenige workzaamhoden zullen veroorzaken. Hot welk dpendo enz. Gonda, 31 Juli 1913. J. G. VAN SANDIJK Voorzitter. W. J. ENDENBURG Secretaris! Aan don Raad der Gomoonto Gouda. Zal worden behandeld by punt 3| dor agonda. Aan do ordo: De benoeming van oen lid van de Commissie van Toezicht op hot Lager Onderwijs. De Voorzittor: Mag ik dol hooren van Galen, do Jong en van der lloo uitnoodigen voor deze en de volgonde benoemingen hot Rtenibnronu te willen uitmaken Worden uitgebracht 15- stommen, waarvan 7 op don hoor P. A. de Ridder, 4 op dr. B. J. Broekhuizen en 3 op den hoer F. P. Witmar, ter wijl 1 briefje in blanco is. Do Voorzitter: Aangozien niemand do volstrekte moerderhoid van stommon hoeft vorkregen, zal een tweodo vrije stemming mooton plaats hebben. Uitgebracht worden nu wederom 15 stommen, waarvan 3 op den heer P. A. de Ridder, 4 op dr. B. J. Brook- huizen, on 1 op ieder van de hoeren F. P. Witmar en H. J. de Voogt, torwyi 1 briefje in blanco is, zoodat benbemd is do heer DE RIDDER. Aan de orde De benoeming van eon loider van don ontsmottingsdienst. Worden uitgebracht 16 stommon, woarvan 13 op don hoor dr. II. J. de Voogt on 1 op dr. Beyers terwijl 1 briefje in blanco is, zoodat benoemd is de heer DE VOOGT. Aan do orde: Do benoeming van een tydelyk loeraar in het rechtlynig-, projectie- en vakteokonen aan de Ambachts avondschool. Wordt benoemd met algemeono (15) stemmen de heer J. DOETS. De Voorzitter: Ik stel namons B. en W. voor om dezo benoeming en eveneens do volgende benoeming te doen zijn voor 1 jaar, n.l. voor den cursus 1913/1914. Aldus besloten. Aan de orde: De benoeming van een tijdelyk Ler aar in het vakteekenen voor motaal- bewerkers aan de Ambaohtsavond- school. Wordt benoemd metalgemeeno (15) stemmen de hoer J. VAN LEEUWEN. Aan de ordo: De benoeming van oeno ondorwyze- ros aan do Eerste Burgerschool voor jongens. Wordt benoemd met algemeene Ü4) stommen Mej. M. J. KOENRAAD 1 briefje is in blanco. Aan de orde: De benoeming van eene onderwij zeres in de handwerken aan de school v. g.l. o. No. 4. Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 13 op mej. E. M. P. C. Wulf- fraat en 2 op mej. T. P. van der Want, zoodat benoemd is Mej. WULF- FRAAT. De Voorzitter: Mag ik den heeren, die het stembureau hebben uitgemaakt, dank zeggen voor de ver leende assistentie? Aan de orde Het voorstel om M. van Vliet to vergunnen een gerioleerde zijl te o ver bouwen. Do beraadslaging wordt geopend. De heer K o 1 ij n M. de V.Dit voorstel strekt, lnidens de agenda, om M. van Vliet te vergunnen een gerio leerde zijl te overbonwon, maar uit de toelichting is ons gebleken, dat die overbouwing reeds heeft plaats gehad. Op dit oogenblik zal ik hieiopniet verder ingaan. Het heeft mij verheugd, dat de Commissie van Fabricage zelve heeft verklaard, dat zij in dit geval slechts noode hare toestemming geeft, teneinde den hierbij betrokken eige naar niet al te zeer tegen te werken. Ik wil wel verklaren, dat ik in de toekomst niet verder aan zoo iets mijne medewerking zal kunnen verleenen. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel zondor hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde Het voorstel inzake de bediening op Zondag van de huizon en bruggen i de Haven en de Binnen-Gouwe. De beraadslaging wordt geopend. De heer van der Ree: M. de V. 1 Ik wensch oen vraag to stellen naar aanleiding van het heden inge- koraon adres van „Schuttevaer". Adressant wijst er op, dat in het vervolg do Jan Kattenbrug ook in do maanden Maart, April, September en October des Zondags gesloten zal zijn, doch ik heb uit de ons aangeboden voordracht meenon te lezen, dat die brug hier buiten boBchouwing blijft. Is dat niet zoo? Die brug blijft ook in die maanden op de gewone uren open, gelijk thans het geval is. Do Voorzitter: Ik *kan den hoor van der Ree antwoorden, dat adressant blykbaar het voorstel van B. en W. verkeerd gelezon heeft. Wij hobbon eenvoudig voorgesteld om in do 4 genoemde maanden des Zondags te beperken do oponing van de bruggen in de Haven en de Öinn'on- Gouwe. Daaronder is niet begrepen de Jan Kattenbrug, en ovonmin an- doro bruggen, zoodat de Jan Katten brug, wat do opening botroft, in den- zelfden toostand blijft als op dit oogen blik hot geval is? De heer van der Ree: Ik dank U voor Uw antwoord, M. de V.! De heer V e r g o e rM. de V. Ik juich dit voorstel, ten gevolge waarvan voortaan do hiergenoemde sluizon des Zondags geduronde 3 maan den van hot jaar gesloten zullen blijven ton zoerste toe, want de Zondagsrust is voor iodereen gewenscht. Ik zou ochter nog verdor willen gaan en die sluizen ook gedurende de 4 overblijvende maanden van hot jaar gesloten houden op Zondag, want mij is bij onderzoek gebleken dat ook in die maanden des Zondags zeer weinig gebruik wordt gemaakt van do gelegenheid tot schatten door die sluizen. Ik stel dus voor om het onderdeel I dor verordening zoodanig te lezen, dat er niet zal worden geschut op Zondag. Het voorstel van don heer Vergeer wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraad slaging uit. Do Voorzitter! Het doet mij leed, dat ik het voorstel van den heer Vergeer moet bestryden. Deze zaak heeft het onderwerp uit gemaakt van oen bespreking in de Commissie van Fabricage, welke ik tydelijk voorzat, en ook by B. en W. en zoowel de Commissie als B. en W. zonden ook gaarne zijn gegaan in de riohting, die de heer Vergeer wonscht in te slaan, maar het is hun uit het advies van den Havenmeester gebleken, dat het, ten minste voor alsnog, zeor bezwaarlijk zal zijn voor de schippen om de sluizen en Brug gen aan de Binnen-Gouwe des winters op Zondag geheel gei-loten te houden. Het zal den hoeren bekend zijn, dat de Havenmeester zeer zeker ook werk zaam zou willen zyn in de door den heer Vergeer aangegeven riohting en dat ook hy een groot voorstander van Zondagsrust is. Dos oigonlijk waren allo autoriteiten het er over eens, dat hot in prinoipe gewenscht zou zyn, maar do omstandighedon loidon er toe, dat het voorloopig nog niet kan. Des winters heeft de laatste schut ting plaats te 4 a 5 uren n.m., wanneer het zeer hoog water is te 6 uur n.m. Bij aanneming van het voorstel van den heer Vergeer zou dus tusschen Maandagochtend vrij laat (7 a 8 uur v.m.) geen gelegenheid tot schutten bestaan en dat komt aan allen te lang voor. Het is best mogelijk, dat een schip, dat tijdig uit Rotterdam vertrokken is, door verschillende oorzaken opont houd heeft en nu komt het ons niet gewenscht voor dcrgolijken schipper te dwingen tot den volgenden Maan dagochtend te blyven ih den Buiten IJsel of in den IJsel of in de Buiten Gouwe. Daarom achtten wij het ge- wenschter om althans in de winter maanden nog de gelegenheid te geven op den Zondag, als is het maar één maal, naar de binnenstad te kunnen verhalen. Ik geloof dus, dat het niet gewenscht is om voorloopig het voorstel van den heer Vergeer aan te nomen (Slot volgt.)] Zaterdagavond en Zondag is Zwolle het buitengewoon congres eengeweent van de 8.Ü.A.P. ter be" Missing over de vraag of de 8.D.A. I. in do gegeven politieke omstandig heden ministersportefeuilles zou mo gen aanvaarden. Zooals men weet, waren in de ver gadering van het partijbestuur twee moties aangenomen; de eene, die der meerderheid, inhoudende dat over del bezwaren, welke oen gemengd vrij zinnig-socialistisch kabinet met zich brengen, zou worden heengestapt, dat hier de onvermijdelijke noodzakelijk heid aanwezig was om ter verkrijging van algemeen kiesreeht en staatspen sioen te aanvaarden; en de andere, die der minderheid, die het toetreden van soeiaal-deraoeraten tot een bur gerlijke rogeering in strijd aebt met] de belangen van het proletariaat. De partij-voorzitter, de heer W. H. Vliegen opende het congres met] een rede, waarin hij wees op den groei der S.D.A.P. en waarin hij aan het slot de hoop uitsprak dat de moei lijkheden van het oogenblik een goe de oplossing zouden vinden. De heer Ed. A n s e e 1 e riep uit naam van het Internationaal Bureau do vergadering toe dat de éénheid al leen de kracht is van het proletari aat. De eenheid moet, welke de be slissing ook zij, worden bewaard. Na regeling van werkzaamhedon, kwam het Kamerlid Schaper aan het woord ter verdediging van de meerderheidsmotie. Spr. wees op de moeilijke omstandigheden, waarin de partij verkeert, ontstaan door de over winningen, waarvan thans de conse quenties behooren te worden aan vaard. Honderd vier en veertig dui zend man hebben de 8. D. A. P. ge steund! Spr. vraagt: zijn dat allen socialisten? Al geett spr. toe dat del vrijzinnigen niet het recht hebben van de S.D.A.P. te eischen deelnemen aan de regeering, parlementair gesproken acht spr. het volkomen billijk. Te genover de kiezers is de S.D.A.P. zonder deelneming aan de regeering niet verantwoord. Spr. wees dan op do nieuwe phase, die door de weige ring der S.D.A.P. is ontstaan. De heer Cort van der Linden, die thans als kabinetsformateur is opgetreden, zal hij het kiesrecht als een zaak van urgentie beschouwen? Dr. Bos heeft verbetering der onderwijzerssalaris- voorgesteld. Voorwaarden konden wij stellen. Maar nu zal men er niet mee aan behoeven te komen. Schamen moeten wij ons, staande met den mond vol tanden. (Applaus). Men zal moe- tm orkennen, dat het onze schuld is, indien het kiesrecht-ontwerp thans niet vriendelijk wordt behandeld. De bezwaren, die er zijn, zijn te overko men. De gevolgen van een weigering zullen zich over een paar jaar ern stig doen gevoelen. Spr. verklaart tenslotte dat deelnemen aan «le regee ring eisch is in het belang van den arbeider. (Krachtig applaus). De heer W i b a u t verdedigde daarop de minderheidsmotie. Spr. is van meening, dat in een gemengd ka binet voortdurend conflicten zullen voorkomen. Verzwakking van den klassenstrijd zal het gevolg er van zijn. Een gemengd ministerie noemt spr. zwakker dan een vrijzinnig mi nisterie om algemeen kiesrecht tot stand te brengen. Daarom acht spr. een dwingend uitzonderingsgeval als in de Parijsche resolutie bedoeld, hier niet aanwezig. Spr. bestrijdt de bewe ring als zouden 'door de minderheid de consequenties van de overwinning niet worden aanvaard. Dat is geens zins het geval. Ten slotte betoogde spr. dat men langzaam vooruit moet gaan. Laat men het kiesrecht desnoods een paar jaar later krijgen, maar laat in geen geval de partij worden ver zwakt. Op het congres4waren vertegenwoor digd 287 afdeelingen met 415 afge vaardigden. De heer J. J. de Koode verdedigde een derde motie, van Amsterdam III, op grond hiervan \ial „och met de eerste, noch met de tweede motie kou worden meegegaan. De vergadering werd daarop ver daagd tot Zondagmorgen 8uur. De tweede dag. De dag van Zondag was gewijd aan «le debatten; 27 sprekers zouden elk 10 minuien het woord kunnen voeren. Te half negen echter toen de heer Vliegen het congres opende, ga- ven zich 47 sprekers op Wie niet vóór 1 uur aan het woord kon ko men, moest zijn rede maar ergens an ders houden, verklaarde de voorzitter onder gelach. Was het Zaterdag heel kalm ge- weest, de Zondag kenmerkte zich door een geest van heftige beroering bij voor- en tegenstanders der meerder heidsmotie. De afgevaardigde van Zaandam sprak zich uitJPs voorstander der meerderheidsmotie met volkomen be houd van zelfstandigheid. Barderadeel's afgevaardigde ver klaarde zich daartegen en becritiseer- de Mr. Troelstra's houding op hefti ge wijze als zou deze zijn gedraaid, waartegen Mr. Troelstra ernstig pro testeerde. Amsterdam V en VI wilden van aanvaarding der portefeuilles niet we ten en de afgevaardigde van VI, For- tuyn, kapittelde Schaper en Vliegen over hun houding in dezen crisis en Mr. Troelstra over diens antwoord aanv Barderadeel. Ook Bussum, Zut- fen èn Scheveningen en den Helder verklaarden zich er tegen, UI rum en Enschedé er voor. Van het partijbestuur spraken de heeren Van der Goes en Mr. M e n d e 1 s, die in scherpe redevoe ringen het standpunt verdedigden van onverantwoordelijkheid tot het aan- vaarden van ministersportefeuilles. Na «1e rede van dezen laatste was er een stormachtig applaus, gevolgd door het luid zingen der Internationale, het welk hevig protest uitlokte. De heer D u ij s verklaarde zich voorstander van de aanvaarding mits op voorwaardon, die de zelfstandig heid waarborgen. Spr. noemt «lat mo gelijk. De positie van wethouder van Zaandam is in principe daarmede ge lijk. De heer Vliegen verdedigde zijn houding in verband met do conferen tie Schaper-Vliegen-Bos. 8pr. achtte den toostand thans dwingend tot aan vaarding van portefeuilles. Do rech terzijde zal bij niet-aanvaarding pro- fiteeren en do terugslag zal zich bij do S.D.A.P. ernstig doen gevoelen. Later, indien de S.D.A.P. 'zich heeft herstel^ koinen wij precies voor het zelfde geval te staan. De heer II u g e n h o 11 z neemt hetzelfde standpunt in. Spr. zou zich niet meer voor zijn kiezers durven vertoonen als hij durfde stemmen voor de minderheidsresolutie. Spr. gaat ver der met te beweren dat de praetijk zal uitwijzen dat alleen 55 leden voor al- gomeen kiesroeht en stautspensioen zullen zijn bij totstandkoming van een concentratie-kabinet. Deze uiting lokt hovige protesten uit en er ontstond een ?ewoldig rumoer. Mr. Troelstra bestreed daarop deze bewering. Nadat nog enkele afgevaardigden 't woord hadden gevoerd, hield M r. Troelatra na de pauze een lan ge rede, welke stormachtig werd toe gejuicht en waarin de spr. nog eens met klem wees op do dringende nood zakelijkheid, welke gebood bij e.v. aan bod ministerportefeuilles te aanvaar den. Spr. verklaarde daarin ook dat bij aanvaarding e.v. na ondorling overleg met partijgenooten besloten was dat hij (Troelatra) in de Kamer zou blijven als leider der sociaal-demo eraten. Gerepliceerd werd door de heeren Schaper, Duijs, Mendels en Wibaut, waarna tot stemming werd overge gaan. Uit de gehouden stem ming bleek dat de meerder heid sreso1utio verworpen erd met 37 5 tegon 320 temmen en 15 st. in blanco. Hiermede was beslist dat geen so ciaal-democraat een ministerszetel mag aanvaarden. Na deze beslissing kwam Mr. Troel stra nogmaals aan het woord om te wijzen op den plicht, die thans op al len rust, den strijd voor het kies recht gemeenschappelijk te blijven voeren. Spr. stelde een motie voor van eenheid, welke, nadat de heer van der Goes nog een allesbehalve vrodelimfend woord gesproken had met algemeene stemmen werd aangeno men. Mr. Troelstra en van der Goes schudden elkaar de hand als demon stratie van verzoening. De heer Anseele sprak een slotwoord, waarna het congres uit een ging. GOUDA, 11 Augustus 1913. Do Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit1, blijft steeds goed bezette zalen trok ken door een keurig verzorgd pro- grarproa. Dezo week wordt geopend met een opname over den Godsdienst in Turkestan. Verder een drietal aar dige komische nummers en even zoo veel comedies. Deze laatste hapdelen ditmaal allen in. Amerika en zijn ont leend flit hot comboy-leven, waardoor de films behalve door inhoud, ook bijzonder mooi zyn door de prachtige natuurgezichten, die er op voorkomen. Als altijd oen uitstekende explicatie van den heer Verbeek en een keurig pianonummertje. Wedstrijd Politiehonden. Op het Sportterrein aan den Graaf Florisweg werd gisteren, dar.k zij het ongunstige weder, slochts onder matige belangstelling, den nationalon wed strijd voor politiehonden nit Zuid- Holland gehouden, welke uitgeschre ven was door de Goudsche Politio- hondon Drosseerclub. De jury kende de volgonde prijzen toe, welke bestonden in medailles, geld en kunstvoorwerpen le prijs „Pietha" v/d heer C. J. Boer Gouda, met 90V, punt. 2o prijs „Wolff" v/d gom. 'b Gra- venhago en voorgeleid door don heer M. Sjoorda inet 86 punten. 3o prijs „Ladie" v/d gom. 's Gra- vonhage en voorgeleid door den heer H. Wieringa, met 842/3 punt. 4e prijs „Bertus" v/d neer B. Beek Dolft, met 84'/« punt. 5e prijs -„Spits* v/d hoor G. J. de Jong Rotterdam, met 70l/3 punt. 6o prijs „Wolff" v/d heer A. J. de Nijs Rotterdam, met 64*/3 punt. 7e prijs „Betsy" v/d hoer J. F. W Turion Gouda, met 362/a punt. Do Hondsdagen. Midden in den zomer, in do honds dagen nog wel, mochten we gisteren de zeker wel bijzondere, maar toch voor dit seizoen niot welkome erva- ring opdoen, dat.er hagolsteenen vielen. Hot is gobourd. Gisterenmiddag ter wijl het plasregende, violen or gedu- rende oonigo minuten hagelsteonen, die op do straat bloven liggen, on oerst na eonigen tijd zich oplosten in het regenwater. De Witte Bioscoop blijft door haar doorloopondo voorstellingon steeds pu bliek trekken on voor een good pro gramma wordt ook steeds gezorgd Zoo ook doze weekgeopend wordt met een natuuropname uit Azië, on het programma bovat vervolgens bo- balvo een tweetal komische nummers, twee bolangwokkondo drama's. Het hoofdnummer „Verstooten" munt uit door don boeienden inhoud, waarbij ook mooie natuurgezichten uit Zwit- sorland op het doek komen. Een goedo pianobegeleiding veraangenaamt het geheel. Bij resolutie van don den Minister van Koloniën van 7 Augustus 1913 Afd. D. n". 10 is de hoer F. Weil Jr. alhier ter beschikking gesteld van don Gouverneur-Genoraal van Nederl.- Indië, om te worden aangesteld tot administratief ambtenaar voor Java en Madoera. (St. Courant No. 186.) I Koninginnefeest. De Commissie voor Openbare Feos- ton te Oondn zal op Donderdag 14 Augustus, des avonds to half negen in het Café „Vredebest" Wijdstraat (bovenzaal), eon vergadering houden. Do agenda bevat het volgende: Uitslag van de gehouden Collecte Voorbereiding van do feestelijkheden op 1 SeptemberBenoeming van Sub commissies. Door do politie is Zaterdag een jongen van 13 jaar uit Rotterdam alhier aangehouden, die de ouderlijke woning was ontloopen. Hij is naar Rotterdam overgebracht. Een meisjo uit Utrecht, dat hier ter stede togen den zin haror ouders ver blijf hield, is op vorzoek dor ouders door de politie naar Utrecht terug gebracht. Zaterdagnacht zijn door de rijks politie uit Montfoort by de Ilaastrocht- scho brug alhier aangehouden een tweetal Duitschers, die aldaar twee rijwielen hadden ontvreomd. De aan gehoudenen zijn naar Montfoort over gebracht. Een jongmensch, dat gistoronavond in beschonken toestand voorbijgangers lastig viel, werd door de politie ge waarschuwd, doch zonder gevolg. De politie was toen genoodzaakt hem in arrest te stellen, waartegen hij zich verzette. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat de leden van het reserve kader, die thans in opleiding tot een rang bij de verschillende infanterie brigades onder de wapenen zijn, niet zullen deelnemen aan het kampeeren der infanterie-brigades. De manschappen zullen bij vertrek van de troepen naar de legerplaatsen onder het noodigo instructieve perso neel in de garnizoenen achterblijven, teneinde een rogelmatige opleiding te kannen volgen. (Avp.) Auto-ongeval. Boskoop. Hedenmorgen had aan de Zijde een ongeval plaats, dat ge lukkig nog zeer goed is afgeloopen. Een gezelschap Fransche dames en heeren, welke Zondag met hnn jacht naar hier gekomen waren, wilden van morgen, met eigen auto, een uitstapje maken teneinde de omstreken nader te bezichtigen. Op de uitreis, vlak bij het Sportterrein, moest de chauffeur uithalen voor den broodwagen der firma B. K., welke (wij zijn in Bos koop niet anders gewoon midden op den weg stond. De bestuurder eveneens Franschman en (lus niet bekend met de verraderlijk deegachtige hardheid onzer wegen, waagdo zich even buiten de smalle bestrating, met het nood lottig gevolg dat de auto plotseling aan den slootkant wegzakte en ge vaarlijk naar het water begon over te hellen. Onmiddellijk sprongen de twee vrouwelijke passagiers en de chauffeur uit den wagen, zoodat zij er met den schrik afkwamen.. Fluks word toen de auto met touwen aan een boom vastgosjord, waardoor verdor wegzin kon werd voorkomen. Met behulp van omstanders en eenige timmerlieden, die do noodige balken aanbrachten, bene vens het inmiddels ontboden personeel van den Franschen stoomer, werd de zware auto zoodanig gelicht en onder stopt, dat ze weder op den harden klinkerweg kon worden getiokken. Ze bleek geon schade te hebben beloo- pen en dus kon het uitstapje worden vervolgd. Znlko gebeurtenissen zijn zeker niet bovordoilijk voor het vreemdelingen verkeer naar hier. We willen hopen, dat dit ongeval tevens eens eene aan leiding moge zijn voor de Boskoopsche politie, om oen einde te maken aan de meer dan ergerlijke belemmering van hot vorkoer hier tor plaatse, wolke voortdurend ontstaat, door voerlieden, die hunno wagens eenvoudig midden op don weg laton staan, alle verkeers reglementen ten spijt. Een paar be keuringen zouden zeker voel tot die verbotoring kunnen bijdragen. Lekkerkerk. De meeste hennep- bouwers te Lekkerkerk zijn dezo week begonnen met den pluk van don gelling (het mannolijk geslacht der hennep), welke pluk ruim oen weok later valt dan hot vorige jaar. Hot gewas valt den landbouweis niet- tegendat de gelling door don schielijken en zwaron grooi oonigszins slap is, maakt hot plukken lastig. Het is ochter niot schadelijk voor do kwaliteit. Een prachtig gewas gelling blijft staan. Mej. D. de Jong, alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de 1ste openbare school te Groot-Ammors. Krimpen a.d. Lek. Bij de stora-1 ming voor een lid van den gemeente raad word gekozen de heer B. Boot gaerdt Mz., (vrijzinnig-dem.) met 222 stemmen. De heer M. Hak Sz. vorkroeg 180 stemmen, terwijl 6 biljetten van on waarde werden verklaard. Ouderkerk a.d IJsel. De wijk meesters II. Muldor en J. de Kreij hobben zich bereid verklaard om do 70-jarigen, die aan art. 369 der Inva liditeitswet voldoen, behulpzaam te zijn bij het invullen van oen formulier van aanvraag tot ontvangst van een woek- rente van f 2, in te gaan 9 Dec. a.s. Jiienwerkerk a. d. IJsel. De vie ring van het Onafhankelijksfeest al hier is thans definitief vastgesteld op 3 en 4 September a. s. op eon stuk land aan de Kerklaan. Schoonhoven. De burgemeester dezer gemeente heeft namen» het hoofdbestuur van den algem. Nederl. Politiebond, gevestigd te Utrecht, aan de dienaren van politie H. Haaksman en J. Vogel alhier, de vergald zilve ren en zilveren medaille uitgereikt, respectievelijk voor 30-jarigen en 20- jangen trouwen dienst. Zevenhuizen. Dehr. A. M. Kuysten is ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen daar te lande. (St. Ct) Rectificatie. Krimpen a. d. IJsel, In het Raadsverslag Zaterdag jl. opgenomen komt voor als zou de heer Blom tegen sabsidie zijn voor een kinderfeest. Dit moet zyn, dat genoemde heer w e 1 zijn stem er aan zou kunnen geven indien de subsidie was voor het geven van een kinderfeest. Capelle op de IJsselIn de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is, op grond van toeneming van oen aantal leer lingen en de deswege plaats gehad hebbende uitbreiding van school No. 2, de jaarwedde van het hoofd dier school met f 150 verhoogd en gebracht op f 1300. De gemeente-rekening over 1912, die den raad werd aangeboden, sluit op don gewonen dienst met een batig saldo van f 4667.27*/^ de buitenge wone heeft oen nadeelig slot van f 2748.80. B. en W. stelden een wijziging van de politieverordening voor, 'waarbij o.m. de bepaling is opgenomon. dat het verboden is, den inhoud van ge drukte stukken luidkeels kenbaar te maken. De raad vereonigde zioh met het ontwerp. Ten slotte kwam aan do orde een voorstel van B. en W. om de bouw verordening in dier voege te wijzigon, dat daarin do bepaling worde opge nomon, dat wanneer daartoe de go- legenheid bostaat, de nieuw to bouwen woningen hun drinkwater moeten be trekken van de gemeentelijko-drink- waterleiding of een regenbak moeton plaatsen, waarvan B.' on W. oven wel ontheffing kunnen vorloenen. De beoordeoling, of de gelegen hoi d tot aansluiting aan de waterleiding bostaat, heeft do Raad aan B. en W. overgedragen. De Raad nam deswege oen principieel besluit. (N. R. Ct) Voetbal. In do bestuursvergadering van don Ned. Voetbal Bond, 2$flieraag jl. go* houden, is besloten tot toelating ö,m. van de veroon. T.O.P, in de 3° klasse. Goudsche Voetbal Bond. Morgen, Dinsdag, is het 8 jaar ge- loden dat do Goudsche Voetbal Bond hier tor stede werd opgericht. Sinds de oprichting heeft do tegen woordige secr< taris-ponningmoostor onafgebroken in het bestuur zitting gehad. Het eersto jaar als penning meester, vervolgens - 2 soizoonen als secretaris, terwijl do heer Hardeman de laatste vijf jaar de functie van secretaris-penningmeester vervult. Als voorzitter traden in deze jaren op de h.h. J. v. d. Spek, J. Koeman Jr., 1 seizoen, L. P. Hoogondijk Dzn. 3 seizoenen, A. D. Baort on B. Sibbes 2 seizoenen, torwijl niet minder dan 12 personen als commissarissen optra den. Zooals bekend word de heer L. P. Iloogendijk Dzn. bij diens aftre den tot oero-lid benoemd. Bij de oprichting speelden in den Bond 4 elftallen; liet afgeloopen sei zoen namen 22 elftallen aan de com petities doel. Wel een bewijB dat ook m Gouda on omstroken het voetbalspel in don loop der jaren moer en moor ingang heeft gevonden. Waterpolo. De Goudscho Zwemelub heeft gis teren te Amersfoort in de Bad- on Zweminrichting aldaar een overwin ning behaald. Ze sloeg do Amorfoort- sclie Zwemelub met 5—0. De G. Z. C., die met één invaller uitkwam, was goed op dreef on wist dank zy den heer IJsselstijn, de over winning dusdanig te bewerken. Kortwieken. Het komt voor, dat men pluimvee of gevangen vogels (kraaien, raven, eksters) die men los laat loopen, het wegvliegen wil lieletten. Het meest toegepaste middel doorvoor is het „kortwieken", d. i. het afknippen van de slagpennen. Maar behalve dat dit den vogel ontsiert groeien er nieuwe veefen voor in de plaats, en wanneer dit niet wordt opgemerkt, vliegt de vogel onverwacht toch weg. Aviculture" doet nu het volgende middel aan de band Neem een sterken linnen draad, haal die, door middel van een naald, onge veer op het midden van de slagpen nen, door de schachten, zoodat de pen nen stevig tegen elkander sluiten ook dat belet don vogel te vliegon. Beves tig de draad echter stevig, opdat zij niet los kan raken. Natuurlijk moet men, als er nieuwe voeren zijn aangegroeid, deze dezelfde bewerking doen ondergaau, en in zoo verre komt dit middel met het knippen overeen. Het ontsiert den vogel echter niet, en in zooverre is het beter. De gemeenteveldwachter W. E., te Hoek van Holland heeft Maandag plot seling en ongevraagd zijn standplaats verlaten en is naar Amerika vertrok ken, zyn vrouw en kinderen onver zorgd aeliter latende. Den 17-jarigen fabrieksarbeider T. L. overkwam Zaterdagnacht een ern stig ongeluk. In een noodlottig oogen blik geraakte hij tusschen de cylin ders der z.g. droogvillen in de pa pierfabriek der firma Van Gelder Zonen tq Wormer en bekwam hevige verwondingen. De ongelukkige is naar het ziekenhuis vervoerd. Ziju toestand is hoogst ernstig. IIbi. Het Ilaagsche Gcreëhtshof deed Za terdagmiddag uitspraak in zake het Woensdag j.l. behandelde verzet van vrouw lioerdinkholder (die zich ver leden jaar met haar man, den ont slagen trambeambte vaak aan straat- relletjes schuldig maakte), tegen Hofs verstek-arrest van 3 Oct. 1912. waarbij zij wegens beieediging van een inspecteur van politie tot drie maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. Het Gerechtshof bekrachtigde het bedoeld verstek-arrest met uitzon dering wat de opgelegde straf betreft. Ten dezen aanzien opnieuw recht doende, veroordeelde £et Hof de be klaagde o.a. uit overweging dat deze reeds eenige maanden gevangenisstraf ondergaan heeft en vertrouwende dat zij zal nakomen hare thauH afgelegde belofto zich niet meer aan wangedrag te zullen schuldig maken, tot een geldboete van f 25 subs. 25 dogen hechtenis. Beklaagde was niet bij do- zo uitspraak tegenwoordig. Vooraarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzon waren voor lsto kw. 45, 2o 40 en 3o 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lsto kw. 32, 2e 28, 3o 24 cent por half kilo. - Vette varkens goede aan voor lsto kw. 30, 2o 29, 3o 25 cent per half kilo. Schapen on lammeren goed aan gevoerd. Handel in al het aangovoorde prijs houdend. Turkyo en Bulgarije. Konbtantinopbl, 11 Aug. Er gaat oen gerucht dat gevochten hebbon plaats gehad tusschen Turkscho en Bulgaarsche posten. Meu meldt uit Bordeaux, d.d.OAug. De vrachtboot Afrfque, die op den Kongo vaart, brengt het bericht over dat op «len 28en Juli j.l. vier Fran schen zijn verdronken toen zij in een roeiboot de rivier de Congo wilden oversteken. Het zijn de luitenant Boil- ly, de ambtenaren Rossi en Chassoj- quo en de doüano-chef Battcste. Al leen de «lokter Verges wist zich te redden. Het drama speel de zich al voor de oogen van de passagiers en de equipage van de nachtboot. 1 Aardbeving. In Algiers heeft een hevige aard beving goheerscht, die het station van Sonkbaras heeft om verge w«>rpen. De rivier die achter het station loopt, word plotseling opgeworpen en ateeg 50—60 c.M. Te Villars, niet ver van Sonkbaras werden drie schokken op- gemerkt, die vele huizen «loden schud den. De paniek greep de inwoners zeer aan. Grondwerkersstaking geëindigd. Dkn Haao. De stakende grondwer kers besloten met 224 tegen 125 stem men en 10 blanco tot opheffing der staking en aanvaarding der patroons- voorwaarden, om te beginnen met. 27 ct., met Mei 1914 28 ct. en Mei 1915 29 ct. per aar. Adrianopel. Komst antwofbl, 11 Angs. In het ontwerp-antwoord van Turkije aan. Europa verklaart do Porte, hoewel do Mogendheden dankbaar voor hun ge meenschappelijk gevoelen dat zij do bezetting van Adrianopel moet plaat sen onder die maatregelen, tot ver zekering van haar grens en dat, indien, do mogendheden een dnurzamen vrede verlangen, zy deze bezetting moeten aanvaarden. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.3 te Miinchen, laagste stand 757.1 te Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige zuidoostelijke tot noordwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- of on weersbuien iets, warmer. VAN DEN 11 AUG. 1913. Staatsleeningfn. Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Sorie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. pet. Brazilië Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezulea Dipl. Schuld 1905 3 pot. (Uuk- cu Credlct-liistcl II Off II. Fed. Bankaandoolon Inüustr. Ondcriieiiiiiif rit American Car ft Foun dry Oomp. C. v. A. Id.Smolting ft Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. Credlet Instcll. en Cultuur Onderncmiuffen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav, Cultuur Mij. Aand. Nod. nandol-My.C.v.A. N(jnbouw Hyen. Ketahoen" Mijnbonw Mij. Gow. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw My. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Ondcru. Dordscho Petroloum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. totEspl. v. Potr, Bronn. O.v.A. Shell'1 The Tranap. ft' Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Nod.Am, Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Iliverien. Max wel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwagen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. W arschau-Weenon Spoorwegraij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeaingeu. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongaryo» Theiss-He- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 41/» pOt. Amerikanen iets luier, Münen wei nig omzet, Rubbers vast, Petroleum flauw, Tabak kon iets vaster, Culturen weinig zaken, Nat. Staatsfondsen be perkte omzet, Buitenl. onveranderd. Vorige Kwr». Koer» van heden. 77"/,, 79'/, 82'/, 83 62'/, i— 1005/, loo1;, 85 85'/, GO1/, - HO 84»,/, 38 - 103 78'/, 78'/, GG - 100 UU •ifi 'V|. 46'/, 87 66'/, 23%, - 63%. 62'/, 214 280 189'/, 213'/, 1B«/, 14'/, 168»/, 63 160 62 184'/, 184'/, 640'/, 638 525 199-1/, 199'/, 114'/, 114'/, 4 4 106 3 106'/, 3 9'/, «7, 8» 96»/,, - 60'/, 00'/, 185'/, 93'/, 95 95 29"/,, 29'/, 154'/, 4'/, 1027, 4 100'/, 144'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2