DBiruaen lean.d. VERGADERING VAN DE.\ GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. AANBESTEDINGEN. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effecten handel te Amsterdam - - - - r> zijn thans ook uit eigen boweging be gonnen voorziening to maken voor oen verzekering van haar leden tegen worklooBhoid in 't geheel 21 vereeni- gingen, met te zamon 86000 leden. Het totaal aan contributiën van werkgever* en werknemers bedroeg in dit eerste jaar 1.800.000 p. st., waaraan de Staat, overeenkomstig de wot, ongoveer 600.000 p. st. toevoegde. Van deze 2.400.000 p. st. werd ongo veer 700.000 p. st. aan uitkeoringen, administratie-kosten enz. betaald, zoo dat er voor het eerste jaar eon|batig saldo bleef van ongoveer 1.700.000 pond. „Het is nog te vroeg", heet het in het rapport, „om nu reeds een beslis send oordeel te geven over do econo mische en sociale resultaten van de wet op do werkeloosheid. Zij heeft tot nu nog slechts oen tijdperk van bui ten gemeenen haodels voorspoed (en dus van geringe Wérkeloosheidj ge kend. Wij moeten nog ondervinden hoe zij werkt in een tijd vun depressie voor do arbeidsmarkt, Dit kan echter nu reeds wel gezegd worden, dat de nanvangsmooiljjkheden om de wot in werking to doen treden mot succes zijn te boven gekomen dat het sys- teom zelf administratief uitvoerbaar is gebleken, en do voorloopigo bere keningen zijn gerechtvaardigd Hat de wot hot aantal van hen, die tegon de ellende, welke het gevolg van werk- looshoid is. vorzekord zijn, heeft ver- vijf- of verzesvoudigd, en dat zij te gelijkertijd het Btreven naar een vrij willige vorzekering met gelijk doel eerder heoft versterkt, dan verslapt." Zaterdag hebben vier suffragettes den gonoosheor dor Holloway-govan- genis, waarin naar men weot de ver- oordoeldo kiosrechtvrouwon haar straf uitzitten, eens geducht willen afrossen, blijkbaar als straf voor de gedwongon voeding die hij vroeger het schijnt thans niet meer te gobeuron op de hongorstaaksters liet toepassen. Zij hadden zich dicht by de gevan genis vordokt opgesteld en toen de go- vangonisdokter, Pearson, hot gebouw vorliet stormden zij op hem af, terwijl oen haror een rijzweep mot zwaron ivoren knop, die zij onder haar kloed verborgen had gehouden, dreigend zwaaide. Do aanval had echter oon onverwacht vorloop. Niet alleen kwa- mnn er juist op dat oogenblik oon paar politieagenten opdagen, doch ook uit do gevangenis oen 5-tal andere vrouwen, dio om een andere reden dan 't kiesrecht hadden „gebromd" en wier tijd dien dag om was. Zy begrepen onmiddellijk wat er aan do hand was, en kozon zonder aarzelen do partij van don dokter. Deze werd bovryd, nog vóór do dame» hem de toege dachte kastijding haddon kunnen toe- dienen, en terwijl do politie hom veilig naar do gevangenis terugbracht, gin gen do vyf ontslagen gevangenen do kiosrochtvrouwon to lijf en takelden dezen zoo geducht toe, dat zij in allerijl, boschormd door don woer opgedaagdo politioagonton, haar heil ip do vlucht moesten zookon. Een juist voorbij gaande auto-bus redde haar uit den nood. Juwoelenrlicfflfal. Op rois van IIull naar Londen is aan Prins Alexander van Battenberg een juweolonklstjQ ontstolen, waarin zich voor oon waarde bevond van f 60.000, Van dezen gehelmzinnigen diefstal Is bij do politie aangifte ge- dnan. Amstordam, zotol van de Regoering? Te Amstordam wordt do oprichting voorbereid van oon voreoniging, waar van hot doel is, propaganda te maken van do verplaatsing dor verschillende departomonton van Don Haag naar Amstordam. Zondagsluiting van Apothokon In navolging van Arnhem on enkele andere plaatson is ook te Amstordam onder no apothekers oen bewoging gaande om te komen tot sluiting dor apotheken des Zodags na 12 uur. Daar hot natuurlek niet aangaat allo apothokon to sluiten, ligt hot in de bedoeling om beurton enkelo alsdan open te houden. (N. v, d. Een verontrustende statistiek. Iedere maand publiceert de Staats courant het aantal bodrijfsorigevallon, waarvan bij de Rijksverzekeringsbank aangifte is gedaan en daarby zyn steeds de cijfers der vorige jaren gevoegd. Herhaaldelijk is het ons opgevallen, schrijft „De Tijd", hoezeer het aantal dier aangiften regelmatig, maar ook verontrustend klimt en wol meer be paaldelijk^ sedert 1909, toen het aan het dalon was. In dat jaar waren er 64,638 aan giften, on sedert is het totaal gestegen en werd het geleidelnk 66.086, 71,371 en 79,883. Moge oen dergelijke toeneming van bedrijfsongevallen al verbazen, in het loopende jaar is hot er nog erger mee gesteld. In de 7 verloopen maanden waren er reeds 49,023 tegen 45,014 in dezelfde maand van 1912, hetgeen boteekent, dat sedert Jannari het aan tal bedrijfsongevallen is toegenomen met 10 pCt. en er das gemiddeld in Juli meer dan 300 ongevallen plaats hebben por werkdag, tegen ongeveer 200 in dezelfde maand van 1906. Het ligt niet op onzen weg de oor zaken van al die „ongelukken" op te sporen. De wet eischt aangifte en moedigt er toe aan, niets te verzuimen, om de getroffenen te doen kennen on ze schadeloos to stellen. En wij zien niet voorbij, dat elke aangifte nog niet do uitkeering van schadevergoe ding ten gevolge heeft. Evenwel als wij die cijfers nagaan, komt het denkbeeld bij ons op, dat er toch wel wat gauw naar den dokter wordt geloopon, en dat de zomermaan don tot meer „bedrijfsongevallen" aanleiding geven, wettigt het vermoe den, dat er verband is tusschen de vele ongevallen en het mooie weer Koninklijk bezoek aan Groningon. H. M. de Koningin heeft gisteren gevolg gegeven aan Haar lang ge koesterd voornemen, om een kijkjo te nemon in het noorden en westen der provincie Groningen, teneinde een in druk te krijgen van don bloei en de welvaart, waarin landbouw, veeteelt en nijverheid in dat deel van Haar rijk verkeeren. Het was oon geheol officieus bezoek. Te 9.39 stoomde de extra trein, die Hare Majesteit en Ijlaar gevolg naar het noorden zou brengen, hot station te Groningon binnen. Daar werd H. M, begroet door den commissaris der Koningin in do provincie Groningen, den hoor mr. O. O. Goertsema, die in don trein stapte en de reis moe- maakte. Twee minuten later zotte de trein zich in boweging on te 10.31 werd Uithuizormooden bereikt. Daar werd II. M. begroet door de burgemeesters van Uithuizen en Uithnizermeoden. Een dochtertje van den burgomeoster bood II. M. bloemen aan. Hot hoogo gezelschap nam onmid dellijk daarna plaats in de gereed staande auto's en reed van Uithuizer- meeden over Uithuizen naarUsquert, waar de boerderij van den heer Westerhuis bezichtigd werd. Kon dochtertje van den heer Westerhuis bood H. M. bloomen aan. Onder meer kon II. M. hier een stoomdorschma- chino met stroopors in werking zien. Vandaar word de autotocht voortgezet over Usquert, Baflo, Warfhuizon, Woho, Loens, ltoodehaan, Saaksum en Den Ham naar de stad Groningen, waar men tegen l uur terugkeerde. M. M. en Haar gevolg gebruikten het noenmaal aldaar ten huize van mr. C. C. Goertsema. Op hot bordes word II. M. begroot door de ochtgenooto van den commissaris der Koningin, movrouw Geortsoma—Quintus, terwijl freule 8. Quintus, oen dochtertjo van den rochtor jhr. Quintus te Amster dam, oon nichtje van den burgemeester van Groningen, Hare Mojestoit bloe men aanbood. Behalve H. M. en gastheer en gast- vrnuw zaten aan hot noenmaal aan hot gevolg van II. M., do grootmeester baron 8irtema van Grovostins, de grootmoosteros barones Molvil van Lynden, de hofdarao freule Rongers, de kamerheer jhr. Van Geen en de adjudant van dienst. Voorts do bur gemeester van Groningon, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wor, W. J. Roebema, voorzitter, G. Mesdag Jac.zn., vioe-voorzitter en J. Th. Foldbruggo, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken to Gronin gon J. Bs. Westondyk, voorzitter van den Groninger Landbouwbond, Klop penburg, te Niehove, F. Ebels, land eigenaar te Kroonpolder, J. E. Sohol- ton, fabrikant te Groningen en en kele familieloden van mr. Goertsema. To 2 uur 30 kwamen de koninklijke auto's voor, die H. M. en Haar gevolg over Peize naar Drente voerden, Hier nam mr. Goertsema afscheid vamH* M. en werd de tocht over Drente aanvaard. (N. Crt.) VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1913. (Slot.) De he$r Vergeer: M.deV.IHet spijt mij, dat U niet met mijn voorstel kant medegaan. Ik wil er op wijzen, dat toch in het reglement staat dat de schippers, wan neer het hoog W|Jer geweest is, zoodat zij niet hebben kunnen schutten, of van de Mailegatsluis geen gebruik kan worden gemaakt, het recht hebben om op Zondag, des nachts, of wanneer ook, de slnisknechta op te roepen. Mij dunkt, als men dit in het oog houdt, dan kan men geen bezwaar kan maken tegen mijn voorstel. De Voorzitter: Het gaat niet alleen om hoog water of om een of ander gebrek aan de Mailegatsluis. Er kunnon zich omstandigheden voordoen, die min of meer afhankelijk zijn van den wil van de schippers. Zij zelve kannen vertraging hebben en dan komt het ons voor dat het niet gewenscht is «dos winters de mon- schen te dwingen buiten te blijven. Dit is afgescheiden van de zaak van hoog water of het niet-functioneeron van de sluizen. De heer van Galen: Ik zou den heer Vergeer ernstig in overweging willen geven zijn voorstel voor hot oogenblik terug te nemen. Ik behoef hem zeker niet te zoggen dat, als hij pleit voor Zondagsrust, hij in mij een wprmen medestander heeft. Ik ben er zeer voor om, wanneer het maar eenigszins mogelijk is, den Zon dagsdienst te beperken, maar ik herin ner mij het debat, dat indertijd hier gehouden is, toon deze quaestie ook aan de orde was naar aan aanleiding van een voorstel van B. en W. tot beperking van het schutten op den Zondag. De heer Muijlwijk bepleitte toen algeheele afschaffing van hot schutten op Zondag en ik heb toon gezegd wees tevreden voor het oogen blik met hetgeen B. èn W. voorstellen; u kunt er verzekerd van zijn dat zij, evenals gij, een warm hart hebben voor de beperking van den Zondags dienst en zoer zeker zullen trachten ook verder in die richting te sturen. Welnu, B. en W. zijn opnieuw met een voorstel gekomen ten einde den Zondagsdienst nog meer te beperken. Ik geloof inderdaad dat wij, als liet voorstel van den heer Vergeer in stem ming komt, een onzuivere stemming zullen krijgen en ik onderstel dat ver werping van dat voorstel eerder kwaad dan goed aan do zaak zon doen. Ik mag wel zeggen, dat hetgeen de hoer Vergeer gemeend heoft in hot midden te moeten brengen ons aller sympathie hoeft. Laat het hem vol doende zijn voor het oogenblik, datB hij de zaak in debat gebracht heeft. Ik twyfel er geen oogenblik aan of B. en W. zullen opnieuw onderzoeken of hetgeen hij wenscht mogelijk fe en blijkt dit van wel, dan zullen zij met een voorstel komen in den geest als de heer Vorgeer bedoelt. Ik geloof dus, dat het in het belang der zaak is, wanneor de heer Vergeer voorloopig zijn voorstel terugneemt. De hoor V e r g o o r Wanneer B. on W. binnen niet al te langen tijd met een nieuw voorstel komen, dan wil ik hot mijne wel intrekken. Het hoeft 10 jaren geduurd eer B. en W. zijn gekomen mot hun voorstel om in nog 4 andere maanden dan indertijd was vastgestold hot schutten op Zon dag te doen vervallenals het nu woderom 10 jaren zou duren eer wij hot voorstel krijgen om het schutten op Zondag in de 4 resteerende maan- don van het jaar te doen vervallen, dan zou mij dat te lang vallen. Kan de heer van Galen zoggon, wanneor zoodanig voorstel zal komen, dan kan ik gevolg geven aan zijn wenk om mijn voorstel in te trokken. Andors moet ik het handhaven. Do heer van Galon: Daarvoor is geen tijd te bepalen. Ik meen echter in' den geest van hot college van B. en W. te spreken, als ik den hoer Vorgoer de toezegging doe dat wij hetgeen hij hoeft ter sprake gebracht ernstig mot don Havonmees- tor zullen bespreken. De heer K o 1 ij n M. de V.Ik heb het voorstel van den heer Vergeer ondersteund met de bedoeling het in bespreking te doen komen maar niet met de bedoeling om zonder nadere toelichting zijnerzijds daarmede mede te gaan. Ik wil vorklaren, dat ik mij in deze geheel schaar aan de zijde van den hoer van Galen .gfi ook aan den heer Vergeer den raad wensch te geven een misschien wat langoren weg te bewandelen dan hij wil maar dan toch in olk geval een weg, die wat zekerder tot het doel leidt. Wannoer deschip pers langzamerhand gewend raken aan het idee, dat niet te allen tijde des Zondags geschut kan worden en wan neer geleidelijk do gelegenheid om op Zondag te schutten wordt verminderd, dan wordt de weg gebaand tot alge- heele afschaffing van het schutten op Zondag. Ik wil dus den heer Vergeer den raad goven om in deze gevolg te geven aan do wenk van don hoer van Galen. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer Vergeer komt in stemming en wordt verwor pen met al gemeene stemmen op 2 na, die van de heeren Vergeer en Dessing. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde: De ontwerp-Verordening op den Burgerlijken Stand. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot verbouwing der aangekochte woningen aan de Nieuwe Haven. De beraadslaging wordt geopend. De hoer van E ij k M. de V. De leden van den Raad staan hier weder voor oen betrekkelijk kleine zaak, die echter toch ook een groote zaak is. Hier wordt aangevraagd f 7500. en ik wil wel verklaren dat ik wer kelijk schrok, toen ik van deze aan vrage kennis nam. Toen ons werd voorgesteld het Boschhofje aan te koopen is ook ge sproken over die huisjes aan de Nieuwe Haven en merf heeft toen gezegd, dat 4 van die 6 huisjes goed bewoonbare huisjes waren. Nu wordt ons mede gedeeld, dat een verbouwing noodig is, die f 7500.zal kosten. Ik kan mij hiermede niet vereenigen zonder nader daarvan op de hoogte gesteld te zijn. Ik zou het inderdaad gewenscht achten dat do leden van den Raad in de gelogenheid werden gesteld om die woningen eens te gaan zien en eenige toelichting omtrent die noodig geachte verbouwing te krijgen. Een eigenbouwer rekent voor den bouw van zoo'n huisje gropd en heiwerk inbegrepen f 1700.— dat ftiaakt voor 6 huisjes f 10200. Daar voor hoeft men dus 6 geheel nieuwe huisjes met grond en hoi werk er bij. In dit goval heeft de gemeente den grond of het aanwezig heiwerk al dan niet voldoende is voor de nieuwe huisjes hier weet ik niet, maar ik neem aan dat het wel voldoende is. Welnu, zonder grond en heiwerk komt de bouw van een nieuw huisje op f 1300. dus voor 6 huisjes op f 7800. Wanneer ik dienaangaande geen nadere gegevens kan krijgen op de plaats zelf en mij niet duidelijk ge maakt wordt dat die verbouwing hoog noodig is, kan ik dit groote bedrag daarvoor niet toestaan. Dan is er nog iets, wat ik gaarne zou wensclien, n.l. dat de Wethouder van Publieke Werken, die indertijd bij de behandeling van de verordening op de brandweer in deze zaak toch een voorname advisour is geweest, tegenwoordig is bij de bespreking van deze quaestie, opdat ik hom zal kun non vragen wat ik wensch te vragen. Ik heb derhalve de eer voor te stel len, dat de leden van den Raad door B. en W. in de gelegenheid gesteld worden op eon door B. en W. vast- gestolden dag of dagen en uren de woningen, bedoeld in No. 76 van de ingekomen stukken, in oogensohou^v te kunnon nemen om over do ver bouwing de noodige inlichtingen te kunnon ontvangen en daarom voor loopig No. 76 van do agenda af te vooron on opnieuw ann do orde te stellen wanneer de Wethouder van Publieko Werken togenwoordig zal zijn om zoo noodig diens opinie te ver nomen. Hot voorstel van don hoor van Eijk wordt voldoende ondersteund on maakt mitsdion oon onderwerp van beraad slaging uit. De voorzitter: Het zal den hoeren duidelijk zijn, dat niemand lie ver dan ik verlangt, dat hier de in lichtingen gegeven worden door den Wethouder van Publieke Werken, maar hot is de vraag wannoer hy tegenwoordig zal zijn. Ik kan alleen mededpelen, dat de Fabricage-Commissio indertijd aan B. en W. heeft voorgesteld om deze huis jes aan te koopon en te bestemmen tot woningen voor gemeente-werk lieden. B. en W. zijn, evenzeer als de hoer van Eijk, van oordeel geweest dat de woningen mot betrekkelijk geringe onkosten daarvoor geschikt te maken waren, maar het is gebleken dat de werklieden, waarvoor de wo ningen bestemd zijn, niet genegen zijn zo te betrekken. Het deskundig lid der Fabricage-Oommissie heeft de woningeu in oogensohouw genomen en heeft verklaard, dat de bezwaren der werklieden gegrond waren. Toen restte aan de Oommissie en aan B. on W. niets anders dan te komen met dit voorstel, dat, wat B. on W. betreft, zeer noode is gedaan. Ik heb tegen de motie van den heer van Eijk geen bezwaar, behalve wat het slot betreft, waar uitgesproken wordt dat het voorstel van B. qn W. aan de orde aal gesteld worden wan neer de Wethouder vau Publieke Wer- ken tegenwoordig zal' zijn. Dit is isu wat ik op dit oogenblik onmogelijk kan boparon. Ik weet niet, wanneer dat het goval zal zijn en de Fabricage- Commissie stelt er prijs op, dat de beslissing niet al te zeer zal worden vertraagd. Ik geef den heer van Eijk dus in overweging om, aangezien waarschijn lijk wel op andere wijze het oordeel van den heer Noderhorst te vragen ia uit zijn motie te doen vervallen, dat met de behandeling van dit voorstel zal gewacht worden tot de heer Neder- horst weder tegenwoordig zal zijn. De hoer van E ij k M. de V.Het was mij aangenaam van U te verne men dat het ook B. en W. zeer tegen gevallen is. Het valt niet tegen te spreken, na hetgeen indertijd over die woningen hier is gezegd moet het elk lid van den Raad wel tegenvallen U vernemen dat er zooveel aan die wo ningen moet gedaan worden. Wat betreft de quaestie van het bewonen dier huisjes, het is noodig dat de leden in de gelegenheid gosteld worden om de woningen te bekijken. Dan is hot beste dat daarvoor, gelijk ik heb voorgesteld, een dag bepaald worde. Dan kan er over gesproken worden. Wat aangaat de quaestie van het tegenwoordig zijn van don heer Nedor- horst bij de behandeling van het voor stel, ik weet hoe zijn toestand is, maar wetende ook, dat hij altijd zeer veel belang heeft gesteld'in die zaak, wat de brandweer betreft, geloof ik dat, wanneer in overleg met hem treedt) hij bereid zal gevonden worden in eon vergadering, waarin dit punt zal be handeld worden, tegenwoordig te zijn. Ik handhaaf dus mijn motie onver anderd. Do beraadslaging wordt gesloten. De motie van den heer van Eijk komt in stemmingen wordt met alge- moene (15) stommen aangenomen. Do Voorzitter: Ingevolge deze beslissing is het voorstel van B. en W. van de agenda afgevoerd. Aan de orde De begrooting voor 1913 en 1914 van den Armenraad en hetdaarmodo verband houdende voorstel tot wijzi ging der gemeente-begrooting voor 1913. Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter: Do hoer Vor geer verzocht tot B. en W. een vraag to mogen richten over de z.g. hekel- schuur in de Wilholminastraat. Kan de Raad goedvinden, dat do heer Vorgoer die vraag stelt? Aldus besloten. I De heer Vorgeer: M. de V. Eonigen tijd geleden is ovor die z.g. hokelschuur gesproken toen was zij in oon bouwvalligen toestand, maar ik weet niet of de heeren in den laatston tijd in de Wilholminastraat zijn geweest nu is het oon ruïne geworden. De dakpannon zijn bijna alle verwijderd. Ik wil nu aan B. en W. vragen, of hot niet mogelijk ware de schuur ge heel op to ruimen of te herstellen, zoodat het er daar weder fatsoenlijk zal gaan uitzien. Wat moeton do vreem delingen er wel van donken De Voorzitter: Tot mijn leed wezen moet ik don heer Vorgeer ant woorden, dat de wettelijke voorschrif ten B. en W. niet de bevoegdheid geven om de slooping van dit gobouwtje te gelasten. Aangezien hot geen wo ning is en dus de woningwet daarop niet van toepassing is, hebben wij helaas niet de bevoegdheid om her stolling te gelasten. Ik kan dus don heer Vergeer geen bepaald afdoend antwoord geven. Ik zal gaarne de zaak nog eons ter sprake brengen ten einde na te gaan of op andere wijze iets tot verbetering is te doen, maar mot dwingende macht zouden B. on W., geloof ik, niot zeer gemakkelijk kunnen optreden. De heer Vergeer: Ik meende den hoer van Eijk to hooren zoggen dat hij van plan was de schuur te koopen. Do heer van E ij kM. do V.! Ik zou niet in het openbaar over deze zaak gesproken hebben, maar nu de heer Vorgoer mij verkeerd verstaat dien ik eenige inlichtingen te geven. Indertijd, toen de oude heer Bellaart nog leefde, heb ik getracht de schuur te koopenik zou dan met eenige leden van den Raad haar aan de ge meente cadeau hebben gedaan. Ik heb er toen oen bod op gedaan ik heb or met den eigenaar over gesproken en deze heeft mij toegezegd mij do schuur te verkoopen, maar de oude heer Bellaart is helaas onverwacht overleden. Nu toeet ik niet, of de zoon genegen is de schunr te verkoopen. Het is een qnoestio van geld. Wanneer de ge meente de schunr wil koopen, dat is het aan den heer Bellaart te vragen. Vergis ik mij niet, dan zou ik de schuur voor f300 gekregen hobben, maar of dat nu nog zou gaan weet ik niet. De Voorzitter: Laat ons hopen dat hernieuwde pogingen van den heer van Eijk kannen leiden tot het aan de gemeente ten geschonke geven van dit gebouwtje. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Do onzedelijke korte broek. Do Beiorscho geestelijkheid heeft den oorlog verklaard aan de korte broek van de mannen. Naar aanlei ding van een polemiek in de pers heeft do geestelijkheid besloten dat de vaandels van veroenigingen van man nen die do korte broek, welke door oen cloricaal blad zee werd aangeval len, dragen, geen zegen znllen ont vangen. (N. Crt.) Het einde van een roover. Op eigenaardige wijze heeft een Rus sisch roovorhoofd oen einde aan zijn levon gemaakt. In het dorp Kartoesjino bij Taganrog verschoen het roover hoofd Trojauof, die de geheele om geving door zijn wandaden ontzetting inboozemdo, temidden van eon groep boeren en verzocht een vlammetje voor zijn sigaretto. Nadat hij zyn siga ret had aangestoken trad hij terzijde, nam een dynamietpatroon in den mond, stak zo aan door de cigarette en sprong in do lucht. Hij moet de daad hobben "verricht uit berouw over de talrijke door hom gepleegde moordon. J (N. Crt.) Overreden on gedood. Men meldt uit Amsterdam Gister morgen hoeft even voor het station Muidorpoort een treurig ongeluk plaats gehad. Twee dochtertjes van G. C. Schuurman, wegwachter ann den noor- dor Ringdijk te Watergraafsmeer en 12 en 6 jaar oud zijnde, zonden hun grootmoeder op Oostenburg gaan be zoeken. Een der kinderen wilde den spoorweg volgen omdat dan de afstand korter zon zijn, doch het andere meisje wilde langs do Oostergasfabriek gaan. Ten slotte gingen beiden toch langs den spoorweg. Het was juist tijdons hot onweer dat circa half twaalf boven Amsterdam woedde. Vermoedelijk heb ben do kinderen tengevolge van de zware hagelbui den aankomenden trein uit de richting Utrecht niot gehoord, althans oer het jongste kind den tijc had om van do spoorwegrails zich te vorwijderon, werd het ongelukkige kind voor de oogen van hanr oilder zusjo door den trein gegrepen en on middellijk gedood. Ilot lijkje werd naar het Bnitongnsthuis vervoerd. Onweer. Zondagmorgen ontlastte zich te Koog a/d. Zaan een hevig onweer, go- paard met zwaro regenbuien en hagel slag. De bliksom sloeg in een porcoel aan hot Roëlenpaddo schoorsteen bozweok, de inboedel werd gedooltolijk onderstboven gekoerd. Aan do Juliana- straat had het percoel van den heer K. hot goducht te verduren een glas ruit werd ingedrukt, terwijl op het dak van do Zaanlandscho Stoomdruk kerij de vlaggestok versplinterd werd Zondag is tijderts het hevige onweer ter hoogto van Noordwijk op do Noord- zeo een jacht vergaan. Do vier opva 'renden, 3 Duitschers en 1 Hollander zijn door de Noordwijkscho redding boot gered on te Zandvoort in een hotel ondergebracht. Zondagmiddag om 12 uur vernielde de bliksem tijdens een kort maar hevig onweder een der fabrieksschoorstoenen der spinnerij van de firma Pieter van Dooron to Tilburg. Do schade beperkt zich tot don schoorsteen, verder schade aan daken on storingen in de lichtleidingen en aan de electrische klokken. (Hbl.) Eeu nuttige maatregel. Aan het personeel der posterijen, dienstdoende op de spoorwegen, zullen vanwege 't hoofdbestuur van dezen tak van dienst, verbanddoosjes worden verstrekt om eventueele verwondingen bokomen in de uitvoering van don dienst-, zelf te kunnen verbinden. Een korte beschrijving hoe men te werk moet gaan bij eenig ongeval, zal in elk doosje worden ingesloten. Zakkenrollers aan het werk. Op het terrein waar Zaterdagmiddag te Vlissingen het concours hippiquo I plaats had werden in korten tijd een drietal horloges, waaronder één mot een waarde van f 300, gerold. Vooraf had de politie in de plaatselijke bla den voor dit gevaarlijk soort mon- achen gewaarschuwd, maar toch heb ben zij een goeden slag geslagen. Zelfmoord bij dieren. Onlangs heoft te Pnrrjs een giraf zelf moord gepleegd. Naar aanleiding van deze wanhoopsdaad heeft de Franscho geleerde Edgard Lelongeens nagegaan, of de zelfmoord vaak voorkomt bij dieren. Het bleok, dat er slechts bo- jaaldo rassen voor in aanmerking ko lomen en dat deze alleen tot do hoogsto soort behooren. Het is meermalen voorgekomen dat een hond na don dood van z'n baas het graf niet wilde verlaten en er eindelijk den hongerdood stierf. Zoo kwam onlangs ook een kat aan haar einde, toen de „vrouw" een 70-jarig pooseliefhebstertje was gestorven. Door Monter.egrijnen wordt beweerd, dat muizon, die van alle voedsel verstoken zijn, zichzelf doodbijten. Cuvier nam eens den zelfmoord van oen zijde-aapje waar. Het arme dier treurde om den dood van zijn wijfje. Oude, verzwakte gazellen verlaten hun kudde en sterven in eenzaamheid. Er wordt verteld, dat adelaren die zich de krachten voelen begeven, hun kop te pletter vliegen tegen de rotsen. Het is echter waarschijnlijk, dat de verzwakte dieren op de rotsen omlaag storten (Vov Medicorum) Do politie te Zeist heeft naar de N. R. Ct. moldt, in den nacht van Zatordag op Zondag een tweetal Duitschors gearresteerd, die oen oogen blik te voren hadden ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa van den heer G. Blaauw aan do Schaerweyder? parklaan. Do dieven die door het keu kenraam waren binnengekomen, had don dit raam en de deuren in den gang openbobroken met beitels en ander gereedschap, dat zij uit een in aanbouw zijnd pand haddon wegge nomen. Onraad bespeurende begaven zij zich naar buiten en violen daarin handen dor politie, zoodat niets ont vreemd kon worden. Goed afgeloopen. Bij het vertrëk van trein 68, die om 3 uur 16 min. uit 's Gravonhago naar Amsterdam vertrekt, had Zaterdag middag naar do „Haagscho Courant" meldt, op hot station S.S. oen 12- a 13-jarigo jongen, die buiten de k;ap het vertrek gadesloeg, zijn hoepel naar den trein uitgestoken. Het speeltuig bleef haken aan een der portiorkruk- ken, waardoor de longen die niet los liet word meegesleurd en tusschen perron en trein goslingerd. Het publiek trachtte vergeefs door gillen en schreeuwen de opmerkzaamheid van den machinist to trekken. Eon treinsmid had de tegenwoordig heid van geest mot levensgevaar tus schen de rijtuigen te springen, om de luchtrom in werking te stellon on don trein te doen stoppen, wat hom spoedig güiukto. Do jongen werd daarop uit zijn benarde positie bevrijd, zonder dat hom eenig letsel was overkomen Vreeselijk ongeluk. Vrijdag heeft in Cottica (Wost-Indië) oon verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een oude man van Stuk-Clarenboek begaf zich naar don winkel. Naar gewoonte nam hij zijn geweer mode. Zijn vrouw en oon klein meisje liet hij goed en wel in de woning achter. Bij zijn terugkeer meende hij in het gowas achter zijn huis een dier te zien. Hij schoot, en hoorde tot zijn ont zetting onmiddellijk daarna men schel ijk angstgeschrei. Op den roep van het meisje: „grootpapa, gij hebt ons geschoten" snelde hij toe, en vond zijn vronw doodelijk gewond ter aarde liggen. Bijna op hetzelfde oogenblik gaf zij den geest. Hot meisje was licht verwond. Kort na het gebeurde verscheen de commissaris op het terrein, om een onderzoek in te stellen. De lijkschou wing vond den volgondon dag plaats. De oude man was dor wanhoop ten prooi. Men hoeft zielsmedelijden met den stakker, die nn bovendien in arrest zit. De vrouw was zijn eenige steun (De West.) GOUDA, 12 Augustus 1913. Zatordag slaagde to Utrecht voor het examen hoofdacte Mej. D. J. Kra mer alhier. Uitslag verkooping. Bij de gisterenavond door Notaris J. Koeman te Haastrecht in het hotel „de Zalm" alhier gehouden verkooping is de uitslag als volgt: Perc. 1 en 2, Wind- en Stoom- korenmolen „De Roode Leeuw" met woonhuis en verdere betimmering van orf, aan de Vest to Gouda nos. 83—86 en 32, koopster de N.V. Morx Có's. Bank te Rotterdam voor f 15.000. Perc. 3, Gebouw met erf en grond aan de Molenwerf no. 16 te Gouda, kooper de heer B. de Jong teGonda voor f1900. Waddinxvecn. Baldadigen heb ben don Zondag benut om eon paar arme visschers, in Bloemendaal woon achtig, te berooven van hun visch- bootjo, 't eenige middel voor hen om in de behoefte van hun gozin to voor zien. Men vond het vaartuig geheel vernield, in het land. De politie hoeft de zaak in handen. Meermalon kwamen bij de politie klachten over bestuurders van honden karren dio hunne voertuigen maar op den weg laten staan, zondor do ver- eischte maatregelen te nemen in het belang der veiligheid. Thans heeft zij proces-verbaal opgemaakt tegen zeke ren v. T. die zonder voldoende voor zorgen een paar uur zijn kar onbe heerd liet 9taan. Van tijd tot tijd besloeg zo den geheelen weg. Doordat zij niet voldoende uit koken reden twee fietsers in hot Dorp tegen elkaar aan, zoodanig dat de voorwielen der fietsen gehoel mis vormd waren. Een der wiolrijders moest zijn hand laten verbindon, daar de?ef voot een groot deel ontveld was. Met ingang van 16 dozer is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbaro lagere school aan het Dorp alhier, mejuffrouw J. O. Edauw te Gouda. De door hot Burgerlijk Arm- bos tuur voor 1914 opgemaakto bögroo ting bedraagt in ontvang en uitgaaf f5:i46,85. Gorekond wordt dat oon subsidie alt do gemeentekas noodig zal zijn van f 5250.— togen f 5380.— over 1913. -,ruUU j -- De langs den Kleiweg wonende landbouwers in den polder Bloemen daal zullen zich tot den Gomoontoraad wenden, mot verzoek to beworken, dat ook déar in do behoefto aan goed drinkwater wordt voorzien, door water uit do waterleiding per gesloton vaar tuig aan to vooron. Vermoedelijk houdt dit verband met do iu don laatston tijd aldaar voor komende typhusgevallen. Do politie heeft Maandag weer de ha iden volgehad aan oen drietal zigeum rgezinnen, dio hot do winko- liors aan de Zuidkade en de landbou wers in don Zuidplaspoldor zeor lastig maakte mot hunne bekende praktijken. Zevenhuizen. Mon vorzookt ons er op te w hen dat niot de Ned. llorv. Gemoento a.hier oen bijdrage hoeft ontvangen van de Synode der Ned. Ilorv. Kork, doch dflt dozo is goschon- kon aan de Ned. Horv. Gemoento te Zovonhuizen in de provincie* Grorun- gen. Krimpen a. d. Lek, Van de werf der firma B. Pot is met goed gevolg te water gelaten de van staal gobouwdo sloepkaan „MementoVivore' voorden hoer G. v. d. Zalm te Rotterdam. Het schip heeft een lengte van 46.5 M., een breedte van 7.5 M. en oen diepte van 2 M. en is groot 515 ton. Onmid dellijk daarna word do kiol gelegd voor een ander schip lang 50 M„ breed 6.55 M. en diep 2.2 M., groot 530 ton, voor rokening van Gebrs. Paopo, te Rotterdam. In een onbewaakt oogenblik ge raakte het 2-jarig kind van J. Ham burg «polende in het water. Do moedor die het ongeluk bemerkte aarzelde geen oogenblik en sprong de kleine na. Ze was ochter niet by machte haar lieve ling te redden en zou met hem zyn verdronken, als de buren niet waren toegeschoten en hot genoegen hadden mogon smaken beiden op het droge te brengen. Lekkerkerk. Zondagavond hield do af deeling lekkerkerk der Ned. Voreeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken, haar 3-maan- delijksche ledenvergadering, waarin o.m. besloten werd, met het oog op het succes van zusterafdeolingen, ook voor hier de geheel-onthouders-toonoel- vereoniging van Gouda voor hot op voeren van een tooneelstak uit te noodigen, en tevens den heer West- mijsen, uit Loiden, uit te noodigen voor een spreekbeurt, in eer» nader te bepalen openbare vergadering. Daarna werd op voorstel van één der leden besloten, pogingen aan te wenden tot het vorkrijgen van een blauwo vlag, met de bekende initialen N. V. met bijschrift. Nieuwerkerk ajdIJsel. Zon dagmorgen 8 uur werden hier onge veer 2000 duiven losgelaten vanwege den Nionwen Rottordamschen Post- duivenbond te Rotterdam, voor de laatste africhting in dit soizoen naar WunBtorf. Dat dit veel bokijks trok, behoeft nauwelijks gozegd. Schoonhoven. De directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, do hoer B. H. C. Schüuikes is mot ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot directour van het kantoor te Lisse. - Onder commando van kapitein J. A. Brandon zal do instructie-com pagnie alhior van 15 tot 26 Septem ber kampooren in do Logerplaats bij Oldebroek, tot het houden van schiet oefeningen. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lsto kw. 45, 2e 40 en 3e 35 cont por half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeion goed nangevoerd. Vette Kalveren, goode aanvoer, lsto kw. 32, 2e 28, 3e 24 cent por half kilo. Stieren goede aanvoer, lsto kw. 36, 2o 31, 3e 26 cent per half kilo. Grnskalveren goed aangevoerd. Do handel was prijshoudend. Demobilisatie. Bof.kaup.8t, 11 Aug. Itot koninklijk besluit is getoekend, waarbij do demo bilisatie bevolen werdt op 13 Augs. Sofia, 11 Aug. Do demobilisatie is heden begonnen. De troepon zijn roods op weg naar hunne garnizoonen. Softa, 11 Aug. Berioht wordt dat langs den weg die de talryko legor- macht dor Griokon door de Stroema- valloi noemt, allo dorpen en gehuchten in brand worden gestoken. Cholera. Sfiiajf.wo, 11 Aug. In hot district Toesla zijn 6 gevallen van cholera waarvan 3 mot doodolijkon afloop. Gasverstikking. In eon woning in de Van Motoron- strant te Rotterdam werd hodenmor- gen do 2l-jarige kantoorbodiondo J. W. bewusteloos to bed govondon. Do gaskraan op do slaapkamer was niet goed gesloten. Allo pogingen om het bewustzijn te doen torugkoeron mis lukten. II. M. de Koningin-Moedor zal 1 Sept. een bozook brongon aan do Baronie-tontoonsteUing to Breda. Waddinxvoon, 15 Aug.,, 2 uur. Arch. J. Bottenberg te Oud-Beiorland in hotel Do Unie: het bouwen van oen winkelhuis met bovenwoning aldaar. Krimpen a.d. Lok, 21 Aiign»tus 10 ure. Do bouwkundige I). Burger in hot Sociëteitsgebouw van don hoer Bouterhet amoveeron van vier oude en het bouwen van vior niouwo wo ningen aldaar. GOUDA. GEBOREN9 Aug. Laurentuis Godefridus, ouders L. G. A. Veldt en N. do Bruijn. Johanna, Catharina, ouders J. W. M. Botterop en J. Fon tein. 10. Arnoldus, oudors A. van den Heuvol en L. van Es. Wilhel- mina, ouders G. J. Lugthart en A. Bel. 11. Josephine Caroline Johanna, oudnrs J. W. W. Reekers en H. B. M. J. van Menrs. OVERLEDENA. J. G. II. Beijle- lcveld, 18 mnd. M. de Lange, 78 j. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 758.6 te Valencia, laagste stand 754.6 to Vest manver. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden uit noor delijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tempe ratuur. KCHT -xCTO*IAW*r£ VAN DKN Mtaatsleenlngeu. Ned. Cert. Workelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet.. Id. Obligatio Go Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl Binnonlond Obl. 5 pet. Brazilië Funding Leo- ning 5 pot. d. ObT. 1889 4 pet. Venezuloa Dipl. Schuld 1905 3 pet. Batik- en Crcdiet-iiisfel lingen. Fed. Bankaandoelon ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smolting Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. t Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handolsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandol-Mij.O.v.A. Nynbouw Nycn. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Txibong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsoho Potroloum In- dastrio Mij. Gow. A. Kon. Nod. My. totExpl. v. Potr, Bronn. C.v.A. „SheW" Tho Transp. Trad Cy. C. v. O. A J Scheepvaart llljfn. Nnd.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Prof. A. Tabak-Oudernemingen. Bind joy Tabak Mij.A. lltrirsen. Mnxwol Land Gpant Cort. v, Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. spoorwegen. Holl. IJzoron Spoor- wegmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. (io Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cort. v. gow. A. Wabash Gow. Aand. Premleieeningen. AmstordamAand. 3 pet. Hongarije. Theiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4*/2 pCt. Amorikanen vast,, vooral Steels en Amalgamated, Mijnen flauw, Rubbers lager, Petroleum flink verbeterd, Ta bakkon oijer 't algemeen vast, culturen prijshondond, Nat. Staatsf. zeor kalm, Buitenl. ovenoens. 13. Vorige Koer». Kocra van hedcu. 77»/, 83 82%, 100'/, 100'/, 86 Vi 85% 90 V, 8 49/,„ 80 84"/,, 38 40 103'/. 78% 103'/, 79% 60% 116 46 47% 06'/. 07 23'%, 02% 04% 213% 260 189»/. •214% 14'/, H'/i 160 52»'/,, 159'/, 52"/,, 181'/, 184% 638 642 686 199'/, 19»'/, 114% 114% 4% 106% 3 9'/. 9% 89 90'%, 00'/, 60% 185'/, 93'/, 95 95 29'/, 29% 162'/, 4"/,, 164% '100% 100'/, 144'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2