BBES, ITS, i a n d e 1. JSEL I I thee van BHT Verdronken. Lergoederen IB No 12256. 52e Jaargang. behalve Zon en Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Ex3.xtexxla.xx <5 Buite&landsch Nieuws. I FfcLlLLii/thV. GOUDA. sons bevatten I 5 e.M.’ L’sODOLl i slechts /elke niet voor-1 vensUand merk. I krijgbaar. ÏN, Amsterdam. Gouda !z) hUWM Feestdagen. prijs iier a uv ertknti En Telefoon Interc. 82. ichte G. Jaeger ENGER SÖHNE, WgM s en Kinderen. ^Vrijdag 22 Augustus 1913. en u^c3-"V"er‘tentxe'ble»d. voor G-omcL®- en Oznstxelxen- Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. rijzen dub- hoofd, eveneens haar in von •QUELLE RONWATER op een ze RU Stadhuis- 18, 20, 22 ct p. »tuk. res: EIT IN en Hoeren ge tegemoet, 11 in de helft voor de helft aan groene n. kt, dat Uw Uw handen en Uw leven ilverheld van haar alleen ro o r het van kostbaar L fijne kant. RDEN OP REKENING] J TERUGGAAF VERGOEM A 15 CT. Vrij bewerkt door AMO. moet gedreigd hebben. Slechts aan het kalme optreden van eenige Turk- sche ministers die er op wezen, dat een nieuwe oorlog onverantwoordelijk: zou wezen, is een slachting voor de derde maal tot nog toe uitgebleven. Blijkbaar heeft dit weldenkende deel dus nog de overhand. Misschien heb ben dan ook nog de pogingen succes om het leger terug te houden van nieuwe avontuurlijke stappen. De militairen schijnen met het plan rond te loopen, Oost-Roemelië te bezetten. Wanneer dit mocht plaats hebben, is natuurlijk alle verdere overleg en on derhandelen uitgesloten en treden we opnieuw den derden oorlog in. f 1.25 - - 1.50 1-50 1.90 aan ons Bureau de Postkantoren. teerden werden door^de Bulgaarsche autoriteiten rondweg iafgewezen. Het verslag beslaat drie l|olommen in de Daily Telegraph en b0vat vele bijzon derheden over ontzettende wreedheden Tal van bijzonderheden uit het verslag worden dóór de DailyTelegraph weg gelaten, daar de correspondent zegt, dat zij niet kunnen worden medege deeld. Bovenstaand bericht is door een Russisch beambte vastgesteld, die speciaal tot dit doel uit Petersburg naar Adrianopel was gezonden. Adrianopël. De Neue Freie Presse te Weenen verneemt, dat besprekingen plaats hebben tusschen de Mogendheden be treffende een gezamenlijk optreden te Constantinopel. Markies Pallancini zou een nota overhandigen, waarin Turkije wordt uitgenoodigd om zijn troepen tot achter de lijn Enos—Midia terug te trekken, onder bedreiging, dat an ders eiken financieelen steun zou wor den ontnomen. Roemenië. Een aanslag. De Temps ontving een telegram uit Berlijn, waarin .wordt medegedeeld, Jpje per auto mobiel in de omstreken van Sinaia zouden zijn aangevallen door bandieten die den chauffeur zouden hebben be volen om stil te houden. Toen de automobiel echter haar weg scheen te zullen vervolgen, bedreigden de roo- vers den chauffeur met revolvers. Deze laatste reed desniettemin zoo snel mogelijk door. De bandieten wierpen toen mot stoenen naar do automobiel; geen enkele steen echter raakte het Konin klijk echtpaar. Zuid-Afrika. Generaal Herzog heeft naar uit Johannesburg aan de N. R. Ct. wordt geseind aldaar voor eon geestdrif tige vergadering van 3000 personen van beide rassen en uit alle partijen in oen scherpe rede Botha er van be schuldigd, dat hij zich verbonden had aan de cosmopolitaansche financiers en de imperialisten, tot schade van de nationale belangen van Zuid-Afrika. Voor de ware burgers der Unie, zoo zeide hij, is de tijd gekomen een krach tige waarschuwing te doen hooren en de pogingen te verijdelen van eon in hoofd, en antwoordde, eveneens op de pendule ziende *Zij blijft mij ook wat lang weg Ik heb het altijd gezegd, dat haar nog eens een ongeluk zal overkomen op haar eenzame tochten door het groote bosch. Lothaar, hoe zegt ge dat zoo I riep de jonge vrouw, meer verschrikt om den toon en het gezicht van haar man, dan om zijn woorden. Dat klinkt alsof ge van iets afweet en mij op iets wilt voorbereiden. Er speelde een glimlach om- de sa mengenepen lippen van mijnheer Von Melnik en zijn antwoord klonk alsof hij tot een kind sprak. Neen, toch niet, Melita, wees maar gerust. Ik zou immers niet op mijn gemak hier zitten, als ik wist dat Gertruda een gevaar dreigde. Wat zou haar ook kunnen over komen? zei mevrouw von Melnik om zich gerust te stellen. Zij is hier zoo goed bekend, wij zijn toch immers vanaf onze kinderjaren lederen zomer hier geweest. En ge wildet dezen zomer ook weer met geweld hier zijn, ofschoon ik het ernstig afgeraden heb. Het spijt me nu, dat ik heb toegegeven, antwoordde mijnheer von Melnik wre velig, terwijl hij opstond en naar het balkon ging. Zijn vrouw volgde hem en zeide Het was toch zoo natuurlijk, dat we Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 035-bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25.per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ten kwam het volk dat in hovingen der tentoonstelling wandelde, ter plaats geneld. De vlammen sloegen hemelhoog en werden gezien tot ver in den omtrek jVan Gent. I Onmiddellijk snelde het volk uit de stad naar de tentoonstelling. Onderweg (ontmoette men wielrijders, automo bielen, rijtuigen, die in volle vaart naar de tentoonstelling reden, want in de stad was do mare verspreid dat Canada in brand stond en het koloniaal paleis ook aangetast was. Zoo erg werd het niet, dank zij do spoedige komst der brandweer. Aan het Spaansche paviljoen viel evenwel niet te redden. Geheel hot paviljoen, een oppervlakte van 1500 vierkante meters beslaande, vormde óón vuur gloed en men moest zich bepalen tot hot beschermen van het Gentscho pa viljoen. De ingangspoort van.het Gentscho paviljoen werd opongekapt on al do kostbaarheden, zooals de archiovon van Gent, tafels, borstbeelden, het hof van keizer Karei, kortom alles wat zich in het paviljoen bevond, werd door do wachters buiten gebracht. Men droog de kostbaarheden in do Japansche afdeeling en het overige word op do Gemeepteplaats gesteld. Do brandweerlieden op hun ladders staande, klommen dan mot hun lansen tot de hoogste verdieping van het paviljoen van Gent en door do oponin- gen, die zij gekapt hadden, zonden zij stralen water hier begonnen de muren reeds te branden. Een hoek der afdeeling van do huis houdkunde had ook vuur govat, doch dit werd spoqdig gebluscht, on daar werd bijna geon schade aangcriebt. De vlammen van het brandende ge bouw hadden zich van het begin af, ook medegedeeld aan do aangrenzende herberg, café-rostaurant Balkan, do tont van den suikerbakker Moyard, het bijhuis van de bieren van Stacke- ghem en nog oen sigarenmagazijn. Al deze tenten, opgeslagen achter do Canadian Pacifiic Railway, grenzen aan het Spaansche paviljoen. Het is gomakkTflijk te begrijpen dat deze tenten in minder dan oen kwartier uurs vernield waron. Do schade voor het Spaansch pavil joen, waar juweelon on andere benoo- digdhedon werden verkocht, mag op 50.000 francs geschat worden. Om halfelf keerde do brandweer terug. iaar en voorhanden systeem oor >rdt gaarne op aan- De toestand op den Balkan. Meer en meer blijkt dat het opruk ken van het Turksche leger naar stre ken ten westen van de Maritza minder de wenseh is van de Porte, dan wel voortkomt uit do zucht naar wraak, die bij het leger heerscht, om wraak te nemen over de nederlagen, die het het vorige jaar tegen do Bulgaren leed. Thans hebben de Turken hun leger op de noodige sterkte gebracht en is men klaar gekomen met de voor bereiding tot een oorlog, waarmee men een jaar geleden had moeten klaar zijn. Was het leger toen evengoed verzorgd in het veld gekomen als het thans schijnt, dan was de aanval waar schijnlijk meer eervol afgeslagen on was het hoogstwaarschijnlijk niet noo- dig geweest dat Turkije, zooals het nu doet, nieuwe spanning in de politieke wereld teweegbrengt. Want met of zonder den wil van de Porte, de Tur ken bezetten steeds meer gebied over de grenslijn door hen den 19don Juli vastgesteld. Echter ligt de schuld voor dit optreden ook niet geheel aan de legercommandanten, Enver Bey c.s. De Grieken hebben aan den ver warden toestand van thans minstens evenveel schuld. Zij toch ontruimen die streken, die door hen zijn ver overd, maar aan Bulgarije zijn toege wezen, ofschoon zij weten, dat de Bul garen het bewind niet in handen kun nen nemen. Dit kan daarom niet, omdat de Bulgaren door de Turken in Noord-Thracië zijn afgesloten van dit zuidelijk gebied. Onder het voor wendsel dat na hun ontruiming een toestand van anarchie zou heerschen als de bevolking aan hun lot werd overgelaten, vragen de Grieken den Turken do gebieden zoolang te bezet ten. Het Turksche leger is natuurlijk een en al bereidwilligheid, daar het hoopt uit dezen toestand een verbe tering van de voorwaarden indertijd Turkije afgedwongen te verkrijgen. Naar het schijnt zal echter Griekenland op deze wijze niet voortgaan, althans Venezelos heeft gezegd, dat de Grie ken voorjoopig nog in hun posten zullen blijven. Intusschen hoopt de Porte er op dat Bulgarije tot onder- handelingen zal geneigd blijken. Dan is er geen verdere reden voor hot leger om op te trekken en is dus het gevaar voor een oorlog voorbij, wat naar de berichten luiden, dezer dagen 1) Waar blijft ze toch? Zo komt nog al niet en ik wacht reeds een uur met het avondeten. Als haar toch maar geen ongeluk overkomen is.” De jonge mevrouw von Melnik had geruimen tijd op het balkon van de villa gestaan. Deze lag in het oosten van Holstein, niet ver van het Dijk- meer en werd bewoond door haar, haar man, haar kinderen en door een jongere zuster van haar. Naar deze laatste had ze uitgezien op een voetpad, dat van het naburige bosch naar het rijke landgoed voerde. Haar oogen, die van het staren in’t schijnsel van de ondergaande zon ver blind waren, bedekte zij ’'met haar kleine hand en trad dooi»' de open staande glazen deur, in del kamer, die aan het balcon grensde. Zij wierp een blik op de pendule en zag toen vragend naar haar man, die bij de gejaagde woorden zijner vrouw, een dagblad, waarin hij had zitten lezen, neerlegde. Hij streek met zijn hand over het tamelijk kale voor- Daar zijn wij hotelgasten, hier zijn wij thuis en ontbreekt ons geen enkel gemak. Maar toen zij den diepen rimpel op zijn voorhoofd zag, zei ze: Wij kunnen immers toch nog altijd naar Zwitserland gaan, mis schien nog wel in September eu dan over den Gotthard naar Italië met Gertruda o, mijn God, dat is waar ook, onderbrak zij zichzelve, daar staan wij reisplannen te ontwerpen en vergeten heelemaal dat Gertruda nog niet thuis is. Neen, Melita, dat heb ik volstrekt niet vergeten, maar ik wilde alleen uw angst niet door de mijne vergroo- ten, zei de heer von Melnik met na druk en leunde met zijn groote ge- Balkan-Staten. De berichten uit den Balkan wijzen uit, dat daar een merkwaardige dub bele exodus aan den gang is. Een van Bulgaren en Mohammedanen uit het aan de Grieken toegewezen gebied. En een van Grieken en Mohammeda nen uit de aan Bulgarije toegekende streken. Turksche bladen wij'zen er op, dat onder Turksch regiem al deze na- tionaliteiten rustig bleven waar zij wa- ™rl'>n’ Jaann worm medegod. ren, omdat zij van de Turksche Re- Gn de Konmgui geering geen onderdrukking behoefden H GOn uitstapje per fl te vreezen mnniol in do nmHT.rnJron van Ni Uit Sofia wordt gemold, dat de Bul gaarsche demobilisatie den 25 Augus tus beëindigd zal zijn. Er zullen dan nog slechts 90.000 man onder de wa penen staan, waarvan cr 40.000 naar de Turksche grens gezonden zullen worden. Bulgaarsche gruwelen. De Daily Telegraph deelt een bericht mede dat bijzonderheden bevat nopens een ingesteld onderzoek over de Bul gaarsche gruwelen in het bijzonder wat Adrianopël aangaat. Dit onderzoek bewjjst dat de Turksche beschuldigin gen niet slechts waar zijn, doch dat de gepleegde gruwelen in werkelijk heid alle begrippen te boven gaan. Vele Adrianopeler vrouwen, Moham- medaansche, Grieksche, Jodinnen en zelfs Armenische, werden verkracht. Vele Bulgaren gaven nog op den stand, nog op den ouderdom der Turksche vrouwen acht. Ondor de jonge meisjes zijn velen gevlucht om hunne schande te verbergen. De vreemde consuls die tegen deze gewelddadigheden protes- lil) I1ISCH E (01 lil\T. PRIJS VAN HÉT ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en trigeerenden speculant om de politiek, het geld en de weermacht van den Staat tot uitbreiding van het veld zijner particuliere geldsbeleggingen te misbruiken. De noodzakelijkheid van financieels hervorming is der Regeering gebleken door do openbare gewelddadigheden, maar de hervorming wordt slechts uitgevoerd voor zoover de geldmag naten het toelaten. In verband met de staking zeide hijDe eenige plicht van de Regee- ring is het leven on het eigendom te beschermen en de orde te handhaven. De Regeering had zich echter officieus tusschen arbeid en kapitaal geplaatst, met het gevolg, dat het land nu 47.500 moet betalen zonder er iets voor te krijgen. Indien dit telegram waarheid bevat en vooral indien Herzog de in dit telegram vermelde termen heeft ge bruikt, dan kan men zeggen, dat de nationaliteitenstrijd tusschen Engel- schen en Hollanders wejdra plaats zal maken voor den economischen strijd, die thans in elk beschaafd land woedt. Amerika. Op de grenzen van Alaska en Yukon is een nieuw goudland ontdekt aan de oevers van de Shushanna, een zijtak van de Tavana. Het goudland ligt grootendeols op Amerikaansch gebied, maar strekt zich toch ook over de Canadeescho grens uit. Het is moeilijk om het afgelegen land te bereiken en de reis over land neemt eenige wekqn in beslag. Niettemin zijn de gouddel- verskampen van Dawson al vrij wel verlaten. Alles trekt naar de nieuwe goudvelden, waar de schatten, naar het heet, voor het grijpen liggen. Fabel achtige loonen worden den mijnwer kers betaald, tot 60 gulden per dag toe. Maar ook do levensmiddelen zijn bijzonder duur (boter 12 gkl. per pond, meel f 2.50 per pond, enz.) België. De brand te Gent. Over den brand in het Spaansche paviljoen meldt het „II. v. A.” nog, dat deze hevige ontsteltenis /mder do talrijke bezoekers der wereldtentoon stelling teweegbracht. Het was juist 8 u. 53 toen een wach ter in burgorkleedoren, dikke rook wolken, gevolgd van eone vlam, uit het Spaansche paviljoen, gelegen Gent- sche laan, zag opslaan. Onmiddellijk sloeg hij het alarm en langs alle kan-1 Btalte zoo ver mogelijk over de leu ning vun het balkon, om de ointrek zoo ver mogelijk te doorzien. Noen, nergens is iets van to zien, zuchtte hij. Het gladde voorhoofd van de jon ge vrouw betrok en in haar oogen glinsterde een traan. •»- Het wordt al donker, fluisterde zij, wat moeten wij beginnen? en zag haarman smeek end aan. Wij kunnen niets anders doen dan wachten, in welke richting moe ten wij zoeken? Het is lang niet liet van Ger trude, ons zoo’n angst te bezorgen, zei mevrouw von Melnik pruilend. Zij mag in geen geval meer zoo lang uitblijven, «lat zal ik haar ernstig op het gemoed drukken. -u- Met al het gezag van eon oude re zuster, wie ze zoo onderdanig is, spotte hij, doeh hernam dadelijk weer op een toon van meerderheid: neen, ze moest niet alleen gaan wandelen. Waarom gaat ze niet met jou en de kinderen? Vraag dit niet, riep mevrouw von Melnik, en sloeg de handen in elkaar. Wat denkt ge wel? Gertruda gaat zoover het bosch in, dat men den toren van Plön kan zien on op een anderen dag zelfs naar het Uklei- meer. Hoe zou ik dan mee kunnen? (Wordt vervolgd.) den eersten zomer na moeders dood nergens anders zouden zijn dan op deze villa, die vader voor haar had laten bouwen en waar zij zoo gaarne vertoefde 1 Toen mijnheer von Melnik wreve lig bleef zwijgen, ging zij voort met een blik op haar rouwkleed Welke plaats is nu beter ge schikt voor een ingetogen leventje als dit hoekje, ons eigendom, ons tweede huis? Uw moeder is nu bijna een jaar dood, Melita, antwoordde hij op den toon van meerderheid, dien hij ge woonlijk tegen haar aansloeg. Ge hadt ook wol eens om mij kunnen den ken! O, Lothaar, riep zij verschrikt, verveelt gij u dan hier? Gevoelt gij u verlaten? Ik kon niet denken, dat gij hij mij en de kinderen... Ge zijt mijn alles, antwoordde hij op den toon van een tooneelspe- ler, terwijl hij met de rechterhand haar toegestoken hand greep en met de linker over haar weelderige blonde lokken streek; ik had gedacht, dat een afwisseling na den eentonigen, en langen rouwtijd ons allen goed zou doen. Het verblijf in een heerlijke na tuur zou heilzaam op ons gewerkt h«bben! vriendeiijker na- tuurtafereelen, dan die welke onze geboortegrond ons te zien geven? zei ze en wees mot de hand op het land- schap, waarop nog de gouden glans van de ondergaande zon lag, ofschoon baar vurige schijf reeds in de golven van de meren verzonken was, die als zilveren strepen door de boschrij- ke heuvels schitterden. Is het -hier niet mooi fluisterde zij, terwijl haar oogen schitterden. Maar hij verstond het om onmiddel lijk water in haar wijn te doen en zeide: Gij zijt gauw voldaan, lieve Me lita en neemt dit Holsteinsche Zwit serland voor lief. Ge zult toch toe geven, dat dit niet hier is het Ber ner Oberland bijvoorbeeld. ontbreekt ons geen

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1