X!: VNUMNIINMI DEN GEMEENTERAAD flemeng e Berichten. Stadsnieuws. 403e STAATS-LOTERIJ. Rechtszaken. Boekaankondigingen. Onze geïllustreerde Weekbladen Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant F.ffecten lun del te Amsterdam - e/, \937/" een alleraardigst tafereel. Ook Konin gin Emma schepte er blijkbaar zeer veel behagen in, Glimlachtend knikte en wuifde zij de joelende schare bij het voorbijtrekken aan de Kon. Loge toe. Toen de boorenstoet het veld verliet brak er een daverend applaus uit, waarbij de Vorstelijke bezoekster niet achterbleef. Ook Spool's a Capollo Koor dat ook gisteron weder tijdens het oogstfeest „het Wilhelmus" en „Wij willen Hol land loven" ten gehoore bracht oogst te wederom een welverdiend succes in. DINSDAG 2 SEPTEMBER. t)e V o o'r z i 11 e rIk open de ver gadering. Ik heb de oer mode te deo- len, dat de pasgekozen ledon van den gemeenteraad zich ton stadhuizo be vinden en bereid zijn in mijn handen de bij de wet gevorderde eoden af te Ik verzoek den secretaris de hoeren binnen te leiden. De heeron Nedorhorst, do Jong, van der Torren, Bokhoven, van Veen en Muijlwijk, door den secretaris binnen geleid, leggen in handen van den voor zitter do bij de wet gevorderdeeeden af. De Voorzitter: M. H.Ik wensch u geluk met het vertrouwen, dat de burgerij opnieuw of voor de eerste maal in u heeft gesteld, en ik hoop, dat uw adviezen en besluiten steeds in het belang van do gemeente zullen zijn, zoodat gij tot voldoening van u zelf als lid van dezen Raad werkzaam zult wezen. Ik verzoek u uw plaatsen in ons mid den in te nemen. Ingekomen is oen bericht van den heer Broekhuizen, dat hij verhinderd is tegenwoordig te zijn. De V o o r z i 11 e r Do notulen van de vorige vergadering zijn door fami lie-omstandigheden van onzen secre taris nog achterwege gebleven. Ik stel voor daarmede wachten tot de volgen de vergadering. Daartoe wordt besloton. De Voorzitter: Door Gedepu teerde Staten dor provincie zijn goed gekeurd a. de door den Raad in zijne ver gadering van 18 Juli jl. vastgestelde Reglemonten voor het Burgerlijk Arm bestuur en het veroonigd Wees- en Aelemoesenierahuis. b. het Raadsbesluit dd. 22 Augus tus jl. tot wijziging der gomeente-be- grooting, dienst 1913 in verband met kosten voor schoolbouw. c. het Raadsbesluit van donzelfden datum tot wijziging der geineente-be- grooting, dionst 1913 in verband met kosten voor rioloeriug van het Markt plein enz. on verlegging van bruggen. d. de Raadsbesluiten van danzelf- den datum in verband mot het gjfschikt maken van woningen aan do IJfieuwe Haven voor woningen voor gemeente werklieden. De botrokken inspecteur van Middelbaar Onderwijs hoeft guustig geadviseerd op hot verzoek van den heor A. Scherpenhuisen Jr. om eer vol ontslag tegen 1 October e.k. als leeraar aan do Ambachtsavondschool alhior. In verband mot, deze mededeeling heb ik de eer voor te stollen het ge vraagde eervol ontslag v met ingang van 1 October a.s. te verleenen. Daartoe wordt besloten. Ingekomen 1. Een voorstel van B. on W. waar bij oen regeling wordt getroffen in verband met do invoering der beide pensioenwetten voor gemeente-ambt*^ naren en hunne weduwen en Weozem Dit voorstel is gedrukt, rondgedeeld en zal ter visie worden gelegd. 2. oen brief van do Oommissie van toezicht op het middolbaar onderwijs, waarbij zij ha^j^Verslag aanbiedt om trent de eind-examens van den ge meentelijken Handelscursus, gehouden in Juli van dit jaar. Wordt aangenomen voor kennisge ving. 1 3°. Een adres van verschillende eigenaren van perceelen bouwgrond, waarbij zij verzoeken ten behoev den woningbouw don Graaf Floris' ten oosten der Vierde Kade door dammen van een sloot te mogen ver broeden. Dit adres luidt aldus: Aan den Raad der gemeente Gouda. Edelachtbare Heeren. Ondergoteekenden, allen oigenaars van twee of meer perceelen bouwgrond het voornomen hebbende, ten oosten der Vierde Kade van af de Graaf Flo- riBweg tot de spoorbaan vier en veertig woningen te bouwenverzoe ken beleefd voornoemde weg ter plaat sen van het kadastrale nommer sectie A No. 4665 (nieuw) tot op de door Uwen Raad bij het uitbreidingsplan vastgestelde rooilijn door het dammen van het bestaande slootje te mogen verbroeden. Ondergoteekenden zijn bereid de grond voor zoover hun eigendom bui ten voornoemde rooilijn gelegen aan de gemeente om niet over te dragen. Hetwelk doende, enz. H. HOOGENDOORN en 11 anderen. Dit adres 'wordt in handen van B. en W. gesteld ten fine van praeadvies. De Voorzitter: Overgaande tot do behandeling van de agenda, stel ik voor het eerste punt, n.l. de samen- steliing van do afdeelingen voor het onderzoek der Gemeontebegrooting voor 1914, uit te stellen tot na de be noeming van een wethouder. Daartoe wordt besloten. Aan de orde is de benoeming van een wethouder. Ik verzoek den heeren van de Volde, Jongenburger en Vergeer voor deze en de volgende stemmingen het stembu reau te willen vormen. De heer Nederhorst:'Ik vraag het woord M. de V. De Voorzitter: Het woord is aan den heer Nederhorst. Do heer Nederhorst: M. de V! Alvorens de Raad tot stemming over ging, heb ik u verzocht even het woord te mogen hebben om te verklaren, dat ik mij niet opnieuw voor een benoe ming tot wethouder beschikbaar stel en aan de leden van den Raad beleefd te verzoeken hun stom niet op mij uit te brengen. Ik neem deze gelegenheid te haat om het Dagelijksch Bestuur en de le den van den Raad te bedanken voor de medewerking, gedurende mijn wet houderschap van hen ondervonden. Vooral geldt dit de leden der Commis sie van Fabricage, met wie ik altijd zoo aangenaam en prettig heb samen gewerkt. Ik geef den heeren de ver zekering, dat het wethouderschap en het lidmaatschap van de Commissie van Fabricage bij mij steeds in aan gename herinnering zullen blijven. Ik behoef niet te zeggen, dat het besluit, door mij genomen, mij mooitejgekost heeft, omdat vele zaken, fabricage on bouw- en woningtoezicht betreffende, mij lief waren geworden, maar ik heb moeten wijken voor de adviezen van de medici en daarin heb- ik berust. Hiermede boveel ik mij in U aller vriendelijkheid aan. Do Voorzitter: M. HIk spreek zeker namens u allen, als ik de heer Nederhorst de verzekering geef, dat wij begrijpen, dat het besluit, dat hij genomen heeft hem hard valt, een besluit dat hem is afgedwongen door den toestand van zijn gezondheid, daartegenover moge echter de verze kering staan, dat wij zijn werkzaam heden als wethouder en de vele dien sten, die hij als zoodanig aan de ge meente heeft bewezen, steeds hebben gewaardeerd en zullen blijven waar deuren en dat aan het wethouderschap van den heer Nederhorst zeker zal worden verbonden do herinnering aan ÜfT werkzaam man, die zooveel moge lijk getracht heeft in het belang van de gemeente te werken. Ik geef hom de verzekering, dat niet alleen het Dagelijksch Bestuur ik heb dat zoo- even reeds gezegd en ik persoonlijk, maar de geheele Raad waardeering heeft gekoesterd voor hem en voor hetgeen hij als zoodanig heeft gedaan. De heer Nederhorst: Ik dank u, M. de V. I Bij de .stemming waaraan door 18 leden wordt deelgenomen, verkrijgen de heer Knuttel 11, de heer Dessing 4 stemmen en de heeren Jongenburger, Vergeer en van der Ree ieder 1 stem. De Voorzitter: Do heer Knut tel is derhalve tot wethouder benoemd. Mag ik den heer Knuttel vragen of hij die benoeming wenseht te aanvaar den dan wel gebruik wil maken van don tijd van beraad, die de wet hem toestaat De heer Knuttel: M. de VIk dank de heeren zeor voor het vertrou wen in mij gesteld, en verklaar de benoeming aan te nemen. De Voorzitter: Ik wonsch den hoer Knuttel geluk mot hot blijk van vertrouwen, dat zijn medeleden hem door de benoeming tot wethouder heb ben geschonken. Hot is natuurlijk overbodig hem te vragen do bolangon an de gemeente te blijven behartigen; kan hem de verzekering geven, dat .college van B. en W. zooveel mo gelijK zal trachten met hem in wol- willende samenwerking die belangen te bevorderen. Aan de orde De samenstelling van de afdeelin gen voor het onderzoek dor gemeente- begrooting dienst 1914. Overgegaan wordt tot het trokken die afdeelingen. De uitslag daarvan is, dat zullen be- hooren tot de eerste afdeeling de hee ren van der Ree, Nederhorst, van Iterson, Herman, de Jong, en Broek- huisen tot de tweede afdeeling de heeren Dessing, Vergeer, van Eijk, Bokhoven en Muijlwijk en tot de derde afdeeling de heeren Jongenburger, Prince, Kolijn, van der Torren en van Veen. Do Voorzitter: De eerste af deeling zal voorgezeten worden door den wethouder van de Velde, de tweede door den wethouder van Galen en de derde door den wethouder Knuttel. Aan de orde: b. De benoeming van vier leden van do Commissie voor de strafver ordeningen. De V o o r z i 11 e rIk geef den heeren in overwoging voor deze en volgende benoemingen gebruik te ma- kon van de bevoegdheid, hun bij het reglement van orde gegeven, om do namen van moerdere leden op één stembriefje te plaatsen. Daartoe wordt besloton. De uitslag van de stemming, waar aan 18 leden deelnemen, is, dat uit gebracht zijnop de heeren Dessing en van dor Ree ieder 15 st., op den heor Herman 14, op den heer van Veen 10, op den heer Kolijn 4, op den heer de Jong 3, op den heer Bokho ven 2 stemmen en op de heeren Ver geer, Jongenburger, van der Torren en Broekhuizen ieder 1 stem. Benoemd zijn derhalve de heeren DESSING, VAN DER REE, HER MAN en VAN VEEN. c. tweo leden der Commissie van bijstand in het beheer van het gemeente- pensioenfonds. De uitslag van de stemming, waar aan 18 leden deelnemen, is, dat uit gebracht zijn op den hoor van der Torren 17, op den heor Prince 15 stemmen en op de heeren Horman, Jongenbdrger, Kolijn en van Eijk ieder 1 stem. Benoemd zijn derhalve de heeren VAN DER TORREN en PRINCE. d. drie leden dor Commissie van bijstand jn liet beheer der gemeente werken. De uitslag van do stemming, waar- waaraan 18 leden deelnemen, is, dat uitgebracht sijn, op den heer Bokho ven 16, op ion heer Muijlwijk 15, op don hoer vai Iterson 8, op den heer Nederhorst li stemmen en op de heeren van der Roe de Jong, Kolijn, Dossing, Vergeer en Jongonburger ieder 1 stem. Benoemd zijn derhnlve de hoeren BOKFIOVEK èn MUIJLWIJK. Aangeziomvoor de derde plaats nie mand de voHtrekto meerderheid heeft verkregen, n >et daarvoor een tweede Ik vraag het De Voor aan den heei De heer v Ook ik heb vrije steramii? plaats hebben. De he# .deV. n Iterson woord. i 11 e r Het woord is van Iterson. n Iterson: M. de V. Ie laatstejaren met hoi grootste genfegen deel uitgemaakt van de Commissie van Fabricage, onder de leden dior een sterke neiging schappelijk te overleg- belang van de gemeente naar mijn ovortuiging gewerkt op de verschil- in, die aan B. en W. zijn ook den Raad hebben vooral, omdir Commissie z Ik bestaat gome u gen wat in he is. Dat hee/ zeer heilzaam lende voorstel si gedaan en zo bereikt. Dit is duiit 5^3e^>ftornaam8te zaak die in*~e f^ommissie m^et voor zitten, dat er larachtig gemeenschap pelijk overleg plaats hoeft,'en dofroden waarom dat i de Commissie vin fa bricage het gc al was, lag in de samen stelling dier immissie. Ik zon gaarne zien, rlat dat trevon bij alle commis- sios bestond, want dan was het een genot er in t zitten. Het valt m echter wel een weinig moeilijk ten en tijde, als hot noodig is, tegenwoong te zijn en aangezien ik er prijs op tel dat te kunnen, go- loof ik, dat )t. beter is, dat ik aan mijn modeled i verzoek mij buiten stemming te ten. Ik doe dat te eer, omdat ik de ioop koester, dat onze geachte gewes n voorzitter mijn plsfcvts zal mogen ve uilen in die oommissio, welke hem or nij lief was. De Voor ttor: Aan de orde is nu do twee j vrije stemming voor do dorde pbia in de Commissie van bijstand in he beheer der gemeente werken. De uitslag n de stomming waar- elnomen, is, dat uitge- den hoer Nederhorst op den heer Vergeer I 2RHORST is derhalve (Wordt vervolgd.) aan 18 leden bracht zijn 17 stommen 1 stem. De heer NEi benoemd. Zondagnaci terdam een vi geëmployeerde te protesteerei Rotterdamsche jongste zitting iht halfeen werd te Rot- ei idering gehouden van bij de bioscopen om togen het door den gemeenteraad in zijn nomen besluit in zake het verbod van toelating van kinderen in de bioscopen. Hun rechtsgeleerden raadsman S. Valk deed voorlezing van het request door de Vereeniging van Bioscoop directeuren tot Gedeputeerde Staten gericht, terwijl hij tevens op rechts kundige gronden aantoonde dat jiot gemeentebestuur in deze zijn bevoegd heid zou zijn te buiten gegaan, daar het hier een rijkszaak geldt. Besloten werd een adres van adhaesie aan Gedep. Staten te zenden op het adres van bioscoopdirecteuren Ontsporingen. Maandagmiddag is, naar het Hbld. meldt, bij het station Krabbendijke de ijlgoederentrein naar Vlissingen ont spoord.JTwee geladen wagens en een ledige zijn uit de rails geloopen en gekanteld, terwijl het tweede en derde spoor ernstig beschadigd werden. Een remmer werd uit de remkast geslingerd en kwam 10 meter verder in hot gras terechthij was versuft, doch had geen lichamelijk letseleen andere remmer bok wam eenige wondon van niet ern- stigen aard aan het scheenbeen. Kranig. Als een bijzonderheid meldt de „Stichtsche Ct.u, dat G. ton Hove, lid der afd. Amersfoort van Patrimonium voor de vierde maal aldaar hoopt deel te nemen aan don Historischen optocht bij gelegenheid der onafhankelijkheids feesten. Zoowel in 1838 als 'in 1863 en in 1888 nam de nu ruim 80-jarige grijsaard deel aan de feesten. Luitenant L. J. Roeper Bosch. Men seint uit Breda aan het Hbld.; Luitenant L. J. Roeper Bosch steeg Dinsdagavond om 7.40 met een Van den Burg-monoplan (type-militair) op de Molenheide op. Na eene rondvlucht over het terrein, zette hij koers naar Rijen, vloog van daar tot dicht bij Dongen en keerde toen naar het vlieg kamp bij Rijen terug, waar hij vlot landde. De aviateur bewoog zich op eene hoogte van ruim 200 meter. Groote diefstal in Indië. De Tel.-Corresp. te Batavia seint: De hoofdkassier van de Ned.-Indi sche Escompto-Maatschappij te Batavia is verdwenen met medeneming van een aanztenlijk bedrag aan geld. Ver' zekerd werd dat het ontvreemde be drag honderdduizend gulden beloopt. Te Loosduinen is de nacht-politie agent K. gearresteerd, die ten nadee- le van den bleeker K. een partijtje waschgoed had ontvreemd. Hij was bij die operatie overvallen, waarna men pijn collega's waarschuwde* die hem naar het huis van arrest in Den Haag overbrachten. Bij een huis zoeking werd nog veel gevonden, wat elders vermist werd, De vrouw van den ontrouwen dienaar der gerech tigheid is ook gearresteerd. Ontsporing. De laatste trein uit N ijmegen is gis ternacht te Eist ontspoord. De machi ne, een bagage- en een personenwa gen zijn uit de rails geloopen, on geveer 150 meter door. De oorzaak was dat een buffer van den voorgaan- den trein tusschen de rails in geval len was. Er zijn geen persooiflijke ongelukken bij gebeurd. Den gehee- len nacht is gewerkt, zoodat thans het verkeer hersteld is. ,De reizigers gin gen met den laatsten „Hollander" verder. GOUDA, 3 September 1913. Gedurende do maand Aug. zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terug betaald de navolgende bedragen Inleg in 453 posten f 15719.09 Bijgeschreven rente 149.56 f 15868.65 Terugbetaling in 121 posten f 17293.54 Meer terugbetaald dan ïj ingelegd f 1424.89 Aan het einde der maand Juli was ten- name der Inleggers ingeschreven 652555.7872 Zoodat hun tegoed ultimo Aug. bedroeg f 651130.8972 In den loop der maand Aug. zijn 22 nieuwe boekjessafgegeven, 11 afge- loopen boekjes opnieuw in gebruik ge steld en 33 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Aug. 2570 boekjes in omloop waren. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerendo hulppost kantoren werd gedurende de maand Augustus 1913, Ingelegd f 46263,96. Terugbetaald f 47193,39. Het laatste door dat kantoor uitge- 20334 b°ek^e dmagt het numiner Het Waterfeest. Hedenmiddag had op feestelijke wij ze de openstelling plaats van de aan den Kattensingel gevestigde aanleg steigers voor jachten. Te voren vereenigden zich de Com missie voor het Watertoerisme van den A.N.W.B. en de consuls hier ter plaatse met het hoofd der gemeente en mevrouw MartenB, benevens een aantal genoodigden aan een lunch m het restaurant der tentoonstelling w&ar het zeer gezellig toeging. Aan deze tafel werd het woord gevoerd door den heer W. J. Lugard, Voor zitter der Commissie voor het Water toerisme, door den Burgemeester, door andere leden der commissie, door den Consul den heer Coster, door don lieer Vlieger, secretaris der afd. Zuid- Holland van Schuttevaer, dooi den heer IJssel de Schepper. Wij zullen deze speeches niet alle weergeven, daar de inhoud daarvan in vele opzichten overeenkwam. De hoofdtoon van het gesprokene was dat aan den burgemeester en den Raad dezer gemeente dank werd ge bracht voor het plaatsen dezer aan legsteigers, waardoor een uitnemende maatregel is getroffen in het belang van het watortoerisme. Goede aanleg steigers, waar jachten en motorbooten kunnen worden gemeerd in de kom eener gemeente, zoodanig dat de vaar tuigen geen beschadiging ondervin den van de straatjeugd, is den wa tertoerist bijzonder aangenaam. Deze eerste officieele A.N.W.B.-aan- legsteigers het initiatief daarvan is van de A.N.W.B. uitgegaan zoo meldde de voorzitter, zullen bevorder- 1 lijk zijn voor het watertoerisme en dn het algemeen voor het vreemdelin genverkeer. De stad Gouda werd her dacht door zijn historische persoon lijkheden, waarbij de watertoerist bij uitnemendheid, Corn. Houtman, niet werd vergeten en een glas werd ge dronken op den bloei onzer goede gemeente, op onzen burgemeester, die zijn medewerking tot de totstandko ming heeft verleend. De burgemeester dankte in een geestige speech voor de goede wen- schen door den A.N.W.B. geuit. Na den lunch begaf zich een groot gezelschap aan boord van de IJssel- ioot, daartoe welwillend beschikbaar gesteld en stoomde deze, voorafgegaan door de motorboot van den kapitein Iteyers, waarin zich de officieele per sonen bevonden en omstuwd dooreen aantal kleine vaartuigen naar de stei gers aan den Kattensingel, welke ge schilderd zijn in de kleuren van den A.N.W.B. Daar aangekomen werden de drie aanlegsteigers door den burgomeester met een kort woord aan het bostuur van den A.N.W.B. overgedragen, waarna de voorzitter der Commissie onder dankzegging deze steigers aan vaardde en den wensch uitte dat ze mogen medewerken tot bevordering van het watertoerisme. De heer Coster constateerde daar op de openstelling der drie bonds- steigers. Terstond daarop werden ze in gebruik genomen door de „lJsel-" boot, die daaraan even werd gemoerd om. terstond daarop te vertrekken i naar Boskoop, waar eenige tuinen door do opvarenden zullen worden be zichtigd. Er was een enorme belangstelling van de zijde van het publiek, dat zoowel langs den Bleekers- als den Kattensingel in meerdere rijen langs de kanten stond geschaard. Waterconsul A.N.W.B. Naar wij vernemen heeft de heer Iteyers, kapitein der Infanterie, alhier, zich hoden bereid verklaard op te treden als Water-consul voor den A. N. W. B. J. van der Pool f. Na een ernstigo ongesteldheid van eenige dagen is hedennacht in het Ziekenhuis der Rijks-Universiteit te Utrecht overleden, de heer Johannes van der Pool, fabricatiechef bij de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda alhier. De overledene, die door de Directie der fabriek waaraan hij zijn krachten gaf, bijzonder werd gewaardeerd, en die vele vrienden had, werd geboren op 25 Febr. 11866 en bereikte dus slechts den 47-jarigen leeftijd. Op 18 Juli 1881 als gewoon werkman in dienst getreden der Kaarsenfabriek wist hij zich op te werken tot dcH hoogsten graad, die voor hem te be reiken viel. Den 13en Augustus 1889 werd hij benoemd tot assistent-fabri- catiechef, waarna op 1 Mei 1899, toen de thans nog hier woonachtige heer 8 P. de Mink als fabricatiechef werd gepensionneerd en het bedrijf zoodanig werd gesplitst dat twee chefs worden aangesteld, zyn benoeming tot fabri catiechef volgde, tegeljjk met die van den thans nog in functie zijnden heer W. Flux. De thans overledene genoot in zijn post van groot vertrouwen bijzondere waardeering van zijne directeuren, die hem om zijn trouw en eerlijkheid hoog achten en in hem bijzonder waardeer den den man, die zoo juist begreep de verhouding, die er moet bestaan tus schen werkgever en werknemer. De directie1 der fabriek verliest in dezen man eëp trouwen medewerker, die een goed vriend was der werk lieden. De bij de firma J. Kortenoever Zoon alhier in dienst zijnde H. Blok, mocht 1 Sopt. jl. den dag herdenken waarop hij bij deze firma gedurende 40 jaren is werkzaam geweest. Door het personeel der fabriek was dien dog de werkplaats feestelijk ver- sierd. l)e patroon van den jubilaris maak te dezen dag voor hem tot een feest dag door hem onder hartelijke woor den een geschenk aan te bieden in couvert, hetwelk door den jubilaris met dankbaarheid werd aanvaard. Te Zoetermeer—Zeg waart is een dooï**vele gemeentenaren onderteekend verzoekschrift verzonden Uan de di rectie der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen om bij gelegëhheid van den Historischen op tocht en vuurwerk op Vrijdag 5 Sept. te 's-Gravenhago, een extra- trein te laten loopen, na afloop van dit vuurwerk, welke alsdan te Z.-Z. stopt. Waddinxveen. In de gisterochtend gehouden vergadering van den Ge meenteraad, waarin tegenwoordig wa ren alle ledon, had de installatie plaats dor nieuwe Raadsleden, de H.H. van den Akerboom, Herfst en Heijkoop. De Voorzitter sprak de loden toe, en wenschte hen geluk met hunne benoeming. Vervolgens werden onder zocht de geloofsbrieven van den heer A. Jonkheid don 29n Augustus j.l. gekozen tot lid van den Gemeenteraad. De Commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven, bracht bij monde van den heer v. d. Weerdt rapport uit, hetwelk luiddo om tot toolating van den heer Jonkheid als lid te besluiten, daar geen beletsel aanwezig is. Tot de toe lating wordt alsdan door den Raad besloten. Het verslag van den 22n Augustus j.l. wordt onveranderd vast gesteld. Ingekomen zijn van G. S. het goed gekeurde schoolgoldkohier over de maand Juli j.l., van hetzelfde college het goedgekeurde Raadsbesluit model m O. dd. 18 Juli j.l.; mode was van het zelfde colloge eén raadsbesluit tot af schrijving van kapitaal. Verder was er ingekomen een verzoek van den heer L. v. d. Linde, Arts alhier, om ont slag als plaatselijk geneeskundige voor do wijkon C. I). E. en P. in dozo Gemeente zulks tegen den 15n Sep tember a. s. Tevens was ingekomen een adres van den hoer Dr. J. F. Paul te Zovenhuizen om te worden benoemd in do plaats van don heer v. d. Linde als plaatselijk geneeskundige, tevens biedt hij aan, zoolang do lieer Dr. Bruins Slot lid van den Raad is de vaccinatie en de doodschouw voor de geheele gemeente waar to nomen. Door don Raad wordt besloten den heor v. d. Linde eervol ontslag te verleenen als Plaatselijk Geneeskun dige en hem te ontheffen de werk zaamheden van vaccinatie on dood schouw en om Dr. J. P. Paul te Zo- venhuizen te benoemen in zijne fnnctio en hem de werkzaamheden op te dragen, zulks met ingang van den 15n Septembor a. s. Verder is ingekomen oon verzoek van K. P. Krniderin g te Boskoop om ontheffing van Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de Gemeente over het dienstjaar 1913. Door den Raad wordt, na advies dor financieele Commissie, besloten de gevraagde ontheffing to verleenen tot oen bedrag van f 10.06, een zelfde adres van Mej. A. Vogel, te Dordrecht wordt volleend tot eon bedrag van f 1.14. Een reclamo tegon den aanslag in schoolgeld van H. van Veen wordt in handen gesteld der financieele Com missie. Aan do orde is voorts de begrooting 1914. Na eenige besprokingen worde doze in handen gesteld ter fine van advies; der Financieele Commissio. Voorts is aan do orde oen adres van don heer M. Moons Wzn. en oen 20 tal andere bewoners van Bloemendaal, om wiorziening van het Bloemendaal van drinkwater. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen, zoo spoedig mogelijk in voormeld deel der Gemeente naar vermogen te voorzien in de behoefte aan good drinkwater. Zy stollen daarom den Raad voor maatregelen te treffen ter voorloopige voorziening in drink water behoefte, in afwachting van nadere meer definitieve plannen. Al dus wordt door den Raad besloten. Aan de orde is voorts de benoeming van het Hoofd der Openbare School aan de Brug. Deze benooming, wordt Tl .1 rmht Illrlok. .11- I i Voorts is aan de orde de benoeming der Leden der Commissie van Finan ciën, de Bouw-Commissie, en de Ver ordeningen Commissie. Tot Leden der Financieele Com missie worden benoemd de H.H. H. D. van do Weerdt, D. Bremmer Jzn. en J. G. Herfst. Tot Leden der Bouw-Oommissie, de H.H. G. van den Akerboom, Job. Alblas on J. Visser. Tot Leden der Yorordeningen Com missie de H.H. G. van den Akerboom, J. Bruins Slot en W. Hijkoop J.F.zn. Na vaststelling van het Kohier van Schoolgelden over de maand Augustus j.l., werd de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Door B. en W. is aan A. J. W.. Biesheuvel vergunning ingevolge de Hinderwet verleend om op het perceel kad. bekend sectie B no. 1776 pl. ge merkt wijk B no. 95bis in eene schuur een slagerij te mogen oprichten. Tot tijdelijk hoofd der Openb. School aan de Brug is benoemd de heer B, van Gent, onderwijzer aan genoemde school. Woerden. Van Meel heeft gisteren middag alhier gedemonstreerd en twee schitterende vluchten gemaakt van ongeveer een half uur, ieder op een hoogte van 300 a 400 meter. De op stijgingen en neet-dalingen op het be trekkelijk smalle terrein waren, evenals do scherpe bochten, zeldzaam mooi. Het onorme publiek was enthousiast. Een lauwerkrans werd deu heer Van Meel aangeboden. Moordrecht. Bij den post en tele graafdienst zijn verplaatst van Moor drecht naar 's Hertogenbosch de klerk der Post. en Tel. 1° kl. J. D. Prior en van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Moordrecht de klerk der Post. en Tel. lp kl. J. J. Wiebes. Bij de publieke aanbesteding voor de verbouwing van 2 lokalen en gang der oponb. lagere school, zijn 6 biljetton ingeleverd. Inschrijvers J. C. Vernleer alhier, f 4134C. v. d. Kuy alhier, f 4205J. Kastelein te Lange Ruige Weide f 4218H. van der Grift te Hekendorp, f4224; A. M. Vis alhier, f 4250 en A. van der Zwaai te Rot terdam' f4765. gehouden discussies^jtot een vol gende vergadering aangehouden. Alphen ajd lltjn. De gemeente raad hoeft gisteren als wethouder her benoemd den heer Joh. Vlasman. Met algemeeno stemmen werd be sloten, aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de raad, met het oog op de financieele draagkracht dezer gemeente en in verband met het be lang, dat zij geacht kan worden bij de totstandkoming van een spoorweg GoudaBoskoopAlphen te hebben, geen termon aanwozig acht de eenmaal voorwaardelijk toegezogdo bijdrage van f 25,000 voor dien spoorweg, nog te verhoogen. Ook de radon der drie andore bij den aanlog van bedoelden spoorweg betrokken gemeenten hebben zich ter zake in negatieven zin uitgesproken Aan B. en W. word machtiging verleend tot het aangaan van een tijde lijke looning tot een maximum bedrag van f 20,000, togen pen rente tfan ten hoogste 6 pet. (N. R. Crt.) Krimpen aldl Lek. Bij de zeil wodstrijdenv op de Zuiderzee on het IJ van de „K/ininklijke" behaalde do heer A. C. Mijnlioff F.Jz. met zijn jacht pKikerikiw in klasse 13 den eersten en in klasse 23 den tweedon prijs, Nieuwer kerk ajd IJsel. H< t verzoek van het bestuur van de afd. „Niouwerkerk a.'d IJsel" der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, om de beide openbare scholen in gebruik te mogen nemen voor het houden van wintercursussen, is door den Gemeen teraad voor een jaar toegestaan. Ouderkerk ajd IJsel. Onze Ko ninginnedag werd reeds Vrijdag jl. herdacht door de schooljeugd, die, foes- telijk getooid en gestemd, in (je lokalen bijeenkwam, om daar onder het zingen van Oranjeliederen van gemeontewego ruimschoots onthaald te worden op velerlei versnaperingen. Niet slechts de Koninginnedag word herdacht, maar tevens de honderdjarige Onafhankelijkheid van vreemde dwin gelandij. Alle leerlingen ontvingen een toepasselijk boek- of plaatwerk. Burg. en Weth. deden hun gebruikelijken rondgang on ontvingen den dank der schoolhoofden voor al hetgeon de ge meente weer had gedaan om de school jeugd een prettigen dag te bezorgen. voor de Diaconie Gemeente. der N(jd. Herv. BoskoopHet Vrijzinnig Bijbel schoolfonds en het bestuur dér Kvan- .gelisatie alhier, schonken elk f200 lteeuwijk. In de Zaterdag gehou den gemeenteraadsvergadering werd besloten do politieverordening zooda nig aan te vullen, dat 't voortaan ook geboden zal zijn om licht te voeren op rijwielen, waarmede wordt gereden van óén half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang, over openbare voetpaden niet gelegen langs rij- of kunstwegen in deze ge meente. Tevens werd breedvoerig be sproken om tot Ged. Staten een schrij ven te richten, waarin uiteen wordt gezet, dat het beslist gevaar oplevert voor het algemeen verkeer, eenige met name genoemde wegen te berijden met motorrijtuigen op vier wielen, welke als zoodanig ook gesloten zijn ver klaard. Een en ander naar aanleiding van do door Ged. Statep aan den heer Overbosch uit Gouda verleende ver gunning. Naar aanleiding van hot feit, dat alom Neerlands Onafhankelijkheids- feest wordt gevierd en hier van geen feest iets wordt vernomen, vindt de Raad het passelijk den schoolkinderen een feestje te bereidep. Op de begroo ting was reeds f 100 voor dit doel uitgetrokken voorgesteld werd deze post met f 100 te verhoogen. De verdere behandeling van deze aangelegenheid werd uitgesteld tot de volgende vergadering, nadat de school hoofden over een en ander zullen zijn gehoord. Tevens wordt medegedeeld, dat een tijdelijke benoeming van een onder wijzer aan school A alhier niet kan geschieden, maar dat een definitieve benoeming moet plaats hebben. 4de Kl. Trekking v. Woensdag 3 Sopt. No. 20085 f 5000. 3920 f 1500. 137 en 1724 ieder f 1000. 12737 en 17635 ieder f 40Ó. 6008, 14919 en 20421 ieder f 200. 1744, 3971, 5501, 6971, 18303 en 19039 ieder f 100. Prijzen van 66. 7 90 120 '48 08 849 498 540 72 614 87 784 90 838 69 1054 110Ü 1811 88 91 1427 88 86 fifl BS 1682 68 1068 1718 46 1825 94 1904 20 2006 41 69 06 75 2110 2215 34 60 62 60 2565 80 99 2021 98 2"i 8014 8123 28 3205 04 09 3430 40 8J3&I 86 94 30-41 29 BÖ 04 07 00 09 8788 60 80 90 8587 81 87 8918 81 4109 4819 52 99 4423 29 98 42 4087 81 4003 27 86 00 71 93 4822 4018 27 64 01 5024 88 01 82 5114 35 5222 54 BS 17 01 6017 77 98 57?1 24 25 87 82 5990 48 95 0025 94 6127 20 00 0242 45 40 0641 50 59 01 74 0000 9 94 50 80 0700 90 90 0956 98 98 7020 34 7165 00 7806 17 7423 28 80 58 7504 20 95 06 7045 08 7708 7809 80 44 57 89 7980 51 58 88 8010 8185 00 01 8200 64 8806 26 8470 8B00 8008 65 78 8828 74 8908 87 89 9009 12 40 9183 0481 67 86 87 9681 9608 41 45 02 89 9724 54 72 79 9907 10 43 10006 10104 l(fö44 70 98 10318 42 77 8a 04 10400 61 06 10609 96 10707 8 00 71 73 90 10804 82 10986 11000 S5 11124 83 00 70 1124Ö 48 H300 58*80 11410 02 78 82 11522 65 79 81 11000 16 88 00 70 11810 08 11900 38 12048 70 74 82 12124 71 77 88 12268 12492 12642 12642 04 12722 12820 40 02 12900 29 60 85 18007 01 06 93 18102 13210 10301 31 91 18400 13641 48 13045 13702 77 87 94 13875 88 13960 70 14010 21 89 73 14194 14280 74 78 14810 20 BI 53 62 07 71 95 14414 70 14542 14055 02 05 14702 83 88 82 14820 32 72 76 14041 15030 56 15128 15263 69 91 95 15820 16445 48 58 16503 00 01 15039 01 87 15701 88 15850 05 90 15099 10000 12 22 70 84 10188 10207 20 35 80 08 1G334 70 18583 10015 80 48 50 87 08 18737 10S42 78 10908 15 28 05 81 82 17008 17100 40 52 55 82 17200 8 87 17848 45 47 17407 17060 17711 41 50 06 85 17B18 70 170B6 48 68 67 ?2 18001 11 18170 77 06 18)16 25 18410 18620 71 1H055 82 18751 18846 18920 58 00 81 10045 74 19125 19223 29 38 47 19388 98 19120 50 19521 19005 87 96 90 10838 19941 43 72 20033 08 20109 52 56 88 85 90 20210 81 20002 20400 20510 20705 00 70 80 20815 60 64 3 46 aai 86 94 30-41 23 50 RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. In don nacht van 21 op 22 Juni werden do agent van politie H. Haak man en óón van diens collega's aan geroepen door do moeder van den niet verschenen bekl. B. G. te Schoonhoven, met het verzoek haar zoon, die in dronkenschap het huis op stelten zette, uit haar woning te zetten. De agenten van politie hadden aan dat verzook voldaan, doch bekl. had zich daartegen verzet, door op den grond te gaan liggen en te rukken en trappen. Het O.M. oischte ter zake van weder- spannigheid drie weken gevangenis straf. Do 25-jarige losse werkman W. v. d. E., van Moordrecht, ontkende, dat hij op 29 Juni L. G. van Meerfoldt, van Boakoop, eerst met do hand en later met een boksbeugel, althans een hard voorwerp,, op het hoofd geslagen zou hebben. Getuige Van Meerfoldt zette uiteen, hoe de schermutseling ontstond, en verklaarde, dat bekl. hem met oen hard en scherp voorwerp twee gaten in hot hoofd had geslagen. De slag met dat voorworp was oigenlijk niat voor hem bestemd bekl. sloeg naar een juffrouw, en getuige had dien klap opgevangen. Aldus verklaarde ook die juffrouw oen derde getuige. Het O.M., waargenomen- door rar. Steenberghe, eisehte ter zake van mis handeling, f 40 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraken 9 dezer. (N.R.Crt.) Belang en Recht onder redactie van Ilenriette Goudsmit hoeft in de Sep- tember-aflevering opgenomen „Het vraagstuk van don bodrijfsarbeid der vrouw in Nederland", door Mr. Clara Wichmann, de Kon. Vereeniging het „Ned. Toonoel" opleiding tot kinder- ver2orgstlr, de Vrouw, den Vrouwen beweging, het Vrouwenvraagstuk, Ency-clopaedisch Handboek onder redactie van Mr. 'Werker—Beaujon, Mr. Werker en Mr. Clara Wichmann. Het Leven brengt in beold de opening van het Vredespaleis in tegenwoordig heid van de Koninginnon on de Prins, het nieuwe kabinet, de verlichting in den Haa^ voorstellende het Huis ten Bosch, het geschenk aan de Koningin bij het bezoek aan Vlissingen, de feestelijke opening van do Noorder Stoomtramweg Alkmaar-8chagen, de aankomst van den vliegenier Leo van Stein van zijn tocht ParijsDen Haag op Duindigt, het waterfeest te Schie dam, varia's, carieaturen, roraanbij- voegsel, enz. Het Koninklijk echtpaar vertrekt morgen te 12,52 van den Haag naar Rotterdam en komt aldaar te 1.15 aan. De trein zal te 6.19 woerte'sGra- venhago arriveeren. In tegenwoordigheid van eon aantal genoodigden heeft hedenmiddag te 3 ure in het Park Zorgvliet tegenover Bronovo de aanbieding plaats ge" van de aan het Gemeentebestuur aan geboden „van Karnebeekbron" ter hul diging van het bestuur der Carnegie- stichting. De voorzitter van de commiseie tot stichting van dit gedenkteeken, Mr. Dresselhuys hield een toespraak om de bron over te dragen. De voormalige Koninging van Por tugal, Amalie, is uit Engeland ver trokken naar Sigmaringen ten einde het huwelijk van haar zoon bij te wonen. Auto-ongeluk. Nashville (V. S.) 2 Sept. Tijdens een nuto-ren alhier verloor een wagen een rad twee auto's vielen dienten gevolge om, waarbij twee chauffeurs en tweo mechaniciens gedood zijn. Vliegongeluk. Parijs, 2 Sept. Dg vliegenier Oli- vior deed te Melum een val van oen hoogte van 50 Meter. Do passagier, die mode in het toestel zat was terstond doodde toestand van don vliegenier is bedendeljjk. Prins Hendrik ..zal Vrijdag a.e. te 5 u. por auto Juh den Haag naar Amsterdam vertrekken teneinde daar deel te nemen aan een feestmaal der Koninklijke Zeil- en Roeivereeniging. Op 8 Sept. zal de Prins bijwonen de opening van het Internationaal Woningcongres; op 4 on 8 Sept. zal de Prins aanzitten aan maaltijden ge geven door de Kon. Landbouwvereen. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal 11 Sept. uit Soe8tdijk naar den Haag komen om eeri bezoek te brengen aan de Landbouwtentoonstelling aldaar. UOSKOOP van 15-31 Aug. GEBOREN Leentjo, ouders A. den Boer en C. van Oosterom. Herman, oudors H. Groenendijk en L. D. van den Berg. Teunis, ouders Willem do Vries on W. P. van Heiningen. Elizabeth en Anthonio ouders Kl. Ver boom en C. M. Soet. Gerritje ouders G. Brouwer en M. Hogorbrug. Adriana Wilhelmina, ouders G. Pan nebakker en C. van Leeuwen. Oe- rarda, ouders C. van Egmond en E. M. Es veld. Klazina Anthonia ouders F. van Dijk, en M. W. den Riet. Maarten Gerrit, ouders J. van Kloef en C. W. C. Mingelen. Adriana, ouders A. Guldemond en M.Van Doorn. GEHUWD P. van Ooij te Harmeien en J. M. Toor. D. J. Goudriaan te Ilazor8woude en A. Oosterom. A. Hogeboom en C. A. Alblas. J. van Gemeren en 8. Hagen. O VERLEDENC. J. Verkade oud 62 j. J. A. van Sprang oud 13 j, te Waddinxveen. van het Koninklijk Meteriolqgisch Instituut te DÉ BILDT. Hoogste barometerstand 772.4 te Bodo, laagste stand 758.1 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige noordwestelijke wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets koeler. VAN DEN 3 SEPT. 1913. Staatsleenineeu. Ned. Cert. Werkelijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononronte 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 ld. pet. Obl. i Vorige Koers. 77'/» 82'/, 6 61'/» Koers rtn heden. 77^8 83 101 101 ld. Óbl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 ld. Obligatie 6e Obl. Brazilië Funding Lee ning d. Obl. 1889 Venezulea Dipl. 1905 Bauk- en Crediet-inste) Hogen. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondcruemiiifi American Car Foun dry Comp. C. v. A, ld. Smelting &R Co. Cert. v. Aand, Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand Handels ver. A dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouv Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenui-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A, „Shell" The Tra Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijen. Ned. Am. Stoomvaart' Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A Tabak -Ondernemi ngen Bind joy Tabak Mij. A, Diversen. Maxwol Lajjd Opant Cefrl^W, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. HolJ. IJzeren Spoor- wegmrj. Aand Mij. t. Expl. v. Staatsj spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet, W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss, Amerika. Atehison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preinieleeningtn. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Ke- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. - Prolongatie 43/% pCt. Amerikanen tamelijk prijshoudend, Mijnen zeor willig, Rubbers stil, Pe troleum lusteloos, Tabakken stil prijshoudend. Nat. Staatsf. luitenl. weinig variatie. 0 86'/, 907i 94'/, 81% 80'/» i 39 85'/, 39 102'/, 78 56 116 47'/,, 47 V, 70 67 23 S/B 23% 66'/, 65 •217 237'/, 1893/» 217 237 15'/, 16 159'/, 47 235'/, 47 188'/, 187'/» 642 625 638'/, 200'/, 202 110 110 ■4 107'/, 108 3'/, 3'/» 107, 107., y 89»/» 90'/, 96'/, 60'/, 61'/i. 185 917, 987, r- 297.0 29 151'/, 17, 110'/, 148 en flauwer, VAN Bi'OMMESTTIN'S In Kl is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ON SCHADELIJK apeldooAn-holiand.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2