VKR(iM)F,RI\(i VAN DEN GBMKBNTBBAAI) gemengde Berichten. Stadsnieuws. Tentoonstelling (touda 1913. INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant EHecten bandel te Auistcrdaui - lov, ion H Vrees voor een algemeene moord partij. Een ongekende en onverklaarbare vrees voor een moord op groote schaut die in den nacht van 24/25 Augustus zou geschieden op de in de binnen landen wonende Chiuewen en Euro peanen leidde tot een uittocht naar de hoofdplaatsen en het nemen van nog andere voorzorgsmaatregelen. Er gebeurde echter niets. Te Malang, de eenige plaats waar wel eenige reden voor ongerustheid zou kunnen bestaan, omdat de geest- drijvers van Sarekat Islam aldaar net i niet een zeer gunstige is. Ik heb den indruk gekregen dat, wanneer de zaak anders behandeld was, wij met de aan staande huurders niet die moeilqkho- I den zouden gehad hebben als nu het te intt- gemocdercn UÏ1JVCIB -r/„ inlandsrh bestuur haten, heelt /.aler- dag een groot machtsvertoon plaats gehad, om do onruststookers mideeren. Thans zijn overal kalmer. Art. 3G9 en 370 dor Invaliditeitswet. Bij Kon. Boel. van 21 Ang. (Stbl. No. 357,} is het volgende bepaalrl Art. 1. He gemeente-besturen ver strekken do inlichtingen, welke door het bestuur der Rijksverzekeringsbank worden gevraagd in verband met do toekenning of iietaailiaarstobmg vsn renten, als bodoeld m art. 369 en 370 dpr Invaliditeitswet. x3 -ua„ar Art. 2. Het bestuur dor Rijksver zekeringsbank geeft van den naam en hot adres en van den dag, de maand en het jaar van geboorte van ieder persoon, aan wien een rente als be- doold in art. 309 of art. 370 der Invn- liditeitswot is toegekend, kennis aan hot bestuur der gemeente, waarmnnen doze persoon zijne woonplaats heeft. De kennisgeving vermeldt of de rente trekker gehuwd is, en zoo ja den naam en den woonplaats van den echtge noot. Art. 3. Door elk gemeentebestuur wordt oon lijst aangelegd, bevattende do gegevenB, welke door het bestuur der Rijksverzekeringsbank krachtens art. 2 zijn verstrekt. De lijst wordt in verband met ge vallen van verandering van woonplaats overlijden en huwelijk doorhet ge meentebestuur nauwkeurig brjgehou- d<Tweomaal in de maand doet het geroeentebestnur aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank een opgave toe komen van de wijzigingen, in verband met gevallen als in het voorgaande lid bedoeld, in de lijst aangebracht. Da opgaven geschieden met zooveel mgelijk goljjkP tussoheopoozen. Art 4. Zoolang de artt. 3G9en.iiO der Invaliditeitswet nog niet in wer king zijn getreden, kan het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan de ge meentebesturen voorloopige gegevens vorstrekken betreffende personen, aan wio vermoedelijk oon rente als bedoeld in art. 369 of art. 370 van genoemde wet, zal worden toegekend. Ten aanzien van deze gegevens het in art. 3 bepaalde van toepassing. Bit besluit treedt in werking op 28 Ang. a.s. Ned. Handelshoogesohool te Rotterdam. Tot* secretaris van curatoren dor Nederlandsehe Handelshoogesohool te te Rotterdam is bonoomd mr. W. Mees aldaar. Gerl. Staten van Zuid-Holland heb ben in dn plaats van don heer mr. dr. G W J. Bruins, die tot hoogloeranr aan de Hoogere Handelsschool to Rot terdam is benoemd, tot referendaris, chef der derde afdoeling van de pro vinciale grifflo, met ingang van 1 Got. a.s. benoemd den heer mr. dr. U Ph. baron Croutz, thans hoofijoommios tor provinciale grifho van Gelderland. VRIJDAG 22 AUGUSTUS (Vervolg). De hoor M u U 1 w ij k M. do V. Ik zou don hoor Nederhorst willen vra gen, of hij er rekening mode gohouden heeft dat, zoo dio huisjes van verschil lende qualiteit worden, men dan ook niet van allen evenveel huur kan vra gen. Die oude huisjes, welke alleen maar wat opgeknapt worden, zonden toch naar allo waarschijnlijkheid mui- dor huur opbrengen. In dat geval wordt, wanneer wij de eindrokening opzetten tegenover de hnur, het ver schil al zeer gering. De heer van Eijk: Ik wenBCh in de eerste plaats B. en W. dank te zeggen, dat zij deze zaak zoo spoedig weder aan do orde hebben gesteld. Tot myn leedwezen kon ik Zater dagmiddag niet tegenwoordig zijn bij de bezichtiging der huisjes, maar door de wolwillendheid van do hoeren Bok hoven on Spruijfc ben ik toch in de gelegenhoid geweest do woningen to zien en do noodigo inlichtingen te Uk moet zeggon, dat de indruk, dien ik gekregen heb van deze geschiedenis. Het spyt mij, dat de zaak zoo be handeld is. Mot den heer Nederhoint ben ik het eens, dat wij in plaats van een goedkoop een zeer duur terrein hebben. Met die verkeerde behandeling, waarvan ik sprak, bedoel ik dat met de aanstaande bewoners ruggespraak gehouden is. Met hen is gesproken over wat zij wenschen en dat had niet moeten gebeuren. Als de gemeente de huisjes had opgeknapt zooals zij het noodig achtte om er workelijk goede woningen van te maken en men had aan die menschen gezegdin die woningen kunt ge wonen, dan zou het verloop der zaak geheel anders geweest zijn. De geheele zaak, zooals zij nu behandeld is, bewijst dat het niet goed is dat aan toekomstige bewoners wordt gevraagd, hoe zij do woningen willen hebben, en dat de gemeente feitelijk verplicht is te doen zooals zij verlangen. Ik zal er niet verder op ingaan, maar het is niet verstandig gedaan. Nu zitten wij voor de moeilijkheid. Ik neem gaarne aan dat, wanneer do Raad het voorstel van den hoor Nederhorst aanneemt, wij in moeilijk heden zullen blijven; do menschen zullen eischen stellen, wellicht ook eenigszins billijke eischen. Daarom zal ik in dit geval medegaan met het voorstel van B. en W., niettegen staande ik blijf betreuren, dat de zaak zoo behandeld is. De heer Nederhorst: M. de V. Ik moet togen uw betoog opkomen, aangezien dat een onjuisten indruk zou kunnen vostigen, u baalt do brand weer er bij, waarvoor het Boschhofjo aangekocht alsof niemand daar zou kunnen wonen en alsof wij zonder personeel voor de stoombrandspuit zouden zitten. Er komen 2 huisjes, ingericht zoo als do menschen zelf het willen. Daar kunnen dus wonen 2 personen, die de spuit bedienen dat is voldoende voor Itie spuit en die er willen wonon. Verder willen daar wonen 2 voerlie den; fcot is steeds de bedoeling go- woest, ook van de Fabricage-Com mis sie, dat die er zouden wonen. Dat zijn er dus 4. Ik heb niets aan de menschen ge vraagd. Het zou ook niet in mijn lijn liggen om eerst ruggosprank te houden met demonen, die er komen te wonen. Ik vind het mot den heer van Eijk een zeer verkeerde handel wijze om te gaan vragen aan toe komstige bewonerswat wilt ge eigenlijk Zooals ik aangaf kunnen in die woningen dus 4 personen wonen, die bij de stoombrandspuit behooren. 'De heer Muijlwijk spreekt van oen kleine reparatie, maar daarvan kan men niet spreken als men voor repa ratie aan oen arbeiderswoning f 700.— besteedt.* Door uitvoering van hot plan van f 7600.— worden de huisjes niet grooter. Het is eigenlijk hetzelfde plan als ik heb aangegevon. De huis jes kunnen niet verbreed worden. Hot gebrek is, dat zo wat smal zijn en ook met de verbouwing, dio f 7500.— kost, behouden zij dezelfde breedte. Dus het wordt niets grooter. Het eenige verschil is, dat volgens het duurdere plan men door hot aanbren gen van een plat dak als hot wftro 2 vordiepingon krijgt, terwijl volgons mijn plan eon gebroken kap znl aan gebracht worden, waaronder echter wol dogelijk ook kamortjea zij te maken. De heer van d.e r Ree: Ik heb Zatordagmiddag ook de hwisjes gezien en ik wil eorlijk bekennen do drie huisjos, die tot 2 zullen verbouwd worden, laat ik buiten beschouwing te dien aanzien zijn wij hot allen eens dat ik van do overige huisjes nu niet zoo'n schitterondon indruk heb gokregon. Men moet wol in hot oog houden dat de monachen, waarvoor de wo ningen bestemd zijn, niet do minsten onder do werkliedon zijn. Nu gevoel ik voel voor TJwe redeneering, M. do V.! Ook ik geloof dat het bagatel van f 0.60 per week en per fnan, wnarvoor wij uitstekende woningen kunnen bo- komon, geen motief mag zijn voor ons om daarop do zaak te laten afstuiten. Ik zou nog iets aan den heer Ne derhorst willen vragen. Hij zeide zoo even dat er volgens het plan van f 7500.— een verdieping op do huisjes zal komen. Er zal eon mastiek dak aangebracht worden, zooals ik ook meen uit de teekoningen te hebben gezien. De begrooting is thans f7500. Zou hot financieel een verschil op- levoren wanneer die mastieke daken kwamen te vervallen en daarvoor in de plaats een andere behoorlijke af dekking aangebracht werd, zooals de tegenwoordige tijd eischt? Dan zon ik mij diartegen niet verzetten. De heer Nederhorst: Het eenig verschil tusschen de verbouwing ad f 7500.— en de verbouwing ad 5500. -, gelijk ik wensch, is dat ik geen mastieke daken wil aanbrengen. Ik wil een gebroken kap, zooals meestal op do arbeiderswoningen staat. Vol gens het verbouwingsplan van f 7o00. komen ér mastieke daken. De Voorzitter: Mag ik er oven op wijzen, dat in de bijeenkomst, waarvan ik zoo even gewaagde, ook juist gesproken is over de quaestie van gebroken daken en platte daken. Wat is het geval Do huisjes zijn zeer smal3.23 M. en 3.26 M. Bij een ge broken dak men kan dat wol na gaan krijgt men den eersten Meter dio de borstwering is daaraan heeft voor een vertrek zeer weinig. Of liever gezegd, de eerste Meter staat nagenoeg recht op en dan krijgt men oen gebroken kap en het vertrek, dat dan komt is zooveel kleiner. Allen waren het er over eens dat, wanneer men een gebroken kap aan brengt, men beneden slaapgelegenheid moet hebben, gelijk dan ook in verre weg de meeste arbeiderswoningen met gobroken kap het geval is. Maar nu I hot bij deze huisjes geheel onmo gelijk om een behoorlijke slaapgele genheid beneden te maken. Daarom is het noodig, dat er boven ruimschoots slaapgelegenheid is en dat is alleen te verkrijgen door een recht dak. Dit is de redeneering, die geleid heeft tot hot plan om oon recht dak te maken. De heer van E ij k Wij hooren telkens, dat deze huisjos te smal zijn. Aan dit gebrek zal niet tegemoet gekomen worden door uitvoering van het verbouwingsplan van f7500. Zij zullen er niet broeder door worden. Ik wil nu vragen, of wij dan niet ge vaar loopon dat wij, thans dat groote bedrag uitgevende, later weder in moeilijkheid komen met onze Bouw en Woningverordening? Als de gemeente een bedrag van f 7500.— gaat besteden voor verbe tering van arbeiderswoningen, dan is de gemeente toch in de eerste plaats verplicht te zorgen dat die woningen voldoen aan onze verordening. Zou het daarom niet verstandiger zijn een plan te laten maken voor verbouwing van het geheelo complex woningen? Het zou misschien gevonden kunnen worden met het hofje er achter. Wanneer alles afgebroken werd, dan zouden direct grootore huisjes gezet kunnen worden, wellicht met een tuintje als anderszins er bij. Met verbouwing krijgt men knoei- work en het risico blijft, dat wij wo ningen hebben die niet voldoen aan do Bouw- en Woningverordoning. Het zou dus niet van belang ont bloot zijn, wanneer opgemaakt werd een begrooting van kosten van 6 nieuwo woningen daar ter plaatse, des noods van 5, als het voldoende voor de brandweer is. Ik kan mij niet voor stellen, dat het zooveel meer zou kosten. In de vorige vergadering hpb ik er op gewezen dat, naar mij van deskundige zijde verzekerd is, zonder grond en heiwerk de bouw van oen nieuw huisje op f 1300.komt. Ik zou dit denkbeeld gaarne in over woging willen geven. Het is beter 5 woningen te bouwen, die voldoen aan de verondening, dan eon zostal te ver bouwen, die na verbouwing niet zullon voldoen aan de oischon der verorde ning. De Voorzitter: De heer van Eijk begint met te vragen of, wan neer het plan der Fabricage-Commissie wordt uitgevoerd, wij in strijd zoudon komen mot de Bouw- en Woning verordening. Later noemt hij dat als vaststaand aan. Laat ik hem gerust stellen. Wij zullen bij uitvoering van dat plan niet in conflict komen met do Bouw- en Woningverordening. Dat zou wel het geval zijn bij uitvoering van het plan-Bokhoven dan zon be neden de slaapgelegenheid zijn en dan zou er.niet voldoende verlichting zijn Zooals het plan nu ontworpen is. komen wij niet in strijd met de Ver ordening. l)e werklieden, die er in moeten, hebben verklaard ton volle bevredigd to zijn, zoodat wij niet het gevaar loopon, dat zij te oenigor tijd znller. zeggen: dit of dat willen wij er aan veranderd hebben. Het spreekt van zelf, wanneer wi van de woningen er 5 maken, dan mogen de bouwkosten wellicht iets minder zijn, maar dan hebben wij toch ook een woning minder. Ik kan dus den heer van Eijk go ruststellen: het bouwplan voor 6 wo ningen is niet in. strijd met de Bouw en Woningverordening. De heer Kol ij n: Ik wensoh de aandacht te vestigen op een zaak, welke mijn aandacht getrokken heeft in deze discussie, n.l. dat èn de heer van Eijk n de heer Nederhorst ge meend hebben hier te moeten verkla- i, dat zij het niet juist achtten dat deze ruggespraak was gehouden met de toekomstige bewoners. Ik meen dat, als men dit zoo zon der meer uitspreekt, men dan de ge meentewerklieden in dit geval in zijn redeneering op dezelfde plaats stelt als runen doet met oen gewonen huurder tegenover een gewonen huiseigenaar. De verhoudingen zijn niet dezelfde en als de heeren van Eijk en Neder horst daaraan maar oven gedacht had den, dan zouden zij zich niet uitgelaten hebben zoo als zij nu gedaan hebben. Wij hebben hier niet te maken met menschen, die bij ons komen om een huis te huren. Neen, de menschen zijn in gomeentodienstzij worden verbonden aan de brandweer; de ge meente zal woningen voor hen klaar maken. Voor het in orde maken van de woningen, die in haar tegenwoor- digen toestand niet te betrekken zijn, is overleg noodig m.i. zeer terecht met de gemeente-werklieden. Daar uit volgt dus logisch, dat hun positie oen geheel andere is dan die van ge wone huurders. Wanneer de heeren van Eijk en Nederhorst daaraan denken, dan zul len zij op hun uitspraak terugkomen. M. de V.Het loopt tenslotte over oen quaestie van ongeveer f 2000. meer of minder. Bij de bezichtiging der huisjes is mij gebleken, dat het onmogelijk is beneden slaapgelegenheid te maken. Nu heb ik er in het algemeen niets tegen om een gebroken kap aan te brengen, maar hier heeft men direct het groote bezwaar, dat dan niet vol doende zou kunnen worden voorzien in luchtige, eenigszins royale slaap gelegenheden. Aangezien het nu hier niet een zaak betreft, .welke wij ons voorstellen over oenige jaren van de hand te doen maar did wij ons voorstellen dat van blij- venden aard zal zijn, daar geloof ik dat wij verstandig zouden handelen met aan te nemeft het voorstel van B. en W., waarvan do kosten zijn geraamd op f 7500.Wij kunnen dit gereedelijk toestaan, ja in de ge geven omstandigheden moeten wij het zelfs toestaan. De heer Dessing: M. deV.! Door ongesteldheid is het mij onmo gelijk geweest 1.1. Zaterdag do wonin gen tegaan zien. I)e huisjes zijn mij alleen bekend van vroeger. Tot mijn leedwezen heb ik ze niet kunne zien en ik heb my dan ook geen goed oor- eel dienaangaande kunnen vormen Ik kan in deze dus alleen afgaan op de gevoerde besprekingen en hetgeen door den heer Bokhoven is overgelegd. Ik moet zeggen, dat het aange vraagd bedrag mij zeer hoog voor komt, zooals trouwens aan meerdere Raadsleden. Nu gaat het hier om een verschil van f 2000.—, dat, naar ik van don heer Nederhorst gehoord heb, zijn grond alleen hierin vindt, dat in het eene geval een gebroken dak wordt aangebracht en in het andere geval een plat dak. Mij komt het voor dat het vervangen van het platte dak door oen gebroken dak onmogelijk een ver schil van f 2000.— kan oplovoren. Ontegenzeggelijk zal men, als een plat dak aangebracht wordt, een flinke vermeerdering van ruimte krijgen, maar die is dan ook noodig om vol doende slaapgelegenheid to krijgen Die woningen zijn niet bestemd voor 1 of 2 menschen maar vermoedelijk voor meer monschon. De hoer Kolijn hoeft er terecht op gewezen, men brengt die menschen naar deze huisjes; zij komen niet uit zich zelf, en onwillekeurig mogen zij dus toch wol eon of andere voorwaarde stollen. Voor f 5500.— krijgt men geen goede verbouwing, want dan kan men geen plat dak aanbrongendaarente gen vind ik f7500.wel wat te voel, Ik zou dus zeggenlaten wij het aan B. en W. overlaten om te doen wat zij, gehoord do besprekingen en gelet op de belangen der aanstaande bewo- nors, noodig achten. Doch tevens zou ik B. on W. in overweging willen geven na to gaan of niet de moge lijkheid bestaat de kosten te reducee- ren. Er is steeds wel hot een en ander, waarop het gevonden kan wor den en daarom zou ik geneigd zijn voor te stellen het bedrag van f 7500. te brengen f 6500. (Wordt vervolgd.) soon beleedigd. In overleg met de justitie, die tot heden niet kon ingrij pen, omdat gewoonlijk gesprekken per telefoon door anderen niet kunnen worden aangehoord, werd eindelijk besloten nog twee hoorns op het toe- stol van den hotelhouder aan te bren gen, zoodat nu door getuigen, die den beleediger persoonlijk kennen, de be- leedigingen zonden kunnen worden geconstateerd. Vrijdag is dit geschied en zijn de beleedigingen door die go- tuigen aangehoord. .Een aanklacht is nu bij de justitie ingediend, die nu wel tot een vervolging zal overgaan. (Tel.) Prinses Louise van Cobnrg heeft den eisch, door den Berlijnschen >vlvo- caat mr. Inhoffen en een Hamburg- schen mgenier tegen haar ingediend beantwoord met een verontwaardigd protest in de bladen. „Mr. Inhoffen, zeide zij, is een woe keraar, die mij schandelijk geëxploi teerd heeft. Van de 500,000 frs. die hij my leende, heb ik hem fr. 300.000 te ruggegeven en nn beweert hij, dat ik hem te gronde heb gericht, en eischt een millioen. In waarheid heeft hij al zi, n geld te Monte Carlo on op de Pa- ijsche wedrennen verspeeld. Wat den Hamburgschen ingenieur betreft, deze verkocht mij een viila voor 1,300,000 Mark en leende my 300,000 Mark. En ofschoon ik hem reeds 300,000 frs. teruggaf, eischt hij van mij het sommetje van zes mil lioen frs." Het „Berl. Tageblatt" teekent hier bij aan, dat de verklaring der prinses als zou dr. Inhoffen woekerrente van haar gevorderd hebben, in scherpe tegenstelling staat tot de geloofwaar dige getuigenissen, die de vertrouwde der prinses mr. Fr. Ivers te Berlijn aan een medewerker van dat blad af legde. Mr. Ivers verklaarde, dat de irinses den advocaat tot haar fatsoen- ijke schuldeischers rekende, omdat hij geen woeker bedroef. Op dezen grond zou mr. Inhoffen ook ontvangen het geen waarop hij recht had. (N. Crt.) Beleediging per telefoon. Sinds geruimentijd werd een bekend hotelhouder te Amsterdam onophou delijk per telefoon door een zeker per- Tegenwerking. Men schrijft uit Wolf aartsdijk aan de N. R. Crt. In dezo gemeente doet een groep antirevolutionaire ingezetenen krach tige pogingen om het op 5 September te houden onafhankelijkheidsfeest te doen mislukken. Opdat de kinderen van de bijzondere school aan dat feest niet zullen mee doen, is voor hen op dien dag een boottocht georganiseerd. Thans tracht men, zoovool mogelijk ngezotenon over te halen, dien tocht mee te maken mot het doel hen s morgens vroeg uit do gemeente te doen vertrekken on eerst in den laten avond daarin te doen terug te keeren. To Haaren bij Oosterwyk zijn Zon dagmorgen twee tot nu too onbekende lorsonen bij den landbouwer van der tfeijdon binnendrongen, terwijl de» met vrouw en kinderen naar de kerk De indringers knevelden de dienstbode die alleen thuis was, en eon hunner bewaakte haar. Onderwijl haal de andere uit de linnenkast wat van zijn gading was. (N. R. Crt.) Zondagavond ie te Rotterdam, ter wijl de bewoners afwezig waren hranil uitgebroken in het woonschip Luetor et Emergo, liggende in de Scheepina- kershaven. De achterroef brandde ge heel uit, terwijl het vuur zich ook mededeelde aan de langszij gemeerd liggende motorboot Magnolia van de firma Wijnmalen en llttusuiann. Deze boot bekwam alleen dekschade. Met twee slangen werd do brand gebluaeht. bij Goedkoop gas. Naar „Zelandia" meldt, moet het gemeentebestuur van Axel oen aanbod zijn ingekomen van de direc tie der coke-ovens te Sluiskil (nfpiij Tomeuzen) tot levering van gas aan do gemeente Axel. Men zegt dat de directie der coke- ovens gas willen leveren tegen den prijs van 1% cen* Per H3. Als het gemeentebestuur op dit voor- stol ingaat, zegt „Zelandia", wat een ter nog te bezien staat, dan zou gemeente-gasfabriek te Axel wordt® gesloten. nn Door den lagen prijs van het aan bod zou binnen enkele jaren het ge heelo bedrag dat voor de stichting der gasfabriek benoodigd is gew zijn terugverdiend. Do 600.000 bezoeker van B. N. T. O. S. Men meldt nit Amsterdam: In tegenwoordigeid en met mede werking van vertegenwoordigers dor pers werden Zondagmiddag door het bestuur van E.N.T.O.S. de maatre gelen uitgevoerdf om den 500.000 be- talenden bezoeker der Scheepvaart tentoonstelling te kunnen aanwyzen. In het hoofdbureau van E. N T. O. S. werden er oen nog een 500-tal be zoekers aan het vereisehte aantal ont braken, de verschillende telefoonver bindingen met de kaartenburèaux tot stand gebracht, persvertegenwoordi gers fungeerden als opnemers, terwyl bestuursleden van E. N. T. O. S. de op deze wyze aangekondigde bezoekers registreerden. Het resultaat was, dat te 4.30 de 500.000 betalende bezoeker aan de controle bij den hoofdingang in den Tolhuistnin zijn ontrée-biljet kocht. Het bleek te zijn de lieer J, J. ten Hagen, beambte aan het Rijksmu seum wonende 20 Frans Halsstraat, Amsterdam die naar het hoofdbureau van E. N. T. O. S. werd geleid ter in ontvangst name van het Elka-horloge aangeboden door de Elka Clock Cy., van een doorloopend toegangsbewrje voor hem en twee dames, uitgeloofd door het bestuur van E. N. T. O. S. en een enveloppe met toegangskaarten voor de vermakelijkheden in het Luna park aangeboden door Hugo Haase A. O. De beer ten Hagen toonde zich zeer dankbaar voor de door hem ver kregen gèschenken. Tragisch einde. Men seint uit MaastrichtToen de politie te Maastricht iemand wildaar- resteereft in een woning op het Frijt- hof, had dezo zich in staat van ver dediging gesteld op een zolderkamer tje De man wilde zich niet overgeven en toen de politie tot gewold overging viel hij dood in handen der agenten. Hij had zich vergiftigd mot cyaankali. Hot blook een valsche munter te zijn, Ramakers geheten, van beroep meca nicien, een Maastrichtenaar, en 23 jaar oud. In beslag werden genomen val- scho munten en verschillende gereed- schapen. Zijn znster, die hem onderdak had verschaft, is in arrest gesteld, Eon flauwe grap. Dozer flagon spoelde aan het strand te IJmuiden een fleseh aan, waarin zich een houtje bevond met hot op schrift, dat het stoomschip Swift ver gaan was. Er is slechts een Neder- landsch vaartuig met dien naam en wel oen atoomtrawler uit IJmuiden, waar men dus reden had zich onge rust te maken. Gelukkig is die traw ler Zondagavond binnengekomen. (Hbl.) Auto-ongeval te Delft. In de afgoïpopen nacht heeft oen auto-ongeval plaats gehad, waarvan de dupe waren de hoeren A. C. Coster, B. J. F. Varenhorst en hunne dames. Genoemde heeren, die als bestuurs leden van den A.N.W.B. toeristonbond voor Nederland, van eene spoedcon- ferontio terugkeordon, passeerden op den weg Rotterdamdon Haag ook do gemeente Delft. Aldaar was door de waterleiding maatschappij, op het drukst gedeelte, aan weerszijde van het beschikbare rijvlak, een kuil gograven. Deze kuilen waren niet verlicht zóó- dat de auto in één der kuilen stortte. Even vóór liet ongeval plaats greep (een gelijksoortig kostte, «enigen tijd gelodeti, Baron van Zuylon van Ney- velt het leVen), was een kloinere auto van den hoer van Gastel uit den Ilang gepasftoerd en, wonder boven wonder, niet er in gevallen. Door roepen en hand opsteken, trachtte nog genoemde heer en zijn dame den hoer Coster, die zelf aan het st uur was, op het ko mende gevaar opmerkzaam te maken, doch het was te laat. Daar geen per soonlijke ongevallen bleken plaatsge grepen to hebben zijn genoemde heeren ©enigen tijd bij de kuilen gebleven om andero automobilisten voor het doods gevaar te waarschuwen. De auto was in staat, na voorloopig te zijn gerepa reerd, met eigen kracht naar den Haag terug te koeren, terwijl op het politie bureau beklag is ingediend. De tal rijke omstanders gaven op verschillen de wijze uiting aan hunne verontwaar diging, men vroeg zich af, hoe zoo iets in een stad als Delft., met zóón vor keer nog kan plaatsvinden. GOUDA, 26 Augustus 1913. Koninginnofeest. In de vergadering van de Commis sie voor Openbare Feesten, gisteren avond gehouden, werd als Bestuurs lid gekozen, in plaats van den Heer A. van Reedt, Üortland, die als zoo danig zijn ontslag heeft genomen, de lieer A. A. M. Groos. Verder werd het programma vast gesteld voor de feestviering op 1 Sep tember a.s. Deze zal bestaan in '8 Ochtends 8 uur, Klokluiden! 9 uur, Ommegang met muziek. 9% uur, Vischwedstrijd. 10 uur, Carillon. 's Namiddags 1 uur, Voorstelling van dressuur van politiehonden. 2 uur, Matinee en Kinderspelen. 7 uur, Orgelbespeling. 8J4 uur, Muziekuitvoering. 10J4 uur, Vuurwerk. Wijzigingen blijven voorbehouden. Nadere bijzonderheden kan men ver nemen uit het Feestprogramma, dat in het eind dezer week verschijnen zal. ^11 Zooals reeds vroeger gemeld is, wenseht de Commissie al hare krach ten te eoncentreeren voor eene wanr- dige vierbJg van het Onafhankelijk heidsfeest, dat zij zich voorstelt te doen plaats hebben in de tweede helft van October. Bevordering in de officiersrangen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van Sept. 1913 benoemd tot Kapitein, de le luitenant II. W. G. Holland, van hot 15e Reg. Infanteriede le luitenant H. Zeeman van hot 4e Reg. Infanterie, toegevoegd aan den com mandant van hot veldlegerde le luitenant J. Kooiman van het 6e Reg. Infanterie do le luitenant L. L. P. Calkoen, van het 4e Reg. Infanterie en tot reserve-kapitein bij de landweer de reserve-luitenant K. Spoelstra van het 14e landwoordistrict. Hedenmiddag werd ten Raadhuize dezer gemeente aanbosteed, het ver richten van vorfwerk aan School No. 3. Ingeschreven werd door C. J. Roebeen voor. f 611. H. Tamso - 695. P. J. Revet on Zoon voor - 884. onJ. Bestebroer voor. - 335.— Opening M.U.L.O.-Sc.hool. Boskoop. In tegenwoordigheid van genoodigden zal op Zaterdag 30 Apgs. a.s. des namiddags te half drie de opening plaats hebben van do nieuwe M.'U.L.O.-School. Bergambacht. In de Donderdag avond gehouden vergadering tot sa menstelling eenor feestcommissie ter viering van het Onafhankelijkhelijk- heidsfeost, zijn gekozen de hoeren J. P. Malstede, Zwart van Meubelen, M. de Jong, D. Ooms, Jac. Cok, P. van Balen, G. Voorsluijs, A. Oskam en A. de Groot. Waddirueveen. Een vrouw, dra gende oen emmer molk, werd, terwijl zij uit een poortje kwam, dat uitkomt op de Zuidkade, aangereden door oen wielrijder welke met groote vaart dicht langs de huizen reed. I)e vrouw werd omver gereden, terwijl de emmer haar uit de hand schoot, waardoor de inhoud over de straat stroomde. De politio met hot voorval in konnis gestold, zorgde dat schadevergoeding word betaald. Door een slagersknecht werd alhier door onvoorzichtig omgaan met een revolver oen ruit ingeschoten bij den heer K. de Rooij, aan het Jaag pad, Do dador vergoedde de gemaakte schade. Toon de politie hom hot wapen wildon ontnemen bleek hij dit reeds te hebben verkocht, zoodat geen ver volging krachtens de wet op het dra gen van wapens zal worden ingesteld. Ter inleiding. Gouda's tentoonstelling zal morgen geopend worden. In de ruimetentoonstellingszalen zijn thans de exposanten nog druk in de weer om met den meesten spoed de laatste hand te leggen aan de stands, waarin hunne industriën wor den getoond, waar oen beeld wordt gegeven van handel en bedrijf, waar in smaakvolle schikking de artikelen worden neergelegd, teneinde op de be zoekers, voor wie morgen de deuren wijd opon zullen worden gezet, een zekere bekoring uit te oefenen, wel ke hen bedoelt te brongen tot nadere kennismaking met datgene, wat op de meest aanlokkende wijze wordt geëx poseerd. Een tentoonstelling, die serieus wordt aangepakt en dat mag van deze tentoonstelling nu reeds worden gezegd, hcoft ook voor ze gereed is, iets interessants. De laatste dagen voor de opening, geven een zoo dui delijk beeld van wat industrie en handel vermogen te doen. In die en kele dagen gebeuren er wonderen. De zalen, welke kort te voren nog zijn holle ruimten, daarna gaan gelij ken op werkplaatsen, waar de am bachtslieden hun arbeid verrichten, vervolgens den indruk geven van bergplaatsen of pakhuizen, waar voort durend maar wordt ingedragen, vor mend een chaos van kisten en voor werpen van allerlei aard en ongelijk soortig van grootte, ze worden in uren slechts waarin door vele rappe handen met onverdroten ijver wordt gearbeid, herschapen tot zalen, die een leVendigen aanblik opleveren en waarvan elke stand noodt tut een aandachtig beschouwen van hetgeen daar wordt getoond. Die enkele da gen, ze geven een expositie van den arbeid! Aan den vooravond van de opeuing der tentoonstelling brengen wij in her innering, dat deze expositie verband houdt met de herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerland's on afhankelijkheid, ter viering waarvan in vele gemeenten van ons vaderland feesten worden gehouden niet alleen, maar ook tentoonstellingen worden georganiseerd. Ook deze tentoonstel ling hier ter stede behoort tot de groep van het Plan-1913, welke als geheel een beeld geeft van wat Ne derland in dezen tijd op het gebied van industrie en handel, kunst en kunstnijverheid presteert. Het doel van van de tentoonstellingen, tot het Plan 1913 behoorend, is aan de vreemde lingen, die in dit jaar in overgroot aantal naar Nederland komen, hetzij ter bijwoning van de opening van den Vredesteinpel, hetzij ter bezich tiging daarvan, te toonen, dat Neder land niet slechts is het land van de eigenaardige kleederdrachten, maar oen land wolks bewoners door kracht en energie zich een plaats hebben verworven op de handelsmarkt der geheele wereld en welker industriën vorkeoren in een stadium van groo- ten bloei. Een zuiver, beeld kan niet beter worden gegeven dan door klei ne tentoonstellingen van plaatselijken aard, wijl daardoor meer gelegenheid wordt gegeven te zien de ontwikke ling van de zich meer en moer baan brekende kleine industriën en de ont plooiing van den handel, die de kracht vormen van het economisch leven van den staat. De pogingen, welke worden gedaan tot bevordering van handel, industrie en kunstnijverheid verdienen waar deering en aanmoediging en het is daarom, dat sjj wenschen, dat de Ten toonstelling Gouda-1913, welke mof- gen zal worden geopend, bevorder lijk moge zijn aan hetvoor oogon gestelde doel AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris N. F. Cambier van Nooten te Gouda. Perc. 1. Heerenhuis Orabethstraat 8 te Gouda, koopster do N. V. Huizen- maatacliappij Quinto aldaar voor f 5700.*-. Perc. 2. Winkelhuis en erf Groenen- daal 61 aldaar, providiönoel kooper de heer W. de Wfjs aldaar voor f 3050.—. Perc. 3 en 4 niet verkocht. Perc. 5. Woonhuis Peperstraat 104 en 106 aldaar, kooper de heer A. van der Klein altaar voor 1970. Perc. 6. Woonhuis Turfmarkt 76 on 78 aldaar, kooper de heer N. Souffró aldaar voor f 5100. Perc. 6. Winkelhuis Wilhelminastraat 54 aldaar, kooper de heer G. Kooij te Reeuwijk voor f 2080.—. Perc, 8. Winkolhuis Nieuwe Markt 31 te Gouda, kooper de heer M. van Vliet aldaar voor f 2300. Perc. 9 en 10. Twee woonhuizen aan de Singelstraat nos. 3 on 4 aldaar, kooper de hoor J. Stolwijk aldaar voor f 2415. Perc. 11. Bouwgrond aan do Leth- maetstraat aldaar, provisioneel kooper do heer J. Slegt aldaar voor f 4900.—. Buiten verantwoordelijkheid der lied. Mijnheer de Redacteur, Een berichtjo in uw blad heeft mij gisteren zeer verheugd. Heel Gouda zal diiB morgen vluggon tor eero van do opening van do „Tontoonstolling Gouda" 1913! Hoe! Gouda maakt zich dus" op om feest te vierin; dat vor- heugt me! En die vreugde dat Gouda in feest dos zonde zijn, is misschien de oorzaak geweest dat ik hedennacht een heer lijken droom had. Ik wil 'm U vertellen ik droomde namelijk dat ook de Stadsreiniging nn aan het werk was getogen en daardoor had willen toonen de wenken, haar door den heer van Eijk onlangs in den Gemeenteraad gegeven, ter harte to hebben genomen. Vroolijk stapte ik dan ook van mor gen mijn huis uit, maar hoe groot was m'n teleurstelling, toon ik alle straten, Kleiweg, Hoogstraat, Markt, Wijdstraat, Oost- en Westhaven enz. enz. nog alle oven vuil zag als giste ren. Toevallig reed mij op do Oost- haven oen automobiel voorbij, en liet deze oen stof achter, alsof men na veertien dagen droogte zich op eon muilen grindweg bevond. Mijnheer de Redacteur, zoude het nu toch niet mogelijk wezen dat, al ware het dan ook slechts gedurende dendrie weken die de tentoonstelling za| zyn geopend, de Stadsreiniging gepwongen werd haar beste beentje voor te zotten. De Gemeente heeft nu töch twee nieuwe paarden kan nu niet éón met de sproeiwagen rondgaan en het andere met de veelgeprezen bezem Volgen, om daarna het samen- geveegde vuil in wagens te doen wog- voeren Of zou hot nu werkelijk waar zijn, dat het eene paard der Gemeente slechts moet uitrukken mot de nieuwe Stoomspuit wanneer er geen brand is, en het andere op stal moot blijven staan, om in geval van werkeljijken brand de Stoomspuit door de vroegere spuitgasten naar de plaats des onhoils te zien vervoeren Mijnheer de Redacteur, moge het langs dezen weg nu eindelijk gelukken, om de Goudsche straten en vooral tijdens de,Tentoonstelling de toegangen t-ot „"Ons Genoegen'.', te doen brengen in denzolfden zindolijken staat, waafin ze vroeger waren U beleefd dankzeggende voor de mij zoo welwillend vorleondo plaatsruimte, Hoogachtend, A.B.C. v 4 Veemarkt Rotterdam. Alette Ossen en Koeien goede ajfhvoor, prijzen waren voor 1ste kw. 44, 2e 39 en 3e 33 cont per half kilo. Magero Ossen, Melkvee on Vaav- koeion goed aangevoerd. Vette Kalveren, goode aanvoer, Iste kw. 33, 2e 30, 3e 26 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer, 1ste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent per half kilo. Graskalveren groote aanvoer. Handel in Vet voe langzaam, prij- zen lager, Vette Kalveren prijsh. han del vlug, de stieren werden tot be- staando prijzen langzaam verkocht. Op de magere markt was de handel wat slapper, prijzen iets fagor, koeion 3L Spanje duur. liet Bataljon infanterie, alhier m garnizoen, komt a.s. Donderdag te pl.m. 4 uur uil hel Kamp van Mii- ungen terug. Het Niouwe Ministerie. Naar het VacJ. verneemt zal het be heer van het Depurleinent van Bui- tenlandeeho zuken, zoolang de ge zant te Washington, Jhr. Dr. Lou don, niet le Gravenhage in aan gekomen, worden opgedragen aan den Minister van Biuneuluudut-he Zaken, Mr. (Jort van der Linden. De cholera op den Balkan. Naar uit Boekarest wordt genei ml, noemt do cholera toe. tiü nieuwe ge vallen hebben zich voorgedaan, waar van 40 inet doüdelijkeii afloop. Geldkist verdwenen. Por Moll. Electr. Spoor word giH- toren te 9.15 u. van Rotterdam naar den llaug verzonden een houten geld kist met pl.m. I 4000 inhoud, vormen de de ontvangsten der laatste dagen van de Z.M.È.S.M. Deze is verloren geraakt. Men vermoedt, dat do kist onderweg uit den trein geworpen ia. Spionnage. Stockholm, 25 Aug. Vier personen zijn gearresteerd onder verdenking van spionnage. Het zijn volgens hun eigen verklaring een Zweedseh-Fiii- Bohe typograaf William Petersen en Johaun Philippson, afkomstig uit Ri ga, een juwelier Otto Hermann en zijn broer G. Hermann, afkomstig uit Dorpat. Staking. Ziirich. Bij don bouw van den Mun sterGrenchentunnel hebben do ar beiders het werk neergelegd. De aan nemers (Fran whenhebben besloten het werk tot under datum stil te doen liggen. Genade. Petersburg, 25 Aug. De te War schau wegens spionnage tot zes jaar dwangarbeid veroordeelde Oosten rijk- 8che officier Robert Wal loch hoeft gratio gekregen en is vrij gelaten. GOUDA. GEBOREN 24 Augustus, Maria, ouders G. Moolonaar en M. P. van der Spold. Johannaouders F. var.' dor Komp on J. G non del. Karei Jo hannes, ouders IC Wessels én. J. Cup* ion. 25. Anton iun Mart inns Wil- lelmus, ouders A. Boef en I'. Sloia. OVERLEDEN": 25 Aug. DiriaBrui- nix, geh. met Mi. A. Bezem, 08 j. Arie Groeneveld 11 w. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.7 te Groningen, laagste stand 757.2 te Vestmanovor. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matign oostelijke tot zuidoostolijke wind, lichtbewolkt,droog weer. Iets warmer. Vorige Koen. 77'/i 83V, 62 103'/i 86'/, 89" 8ill, 80'/, 39 koers ran liediiu, 79'/,s 61'/, ioo3;, 90»/, 84»»/,8 38 VAN DEN 26 AUG. 49X3. Staatsluenliiscn. Nod. Cert. Werkelijko Schuld 3 pe t. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id? Obl. (Gr. Russisohe Spw.mn) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolfti Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatio 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Bank- cu CreUict-Epstel llngeu. Fed. Bankaandoelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A ld. Smelting Refining Co. Cert. v, Aand. Anglo Amorican Tolo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lusted, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijcn. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Oiideru. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart M(jeu. Ned. Am. Stoomvaart* Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Prof. A Ta bak -Onder nem In^en Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land O pant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoerwejren. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwiny. Serie A-H Obl. 3 pefc. Warschau-'Weenon Spoorwegmij. Aand dito dito Act. do Jotiiss, Amerika. Atchison Alg, Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spooiweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlrijren Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theiss-Ke- gulirungs-Ües. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 4 pCt. Amerikanen iets betor, Mijnen vast. Rubbers stil, Petroleum willig, Cul turen weinig omzot, Nat- on Buitenl. Staatsf. stil en prijshoudend. 78'/, 66 66 116 iVL 67'/, 67% 24 - 64 64'/, 217'/, 236 180»/, 219 242 15 157'/, 43 45% 186 18(1 638 643'/, 526 T 198»/, 20(1 116»/, 1(0 I3/» 4'/, 3 - 10 10»% 89'/, 89% 96'/, 96%, 60 61 185'/, 93'/, - 98% - 28% 29'/, 162'/, 4'/, 153'/,, 5 110% I - 147% i 148'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2