Blad. ij i ML 40 913. LAND” »k Gouda. Verdronken. biedingen 2. inhuis Vrijdag 5 September 1913. No. 12267. 52e Jaargang. I 1913. behalve Zon en KENNISGEVING. Sïxxxxen laixd.. fERK. ZB-ULïtexilazxG-- Buitenlandsch Nieuws. w*«re>~~x bedrijf der UJF. werking. JNZOKG. Courant oüên kosten slechts 'tbelaling: XTxe-^L-w^- ezn. voor G-ou-cLs. ezx Oxxxstrelcezi- Verechijnt dagelijks - HING. FEUILLETON Uitgevers A. BRINKMAN ÊN ZOON t Telefoon Interc. 82. 1 'Feestdagen. Telefoon Interc. 82. f 1.25 0.10 Fabrieksmerk. Wettig Oed. het Bureau. hem afge-’ -is? ihnstein zoo mis- (Wordt vervolgd.) LEIN. K.- van maar de Vrij bewerkt door AMO. in de succes. 35, voor elke regel mmissie z. 1, Vice-Voorz. ENDORST, Pen. Secr. fiOEBSCHE COURANT. assenen als voor Is grooter. Dames, leer aan die aan voldoen. Zendt aen der leden van e laten halen wat Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de Directie der Koninklijke Stearine Kaar senfabriek „Gouda” en hare rechtverkrijgen den tot het uitbreiden der fabriek, door het plaatsen van een electromotor van 7 */8 P.K. in het perceel gelegen aan de Blee- kerskade, kadastraal bekend sectie E No, 1292. Gouda, den 5 September 1913. Burgemeester on Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. ld aan schadigd, ofschoon het personeel van verscheidene firma’s gevlucht is. Het spoorwegverkeer in de bezette streken wordt voortgezetde telegraafambte naren der lijn staan onder Turksch tdezicht, terwijl voorloopig nog een Grieksch oorlogsschip de kustplaatsen bezet houdt. Nederl. verplegingspersoneel in Griekenland. Uit* een artikel in „Nosokomosu van dr. H. K. Offerhaus te Deventer, die bij de Ned. Roode Kruisambnlance in Griekenland werkzaam was „Onzen goeden roep in Griekenland hebben wij m.i. echter voornamelijk te danken aan de buitengewone toe wijding van ons uitstekend geschoold verplegend personeel, en ik wil hier nog eens met nadruk op wijzen, dat het volkomen onvoldoende is om alleen op de hoogte te zijn van de eerste hulp bij ongelukken en van het trans oude gebied, maar zeer zeker nog meer het nieuwe, het verworven land, een economischen opbloei te verzekeren, die noodzakelijk is om een toestand te verkrijgen waarbij Bulgarije op nieuw in de rij der mogendheden van beteekenis kan worden opgenomen? Ons inziens is daarvoor in de eerste plaats noodig geestelijke ontwikkeling, die leert doordringen tot de kern der zaken, die leert doorzien, het echte van het valsche, die leert onderschei den waarheid van leugen een gees telijke ontwikkeling die het volk leert kennen een hooger ideaal dan het verwerven van nieuw bezit, dia het volk leert beseffen dat boven dfpna- terieele bezitten staat een geestelijk hebben, wat een kracht in zich bergt door geen legers te weerstaan, door geen vijand te verpletteren. Wanneer Bulgarije zijn revanche-denkbeelden laat varen, dan kan het de toekomst nog flink in en onder de oogen zien. Bulgarije is diep getroffen door den tegenslag die het den laatsten tijd heeft getroffen. Het volk gaat gebukt onder de nederlagen, die het land heeft onder gaan. Geen opgewekt woord klinkt in het rond. Met koele blikken be schouwen de Bulgaren wat er om hen heen voorvalt. Het leger, eens een voorwerp van rechtmatigen trots, wordt door hen met iets kouds, iets minachtends in de oogen nagekeken. De soldaten die huiswaarts keeren wor den met bijna vijandige blikken ont vangen, alsof het hun schuld was, dat Bulgarije zoo diep vernederd is. Die stemming wordt verergerd doordat nog altoos de misère niet is geweken. Zoolang Turkije nog niet zijn leger gedemobiliseerd heeft, zoolang althans geen overeenstemming tusschen de onderhandelaars is verkregen, dreigt steeds nieuwe strijd. Of zoo een strijd wordt vermeden, althans nieuwe ver wikkelingen, die bijna zeker ten na- deele van Bulgarije zullen uitloopen. Want dit land is op het oogenblik weerloos. Hot leger door zijn herhaalde nederlagen geheel ontmoedigd, het volk bijna onverschillig voor wat er verder gebeurt, doch onwillig nieuwe lasten op zich te nemen. Aan het hoofd een regeering, die beseft, dat Bulgarije van een standpunt waarop het trotsch mocht zijn, is ge bracht in een diepen afgrond, waar slechts vernedering te vinden is. Is het mogelijk dat Bulgarije zich nog herstelt Zal het in staat zijn het ta gilde het uit, doch von Melnik greep het meisje bij den arm en riep: Hoe kunt ge zulken onzin ver tellen Ge staat me toe, zei de inspec teur zeer hoffelijk, nam het meisje bij de hand en leidde haar naar het salon, welks deur hij achter zich op slot deed. Ga daar zitten, zei hij, op een stoel wijzende, en vertel mij eens hoe ge aan de gedachte komt dat juffrouw von Kaussel zich zelf van het leven heeft beroofd. Och, ze was zoo ongelukkig, zij wilde het wel niet laten merken, en liep door het huis alsof er niets gebeurd was, maar men kon het haar aanzien, hoe het met haar stond. Ei ken dag, als zij heenging en vele uren wegbleef, dacht ik: die komt vandaag niet terug en nu is het uit gekomen. Wie het gezicht van de juffrouw had gezien, toen zij in de keuken de brieven een voor een in het vuur stond te werpen, die wist wel hoe laat het was! Welke brieven? vroeg de in specteur in spanning. Nu ja, welke briev^p zullen het nu anders geweest zijn dan van een vroegeren verloofde, antwoordde het meisje schouderophalend. Wij, be dienden, komen niets te weten de geheimen der heerseh^ppep, in huis mompelde men, dat 13) Hoe komt ge op de gedachte, vroeg van Diethel het dienstmeisje, dat juf frouw von Kaussel in het water ge vallen is. Het meisje zag naar den grond en durfde niet te antwoorden. Spreek op, gebood mijnheer Diethel, en voegde er, toen zij nog bleef zwijgen en angstig naar mijn heer en mevrouw zag, op strengen toon bij, ik verlang antwoord in naam der wet. Ge vervalt in zware strai als ge niet zegt, wat ge weet. Hoe weet ge dat juffrouw von Kaus sel in het water gevallen is.” Zij is er niet ingevallen, zeide het meisje zacht. Wilt ge daarmede zeggen, dat iemand haar er in geworpen heeft, vroeg de inspecteur. Hij vatte den eigenlijken zin van het antwoord wel. Zij schudde het hoofd en von Melnik bromde iets. Of moet het zooveel beteekenen alsof de juffrouw vrijwillig den dood in de golven gezocht heeft? vroeg hij. Het meisje knikte bevestigend. Meli- Afschuwelijk, hoe kan Doortje zoo iets van de goede juffrouw zeg gen. Dat hebt ge nu van de tegen woordige dienstboden! Zij .komen en gaan en weten niets van de heerschap pen. Weet, mijnheer de inspecteur, ik heb bij mevrouw Geheimraad von Kaussel vijf en twintig jaar gediend en de juffrouwen Melita en Gertruda op mijn arm gedragenik heb ook een pensioen gekregen en ben enkel uit liefhebberij mee naar den Goden berg gegaan, omdat een ander het toch niet zoo kent... Ge waart dus elk jaar hier, onderbrak de inspecteur den woorden vloed. Weet ge dan niets van een verkeering van de juffrouw, die haar familie niet goedkeurde? O ja, de oude mevrouw wist er alles van en was er wat blij mede, niemand mocht het weten, maar zij draaien rtiij geen neus... Waar had de juffrouw dien jon geman leeren kennen? Wel, hier, zij is immers van haar eerste jeugd af medegekomen naar den Godesberg. Maar de houtvester is immers in ’t voorjaar eerst benoemd, de boven meid zeide... Och, die heeft de klok hooren luiden,maar weet nietwaar de kle pel hangt, lachte de oude. Het betreft niet (ten houtvester Dorn, maar den speelgenoot van de juffrouw, George Eltester. Hij heeft gestudeerd, en kan Het feest in den Haag. Men schrijft ons uit den Haag: Heden is de residentie in vol feest- ornaat. Het is de groote dag van den historisch-allegorischen optocht, die duizenden en duizenden van heinde en ver deed toestroomen, die allen arbeid stil doet staan. Straten en pleinen, gebouwen en huizen zijn om het keurigst versierd met kwistige hand zijn bloemen en planten, in hun zomersche schoonheid aangebracht om aan de geheele stad een aanzien van vreugde te geven. Er heerscht een buitengewone opge wektheid, een algemeene feeststem ming. Maar de clou van den dag is de optocht. Reeds in het morgenuur was het druk, roezemoezig druk in de straten. Het was als zwol zacht-aan de spanning naar het uur waarop de honderden in historische gewaden, de figuren uit Neerland’s heldentijd in een feërieken stoet zouden optrekken. Naar Houtrust trok alles. DaAr op het uitgestrekte veld stelde de stoet zich op, die als een panorama van Neerland’s verleden voorbij de oogen der twintigste-eeuwers zich bewoog. Niet één bepaald feit uit de historie werd in beeld gebracht, groepsgewijze werden verschillende tijdvakken gede monstreerd. Om te beginnen Willem II, Roomsch Koning en Floris V. Daarna Willem III de Goede, Albrecht van Beieren, Willem, Graaf van Oostervant Jacoba van Beieren, Philips de Goede, Karei V, Willem I enz. een gansche beeldengalerij van de voornaamste personen. Daarna volgen de gebroeders de Wit, van Oldebarnevelt, Willem III, Willem IV, Napoleon, Het drieman schap van 1813, om te besluiten met Willem I. Al deze figuren zijn geplaatst in het millieu van hun tijdworden omstuwd door de voornaamste mannen die op het gebied van letteren en kunst aan de spits stondep en voeren als hun gevolg graven en gravinnen, pages en edelknapen. Prachtige praalwagens dragen de vorstelijke personen, vooraf gegaan door allegorische figuren, de historie, de zeven provinciën, en wat meer toepasselijk kan zijn. Een praalwagen voert een uitgelezen schare lettèrkundigen en de cory- pheeën der schilderkunst in |on stoet- mede. w I Behoeft gezegd dat alles( schittert van pracht on praal, dat de uniformen in hun bizarre kleuren, elkaar opvol gend in^ onuitputtelijke verscheiden heid, een fantastisch panorama vor men Langzaam-<6chrrjdt de stoet door de straten. In dichte rijen staan de toe schouwers voor alle ramen, op de tien tallen tribunes, die, waar slechts plaats was werden opgeslagen, verdringen duizenden zich. Het is een reusachtige triumphtocht. Eenige uren lang beweegt zich de optocht tusschen de maar al te vaak zeer smalle straten. Er is maar één roepde residentie handhaaft haar naam als stad van weelde en smaak. Wat de optocht biedt, is iets buitengewoons, iets dat slechts geboren kan worden, wanneer honderd hoofden te samen zich aan het werk hebben gezet, om iets moois te geven. Wie op dezen dag van elders naar de residentie is gekomen, moge wel licht in geweldig gedrang angst hebben uitgestaan of bij gebrek aan fourage honger geleden hebben, dit is een feit, hij zal iets gezien hebben dat dit alles dubbel vergoedde. In óén woordde residentie heeft feest gevierd op een wjjze aan de hof stad waardig. Balkan-Staten. Aan de Temps wordt uit Sofia ge seind, dat Bulgarije op dit oogenblik in bizonder groote geldverlegenheid verkeert, terwijl het nergens geld kan krijgen, voordat het met Turkije vrede heeft gesloten. Daarom gelooft men, dat de ondèr- handelingen met de Porte thans wel beter zullen opschieten dan tot dusver. Zoodra de vrede met Turkije is tot stand gekomen, zal de Sobranje in een buitengewone zitting den financieelen toestand besprekenmen vreest dat er alsdan een ernstige crisis zal uit breken in de binnenlandsche politiek. Op het oogenblik heeft de Bulgaar- sche Staat, zoowel om de opgenomen voorschotten terug te betalen als om de meest dringende uitgaven te kun nen doen, een som van ongeveer 395 millioen gulden noodig. De Turken in Thracië. Naar een telegram uit Athene meldt wordt van vertrouwbare zijde verno men, dat Turksche Basjibozoeks, die die onder de bevelen van Enver Bey staan, thans bjjna gegeel Thracië tot aan de Grieksche grenzen bezet heb ben. De eigendommen der buitenlan ders, waaronder van de Duitsche Orientbank en van tabaksfirma’s zijn tot dusver door de Turken weinig be- n*M.' MMMMtk.* Duitschland. Verschillende groote Duitsche steden hebben den laatsten tijd besloten tot den aankoop van radium, voor ge neeskundige doeleinden in de zieken huizen. Bremen zal dit voorbeeld thans volgen. Daar heeft de Senaat een dringend voorstel bij de „Bürgerschaft” ingediend tot crediet-verleening van 160.000 mark voor den aankoop van 400 miligram radium het goedje is duurvoor het stedelijk hospitaal. Het huwelijk van ex-Koning Manuel. Te Sigmaringen is gistermorgen de ex-koning Manuel in het huwelijk ge treden. Om 7 uur werd indefamilie- kapel van het slot een mis gelezen, waarbij het bruidspaar en beider fami lieleden tegenwoordig waren. Het burgerlijk huwelijk werd Overeen komstig de in het huis Hohenzollern geldende regelen om 11 uur dobr den hofmaarschalk van den Keizer voltrokken. Het jonge paar is om half drie naar Ulm vertrokken. Aan het huwelijks- maal sprak prins Wilhelm von Hohen zollern zijn dochter toe. Met u, zei hij, gaat zonneschijn en een zorgvolle huisvrouw uit ons huis. Van heden af behoort gij uw man. Wees hem een trouwe steun en helpster en offerwil- lige gezellin in vreugde en leed. Wees hem tot zonneschijn in zorgvolle en vroolijke dagen. In nog geen vijftig jaar wordt thans voor de derde maal een verbintenis gelegd tusschen de oeroude, doorluchtige huizen van Por tugal en Hohenzollerns, van welke verbindingen steeds rijke zegen is uit gegaan. Wij bidden van ganscher harte Gods rijksten zegen en bescher ming over uw huwelijk af. Houd als devies voor oogen de spreuk mijner voorouders nihil sine deo, wie op God vertrouwt heeft op vasten grond ge bouwd. Leve het jonge paar Z.M. koning Manuel en de koningin Augus ta Victoria Het Kruppschandaal. Het openbaar ministerie te Berlijn, heef, naar aan de N. R. Crt. wordt ge- jonge houtvester in Zegeveld was. Onzin, verklaarde de inspecteur. Mijnheer en mevrouw von Melnik wilden niets van de zaak weten en er moeten heftige tooneelen hebben plaats gehad, vertelde het meisje ver der, iets bepaalds kwam men niet te weten, ik ben ook nog niet zoo lang hier in betrekking. Maar dat zag een ieder, de juffrouw was zielsbedroefd, ze heeft het niet langer kunnen uit staan; daarbij blijf ik al beweert ook do keukenmeid, dat zij te braaf is om zoo te handelen. Is dat alles, wat ge weet. Ja, de keukenHeid weet schien nog meer. Zij kan anders haar mond houden. Stuur mij die dan onmiddellijk, gebood do inspecteur, terwijl hij met moeite een lachje onderdrukte, omdat die keukenmeid zoo zwijgen kon; de ze aanprijzing gold hier ^een gebrek. Na eenige oogenblikkeh stond de keukenmeid voor hem; het was een bejaarde vrouw met een zeer heldere muts en voorschoot, de punt van dit laatste gebruikend om het betraande gelaat af te drogen. Zij was inderdaad niet spraakzaam en beantwoordde de vragen van den inspecteur voorzichtig met een ja of neen. Eerst toen de inspecteur mede deelde dat de bovenmeid verteld had, dat juffrouw voïi Kaussel zich ver dronken had, barstte een stroom van verontwaardigde woorden los. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. seind tegen Brandt, den vertegenwoor diger van de firma Krupp, en twee gewezen directeuren van Krupp, met standplaats te Berlijn, een vervolging ingesteld wegens omkooping van amb tenaren en verleiding tot verraad van militaire geheimen. De zaak zal waar schijnlijk eind October te Berlijn in be handeling worden gènomen. -1 w- en Woningtoez., Ondersuindscomm- an wij geregeld tijdig ogen ontvangen van icerten, vermakeHjk’ deze dan in onse len. 1 ikin an Zn., Goujs nu opperhoutvester of zoo iets wor den; maar bij mijnheer von Melnik beginnen de menschen eerst bij ba ron, ofschoon hij er zelf geen is. Mijnheer von Melnik was tegen de verkeering, en zijn4vrouw? Nu, ja, die wil nooit iets anders dan haar man. Zij deden beiden de juffrouw bittere verwijten on ten laatste moesten er ook slechte dingen van mijnheer Eltester voor den dag gekomen zijn, zoodat ze schreven heeft. En was zij daarom zoo onge lukkig? Tot den dood toe; zezeiwelgefen woord, dat was haar gewoonte niet. En toch gelooft ge niet, dat zij zich van het leven beroofd heeft. Neen, klonk het stellige ant woord. Maar hoe verklaart gij dan ’de verdwijning? Gelooft ge dan dat zij met Eltester gevlucht is? O, als ik dat kon gelooven, zou ik dansen van vreugde, riep zij uit. Maar... dat geloof ik niet, want juf frouw Gertruda had, hoe lief zij an ders was,' een hoofd als een tijger on als ze eens gezegd had ,,’t is uit”, dan was het uit.*, En ook is George jeen. driftige jongen. PRIJS DER AD VERTEN TI ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—-5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote Jetters en randen naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1