■ISEL ITS, i and eh OM- KEER EEN AP - Verdronken. 52e Jaargang. No. 12260. v behalve Zon en Buitenlandsch. Nieuws. .000. FEUILLETON. Eerste Blad. 1 Leven, AG. Gouda. en Hoeren ZExxxxx®xxla,xxd.. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN Elf ZOON. Telefoon Interc. 82. Woensdag 27 Augustus 1913. XT3.eu.-ws- ezx. -^clwesrtexxtïe’blsLd. vooz G-O3xd.a ezx Ozxxstrelcezx. Verschijnt dagelijks VERGIDERKG VAN DEN GEMEENTERAAD irs. ekering tegen steeds de (Wordt vervolgd) Dit Nummer bestaat uit twee bladen. f 1 25 150 1 50 1.90 as.), Dr. A. E. )EN, Dr. P.H. loten, en na. Ires: 'EIT IN w- en Woningtoes^ Onderstandsoom®- Vrij bewerkt door AMO. inwij geregeld tijdig ,gen ontvangen v»» certen, vennakoly* deze dan ui on» tamm A Zn., Goud» j De „N. Crt.“ verneemt dat bij go- logenheid der opening van het. Vredes paleis een beperkt aantal onderschei dingen in do Nederl. ridderorden aan buitenlanders en lancjgenooten zullen worden verleend. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: p K1J S~DÊR~ ADV ERT TIEN: Per kwartaalf 1 25 Z Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Idem franco per postw 1.50 Elke regel meer.0.10 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Idem franco per post. 1.90 Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0,35 by vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. baGroote letters en randen naar plaatsruimte. la op den Godeberg wan iu die dagen getuige van veel verdriet; de moeder, die zich ijeangstigde ’over de toekomst van haar dochter, vergoot in stilte menigen traan in de eenzaamheid van haar kamer. Met een beklemd gevoel verliet zij ditmaal veel vroeger dan anders het verblijf om naar Hannover terug te keeren, waar de verloving van Me- lila met een groot leent zou gevierd worden en waar haar uitzet gereed jnoest worden gemaakt. Het huwelijk zou binnen «enige maanden «uitrok ken worden. Mijnheer von Kauasel zou gaarne gezien hebben, «lat zijn schoonzoon te Hannover in garnizoen zou komen. Melnik had dit wel aangevraagd, maar had het niet verkregen; hij was getroost met een later”, zooals hij nnn zijn schoon vader vertelde. Zijn jonge vrouw volgde hem dus naar ’t plaatsje Bonn, waar zijn garnizoen lag. Ve vader zag hot poer met leede oogen, doch met vertrouwen op do toekomst vertrekken; de moeder was evenwel lang niet gerust en kon dit ook niet ontveinzen, ofschoon zij de grootste moeite deed om allo gevoe lens van afkoer te onderdrukken en voor het uiterlijk op een goeden, vrij vriendsehappelijken voet met hem kon staan. De tienjarige Gertruda ga! zich niet zijn volstrekt gezag en 4 dezer waar schuwde hij met zijn leger, dat met alle weerbare mannen van Caracas was aangevuld naar Maracay. De berichten die sedert ontvangen worden, stemmen overeen, dat de re volutie vrijwel mislukt is. De Times gelooft evenwel naar de N. Crt. daar aan ontleent, dat men hiermede voor zichtig moet zijn, dat men geen zeker heid heeft over hetgeen er werkelijk gebeurt en dat zoo lang Castro in leven en in het land is het gevaar geenszins als geweken kan worden beschouwd. p’t MERK te ISlei JAZTJN VAN aayzonen THEEËN worden erd in verzegelde van vyf, twee en f en een Ned. one melding van Nom- Prija, voorzien van taand Merk, vol- i Wet gedeponeerd, tot de uitvoering aoerde orders aan- nd O. BIJL, EEBAART Lz- irtiLegiu ’«avonds vdoring Kamer vsn de Bouwbedryven. is Genoegen” 3 u. tonstelling 1913. St. Janskerk, 7 Belüie. Do Mijnl^uw. De tweede der mijnschachten, die men aan het graven is, en dienen moeten voor de lucht vervorsching van de steenkolenmijn in Beeringen is on- kergeloopen. Naar men gelooft, bevindt zich naast de putten op 230 meter afstand» een groot meer De werklie den moesten in allerijl naar boven gaan en het werk staken. Eenige we ken geleden is de eerste mijnschacht eveneens door water overstroomd. Venezuela. Castro’s omwentelingsplan. De Times heeft {nog enkele bijzon derheden over de mislukte poging van Castro, in Venezuela een omwenteling teweeg te brengen. Op 27 Juli vaar digde hij een proclamatie uit tegen het bewind van Gomez, die hy voor „stompzinnig en woestu en voor een monster uitmaakt. Hy zegt dat Gomez’ dwingelandij onduldbaar is en roept de Venezolanen op, in naam van bescha ving en vrijheid, zich rondom Castro te scharen. Gomez vaardigde twee dagen later een tegenproclamatie uit in den vorm van een boodschap aan de presidenten der staten en gouverneurs dor provin ciën. Hij spoorde hen aan, trouw te blijven aan de grondwet en zich te verzetten tegen de dolzinnige fegee- ringspassie van generaal Castro. Op 1 Aug. schorste de President op grond van art. 82 der Grondwet de constitutioneelo waarborgen tegen G01ID8CHË(01 HIM. Uit de hier gevoerde bespreking, waaruit blykt dat het allen leden van den Raad te doen is om den gemeen tewerklieden een goede woning te be zorgen, moet ik meer en meer gaan opmaken dat het werkelijk in het be lang der gemeente zou zijn eens ernstig te overwegen of het niet beter is 5 woningen te maken, die voor zeer langen tijd voldoende zullen zijn. Zoo als ik reeds aangaf, zouden daarmede geen hoogere kosten gemoeid zijn. Als men de bouwkosten van elk huisje eens stelt op f 1500.aankoop van grond en heiwerk zijn niet noo- dig, dan komt men ook tot een totaal van f 7500.en dan heeft men 5 woningen, die geheel voldoen aan de eischen, die tegenwoordig aan goede arbeiderswoningen gesteld worden. Volgens het verbouwingsplan, waar mede evenzeer f 7500 gemoeid zou zijn, zouden wy woningen krijgen, die niet aan alle eischen voldoen, want de breedte i« niet voldoende. Zeker, zij zonden niet afgekeurd worden, maar het blyven smalle woningen. Doen wy zooals ik aangoef en bou wen wij 5 nieuwe woningen voor f 1500.— of f 1000.— het stuk, dan is het verschil in kosten niet zoo groot en dan krijgt de gemeente althans 5 zeer goede woningen. Mocht later blijden, dat de woningen niet meer gebruikt behoeven te worden door ge meen te-werklieden, dan zal het mo- gelijk zijn de huisjes tegen hoogeren huurprijs te verhuren dan de gemeente nu van de gemeente-werklieden zal trekken. Daarom zou ik willen voorstellen deze zaak nog uit te stellen en B. en W. te verzoeken een begrooting in te dienen voor den bouw van 5 goede woningen daar ter plaatse. De Voorzitter: Ik moet erop wijzen, dat deze zaak op een of an dere wijze heden dient afgehandetd te worden, in verband ook met het op de agenda voorkomend voorstel betreffende het sluiten eener geldlee- nin. Ik zou daarom den heer van Eijk willen voorstellen in zijn voorstel althans een bedrag te noemen. Laat hij voorstellen om deze zaak van de agenda af te voeren en B. en W. uit te noodigen om plannen in te dienen voor den bouw van 5 woningen ter plaatse waar nu de 6 woningen staan, en daarvoor uit te trekken f 7500. De heer van E ij kM. de V. Dat wil ik wel doen, maar wij hebben het voorreéht in ons mjdden te hebben wordt gevoerd. De oogst die dit jaar rijkelijk is uitgevallen kan ten eerste door het gebrek aan de noodige man onmogelijk worden binnengehaald. Maar zelfs al mochten die mannen er zijn, het totale gebrek aan last- en trekdieren maakt het evenzeer ondoen lijk den noodigen wintervoorraad bin nen te halen. Op die manier dreigt voor het Turksche rijk hongersnood ingeval de toestand nog eenigen tijd zoo voortduurt. We verwachten echter dat Turkije met Bulgarije wel tot overeenstemming zal komen, daar dit land het hoopelooze van het geval wel moet inzien daar de openbare meening in Europa zich hoe langer hoe meer uitspreekt voor teruggave van Adrianopel aan Turkije. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. (Vervolg). De Voorzitter: Mag ik don heer Dessing vragen, of hij goede gronden heeft Waarop dit bedrag berust Wij hebben hier bouwtookeningen en ramin gen, op grond waarvan wij f7500.-— aanvragen. De heer Des sing: Neen, M. de V., die heb ik niet. De Voorzitter: Mag ik dan vragen of, wanneer eventueel beslist» werd overeenkomstig het denkbeeld van den heer Dessing en het bleek dat het van gemeentewege niet te doen was, hij dorgelijke bouwteokeningen zou kunnen leveren? Het gaat toch niet aan om op losse gronden een be drag te noemen. Ik zou den heer Dessing willen vra gen om geen voorstel te doen en zich tevreden te stellen met de verzekering, welke wij gaarne geven, dat B. en W. in deze de grootst mogelijke zuinig heid zullen betrachten. De heer Dessing: M. de V. Dan zal ik vooalsnog mijn voorstel terug houden. De heer van Eijk: M. de V. Ik zal niet ingaan op hetgeen de heer Kolijn heeft gezegd. Alleen wil ik verklaren dat ik, evenals de heer Ko- lijn, wensch dat de gemeentewerklie den een goede woning krijgen, maar dat is ook niet de bedoeling geweest van hetgeen ik gezegd heb. deskundigen als de hoeren Nederhprst en Dessing en hun opinie zou ik toch ook wel eens over mijn denkbeeld vernemen. Als die hoeren er niets van willen weten, dan zal Ik mij daarbij gaarne nederleggon en dan behoeven wij de zaak niet langer te rekken. De Voorzitter: Een leek zelfs kan de verzekering geven dat, als men 5 huisjes bouwt op een ruimte van 0 huisjes, men betere woningen verkrijgt. Dat kan natuurlijk iedereen begrijpen. Maar ook kan iedereen begrüpen dat men dan, als de kosten dezelfde zijn, toch feitelijk een verlies heeft van 1 woning. Dus feitelijk zijn de bouw kosten hooger. Maar daarom gaat hot niet. Ik vraag den hoer van Eijk zijn voorstel zoodanig te wijzigen, dat ook een bedrag genoemd worde. Heden dient een beslissing genomen te worden omtrent de te sluiten geld leen ing. Wordt nu voor deze zaak geen bedrag uitgetrokken dan zal men over eenige maanden, wanneer tot den bouw der woningen besloten wordt, geen geld daarvoor hebben. De Raad moet dus in elk geval heden besluiten aekor bedrag toe te staan voor deze zaak. Ik geef alleen in overweging het voorstel in dien zin te wijzigen en oen bepaald bedrag te noemen. Dat zou mij aangenaam zijn. Ik herhaal wat ik den vorigen koer zeide: ik betreur het, dat de leden van den Raad niet hunne voorstellen schriftelijk indienen, gelijk het Regle ment van Orde voorschrijft. De heer v a n E ij k M. de V. Dan stel ik voor te besluiten tot don bouw van 5 of 6 woningen op deze of een nabij gelogen plaats en daarvoor f 10000.uit te trekken, fk geloof niet, dat dit bedrag noodig zal zijn, maar ik noem het alleen maar opdat een beslissing kan genomen worden omtrent het sluiten van eengoldleoning en wy niet over eenige maanden zon der geld zouden zitten. Het voorstel van den heer van Enk wordt voldoende ondersteund on maakt derhalve een onderwerp van beraad slaging uit. De heer Kolijn: M. de V.! Het is op dit oogenblik voor mij een eigen aardige quaostie. Ik weet niet, wat op dit oogenblik voor mij zelf vast te stellen in verband met het nu ingo- diend voorstel van don hoor van Eijk. Wanneer het er om gaat om het belang van Gouda te dienon, dan meen ik dat wij elkander daarvoor allen een plaats zullen gunnen, maar als het nu 6) Het verblijf op den Godeberg was voor haar een uitrusten van vermoei ende lichamelijke en geestelijke in spanningen, als een weldadige tegen stelling met de weelde te Hannover was de villa, alhoewel degelijk toch zeer eenvoudig gemeubileerd. Slechts eenige keeren had mevrouw von Hausse! kunnen besluiten, haar kinderen onder toezicht van een gou vernante op de villa achter te laten, om haar echtgenoot op zijn reizen te vergezellen, die de levenslustige man noodzakelijk voor zijn gezond heid achtte. Nadat Melita terug was uit het pen sionaat te Berlijn, waarheen zij ge zonden was ter voltooiing van haar - opvoeding, had de vader haar tot zijn reisgenoote verkozen, terwijl de jon gere Gertruda bij moeder bleef. Op een van die reizen had vader en dochter kennis gemaakt met den eerstefl-Iuitenant von Melnik. De be reisde officier met het aristocratische voorkomen, had zich spoedig in de De toestand op den Balkan. Nog altoos bestaat er geen zekerheid over het antwoord op de vraag, wie de toekomstige bezitter van Adrianopel zal zijn. Er is blijkbaar eenige stilstand in de Thracische beweging gekomen. De Turksche troepen trekken niet meer verder westwaort. De mogendheden hebben voorloopig weer van verdere stappen af gezien. Blijkbaar verwachten ook de mogendheden dat het tusschen Turkije en Bulgarije nog wel in orde zal komen. Oogenschijnlijk lijkt het van niet, want Bulgarije blijft stokstijf beweren, dat het tot geen onderhan- delingen bereid is, maar intusschen blijft Natsjewits, als officieuse onder handelaar steeds nog met de Porte in verbinding en we gelooven dat het niet te veel gewaagd is om te zeggen, dat de onderhandelingen tusschen Bul garije en Turkije in vollen gang zijn en dat we vandaag of morgen de op lossing wel zullen hooren. Het moet er ook wel komen, want beide landen verlangen om het hardst naar de be ëindiging van het conflict. Bulgarije wil hoe eerder hoe liever de verworven streken gaan bezetten, want hoe langer de afwezigheid der Bulgaarsche auto riteiten duurt, met zooveel te meer kracht zullen de niet-Bulgaren in die streken gaan ijveren óf voor autonomie of voor een anderen heerscher dan Bulgarije. Turkije verlangt evenzeer den strijd te beëindigen. De geldmid delen zijn totaal uitgeput en mogen al niet alle financieele instellingen Turkije in den steek hebben gelaten, het geld vloeit toch uiterst langzaam naar het sultanaat en al dien, tijd moeten de ambtenaren en de leveran ciers maar wachten. Bovendien staan de ernstigste dingen voor Turkije op het spel, wanneer niet spoedig het leger kan worden gedemobiliseerd. Sedert het begin van den oorlog heeft de Turksche regeering alle beschikbare voertuigen en lastdieren opgevorderd. Nog steeds gaat het door al het be schikbare materiaal op te eischen en de hoeveelheid vleesch die dagelijks voor het leger in Thracië vereischt is, maakt het noodig, dat het vee uit alle doelen van het land herwaarts gunst van den Geheim Handelsrond ingedrongen; eerder had hij deze voor zich ingenomen dan de dochter, wier hart niet zoo spoedig ontvlamde. Mel nik bleef echter gedurende eenige we ken, hun geleider eu wist zich zoo verdienstelijk te maken, dat ook Me lita een en al verrukking was over zijn oplettendheden en hem meer genegen werd. Bij een tochtje op het Konigsmecr achtte Lothaar het oogenblik geko men om zijn hand uit te steken paar de vrucht, die langzamerhand voor hem gerijpt was; nooit had hij Melita nog over liefde gesproken, doch toen waagde hij het en hij had gehoor ge vonden. De Eandelsraud, tot wlen de ver loofde onmiddellijk gesneld was, met een verzoek om toestemming, had de verloving eerst met een glas cham pagne gevierd en toen eerst later in lichtingen ingewonnen omtrent zijn aanstaanden schoonzoon. Toen was er veel uitgelekt, dat de heer von Kaussel, die de stelling „lo ven en laten leven” huldigde, maar toch een voorzichtig koopman was, wel wat verlegen maakte. Melnik was van ouden adel, wat bij den koopman, die slechte korten tijd geleden in den adelstand verheven was. bijzonder reel gewicht in de schaal legde; hij had een aanzienlijk fortuin gehad, doch dat wm voor bet grootste deel opgeteerd en met schuld bezwaard. Het leven, dat hij tot dusver had geleid, was, zooals hij den geheiM handelsrond aangaf, zeer kostbaar ge-, woest, maar hij verzekerde ook dut hij dit leven moe was en er naar ver langde om aan de zijde van een ge liefde vrouw een ordelijk en bedaard leven te beginnen. Deze verzekeringen geloofde mijnheer von Kausscl, want hij had het zeer op von Melnik voor zien misschien bad Melita nog ge- makkelijker den verloofde kunnen la ten varen, dan de vader den schoon zoon, maar toch verkreeg de luite nant» met den dag meer invloed op het jonge meisje. Mijnheer von Kaussel tróóstte zich met het bekende: „de jeugd moet uit rollen”, en zij, die „in hun jeugd do zotste streken hebben uitgevoerd, die worden de beste huisvaders”. Nog vóór hij met Melita en haar verloof de naar Hannover terugkeerde, had hij de financieels aang«*te«e»hed«‘n van von Melnik reeds voldaan. Hij wil de daarop dus zijn vrouw verrassen met een voldongen telt. Mevrouw von Kaussel was van de keus van dochter en vader meer ge schrokken, dan dat zij er zich over verheugde. De schoonzoon beviel haar niet, «feehonn hij haar met oplettend heden .overstelpte en zich beijverde om haar gunst te verwerven. De vil- eons meer de moeite haar afkoer t« verbergen. Dit eigenaardige, voor haar leeftijd vrij ontwikkelde kind, be minde haar zuster innig, en haar va der evenals Melnik schreven die af keer toe aan ijverzucht. De moeder evenwel zag dieper. Zij wist, dat baar jongere dochter, hoe jong zij ook wel was, zeer scherp waarnam en in «af keer ut toegenegenheid geleid werd door een instinct dat niet bedroog. Al berispte zij dan ook Gertruda's gedrag jegens den schoonbroeder, in stilte gaf zij haar gelijk en zag er een bevestiging in van haar vermoe den. Als men Gertruda in het begin ge vraagd had wat zij legen /len ver looide van haar zuster had, dan zou ze misschien het antwoord schuldig gebleven zijn. Het goheelc optteden van den luitenant, zijn lichtzinnig uiterlijk beleedigde -haar oprechten aard, zij kon niet gelooven, dat hij Melita beminde en haar ouders eer de, zonals hij steeds verzekerde. Melnik wist wel, dat hij aan kleine teere schoonzuster een seherp opmerkstertje had; hij had dan ook altijd oen onbehaaglijk gevoel als hij haar groote donkerblauwe oogen «»p zich gericht voelde, half schuchter, half vorschend.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1