BE VIOOLSPELER. Prïsïa w merk iveevocders. merveer ABUIEKKN. Mo. 12253. Dinsdag 19 Augustus 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en Jr ken. S-CLitexilaxid. Buitenlandsch Nieuws. HCILLLWU. nijpt de eel dicht sster a Paulo 9(is bevatten e.M.B e’sODOL slechts elke niet yoor- ensfaand merk. S, Amsterdam. JT1®"cl"ws- ezx ^.d-Tr Verschijnt dagelijks Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON.Telefoon Interc. 82. bekendmaking Paardenfokkerij 1901. - een edele gravin van Asherton te m. Telefoon Interc. 82. I tuigen dat de Abdij- verklaart het pleuris, slijm- zij zacht, vij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakelijk' ze dan in onze r Kanarie* 13, en 1/i liter roendermeel er voederkosten o 40 en 5 kilo r IFf/, voedingswaarde Medaille*. t. p. stuk. rijghaar. Vrij bewerkt door AMO. tiOinSCIIE COURANT Stella gehoorzaamde, besloten echte, wordei niet i haar man keel® zeer kan A Zn., Gouda. BaLkan-Staten. Turken en Bulgaren. Volgens berichten te Sofia uit het hoofdkwartier worden de Turksche voorposten voorposten voortdurend versterkt. Te Moostafa Pasja namen drie Turksche regimenten zonder aan leiding do Bulgaarsche posten onder vuur. Groote troepenafdeelingen zijn tusschen Adrianopel en Kortakeui ge concentreerd. De Turken dwingen de „Réunie". 8J/2 u* Jouda Volksbond üruik. antsoen, V1/^ uur Sed. Muziekcops. Genoegen”. Ope ning 1913. 8t. Janskerk. Or- niverseelvoer) 13 en ’/z tilo Ottomaansche bevolking van Adria nopel en omstreken zich naar het Zuiden te begeven. De Bulgaarsche Regeering stelde den legaties der Mogendheden een nota ter hand, waarin verklaard wordt, dat de Turken, onder voorwendsel de be volking de door het Grieksche leger ontruimde streken te beschermen, na eerst Moestafa Pasja, Demotika en Soefli bezet te hebben, Koetchoe- kavak innamen, dat 70 K.M. ten Wes ten van de Maritza ligt, en thans opmarcheeren naar Kridjali en Gu- muldjina, Daar het door de Porte aangevoerde motief voor haar optreden weinig in overstemming is met de werkelijkheid, stelt Bulgarije voor het grondgebied in quaestio weer te bezetten, in tegen woordigheid der militaire attachés. Waar het verdrag van Boekarest Bul garije verplicht te demobiliseeren, daar zou het een groote onbillijkheid zijn, den Turken te veroorloven een funda- menteele bepaling van het verdrag van Londen ongestraft te overtreden. De Regeering, er van overtuigd, dat de Mogendheden zich zullen verzetten tegen de tegenwoordigheid van Turk sche troepen buiten de linie Enos— Midia, zal een nieuwen opmarsch be letten, vóór de Turken ernstiger inci denten hebben kunnen veroorzaken. Een Bulgaarsch protest. Een afvaardiging van Macedonische Bulgaren, vergezeld door verscheiden professoren van de universiteit van Sofia, is te Weenen aangekomen, naar vandaar aan de N. R. Crt. wordt ge seind, en zal zich naar de andere hoofdsteden van Europa begeven om de tusschenkomst van Europa te vra gen tegen het nadeel, dat de vrede van Boekarest den Macedonischen Bulgaren heeft berokkend. In een onderhoud met een medewerker van het Neue Wiener Tageblatt verklaar den de gedelegeerden, dat het streven van de Macedoniërs in de laatste jaren op vereeniging met Bulgarije was ge richt geweest. Daarom alleen is Bul garije de bevrijdingsoorlog begonnen. De vrede van Boekarest kan niet duur zaam zijn; 200,000 Macedoniër» wei geren om zich onder de voogdij van. Serviërs en Grieken te scharen. Zij zullen aan het werk tijgeneen tweede bevrijdingsoorlog is onvermijdelijk. Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat iren was mijn Veen lijdende waardoor dik- hem onmoge- nvallen waren evig, dat hij uilen stikken. Ute hem dan hoofd, voort- ;de hij over i en over hart- i Nachts sliep hoorden veel dijsiroop aan. eden vermin- uikt had was zijn noord- en zijn westkust vrijwel van schepen ontbloot. De daardoor beschikbaar gekomen vloot is in de Middellandsche Zee gestationneerd en zoodoende was de aanwezige flottielje van de Entente-led^n ^Frankrijk en Engeland groot genoeg om voorloopig een overwicht te hebben op Italië en Oostenrijk, want ook Engeland ont blootte zijn maritiem station Malta niet van sohepen, al behoefde het de vloot aldaar nu niet zoo’n uitbreiding te geven als anders noodz^lijk zou zijn geweest. Waarom wenscht Engeland in de Middellandsche Zee een dergelijke krachtspositie te hebben en te hou den? Engelands verbinding met zijn koloniën gaat door de Middellandsche Zee en de Roode Zee. Langs het Suez- Kanaal heeft het zich een dergelijken invloed bezorgd, dat het daar de fei telijke lastgever is. Werd Engeland door de een of andere mogendheid de Middellandsche zeeweg afgesneden, dan zou een verdediging van Egypte groote moeilijkheden met zich brengen en vrijwel onmogelijk worden. Tevens, zou do verdediging van Engelsch- Indië totaal in de war gestuurd wor den. Rusland dat heel getnakkelijk door zijn Aziatische bezittingen heen Engelsch-Indië zou kunnen aantasten, zou bijna zeker succes hebben, wan neer het de verbinding'.door de Mid dellandsche Zee kon onmogelijk ma ken. Nu moge het vreemd lijken, dat Engeland zoo bevreesd is voor zijn mede-Entente-lid, maar in de hooge politiek wordt het spreekwoord her haaldelijk bevestigd: bewaar me voor mijn vrienden, op mijn vijanden zal ik zelf wel passen. Vandaar de ver ontrusting in Engeland bij elke nieuwe poging van Rusland om het Darda- nellenverdrag te verbreken, of zijn invloed op den Balkan te vergrooten. zij een anderen man liefheeft en PR IJ S D E KAÜVERTEN TIN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Harry Thaw, die naar men zich her innert voor eenige jaren don architect Whito doodschoot, en sedert in het krankzinnigengesticht voor misdadi gers te Mattcawan opgesloten werd gehouden, daar Zondagmorgen vroeg uit is ontsnapt. Hij sloeg den bewa ker, toen deze de deur van zijn kamer opende neer, en wist in een gereed staande auto over de grenzen van den Staat Npw-York te ontkomen. Volgens de rechtsgeleerden kan hij, eenmaal over deze grenzen, niet weer gear resteerd worden. De directeur der inrichting verklaart, dat oen akntal leden van zijn personeel omgekocht moeten zijn. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Duitschland. De begrafenis van Bebel. De plechtige teraardebestelling van Bebel’s stoffelijk overschot had Zater dagmiddag te Zurich plaats. Een stoet van 10,(XX) personen geleidde het naar het kerkhof, waar talrijke redevoerin gen werden gehouden. Te een uur werd het lijk van Bebel van het Volkshuis naar de woning van Bebel’s dochter, waar alles in rouw was, gebracht. Hier vond het eerste deel van den lijkdienst plaats. Een mannenkoor uit Züricher arbeiders zong hierbij. Dan vormde zich de lijk stoet naar het kerkhof. De Iqkwagen werd voorafgegaan door ongeveer 1000 kransendragers, daarna volgden nog drie groote wagens met kransen. 17 koetsen reden hier achter. Achter de koetsen trok de eindelooze stoet van gedelegeerden van alle mogelijkp cor poraties. Vooraan de afgevaardigden van de Intern. Soc. Partij, het bestuur en ongeveer 60 Duitsche Rijks- en Landdagafgevaardigden. De afgevaar digden van de Soc. Partijen uit andere landen, tal van parlementsleden uit Zwitserland, vertegenwoordigers van het Züricher gemeentebestuur en zoo vele anderen. Het voorbijtrekken der stoet duurde drie kwartier. Aan beide zijden van den weg welke wel een’ uur lang was, had zich het publiek in dichte rijen opgesteld. Voor de'over gave van het lijk aan het Krematorium spraken namens het Duitsche partij bestuur de Rijksafgevaardigde Molkon- buhr, namens de Rijksdagfractie Fischer, Berlijn, namens de vereenigde werklieden Legien. Dan volgden de redenaars uit ver schillende landen, Adler uit Oostenrijk, )00 gram F 3.50. CER, Rotterdam, derverkoopers. vatt dag en plaats d|er najaarskeuring volgens de wet op de BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA, maken bekend dat de gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde Hengsten van ten minste 2 jaar in het najaar van 1913 voor Zuid-Holland zal gehouden worden te Leiden op 28 Octoberte Rotterdam 29 Octoberte Dordrecht 27 November en te Dirksland op 30 October. Voorts vestigen zij de aandacht van belanghebbenden op den in houd van de artt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Stbl. •204), gewijzigd ter uitvoering van de artt. .8) 11. 13, 19 en 21 van de Wet op de Paardenfokkerij 1901, luidende; „Art. 4. Tot de najaarskeuringen worden toegelaten alle Hengsten die ten minste 2 jaar oud zijn. Tot de yoorjaarskeuringen worden alleen toegelaten: a. Hengsten, die daartoe aan gewezen zgn bij de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar b. Hengsten, die volgens eene schrif- telijke verklaring van een geëxami neerde Veearts wegens ziekte niet op de najaarskeuringen van het vooraf gaande jaar hebben kunnen komen c. Hengsten van 3 jaar of ouder, die hit het buitenland of uit eene an dere provincie ingevoerd zijn, na de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar; d. Drie-jarige Hengsten, die de eigenaars of houders om aannemelijke redenen, ter beoordeeling van de Pro vinciale Regelings-Commissie niet "als twee-jarige in het najaar te voren lieten keuren. Art. 5. De eigenaar of houder, die een Hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onder- teekende aangifte te zenden adn den Secretaris der betrokken Provinciale Regelings Commissie met opgave van naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stam- boeknummer den wij wees- en ziekenhuizen kun nen steunen en zoo de armen helpen. Wij zouden dan niet optreden als graaf en gravin van Asherton, maar als signor Giotto en signora Stella. Zoo zouden de armen ons zogenen voor het nuttig gebruik, dat wij zoo van onze talenten zouden maken. En zou je kunst dan verloren zijn, mijn liefste Stella.” „Neen, dan niet.” „Sta dan op, geliefde vrouw, ga je kleeden eji kom dan weer terug, zooals het een vrouw van een Engel - sche rijksgroote betaamt.” PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post«1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders- al? van moederszijde en naam en woonplaats van den fokker. Een Hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven,, wordt van de keuring uitgesloten, tenzij de Com missie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van f 10.bij voornoemden Secretaris stort.” Inschrijvingsbiljetten voor de keu ringen zullen op vrachtvrije, schrifte lijke en onderteekende aanvragen aan eigenaren en houders van Hengsten door den Secretaris der Provinciale Regelings-Commissie, den Heer J. H. van der Torren te Gouda, verstrekt worden. GOUDA, den 18.” Augustus 1913. Burgemeester en Weth. voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. voort, Percival, je moet me helpen en raden, hoe wij de bloembedden zul len laten veranderen. De tuinknechts zijn naar huis om het middagmaal te gebruiken, wij zijn nu geheel vrij.” „Ik kom dadelijk er zullen wel geen brieven van belangjbij zijn, ik verwacht er tenminste keen enkele”. „Nu, goed, je vin^P*me wel op de bank bij den bruinen beuk. Kom dan maar gauw.” Gwendolin ging den tuin in wachtte maar Percival kwam opdagen. Eindelijk ging ze halen.' Hij zat te lezen en 1 ernstig. „Wat is er gebeurd, Percival? Ik zie aan je gezicht, dat je slechte lij ding hebt ontvangen. Zeg hot mij da delijk.” Hij reikte haar zwijgend den brief over, dien hij in de hand hield. Zij ging naast hem zitten en las. Het schrijven was van mr. Gale, den ad ministrateur van Asherton en bevat te de mededeeling, dat signor Giotto, de vioolspeler, gebleken was de ech te graaf van Asherton te zijn, die hem liet verzoeken op het kasteel te komen tot regeling van eenige aan gelegenheden. idermethode. Toederfaöriök -^Enkhuizen. baar bij HH.: 1, Wijdstraat. LD, Veerstal. is zij voor God en de menschen zijn vrouw. Maak dus nooit meer toe spelingen op de vrouw van mijn neef want zij beminde een ander en is nu met dien ander getrouwd.” Het lag Stella op de lippen om te zeggen: „neen, zij beminde jou”, ech ter gelukkig sprak zij die woorden niet uit, zeker had zij dan het oude liefdevuur weer aahgewakkerd en een scheiding veroorzaakt. „Goed, Allan,” sprak zij zacht, wij zullen dan het verleden omtrent die dame laten rusten. Maar denk nu een* aan lord Burleigh; hij trouwde ook een meisje van lage afkomst pn was niet gelukkig.” „O, Stella, dat maakt een groot 1 w^lverschil. Lady Burleigh had nooit netzlnet oïhgqng gehad met de aanzienlijke drhand kringen* en gevoelde zich daarin dan ook niet thuis, maar jij hebt talent èn je opvoeding en je manieren laten niets te wenschen over, dat heb je al reeds getoond in gezelschap van de Keizerin van Rusland en den Presi dent van Frankrijk. Zij behandelden je niet als betaalde zangeres, maar als huns gelijke. En daarenboven zijn wij getrouwd' toen wij beiden gewone mu zikanten, gewone hurgermenschen wa ren, samen zijn wij nu op den maat- schappelijkon ladder gerezen wi^ hebben gelijke rechten.” „Ach, Allan, ik kan dat gevoel niet bedwingen. Het is alsof mijn hef- Het optreden van Turkije als een feit van internationale beteekenis. III. Echter ook nog om andere dan uit sluitend handelsbelangen dient Enge land een wakend oog te houden op wien de beheerscher van de Darda- nellen is, of zal worden. Ook koloniale belangen werken er toe mee, dat En geland de noodige medezeggingschap aan den Gouden Hoorn heeft. Troont daar een zwak heerscher als de Sultan, dan kan die invloed sterk zijn. Is echter de bewaker van de poort zelf een machtig persoon, dan laat hij zich niet door invloeden van buiten beïn- fluenceeren. Wie de Dardanellen bezit kan ook zijn leger en vloot gemakkelijk naar de Middellandsche Zee brengen en Engeland heeft er groot belang bij dat de politieke constellatie in de oude wereldzee niet verandert. Op het oogenblik 'beheerscht Engeland gehol pen door Frankrijk de Middellandsche Zee. Reeds -trachtten Italië en Oos tenrijk de Entente-genooten den loef af te steken. Engeland en Frankrijk hebben daarop een regeling getroffen, die bij hetzelfde defensief effect een gemakkelijker offensief optreden mo- gelijk maakt. Frankrijk heeft namelijk de dood cu mijn kunst verloren is.” „Ik zal je nog meer zeggen, Stel la. Mijn vader is zeer bezorgd over jnijn gezondheid. Hier in mijn borst is het niet in orde met mijn longen. Jarenlang zal ik dag en nacht een zorgvuldige verpleging noodig hebben. Als ik goed verpleegd wordt kan ik weer goed gezond worden, anders zal ik zeker moeten sterven. Vader zei, dat alleen een goede echtgenoot mij naar bohooren kan verplegen. Je lief de voor mij, is die dan geheel dóód? Of is die opoffering te groot, Stella? „Mijn liefde is niet dood, Allan.” „We zijn allebei arm geweest, en weten hoe smartelijk het is, als men alleen om zijn armoede veracht wordt en laat ons dit dan nooit vergeten en het als onzen eersten plicht beschouw wen dat wij den armen tot hulp en steun moeten zijn. Vader gelooft dat het verblijf in Engeland niet goed voor mij is, alleen in een warm kli maat kan ik nog lang leven. Daarom zou ik Engeland willen verlaten, maar de armen in den omtrek zouden toch ondersteund worden, alsof ik hier was. Voor de weldaden buitens lands zou ik geen geld wiilen ge bruiken. Als ik weer gezond en sterk bon, zouden wij samen concerten in de groote steden van het vaderland kunnen geven. Ik zou dan een paar nummers op de viool spelen en jij zingen en met hot verdiende geld zou- Percival Craven en Gwendolin Las- (belles brachten de wittebroodsweken floor op het familiekaslM te Surrey. Eindelijk waren zij getrouwd. We gens de ziekte van haar moeder was hot huwelijksfeest alleen in den fa miliekring gevierd. Op zekeren och tend kwamen Percival en Gwendolin van een rijtoertje thuis, toen de post bode kwam. Hij bracht verscheidene brieven en couranten. Percival nam ze aan en ging toen er mee naar do spreekkamer om ze vluchtig in te zien. Gwendolin was op weg naar de tuinkamer en zeide: „Maak een beetje 113) >,Ik maakte jou daar geen ver- wyt van dat je hooger stond dan ik, ötella, maar ik nam genoegen met den toestand, zooals die was. Is dat geen bewijs, dat mijn liefde voor jou grooter is dan jouw liefde voor mij.” „Noen”, riep Stella vol vertwijfe- °it, „neen, dat is de zaak niet. Zoo is het: ik sta je in den als een hinderpaal. Als je niet mÜ getrouwd was, kon je nu - vragen van een dame, die jij zoo hei hadt. Toen je een arme violist waart, heeft ze je afgewezen, maar nu je graaf van Asherton bent, zal ze je niet meer afwijzen, en neemt ze je stellig aan.” „Zwijg, Stella!” riep Allan doods bleek, terwijl hij haar de mond sloot. „Laat ons daar nooit weer over pra- I ten. Vandaag vertelde mijn vader me dat die dame sedert eenige dagen ge- »1 trouwd is met Percival Graven, die dus nu mijn neet is. Je wist mijn ge- heim, je hebt het zelf gehoord, dat - nu

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1