i I I BLAZEK,4 erda w ij n I man oker DE VIOOLSPELER. ilwijn f 0.90 1.10 Dinsdag 12 Augustus 1913. 52e Jaargang. \o 12247. behalve Zon en Bnitenlandsch Nieuws. Gouda an Ostade. FEUILLETON. m»u. 2. Kom» lUDE .’sODOLl XTIo'ül-ws- east -^d.rtrertezx'tïeTolebcL voor G-ovlcLsu Oxo-strelcezi- Verschijnt dagelijks KBAMM, JAXSKRKk KENNISGEVING. Afkondiging. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Eultenlan.(fL 1 te e-gasfabriek to i oen aanvangs- I4 ten, dat WATHYB1 nen aan A Zn., Gouda huwelijk vernietigen, vader verschafte aan en hij NS >t. .lanskerk, der eekeningea eni. HUCBT DER 1ABETH, ms bevallen o.M.’ sleehls p. stuk. like niet voor- 'nslaand merk. 'ijgbaar. I, Amsterdam. Vrij bewerkt door AMO. (illlIISIHE COURANT. Per fl. f 0.80 0.90 1*10 1.20 vie van Beeldende lilder, Architect tn ic van Bouwkunde ht. CENT. Uitgevers, Gouda _r3 we- dat haar vader haar bedrogen :r beroemde kerkglazen )t den Directeur htingon omtrent voord igen werk- IltaiCHTINGBN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie zijn gelegd verzoe ken met bijlagen van 1. De Firma A. Vingerling en Zonen, te Gouda om vergunning tot uitbreiding harer Krijt maalderij, door vervanging van de be staande stoommachine door vier electromo- toren, van respectievelyk ia1/ia1/», la’/» en lo P.K. in» het perceel gelegen aan de Turfsingel No. 54, 55, 56,57,58, kadastraal bekend Sectie E No. 2499 a. De Firma A. Vingerling en Zonen te Gouda om vergunning tot het oprichten eenor Houtzagerij en Schaverij gedreven door vijf electromotoron respectievelijk van ,ao, 17’ 2, Ia, 6 en 3 P,K. in hot perceel gelegen aan do Karnemelk»loot No, 86. kadastraal bekend Sectie A No. 3357 Dat op Dinsdag den aón Augustus 1913, des namiddags ten i'/» ure op het Raad huis golegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd.dat volgons de beataande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zqner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 12 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, I VAN HEUSDE Amerika. Groote hitte. Zoowel in de staten Missouri, Kan sas en Oklahama als ook in Chica go heorscht een groote hitte. De ther mometer is gestegen van 98 tot 110 graden Fahrenheit. Watergebrek doet zich reeds gevoelen. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen ter open bare kennis, dat door den Rand dier gemeente in zijn vergadering van den 8 Augustus 1918 is vastgesteld de volgende Verordening op den Burgerlijken Stand in de Gemeente Gouda. Art. 1. In de gemeente Gouda zijn twee bezoldigde en vier onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Art. 2. De werkzaamheden worden tusschen de ambtenaren van den bur gerlijken stand zoodanig verdeeld dat de eerste bezoldigde ambtenaar be last is met de bewaring van de re gisters van don burgerlijken stand, het afgevon van uittreksels uit die regis ters, het opmaken der jaarlijksche en Erankrtjk. Parijs heeft weer een nieuw schan daaltje; hot is ditmaal een politleschan- daal van Amorikaanschen trant. In het vijfde Parijscho arrondisse ment werd ontdekt dat zeven politie agenten zich tot oen afdreiglngsbende hadden gevormd. Zij vervaardigden valscho bevelen tot inhechtenisneming van allerlei rijke kooplieden en lie ten zich dan ruim betalen, om deze mandaten weer te doen intrekken. Een vrouw, die met haar minnaar ruzie had gekregen, stelde zich mot de bende in betrekking, 't Gevolg was dat die minnaar die de zoon is van een bekend politicus als sou teneur werd vervolgd, en door de valscho getuigenissen der politieman nen in de gevangenis kwnrn. Op de prefectuur van politie wordt dit laatste geval erkend. Men beweert echter, dat dit reeds vele maanden geleden voorviel. Een onderzoek- is ingesteld. PRIJS DER A VER TEN TIÉN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer.0.10 Hij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 100) Van kindsbeen af had men Coralie voor het tooneel bestemd jen tiaar zij veel aanleg had voor het j dansen, liet men haar alles loeren om een der beste danseressen te worden. Zij was nog jong, pas twee en twintig, toen zij kennis maakte met een aanzienlijk heer. Hij sprak Fransch als een ge boren Franschman, maar toch ge loofde zij dat hij eigenlijk een En- gelschman was. Over zich zelven zei hij weinig, zij wist niet eens zijn is, dat een krachtig man als Yoean- sji-kai op het oogenblik de leiding in handen heeft. Het zou niet voor de eerste maal zijn, dat de vruchten van een democratische overwinning te loor gingen door het gebrek aan flinke leidende persoonlijkheden. Toch willen we allerminst beweren, dat de opvat ting van Yoean-sji-kaj de juiste is. Als principe schijnt de president zich gesteld te hebben, vrjjwel zelfstandig to regeeren en het parlement slechts mededeeling te willen doen van zijn beslissingen. Dit heeft natuurlyk on der de zuidelijken, warmbloedige aan hangers der democratische idee kwaad bloed gezet; meer echter nog de wijze waarop hij zich onafhankelijk heeft weten te maken. Aan de zijde van Yoean-sji-kai staat ongetwijfeld het leger, maar dit is slechts dan bruik baar wanneer de financiën ruimschoots aanwezig zijn om het te onderhouden. De benoodigde sommen d a art oo schij nen vrijwel in elk land te ontbreken. Leening op leening wordt dan ook gesloten en het is merkwaardig na te gaan, hoe juist de groote mogendhe den steeds trachten bij die leeningen zich den noodigen invloed te verze keren. Wie een land toeh financieel beheerscht, heeft het economisch bijna volkomen in zijn macht. En het streven der grooten steeds om de kleinen en de nieuw ten financieel Van 5 maken. Dat hebben de mogendheden ook geprobeerd met China. En het is Yoean-sji-kai als een ernstige grief aan te merken, dat hij dit streven niet te keer heeft gegaan, maar het inte gendeel ter versterking van eigen positie heeft geruggesteund. Om zich de noodige fondsen te verschaffen, waarmee hij in de eerste plaats het leger kon betalen en verder voorloo- pig andere uitgaven te dekken, heeft Yoean-sji-kaj do leening bekrachtigd. Daardoor verzekerde hij zich een groote mate van vrjjheid, doch tevens heeft hij den haat van de zuidelijken tegen zich opgewekt. Slechts door een systeem van vervolging, dat doet denken aan de tijden van de terreur in Frankrijk, weet hij zich voorloopig te handhaven. Zijn tegenstanders echter trachten hem omgekeerd zoo spoedig mogelijk uit den weg te rui men. Daardoor heeft hij zich als vroe ger de Keizers moeten verschansen in zijn paleizen, wat op de zuiverste wijze illustreert hoe ver de afstand is van het Chineesche volk tot zijn president. met een geerfden titel. Vergeet dit niet, mijnheer. Misschien bewerkt de goede God nog wei eenmaal dat zij haar rechten kan doen gelden.’’ Zij zuchtte diep en vervolgde ver moeid: „Ik heb mijn man nooit ver geten, mijnheer. Al was ik een arme danseres, toch vergat ik nooit dat ik de echtgenoote was van een aan zienlijk heer. Ik zorgde er voor dat de eer en goede naam onbevlekt ble ven; ais mijn dochter een dame van hoogen rang wordt moet zij zich niet behoeven te schamen over haar moeder. Ik weet niet, of mijn man nog leeft maar wat ik u verteld heb, is de zuivere Waarheid.” Duncan beloofde alles wat zij ver langde. Hij verheugde er zich over dat Coralie braaf gebleven was verzekerde haar meermalen, dat ujj voor haar zou zorgen alsof het zijn eigen was. Coralie stierf en Duncan zorgde voor een eenvoudige begrafenis. Hij en Eugenie waren de eenige personen die haar naar haar laatste rustplaats geleidden. Onmiddellijk daarna ver trok Eugenie naar Parijs om Cora- lie’s dochtertje van de kostschool te halen. Na verloop van een paar weken keerde zij met het kind terog. Toen Eugenie het kind bij hem bin nen bracht, schrok hij geweldig bij de gedachte aan Coralie. Het kind be- hij weinig, zij wist niet eens waren naam. Die stond wel in huweHjksregister, maar daar had zij niet eens naar gekeken. Hij was zeer verliefd op haar; zij waren dan ook wettig getrouwd. Hij bracht haar naar een kasteel in het gebergte en daar leefden zij samen zeer gelukkig met elkaar. In dien tijd werd hun een dochtertje ge boren. Doch toen had hij genoeg van haar. Hij begon reizen te maken, tel kens grooter, telkens bleef hij korter bij haar tot op het laatst hij geheel wegbleef. Haar vader kwam haar op- PRIJS VAN HET ABONNEMENT. Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Markt 31bij onze Agentende.. Lw. J keek hem somber, terwijl het daar op den drempel van dekamer bleef staan. Het had groote, zwarte oogen, sa- mengeperste lippen en lang zwart hart, dat tot ver over de schouders reikte. Over het geheel genomen, zag het kind er zeer vreemd uit en maakte ook een zeer vreemden indruk. De kleine Coralie verstond geen woord Engelsch. Toen Duncan haar vriendelijk toesprak, antwoordde zij met een stortvloed van zulke leelijke woorden, dat Eugenie er verlegen on der werd. Duncan plaatste haar op een goede school, waar de tucht zeer streng werd gehandhaafd, In den be ginne had hij moeite genoeg om het verschuldigde schoolgeld bijeen te krijgen, doch langzamerhand werden zijn inkomsten grooter, dank zij zijn volhardenden ijver en toenewende be kwaamheid. Stap voor stap kwam hij er boven op en toen de jonge Coralie negen tien jaar oud was, woonde hij ineen der aanzienlijkste wijken van Londen en werd zijn naam hoe langer hoe be kender en voortdurend zijn praktijk uitgebreider. De tijd was nu gekomen, dat de jon ge Coralie de schooi moest gaan ver laten. Maar wat moest men met haar beginnen? Zij had niemand ter we reld, die zich om haar bekommerde dan hem en Eugenie, die nu aan de Leicestersquarc woonde en leefde van China. II. Het is nog de vraag of het niet goed zoeken en vertelde haar dat haar man met een operazangeres vertrokken was qn dat haar niets anders over bleef dan weer bij het tooneel te gaan. Geld had zij niet, dus moest zij nu weer danseres worden. Men zei haar dat haar echtgenoot Frankrijk ver laten had en men wist niet waar hij zich ophield. Later kwam zij te ten, dm huur vuuvi uüa> u5u.*u6vU had. Hij had haar huwelijkspapieren aan haar man verkocht; deze wilde van haar af zijn en tevens alle bewij zen van hun ««*- *-* Haar slechte haar man tevens een valsche akte van overlijden, waarvoor de Engelschman een groote som gelds had beloofd. Zij werd dus weer danseres en was bij het publiek zeer geliefd, totdat haar kunstenaarsloopbaan plotseling werd afgebroken door het ongeluk in den tuin bij Ranclagh. „Mijn kind is nu te Parijs op een kostschool,” vervolgde Coralie. „Zij is bijna 5 jaar oud. Ik laat geen geld na om haar op die school te laten blijven. Eugenie heeft mc beloofd dat ze het kind zal gaan halen en aan u overgeven om er zorg voor te dra gen, ter wille van mijn nagedachtenis mijn lieve mijnheer. Mijn man heeft me eens verteld dat zij in zijn land eenmaal een voor name dame zou zijn als we geen zoon kregen een zeer voorname dame tienjaarlijkschê alphabetische tafels op de registers en der voorgeschreven statistieke opgaven, het ontvangen en voor de ontvangst kwijten van stuk ken en geiden aan de ambtenaren van den burgerlijken stand gericht of ge zonden, het toezicht over en het ver strekken van opgaven voor de rich- tige bijhouding der bevolkingsregis ters, en verder met alle werkzaam heden, welke nietuitdrukkelijk aan de overige ambtenaren van den burger lijken stand zijn opgedragen; de tweede bezoldigde ambtenaar be last is met het ontvangen der aangif ten en het bijhouden der registers van geboorte en overlijden en het verlee- nen van het verlof tot het begraven van lijken; en een der onbezoldigde ambtena ren, door hen bij onderling overleg aan te wijzen, belast is met het vol trekken der huwelijken en het bijhou den der registers van huwelijken en echtscheidingen. Art. 3. Bij ziekte, afwezigheid of verhindering van efen der bezoldigde ambtenaren is de andere bezoldigde en bij beider ziekte, afwezigheid, of ver hindering de in het vorig artikel be doelde onbezoldigde ambtenaar be voegd en verplicht zijne of hunne werkzaamheden waar te nemen. Bij ziekte, afwezigheid of verhin dering van den in het vorig artikel bedoelden onbezoldigden ambtenaar, zijn de verdere onbezoldigde ambte naren of is, zoo ook zij ziek, afwe zig of verhinderd zijn, de eerste bezol digde ambtenaar bevoegd en verplicht in zijne plaats op te treden. Art. 4. De bureaux van den burger lijken stand zijn voor het publiek ge opend op alle werkdagen van des voormiddags half tien tot des namid dags twee uur, en voor het doen van huwelijksaangiften en huwelijkstoe stemmingen bovendien des Donderdags en des Vrijdags van drie tot vier uur ’s namiddags. Art. 5- Deze verordening treeut in werking onmiddellijk nadat daar van openbare afkondiging is gedaan. Alsdan vervalt de gelijknamige ver ordening, vastgesteld den 22 April 190-1, gewijzigd 14 December 1906. Gouda, den 12 Augustus 1913. Burgemeester en Wethouders voorn., R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Engeland. Do verzekeringswet. Lloyd George’s verzekeringswet to gen de werkeloosheid is thans onge veer een jaar in werking, on do uit- «wicht op keoringon op grond wrt Bulgarije hebben eerst sedert een half jaar plaats, irvan Je Niettemin heeft de Board of Trade, om de belangrijkheid van deze geheel nieuwe verzekering, hot wenscholijk geacht reeds nu een rapport over do werking dezer wet te'publioeeren. Dit rapport is voor de nieuwe wet 4io naar men zich herinnert voor loopig slechts voor enkele, bepaalde bedrijven geldt in allo opzichten beslist gunstig. Het aantal reeds verzekerde arbei den bedraagt op ’t oogenblik onge veer 2 millioen van doze was or vóór do wet vrijwillig^ slechts een vijfde deel tegen werkloosheid verzekerd. En in plaati dat deze J verplichte staats verzekering, do vrijwillige verzekering heeft verdrongen, hoeft, naar hot rap port vaststolt, juist het tegendeel plaats gehad. Tal van werklieden-organisaties kamers verhuren. Do stervende moe der had bom dit kind toevertrouwd, mot de woorden; „Wees goed voor haar, mijnheer, zooals ge dat voor mij geweest zijt. Laat haar in uwe liefde deden, zooals Ik er in gedeeld heb.’’ Met die gedachten ging Duncan naar de kostschool om do jonge Carol ie af te halen. De directeur ontbood haar en liet den dokter in de spreekkamer waar hij eenige oogenblikken pein zend voor zich uit staarde. Toen hij de oogen opsloeg, stond Coralie op den drempel, net zooals bij haar komst uit Frankrijk. Het greep hem aan, dat deze jonge Coralie zooveel op haar moeder ge leek! Maar om deze mond speelde n trek van eigenzinnigheid, die hij bij haar moeder nooit opgemerkt had. De onverwachte aandoening deed hem nu eenige seconden zwijgen, doch dan be dwong zich en zei: „Coralie, ge zijt nu een jonge vrouw geworden en kunt natuurlijk niet langer op school blijven. De tijd is gekomen, dat ge een keuze hebt te doen voor uw le ven in de maatschappij- Geld heeft je moeder je niet nagelaten, ge weet op welke manier ge aan mij zijt toever- tróuwd. Zeg me dus maar, wat ge wenscht te worden.” „Dat weet ge reeds, mijnheer. (Wordt vervolgd.) Balkan-Staten. De Keizer van Duitschland heeft Koning Constantiin van Griekenland tot veldmaarschalk van het Duitsche leger benoemd. Betreffende de Servische tegenspraak inzake de uitspattingen der troepen op Bulgaarsch grondgebied wordt ver klaard, dat men in officieele kringen alle beweringen omtrent de gepleeg de wreedheden staande houdt. Wat betreft de bewering, dat Ma cedonische vluchtelingen naar Bulga rije kwamen, wijl de Bulgaarscho troepen hun daartoe hebben gedwon gen; het is niet mogelijk dit te ge- looven; want het is onzinnig te den ken, dat Bulgaarscho troepen de Mu- zelmansche bevolking zouden hebben gedwongen bescherming te zoeken te gen de uitspattingen der Grieksche troepen. De gehecle pers verklaart eenstem mig, dat de vrede van Boekarest in den tegenwoordigon vorm onvermijde lijk zou teweeg brengen, dat de troe pen op den Balkan voor altijd onder de wapens blijven, hetgeen slechts kan worden vermeden door de te Boekarest bedreven onrechtvaardigheid weer goed te maken. Het verdrag ver- -i L’ plicht Bulgarije om het eerst te de- v opkomendo mach- mobiüseeren, ondanks de aanwezig- zich afhankelijk te heid der Turksche troepen in Thra- ciö. De Turken gaan voort met hat bijeontrekken vantroepen, waarvan 't aantal reeds 200.000 heeft bereikt. Het orgaan der Heilige Synode be treurt het, dat de vrede, die gesloten is onder voorwendsel, ’t evenwicht den Balkan te herstellen, I uit Macedonië uitsluit, waarvan ..o Bulgaarscho bevolking blijft onder de heerschappij van Grieken en Serviërs. Deze oplossing, die slechts de voor bereiding kan zijn van een nieuwen oorlog, die de Balkan in bloed zal drenken, kan zeer aanstaande zijn. Het blad bestrijdt de bladen, die zich voldaan toonden met de resultaten van dezen vrede. De „Mir” het orgaan van de natio nale partij, constateert, dat de resul taten van den bevrijdingsoorlog, waar voor het Bulgaarsche volk zich opof ferde, zeer belangrijk zijn. De Aiba- neesche, Koetzo-Wallaehijsche, Turk- sche, Grieksche en Servische nationa liteiten verkregen haar vrijheid en zullen zich voorspoedig kunnen ont wikkelen. Alleen de Bulgaren zijn van dit recht uitgesloten en veroordeeld verdwijnen. f 1.25 1.50 1.50 1.90 aan ons Bureau: len Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1