'Stadsnieuws. s c ia: .a. k: .e isT ■m De opening der Mill school Ie Boskoop. V 403e STAATS LOTERIJ. Tentoonstelling Gouda 1913. POSTBBIJBTSr BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch. Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten bandel te Amsterdam «3/,6 - n niet te boven gaan. De vader heeft verklaard, allen te zullen betalen, waar na de benadeelde leveranciers een ver hebben afgegeven, geen vervolging te wenschen. Of die die alsnog ambsthalve zal worden ingesteld, is op dit oogenblik nog niet bekend. Zooals reeds mqt een enkel woord kon worden gemold is Zaterdagmiddag jl. de bijzondere M.U.L.O. school, door vrijzinnigen gosticht. officieel geopend in tegenwoordigheid van vele genoo- digden onder wie ook de schoolopziener in het arrondissement Woerden, waar- Moe Boskoop behoort, de heer W. F. G. L. Haanstra uit 's Gravenhage. De burgemeester, als ook de secretaris hadden bericht van verhindering ge zonden. Nadat allen in een der schoollokalen bijeen waren, verwelkomde de heer C. H. Claa8son, voorzitter der vereeni- ging tot het stichten en instandhouden dezer M.U.L.O.-«chool de aanwezigen en wees hen er op dat hot voor Bos koop oen dag van vreugde is dat deze school wordt geopend, een school die voor de ontwikkeling hunner kinderen onmisbaar is. Hot onderwijs aan de openbare lagere school in de gemeente voldoet sedert jaren niet aan de behoeften, die zich hior doen gevoelen. Wel wordt daar, bij wijze van een soort van ver lengstuk den leerlingen eonige elemen- tdire kennis van de moderne talen aangebracht, doch met- de noodzake lijke voranderingen in verband met de veranderde tijdsomstandigheden is geen rekening gehouden. De jonge lieden moeten het tegenwoordig op I do openbare lagere school nog stellen met dezelfde voorontwikkeling als voor vele jaren terug toen Boskoop nog pas stond in de kinderschoenen van zijn tegenwoordig handelsverkeer. De openbare school hier kan geen afgeronde opleiding geven tegelijk aan de kinderen van een flinke burgerij, die naast gewoon lager onderwijs be hoefte heeft aan voortgezet onderricht, aan de kinderen eoner arbeidersbevol king on aan toekomstige jonge kwee kers. Deze M,U.L,0.-school, zei spr., is bestemd voor eerst en laatstgenoemde groep. Hot onderwijs aan de openbare school moet lijden onder het tegen woordig gevolgd stelsel. Dat is ook de overtuiging va^ vele school-autori- taiton. Deze M.U.L.O.-school zal een rfchprp doorgevoerde splitsing op vrjj jeug digen leeftijd brengen onder leiding van verantwoordelijk deskundig per soneeleen opleiding voor de burgerg, aansluiting aan andere inrichtingen van onderwijs en voorbereiding tot handelskweoken, wat epkele der han- handelswetenschappen betreft, mis schien j vobrbereiding voor de Rijkpi- tuinbopwwinterschool. Dat is het mo tief van de stichting dezer inrichting. Spr. memoreerde de groote bezwaren die het volgen van voortgezet onder wijs in do naastbij liggende gemeenten mét zich bracht en welke mede hebben geleid tot het doen van ernstige po gingen tot het stichten van een M.U. L.O.-school in Boskoop, aanvankelijk van gemeentewege. Deze pogingen echter zijn door de kortzichtigheid van het toenmalige ^gemeentebestuur mislukt. De toen geopperde financieele bezwaren be stonden niet, daar zeer ^eel oudeÉB zich bereid hadden verklaard een hoog schoolgeld te betalen, terwijl bovendien de rijkssubsidie der gemeente de op richting gemakkelijk maakte. Waar de gemeente zich aan fazen plicht onttrok, namen de heeren^. J Endtz en Joh. van Gelderen het ini tiatief om te trachten een bijzondere M.U.L.O.-school ie stichten. Dit plan vond zoo groote instemming, dat wel dra de benoodigde gelden waren bijeen gebracht waardoor de stichting der school was verzekerd. Spr. bracht bijzonderen dank aan den districtsschoolopziener den heer D. Boswijk, tot zijn leedwezen ver hinderd hier tegenwoordig te zijn, die zoovele malen als raadsman is opge treden bij den opzet en de inrichting der school. Voorop staat dat deze sohool moet aanbrengen de noodige ontwikkeling, ook voor de meisjes en zal opleiden voor verdere studie. De benoeming van hot hoofd en verder personeel was voor het bestuur niet gemakkelijk, daar 'zeer vele sol- licitatiën waren ingokomen. De keuze is geschied op grond van de boBte inlichtingen omtrent capaciteiten en persoon. Spr. noemde de taak van het onder wijzend personeel een zware taak. Van hen wordt verwacht medewerking met het bestuur en de ouders, ontwikkeling van alle energie, opvoeders te zijn, zoowel als onderwijzers. Daarop installeerde de voorzitter met eenige hartelijke woorden den heer Kruidering als hoofd, den heer J. Zui- dam, die door examen afwezig moest zijn, als onderwijzer en mej. van der Feltz van der Sloot als onderwijzeres van de M.U.L.O.-school. Spr. richtte daarop het woord tot de ouders om ook in het gezin steun te verleenen aan de school en aan het onderwijzend personeel. Zich tot den arrondissements-school- opziener, den heer Haanstra wendend, deed spr. een beroep op diens steun, in het belang van het onderwijs. Aan het eind van zijn rede bracht spr. dank aan Mr. M. M. Schim van der Loeff te Gouda voor dien^mede- werking bij de samenstelling der sta tuten, den heer L. Tol te Lisse, die zich door dit gebouw als een goed architect had doen kennen, den heer P. Bokhoven Wzn. te Gouda, die als aannemer met de meeste accuratesse deze school volgens het bestek heeft gebouwd en op tijd opgeleverd en aan den heer Worst, die als secretaris der vereeniging spr. zoozeer heeft ter zijde gestaap. Met den wensch dat deze M.U.L.O.- school moge blijve bestaan en zich zal uitbreiden onder voortdurenden bloei, dat zij een model moge zijn onder de scholen waarop staatstoezicht wordt uitgeoefend, verklaarde spr. de M.U. L.O.-schoul geopend. (Applaus). Nadat de eerewijn was rondgediend, vroeg de arrondissements schoolopzie ner het woord. De heer Haanstra betuigde zijn dank voor de uitnoodiging om bij de opening dezer schooi te zijn, welke hij gaarne had aanvaard, wijl hier de belangen van het onderwijs worden bevorderd. Het onderwijs moet goed zijn daar het de grondslag vormt voor ontwikkeling. Boskoop heeft behoefte aan «jngelijk onderwijs. In de 12 jaren dat Spr. in dit arrondissement schoolopziener is, is in het karakter van het onderwijs geen verandering gekomen. Waar het de taak van den schoolopziener is de belangen van de jeugd te behartigen, daar heeft deze toestand spr. vaak droevig gestemd. Spr. moet helaas zeggen dat de vruchten van het onder wijs hier ter plaatse boter hadden kun nen zijn. Men stuit in Boskoop op topstanden, welke niet bevorderlijk zijn voor de ontwikkeling. Velen gaan uit van het standpunt dat werken in den zin van handenarbeid alles is. Maar werken is niet alles. De arbeid dient geleid te worden door helder inzicht en dat kap alloon worden verkregen door een gerijpt oordeel, door degelijke kennis. Daarmede moet rekening wor den gehouden. Spr. juicht het toe dat hier een kerh is gevonden van mannen, die daarnaar streven en daarom getuigt spr. van zijn appreciatie voor dit schoobestuur. Heff doet spr. genoegen dat er homo geniteit bestaat tusschen het bestufir en het hoofd dezer school. Die ont breekt tot schele der inrichtingen te veel aan deze lichamen. - Spr. wekte de ouders op tot wer kelijke belangstelling. Zij hebben voor 70 "/o de opvoeding in handen. Spr.'s ambt moge slechts zijn con troleerend op te treden, als raadsman wil hij gaarne terzijde staan. Aan deze school ligt een levens beginsel ten grondslag, welke een kracht moge zijn die zal inspireeren tot behartiging der belangen van deze school. Spr. besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat dit zaadje zal bloeien en zal worden een»sieraad voor Boskoop. Den zal dezo M.U.L.O.- school zijn een daad, zooals de wel denkende kern van Boskoop die wensch t. Spr.' acht zich gelukkig dat dezo M.U.L.O.-school is geopend. (Applaus). Daarna sprak het hoofd der M.U. L.O.-school, de heer Kruidering, mede namens het personeel, een woord van dank voor hunne benoeming. Waar spr. de ouders der kinderen voor zich zag, daar wees hij er op, dat mede werking van ouders en onderwijzer een groote' factor is bij de opvoeding der jeugd. Overleg tusschen hen komt de vorming van het kind ten goede. Die medewerking riep spr. gaarne in. Spr. bracht ten slotte dank aan het bestuur voor de uitnemende inric^|Ming van deze nieuwe school. Met/vertrou wen verklaarde spr. kunnen de be langen dezer school en die van het onderwijzend personeel worden gesteld in handen van dit bestuur. Hierna werden op uitnoodiging van den voorzitter de schoollokalen en leermiddelen bezichtigd. Het schoolgebouw, gelegen aan de Zijde, maakt aan de büitenzijde een aangenamen indruk. Het gebouw, dat een lengte heeft van 45 Meter treedt men binnen over een begrinte plaats c.a. 10X10 Meter, welke door een ijzeren hek van de straatzgde is afgesloten. De ingang van het gebouw geeft toegang tot een 2Vj Meter breede terrazzo gang, waar op aan de eene zijde de schoollokalen uitkomen, terwijl aan do andere zijde de closetinrichtingen in ruim aantal en volkomen* hygiënisch inge richt zijn aangebracht. Aan diezelfde zijde is een kelderruimte in reserve gehouden om daarin e.v. toestellen voor centrale verwarming te kunnen plaatsen. Mede-is aan die zijde door een uitbouw rekening gehouden om voor e.v. uitbreiding een verdieping op het gebouw te kunnen zetten. Het gebouw bevat vier ruime schoollokalen elk groot 6X6 Meter, waarvan er aan vankelijk drie in gebruik worden go- nomon. De inrichting der lokalen laat niets te wenschen overelk lokaal heeft 0 ramen- aan de straatzijde, zoodat het licht volop toestroomt. Er bevinden zich in 10 schoolbanken, elk bestemd voor twee leerlingen. In een fraaie eiken kast bevinden zich in elk lokaal de leermiddelen voor een leerjaar, waarbij wel afzonderlijk mag worden vermeld de mooie instrumentenkast, die daartoe behoort. Dé schoolborden zijn van een zeer practische constructie, do landkaarten en wandplaten voor verschillende vakken behooren tot het beste wat is uitgegeven. Aan het eind van de gang is een keurig ingerichte spreekkamer waarin een klein magazijn van leermiddelen is ingericht. Het geheel geeft d^n indruk dat voor deze school alles is gedaan wat mogelijk is om het onderwijs aan de hoogste eischen te kunnen doen be antwoorden. Met de totstandkoming dezer school is een instituut gevestigd, dat goede resultaten moet afwerpen voor de in woners der gemeente en nielj minder voor de gemeente zelf, die het grootste belang heeft bij een bevolking, die zich door ontwikkeling tot welvaart brengt. Waar dit groote belang Efet hoofd der gemeente niet onbekend kan zijn, daar, heeft het vele aanwezigen en zij ga ven daarVan blijk zeer onaangenaam getroffen dat de burgemeester zoo weinig belangstelling toonde in de opening dezer sohool, dat hij daarbij niet tegenwoordig was. GOUDA, 2 September 1913. Verkort Raadsverslag. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Raad dezer Gemeente, waar in afwezig was de heer Broekhuizen, werden de nieuw gekozen leden, de heeren Nederhorst, de Jong, Muijl wijk, van der Torren, Veygeer en v. Veen geïnstalleerd, na aflegging van de door de wet gevorderde eeden. De Voorzitter deelde mede dat door den inspecteur van het M.O. goed gunstig was beslist ten opzichte van hot door den heer A. Scherpenhuijzen aangevraagd eervol ontslag als leeraar aan dd Ambachtsavondschool. Dit ont slag werd daarop eervol verleend te gen 1 Oct. a.s. Onder de ingekomen stukken was een adres van verschillende eigenaars van woningen aan den Graaf Floris- weg, waarin wordt verzocht dien weg met het oog op den aanbouw van 44 woningen te verbroeden. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Op voorstel van den voorzitter werd daarna aan de orde gesteld de be noeming van een wethouder. De heer Nederhorst, hierop het woord vragend, sprak het volgende: M. de V., Alvorens U tot stem ming laat overgaan, wenschte ik U mede te deelen dat ik een e.v. benoe ming tot wethouder niet zal aanne men en ik verzoek daarom den leden van den Raad, die dot zouden willen doen, hun stem niet op n\ij te willen uitbrengen. Ik neem deze gelegenheid te baat om het Dag. Bestuur en die leden van den Raad, die mij in vele opzichten hebben gesteund, mijn dank te betuigen, vooral ook den leden van de Commissie van Fabricage met wie ik gedurende mijn wethouder schap zoo aangenaam heb samenge werkt en die mij het zoo gemakke lijk hebben gemaakt. Ik behoef u niet té zeggen dat dit besluit mij moeite en strijd hoeft ge kost, want een groot gedeelte van de werkzaamheden waè mij lief geworden. Hiermede, M. H., beveel ik mij in Uw aller vriendschap aan. De Voorzitter sprak daarop uit naam van allen, dat hier begrepen wordt dat dit besluit is afgedwongen wegens den gezondheidstoestand van den heer Nederhorst. Spr. richtte na mens B. en W. en den geheelen Raad eenige waardeerende woorden van dank tot den afgetreden wethouder voor al datgene wat hij in het be lang der gemeente heeft gedaan. Bij de daarop gehouden stemming voor een Wethouder werden uitge- gebracht 18 stemmen, waarvan ver kregen dc heeren Knuttel 11, Dessin}/ 4, van der Ree 1, Jongen burger 1, Vergeer 1, zoodat benoemd is de heer KNUTTEL. De heer Knuttel verklaarde deze benoeming te aanvaarden, waarna de voorzitter hem gelukwenschte en de bevordering der gemeentebelangen in het College van B. en W. aanbeval. Daarop werden deafdeelingen ge trokken voor het onderzoek der ge- meente-begrooting. Aan de orde waren daarop de be noemingen der verschillende com mission. Benoemd werden tot leden der Commissie voor de strafverordeningen: de heeren Dessing, Herman, van der Ree en van Veen. tot leden der Commissie van hij stand in het beheer van het gemeen te-pensioenfonds: de* heeren Van der Torren en Prince; tot leden der Commissie van bijstand in Het beheer der Gemeente-werken: de heeren Bokhoven, Muijlwijk en Nederhorst tot leden der Commissie van bij stand in het beheer der gemeente lichtfabrieken, de heeren: Bokhoven, Muijlwijk en van der Ree; tot leden der Commissie tot onder zoek van de bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913, de heeren van Veen en Ver geer; tots lid der Commissie van .advies over het voorstel 'betreffende de wa terleiding, de heer Knuttel. Vastgesteld werd de suppletoire be grooting voor 1913 van het Iloffmans* gesticht. Na eenige discussie daarin door de heeren van Veen en van Eijk bij vei,ji koop van grond en water aan den ReeuwaD de voorkeur geven aan pu blieke verkoop in plaats van onder h&ndschen verkoop werd ljet voor stel van B. en W. tot verkoop aan C. Vermeulen van grond onder de gemeente Reeuwijk voor f 400b ver worpen^ Daarna kwam aan de orde het voorstel tot het verleenen van steun aan de Vereeniging ,,IIet Volksbelang1' voor den bouw van arbeiderswonin gen. Daarop werden verschillende amendementen ingediend: lo. door den heer van der Torren, die voorstelde alleen te aanvaarden het voorstel in zake den bouw van 130 woningen aan de Gouwe tusschen de coupure en den Winterdijk, waarvoor wordt aangevraagd f '275.000 en te doen ver vallen het gedeelte in zake den bouw van 73 woningen bij de Corn. K'e- telstraat; 2o. door ddh heer Dessing, die voorstelde alleen te doen bou wen 40 huizen aan de Corn. Ketel straat, waarvoor zou mogen wor den verstrekt f 65000; 3o. door den heer Bokhoven, die voorstelde 50 woningen elders dan tfan dé Gouwe en 73 woningen aan de Corn. Ketel- straat; en 4o/ door den heer Jongen burger, die 'het geheele voorstel wenschte te halveeren lot een ver leening van een voorschot van f 160.000 voor den bouw van pl.m. 71 woningen. Deze /amendementen werden dooi de voorstellers in den breede verde digd, waarna daarover en over het voorstel van B. en W. dd'or meer dere leden het woord werd gevoerd. Dé discussies gingen allen in de rich ting ten gunste van den bouw van arbeiderswoningen, hetzij volgens het voorstel of volgens de amendeering. Bestrijding ondervond dit voorstel in principe niet. De heer van der Torren trok later zijn amendement in. De heer van Eijk diende een motie in, beoogend f '200.000 toe te fctaan om daarvoor te doen bouwen arbei derswoningen op 3 of 4 gedeelten der stad. Na herhaalde stemmingen werd aan genomen te verleenen aan Het Volks belang" een voorschot van f 122.000 voor den bouw van 73 woningen achter de Corn. Ketelstraat op de voorwaarden als aangegeven, met uit zondering van een kleine wijziging. Do Vergadering ging daarop over in besloten zitting. Koninginnefeest. De koninginnedag gaf aan de stad een feestelijk aanzien. Allerwegen waren de vlaggen ontplooid en in enkele straten waren groenversieringen aangebracht. Het programma der feestelijkheden, door de Commissie- van, Openbare Feesten samengesteld was ditmaal zeer sober, hetgeen niet heeft kunnen ver minderen do aangename drukte en het feestroozemoes, welke vooral in de latere namiddaguren overal waren waar te nemen. Te 8 uur in den morgen werd de feestdag ingeluid door de klokken, die hun gebom-bam over Gouda deden klinken. Toen do klokketonen waren weg gestorven, weerklonk weldra in alle deelen der stad muziek van de korpsen, die op hun ommegang door de gemeente de deelnemers aan den vischwedstrijd naar de Bleekerssingel brachten, waar zij zouden trachten de visschen te verschalken, die hen een prijs zonden brengen. Het aantal deelnemers aan den visch - wedstrijd bedroeg 51, welke geplaatst werden aan boord van motorbooten, welke door de Kaashandel-Mij. Gouda en door de Reederij de IJssel wel willend beschikbaar waren gesteld. De vangst viel over het geheel niet mee; toch werd door "een hengelaar nog 5 Btuks gevangen. De prijzen werden behaald als volgt: Eerste visch op elke boot, prijs f 1.— F. Erens, J. v. d. Post, D. Laurier. Grootste visch op elke boot, pr. f l.-j» A. Prevoo visch van 28 cM., J. v. d. Post visch van 2D/2 C.M., D. de Jong, visch van 17 c.M. Gpotste aantal op elke boot,pr. f 2.--: Cat£éf 5 stuks, en extra bronzen "•medaille, J. v. d. Post, 2 stuks, D. de Jong bij loting. Grootste gewicht aan visch Ie prijs f 5, A. Prevoo, extra zilveren medaille. 2e prijs f 3.J. v. d. Post, extra bronzen medaille. 3e prijs f 2.D. de Jong. De prijzen worden in de welwillend afgestane' kegelbaan van Hotel de Romein, bij ontstentenis van den heer P. A. de Ridder, uitgereikt door den heer M. C. Braat Jr. In de morgenuren van 10—11 uur werd door den heer G. P. M. J. van Zijlen, op verdienstelijke wijze het carilloii bespeeld. Te half twaalf was er op het schiet- terrein parade, welke werd gecomman deerd door den kapitein de Quartel en geïnspecteerd door den majoor-com mandant Backer. Op hetzelfde terrein had te 1 uur een demonstratie plaats van politiehonden- dressuur, waarbij de heer C. P. J. Boer verschillende proeven vertoonde. De glorie van den feestdag voor de jeugd waren de kinderspelen, welke te twee uur op de Markt aanvingerj. De jeugd heeft zich daarmede weder kostelijk vermaakt. De uitslagen dezer spelen waren als volgt Wedloop met hindernissen voor jongens van 1215 jaar, 30 doelnemers. Ie prijs N. van Wijk, 2e prijs M. Hölt- huijzen, 3e prijs A. Kastan, 4e prijs H. Heus, 5e prijs J. Koolmees, 6e prijs A. van Gelooven. Tonrollen, voor jongens var. 912 jaar 110 deelnemers. Ie prijs M. Ter beek, 2e prijs F. Donk, 3e drijs M. Prang, 4e"" prijs P. v. d. Hoekten, 5e prijs F. Hofstede, 6e prijs J. van Lange, 7e prijs A. v. Reedö, 8e prijs W. Donk, 9e prijs W. de Waal, 10e prijs X L. van Asperen. Turfrapen voor meisjes van 911 jaar, 20 deelneemsters. In prijs A. W. de Bruijn, 2e prijs Adr. Bloot, 3e prijs A. Mikkers, 4e prijs N. Boegheim, 5e prijs R. Starreveld. 60 prijs E. v. d. Want, 7e prijs A. Boegheim. Zakloopen voor meisjes van 1114 jaar 75 cleelneem?ters. Ie prijs L. Hof stede, 2e prijs J. de Weger, 3e prijs M. Holthuizen, 4e prijs S. Laurier. Tijdons deze kinderspelen gaf het Stedelijk Muziekcorps onder leiding van den heer Joh. G. Arentz een matin óe. Des avonds te 7 uur had in de Groote Kerk een orgelbespeling plaats, waar van een afzonderlijk verslag van onzen muziek-verslaggever in dit blad is op genomen. Het Stedelijk Muziekcorps gaf des avonds een concert op de Markt, waarna te half elf een mooi vuurwerk werd ontstoken ten aanBchouwe van duizen den, die zich op de Markt hadden ver zameld. Aan de illuminatie van meerdere straten was groote zorg besteed. Vooral troffen ons de fraaie regelmatige licht lijnen in de Walesteog en de origineele illuminaties aan de Groeneweg, die getuigden, dat daar echte oranje klanten wonen. Ook de van Beverninghlaan had een feestelijk aanzien. Hier was door de jeugd gezorgd voor verschillende ver sieringen aan en langs de boomenrij. Er heerschte vooral des avonds bij lam pionverlichting een recht gezellige stemming. Aan het slot een miniatuur vuurwerk, der jeugd welwillend aan geboden. Tentoonstelling Gouda 1913. Do tentoonstelling Gouda 1913, mag zich, in een druk bezoek vorheugen. De laatste dagen werden niet minder dan 1200, 1500 en 1100 betalende be zoekers geteld, ongerekend de velen die een doorgaand toegangsbewijs heb ben. Dit drukke bezoek verwondert ons niet. Elke bezoeker toch van deze tentoonstelling neemt een indruk moe naar huis, die hen nopen moét anderen op te wekken tot een bezoek. Het bestuur der tentoonstelling heeft het voornemen, naar wij vernamen om voor de komende dagen allerlei ver makelijkheden aan de tentoonstelling te verbinden. De bekende Joh. Schmier zal ook dezer dage'n optreden, terwijl met an| dere artisten onderhandeld wordt. 1 Hieruit blykt dat het bestuur ver schillende pogingen aanwendt om de gezelligheid op de tentoonstelling te Invorderen. Volksweerbaarheid. Zondag jl. werd door „Volksweer- baarheidu afdeelmg Gouda een Huis hondelijken Schietwedstrijd gehouden op het Schietterrein aan den Rotter- damschon Dijk. De verschillende wedstrijden hadden den volgenden uitslag: Vrije baan. 3 schots max. 00 punten. Ie. prrjs J. L. Hulleman 55 punten. 2e. W*. J. Guijken 55 3o. M. Binnendijk 53 4e. A. P. de Goede 52 - 5e. N. Gravesteijn 50 6e. J. Verkaaik 50 Vrije baan Marga, 5 schots maximum 60 punten. Ie prijs A. yan Tijn 59 punten. 2e. J. L. Hulleman 58 3e. D. Koedam 58 4e. W. Bouwer 58 5e. N. D. Gravesteijn 57 6e. n A. P. de Goede 57 Personeele baan 150 Meter 5 Bchots schijf Hoorn, telling 120. Ie pr. W. J. Guijken 89 punten. 2e n N. D. Gravesteijn 87 3e J. L. Hulleman 85 4e A. van Tijn 84 fira M. Binnendijk 83 6e A. J. Vermeulen 81 n 7e J. P. Mul 80 8e J. Verkaaik 80 9e J. L. C. v. Leeuwen 80 10e A. Borst 78 11e J. Potharst 77 12e H. Gijzenij 76 Eerebaan 150 Meter 3 schots schijf Hoorn, tolling 1—20 le prijs W. J. Geukés 55 punten. 2e A. P. de Goede 49 Personeele baan Marga 5 schots afstand 15 Meter, maximum 60 punten, le prijs M. C. Hunnik 55 punten 2e L. Endenburg 55 3e D. Koedam 54 4e J. v. d. Water 54 5e Th. Verbiest 54 6e O. W. Streefland 52 Naar wij vernemen heeft de Har monie-Vereeniging „Juliana" van de Koninklijke Steariuo Kaarsenfabriek op 31 Augustus 0011 telegram met ge- lukwonsohen gezonden aan H. M. de Koningin. Als antwoord ontving de verooniging daarop een telegram met dankbetuiging. Wegens plaatsgebrek geven wij ditmaal geen verslag van den wed strijd T.O.P.-—Voorwaarts Zondag j.lT, doch vermelden alleen den uit slag zijnde 40 voor T.O.P. Overplaatsing. De kapitein der infanterieP. A. de Ridder, van het bataljon alhier in garnizoen, wordt overgeplaatst naar het garnizoen te Leiden. Waterfeest. De Commissie voor het Waterfeest deelt ons nog medo dat morgen Woens dag 3 Sept. ongeveer half twee vanaf de Sociotoit „Uns Genoegen" wordt afgevaren naar de aanlegsteigers in de Kattensingel. Aldaar aangekomen zal door den voorzitter van den Commissie voor het watertoerisme van den A.N.W.B. den heer Lugard te Twello, gesprokeu worden en den heer R. L. Martens onzen burgemeester uitnoodigen de steigers officieel in 't gebruik testellen. Waar nu de Commissie voor het wa terfeest, (het eerste van dien aard in Nederland) zich allo moeite heeft gegeven om het feest te doen vertrouwen wij dat allen die in do ge legenheid zijn meerderen luister bij te zetten dit ook zullen doen. In 't bijzonder hebben wij het oog op de bezitters van roei- en zeil vaartuigen hier ter stede en in de omstreken. Geen hunner ontbreke met\ zijne vaartuigen bij de vlootdemonstratie in de Kattensingel. Na afloop der ingebruikstelling van de Steigers wordt 'n boottocht onder nomen. Zooals reeds gemeld, heeft de N. V. Reederij „do IJsel" hiertoe wel willend één barer groote Salonbooten ter besohikking van het Comité ge steld. Toegang op den boot hebben offi cieel genoodigdeu en voor zoo ver plaats leden van den A.N.B.W.-toeris- ten voor Nederland. Ten bureole van de Genie te 's Gra venhage werd heden aanbesteed het maken van een fundeeringsput en bij komende werken ten behoeve van het fort Kijkduin, in hoofdzaak aardwerk, sloopen van en het bouwen van een woning. Raming f 75500.—. /Logste inschrijver was den heer W. a7 Ver- bruggen alhier voor f 64.700. Waddinjrveen. De dames V. en II. maakten gistereiv een tochtje per fiets en kwamen in hfet Bloemendaal bij het Baarsje met elkander in botsing. Mej. V. geraakte hierbij te water en mej. H. brak haar arm. Door toege schoten hulp -werd mej. V. op het droge geholpen en ntej. H. naiar de geneesheer gebracht. Boskoop. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente voor gedaan drie gevallen van diptheritis. Uit een gehouden onderzoek in verband met de uitvoering der Inva liditeitswet is gebleken dat in dezo gemeente woonachtig zijn 15? perso nen welken den leeftijd van 70 jaren hebben overschreden. 4do KI. Trekking van Maandag 1 Sept. No. 20809 f 1500. 8758 f 1000. 13619 f 400. 4226, 9954,13930,17407,18250 en '20722 ieder f 100. Prijzen van f 65. H 48 4S 62 00 292 377 84 00 561 93 021 24 48 91 710 93 60 87 840 68 99 943 06 90 1022 03 94 1108 34 1231 62 07 1369 1401 70 80 1521 5» 77 1004 40 77 1730 77 1887 1900 23 2000 27 2135 94 '2240 80 89 2302 2408 75 2511 07 76 2625 98 2810 33 57 94 99 2Ö30 65 72 3019 61 3180 31 51 80 90 97 8208 38 74 8811 33 58 09 71 3416 30 83 84 80 3555 06 8613 20 58 3704 29 43 70 3851 75 85 8991 4014 31 4182 89 4202 8 67 4472 79 4651 4789 4017 71 5003 43 5100 32 70 86 89 5206 5380 82 5497 98 5518 16 5870 5749 5825 55 5094 0041 6190 6277 6815 16 58 84 6408 6504 50 6616 19 55 MMdlMS 01 52 58 0F 13048 50 80 7175 7219 53 7763 90 7941 8115 8219 37 75 8839 84 8401 8580 8712 33 8819 28 32 41 52 68 92 8932 78 9006 9111 26 27 06 9232 90 9302 15 76 9465 88 90 92 96*) 23 55 9613 29 89 90 9714 92 9852 70 9952 10072 10121 39 42 56 61 79 84 88 10245 10306 49 57 10425 43 68 81 10553 0671 90 99 10734 10887 44 01 87 10022 11002 47 11122 69 87 11208 47 54 57 98 11345 11501 13 41 58 11629 11777 95 98 11823 42 11954 70 12056 96 12129 74 82 12346 66 12418 40 12514 43 61 94 99 13780 18873 85 97 1Ü978 4181 14230 43 50 54 14322 14481 98 14548 70 85 14601 47 14739 08 86 14826 49 14940 85 1.5082 84 91 15210 15302 60 15412 38 70 96 90 15528 35 48 57 15651 72 16784 16645 52 15908 46 08 90 90 16086 16108 15 47 83 10258 10344 72 10410 15 39 97 16544 90 10000 14 18 23 40 51 08 70 10716 _0 81 92 17027 66 98 17118 20 17220 46 17317 17450 71 17533 34 17614 63 06 17730 94 17834 17916 60 08 18002 9 20 80 18110 80 59 75 83 18241 45 75 78 95 183< 18400 85 18597 18040 18719 42 48, 85 96 18811 47 180! 87 19041 55 62 70 19120 02 09 19235 75 19000 21 28 04 9 gg QQ lfl818 07 199s 3 99 20308 20133 20510 82 96 dag 2 September. 19478 10542 20012 85 20131 72 20608 0 18 20727 47 Trekking van 1 No. 5663 f '2p 4889 f 2000. 8924 en 15362 ieder f 1000. 17634 f 400. 12961 en 16380 ieder f 200. 12209, 13644 en 20719 ieder f 100. Prijzen van f 65. 129 00 212 20 79 383 430 501 45 46 82 81 05 610 05 77 724 00 07 053 74 1005 9 27 1121 87 1216 22 41 1323 61 81 1417 32 1539 05 1617 1806 19 88 76 91 I960 30 57 2127 44 72 80 88 2232 95 2388 2496 254-1 2G62 83 80 2! 8 18 24 2987 8010 3101 11 54 8202 16 28 51 58 8402 28 41 3500 17 04 70 79 80 91 3680 3727 42 02 3897 3970 93 99 4001 15 19 4101 4221 53 83 4417 96 4520 35 55 71 72 4068 4717 55 4870 84 95 4902 55 88 5084 5101 15 48 5202 70 91 5383 5104 11| 13 53 5528 42 44 67 5605 12 57 5807 90 5907 10 39 97 f 6010 45 58 86 0159 82 0207 0812 28 76 9t> 6420 82 6507 11 27 31 32 71 96 6660 81 6701 25 6808 80 03 0915 7082 91 7120 28 32 58 78 85 7282 7348 80 7444 66 80 7581 34 7072 7716 7842 86 7932 93 8019 55 79 99 8100 28 8225 34 01 96 8300 52 75 64 8518 8057 84 8700 15 31 43 07 8944 00 0007 28 44 47 75 9113 58 80 9277 «113 68 79 9008 9785 9812 40 71 «1 9027 10U7 75 91 08 10206 75 87 10888 85 10422 10642 43 10612 19 82 10713 56 96 10818 71 10085 11031 91 11110 19 81 83 11206 39 40 84 11407 96 07 11690 11021 66 11708 11813 12014 12131 45 85 12223 1?47G 12512 27 81 63 81 12605 91 12712 12828 B6 58 71 77 12937 72 13X58 13114 13283 64 66 13333 64 13414 33 82 18551 78 81 13665 96 18701 13830 58 70 92 13914 98 14048 48 71 14126 36 48 85 14379 86 14400 10 11 21 68 9( 97 14580 14641 80 14742 53 14815 18 02 14000 93 15ÜÏ4 77 16189 71 1Ö'2I8 21 70 89 15315 52 00 16420 25 41 15655 07 99 15078 15748 15822 15910 43 61 53 54 04 1 014 65 63 16104 91 16232 69 71 16363 16409 16514 29 77 81 83 94 16609 58 16706 35 55 10932 80 «1 17003 53 17235 52 17303 25 64 07 17455 66 17504 63 17040 17752 08 82 17801 55 17940 55 50 13039 71 76 70 93 18118 79 18212 68 80 88 18313 18106 20 58 18538 40 18657 59 07 18712 14 79 18831 18928 41 98 1Ö021 57 19128 47 19209 21 00 88 19340 95 1.9112 23 44 19528 52 65 91 19618 43 69 01 79741 19881 19984 86 20048 73 20184 20225 87 67 20885 41 44 47 56 20690 20630 20728 32 99 20819 26 20914 58 De inzendingen. IV. De Goudsche Melkinrich ting heeft op de tentoonstelling vlak bij den ingang een stand ingenomen, welke door zijn artistieken' bouw ter stond de aandacht trekt. Dit fraaie, wit geschilderde paviljoen m o e t een inzending voordeelig doen uitkomen. De directie der Melkinrichting is wei gelukkig geweest in haar keuze, waar mede de ontwerper, de heer A. «le Wilde en de fabrikante, de timmer fabriek ,,de Morgenster", ^er mee inleggen. In dezen stand worden geëxpo seerd de zuivelproducten, zooals die door de Melkinrichting worden gele verd. Daarbij zijn geplaatst de ver schillende toestellen, welke dagelijks gebruikt worden voor hot onderzoek der melk, of ze niet vuil is en of ze voldoende vetgehalte bezit. Dit onder zoek geschiedt, naar ons werd mede gedeeld op minitieuse wijze. Een boer, die inelk levert, welke niet vol- (loet aan de gestelde eischen van /iet onderzoek, kan die melk aan de inrichting niet kwijt worden. De ver schillende bewerkingen, die de melk voor het pasteuriseeren ondergaat, de boterbereiding, dat alles wordt op dezen stand verklaard en voor zoo ver mogelijk aanschouwelijk voor gesteld. Een nauwkeurige bezichtiging van dezen stand geeft wel den indruk dat seherpe controle wordt uitgooer fend, welke noodig is, wijl dit om vangrijke bedrijf staat onder toezicht van den staat. Waar melk en melk producten in elk gezin worden ge bruikt, daar is kennismaking met de zen stand zeer aan te bevelen. De N. V. Kifltenmakerij en K u i p e r ij „De W o e 1 g e el t" heeft op stand no. 25 een viertal ma chines geplaatst, welke een kijk ge ven op dit belangrijke bedrijf hier tor stede. Van af des middags 2 uur zijn «loze machines, een afkort cirkel zaagmachine, een schaafmachine, die het hout van dikte schaaft, een zwa- luwslaartmachine en een pènnensiiij- machine, in werking en geven aan de omgeving daar een beeld van groote bedrijvigheid. Menigeen die het door deze machines geleverd werk beziet, zal daardoor eenigsziris een idee krijgen, hoe het mogelijk is dat de fabriek veel en vlug kan produceeren Uit dezen stan«j blijkt dat de fabrica ge van kisten, vaten en wat daartoe verder behoort, een groote schrede is vooruitgegaan. Het productiever mogen van thans stelt het vroegere ver in de schaduw. Voor eon streek, waar de export-handel zulk een voor name factor is, is een bedrijf als het op dezen stand geëxposeerde een on misbare factor. Daarom is de in zending van ,,De Woelgeest" voor den handel zoo belangrijk. De NV. Drukker ij vh. K o c Ij en Knuttel heeft op stand 27 een boekdruksuelpers opgesteld, welke (Mb middags in werking is en doet zin, wat op deze pers kan worden gemaaxt. Aan de wanden van dezen stqnd Als mede in verschillende vitrines Zijn modellen geëxposeerd, Aran i^lerlei fraai drukwerk, door defee «jgpJckerij vervaardigd, benevens clichén, enz. Door de N.V. Kurkwarenfa- b r i e k v/h. L. Vermeulen Co. te Waddinxveen is,, een stand ingenomen, welke groote be langstelling geniet. En geen wonder. Te midden van dezen stand is een sigarettenmachine geplaatst, die om haar technische samenstelling zoewel als haaHPmorm productievermogen, beVvondering afdwingt. Deze machine toch verwerkt uit een reservoir met tabak, een rol sigarettenpapier en een rol kurkpapier, compleet afgewerkte sigaretten, met kurken mondstuk na tuurlijk (hoewel aan de machine ook een inrichting is verbonden voor de vervaardiging van goud-mondstuk), -tot een aantal van d^.öjjïtÈfdgec^ior- malen arbeidsdag. Duidelijk zijn op deze machine, die zeer gecompliceerd is, de verschillende hewerkingen te volgen. Zooals uit den naam van de fabriek blijkt, is de kurkfabricage de hoofd zaak en wel ai>et •iaal daarvan de fa bricage van kurkpapier, hetwelk in zeer vele dikten, tot zelfs als dun pa pier geleverd wordt. De monsterrol; lecties doen zien, dat buiten kurken voor alle soorten fleaschen ook alle kurkbenoodigdheden worden geleverd voor visscherij en andere doeleinden, ook in* gémalen toestand voor ex/ portverpakking en voor veel meer. Uit dezen stand blijkt dat aan dc kurk industrie een zoo groot arbeids veld behoort, als oppervlakkig niet zou worden gedacht. Gisteren heeft een kleine voorwed strijd plaats gehad tussen de Sche- veningae en Goudss schaakklubs in het zomerverblijf vaiji den heer D'Aumerie aan do Reeuwijkso plas. Gouda trad als overwinnaar uit de strijd met 3 tegen 2 punton. Aan bord één waar de heer F. L. G. D'Aumerie voor Scheveningen en de heer A. J. Schilt voor Gouda streed was de strijd wel het hevigst. De heer D'A. opende e2—e4— doch de heer Schilt maakte er een franse partij van die hem aan- vankelik een eenigsinds gedrukte stel ling bezorgde wit nam al spoedig een defensieve houding aan. Eon wol wat gewaagd oprukken der zwarte pionnon had het gevolg dat beide partijen lang roteerden. Na een lang durig eindspel met lopers^van ver schillende kleur bleef de zege aan bord één van Gouda. Bord twee en drie gaven winstpunten voor Scheve ningen en aan de lagere borden won Gouda weer. Binnen een maand zal de grote ont moeting waarschijnlik op een Zater dag plaats hebben. Het zitje ten huize van onze schaak gastheer was in een woord verruk- kelik. Er heerschte een prettige stem ming en onder het genot vap een glas rijnwijn of een andere minder het denken benevelende drank werden heel gemoedelijk zij het ook met veel vuur do partijen afgeepeeld. Een kom- pliment voor1 onze vriendelike gast heer is dan ook wel op z'n plaats. S. Vijfde Orgelbespeling. Mej. Eley Wetsels. Bram v. d. Stap. D. P. W. v. Emmerik, De heer Spaanderman moet wel in eene zeer toegeeflijke stemming ver- koerd hebben op den ^dag, dat hij mej. Wetsels uit Rotterdam toestond op de laatste orgelbespeling te zingen. Of laten we liever zoggen op de laatste orgelbespeling op te treden, want „zin gen" kan men zoo iets niet noemen, 't Meest had 't nog van vocaliseeren, maar- ook dat dan nög zeer onvolko men men denke slechts aan de zeer leelijke a zooals in „aller" en in „Ma riens" ei^ de i in „jrill". Van 't uit spreken van medeklinkers was in 't geheel geen kwestie, zelfs niet wan neer er drie op elkaar volgden, zooals b.v. in „sanft". Mej. Wetsels moest nog eenige jaren kalm blijven studeeren foor ze zich weer aan 'n optreden waagt. Hare stem is niet slechteen licht coloratuursopraantje, dat voorloo- pig nog een beetje achter in de keel zit. De heer Bram van der Stap heeft den goeden naam, dien hij als zanger bezit, gisteravond in alle opzichten gehandhaafd. Met Veel sentiment en met fraai geluid heeft hij de aria „Es ist genug" uit de Elias en liederen van Gounod, Van Krieken en Amory, (deze, beide laatste zijn gelegenheids composities van zeer twijfelachtig al looi) gezongen. Waarschijnlijk door de grootte van 't gebouw daar toeverleid, wilde hij een enkele keer te veel ge- vehdan klonk z'n stem een beetje ruw, maar deze oogenblikken |behoor- den tot de uitzonderingen. Den heer Van Emmerik heb ik bij concerten van 't Residentieorchest herhaaldelijk in solotrekjes bewonderd pm z'n volle, beschaafde toon en om de groot» muzikaliteit van z'n voor dracht. Ook gisteravond viel er in dit opzicht van z'n hobo-spel veel te ge nieten, ofschoon ik hem toch liever in 'n concertzaal dan in ons kerkge bouw hoor.' Van de orgelnummers werd de „Entr' act" uit „König Manfred" van Schumann door den heer Spaander- mann zeer muzikaal en met groote innigheid voorgedragen. Overigens hebben we van 't spel van dezen or ganist dikwijls meer genoten dan juist gisteravond. Misschien 'n gevolg van de feeststemming H. N. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor tér post bezorgde brieven en briefkaarten,' welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende do 2e helft dor maand Aug. niet zijn kunnen worden uitgereiirtr! Namen der geadresseerden.// Binneifcj Moj. B. van EiH Mathot, H. Venema, Plaatsen van bestemming, f Brieven. Amsterdam. Boskoop. Eenrum. Moj. Mario v/d Linden, Gouda. A. Niouwehu^en, Bogen, Gouda. Wed. Bakkeia, Leens, Wed. C. Krtfon, Leiden. Briefkaarten. Moj. Pijpers, Nieuw Vogelzang. I). IJogevorst, Rhoon. G. van Mas, Zaandam. Drukwerken, 19 stuks. Buitenland Briefkaarten. Schipper H. Tromp, Mülheim Rhein. Gerardus Baartmans, Zolra. Drukwerk, 1 stuks. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken to vermelden, opdat deze bh* onbostelbaarhbid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directeur van het Post en Telegraafkantoor, HERMANS. GEBOREN29 Aug. Thoodorus Wilholmyfc, ouders L. iCrborveld en M. A. van Rhijn. 30, Adriana, ouders J. van der Vlis en H. O. Kar* reman. Adriana Wilhelmina, ouders J. D. Boorhoel on W. E. Nyman. 31. Wilhelmina Anna Maria, ouders J. J. Janmaat en A. G. M. Furrer. Johannes Cornelis, ouders F. de Vroom en A. C. Heij. Hendrik Krijn, oudors W. Reis en S. B. Brou wer. OVERLEDEN1. Sept. J. M. M. Schouten, 26 j. A. C. Lafebre, wed. J. C. Sibbes, 91 j. 2. H. C. J. van der Avoird, 2 j. REMONSTBANTSOHE KERK. Huwelijksinzegaiing, morgen 3 Sept. des voormwlags om half twaalf,, en 's namidfdagB om half twee. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 370.$- te Horta, laagste stand 759.4 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag Verwachting zwakke tot nage zuidwesten tot zuidoosten wind, aan vankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, weinig of geen regen, iets warmer. 0 VAN DEN 2 SEPT. 1913. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot Port. Obl. ^de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russisch© Spw.mij) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet, ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilank- en Crediet-Iustel liugen. Fed. BankaandeeJen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Cömp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gèw. Aand. Kol. Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen 'Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij.ö.v.A. Mijnbouw-MMeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Onde^n. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kop. Ned, Mij. totExpl, v. Petr, Byoon. C.v.A. „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A, Scheepvaart Mijeu. Ned. Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvfiart-Mij. „Zee land" Preferente A, Int. Mercantile Marine Cy. «fgefit. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Max wel Land Gpant Cert. y, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzoron Spoor wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H ObP 3 pet. W ivrschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Géw. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A, Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Thoiss-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. Vorige Koer# van Koets. 77'/, 613/J 99'/, 86*/, 90 8i'3L 80'/i 103'/, 78 56 116 46V,s 67% 70'/, 24 23r,/s 54 067» 238'/t 1893/, 15 1593/, 4W, 186 6443/, 625 200'/, 116 107 10'/, 110'/, 148'/, 89-7„ 967 01 Va i G03/, 'l85'/j 937» CO 'f- 293/, 29'/,» 164 165»/, 4 /l6 GELDKOERS'. Prolongatie 4'/243/, pOt. Nationilo Staatlondsen stil, buitenl. nagonoog onveranderd, oiiltnren willig, tabakken weinig omeet, petroleum lus teloos, Amerikanen vast, mijnen wil loos, rubber prijshoudend. i ~r i— n in

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2