IOHT EP DE VIOOLSPELER. pi No 12255 52e Jaargang. oooo.-. behalve Zon- I KENNISGEVING. Buitenlandsch Nieuws. '1 FtillLLHiOA. |l SSL SaU*». IE et Leven, happen, keuze ffI |t; ilAU’S M :ste. ARNHEM. Telefoon Interc. 82. Eerste Blad. Eirmeri laad.. eh Feestdagen, Telefoon Interc. 82. B-oj-tsixland. °o lM>i><ïui-dag 21 Augustus 1013. ezx ^.d.Trertezxtie’blscd. voor G-o\x<3.eu exx OxxxstxeZsezx. Verschijnt dagelijks Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 1 ■zekering tegen Ml a EU?» was spreek zulke rTmuT} 9c Zn., Gouds. 4AG. boven, en taa. Uw hul* doen >erk verlichten. A. DE JlOiWC, ithaven 31. den in zijn egels» muren, d|or en door a b Sunlight i Voordeeligete j Genoegen”. Ope- ielling 1913. E St. Janskerk. Ofj ’res.), Dr. A. E. 1DEN, Dr. P.H. I SLAVERNIJ wordt te niet might toet hub Vry bewerkt door AMO. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden Markt 31, bij onze Agenten r- en Woningtoez., Onderstandscomm Dit Nummer bestaat uit tweej bladen. I 5000 ontwapende Bi visten uit het aan Ro gebied belet hebben i terug te keeren. De 01 over zeer groot one en men vreest voor Waarschijnlijk hebben de Roemeniërs gewezen soldaten in zoef groote troepen awij geregeld tijdig gen ontvangen van jerfran, vermakelijk* leze dan in onze an. De opening van hot Vredespaleis. De Rogeoring zal 28 Aug. in den avond van den dag der opening van het Vredespaleis een groot feestmaal voor 120 a 130 gonoodigdon in de Ridderzaal op het Binnenhof aanbie den aan do alhier op dat oogenblik vertoevende vreemde gasten, waarbij Carnegie on echtgenoote, aan de ge zanten, alhier geaccrediteerd en vor mende den Raad van Behoor van het Arbitrage-Hof en aan verdere hoogo Nedorlandscho autoriteiten. oprichting van vliogstations aan alle vestingen in het land en versterkte havens, zoodra de noodige gebouwen en luohtschip-vloten gereed zijn. Zulke stations zullen worden aangelegd te Plymouth, Portsmouth en Milford haven. Men overweegt de invoering van een volledig stelsel van aeronautische ver binding tusschen do vloot e.i hot land leger. Ongewenschte toestanden. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan het Vad. De verstandhouding mot het do- meinbestuur wordt er hier niet beter op. Thans worden bij voorduring de feeders in hun bedrijf bestookt en wordt hut lastig gemaakt vooral in zako de vaartvorbotering naarlJmui- den. Op allerlei wijzen wordt de Reederij Die bijbel werd hem steeds dier- in las. Op zitten Bleu- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De toestand op den Balkan. Do Turken gaan steeds voort nieuw gebied over do Maritza te bezetten en daardoor naderen zij op bedenkelijke wijze de Bulgaarsche grens. De zwak ke troopenafdodingen, die de Bulgaren nog op verschillende plaatsen hebben voelen zich niet bij machte, het Turk- scho leger te keeren en trekken zich steeds moer naar de oude Bulgaarsche grens terug. Van verschilldndo zijden noemt men aan, dat Turkije deze voor- waartscho beweging enkel daarom maakt, om den toestand zoodanig te foreoeren, dat Bulgarije óf oen oorlogs verklaring zal moeten doen, óf in ondorhandoling zal moeten treden over den afstand van Adrianopol. Dat laat ste zou natuurlijk Turkije het liefst zien. Tot een oorlog zal het wel niet komen, omdat Bulgarije met geen mogelijkheid in staat is, zich met eenigo kans van slagen tegen het thans opnieuw georganiseerde Turk- sche leger te verzetten. Bulgarije voelt echter nog niets voor onderhandelin- gen met Turkije over den afstand van Adrianopel. Nog altoos hopen de Bulgaren, dat de groote mogendheden tusschenbeide zullen treden, maar dit Inkt ons al uiterst onwaarschijnlijk. Turkije weet maar al te goed, dat de eensgezindheid voor een eventueel op treden tegen het sultanaat verre te zoeken is. Rusland mag dreigen de diplomatieke onderhandelingen af te Gü I hS(H Elül l!V\T. 115) ,,Ja, en dat zij kinderloos zullen blijven is niet te verwachten,” zei mr. Gale, „maar toch hoop ik dat gij zult willen luisteren naar hetgeen ik u heb voor te stellen. Lord Ash erton wenscht hier op het kasteel en in de omgeving alles te laten blij ven, zooals het nu is. Hij wenscht nu dat g ij« elk jaar eenige inaapden dit kasteel bewoont, waarvoor hij u een jaarlijksch inkomen aanbiedt. Als ge hem overleeft en zijn vrouw als we duwe achterblijft, zoudt gij dan als lord Asherton den plicht op u moeten nemen dit jaarlijksch inkomen aan zijn weduwe terug te betalen, omdat zij volgens de oude landswetten geen recht heeft op een jaargeld of op de vaste inkomsten uit familiegoederen.” Mr. Craven keek den advocaat nu trotseh aan en zeide: ,,Mr. Gale, ^ik zal mij niet verlagen om in voorwaarden toe te stemmen.” „Neem me niet kwalijk, mr. Cra ven, maar ik geloof niet dat gij de ze zaak in haar belangrijkheid over- baardéï, hoe meer hij er zekeren dag vond men hem met het hoofd op den Bijbel nend; hij was dood... In het testament sprak hij wensch uit begraven te worden Schotland. Daar rustten ook r ouders. Natuurlijk werd ook aan den wensch voldaan. Na den dood vdn sir James Dun can namen lord Allan en Stella hun intrek bij graaf Cellini. Na de begra fenis van zijn vader zette hij geen voet meer op Engolschcn bodem, aan gezien ook zijn gezondheid het niet moer toeliet. Intusschen ging op Asherton Cast le alles, zooals het gegaan zou heb ben als Percival graaf geweest was. Percival en Gwendolin vertoefden er gedurende den zomer en den herfst omringd door een steeds stijgend ge tal zonen en dochters; zij waren ge lukkig in hun huwelijksleven en hun omstandigheden. Ten derden male werden Percivals vooruitzichten op den graventitel ver nietigd toen lord Allan en Stella ver blijd werden met do geboorte van een tweeling, allebei jongens. De vreugde in de villa .Cellini was echter van korten duur daar .Stella gevaarlijk ziek werd. Terwijl na lang vroezen en hopen do moeder herstelde, stier ven de beide zoontjes op denzelfden De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur» der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 19 Augustus 1913 executoir is verklaard; Kohier No. 9 der Personeele Belasting, belastingjaar I913. Dat voormeld Kohier ter invordering, is gesteld in handen van den Heer Ontvan- ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver- ae Pre98l« »P K“sl plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet zal groot genoeg zijn bepaalden voet te voldoen en dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, don 21 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. van ’n Amerikaanschon politie-offioier, Kelsey, die zijn spoor van uit New Hampshire was gevolgd. Het zal nu echter nog do vraag zijn of Thaw uitgeleverd zal worden, om dat hij niet wegens moord is veroor deeld on uit een gevangenis is ont vlucht, doch ontoerekenbaar is ver klaard, en uit een krankzinnigenge sticht is ontsnapt. De Amerikaanscho rechtsgeleerden waren het er zelfs niet overeens of Thaw, eenmaal over de grenzen van den Staat New-York in een anderen Amerikaanschen Staat weer gearresteerd mocht worden. Te grooter is de moeilijkheid natuurlijk nu Thaw zich niet op Amerikaanschon doch op Canadeoschen grond bevindt. Voor Thaw’s moeder, die zich er reeds zoo over verhengde, dat haar zoon weer vrij was, moet hot bericht van zyn arrestatie intusschon oen groote teleurstelling zijn. Met voldoe ning zal het echter vernomen zijn door de deskundigen op wier advies Thaw indortyd ontoerekenbaar word ver klaard, en ook door Evelyn Nesbitt, Thaw’s vrouw, om wie hij don moord beging, en die voor den rechter tegen haar echtgenoot getuigde. Zij alleen vreesden Thaw’s wraak, en de eersten hadden zich zelfs al revolvers aange schaft om zich eventueel te kunnen verdedigen breken, het mag zelfs beweren tus schenbeide te zullen komen als de, Turken nog verder gaan, maar tus- schon dreigen en doen ligt bij de Europeesche diplomatie de lange weg van de eeuwigheid. Bulgarije zal dan ook lang kunnen wachten, wanneer het uit de handen van de mogendheden Adrianopel wil ontvangen. Evenmin behoeft het er op te rekenen, dat er sprake zal zijn van rqyisie van het verdrag van Boekarest. Wel hebben zich noch Oostenrijk-Hongarije, noch Rusland uitgelaten over het standpunt, dat zij in deze zaak zullen innemen, doch de pressie op Rusland uitgeoefend j om het te weer houden opnieuw een gespannen toe stand op den Balkan in het leven te roepen. En de Oostenrijksche diplo matie heeft zooveel nootjes te kraken gekregen over haar dwaze optreden, zoowel van buiten als uit eigen kring, dat men zich wel zal wachten nieuwe ontstemmingen te weeg te brengen. Amerika. Mexico en de V. 8. Do laatste berichten uit Washington laten niet veel over van het sensatio nele bericht, volgens hetwelk Huerta, de voorloopige president van Mexico, aan de rogeering der Unie niet veel minder dan *n ultimatum zou gesteld hebbenafbreking van Alle betrek kingen tusschen beide Staten óf er kenning van Huerta’s bewind door de Unie. Deze berichten toch gewagen veeleer van een verbetering in de, ongetwij feld bedenkelijk gespannen, verhou ding. Lind, de informeelo vertegen woordiger van president Wilson, die, naar het eerst heette, door Huerta niet eens zou ontvangen worden, blijkt met dezen ’n langdurig onderhoud ge had te hebben, dat naar officieel wordt verzekerd, een allervriendschappelijkst verloop heeft gehad. En volgens een, eveneens officieel telegram uit Mexico (stad) heeft het tot dit resultaat geleid: „dat men tot een overeenstemming is gekomen, die het verbreken der be trekkingen tusschen beide naties zal kunnen voorkomen, en het mogelijk zal maken, dat de onderhandelingen worden voortgezot, waarbij deAmeri- kaansche regeering de rol van bemid delaar speelt.” Men weet, dat Lind door president Wilsón naar Mexico is gezonden om daar de voorstellen der Amerikaansche regeering over te brengen, tot Jierstel van de orde en de vestiging van oen duurzame regeering in Mexico. Te Washington ziet men na deze laatste berichten den toestand weer hoopvoller in. Thaw gearresteerd. Thaw, de uit het krankzinnigenge sticht te Mat tea wan, in den Staat New-York, gevluchte moordenaar van den architect Stanford White, heeft niet lang wil van zijn vrijheid gehad. Hjj is te Canada, teCoaticook, dicht bij Quebec, gearresteerd, op verzoek ven met de boodschap van zijn vrouw erbij. Ook bracht hij nog Gwen doline groeten over aan den vorigen graaf, thans graaf Cellini. Daarop keerde hij naar huis terug in een ge lukkige stemming. „De graaf en gravin van Asherton vergezeld van den vrijgevigen be- schermer der pchoone kunsten, graaf Celllni, en van den beroemden ge neesheer sir James Duncan hebben Engeland verlaten om geruimen tijd in Italië door te brengen.” Aldus be richtte de deftige courant „The Mor ning Post”, eenige weken later. Graaf Cellini betrok weer zijn vil la te Florence, lord Allan, Stella en sir James gingen in dezelfde stad een prachtig paleis bewonen. Maria l'ia en haar zoon hieven bij graaf Cel lini in dienst. Lord Allan en Stella stelden madame Chandoz in staat to Parijs een groote woning te betrek ken én daar in haar onderhoud te kunnen voorzien door kamers te verhuren. De oude sir James Duncan begon al spoedig te sukkelen met zijn ge zondheid. Hij verzwakte en begon in zichzelven gekeerd te worden. Een groot deel van zijn tijd bracht hij door met lezen in den Bijbel, die hij nog van zijn moeder gekregen had. tegelijk met het zilveren horloge van zijn vader. faarsche reser- lenië afgestane ar hun dorpen rinding is daar- k die Bulgaren welddadigheid. bezwaar, het vertrek Van Bulgaarsche gewezen soldaten in zod groote troepen tegelijk toe te laten. Misschien vreezen zij ook voor de cholera. China.* Spoorweg-pofitiek. Volgens den Pekingeij-correspondent van de Daily Telegraph heeft de Chi- neesche Regeering in een onlangs met Belgische financiers gesloten overeen komst, dezen een concessie verleend voor den aanleg van 500 kilometer spoorweg in de Noord-Westelijke pro vinciën. Bovendien zou aan het be doelde consortium optie zijn verleend voor het doortrekken van don spoor weg, aan gene zijde van den Grooten Muur, van Tatoengfoe naar Koeëihoe- ahsien, en in Zuidelijke richting van Hsianfoe naar de hoofdstad van de provincie Setsjoean, Tsjengtoefoe. De berichtgever brengt in herinne ring, dat tien jaren geleden een Rus- sisch-Belgisch consortium pogingen in het werk stelde oir» vergunning te krijgen voor den aanleg van spoor wegen, in aansluiting met het Siberi sche net. Toen is daar niets van gekomen, maar in verband met de sedert den val der Mantsjoo-dynastie aan Belgische belanghebbenden reeds verleende vergunningen, schijnt het aan geen twijfel onderhevig, dat nu ook de Trans-Mongoolsche spoorweg van Koeëihoeahsion naar de Siberische grens er te eenigertijd wel zal komen. Er zou, volgens genoemden corres pondent bij de Pekingsche Regeering een neiging zijn waar te nemen om weer terug te keeren tot depro-Rus- sische politiek van weleer, ten gevolge van den steun, dien de oproerige ele menten in het Zuiden van Japansche zijde ondervonden. „Ik weet beslist”, verklaart hij, „dat Joeantsjikai voor nemens is om in zake de Mongoolsche quaestie tot een voor Rusland bevre digende regeling te komen.” Engeland. Vliegstations in Engeland. De Daily Chronicle verneemt uit Plymouth, dat, overeenkomstig door het comité van defensie goedgekeurde plan, de regeering zal voorstellen de ven toch. Hij gevoelde, dat er voor vele familie» een groot belang op het spel stond, anders zou de advocaat zóó niet aandringen. Hij gevoelde te gelijk dat hij zijn trots tot zwijgen moest brengen, en dat zijn plicht in deze zaak het eischte. Hij eindigde dan ook met de voorstellen aan te nemen. Toen ontmoetten de neven elkaar. Nadat de eerste moeilijke oogenblik- ken voorbij waren, werd het gesprok op aangename wijze gevoerd. In spijl van Percival’s vooroordeel moest hij erkennen,'dat lord Allan een echt edel man was en zijn vrouw een echte lady. „Gwendolin had gelijk”, dacht mr. Craven. „Elke aanzienlijke dame mag trotseh zijn op zulk een vrouw.” En hij sloeg voor dat hij eens met zijn vrouw zou komen. „Met u behoeft zij geen hennis te maken,” ging Percival voort, „Gwen dolin vertelde me reeds met 11 en uw echtgenoot goede vrienden te zijn.' Hij bemerkte den lichten blos niet op Stella’s gelaat, noch het verbleeken van lord Allan; hij bemerkte gelukkig even weinig van de verlegenheid, waarmee Stella antwoordde Ik vrees dat ons verblijf nu nog in Engeland, te kort zal zijn om bezoeken te ont/ vangen.” Percival vergat ook niet den ring aan de nieuwe gravin Asherton te ge- f 1.25 1.50 150 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau ten, den Boekhandel en de Postkantoren. Balkan-Staten. Zooals bekend is, wordt in Roe menië deq Joden nog steeds in strijd met het verdrag van Berlijn do gelijkstelling met de overige Roe menen onthouden ook zijn de Joden daar aan allerlei middeleouwsche kwel lingen onderworpen. Toen nu het Rumeenscho leger tegen Bulgarije werd gemobiliseerd, boden zich 15.000 Joden als vrijwilligers voor het leger aan. Zij werden aangenomen en trokken mede met het leger naar Bulgarije. Op grond van het feit, dat zij toch metterdaad hebben getoond voor Roe menië hun leven veil te hebben, trachtte men nu van de Roemeensche Regeering te verkrijgen, dat ten minste aan deze 15.000 vrijwilligers het bur gerrecht werd verleend. De Roemeensche Regeering liet ech ter antwoorden, dat zij de Joodsche vrijwilligers.... bij vergissing had aan genomen en ingelijfd en dat deze daarom geen burgerrechten konden krijgen. Bulgarije en Roemenië. Naar uit Keulen aan de N. R. Crt. wordt geseind, verneemt de Kölnische Zeitung uit SofiaDe prefect van Warna meldt, dat de Roemeniërs aan ziet. Ik heb u gezegd, hoe ernstig ik den loop der dingen betreur, ech ter is hier nu eenmaal niets aan te veranderen en mopperen helpt niets. Stel uw teleurstelling eens ter zijde, on denk eens aan de belangen van Asherton. Als gij de voorstellen van uw neef aanneemt, zullen de nadeeiige gevolgen van zijn afwezigheid niet gevoeld worden en het jaarlijk- sche inkomen kunt ge beschouwen als een ïeening, die terugjietaakl moet worden aan uw nicht, 'als zij wedu we wordt, doch dit is natuurlijk ge heel onzeker. Werkelijk, mr. Craven ge handelt goed, wanneer ge de zeer goede voorstellen van lord Asherton aanneemt; het zou een weldaad zijn voor velen.” Die laatste woorden brachten Per cival aan het wankelen. „Als ik er van overtuigd was, dat het mijn plicht was, zou ik deze voorstellen aanne men.” „Het is uw plicht mr. Craven. Ik spreek op dit oogenblik in het na deel. van mijzelven, want als admi nistrateur heb ik de handen veel meer vrij wanneer de landheer er niet is; maar voor de welvaart van Ash erton en van de pachters is het be ter, dat gij met een groote huishou ding hier woont, als vertegenwoordi ger van mylord uw neef!” Dat mr. Gale hier zoo sprak ten nadeele van zichzelven trof mr. Cra-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1