ïej.deWeO. Alter Tentoonstelling Gouda 1913 J. Coster en Zonen, Kaasstremsel Kaaskleursel Boterkleursel Goudkleur Extra SE ZÜIL-HOLLANDSCHE Hiaat schappij van Verzekering' op liet Leven, Abonneert U op dit Ithd. scuA-KEiq-. ttfirforider mi' life hebbeste trnddel aocde ttfiorging van mond en fande" Men begrijpe Stadsnieuws. Advertentiën. F.W. VAN DER STEEN zilveren medaille. 269a Gedempte Gracht 269 ))KN I1AAG, Heeren- en l4TMej.de Wed. E. ALTER Stand f». GOUDA: Hoofdkantoor - Fabriek. Alkmaar Fetit-Fayt London. maatschappelijk Kapitaal f 1.000.000.-. toch practisch neerkomt op hetgeen de heer van Eyk nu begint te doen, dan hij boude het mij ten goede, het zal waarscbynlijk wel aan mij lig gen heb ik er op dit oogenblik niet het rechte inzicht m. Wat de heer van Eijk thans voor stelt is een voorstel in het honderd. Ik kan het niet beter aanduiden. Zon der eenige nadere toelichting wordt gezegd Wij bouwen 5 of G woningen en dan zijn wij klaar. Dat kan niet door den beugel. De heer van Eijk is begonnen met te zeggen f 7500.— is te veel. Toen hebben wij in de vorige vergadering gezegd wij zullen den heer van Eijk ter wille zijn en hem en den overigen Raadsleden de gelegenheid geven om de woningen in oogenschouw te nemen. De Raad heeft toen besloten tot uit stel dor behandeling van de zaak en wij hebben gelegenheid gehad de wo ningen te zien. Nu is de zaak weder aan de orde gekomen. Eerst hebben wij gekregen een geregeld verloop. De heer Neder- horst had een andere meening omtrent dozo zaak dan het college van B. en W. maar de heer van Eijk staat tel kens op en begint telkens met iets anders. Wat moeten wij daarvan ma ken Het schemert mij op dit oogenblik, De woningen, zooals zij daar zijn, moeten noodzakelijk verbouwd worden Er is tijd te over geweest om den toestand op te nemen en dienaangaande oen plan te kunnen vaststellen. En de heer van Egk zal zeker wel niet de man zijn, die het minst in de gele genheid van ons is om daarvoor tijd te vinden. I Ik begrijp zonder nadere toelichting niet, hoe hij tot dit voorstel is kunnon komen. De heer van Eijk zegt: ik noem een bedrag van f 10p00.op dat wy niet na verloop van eenige maanden in het moeras zitten wat het geld betreft, maar dat geeft mij na tuurlijk nog niet de vrijheid om daar mede mode te gaan. Ik wil er tegen opkomen, dat de heer van Eijk eerst zegt: f 7500.— is te voel, en dat hij oenige minuten later zegt: nu moet het zoo royaal wordon, dat wij in plaats vanj 6 woningen or 5 krijgen. Dan wordt het nog veel duurder. Vandaar dat ik do vraag stelwees zoo vriendelyk en help mij en niisJ schion meerderen mot mij, opdat wij weten waaraan wij ons te houden hebben. l)e Voorzitter: Ten overvloede zij het mij vergund er nog eens op te wijzen, dat de plannon voor do ver bouwing dor woningen, zooals zij vol gens het voorstol dor Fabricage-Com- missio on B. on W. zou gosc^ieden, zijn opgemaakt door oon deskundige, dén heer Koolodat zij zyn nagozien in de Fabrioage-Oommissiedat de heer Bokhoven, die dan toch ook is desknndigo, verklaart dat die verbou wing goed is, en dat de botrokken gemeente-werklieden, die or in moetenl verklaren tevreden te zullen zijn als do woningen verbouwd worden zooals B. en W. voorstellon. Wat. wil men dan nog moer? Moet men dan nog betere woningen maken, dan de vorsohillondo deskundigen en do betrokken personen zolvo ftoodig oordeelen Do hoer D e s s i n gM. de V. liet zy mti vergund dit te zeggen naar aanleiding van het voorstel van don heer van Eyk. Do heer van Eijk, die altijd nogal flink on krachtig optreedt en zijno woorden met goed overleg ploegt te kiezen, valt ray in deze vroesolyk tegen. Ik had niet kunnen vermoeden, dat hij een dergelyk voorstel had dnrvon doen. Eerflt schermt hy tegen het bo- drag van f7500.—, dat te hoog zou zijn, en dan gaat men voorstellen f 10000.— uit te trekken. Zeker, hij waH godwongen een bepaald bedrag te noemen in verband met het straks to nemen besluit in zake de geldleo- ning, maar hy had toch voorzichtiger kunnen zyn en hij had niet moeten spreken van f 10000.— maar van „ton hoogste f 7500.-". De heer Nederhorst: M. de V. Ik moet mij nogmaals in de discussie, die een verbazend grooten omvang heeft gekregen, mengen. Op hetgeen de heer Kolyn heeft gezegd te mijnen aanzien zal ik, even min als de heer van Eyk, niet ingaan wy zouden anders op geheel ander terrein komen. Ik vind, dat men be hoorlijk ruggespraak moet houden en overleg plegen met de belanghebben den, maar men kan het ook overdrij ven on het in zoodanigen geest doen, dat het niet practisch en niet econo misch is. Myn bezwaar is, dat wy met een verbouwing die f 7500.kost nog gebrekkige huisjes zullen krijgen. Zy zijn te smal. Van meerdere zijden, ook door den Voorzitter, is erkend, dat de breedte nog niet 3M. be draagt. Dat is voor een arbeiders woning in het algemeen te smal. De oplossing zou wel degelijk to zoe ken zijn in hetgeen de heer van Eijk zegtlaten wij royaal zijn en van de G huisjes er 5 maken. Dan krijgen wy zeer goede woningen, zoo goed als de 2 zouden worden die volgens het voorstel van B. en W. van de 3 huisjes worden gemaakt. Nu is een bedrag van f 10000. zooals de heer van Eijk voorstelt, te veel. Als men per huisje f 1G00.— uittrekt dan is het ruim voldoende. Voor grond en heiwerk is niets noodig. Wanneer dus de heer van Eijk in plaats van f 10000Juittrekt f 7500. of f 3000.—, dan zal ik gaarne met voorstel medegaan. Dan krij- gen wij uitstekende huisjes. Maar als wij de huisjes verbouwen, zoodat de zelfde geringe breedte blijft, dan wordt het niet goed. De hoer van Eyk: Gaarne voldoe ik aan het verzoek van den heer Kolijn, om wat duidelijker te maken wat ik gezegd heb en om hem nadere inlich tingen te verstrekken. Aangezien de heer Kolijn iemand is, die nog al goed van begrijpen is, moet ik aannemen dat hij niet goedgeluisterd heeft naar mijn betoog. Ik heb oorspronkelijk gevraagd om een begrooting van kosten van mijn plan. Ik heb dus volstrekt niet, gelijk de beer Kolijn beweert, mijn voorstel in het honderd gedaan. Op advies van den Voorzitter heb ik een bedrag van f 10000.— alsnog in myn voorstel opgenomen om, mocht de uitvoering van mijn plan moer kosten, het noo- dige geld beschikbaar te hebben. Het is volkomen gerechtvaardigd dat ik van de f7500.— heb gemaakt f 10000.—. Ik heb trouwens ook gezegd, dat het wel niet noodig zal zijn dat bedrag uit te geven. Ik begrijp verder niet, hoe do heer Dessing kan zeggen, dat ik mij moet schamen. Ik weet niet beter of ik ben deze toch volkomen parlementair gebleven. Ik weet niet waarover ik mij te schamen heb, en dat ik van gedachten mot hem verschil, daartoe heb ik toch volkomen het tocht? Hoe voorraad sleutels in den winkel, een die den vorm had van den sleutel van den lessenaar van don boekhouder waarin deze, naar H. wist, geld hield. Hij vond er eeo, die scheen te zullen voldoen. Dien nam hij mee naar huis. Den volgenden avond, omstreeks 7 uur, nadat hy den winkel verlaten had, keerde hij er terug en verborg zich in een achterkamertje. Op het kantoor bevonden zich de heeren Richter en Weiselberg om er te werken het geen beklaagde ook te voren wist. In zijn kamertje viel hy in slaap en werd omstreeks half drie wakker. De heeren waren sedert 9 nur weg. Beklaagde liep naar het kantoor en probeerde den lessenaar met den val- schen sleutel te openen doch de sleutel paste niet. Beklaagde haalde toen een houwer uit den winkel en brak daarmede den lessenaar open en stak het aanwezige geld bij zich. Om de sporen va den braak weg te maken, stak hij door middel van pakpapier den lessenaar in brand. Bek laagde verzekert dat hij op dat oogenblik niet dacht aan het gevaar voor de familie die boven den winkel woonde. Door de hoofddeur van den winkel verwijderde beklaagde zich, zonder de deur weer achter zich dicht te trekken. Onderweg wierp hij den valschen sleutel en de kassette waarin het koper geld bewaard was, in een sloot en bereikte omstreeks 4 uur de woning van den heer Heijde, waarin hij door een openstaand faam aan do straat zijde binnendrong. Hy verborg daar ergens het geld, waarvan de politie later het grootste deel (f4000) op zijn aanwijzing terug vond. Hij had er slechts f 20 van gebruikt. Het requisitoir luidde ingevolge de wetde doodstraf. Praktizijn Fernandos, beklaagde toe gevoegd, hiold oen uitnemend betoog tegen de doodstraf en vervolgens op de gulle bokentonis van Hinz wijzende, sprak hij de hoop uit, dat het Hof gunstig zou adviseeren op een vorzoek om gratie. toen een der uianuen den agent bij de keel te pakken kregen, en deze het reed*» erg benauwd kreeg, kwam gemeente-werkman hem te hulp. Onder voortdurend hevig verzet ge lukten het den agent en deu werk man den arrestant in bedwang te hou den, totdat op het Spui meerdere po litieagenten te hulp schoten. Toen werd ruim baan gemaakt, waarbij ge voelige klappen met den sabel wer den uitgedeeld. Een van het viertal werd met een hevig bloedende wond aan het hoofd overgebracht naar het Commissariaat aan de Nieuwe Haven, doch de drie anderen wisten te ontsnappen. Ook eenige politie-agenten hadden min of meer ernstige kwetsuren opge- loopen: één was aan een der^ handen gekneusd; zoodat hij buiten dienst ge steld moest worden, een andere had groote huil aan het hoofd en een dikke knie. Gisteren zijn nog twee der vech tersbazen opgespoord, terwijl naar no. 4 nog gezocht wordt. Tegen het drietal is proces-ver baal opgemaakt ter zake van weer spannigheid in vereeniging gepleegd. Te dier zake zijn zij door den com missaris van politie in de 2e afda ling ter beschikking van de justitie gesteld. Alle drie zijn daarop gister naar het Huis van Bewaring overge bracht. Een Parijsche politieman op bezoek. De heer André Forgeront hoofdin specteur van de gemeentelijke politie te Parijs, een der meest bekende figu ren van het Parijsche politiekorps, is te 's Gravenhage aangekomen ter be studeering van de politiemaatregelen bij gelegenheid van de opening van het Vredespaleis en ter bezichtiging van de politie-inrichtingen to s Gra venhage en te Rotterdam. Hom is gedurende zijn verblijf alhier door den hoofdcommissaris toegevoegd den heer J. Blok, inspecteur van po litie tweede klas. meente-outvanger. Van de zeven leden hadden dus alleen de beide wethou ders nog zitting. De vorige week ver gaderde <de Raad 3 achtereenvolgende dagen, doch telkens werd de vergade ring na opening en rondvraag geslo ten. Dit geschiedde volgens art 49 der Gemeentewet. Inde laatste vergadering echter heeft men de geloof,^* van de heeren Blokdijk en Daauaes (de laatste was ondertusschen in ééne vacature tot raadslid gekozen) on<k*. zocht. Bij het onderzoek der geloofs brieven van den heer Blokdijk (geko zen weth. R. K.) moest deze de zaal verlaten. Het onderzoek en besluit tot toelating geschiedde aldus door een lid. De vraag is of zulks overeenkom stig de wet is, waar blijkt, dat men een dag van te voren besloot de ge loofsbrieven later te onderzoeken we gens onvoldoend ledental. De geloofs brieven van den heer Dammes werden daarna door de beide wethouders on derzocht. Hier werd dus weer een besluit genomen door twee van de zeven leden. Gedeputeerde Staten zullen deze besluiten zeker wel ver nietigen. En men schijnt in het dorp moeilijk personen te kunnen vinden, die een raadszetel willen innemen, wat zeker wel een unicum is. Alleen esdeapeesche candidaten zijn te krijgen. Doch men had ook gaarne andere..T (De Ned.) kan hy zeggen, dat ik mij moet scha- I t mon voor oen voorstel, dat ik doe I ÖGZUSHguO ËGXlCIltOXl. Tl. mil miinnv'/lifla nfrcrt\n nflt 1 If TT11I I Ik wil mijnerzijds zeggen, dat ik mij schaam dat do heer Desung als des kundige het aandurft om f 7500.- te gaan verbouwen aan woningen, die dan nog niet zullen voldoen aan de eischen volgens de Woningwet. Dat wordt knoeiwork. Het doet mij dan ook groot genoegen, dat de hoor Ne derhorst als deskundige het voor my heeft ot De Voorzitter: Ik zou den heer van Eijk in overweging willen goven zijn voorstel alsnog in dier voege te wijzigen, dat het strekt om f 7500. beschikbaar to stellen voor don bouw van 5 woningen. Naderhand zal aan- bostoding gehouden worden on dan zal blijken of het voldoende is. Het kan natuurlyk mede- of tegenvallen. Do heer van Enk: Ik wil gaarno aan uw wenk gevolg geven en wijzig myn voorstel in den door u aangn- geven zin. Het gewijzigd voorstel van den heer van Eijk wordt voldoendo ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraadslaging uit. (Wordt vervolgd.) INDISCH NIEUWS. W e s t-I n d i h. Ter dood veroordeeld. Do zaak van Hinz, den stichter van den brand bij C. Korsten Co. iB voor het Hof te Paramaribo behandeld. Beklaagde logde een gulle bekentenis af en toonde zich berouwvol, zoodat do behandeling der zaak vlug afliep Do „Suriname" doelt van dit geding het volgende mede Hinz, die een jongeman van 24 jaar iB en tot den kleinen burgerstand bo- hoort, had het hofmeestersbediende- examen afgelegd en op een der sche pen van de Hamburg Pakketvaart als zoodanig twee reizen gemaakt. Daarna kwam hy op een onzer vruchtensche- pen, en werd, hier zijnde, met nog twee anderen, wegens dienstweigering achtergelaten (niet meer aangemon sterd). Hy werd toen November 1912 door den Dnitschen consul, den heer Heyde, opgenomen, die hem een plaats bezorgde in een ijzerwarenwinkel van de firma C. Kersten Co., waar hij f 12.50 per week verkreeg. Al spoedig ging hij over tot diefstal. Eerst nam hij een revolver met patronen weg, die later by hem gevonden werden. Vervolgens stal hij, om zijn verjaardag te vieren, van den heer Richter, boek houder der zaak, f4.50 en van den heer Stolz f 5. Daarna beraamde hij den grooten j slag. Hy aocjit den 10 April uit den Men meldt uit Ifook van Holland Gisteravond werden door een los loopenden doghond tweo kinderen aan gevallen en zoo ernstig gebeten dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Do 17-jarige tele grambesteller P. wist hot ondier mot oen stok bowusteloos te Blaan, waarna het werd doodgeschoten. Hot cadaver is naar Utrecht opge zonden tor onderzoek. Een schip te beschermen. Indien op een of andere wijze in don wand van oen schip een opening komt, stroomt het water naar binnen, vaak zullen de pompen, die voor het wegwerken van hot instroomende water aangewezen zijn, dit niet naar behooren kunnen verrichten. Door W. W. Wother8pom is een origineel denk beeld voorgeslagen, om op geheel an dere wijze het schip te redden. Hij haalt niet door pompon het water weg, om op die manier als 'tware de rest van het binnendringen gemakkelijker te maken, integendeel, hij duwt het instroomende water terug door samen- peperste luchtGedurende een jaar i op de „North Carolina", een gewapen- den kruiser, dit systeem toegepast, en naar het schynt met succes. Het idee is zeker verrassend logisch, en de noodige pers-installatie behoeft bij goed ingerichte oorlogschepen b.v. met hun wnterdichto compartimenten niot veel geld te kosten. In elk dezer afdeelingen ligt reeds vaak een pijpen- aanleg voor aan- en afvoer van ver- sche en bedorven lucht. Ontstaat nu een gat in den wand van znlk een compartiment, dan wordt dit door aan voer van do lucht door de pijpen, in oen soort caisson veranderd, terwijl in do aanliggende compartimenten'ooi overdruk, hoewel minder, gegeven wordt, om zoodoende den bouw van het schip zooveel mogelijk te bescher men. (De Natuur.) Ernstige vechtpartij. Op den Gedempten Burgwal te H Gravenhage trachtte Zaterdagavond omstreeks 9 uur een troepje onder den invloed van sterken drank ver- keerende mannen den boel op stelten te zetten en molesteerden rustige voor bijgangers. Een politieagent, die op het rumoer kwam toeloopen, ar res teerde een hunner als de belhamel n de razende en tierende kerels, llij werd echter daarop door drie anderen overvallen, voor den grond getrokken, geslagen, en geschopt, zijn signaalfluit werd hem afgenomen, ter wijl de woestelingen ook trachtten hem zijn sabel te ontrukken. Juist Vreeselijk drama. Men meldt uit Arnhem aan het Vad.: In een woning alhier werd gisteren middag mot afgesneden hals het lijk gevonden van vrouw K., liggende op het. bed. De man had zich opgehangen op zolder. Vermoed wordt, dat ruzie tusschen de echtgenooton de oorzaak is van dezen moord en zelfmoord. De kinderen waren nitstedig. De misdaad werd ontdekt toen de broer van de vrouw haar bezoeken wilde en geen gehoor kreeg. De Zeisterbosschen. Het bericht dat een gedeelte dor ZoiBterboschon behouden zou blijven aangekocht zou zijn door het ge meentebestuur van Zeist, is naar men ons van bevoogde zijde meldt, met juist. Ons wordt dan ook verzocht het tegen te spreken. De veiling der bos- schen op 10 September a.s. garft vol komen door, zooals die in de annonces en notities is aangekondigd en van eenig voorneroen van het gemeente bestuur van Zeist iB ter bevoegder ie hoegenaamd niets bekend. Al leen zal do buitenplaats Pavia met den omliggenden tuingrond voorloo- pig niet worden verkocht. Voor het overige gaat de veiling geheel door, Een 103-jarige overledene. Mej. Johanna Gunter,* weduwe van den heer W. Wong, is Maandag te Amsterdam op den buitengewoon hoo ien leeftijd van 103 jaar en 5 maan den overleden. Heel wat Amsterdam mers hebben het krasse oudje gekend Vooral de laatste jaren maakten tal van menschen van de gelegenheid ge bruik om haar op 24 Maart, haar ge boortedag, in haar woning in de le Jan v. d. Heydenstraat 53, de hand te drukken. Moj. Meng was de oudste ingezetene van de hoofdstad, (Tel.) Beleediging per telefoon. Eenige dagen geleden maakten wij melding van het feit, dat een hotel houder te Amsterdam door de telefoon beleedigd zou zijn en dat naar aanlei ding daarvan de justitie de zaak in handen had. Thans wordt aan de Tel. van andere zijde gemeld, dat niet de zoogenaamde beleediger, maar juist de hotelhoudor de persoon is geweest van wien de eerste beleedigingen zijn uitgegaan. Juist naar aanleiding van deze belee digingen is thans bij de justitie een aanklacht ingediend en ia het onder zoek hangende. Zondag 31 Aug. zal een voorwed strijd gespeeld worden tussen de Goudse de Schevoningse schaakklub. Er zullen voor beide klubs slechts 5 of 6 ipelers uitkomen, de groote wedstrijd zal later gehouden worden. De eerste ontmoeting zal plaats vinden in het zomerverblijf van den heer D' Aumerie aan de Reeuwijksehe plas. De grote wedstrijd vermoedelijk in het gebouw van de roei en zeilvereoniging.. De match tussen Mr. G. C. A. Oskam te Rotterdam en J. Davidson te Londen is gistermorgen geëindigd en door Davidson gewonnen. De eindstand is Davidson 6, Oskam 3, remise 4. De kampioen van de Maasstad heeft 't er niet best afgebracht. Scheen het in het begin der match dat Oskam als overwinnaar uit den strijd zou treden, de tweede helft van de strjjd bracht slechts winstpunten voor David son of remiso partijen. Over het algemeen valt het gehalte der partijen niet to roemen en zonden wij haast zeggen haast zeggen dat Mr. Oskam beneden z'n gowone speelsterkte is gebleven. Ilior volgt een der partijen: 10e parij. J. Davidson. Zwart. d7d6 e7—eG Pg8-f6a) Lf8-e7 0—0 pf8-d7è) b7—b6 e6Xd5 Lc8—b7 c7—c5 b6/c5 d5—d4e) d4Xc3e) Le7Xfó c3Xb2+ Dd8—bG Kg8—h8 ta8-e8 te8e7 te7Xb7 «7-gG LfGXgö Kh8-g8 Db6Xb7 fTXgG Db7-e4+ De4-b4+ I)b4-c3+ Dc3—al-j- DalX»2+ Vir. G. C. A. Oskam. Wit. 1. d2d4 2. c2c4 3. Pbl—c3 4. Lol—g5 5. e2—e3 6. pgl—f3 7. Ddlc2 8. c4Xdb 9. Lfld3 10. 0—0-0 U. d4X®6 12. h2h4 13. Ld3f&rf) 14. Lg5Xf0 16. FdlXd7 16. Kol—bl 17. LföXh7-f 18. Pf3-g5f) 19. Lh7—d3 g) 20. td7Xb7 h) 21. Ld3a6 22. h4h5.?? i) 23. h6Xg6+ 24. La6Xb7 26. Dc2—f5 j) 36. Df5Xg5 27. KblXb2 28. Kb2-cl 29. Kol-dl— 30. Kdlc2 Een eigenaardige toestand. Sedert de periodieke verkiezingen kan de gemeenteraad van De Rijp (N.-H.) wel vergaderen, doch geen besluiten nomen, wijl de herkozen leden op één na hebben bedankt en twee leden lontslag hebben genomen, een wegens zijn benoeming tot ge- Wit geeft het pp. a) Volgens Dr. Tarrasch ia dit fout en zou hier c7—c5 moeten geschieden. b) Tot hier is een oude variant van Dame gambied gevolgd. c) e3Xd4 gaat nu niet er zou vol gen c5Xd4 waardoor de lij® voor de zwarte toren geopend is. d) heel goede zetd4Xpc3 kan nu niot wegens Lg5Xpf6. Ook 1& Lg5Xpf6 lykt ons zeer goed na pd7 XLfG kan Pf3—g5 volgen d4X°3 gaat niet wegens Ld3Xh7-j-« Het beste. f) Wit staat nu bepaald sterker. g) Hier moest td7Xf7 geschieden. h) td7X®7 gevolgd door ld3—c4 waa veel sterker. i) La6Xb7—DbGXb7 Dc2Xc5 en wil had gewonnen spel. j) thl—h7-t- KfG (gedwongen gal wit nog een kansje. S- Volgens he; htmlwpili .tarfjwpf derweteiiirfiaps i\ GOUDA, 27 Augustus 1918. Holl. Mij. van Landbouw. Gisterenavond had op de bovenzaal van het café „Het Schaakbord" een vergadering plaa.s van afd. Gouda der Holl. Mij. van Landbouw. De voorzitter, de heer H. N. Valcke- nior de Greeve, wenschte in zijn ope ningswoord de afdeel ing geluk met haar 65-jarig bestaan en sprak daarbij den wensch uit dat de afdeeling jeugdig blijven zon en een goede toekomst tegemoet gaart. Door bij'zondero omstandigheden is spr. verhinderd deze vergadering tot het einde toe bij te wonen. Aangezien er echter twee brandende quaesties zijn en deze wellicht by de rondvraag ter sprake zullen komen, stolde spr. voor daarmede aan te vangen. Deze ernstige quaesties zijn het voorstel van het hoofdbestuur tot contributie-ver- hooging met 10 cent per lid en de inkoop-conditiën van kaas, gesteld door de Nod. Vereeniging van kaas handelaren. Daartoe werd besloten. De notulen werden daarop gelezen en met dank aan den secretaris onver anderd goedgekeurd. Het bestuur had na rijp beraad be sloten de te benoemen afgevaardigden het mandaat mede te geven tegen de verhooging te stemmen en de contri butie bij het oude te houdenvan de drie gulden die de leden per jaar con- tribueeren wordt f 1.90 per lid aan het hoofdbestuur afgedragen. Er is nog een reservekapitaal, dat jaarlijksch f 800.— aan rente geefthet bestuur gelooft dat men het nog wel een jaar bij het oude kan laten. Het bestuur is van meening, dat op de begrooting nog posten genoeg voorkomen om die f 1000.— te vinden. Onder algemeene instemming werd besloten de afgevaardigden te machti gen tegen de verhooging to stemmen. Wat aangaat do conditiën van do Nederl. Vereeniging van kaashande laren, spr. drukt zijn spijt uit dat in do Landbouw-Courant een ingezonden stuk heeft gestaan, waar ieder schande over moet spreken. De toelichting van het hoofdbestuur doet veronderstellen dat dergelijke uitdrukkingen als „han gen en branden" niet meer zullen voorkomen. De Vereeniging van kaashandelaren had deze conditiën ingezonden bij het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw en nu was het hoofdbestuur daartegen zoo bruusk opgetreden dat was volgens spr. niet fatsoenlijk volgens spr. had men beter gedaan, dit niet zoo te behandelen, maar aan do Vereeniging de grieven opgeven die men er tegen had. De heer Hoogenboezem vroeg daar op don voorziiter die condities even te willen voorlezen. De Voorzitter deeldo medo, dat voor ieder die dit wenschte, een exemplaar te verkrijgen is. Wanneer men over deze condities een aparte vergadering wenscht te beleggen is het bestuur daartoe gaarne bereid. De heer Hoogonboezem was er voor deze zaak nog in deze vergadering te behandelen. De heer Van Wijnen zeide tot don voorzitter, dat deze, tegenover hot hoofdbestuur zoo optredend, dit zou motiveeren. De voorzitter antwoordde den spr. dat het den schijn heeft dat doze het stukje waarin over „hangen en bran den" wordt gosproken, niet heeft go- lezen in dat stuk toch is het hoofd bestuur zoo opgewondon, dat het niot door den bengel kan veertien dagen daarna is hot hoofdbestuur op an dere wijze begonnen. Mijn meening is, dat men van een groote organisatio kan verwachten, dat zij op een nette en fatsoenlijke wijze tegen die con dities had had moeten opkomon. Wat spr. hier zegt beschouwt hij als een zuiver maatschappelijke zaak en het heeft hem getroffen, dat het hoofd bestuur zijn fatsoen niet heeft ge houden. De hoor Van Wijnen is van meening, waar hier de vergadering een bewijs van afkeuring geeft, men ook een bewijs van goedkeuring niet kan ont houden, daar de oogen dor belang hebbenden op deze zaak geopend zijn. I)e Voorzitter deelde nogmaals mede dat het bestuur bereid is een aparte vergadering te beleggen om deze zaak nader te bespreken. De heer Van Wijnen wenschte een algemeene bespreking thans te hebben hij geloofde dat dit de beste oplossing zou zijn. Do heer Kabel meende dat dit zeer moeilyk was, daar de meesten niet op de hoogte waren. De Voorzitter antwootdde Daar ik geen kaaskooper ben, kan ik hier alleen zitten om voor de belangen der land bouwers te waken. De heer Van Wijnen verklaarde zich tegen een aparte vergadering, het kan nu wel behandeld worden, naar spr. meent. De heer Verdoold gelooft dan buiten de orde te gaan. Wanneer deze be sproking op de agenda was vermeld, zouden waarschijnlijk veel meerland- bouwers aanwezig zijn. Nu moge men wel zeggen, de aanwezigen hadden tegenwoordig kunnen zijn, maar spr. is van moening wanneer een aparte ver gadering daarvoor wordt belegd, dat dan veel meer succes is te verwachten. De heer Moons sprak de hoop uit dat dan die condities tijdig zouden worden toegezonden. De heer Van Wijnen geloofde wel, dat de Vereeniging van kaashandelaren die condities wel zou willen afstaan. De Voorzitter deelde daarop medo, dat aan het bestuur een 9-tal boekjes was toegezonden en dat door bemid deling van den heer Rietveld een 80- tal boekjes disponibel was gesteld, spr. gelooft dat het een zoo groot belang is, dat do Vereeniging van kaashandelaren aan iederen landbou wer wel zoo'n boekje zal toezenden. De heer Rietveld deelde mede, dat aan de kaashandelaren en aan de com- missiekoopers was opgedragen aan de boeren oen reglement te geven. Ieder die er belang in stelt kan zulk een boekje krijgen. De eigenlijke aanmer- king^Üflie het hoofdbestuur maakt is te vindon in de Landbouw-Courant van de vorige week. Het is toch een feit, dat de boeren nog nooit zoo'n prijs hebben gemaakt als tegenwoordig wordt betaald. Na nog eenige discussies werd be sloten binnen een drietal weken oen vergadering te beleggen, waarop dit reglement zou worden bosproken en aan ieder lid zon een reglement worden toegezonden met afdrukken van de stukken die in de Landbouw-Courant hadden gestaan. Het verslag van do afgevaardigden naar de Buitengewone Algemoene Ver gadering werd daarna door den heer de Vries uitgebracht. De punten van beschrijving voor do algemeene verga&rfriijg to 's-Gra- venhage werden daarop behandeld en besloten werd do afgevaardigden over die punten een vrij mandaat te geven. Tot afgevaardigden werden daarop benoemd de hh. L. de Vries en B. Roos, tot plaatsvervangers de hh. Van Wijnen, Hoogenboezem on M. Moons. Tot Bestuursleden werden herkozen do hh. L. de Vries met G7, J. W. G. Naber met 81 en A. Moons Mz. met 78 stemmen. Door het Bestuur werd mede ge deeld, dat oon cursus over den land bouw voor jongens van 16 jaar zal wordon gehouden to Gouda en dat te Stolwijk een cursus voor veekonnis zal zijn voor leerlingen van 20 jaar, waaraan ook kunnen deelnemen de leerlingen van den cursus voor land bouw. Na nog eenige besprokingen die bi de rondvraag werden gedaan, wert de vergadering door den Voorzitter gesloten. Uitvoering Art. 369 en 370 der Invaliditeitswet. Do Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel Heeft goedgevonden in zijne beschikking van 1 Augu tus 1913, laatstolijk gowijzigd bij zijn beschikking van 18 Augustus, 1913, houdende aanwijzing van personen, die ouden van dagen bij het aanvragen eener rente, als bedoeld in de nrtt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, be hulpzaam zullen zijn, de navolgende wijzigingen te brengen I. binnen het gebied dor rentecom missie te Gouda (15), in de gemeente Gouda aan te wijzon W. B. F. Gro- venstnk en N. 0. M. Koch, beiden te Gouda II. binnen het gebied dor rontecom- missio te Schoonhoven (14) in de gemeente Lekkerkerk op vor zoek in to trekken de aanwijzing van jhr. L. de Geer Jutphaa», burgemees ter der gemeente Lekkerkerk, en aan to wijzen II. Schenk, onderwijzer al daar in de gemeente Everdingon op ver zoek in te trekken do aanwijzing van A. de Vos, secretaris van do polders onder Everdingen. De electrische installatio van de nieuwe schouwburg is bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan de firma Polak Co. Een jongen uit Schoonhoven van 15 jaar, die ongenoegen met zijn ouders had, had de ouderlyke woning verla ten en is door de politie te Utrecht, waar hij zich aangaf naar deze ge meente gebracht en van hier weder naar zijn ouders te Schoonhoven ge bracht. ltoskoop. Voor de lichting 1914 der Nationale Militie zijn alhier 66 personen ingeschreven, hiervan is aan 35 vrijstelling verleend wegons bvoo- derdienst of ongeschiktheid. Door 31 ingeschrevenen zal derhalve aan de loting, welke op 8 Soptember zal wor den gehouden, moeten wordeu deel genomen. - Komende van don afrit der brug, viel Maandagmiddag in de Dorpstraat een voor oon wagon gespannen paard. Een fietsrijder welke van do andere zydo aankwam en niet meer kon uit wijken kwam met het paard in aan raking, waardoor de fiets gedeeltelijk word vornielddoor tijdig van do fiets to springen bekwam de berijder ge lukkig geen letsel. I)o Poffertjes- en Wafelbakkerij an is op de Tentoonstelling Gouda-1913 bekro'nul met een VAN Bl'OMMESTUN'S IN KT is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK apeldooAn-houand. geeft de HOOGSTE WAAR DE voor Gedrag-en Koopt gelieele of gedeelten van Inboedels. Is ook naar buiten de stad aan huis to ofitbieden. Brieven wordon vergoed. Lot s. v. p. op NAA M en A 1)11 ES'. 269* Gcd. Gracht 2r>!P DEN HAAG. Groote Zaal - Wetering-zijde BIJKANTOREN liet vloeibaar Boterkleursel is uitgevonden door den Hoor J. COSTER, grondlegger «lor firma. Op 191 Augustus 1870 (13 jaar golodon) word dit, thans voor do boter on margarine radustrio onmisbaar artikel, door «Ion uitvinder voor don handel verkrijgbaar gestold. HEERENGRAGHT 18 DEN HAAG. Commissarissen: Mr. M. M. SCIJIM v,/o. i.OKl'T'. (Pros.), l)r. A. E. TEN OEVER, "Mr. A. p. MIEOKMA, A. M. v. EMBDEN, Dr. V. It. J. BERENDS, Mr. J. W. DE KANTER (Soor.). Directeur: Mr. J. W. KONINO. |V Do Maatschappij sluit allo soorten Levensverzekering togen lago promihn.'— Vrygevige voorwaarden. Voor inlichtingen wende mou zieh tot de Hoöx-on: HUl li nl'IIC* i f II, IIarm te Mchaonliorm, en ij. C. ijjIVKHKU, M't xlharcn to IJoittla hel enorm groote belang der geheel nieuwe en eigenaardige uitwerking va* het echte mondwater Odol: terwijl alle overige mond en tandreinigings middelen slechts gedurende de weinige oogenhtikken, dat men den mond reinigt, werken kunnen, werkt het echte Odol uren lang antiaeptisch na, zelfs lang nog, nadat men de tanden er mede gereinigd heeft. Odol dringt in de holle kiezen, en th de slijmvliezen van hel tand- vleesch, die het om zoo te zeggen verzadigt, en die antiseptische voorraad, die het hier achterlaat, biijtt uren lang nawerken. Deze voortdurende werking, door geen enkel praeparaat bezeten, is het, welke dengene, die dagelijks Odol gebruikt, de zekerheid geeft, dat zijn mond stellig beveiligd is tegen de werking der bedcrfkwcckers en gistingsstoffen, welke de tanden verwoesten. Men wachte zich intusschen voor namaak. Onder den naam Odol worden talrijke waardelooze, ja dikwijls zelfs schadelijke namaaksels in doozen en fiesschen verkocht. Daarvoor zij men op zijn hoede. Het echte Odol wordt alleen in flacon» verkocht, eis l.'f-r aahfebeelrL Gr. flacons H. 1.—, kl. 60cts.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2