IN Ad rOUDA. rOITBA. >rs- glas. j„Gouda” mhuis Verdronken. XTie-CL-ws- ezx -^-dTrertezxtïelolsucL voor G-o-o-dsu eaa. OascxstxeZsezx. Trijs debadveTte ntHTn Donderdag 4 September 1913. Xo 13366. 53e Jaargang. en gezondheid. la. 1313 SlxxrxenlaxxciL. Enit exxlaxxc- Buitenlandsch. Nieuws. IAMER” JO ig Gouda 1913 en ÜTID-A.- j ’8 ’abricage. ENZORG. :lein. ik. DING, rassenen als voor dsgrooter. Dames, neer aan die aan- voldoen. Zendt; een der leden van te laten halen wat DRANKWET. Telefoon Interc. 82. BEKENDMAKING. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. oorzaken VOD jebou wencomplox Frankrijk. Ontevredenheid onder de wijn bouwers. Onder de wijnbouwers aan de Aube heerscht een steeds toenemende onte vredenheid. immissie rz. G, Vice-Voorz. ENDORST, Pen. Secr. Vrij bewerkt door AMO. Olasetserij. las in Lood oper 20 'JES. NDEL, <>272-9292, a.axxx. n wij geregeld tijdig igon ontvangen van j corten, vennakelijk- deze dan in onze en. Innan Zn., Gouda. r Zij brak in tranen uit en viel snik kend op een stoel neer. De inspecteur zag nadenkend voor zich. Het echtpaar scheen hem alles gezegd te hebben wat zij wisten, en toch kon hij de gedachte niet van zich af werpen, dat men hem iets verbor gen hield en dat von Melnik, uit vrees dat zijn vrouw zou zeggen, wat hem niet wensehelijk voorkwam haar niet uit het oog verloor. Om het onderhoud nog wat te rek ken, vroeg hij toen: „Hebt ge juffr- von Kaussel niet op de eendenjacht ontmoet, mijnheer? Neen, antwoordde hij kort, doch hij scheen den beganen misslag te be merken en voegde er daarom minzaam bij: Laat ons toch even in de eet kamer gaan, mijnheer de inspecteur. Men zal misschien het ontbijt gereed gezet hebben en ik moet noodig een versterking hebbende natuur eischte hare rechten-, ik ben,van gis termorgen af niet uit de kleeren ge weest. Ja, Lothaar, ge moet gaan sla pen, als gij ziek werd, wat zou ik dan moeten beginnen, riep Melita en blikte angstig in het zeer bleeke ge laat van haar man. Hij glimlachte in het besef van zijn meerderheid. Wees onbezorgd, liefste, ik ben een oud soldaat en sta mijn man. Ik ben tot uw dienst, mijnheer von Melnik-, evenwel wenschte ik uw BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gouda, brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van W. Belt, van beroep melksalonhouder, wonende te. Gouda, om verlof voor den verkoop van alcoholhouden- den drank, anderen dan Sterken «rank in de navolgende localiteitDe benemnvoor- localiteit van het perceel, gelegen nan de Hoogstraat no. 21 aldaar. Binnen 2 weken», na de dagteekening dpzer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Gouda, den 4n September 1913. Burgemeester en Wethouders voomoemd, De Burgemeester, R L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Het Nieuwe Ministerie. Er zijn op de samenstelling van het nieuwe ministerie reeds verschillende woordspelingen gemaakt, welke min of meer bedoelden een ongunstige typee- ring van het kabinet. Een geheel togenovergestelden wensch, waarmede wij gaarne instem men, koestert een inzender die ons de namen van de ministers toezendt in deze volgorde: BoSboom. Treub. RambOnnet. Cort van dEr Linden. OHt. LEly. Pï^eyte. LoUdon. Bertling. In dezen tijd komt waarlijk een be wind van „stoere lui” niet ten onpas. 12) Gertruda heeft niet anders meegc- nomen, vertelde mevrouw von Melnik verder, dan een horloge met fijne ketting van goud, een broche met ’n opaal door paarlen omringd en twee zeer kostbare ringen. Ondanks on zen rouw droeg zij deze dingen al tijd omdat horloge en broche de laat ste geschenken, van vader waren en de ringen hebben wij op moeders sterfbed nog gehad. Die voorwerpen hebben evenwel waarde genoeg om de vrees voor een misdaad te wettigen. toch niet zoo iets verschrik kelijks, mijnheer Diethel. In onze rustige, vreedzame, eenzame streek, komt toch immers geen misdaad voor. Niet waar, Lothaar. Daarbij wendde zij zich tot haar man, die uit# een gepeins scheen op te schrikken en iets onverstaanbaars mompelde. Toen bemerkte hij, dat de inspec teur hem opmerkzaam gadesloeg, en hij haastte zich nu zijn vrouw gelijk te geven en verklaarde het voor zeer PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden Markt 31bij onze Agenten lezen, Carnegie schitterend ontvangen en ook nu heeft de Koning weder het voorbeeld der hartelijke hoffelijkheid gegeven. Men weet, dat de filantroop en zijne vrouw aan ’s Konings disch hebben aangezeteneen feestmaaltijd te zijner eere, waar de Koning, toen men nog lang niet aan het dessert was, opstond en even vleiend als har telijk den Amerikaan toesprak, die in zijn antwoord zijn koninklijken gast heer prees als koning, burger, mensch als een voorbeeld in plichtsvervulling. Gisterochtend zond Koning Albert mevrouw Carnegie prachtige bloemen en bij zulk een voorbeeld doet de over heid het mogelijke, om Carnegie te toonen, dat diens bezoek op prijs wordt gesteld. Rusland. Zelfmoord onder de schooljeugd. Het „Ministerie voor Volksontwik- kelingu - dit is de in Rusland wel allerminst op zijn plaats zijnde offi- cieele titel van het departement van onderwijs heeft thans de statistiek gepubliceerd van het aantal zelfmoor den onder scholieren en studenten gedurende het jaar 1911. De statistiek is ietwat oudbakken zooals men ziet zij komt twee jaar te laat 1 maar toch is zij zeer leer zaam voor de in Rusland heerschende toestanden. Er blijkt uit dat in dit jaar niet minder dan 155 jongelieden 107 knapen en jonge mannen en 48 meisjes zich vrijwillig den dood hebben gegeven. Toch steekt dit cijfer nog gunstig af bij dat van 1910 toen dit 258 be droeg. Maar tien jaar geleden bedroeg het geheele aantal zelfmoorden onder de schooljeugd nog slechts 24. Van de 155 slachtoffers in 1911 be zochten er 29 de lagere school, 111 een inrichting van middelbaar onderwijs en 15 een hoogeschool. Bovendien wordt nog melding gemaakt van 91 pogingen tot zelfmoord. Dit laatste cijfer blijft echter verre beneden den werkelijken toestand, daar een groot aantal gevallen als „ongelukken met doodelijken afloop44 opgegeven, onder de zelfmoorden moeten worden ge rangschikt. In de statistiek wordt getracht de oorzaken aan te geven voor het ont zettend groote aantal zelfmoordgeval len. «Het grootste aantal gevallen wordt door de officieele statistici toegeschre- v- en Woningtoez-, Onderstandscomni. Een teleurstelling. Do inspecteur der infanterie heeft den brigade-commandanten doen we ten, dat de bevordering van het kader, benoodigd voor de op te richten derde bataljons, niet met 1 September is kunnen geschieden. Tot oen goede uitvoering van het bevorderingsvoorschrift is een her haalde notawisseling noodig met de commandanten, waardoor het volgens den inspecteur zeer de vraag is of deze bevorderingen nog met 15 September zullen kunnen geschieden. huisgenooten gaarne zien en te hooreii. Ge zult van* hen weinig wijzer worden, maar ik zal ze bijeenroepen. De inspecteur sprak niet tegen. Zoo vast hij ervan overtuigd was, dat hij nog niet alles gehoord had, zoo vast wilde hij die dingen, die niet verteld worden van hot personeel te weten komen, want mijnheer en mevrouw waren nog te venhoeid en, verlangden beiden naar rust. Vou Melnik opende de deur, liet den inspecteur vooruitgaan en volg de met zijn vrouw die hij stevig bij den arm hield en moed insprak. In de eetkamer vonden zij de boven meid, die nog hezig was de tafel af te nemen en opnieuw te regelen. Wat doet gij hier, voer Melnik tegen haar uit, sedert wanneer is het uw werk om de tafel te be dienen? Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar de knecht is met de anderen weg om de juffrouw te zoeken, zei het meisje zich met moeite beheer- schende en voegde zij erbij: Alsof zij nog op deze wereld te vinden ware. Ze ligt immers allang op den bodem van het meer. Hoe komt ge aan dien onzin zei von Melnik vertoornd, en wees met de hand naar de deur, doch de inspecteur kwam tusschenbeiden en vroeg even ipet haar te mogen praten. (Wordt vervolgd) eerst even te Spanje. Dinsdag hebben te Barcelona groote demonstraties ten gunste van de acht- uur-winkeisluiting plaats gehad. De politie trad met de blanke wapens op en verwondde een aantal demonstran ten. Een burger bekwam ernstige sabelhouwen, terwijl een ander naar het hpspitaal moest worden gebracht. Acht arrestaties hadden plaats. Engeland. Lfet verdwenen parelsnoer. Uit Londen wordt aan het Vad. ge seind i In verband met het verdwenen paar- lehcollier wordt nog gemeldSedert eenige dagen is de politie in het bezit der schoonste paarlen van het collier. Ook heeft de politie belangrijke inlich tingen over den aard en de wijze, waarop de diefstal is uitgevoerd, ont vangen. Het zwaartepunt van het on derzoek heeft in den jaatsten tijd niet in Berlijn doch in Honden gelegen. Gisteravond heeft nog een bespreking plaats gehad der bij deze zaak belang hebbende personen. De resultaten van het tot nu toe ingestelde onderzoek wijzen er met beslistheid op dat het paarlencollier in Parijs is gestolen en naar Londen werd overgebracht. De viff gearresteerde personen zijn bij de Londensche autoriteiten wel be kend. Zij zijn gisteretf^oor de politie verhoord. Het spoorwegongeluk bij Aisgill. De Eng. bladen zijn vol met verhalen over de vreeselijke ramp van Aisgjll. De reizigers, die niet gekwetst warén, moesten de portieren verbrijzelen van t-, de rijtuigen, waarin de reizigers, op- De oogst zei dit jaar sterk blijven gesloten 8warm.'De lreten der slacht- meden de verwachtingen. In som- offers duurden slechts een minuut, dan volgde een doodsche stilte. Verschei dene slachtoffers zullen nooit te her kennen zijn want er blijft slechts asch van over. Afzichtelijke hoopen van menschelüko overblijfselen liegen in de wachtzaal. De wisselwachter verklaarde dat hij verbijsterd was geweest toen hij dep trein met groote snelheid op den stil- staanden trein zag komen, maar dat het volstrekt onmogelijk was den machinist te waarschuwen. Drie minu ten later hoorde hij de botsing, die tot op een afstand van drie mglen werd gehoord. ven aan zielsziekte, terwijl in 40 ge vallen de liefde en in 14 gevallen de een of andere schooltragedie als oor zaak wordt opgegeven33 gevallen worden op rekening van „demoralisatie van het gezinsleven14 geschreven, ter wijl in 56 gevallen „andere44 oorzaken in het spel zouden zijn. Kenners van Russische toestanden zijn van meening, dat de groote uit breiding van den zelfmoord ook onder de schooljeugd bijna geheel op reke ning komt van de treurige politieke toestanden, waaronder het Russische volk leeft, en van het schrikbewind, dat nu welhaast sedert tien jaar het tijdstip van de eerste poging tot re volutie heerscht. Maar daarover wordt natuurlijk in de officieele statistiek niet gerept. De Balkan. De officieele onderhandelingen tus- seben Bulgarije en Turkije zijn be gonnen. Voor Bulgarije zullen de on derhandelingen voeren Nasjewitsj, Sawof, Tontsjef, ond-gezant van Bul garije in Belgrado, Papadorof en Koref. We vreezen dat deze heeren een zware en haast niet uitvoerbare taak zullen hebben te vervullen. In dat opzicht zal de heer Ruson, de vroegere gezant van de Porte te Cettinje een gemak kelijker taak hebben. Bulgarije kan verklaren bereid te zijn tot deze en gene concessies, maar de noodige mid delen om eventueele groote eischen van Turkije tegen te gaan, mist het ten oenen male. Door zijn tractaat ge bonden zijn leger te demobiliseeien is het blindelings aan de leiding van Turkije overgelaten. En waar Bulga rije ooit gehoopt mocht hebben, dat de mogendheden het wel zouden bij staan, zal het nu wel begrepen hebben, dat die hoop ijdel is geweest. De mo gendheden hebben in dezen Balkan- strijd de grootste nederlaag geleden. Na maandenlang getob hebben de ambassadeurs in Londen een regeling tot stand gebracht. Wat er van over is gebleven, is nihil. Slechts Albanië is niet uit de statenrij verdwenen, hoe wel omtrent die zaak niemand tevre den is. Montenegro, Servië en Grie kenland niet, omdat dit nieuwe vor stendom van hun gebied werd gefor- f 1.25 1.50 150 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. 60UDSCHE COURANT. Van 1—5 gewóne regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels* f 0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. meerd. Ook de Albaneezen zelf, als volk, verlangden een andere regeling. Verschillende gedeelten, die nu nog aan Servië zijn toegewezen, behoorden volgens de Albaneezen bij hun rijk gevoegd te worden, en de bewoners uit die bedoelde streken verzetten zich dan ook met hand en tand tegen de inlijving van hun gebied bij Servië. Wat er tot nog toe dus slechts van de bepalingen van Londen was over gebleven, was de grenslijn Enos— Midia, doch Turkije heeft van de ge legenheid gebruik gemaakt en de grenskwestie zoodanig gemaakt, dat ook van dit gedeelte van de Londen sche bepalingen niet veel zal over blijven. Bulgarije biedt aan de grenslijn zooals die was vastgesteld bij den vrede van San Stefano. Daardoor zou Adria- nopel Turksch blijven, uitgezonderd het spoorwegstation en door de Bulgaren bewoonde voorstad. Waar de grens langs de Ergene zou loopen, wilde het Kirkilisse behouden. Turkije echter eischt op het oogenblik de Maritza als grenslijn en bovendien als verdedigingspunten voor Adrianopel en den betreffenden spoorweg Demo- tika en Ortakuy. We zijn benieuwd hoe de afloop van de onderhandelingen zal zijn. beneden de verwachtingen. In mige streken gelooft men slechts onge veer 1.50 liter wijn per hectare te zul len verkrijgen. Evenals vroeger bij dergelijke ge legenheden nemen in een aantal plaat sen de gemeentebesturen collectief ont slag, en hebben overal protestvergade- ringen plaats tegen de regeering die naar men beweert geen hulp ïriedt. In goed ingerichte kringen verluidt echter, dat men de arbeiders in het wijngebied zooveel mogelijk zal te werk stellen bij den aanleg van spoor wegen. Het wordt;echter betwijfeld of daar mede den ecönomischen toestand in de zwaarbeproefde wijndistricten merk- baaf verbeteren zal. onwaarschijnlijk, dat iemand zijn schoonzuster |vermoord kon hebben. Het zou een vreemde bandiet ge weest kunneri zijn, merkte de beambte von Melnik lop. Neen, o, neen, volhardde me vrouw, daarftan kan en wil ik niet gel oo ven. En aad een vlucht gelooft gij evenmin? Wij hébben het u reeds ver klaard, dat juffrouw von Kaussel ge daan kon hebben, wat zij wilde en volkomen vrij was. Zij geVoclde zich bij ons zoo gelukkig, voegde zijn vrouw erbij. Een zelfmoord is dus uitgeslo- toch ten, ging de beambte voort. O, ja,, natuurlijk, zwijg over zoo ie|s, riep Melita. Maar, mevrouw, er moet toch een reden zijn voor hot verdwijnen van de juffrouw, zei de inspecteur. Kunt gij odk niet aan een ongeluk gelooven, mijnheer? Mijn Schoonzuster kende de streek zeer i goed en was zeer voor zichtig, zei von Melnik, en toch, er blijft geen landere reden over, zij plukte gaarne bloemen uit het water en onze meien zijn diep. Deze laatête opmerking had hij ex- presselijk zapht tegen den beambte ge zegd, doch Melita had het gehoord. Met een schreeuw vloog zij op. O, Lothaar, gij weet iets, gij... Zij hing i letterlijk aan zijn arm, België. Te Brussel ia naar wij in de N. R. Crt. doch met een beweging van ongeduld die hij slecht kon onderdrukken, zei hij verwijtend: Ma&r lieve Melita, wanneer ik wist, waar uw zuster gebleven was dan zou ik toch niet den gelMelen nacht overal gezocht hebben eir het gerecht met de zaak bemoeid hebben. Wij willen fciet overal het erg ste van denken, mevrouwtje, wierp de inspecteur er tuaschen, jonge da mes doen van die rare dingen soms. Misschien komt alles nog wel terecht. Zijt ge er zeker van, dat de juffrouw geen bijzondere kleedingstukken heeft meegenomen. Niels dan wat zij aan had, ik zag haar heengaan, verzekerde Me lita; zij had niets in de hand dan haar parasol. Ge hebt het geloof ik ook gezien, Lothaar. Neen, ik kan het mij niet her inneren, zei von Melnik. Wacht, ik herinner het mij» al. Ge waart wat vroeger op den eenden jacht gegaan. Hoe laat hebt ge de juffrouw zien heengaan? vroeg de inspecteur. Mevrouw von Melnik bracht haar hand aan het hoofd en dacht na. liet zal omstreek* vier uur ge weest zijn; wij eten hier altijd vroeg om twee uur en ik was juist van •mijn middagslaapje opgestaan. Ik riep haar nog van ’t balcon na, dat zij niet te ver zou gaan. O, had ik kunnen denken dat zij niet terug zou keeren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1