VAN IE ip’t MERK te letten HTS, EISEL DE VIOOLSPELER. nbiedingen 0 Courant JT 52e Jaargang. Donderdag 14 Augustus 1913. No. 12249. en Svi.itexila.xxd. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. STID-A.. k ÏXlZOIg, XTienj-’ws- ezx -^ud.’vertezxtïe'bleLd. voor G-oixd.eu ezx Oïxxstxeleeaa Verschijnt dagelijks «wljfe/»- behalve Zon- en Feestdagen. /AAYZONEN CHEM. MES l h a nd el. adres 8. Gouda. en Heem Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. tentien kostei uitbetaling: hij iKENHUlfi, nenige huismoeder L STERK UILLIJK VERKRIJGBAAR :N RIJWIELHANDEL ICEERD ND iHOLLAND. Vrij bewerkt door AMO. GOUBSCHE COURANT zijn moeder karakter van dwaze, hartstocht^ moeder bediert niet. Hij was liefdevolle behande- nooit misbruik van „van eon on taan, gelieve dan een nden, aan een der of per tolephoon it Bestuur, Zoofz. CZ1G, vice-Voorz. Penningm. IN, Secr. GAZTJN VAN THEEËN worden erd in verzegelde van vijf, twee en f on een Ned. one molding van Nom- Prijs, voorzien van taand Merk, vol- i Wet gedeponeerd, tot do uitvoering jeerde orders aan- id C. BIJL, EEBAART Lz. end aan 1 „Reunie". 8'/2 u. Gouda Volksbond sbruik. twij geregeld tijdig *en ontvangen van orten, vermakelrjk- eze dan in onze in. man 4 Zn., Gouda Hollandsche officieren voor Albanië. De Londenscho correspondent van do Tol. schrijft d.d. 11 Augustus: Eonigo dagen geleden stond in en kele Engolscho dagbladen een bericht, dat de gezantonconferentie alhier zou hebben besloten tot de regeoring van ons land het verzoek te zullen riohton, een aantal Hollandsche officieren be schikbaar te willen stellen voor de organisatie en leiding van oen corps gendarmes, ton behoove van don nieu wen ttaat Albanië. Dat bericht schoen slechts een gerucht te zijn, wel in do „Daily Telegraph" opgenomen, maar starre dogmaticus, behield de leiding tot nu enkele jaren geleden zijn piek te hem noodzaakte zich in het poli tieke leven meer achteraf te houden. En thans is hij heengegaan, zijn par tij achterlatende op een maehtsstand- punt, nooit gekend! Een eere-saluut aan den grooten leider aan een touwtje te trekken.... en de rok verandert in een Zouvon-brook, welke de draagster de volle vrijheid van het beengebruik laat. Is do vluch teling ingehaald, dan wordt ovon ge makkelijk de broek weer in oen rok veranderd. Inderdaad hot ei van Columbus I Italië. Ernstige ontploffing. Gisteren zijn to Rome twoo bewaar plaatsen van granaten, aan den Tibor gelegen, in de lucht gevlogen. Drie soldaten, die daar aanwezig waren, werden gedood. Balkan-Staten. Gelukwpnschen. Keizer Frans Jozef seinde aan Ko- ning Carol „Ik verzoek u mijn hartelijkste go- lukwonschen te willen aanvaarden mot het onder uw leiding voltooide vre deswerk, dat oen eindo maakte aan hot bloed vergieten op den Balkan on aan uw land don vrede verzekert. Ik zal, evenals in het verleden, ook in de toekomst levendig belang blijven stellen in alles wat het welzijn van uw land en van uw persoon bevor dert.” Carol antwoordde„Uwo zoo har telijke gOlukwenschen verheugen mij zeer en ik dank u van ganscher harte voor deze nieuwe proeve van trouwe vriendschap, vooral getoond in oen moeilijk oogenblik. Moge de verkregen vrede duurzaam zijn on tot geluk van onze staten do rust terugbrengen op het in de laatste jaren zoo zwaar beproefde Balkan- schioreiland. edebest" 8*/2 uur, ^mmissie v. Open beiden verliefd op hetzelfde meisje en besloten om haar te vechten. Het duel had inderdaad plaats, met alsreonige getuige het meisje. Nadat do beide duellanten elk drie revolverschoten op elkaar, hadden gelost, zonder resultaat, stormden zij met getrokken mes op elkaar los, en na een korten, verwoeden strijd doodde de zoon den vader door een stoot in het hart. De dader is reeds in hechtenis. Mémoires. Mevrouw Crespy, de schrijfster, die naar men weet, vrijgesproken is van den moord op haar minnaar, den pas toor Chassaing, heeft natuurlijk onmiddellijk allerlei aanbiedingen ge kregen van dagbladen en uitgevers voor haar „mómoros". Clément Vautel, de schrijver der bekende „Propos d’un Parisien” in den Matin, meent zelfs, nog al hatelijk, reeds den „geheel nieu wen" titel van mevrouw Crespy’s mó- mores" te kunnen modedeelen„Mes confessions" waaruit men ook de conclusie kan trekken, dat Vautel niet veel waarde hecht aan hot vrijsprekend oordeel der Agonsche jury. Vautel boomt dan aldus geestig over deze manie van mémoires-schrijven voort Ik stol me voor, dat de heer Depor- dussin thans de bekoring van zijn tij delijke afzondering verhoogt door ook do herinneringen uit zijn veelbewogen loven neer te schrijven. Titel „memoi res d’outro-bomme”, Mevrouw Steinheil hoeft haar ge denkboek in Engeland gepubliceerd. Ik wacht nog op die van Nestor Nes tor Wil mart. De affaire van den collier zal ons ongetwijfeld ook een bouquet onbescheiden onthullingen brengen.... Echter is daar de naam van den auteur nog niet van bekend. Vroeger, gaat Vautel dan voort, lieten de romanschrijvers hun feuille tons in de gevangenissen maken. Thans is dat niet meer mogelijk. De gevan genen zijn bezet met hun eigen lite- rairen arbeid zij schrijven hun me moires, waarnaar het publiek met ongedijld uitziet. Tot nu was deze gevangenis-copie slechts het gevolg van overtreding en misdrijf. Doch de moeilijkheid om die gedrukt te krijgen zal dezen toestand onderste boven werpen wij zullen den jeugdigen schrijver krijgen, die iemand doodt om naam te maken en eon uit gever te vinden. Welbeschouwd zal dit een vorzach- kast eens na. Daan letjes, inmaakpotten, zoor geen waarde Amerka. De Indianen in Brazilië. Men herinnert zich dat do Britscho commissie, die zich bezig heeft ge houden met het onderzoek naar de gruwelen in Patumayo geploegd,o.a. verklaart heeft dat deze wreedheden een gevolg zijn van den treurigen onbeschermden toestand, waarin do Indianen in Z.-Amerika verkoeren. Naar aanleiding hiervan heeft do Braziliaanscho regeoring aan haar Berlijnsche vertegenwoordiger het vol gende telegram gezonden „Wees zOo goed bekend te maken, dat de toestand der indianen in Bra zilië verschillend is van die, welke door de Britsche commissie is vast gesteld en dat zij steeds door de Bra- ziliaansche regeoring worden be schermd. Sedert 1910 is er in het mi nisterie van Landdouw een afzonder lijke afdeoling voor do bescherming dor Indianen en voor de behartiging van hun belangen. Tot dit doel is Brazilië in tien groote inspecties ver deeld, met inspecteurs en ambtenaren, die alle onder oen centrale leiding in Rio de Janeiro werken. Alleen in het Amazonagebied (het rubbergebied) zijn vier inspecteurs. Eenige millioenen worden jaarlijks voor dezen dienst ten behoeve der Indianen besteed.” De rok-broek in dienst der politie. Te Chicago zijn naar men weet sedert eenigen tijd eon aantal vrouwe lijke politieagenten werkzaam. Zij ver- nchtén uitnemende diensten, maar, naar aan de Daily Telegraph wordt bericht, haar kleeding bleek soms eon geducht beletsel bij een arrestatie met lange rokken is het moeilijk een vluch teling in te halen. Volgens genoemd blad zal daarom de dienstkleoding dier vrouwelijke agenten aldus veranderd worden. Zij krijgen een rok, die uiterlijk volkomen gelijk is aan een moderne nauwsluiter. Tracht echter een arrestant^ er van door te gaan, dan hebben zij maar Spanje. De staking te Barcelona. Uit Barcelona wordt aan de N. R. C'rt. geseindDo toestand blijft dezelfde overal heerscht rust. Een vergadering, die gisteren in het volksgebouw zou worden gehouden, is door den gouver neur verboden. De talrijke aanwezigen zijn toen kalm weggegaan. Alleen een klein groepje stakers maakten wat kabaal, doch werd zonder moeite uit eengedreven. De gouverneur heeft gisterenavond de werkgevers tot een vergadering bijeengeroepen. Frankrijk. In het Fransche dorp Bussière (dep. Grouse) heeft eergisteren naar do Temps bericht, een duel plaats gehad dat zeker een unicum in de geschiedenis van het tweegevecht is. De pachter Blanchard en zijn zoon, die het toch al niet te best met elkaar konden vinden, waren ITEIT IN PRIJS DEK ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. BOER onden, leloos- i enz pakje zich dan ook wel geschikt heb ben naar de eisehen van zijn vader en zijn moeder zou hem niet geprik keld hebben in zijn trots, door zijn vader voor te stellen ais oen dwin geland, een tyran, wiens onrechtvaar dige handelwijze alle verzot billijkte. Zoo gingen moeder en zoon voort als vroeger, doch met nog grootere om zichtigheid. Allan was ongeveer zestien jaar oud, knap van uiterlijh, aangenaam in zijn manieren en door zijn viool spel had zijn naam reeds een goeden klank gekregen in de muziekwereld, alles echter zonder dat zijn vader dit wist. Deze was morgens niet an ders dan tijdens het spreekuur thuis en voor de rest van den dag niet anders dan om te etert on te slapen. Op zekeren dag komt hij echter in den namiddag thuis en Is niet weinig verwonderd, dat hij op de eerste ver dieping muziek hoorde. Hij ging daarom de trap open opende ziicht de deur van het salon, dat bestond uit twee groote kamers in hot mid den door openslaande deuren geschei den. In de eene kamer zag hij een groep dames rondom zijn vrouw, die vele complimentjes ontving over de schoonheid en het talent van haar zoon. In do andere kamer zag hij n groep bekende muzikanten en muziek liefhebbers om zijn zoon staan, ter wijl er een Allan op de piano bege- De crisis. Het Persbureau Vaz Dias te Amster dam meld aan do bladon Omtrent het verloop van de crisis kan slechts worden gemold dat do oplossing nog uiterst onbestemd is. Wat de gisteren genoemde namen aangaat, zoowel kolonel N. Bosboom als de Staatsraad prof. Oppenheim spraken elk voor zich het gerucht tegen. De mogelijkheid bestaat dat mr. Fokker, uit Utrecht, als zoovele ande ren gepolst werd, doch ook do voor zitter van den Centralen Raad van Beroep sprak van oen „canard”. Hef Utr. Dbl. schrijft Naar aanleiding van hot gisteren door ons uit do Nederlander ovorge- nomon bericht, waarin mr. Boers te Utrecht genoemd werd als aanstaand minister van Justitie, hebben wij den hoer Boors zelf om inlichtingen ge vraagd. Deze deelde ons medo ander niets te weten.” August Bebel’ f De bekende sóciaal-demoeratisehe afgevaardigde in den Duitschen Rijks dag is, zooals gisteren onder de laat ste berichten reeds werd opgenomen te Zürich overleden. De laatste jaren reeds was zijn gezondheidstoestand van dien aard, dat hij zich niet meer in de voorste gelederen van zijn par tij vertoonde. Zelfs woonde hij niet eens alle Rijksdagzittingen meer bij. Zijn hartkwaal en zijn galsteen lijden maakten het hem onmogelijk, het woe lige politieke leven meer in die mate te volgen, als hij in zijn beste jaren heeft gedaan. Dat was in hoogc mate te betreuren, omdat Bebel was een hoogstaand man, van wien noch ten opzichte van zijn persoon, noch ten opzichte van zijn karakter iets te zeggen viel. In de weinige ruimte, die ons is gegeven, zullen wij in het kort zijn levensloop schetsen. - August Bebel werd in 1840 te Keu len geboren. In 1864 had hij zich als schreinwerker te te Leipzig gevestigd. Toen was hij reeds sedert 2 jaren in de arbeidersbeweging opgetreden. Na dat hij in ’67 tot lid van den Noord- duitschen Rijksdag was gekozen, trad hij in ’71 den Duitschen Rijksdag bin nen. Toen begon zijn eigenlijke po litieke periode. Weldra was hij de leider van het Duitsche proletariaat. In ’72 werd hij met Liebknecht we gens hoogverraad tot 2 jaar vesting straf veroordeeld. Eveneens heeft hij gevangenisstraf ondergaan wegens be- leediging van den Duitschen Keizer. Maar dit alles heeft hem niets van zijn populariteit, onder de arbeiders gekost. In zijn strijd voor het socia lisme stond hij steeds vooraan. Hij was de meest gevatte on steeds slag vaardige redenaar van zijn partij. Zijn oratorisch talent deed hem steeds het gehoor hebben van allen. Ilarts- tochtelijk hield hij zijn pleidooi, dat in don kourigsten vorm werd voor gedragen. Behalve met het woord, heeft hij ook in geschrift zijn ideeën verkondigd. Van zijn werken is mis schien wel het meest bekend „Die Frau en der Socialismus”. In zijn rtgen partij had hij ook menigmaal op te treden tegen het bekende ver schijnsel, dat zich in alle sociaal democratische vereen igingen voordoet nl. het revisionisme on marxisme, zoo als het bij ons heet, het revisionis me en het radicalisme, zooals het in Duitechland genoemd wordt. Steeds is hij de overwinnaar gebleven, hoe kun dig zijn tegenstanders Vollmar en Frank ook mochten zijn. Hij, de leidde. Een oogenblik later boog hij voor de bijvalsbetuigingen, die hij met zijn spel verworven had. Onbemerkt sloop sir James weg en ondervroeg toen hij beneden kwam, de dienstboden, van wie hij vernam, hoe de zaken reeds geruimen tijd zoo gaande waren als hij overdag niet in huis was. Hij ging daarop heen. Maar des avonds volgde ereen huiselijk on weer tusschen vader, moeder en zoon, waarbij alle vorige onaangenaamhe den nog niets waren. Dokter Düncan eischic dat alle mu zikale studie zou ophouden, evenals alle omgang met do. menschen van ’t tooneel. Dit weigerde de zoon ronduit, in zijn verzet gesteund door zijn moeder. Beiden namen tegenover den echtgenoot en vader zulk een belccdi- gendo uitdagende houding aan, dat hij, buiten zichzelven van woede de viool opnam en haar tot gruizelemen ten vertrapte. Allan hing met geheel zijn ziel aan zijn geliefkoosde instru ment, tf,en 2iin VA<ler het vernie tigde, kbnde zijn woede geen grenzen meer.,, Als een tijger sprong hij op zijn vader aan, en sloeg hem overal waar hij hem maar raken kon. Nu verloor sir James alle zelfbeheorsching en kastijdde zijn zoon op gevoelige wijze met zijn wandelstok met gouden knop, zoo gevoelig dat hij Allan be wusteloos naar bod moest brengen. (Wordt vervolgd.) de goedheid van anderen; slechts zel den had hij ’n vlaag van heftigheid, zooals zijn moeder, doch bijna alleen overkwam hem dit, wanneer hij niet recht gezond was. Terwijl de knaap opgroeide, merk te de vader veel bij hem op, dat hem aan zijn jeugd herinnerde, en zijn hart werd nog meer dan vroeger tot zijn kind getrokken. Toen hij be gon in te zien echter dat de moeder de knaap bedierf wat hij natuur lijk af keurde sloeg hij toteen niter- de handelwijze van zijn vrouw. Se dert hij daartoe besloten had, onder drukte hij bij zirfïzëTven elke uiting van teederheid en liefde; het. kostte hem wel veel moeite, doch hij deed het tot beslwil van het kind. Zoo begon Allan zijn vader te vreezen en te beschouwen als een te koel en hardvochtig vader. Met ge noegen zag de moeder dit en zij ver sterkte hij iedere gelegenheid deze zienswijze van den knaap. De eerste jaren zijner jeugd bleef Allan natuurlijk onder de hoede van zijn moeder. Hij toonde een bijzonde ren aanleg voor muziek Hij was nauwelijks zes jaar oud, toen hij op een kleine viool reeds kraste. In het geheim liet Coralie hem zoo spoedig mogelijk onderricht geven en hij was daar verzot op. Sir James Duncan wist niets van ting der literaire zeden beteekenen. Hoeveel van onze schrijvers hebben hun beroemdheid niet verworven door in dertig jaar en langer duizenden on dnizenden van hun tijdgenooten om zeep te brengenDe dichteres, die haar verzen niet uitgegeven kan krij gen, en de onbekende romanschrijver zullen er ten minste maar één om het leven brengen.... Wij zullen* er dus bij winnen. Allan's muzikaal talent, zijn vrouw sprak er niet over en zij had aan Allan gezegd dat het met zijn muziek gedaan zou zijn als zijn vader er van afwist. Nu was de dokter bijna don geheelen dag de deur uit, zoodat het niet moeilijk viöl de muziekoefe- ning voor hem verborgen te houden. Allan was zeven jaar oud; zijn va der oordeelde de tijd gekomen om den knaap naar een kostschool te zenden, doch daar verzette zijn moe- lIt.S1UC6 ,.M -der zich sterk tegen. Met onderling dat recht in strijd was met1 goedvinden werd daarom een onder wijzer in dienst genomen, die als gouverneur de studiën van den jon gen moest leiden. Allan was zeer leerzaam en vlug van begrip, zoodat hij snelle vorderingen maakte. 1 Zoo- drahij bekwaam was in de kundig heden, die men gewoonlijk op school opdoet, verflauwde zijn lust tot lee- ren, doch zijn voorliefde voor de muziek kwam des te sterker naar vo ren en hij greep mot zooveel temeer ijver naar de viool. Ouder wordende, bezocht Allan met zijn moeder des avonds de schouw burgen en zocht daar omgang me de muzikanten, die door Coralie met tegengegaan werd. Bij toeval ontdek te sir James dit. Hij was vreesehjk boos, als moeder en zoon verstandig geweest waren, hadden zij begrepen, dat er zekere grenzen waren, die ie niet moesten overschrijden. Allan PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1,85 Idem franco per post.„1.50 (JjPjKEq ESQ Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 WfSl Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Af Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. 109) Duncan werd hoe langer hoe meer de voornaamste dokter van Londen; nadat hij een prins van koninklijken bloede genezen had, werd hij in den adelstand verheven. Uit hun huwelijk word een zoon geboren, maar dit bracht de harten der ouders niet tot elkander. En toch groeide dit knaapje voorspoedig op en was schoon, zachtzinnig en ver standig. Beiden hadden hun zoontje lief, maar elk op eigen wijze. Hij in- nig, maar met do in toom gohouden genegenheid van een bejaard m voor zijn eenig kind zij ®d woeste toomdooze hartstocht van een tijgerin. Haar zoon was haar agort. De knaap vertoonde weinig gel jkc nis met zijn oudere, alleen hart hij zwarte oogen van zijn moeder goede inborst en karakter van zijn grootmoeder. De lijke liefde van zijn zijn karakter gelukkig zeer gesteld op een ling, doch maakte an in de 0.35, voor elke regel het

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1