'32 rg ras-t Gemengde Berichten. Stadsnieuws. J--as r4 SIPOÜESX. Telegrafisch Weerbericht heeft thans opnieuw een toeneming in dtf ontvangsten der schatkist plaats gevonden, welke alle vroegere records verre in de schaduw stelt. Met een eindcijfer van f 18.809.497 overtreffen de inkomsten der Rijks die van de overeenkomstige maand in het vorige jaar m^t niet minder dan f 2.871.000. Tien jaar geleden bedroegen zij in dezelfde maand slechts f 12.654.231 d.i. circa 50 minder. Een derge lijke gntzaglijke expansie, die iyi reeds jaren lang vrijwel onafgebroken voort duurt, moge al niet voldoende zijn geweest om gelijken tred te houden met de stijging van het budget tpd*- gevolge van militaire en sociale uit gaven, zij bewijst in elk geval dat gevaarlijke economische proefnemin gen gerust achterwege kunnen blijven. Het leeuwendeel tot de vermeerde ring hebbon ditmaal de directe belas tingen bijgedragen. Uit de grondbe lasting werd f 140,000 meer ontvangen dan in Juli 1912, uit het personeel f 425,000 meer en uit de bedrijfsbelas ting f 1,380.000 meer. De buitenge woon hooge opbrengst van laatstge noemde belasting, waaruit ca. driemaal zooveel werd ontvangeiv als verleden jaar, heeft vermoedelijk een bijzondere oorzaak gehad. Slechts eens in No vember 1911 (November is voor deze heffing gewoonlijk de vette maand) werd een iets hooger bedrag verkregen. Wel schommelt de opbrengst vaak vrij sterk, wat Juli betreft bv. tusschen f 996,381 in 1908, en f 390,823 in 1910, maar het thans gerapporteerde cijfer is niettemimabnormaal en zal wel door een lager in een der latere maanden worden gevolgd. (Ook afgezien van deze bijzondere bate zou Juli echter ditmaal al zijn voorgangers verre hebben overtroffen. Zoo is de opbrengst der invoerrechten met f 294,000 (d. is niet minder dan **27 vooruitgegaan, waardoor ver reweg het hoogste punt bereikt is waartoe dit middel het ooit in Juli heeft gebracht. Het gedistilleerd lever de f 89,000 (3.7 °/n) moer op, de accijns op het geslacht f 51,000 (12 °/o)t do zegelrechten f 95,000 (20 de re gistratierechten f 100,000 (18 °Iq. De opbrengst der Posterijen steeg met f 58,386 (3,8 °;0), die van den Rijkste legraaf met f54,559 (8,9 die der loodsgelden met f 10,000 (3V2 °/o)t wat vrijwel over de geheele linie record cijfers beduidt. Zelfs de successierechten hebben het ditmaal boter gemaakt, na den grooten tegenvaller der vorige maand. Zij le verden f 437,000 meer op, maar gaven voor Juli nog volstrekt geen buiten sporig bedrag. De eenigo vermindering van botee- kenis is een achteruitgang van f 233,000 bij den suikeraqcijns, waarbij echter technische invloeden in het spel kun nen zijn geweest. Het resultaat voor de eerste zeven maanden des jaars is natuurlijk buiten gewoon gunstig geweest. Voor het gerst, naar wij meenen, in de geheele geschiedenis onzer financiën is de op brengst der middelen A-L einde Juli hooger dan 7/12 der raming. Bedroeg in 1909 de achterstand nog f 5 mil- lioen, in 1910 f 3,3 millioen, in 1911 f 810,000 en verleden jaar f 486,000, wat toenmaals dus reeds een ongekend gunstig resultaat was, thans is de op brengst niet minder dan f 3,304,000 boven 7/12 van de raming, terwijl zij die van de eerste zeven maanden van 1912 met f 7.252,000 overtreft, tot welke vermeerdering vrijwel alle mid delen in gro/fter of kleiner mate hebben bijgedragen. Dat het eindresultaat voor het geheele jaar wederom zeer bevredigend zal zijn, ondanks het aan vankelijk geraamde tekort, lijdt dan ook geen twijfel. De taak van den nieuwen Minister van Financiën zal hierdoor in elk geval gemakkelijker worden gemaakt. Curacao en Bonaire. j Men meldt: Het bericht uit Was hington betreffende een st/ooming in de Vereenigde Staten, om van Neder land den verkoop der bezittingen Cu- gao en Bonaire te verkrygen moet natuurlijk „cum grano salis" wordón opgevat. Zoowel aan het Departement van Koloniën als elders in regeerings- kringen beseft men ten volle, dat zij, die geruchten betreffende mogelijke bereidvaardigheid tot verkoop der ge noemde eilanden b\j Nederland ver onderstellen, weinig op de hoogte zijn van de gezindheid, welke bij het ant woord op een direct of indirect voor stel daartoe, den toon zou aangeven. Tot goed begrip der waarde van het uit Washington gekomen bericht is het bovenstaande geheel weer gevend wat men aan het Departement over deze zaak denkt niet ondienstig. Van andere zijde meldt men Volgens ter bevoegde plaatse alhier ingewonnen inlichtingen kan aan het telegram ttit Washington meldende dat er bij de Amerikaanschen Regee ring wordt aangedrongen te onder handelen met Nederland tot den aankoop van Cnragao en Bonaire geen andere ondergrond worden toegekehd dan het streven tot het verkrijgen van concession voor nederzettingen op die eilanden vanwege vreemde handels ondernemingen en kooplieden. Castro. Bij het Departement van Koloniën is, naar men ons uit de beste bron meldde, niets bekend omtrent de aan komst van Castro op Bonaire. Of de oud-president mocht hij zich op Nederlhndsch grondgebied wenschen te begeven al of niet kan worden toegelaten, zal, '|eelde men ons'voorts mede, van omstandigheden afhangen. Het Kamerlid Albarda. De Telegraaf meldt, dat de heer J. W. Albarda, die gekozen is tot lid van de Tweede Kamer in het district En schede, aan B. en W. van Amsterdam eervol ontslag hoeft gevraagd als direc teur der gemeentelijke arbeidsbeurs aldaar. Z De Kabinetscrisis. Van „welingelichte zijde" meldt men aan do Ned., dat de heer A. van Gijn, thesaurier-generaal aan^het. dep. van financiën, geweigerd heeft om als minister van financiën op te treden, omdat naar zijn meoning, het onmo gelijk was, do kosten voor Staatspen sioen to vinden uit de directe belas tingen. Kamerverkiezingen. Ook gisteren zijn geen can^idaten gesteld voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Groningen, ter vervulling van de tijdelijke vacature ontstaan door de benoeming van mr. H.L. Drucker tot lid der Eerste Kamer. (Prov. Gron. Ct.) Nij verheidsconsulenten Do minister van landbouw, nijver heid en handel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat op 15 Augustus in functie zijn -getreden de hoeren'J. K. Mercx w. i. en ÊJteketee w. i., bij Kon. besluiten benoemd tot nijverheidsconsulenten, als hoedanig de heer F. C. Kist w. i. te's Gravenhage thans reeds werkzaam is. Met ingang van 15 Augustus is als ambtsgebied aangewezen aan den heer F. C. Kist te 's Gra venhage, de provinciën Noordhollapd, Zuidholland en Utrecht en het gedeelte van de provincie Gelderland ten Zui den van den Rijn, van do DuitSche grens tot Arnhem, en van den spoor weg van Arnhem naar Utrecht, met inbegrip van de gemeente Arnhem. De schoolopziener Conradt te Wee- nen heeft nagegaan dat in 250 door hem bijgewoonde bioscoop-voorstel lingen 97 moorden, 46 zelfmoorden, 51 overspelen, 22 oplichtingen en 125 diefstallen werden vertoond. Het zou zegt de N. R. Crt., de moeite löonen, ook hier te landë eene^eon dergelijk onderzoek in te stellen. V Men meldt uit Barneveld aan de N.R.Cr Naar aanleiding van het aanwezig zijn van een draaimolen bij gelegen heid van de onafhankelijkhoidsfeesten alhier, hebben de beide afgevaardigden van de Gereformeerde gezindten, die in de feestcommissie zitting hadden, bedankt. Een poppenkast kon er nog mee door, maar een draaimolen dat was den heeren te erg. Ongelukken. Qisterenmi&iag halfvier is aan het tramstation 11 Velp een oude man overreden door een uit Arnhem ko menden auto. De aangeredene was oogenblikkelijk dood. Gisterenmiddag had te Warfum een ernstig ongeluk plaats. Twee wagens beladen met stroopakken kwamen het dorp binnen, waarvan de eerste be stuurd werd door den 17-jarigen Wol- ters. Op den aangekoppelden wagen zaten tweo zoons van P. v. Dijk, Hen drik en Jan, Roelf Franke en Egbert v. d. Woude. Plotseling gleden de stroopakken er af en geraakten Hen drik en Jan onder de vallende massa en vervolgens onder de wielen, zoodat den eerste het hoofd verpletterd werd en de tweede eveneens den wagen over het lichaam kreeg, waardoor bei den door do bekomen verwondingen dadelijk ovorleden. Roelf Franke, die er boven afsprong bekwam geen letsel, doch Egbert v. d. Woude werden beide beenen ernstig gekneusd. Gisteren reed een electrische tram van Haarlem Haar Zandvoort, toen plotseling van een meisje, gezeten in een open volgwagen, de hoed afwoei. Het kind sprong dadelijk uit den wagen, maakte een paar buitelingen, tot grooten schrik der omstanders, die het ergste vreesden. Tot aller ver bazing stond het meisje op, greep den hoed en holde er de tram mee achterna, die inmiddels had stilgehouden. Ze had zich, zoo meldt de N. Crt. nagenoeg niet bezeerd. Ondoorzichtigheid. Het Handelsblad verneepit uit Eind hoven dat terwyl eenige padvinders in een tuin voor onderlinge oefenin gen bijaen waren een hunner een revol- afschoot, om eens te zien, hoe ver de kogel zou dragen. Het projectiel vloog door een raam van een huis in de Heilige-geeststraat en trof een vrouw die daar voor zat in het voorhoofd. Zij viel bewusteloos neer en werd on der geneeskundige behandeling gesteld. De politie onderzoekt de zaak. Een trouwpartij met hindernissen. Donderdagochtend tegen 11 uur reed een trouwstoet, komende van het Ko ningsplein, de brug van de Heeren gracht te A'dam op, aldus lezen we in het N. v. N. Midden op de brug botste 'n jongen, die per fiets van den anderen kant kwam, tegen de paarden van het trouwrijtuig, waarin een inspecteur van politie in groot tenue en zijn keurig iu>' 't wit gekleede bruid zaten. De jongen tuimelde op het trottoir. De paarden begonnen te steigeren trap ten do voor op het rijwiel bevestigde mand stuk en verbrijzelden tevens eenige kruiken brandewijn, totaal een 20 liter,^ zoodnb do brandewijn over de brug stroomde. De paarden, verschrikt door het geraas der brekende kruiden, sloegen op hol, de bruid sprong uit het rijtuig en kwam met haar witte bruidskloed te vallen in den plas bran dewijn, Toegeschoten menschen hielpen het arme ontdane bruidje overeind. Intusöchen waren .de paarden op den hoek, tegenover het magazijn Kreym- borg, weer gegrepen, terwijl de koetsier die zijn best hnd gedaan de dieren tót staan te brengep, was blijven zitten. De bruidegoiU kwam nu eveneens zeer ontdaan ^oor den dag en werd aan geklampt dóór den jongen, die schade vergoeding voor zijn vefnielde fiets en en zijn gebroken kruiken eischte. Een agent en enkele burgers zorgden echter, dat 't bruidspaar ongehinderd voort kon rijden, terwijl de jongen met een agent naar het bureau Singel stapte. Honderden nieuwsgierigen bleven natuurlijk nog lang over het geval aprtiten en koken meewarig naar de oneel met brandewijn doortrokken rug. Een grappenmaker meende, dat de Leidschostraters dezen dag wel eens het hoofd kwijt konden raken. Druk bezoek. Donderdag is de ÏO.OOO8*0 bezoeker op de Tentoonstelling te Middelburg geweest en is haar mej. Marie Dillices uit Roubaïx, door de commissie een gouden broche met Zeeuwsche knoopen aangeboden. Verduistering. Te Roermond is gisteren naar de gevangenis overhebracht J. A. J. L. B., oud 39 jaar, administrateur en assu radeur aldaar, wegens verduistering van hom toevertrouwde g^on. Diefstal van paardenstaarten. Te Rotterdam schijnt thans bij som mige personen bijzondere liefhebberij te bestaan voor paardenstaarten. Eergisterennacht werden in een weide aan den Bermweg van drie paar den en hedennacht weder in een wei land aan den Sohaarwijk te Kraling-, sche Veer van vier paarden de staarten afgesneden. Verdraagzaam. Men schrijft aan het Vad Een geacht ingezetene van Dinx- perlo, lid der Ned. Herv. Gemeente aldaar, wendde zich tot den predikant zijner woonplaats met verzoek zijne dochter met een a.s. predikant te mo gen laten inzegenen door den Wel- Eerw. heer ds. W. Hamilton of.Silver- tonhill, Ned. Herv. predikant te Sy- brandaburen, een vriend van den bruidegom. Dit verzoek werd gewei gerd omdat de bruidegom en ds. Ha milton of Silvertonhill, beiden vrij zinnig zijn. Een a.s. predikant by de Ned. .Herv. kerk kon dus niet eens door den predikant zijner keuze in de Nederl. Herv. Kerk. ingezegend wor den. Treurig ongeluk. In de grensplaats Bocholt is gisteren de 35-jarige arbeider B. Schopper uit Weseke, toen hij een kruis van 700 pond op de Katholieke Kerk wilde bevestigen door het kruis dat naar be neden viel wegens het breken van een touw zoodanig getroffen dat hg onmid dellijk dood was. Het kostte drie uur werk om het lijk van den kerktoren te verwijderen. Vier arbeiders op den toren werkzaam konden zich nauwe lijks redden. De nieuwe pooltocht wan de Fram. Het eerste schip dat door het Pa namakanaal zal varend zal het pool- schip „Fram" zijn, commandant Dox- rud. Het is gisteren uit BuenoB-Ay- res vertrokken naar Colon waar de Poolreizigers Amundsen en Peary aan boord zullen gaan. Vervolgens gaat Amundsen met de „Fram" langs de Westkust van de Ver. Staten naar het Noorden, met het doel de Noordpool te bereiken door de Beringstraat. Zijn plan is, Itich met de drift in het Noordpoolijs te laten meedrijven. Amundsen hoopt daarna over Spitsbergen naar Chris- tiania te kunnen terugkeeren. Kapitein Doxrud gaat zich in San- Franeisco in het vliegen óefenen om in de Poolstreken vluchten uit te voe ren. De geheele expeditie zal zes jaar duren. N. Ct. Het Engelsche jacht Alexandra, waarmede de hertog van Connaught een reis maakt door Nederland en de Entos ta Amsterdam bezocht, is het eigendom van Z.M. Koning George. Commandant van het vaartuig is D. B. Crampton M. V. O. Aan boord bevinden zich 12 officieren en 175 matrozen. De totale inhoud bedraagt 2050 ton, terwijl de lengte 328 voet bedraagt. GOUDA, 16 Augustus 1913. Door Burg. en Weth. zijn aan do Raadsleden de volgende, iftgekomen stukken toegezonden Gouda, 9 Augustus 1913. "Wij hebben de eer Uwe Vergadering hierbij ter vaststelling aan te bieden de door ons ontworpen Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeen te voor het jaar 1914, sluitende in ontvangst én in uitgaaf met een totaal bedrag van f 644911.03. In verband met deze ontwerp-be- grooting hebben wij de eer u het volgende mede te deelen en voor te stellen Volgnummer 101. Bij dezen post is de jaarwedde van den Gaarder van het kaai- en liggeld f 50.— hooger uitgetrokken, met het oog op den ijver en de nauwgezetheid, waarmede de functionaris zijn plicht vervult. Ook is de mede onder dit volgnum mer voonkomende jaarwedde van den sluiswachter van het Moord®chtsche Verlaat verhoogd en wel van f 364. tot f 416.—, in verband met zijn' diensttijd (4 maanden van des voor middags 5 tot des namiddags 8 uur, 4 maanden van des v.m. 6 tot dep n.m. 7, 4 maanden van des v.m. 7 tot des n.m. 6 uur en op Zondagen gedurende twee uren). Wij stellen U om deze redenen voor de jaarwedde van den Gaarder van het Kaai- en liggeld J. Th. Imholz met in gang van 1 Januari 1914 nader vast te stellen op f 600.— en die van den Sluiswachter van het Mdordrechtsche Verlaat P. H. Schoonderwoerd op f416.—. Volgnummer 126. Bij de raming van dezen pósfc is- rekening gehouden met de bij onze voorstellen van 18 Juli jl. No. 71/326 en ff Augustus d.a.v. No. 80/1251 aanbevolen verhoogingen der jaarwedden van verschillende stads- werklieden. Voorts is onder dit volgnummer de jaarwedde van den Opzichter-Teeke naar der Fabricage op f 900.der halve f 100.4 hooger uitgetrokken en wel op voorstel der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente werken. Zij acht het billijk den be doelden Opzichter-Teekenaar nader een tractement toe te kennen van f 900. en daaraan drie tweejaar^ksche ver hoogingen van f 100.te verbinden, de eerste ingaande 1 Januari 1916. Eveneens is op voorstel der ge noemde Commissie het loon van den Concierge van het gebouw aan de Spieringstraat, nu f208.— bedragende, f 52.hooger uitgetrokken, .met het oog op zijne steeds toenemende werk zaamheden. Wij vereenigen ons zoowel met het een als het ander, in te gaan met 1 Januari 1914, zoodat wij U in over- weging geven dienovereenkomstig te besluiten. Volgnummer 131. Met betrekking tot de verhooging van het weekloon der twee tuinlieden verwijzen wij U naar onze voordracht dd. 8 Augustus jl. No. 80/1251. Volgnummers 132 en 134. Op de hier geraamde verhooging van het tractement van een tweetal brugwach ters en van «de sluisknechten, bene vens op de aanstelling van een ze venden sluisknecht heeft betrekking onze voordracht van 18 Juli 1913 No. 71/326. Volgnummer 162. De tegenwoordige bezoldiging van de leeraren en assis tenten* bij het teekenonderwijs aan de Ambachtsavondschool is, per weke- lijksch lesuur berekend, zeer ongelijk en zooals blijkt uit het hiernevens overgelegd Rapport over de salariëering van Leeraren aan Avondteekenscholen,. Burgeravondscholen e. d., zeer zeker niet hoog vergeleken bij de wedden in .andere gemeenten. Eene nadere regeling dier bezoldi gingen achten wij daarom billijk, en wel in dier voege dat aan den directeur der school eene jaarwedde van f 800.— worde toegekend, aan den plaatsver- vangenden directeur eene verhooging van zijn salaris als leeraar met f 100.—, aan de leeraren (met verplicht bezit van eene acte M. O.) eene belooning. berekend naar f 45.'s jaars per we- kelijksch lesuur en aan de assistenten eene belooning berekend naar f 25.— of f 20.'s jaars per wekelijksch les uur, naar gelang zij al dan niet zijn in het beait van eene acte voor het geven van middelbaar onderwijs in het teeke nen, terwijl zij, die thans meer genieten dan volgens deze regeling hot geval zou zijn, natuurlijk in het genot hunner tegenwoordige bezoldiging moeten blijven. Wij Btellon U voor de bovenbedoelde nieuwe regeling, die per jaar f560.— meer vordert, en waarmede de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs instemming heeft betuigd goed te keuren met ingang van 1 Ja nuari 1914. Bij de raming van den post is er bij voorbaat rekening medege houden. Volgnummer 163. Voor de verhoo ging der jaarwedde van den Directeur van den Handelscursus wordt verwezen naar ons voorstel dd. 8 Augustus jl. No. 81/932. Volgnummer 165. De Commissie van Toezicht op httt Middelbaar Onderwijs heeft ons verzocht te willen bevorderen, dat de haar toegekende jaarlijksche toelage ter bestrijding der vergade- ringskosten, verhoogd wordt, welk ver zoek ons met het oog op het toege nomen aantal inrichtingen voor middel baar onderwijs billijk voorkomt. Wij stellen U daarom voor de bedoelde toelage, te beginnen met het jaar 1914, te brengen van f 50.op f 100. Zij zal dan ook meer in overeenstem ming zijn met de toelage van andero commissies. Volgnummer 169. In verband met vermeerdering van werkzaamheden, ook als gevolg van de plaats gehad hebbende verbouwing der Stads-Mu- ziekschool, is het tractement van den Concierge-Bode dezer inrichting van onderwijs f 100.hooger uitgetrokken, en Stellen wij U voor met ingang van 1 Januari 1914 zijne jaarwedde te be palen op f 500. Volgnummer 177. In verband met de algemeene loonsverhooging aan do werklieden der gemeente toe te ken non is bij dezefP post het weekloon van de Bediende ter Stads-Apotheek f 1. hooger gesteld, tot welke verhooging, in te gaan met 1 Januari 1914, wij U het voorstel doen. Wij leggen hierbij nog over verschil lende adviezen en andere stukken op het voorgaande betrekking hebbende. Gouda, 13 Augustus 1913. Ons College ontving van de Com missie van bijstand in het beheer der gemeente-werken een drietal rapporten, waarbij wordt voorgesteld: 1°. de westzijde der Markt te rio- leeren 2°. de Hoogstraatsbrug en de Tien de wegsbrug te verlagen. Onder overlegging van deze rap porten met de daarbij behoorende adviezen en teekeningen van den Ge meente-Bouwmeester en den Directeur der Gemeente-Lichtfabrieken, hebben wij naar aanleiding daarvan de eer Uwe Vergadering het navolgende mede te deelen en in overweging te geven. Het is U bekend, dat de afvoer van het hemel- en schrobwater aan de west zijde van de Markt veel te wenschen overlaat. Deze omstandigheid deed de Commissie uitzien naar do middelen tot verbetering, welke zij meent te hebben gevonden. Zij wenscht namelijk een betonriool groot 40 bij 60 cM. te doen aanleggen in het midden van den rijweg en wel van af de Gouwe, bij de daar aanwezige smalle brug, door de Wijdstraat, de westzijde van de Markt, de Hoogstraat tot de Turf markt, het eene eind in verbinding met het Gouwewater, het andere met het water van de Turfmarkt. Op dat riool zouden de langs het trottoir te plaatsen straatkolken worden aange sloten en ook de straatkolken van hot marktplein, wat vooral voor dat plein van groot belang wordt geacht. Het nieuwe riool, van flinke capaciteit, zou deor de verbinding met het Gouwe- water, bij elke schutting en schuring 11 kunnen worden Schoongemaakt en daardoor zeer waarschijnlijk gelegen heid bieden om bij bran# in dit ge deelte der Gemeentere stoombrand- spuit van water te voorzien. Wij hebben schrijft de Commissie over dit plan rijpelijk nagedacht en zijn daarby met den Gemeente-Bouw meester tot de conclusie gekomen, dat het aanbevolen middel tot het zoo zeer gewenschte resultaat zal leiden. Mocht tot den aanleg van het door haar bedoelde riool worden besloten, dan zou de Commissie gaarne zien, dat tegelijkertijd werd overgegaan tot eene verlaging van de Hoogstraatsbrug en tot het maken van een trottoir, ter breedte van 2.15 en 2.32'A M. ter weers zijden van do Hoogstraafi, en ter breedte van 3 M. langs de geheele westzijde van de Markt en ter weers zijden van de Wijdstraat, welke trot toirs voorzien zouden moeten worden van hardstoenen banden, daar het de bedoeling is zoowel do Hoogstraats brug als do bestrating 15 centimeters te verlagen. Er zou derhalve oen toestand ontstaan als in de Crabeth- straat. Verlaging van de Hoogstraatsbrug zou het voordeel hebben, dat de toe gang tot het Marktplein van de zijde van den Kleiweg en den'Turfmarkt eene belangrijke verbetering onderging, vooral met het oog op de helling Kleiweg-Turfmarkt, die op marktdagen bij druk rijtuigverkeer zoo hinderlijk en gevaarlijk is. Hot maken van trot toirs van voldoende breedte zou het gevaar voor voetgangers, nu op markt dagen in groote mate aanwezig, zeer beperken, vooral wat de Hoogstraat betreft, voor welke straat met opzet do betrekkelijk geringe breedte van 5 M. voor den rijweg is gekozen, ten einde het nu vaak voorkomende te snelle rijden tqgen te gaan. De Commissie geeft tevens eene ver laging tot 40 cM. van de brug in den Langen Tiendewegin overweging. Van dezo brug kan vrijwel hetzelfde gezegd worden als van de Hoogstraatsbrug. Ook hier is een lastige oprit, die het verkeer in niet geringe mate hindert. Tegelijk met de verlaging er van zou de bedoelde brug meer in de rooilijn kunnen worden gebracht, hetgeen met het oog op het vooral op marktdagen drukke verkeer wenschelijk moet wor den geacht. De uitgaven aan de voorgestelde werken verbonden worden geraamd op rond f 8000.verdeeld als volgt: rioleering Hoogstraat, Markt en Wijdstraat het inrichten van trottoirs, verlaging Hoogstraatsbrug. verlaging Tiendewegsbrug bijkomende wecken aan gas-, electriciteits- en waterlei dingen, enz. Totaal f 8000.— Aangenaam is het ons Uwe Verga dering te kunnen raededeelen, dat het door de Commissie voorgestelde geheel onze instemming heeft. Wij zijn van oordeel, dat de uitgaaf, welke er het gevolg van zal zijn, alleszins wordt gerechtvaardigd door de verbeterin gen, die de voornaamste toegangen tot het Marktplein zullen ondergaan. Wij merken nog op, dat de Com missie aanvankelijk gemeend heeft het voorstel te moeten doen de Hoog straat te asfalteeren. Zij is echter later daarvan teruggekomen, toen haar ge bleken was, dat het asfalteeren van deze straat eigenaardige bezwaren op levert met betrekking tot de verschil lende'daarin aanwezige ondergrond- scho leidingen, welke bezwaren slechts met aanzienlijke geldelijke offers, ge raamd op f 2500.zijn weg te nemen. Met betrekking tot dit laatste meenen wij U naar de bijlagen dezes te mogen verwijzen. Onder mededeeling voorts, dat de *ftgaaf aan de uitvoering van de ver schillende hierin bedoelde werken ver bondon, gerangschikt kan worden tot de uitgaven van buitengewonen aard, zoodat zij gedekt mogen worden door Kokjleening, hebbon wij de eer Uwe Vergadering in overweging te geven ie besluiten: I- a. tot het rioleeren van de Hoog straat, westzijde Markt en Wijdstraat en tot het inrichten van trottoir langs 1 straten tot het verlagen van de Hoog straatsbrug en de Tiendewegsbrugeen 3200.— 1300.— 1500.— 1300 - 700.- en ander volgens de hierbij overge legde teekeningen; II. tot dekking van |}e uitgaven aan verbonden, de Gemeénte-Begroo- ting voor het dienstjaar 1913 te wijzi gen ais volgt: i. Aan Artikel 11 van Hoofdstuk XV der buitengewoneuitgaven: „Kos ten van andere buitengewone werken, die uit buitengewone ontvangsten be streden mogen worden" wordt toege voegd een nieuw onderdeel r „Kosten van rioleering van eon gedeelte van het Marktplein enz. en van verlaging der bruggen in de Hoogstraat en den Langen Tiendeweg" (Volgnummer 228) f 8000.—. b. Het onderdeel b van artikel 3 van Hoofdstuk VII der buitengewone inkomsten „Geldleening ter voorzie ning in de kosten van andere openbare werken" (Volgnummer 57) wordt verhoogd met f 8000. Gouda, 14 Augustus 1913. Wij hebben de eer Uwen Raad mede te deelen, dat het met het oog op den aanleg van waterleiding ten behoeve -van de 2e Burgerschool voor meisjes voor de gemeente wenschelijk is de beschikking te hebben over een poort aan de Oostzijde der Turfmarkt, bij het kadaster op naam staande van Pieter Hornes e. c. De heer Hornes is bereid zijne rech ten op die poort aan de gemeente af te staan en de Commissie van bijstand in' het beheer der gemeente-werken kan zich, blijkens haar hierbij over gelegd schrijven met de overneming vereenigen. Wij hebben derhalve de eer Uwen Raad voor te stellen te besluiten om de rechten die Rieter Hornes alhier kan doen gelden op de poort aan de Oostzijde van de Turfmarkt, kadas traal bekend Gemeente Gouda, Sectie B. No. 641, voor de gemeente te koopen voor een som van f 2.50. Gouda, 14 Augustus 1913, Bij Koninklijk Besluit van 25 Juni 1912, Staatsblad NoI92, zijn nieuwe algemeene regelgn-VastgèStield omtrent den bouw ep de inrichtingVan school lokalen voor openbaar lager onder wijs. Als givolg daarvan «uilen aan de acht schoolgebouwen, welke zich in deze gemeente bevinden, verschil lende verbouwingen móeten plaats hebben. Na gehouden overleg met den drètricts-uchoolopziener worden de aan die verbouwing verbonden kosten door don gemeentebouwmeester ge raamd op f32268.welke krach tem art. 48 eerste lid, sub 2 der Wet op het Lager^nderwijs voor ge deelte door het Rijk kunnen worden vergoed. Daar de verbouwingen in dit jaar haar beslag zullen moeten krijgen, moeten de benoodigde gelden op de begrooting van den loopenden dienst worden aangewezen. Onder overleggging van het inge wonnen advies van de Commissie vap bijstand in het beheer der gemeente werken, hebben wij daarom de eer Uwen Raad vooi te stellen de gemeen te-begrooting voor dendienst 1913 te wijzigen als volgt I. op Hoofdstuk XV, art. 9 „Kos ten van stichting van schoollokalen en onderwijzerswoningen'" (Volgn.226) der Begrooting van Uitgaven, thans pro memorie uitgetrokken, wordt ge bracht een bedrag van f 32268. II. van de begrooting der Inkom sten wordt gebracht op a. Hoofdstuk VII, art. 3a„Geld leening ter voorziening in de kosten van uitbreiding van scholen" (Volgn. 57), thans pro memorie uitgetrokken, een bedrag van f 24201 b. Hoofdstuk VII, art. 10 „Bijdrage van het Rijk krachtens art. 48, eerste lid, sub. 2 der Wet op het Lager On derwijs, voor schoolbouw, (Volgn. 64) evonéens thans pro memorie uitgetrok ken, een bedrag van f 8067.—. Examens. Gisteren slaagde.te 's Gravenhage voor het examen 4iandteokenon 1. o. de heer E. J. H. van Straten alhier. De heer A. Klein, vroeger onder wijzer alhier, thans te 's-Gravenhage, slaagde aldaar gisteren voor het examen Eransch M. O. akte A. Bevordering van fouriers. De inspecteur der infanterie had bepaald, dat voor .bevordering tot sorgeant-administrafclur alleen die fou riers in aanmerking konden komen, die in alle opzichten aan de gestelde eischen hadden voldaan, waaronder dus naast het administratieve examen ook moest zijn voldaan aan het examen voor sergeant-majoor instructeur. Spoedig bleek echter, dat bij enkele korpsen bevordering tot S. M. A. had plaats gehad van fouriers, die uitslui tend aan het oxaÉien voor S. M. A. hadden voldaan. Op voorstel van den inspecteur der infanterie heeft volgens de Avp., de Min. van Oorlog de gestelde eischen voor bevordering tot serg.-maj. admi nistrateur zoodanig gewijzigd, dat de adspirant niet meer behoeft te hebben voldaan aan het examen voor serg.- maj. instr. De fouriers met de administratieve geschiktheid voor S. M. A. zullen op de wapensgewijze ranglijst worden ge plaatst en kgmen, na uitputting der nog bij de korpsen bestaande rang lijsten, volgens anciënniteit in aan merking voor bevordering tot sergeant majoor administrateur. Tentoonstelling Gouda 1913. Het Tentoonstellings-Comité zond ons heden het volgend communiqué: De dag der opening, 27 Augustus, begint te naderen. Bijna overal is men dan ook druk in de weer de verschillende stands in orde te maken. Zoover men er nu reeds over oor- deelen kan belooft deze tentoonstelling in alle opzichten schitterend te wor den. Kosten noch moeite worden ont zien om deze uitstalling te maken tot iets heel bijzonders. Bijna alle bedrijven, waarin Gouda uitmunt of eenig is, zullen uitkomen met het beste en mooiste wat op dat gebied te zien is. Om slechts enkele speciaal Goudsche bedrijven te noemen, als Kaarsenfa- bricage, Pottenbakkerij, Pijpenmake- rij, Kunstaardewerk, Garenspinnorij, en Was8cherijen zullen in werking te zien zijn: benevens nog vele andere industrieele ondernemingen als: Kis- tenmakerij, Kuiperij, Boekdrukkerij, Zakkenplakkerij, zullen in volle wer king tö bezichtigen zijn. Ook zal men voor het eerst in de pijpeqstad kun nen kennis maken met tte moderne Sigarettenfabricage met kurken mond stukken. Doch behalve de industrieele be- drijven in werking, treden nog tal van andere op den voorgrond. Wij uoemen slechts als greep uit vele de Kaashandel-Maatschappij Gouda met een maquette, voorstellende een com pleet overzicht"van het geheele be drijf en zijn gebouwen. In de laatste jaren is Waddinxveen bekend geworden door de groote en talrijke meubelfabrieken. Dat deze industrie zich zeer sterk heeft ontwik keld, zal men zich op de tentoonstel ling van kunnen overtuigen. Ook op kunstgebied belooft zij veel. Men wete slechts dat hier te zien zul len zijn de prachtige gekleurde car tons der beroemde kerk ramen door de Kerkvaogfe-.dhbrtoe afgestaan. 'l In één woord: Gouda hoopt goed voor den dag te kopien. f Het programma van het 8e Vo|[k8 concert, te geven door het Sted. Mu ziekcorps onder leiding van den heer Joh. G. Arentz op Maandag a.s. des des avonds ten 1% ure. 1. Marsch, Entre Camarades, b. 1' aust. 2. Ouverture Gitana, Balte. 3. Valse L'Aurore, O. Faust, Fantasie Ve leda, A. Torelli. 5. Caardas Hongroi- se, Gustav Michiels, 6. Ouverture Dichter und Bauer, Fr. Suppé. 7. Walzer Donau-Wellen, Ivanovtci. tt. Fantasie Les Cloches.de Cornéville, Planquette. 9. Marche, En Fetc, An- delhof. Met een auto... op stap. Een chauffeur van «en auto vroeg op den Kleiweg rijdende gisterenavond t„t. denmorgen, toon zo als minderjarigen nnThunno ouders werden terugge- bracht. Aanbesteding. Bij ondorhandsche aanbesteding is aan den heer H. J. Nederhorst Jr. alhier, opgedragen het bouwen van een bltaswoning met scheepskeuken en schaftlokaal met verdere werken ten dienste dof Koninklijke Nederlandsoho Maatschappij tot Exploitatie van Pe- troleumbronnon in Nederlandsch-Indie afdeeling Benzine-installatie in Rot terdam. Heden slaagde te 's Gravenhage voor hot examen Hoogduitsch M. O. akte A mej. S. van Aalst alhier. Koninginnefeest. Na gehouden vergadering Donder dag il. is door de Commissie voor Openbare Feesten besloten de Ko ninginnedag op feestelijke wijze te herdenken. Reeds is een voorloopig programma opgemaakt der feestelijkheden, welke ve— ,'^het feest ge opend worden door cW^rondgang met muziek door de stad, teneinde de bur gerij in de vroege morgenuren reeds in de feeststemming te brengen. Daarna zal een vischwedstrijd plaats hebben, terwfjL in de namiddaguren aan de jeugd volop de gelegenheid zal worden gegeven om zich met kinderspelen te vermaken. Intusschen zal op de Markt in een daarvoor op geslagen tent een muziekuitvoering worden gegeven. Het ligt mede in de bedoeling om, indien de pogingen daartoe slageu, des middags een zwemwedstrijd te doen houden. Des avonds zal in de Groote Kerk een orgelconcert plaats hebben van den heer J. ÏI. B. Spaanderman, ter wijl op de Markt een muziek uitvoering zal worden gegeven. Een groot vuurwerk op de Markt zal des avonds de feestelijkheden be sluiten. Onafhankelijksfeest. In verband met de herdenking van Neerland's Onafhankelijkheid zullen ook te dezer stede verschillende fees telijkheden plaats hebben. Deze viering zal geschieden in de tweede helft van October. Omtrent den aard der te houden feestelijkheden kan thans nog niets worden medegedeeld. Aanbesteding. Bij de Donderdag door den Garni zoenscommandant alhier gehouden aan besteding van brandstoffen voor het Garnizoen alhier gedurendo Oct. 1913 1914 werd ingeschreven door de firma P. de Vroedt hls volgt: Steenkolen per 100 K.G. f 1,12 Cokes H.L. - 0,65 Lange Turven 100 stuks -0,85 Briketten -1,75 Bisoscoop „Gouda Vooruit". Wij vestigen de aandacht op de per advertentie aangekondigde wijziging in het programma der Bioscoop „Gouda Vooruit". Boakoop. Een werkman die gisteren met een geladen handwagen de brug afreed naar de Dorpstraat kon op een gegeven oogenblik deze niet houden Wat tot gevolg had dat de wagen iix de groote spiegelruit van mej^vde wed. C. Lünnemann te recht MMn deze geheel werd ver brijzel^. ft" De schade wordt door assurantie Waddinxveen. Naar wij vernemen zal de Anti-revol. kiesvereeniging candidaat stellen voor Lid van den Raad in de vacature-Jonkheid, de heer A. Jonkheid en zullen de Christel. Historische en Roomsch-Kath. kiesver. deze candidatuur steunen. Moercapelle. De rekening dezer gemeente, dienst 1912, is vastgesteld tot een bedrag van f5973, aan ont vangsten en f5270 aan uitgaven. Do ontvangsten en de'uitgavon voor 1914 zijn begroot op f 6325. Bodegraven. Door Ged. Staten van Ztuid-Holland is de laatste stem ming voor den gemeente-raad, waarbij de heor van der Marei (Chr.-Hist.) ge kozen werd. ongeldig verklaard, zoo dat een nieuwe verkiezing zal plaats hebben. Krimpen ajd IJael. Voor de Allegorisch-Historische optocht op 10 Sept. a.s. hebben zich 82 personen aangemeld, waaronder 10 dames. De Raad dezer gemeente houdt Maandag 18 Aug. 's aVonds 7 V2 uur een vergadering ter behandeling van een ingekomen schrijven van de Oranje Vereeniging mot verzoek de vrije be schikking te mogen hebben over het terrein nabij het Gemeentehuis. Woerden. Bij de Evang. Luth. Gemeente alhier is beroepen Ds. J. T. Meijer te Woerden. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben besloten in verband met de wegens vernieuwing noodige afsluiting van de Oroenenbrug tijdelijk voor mo torrijtuigen open te stellen het ge deelte van den Noordelijke of Lagen Rijndijk van de j3nellebrug tot de Groenenbrug en van het gedeelte van de Zuidelijke of Hoogen Rijndijk van de Groenenbrug tot do Kleinjanbrug, het eerste gedeelte voor van uit de richting Utrecht, het tweede gedeolte voor van uit de richting Woerden komende motorrijtuigen. Onze geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek heeft als voorplaat het Koninklijk bezoek aan Sneek, ver schillende foto's van Roemenië, de arrestatie van Armand Deperdussin, de begrafenis van Mgr. Drohmans, R.K. Bisschop van Roermond, de Histo rische tentoonstelling te 's-Gravenhage, de huldiging yan Willem RoyaardB na de Oedipus-opvojering te Sonsbeek. De tunnel onder hot Kanaal, een toekomst beeld van de overtocht van Frankrijk naar Engeland feuilleton, caricaturen Predikbeurten te Gouda. Zondag. BEMONSTRANTSCH^ KERK. Voorin. IO'/ü uur- Ds. J. C. WANNÉE te Groningen. GROOTE KERK. Vroegpr. ten 77a ure. Ds. J. v. WAL- SEM, Em. pred. Voorm. ten 10 ure. Ds. A. WARTENA, Em. pred. Don Haag. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. P. KRUYT, pred. te Zegveld. Kindeipreek ten 5 uro. De Hoor J. VISSER, Godsdienstonderwijzer. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. Voetbal. De vereeniging „Gouda" speelt mor genmiddag om half twee een vriend schappelijke wedstrijd togen I. D. C. uit Rotterdam op het terrein^ aan de Karnemelksloot. Zwemmen. 't Kalf je—Amstordam, Aan den laqgo-baan-wedstrijd 't Kalfje—Amsterdam Jjêdonmiddag, wordt deelgenomen do™ de volgende zwemmers F. C. Torjuil, .1. v. d. Grient, J., D. Los van Haarlem, G. Bohlandor, J. Slier, F. W. Mouring, A^-Minnes, E. Rijpstein en E. Nijkerk, allen van de zwemvereeniging het IJ. M. N. Kiesuw, J. R. Levy en Ed. Meijer Ezn., allen van De jonge Kam- pio«^ L. K. Anthoni, A. B. Markus en H. Anthoni, allen van de Amsterdam- sche Zwemclub. C. Swart, H. A. Sickler en H. Lode- wijks van Triton. A. V. D. Burg en J.'J. Hoogelano van de Zwemvereeniging „Dolfijn". Mej. J. Frederiks, mej. B. Duykors en mej. A. Blankenzeo Van de Holl. Dames-Zwemclub. Mej. C. Stoel van Waterlelie, Zaan dam. Mej. B. Andreae, Breda. F. L. Lousden van de Utrochtsche Zwemclub. D. IJsselstijn van de Goudsche Zwemclub. Moj. B. v. d. Kleine Mulder van do Arnhemscho Zwemclub. J. F. van Lun toren van do Rotter- damscho Zwomclub. G. Boom van do Amorsfoortscho Zwemclub. Zeilen. De Rottordamscho Zoilvoreoniging to Rotterdam hoeft do loidi/ig op zich genomen der Zoilwedstrijden, welke op 1 Soptember a.s. zijn uitgeschreven door do Vereeniging tot Vorodoling van Volksvormaken, op do Kralingscho Plas aldaar. van het Koninklijk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.6 te Hernosand, laagste stand 752.5 te Vestmanover. Verwachting tot don volgenden dag: Zwakke tot matige wind, moest uit noordelijke richtingen, godooltolijk be wolkt, weing ofgoon regen, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GOUÖA. GEBOREN14 Augs. Gcrritjo, ouders M. Mikkers on M. E. van den Berg. Georg Lodewijk, oudors J. M. Dortland en A. Hammer. 15. Maria Zygerina, oudors J. Stolk on J. den Haag. Martinus Anthonius, ouders C. van Mourik en M. Heerkons. 16. Anthonia, ouders G. Visser en M. Suikeldam. ONDERTROUWD: L. S. Gravestein en A. Hoogen. -- C. J. Scheffer en A. J. Boot. M. Both on A. Hard- ijzer. H. J. M. Sorlijn en N. C. Schouten. A. A. van der Hoogen en C. Kapteijn. OVERLEDEN 16 Aug. M. van dor Laan, wed. v. J. S. Lugthavt 84 j:

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4