MDEIM DEN GEMEENTERAAD POLITIE Stadsnieuws. Gemengde Berichten- Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE 8TAND. Vlist. portwezen. Slechts grondig in de ver pleging onderlegd personeel zal van werkelijk nut zijn. De öriekache dames die zich dikwijls vrijwillig aanboden om haar landgenooten te helpen, ver oorzaakten veelal meer last dan gemak" H. M. de Koningin heeft aan me vrouw Angela De Oliveira Cesar De Costa, d<^ in het Hötel des Indes te Gravenbage nog steeds vertoevende Presidente van het Argentijnschen Vredebond, die het in het Vredespaleis geplaatste beeld van den Christus van den Andes aangeboden en onthuld heeft, de bijzondere en zeldzame on derscheiding betoond om haar Harer Mftjestoits portret to schenken voorzien niet alleen van de handteekening der Koningin -maar waarop H. M. ook eigenhandig de woorden gestold heeft „Christ avant tout.tt Bij K. B. is, te rekenen van den 29 Aug., aan den hoer A. E. J. Bert- ling, ten gevolge van zijn benoeming tot Minister van Financiën, een eervol ontslag verleend nit zijn betrokking van directeur van do registratie en domeinen te Leeuwarden, ■Gedenkstoenen voor het driemanschap. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden zijn gisterna middag in den Haag de drie gedenk- steenen onthuld, door de zorgen vau de voreeniging Die Haghe geplaatst in do gevels der huizen, waar het driemanschap van 1818 woonde. De plechtigheid concentreerde zich in hoofdzaak bij het huis van Gijsbert Karol van Hogendorp, aan Kneuter dijk no. 8, thans bewoond door A. W. baron Schimmelpennink van der Oyo. Do geplaatste steenen droegen d© volgende opschriften Hier beraamde en leidde Gijsbert Karol van Hogendorp het herstel van 's lands onafhankelijkheid in 1813, Leopold van Limburg Stirum in naam van den prins van Oranje gou verneur van 's Gravenhage in Novem- ber 1813. Hier woonde in 1813 A. F. J. A. van dor Duijn van Maasdam, ge- trouwst medestander van Van Hogen dorp van 20 November tot 6 December. Art. 3Ö9 Invaliditeitswet Het aantal zeventigjarigen, dat in de termen valt om op 3 December a.s. een onderdomspensioen van f2 per week te ontvangon, zal naar het Hbld. bij informatie bloek, voor Amsterdam naar schatting ongevoor 4000 bedragen, waarvan omstreeks 1000 vrouwen. Het totaal aantal zoventigjarigen in Am sterdam zal op' dien datum ongeveer 18000 zij. DINSDAG 2 SEPTEMBER. (Vorvolg). De heer v a n E ij kM. d. V. Ik ben het volstrekt niet mot don lieer Kolijn eens. Den weg, door den heer van Veen aangegeven, acht ik den juiste. Het vnlt wol is waar niet togen te spreken, dat, als de gemeente voor dat land f 4000.— krijgt, zij voordee- ligor uit is dan wanneer zij het blijft verhuren, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat die grond voor ande ren meer waarde heeft dan voor den tegen woord i gen aanvrager. Do leden van den Raad weten niet met welk doel hij dien grond wil koopen, maar in elk geval zal het zijn bedoeling wel niet wezen hot land te blijven gebrui ken zooals hij dat thans doet, want anders was het voor hem veel voor- deeliger huur te blijven betalen, lk ben het met den heer van Veen vol komen eons, dat de gemeente, als zij van dat land meer wil trekken dan op dit oogenblik het geval is, tot pu- bfiekon verkoop moet overgaan. Wordt er dan te weinig geboden, dan kan zij bet ophouden en blijft zij nog de zelfde. Ik zou gaarne zien, dat de heer van Veen in dien zin een voor stel deed- Do Voorzitter: Ik moet er den heer van Eijk opmerkzaam op maken, dat degene die het bod doet, op dit oogenblik niet de pachter van het land is. Do beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van B. on W. wordt in stemming gebracht en met 5 tegen 13 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de heeren Bokhoven, Herman, van Veen, de Jong, v. d. Ree, Jongenburger, Knuttel, Vergeer, van Iterson, Prince, van Eijk, van der Torren en Nederhorst. Voor hebben gestemd de hoeren Muijlwyk, Dessing, van de Velde, Ko lijn en van Galen. Aan de orde Het voorstel tot het verleenen van steun aan de Voreeniging „Het Volks belang" voor den bouw van arbeiders woningen. Do Voorzittor: De beraadsla ging over dit voorstel openende, deel ik aan de vergadering mede, dat de heer van der Torren een voorstel heeft ingediend, strekkende om het voorstel van B. en W. ongewijzigd aan te nemen voorzoover het betrekking heeft op den bouw van 130 woningen op een terrein tusschen de coupure in de Nieuwe Gouwe en den Winterdijk, doch vooralsnog achterwege te laten het verleenen van steun voor den bouw van 73 woningen achter de Cor- nelis Ketelstraat. Ik geef het woord aan den heer van der Tornen, die het gevraagd «heeft. De heer van der Torren: Met zeer veel belangstelling heb ik de plan nen der Ver. „Het Volksbelang" ge lezen en overwogen. Waar het wegens slooping, onbewoon baarverklaring als anderszins voortdu rend het vereischte getal werklieden- woningen moet worden aangevuld en in deze vergaderzaal meermalen werd geconstateerd, zelfs nog in de voor gaande bijeenkomst, dat er een tekort aan die woningen bestaat, zoo zelfs dat bouwers wachtende zijn op het besluit in deze te nemen, mag men veilig aannemen dat het daarstellen van arbeiderswoningen in eene drin gende behoefte voorzien zal. Vanzelf sluit zich hieraan de vraag hoe kan dat geschieden. Moet de bouw geheel overgélaten worden aan het particulier initiatiefaan hen die alleen het financieel resultaat op 't oog heb ben, dat is hoogere rente van hun kapitaal dan bij gewone belegging, of moet de gemeenschap tusschen beide komen. In hunne vergadering van 30 Aug. 1912 is besloten dat de gemeente niet tot bouwen zal overgaan voor wonin gen van on vermogenden dus zeer zeker niet van huurwoningen in 't algemeen. Nu heeft zich in het begin van dit jaar de vereeniging Het Volksbelang te Gouda opgericht bestaande uit ar beiders (bewoners der eventueel te bouwen woningen) daarbij gesteund en voorgelicht door achtenswaardige in woners dezer gemeente, waaronder ook enkele leden van de Raad. We mogen dus veilig aannemen dat het doel dat de vereeniging nastreeft niet op losse schroeven is gevestigd, doch secuur is overwogen. Dit doel nader te omschrij ven is voorzeker overbodig, het is ons allen bekend. Toch wil ik or even op wijzen dat het een zeer prijzenswaardige begeerte van de meeste Nederlanders is dat zij een eigen woning boawen, waarin zij zich heer en meester gevoelen, en waaruit ze niet kunnen worden ver dreven. Dit bezit is voor den meesten werklieden een illusie, doch wat de eenling moeilijk kan bereiken is niet uitgesloten voor hen die zich tot eene vereeniging samenvoegen, zoodat wan neer eventueel de voorgestoldon bouw dor woningen is geschied de gezamen lijke bouwers kunnen zeggen en ge voelen, wij arbeidors wonen in onze eigen huizen, die wij volgens onze eigen wenschen en behoefte hebben ingericht. Alleen reeds door deze gedachte ge leid voel ik zeer veel sympathie voor de nieuwe vereeniging en kunt U be grijpen dat ik haar stroven de voor keur geef, boven den bouw van arbei derswoningen door particulieren. Het plan dat door de Vereeniging werd voorgelegd bestaat uit twee doe len. Het eerste beoogt den bouw van 130 woningon op een terrein tusschen de coupure in de Nieuwe Gouwe en den Winterdijk, (kortheidshalve plan Nieuwe Vaart genoemd). Dit terrein is zeer gunstig gelegen in een ander gedeelte der stad dan waar de overige arbeiderswijken zich bevinden wat ik zeer toejuich. Bovendien ligt het in de onmiddel lijke nabijheid van ons grootste park, zoodat de bewoners van dit nieuwe stadsgedeelte daarvan een ruim ge bruik kuDnen maken, wat voorzeker voor hun gezondheid, do ontwikkeling hunnor kinderen van zeer veel belang isen zeer veel zal bijdragen om hen liefde voor de natuur te doen krijgen en het schoonheidsgevoel meer te ont wikkelen. Van terzijde heb ik wel hooren be weren dat de nabijheid een bezwaar oplevert voor het park zelf, daar men bevreesd is dat de jeugd der zich te vestigen bewoners dit zullen bescha digen. Ik kan me niet ontzeggen dat dit de eerste jaren geheel niet zal ge schieden, daar de jeugd komende uit stadsgedeelten minder met natuur schoon bedeeld, aanvankelijk minder gevoelen voor het schoon dat het Park biedt, doch wanneer zij, door aanschou wing, voorlichting en terechtwijzing meer daarvoor gaat voelen, zal zeer zeker ook bij het jongere geslacht het idee ingang vinden, dat het plantsoen ook van hem is, dat bet ook geroepen is het voor beschadiging te behoeden. Hoe beter het plantsoen onderhou den en het vernielde of beschadigde hersteld wordt, zooveel te eerder zal het bovenstaande worden bereikt. Als ander nadeel van het bouwplan heb ik hooren noemen dat nu de lust om in of in de nabijheid van het Park groote woningen te bouwen zeer zal verminderen zoo niet geheel ophouden. Hoewel oppervlakkig besfchouwd wel eenigen grond van waarheid in die be wering zit, zoo leert de praktijk toch vaak het tegenovergestelde. Het is toch bekend dat in onze oude steden de arbeiderswijken zich bevinden ach ter de vroegere wallen, en juist ziet men overal dat op de geslechte wallen groote moderne woningen worden ge bouwd. Plaatselijk kan ik o. m. wijzen op het meest geliefkoosde bouwterrein nam, het Regentesseplantsoen, vlak in de nabijheid der oudste arbeiders wijken. Het plan-Nieuwe vaart is bovendien van het bouwterrein langs het Park gescheiden door het geprojecteerde vaartje dat men zich denkt als nieuwe verbinding tusschen de Gouwe en den Bloemendaalschen polder. Uit het bovenstaande kunt u begrijpen dat ik gaarne mijn stem zal geven aan dit god eelte van het voorstelminder gaarne doe ik het wat betreft het tweede gedeelte, namelijk aan den bouw van 73 woningen achter de Oornelis Ketelstraafc en wel om de volgende redenen: De Vereeniging Volksbelang, die pas is opgericht, en voor de eerste uit voering harer denkbeelden staat, heeft de opzet noodeloos groot gemaakt daar het dit plan gevoeglijk eenige jaren later kan worden uitgevoerd, daar het bijna gdheel los van het voorgaande is. Zij kan dan zien of door den bouw van 130 huizen voorloopig niet reeds aan de behoefte is voldaan en tevens ondervinding opdoen voor lateren bouw. Bovendien is de finantieele opzet dan ook niet zoo groot. Eén verband bestaat er evenwel tusschen beide plannen en wel een zeer schoone gedachte: Waar toch deze Vereeniging van arbeiders hulp, steun vraagt voor zich zelf (namelijk voor den bouw hunnor toekomstige woningen) daar denkt zij direct aan hen die niet in staat zijn daarvan te kunnen profit eeren, dat zijn de oude en invalide arbeiders die niet de huur kunnen betalen die noo- dig is om de gemaakte kosten te dek ken. Voor hen vraagt zij goede wo ningen, met tegemoetkoming in de huur vanwege de gemeenschap. Doch zonder de uitvoering van het tweede plan kan ten deele aan haar verlangen worden voldaan. Zijn het eenmaal de huizen aan de Nieuwe Vaart ter bewoning gereed dan zullen zeer zeker arbeiders uit andere wijken daar heen trekken, en wel zij die in staat zijn de meeste huur te betalen, er komen dan stellig jlen eersten tijd goede verlaten woningen te huur, waarin dan die minder bedeelden, zoo noodig met toelage dor Gemeente en zoo mogelijk van het Rijk, kunnen gehuisvest worden. Vandaar M. H. dat ik gaarne zag dat Uw Vereeniging het tweede- ge deelte van haar ingediend plan terug nam en ik do vergadering in over weging geef het volgende besluit te nemenJ De Raad der Gemeente Gouda ge zien het adres der Ver. /liet Volks belang te Gouda, met het daarop uit gebracht preadvies van Burgemeester en "Wetheuders kan zich geheel ver- eenigen met dat gedeelte wat betrek king heeft op den bouw van 130 wo ningen op het terroin tusschen de ooupure in de Nieuwe Gouwe en den Winterdijk, doch vindt alsnog geen termen zijn goedkeuring te hechton aan het gedeelte dat betrekking heeft op den bouw van 73 woningen achter de Cornelis Ketolstraat. De Voorzitter: Het voorstel van den heer vaq der Torren is te beschouwen als een amendement op het voorstel van B. en W. Het strekt om daaruit alles te doen vervallen wat betrekking heeft op den bouw van een complex woningen achter de Cornelis Ketelstraat. Het voorstel van den heer van der Torren wordt voldoende ondersteund en kan derhalve een onderwerp van beraadslaging uitmaken. De heer Nederhorst: M. do V. In de vergadering van B. en W. waarin deze zaak behandeld is behoorde ik tot de minderheid, zooals uit het in gekomen stuk No. 476 blijkt. Hoewel er voer om elke vereeniging welke zich ten doel stelt de volkshuis vesting te verbeteren te steunen, kan ik mij zooals het voorstel daar ligt niet vereenigen. 1°. Omdat volgens mijn meening het boawen voor Gouda op te groote schaal wordt voorgesteld en niet ge- evenredigd aan do behoeften; 2°. verder meen ik dat het terrein niet gelukkig gekozen is; en 3°. eindelijk zou ik gaarne zien dat er eenig stamkapitaal aanwezig was. Wat mijn eerste bezwaar betreft om 200 woningen in een jaar te bouwen koester ik niet alleen vrees maar ben vast overtuigd dat er de eerste jaren tal van woningen on verhuurd zullen blijven, wat alsdan geheel ten laste van de gemeente komt, en neem aan dat dit niet het geval zal zjjn, dan komt dit ten laste en schade van eigenaars van bestaande arbeid^rswo ningen; vooral ook dit laatste bezwaar mogen wij ook niet geheel uit het oog verliezen. Mijn tweede bezwaar dat het terrein niet gelukkig gekozen is, meen ik dat het onderhoud der eventueel aan te leggen straten veel zullen kosten, veel meer als op andere gedeelten der stad. Zon ik gaarne zien dat er eenig stamkapitaal aanwezig was, dit be schouw ik niqt als hoofdzaak en zou dit ook wel willen Jaten vervallen in dien er minder huizen in een jaar werden gebouwd. Om al deze redenen kan ik niet met het voorstel van B. on W. medegaan. De heer Dessing: M. (ïe V. Ook ik ben in principe niet tegen den bouw van woningen voor het volks belang, zooals hier bedoeld wordt, maar de opzet is te groot'en de vraag te veel. De ruim 200 woningen, die men wil bouwen, zullen de eerste jaren ik ben dat met den heer Nederhorst eens in geen geval noodig zijn. Bovendien zijn de te bouwen wonin gen ieder in haar soort, Ie duur, want de bouwsommen zijn vrij hoog, daar gelaten nog, dat de plannen de deskundigen zullen dat met mij eens zijn als men huis voor huis nagaat, niet alle aan de bepalingen der bouw verordening zullen voldoen. De 130 woningen aan de coupure in de Nieuwe Gouwe zullen per stuk f 2115 kosten en die achter de Cornelis Ketelstraat zullen op een bedrag van f 1670 per stuk komen. Rekent men daarvoor een rente van 6 °/0 hetgeen nog te weinig is, want men moet 7 °/0 heb ben om de lasten en hot onderhoud te kunnen betalen dan konjt men reeds te kort. Het is maar gemakkelijk een som van f 400.000.— te vragon. Wie wordt de aansprakelijke persoon, wanneer die huizen óf niet naar de waarde worden verhuurd óf na enkele jaren zoozeer vervallen zullen zijn dat gaat met die soort van huizen zoo dat zij hun waarde niet meer kunnen opbrengen? Natuurlijk zal dat de ge meente zijn of goed uitgedrukt de burgerij. Er is echter nog meer. Aan de kleine burgerij, aan de menschon, die met vlijt en onvermoeiden arbeid een, twee, drie, ja soms zelfs meer huizen heb ben oververdiend, wordt op deze ma nier een zware concurrentie aangedaan en daaraan mogen wij als Gemeente raad niet mededoen. Daartoe mag ik mij niet leenen en niet medewerken. Ik heb gezegd de opzet is te groot en de vraag te veel. Geschiedt de bouw der woningen op bescheiden voet, dan zal ik mij niet tegen het verleenen van steun aan „Het Volks belang" vorzetten. Ik stel daarom voor uit het voorstel van B. en W. te doen vervallen watbetrekking heeft op de 130 woningen aan de coupgre in do Nieuwe Gouwe, van de 73 wo ningen achter de Cornelis Ketelstraat slechts 40 stuks te doen bouwen en daarvoor zoo mogelijk een som van f 65.000.toe te staan. De Voorzitter: De heer Dessing stelt bij wijze van amendement voor om uit het voorstel van B. enJfW. te doen vervallen alles wat betrikking heeft op den bouw van huizen aan de Nieuwe Gouwe-coupure, achter de Cor nelis Ketolstraat 40 huizon te doen bouwen en daarvoor een bijdrage te verleenen van ten hoogste f 65000. Het voorstel van den heer Dessing wordt voldoende ondersteund en maakt derhalve een onderwerp van beraad slaging nit. (Wordt vervolgd.) GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormid dag, tusschen 10 en 12 uur zijn aan het bureau van politie alhier inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen 3 sleutels, een schortje, een zeef, éen koralen halsketting, een verband- etui met inhoud, een paar oude rij wielpedalen, een haarpen, een tang, een aanslagbiljet en een ceintuur. Voorts zijn te bevragen Een witte boezelaar bij W. den Boggende, Nieuwehavej^ 253; schort bij v. d. Graaf, Èrasmusstraat 12; por- temoanaie met iuhoud bij Hoogen- doorn, Flaw, singel 88; zilveren bro che bij Polak, "Wijdstraat 43; kiuder- pantoflel bij K. Lubke, Raam 186; bondenpenning bij W. Tuinman, Boe lekade 213; damestasehje bij H. Brink man, Looierspoortje; ceintuur bij A. Stalenburg, Veerstraat 5; double ket ting bij P. Rietkerk, Markt 11; vrou wenzak met inhoud bij Zwanenburg, Niouwehaven 19; portemonnaie m. in houd bij Zorg, Erasmusstraat 8; zil veren broche bij de Zeeuw, Gouwe 79; boek bij Oudijk, Kleiwegstraat 14; ga veren armband bij Bantziuger, Markt, 18; wandelstok bij A. Verweij Nieu- wehaven 17; medaillon bij J. de Bruin 3e Kade 54g; mondorgel bij Hamer slag, Naaierstraat 28; hoed bij Schoo- neveld Boelekade 51; nikkelen pen ning bij D. de Jong Gouwe 102; jon ge haan bij J. de Jong, Peperstraat 32; rijwielpomp bij M' v. d. Laan, Nieuwehaven 215; schort bij M. Nij- karnp Nieuwehaven 36; heerenrijwiei bij H. Akkerman, P.C. Bothstraat 78; zilveren armband bij P. de Bruin, Wijdepoort 20; damesparapluie bij Dortland, Tuinstraat; ceintuur bij Scheers, P.C. Bothstraat 42; zilveren balletje bij v. d. Pol, Fluweelensingel, parapluie bij Keizer, Turfmarkt hoek L. Dwarsstraat, rodicule bij T. Bos, Peperstraat; 14. C. Kerkboekje bij D. A. Muider, Groenendaal 58; re kenboek bij C. Boef, Kattensingel 84; vulpenhouder bij Baas, Kattensingel 72; Zweep bij T. Woudenberg, Hee- ronstraat, R. O. kerkboekje bij Hoo- gendijk, Kattensingel; zilveren arm band bij J. Vergeer, Raam 154; ro zenkrans bij mej. C. Muis, Spóorstr. zilverenbroche bij Mej. Edauw, Blee- kerssingel 28; ring bij Wulffraat. Nieuwemarkt 25; dames handschoen bij J. J. M. de Jong, A. de Vischmarkt 64; ladder J. van Elk, Boomgaard straat 18; redicule met inhoud bij A. de Jong, Kleiweg 4; portemonnaie m. inhoud bijA. J. Kouwenberg, Gouwe 94; bril in doos bij C. Duits, Tuin straat 49; witte haarstrik bij J. v. d. Berg, Corn. Ketelstraat 37; zilve ren broche bij A. Burggraaf, Gr. v. Bloisstraat 19; krunsje bij van Ileu- veln, Markt; beursje bij A. Nieuw- land Bogen 39: broche bij G. Wou denberg Willens 28a; ceintuur bij G. J. v. Velzen, Gouwe 8; passer bij D. de Wil, Boomgaardstraat 19; in signe A.N.W.B. bij J. Meier, Eras musstraat 5; schaartje bij J. van der Weijden, Karnemelksloot 64; spoor mandje met inhoud bij Brink Boele kade 181; knipmes bij A. Koemans, L. Tiende weg 13; dainespbrtemonnate m. inhoud bij Dauvillier Zeugstraat 34; medaillon bij H. v. Wijk, llaag- ésche poortje 70; zilveren insigne bij L. Jongeneel, Raam 101; ceintuur bij Spruijt, Raam 360; groen beursje rn. inhoud bij Scholten, Keizerstraat 19; zakdoek bij Baas, Kattensingel 72; blauwe kraag bij J. v. Velzen, Gou we 8; portemonnaie met inhoud bij M. Annaars, Jaagpad 33; hondenpenning bij J. W. v. Loon, Keizerstraat 45; duimstok bij v. Veen, Groeneweg 62; schort bij A. Rietveld, Vrouwensteeg 26; bankbiljet bij C. de Jong, Prins Hendrikstraat; grasmaaiershamer bij Bik Keizerstraat 54; bloedkoralen armband bij P. Stoppelenburg, Café houder, Stolwijk kaasboer bij J. de Jong, Baanstraat 44; .damespor* temonnaie m. inhoud bij H. de Leeow 3e Kade 54e; gummi-mantel bij S. v. Dantzig, Markt 43; koperen wagen- moer bij H. v. d. Zaan, Baanstraat 25; zilveren broche bij v. Driesten, Turfmarkt 60; schaartje bij Baas, Kattensingel 72; kinderportemounaie m. inhoud bij L. Mimpe, Kuiperstraat 5; bos sleutels bijM. v. d. Vlist, Pr. Hondrikstraat 100; kinder armband bij J. Verhart, Nieuwsteeg 6; rozen krans bij C. A. Jaspers, Zeugstraat 44; koralen armbandje bij Gretser, Moordr. Verlaat; rozenkrans bij mej. (Uittenbogaard, Naaierstraat 3; porte monnaie bij Boelhouwer, Karnemelk sloot 35; pak touw bij W. Bloemon- daal, Turfmarkt 18; rozenkrans en een daraesportemonnaie bij II. J de Beun, Karnemelksloot 34; 8 portret jes bij C. Wiezer, Wilhelminastra» 70; een zakdoek met boodschapp» bij Weil, Punt 1; rijtuigkussen bij Knox en Dortland, Turfmarkt 28 zakmesje bij M. de Jiruin, Oostbaven 70; kinder armband jo bij A. Zand- voort, Wijdstraat 23; zilveren ann- band bij M. Zeverboom, Boelekade 145; schooltasch m. inhoud bij M. v. d. Draai, Gouwe 212; knop v. een hoedenspeld bij J. M. Kulik, Nieuwe haven 39; rozenkrans in étui bij van Vliet, Markt; 14. K. vragenboekje bjj A. Stolwijk, Nieuwehaven 101; ril- veren armband bij J. Smient, Pepef stmat 15; duimstok, bij L. Kaptete. Vischsteeg 11; blokschaaf bij Ko ning», Jaagpad 23; kinderparapluie bij C. v. Velzen, Gouwe 8. Gouda 3 September 1913. De Commissaris van Politie, BERTHEOX. GOUDA, 5 September 1913. Art. 369 Invaliditeitswet. Het aantal zeventigjarigen dat in de termen valt om volgen art. 369 der Invaliditeitswet vanaf 3 Dec. a s. een pensioen te ontvangen van f2.— per week, zal naar wij vernamen voor Gouda het aantal 600 zeer nabij komen, terwijl ook ongeveer een zelfde aantal gegadigden zullen opkomen uit de ver schillende gemeenten, behoorend tot het, in verband hiermede ingestelde district Gouda. 2° Toelatingsexamen Gymnasium. Voor Toelatingsexamen voor het Gymnasium hadden zich aange meld 2 eandidaten voor de 6e, en 2 n r klasso- 1 cand. voor de 4° trok zich terug. Hiervan werden toegelaten tot de 6° kl. A., L. J. M. Oonincx. Afgewezen werden 1 cand. voor de 6« kl. en 1 cand. voor de 4P klasse. Leening Gemeente Gouda. Door de gemeente Gouda wordt uiterlijk op 1 October 1913 eene geld- leening aangegaan tot een nominaal bedrag van f300000.tegen een jaarlijksche rente, van 4"/2 Ter voldoening van rente en aflos sing worden, zooals reeds eerder ge meld, aangewezen, de gewone inkom sten wegons de eigendommen en be lastingen der gemeente, waarvan het bedrag ieder jaar op den staat van begrooting zal worden gebracht. Voor het bedrag der leening worden obligatiën aan toonder uitgegeven van van flOOO.— ieder, met halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 April en 1 October. r Bij loting worden in'de maand Juli ter aflossing op 1 October d.a.v. aan gewezen in het jaar 1914 ten minste twee obligaties, in de jaren 1915 tot en met 1935 ten minste twaalf obli gaties, in het jaar 1936 ten minste tien obligaties, in do jaren 1937,1938 ten minste acht obligaties, in het jaar 1940 ten minste zes obligaties, en zoo noodig na het jaar 1940 jaarlijks ten minste twee obligaties, met dien ver stande, dat de gemeente bevoegd blijft door meerde aflossing do. geldleenlng eerder af te betalen. Bij gehoelo Hflossing in eenig jaar van het restant der leoning wordt zulks ten minste drie msanden te voren bekend gemaakt. De inschrijving op deze leening is, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, opengesteld tot den koers van 100pCt. op Dinsdag 9 September 1913, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur te Gouda bij den Ueraoente-ontvanger, te ^Amsterdam bij de Kas-Voreeniging te 's Graven hage bij de heeren Oppenheim Van Till alwaar prospectussen en inschrij vingsbiljetten verkrijgbaar zijn. Wegens do niet tijdige ontvangst van do beurs kan de lijst heden niet worden opgonomen. Door de firma A. Slegt, brood bakkerij, Nieuwe Haven 31 alhier is, zooals uit de in dit blad geplaatste advertentie blijkt, in haar bedrijf een electrische kneedmachine geplaatst van de firma Herbst en Co., model 1913, welke voorzien is van de laatste tech nische verbeteringen. Wij vestigen hierop do aandacht, wijl ongotwijfeld hiermede een hygiënischer behandeling van het deeg in de brood bakkerij wordt verkregen. Do Staatscrt. no. 208 bevat de sta tuten van de Naaml. Vennootschap Beschuit-, Koek- en Suikerwerken- fabrieken „de Eiorenkorf', voorheen Gebroeders Dercksen, te Gouda. Doel de vervaardiging van en de handel in beschuit, koek, banket en snikerwer- *kon en daarmede verwante artikelen en benoodigheden in den ruimsten zin der woords. Duurtot 31 December 1962. Kapitaalf 150,000, verdeeld in aandeden van f 1000, waarvan 70 ge plaatst en volgestort door inbreng van een huis met bakkerij en erf aan de Westhaven te Gouda en van een be schuit-, koek- en drupsfabriek met wo ningen, pakhuizen, erven en grond, zoomede diverse daartoe door aarden bestemming behoorer.de machinerieën werktuigen en gereedschappen aan en achter de Karnemelksloot te Gouda. De vennootschap wordt bestuurd dooi oen of twee directeuren, al of niet onder toezicht van ten hoogste vijf en ten minste twee commissarissen. Voor de eerste maal zijn tot directeuren be noemd de heer W. J. Dercksen Sr. en mevr. N. Hornis, weduwe van den heer H. M. Dercksen, beiden te Gouda. Een bijzondere etalage. Door do N.V. Hillen's Sigarenfabriek is onder haar 42 filiaalhouders een etalage-wedstrijd uitgeschreven, welke beoogt een reclame voor het merk „Roodkapje". Aan dezen wedstrijd wordt ook deel genomen door den filiaalhouder hier ter stede, den heer H. J. de Koogel, Kleiweg 4. Deze hoeft zich voor dezen wedstrijd veel moeite gegeven om met iets voor den dag te komen dat bij zonder de aandacht zou trekken. Wij, bevoorrechten, die zijn etalage hebben aanschouwd voor ze voor het publiek werd geopend, meenen dat het Goud- sche filiaal daarin zeker is geslaagd. De etalage doet zien de oude Klei wegpoort zooals de veste Gouda die bezat. Bij de beschouwing daarvan denken wij ons in dat de stad Gouda zich aan een zijde niet verder uit strekte dan tot het eind van den Kleiweg, waar de Singelgracht de toegang tot de wallen der stad afsloot. Daar stond de poort, die thans, in oen verkleinde getrouwe nabootsing naar oude prenten, in de etalage is te zien. Men ziet de Singelgracht, waarover een ophaalbrug is geslagen, welk aan de buitenzijde voorzien is van een groot monumentaal hek, op welks steenen pilaren de leeuwen zijn geplaatst, welke historische stukken thans prijken aan den ingang van het Van Bergen-IJzen- doorn park. Deze ophaalbrug geeft toegang tot de breeae poort, welke met zijn vier torens een forschen in druk maakt. Dit poortgebouw nu, ver vaardigd van zwaar papier, óp een houten raamwerk bevestigd, is geheel bezet met sigarenpuntjes van 't merk „Roodkapje". Er zijn daarvoor gebe zigd naar ons werd verzekerd meer dan 50.000 stuks, zoodat er heel wat sigaren moeten zijn geleverd eer dit belangrijke quantum bijeen was. Vanavond wordt deze etalage ge opend en zal het licht door de ruiten van het poortgebouw schijnen, waar door deze bijzondere reclame nog meer de aan'dacht zal trekken. BOSKOOP. Vergadering van den Gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 2 Sept. 1913, des namiddags half drie Voorzitter: de Burgemeester. Na opening der Vergadering stelt de Voorzitter aan de orde de beëedi- ging van de nieuw gekozen raadsle den de Ileeren C. B. Lünnemann, J. Jonge jan, P. Loef Az. en C. J. van den Broek. Nadat deze Heeren ter vergadering zijn binnengeleid, worden door hen in handen van den Voorzitter de door de Gomeontewet vereischte deden afge legd. De Voorzitter wenscht genoemde Heeren geluk met het vertrouwen door do kiezers in hen gesteld on hoopt dat het hen gegeven moge zijn om vele jaren de belangen der ge meente naar hun boste kennis te hel pen bevorderen. Vervolgens worden voorgelezen de notulen der vorige zitting, welke on veranderd worden vastgesteld. Daarna is aan de orde de benoe ming van 2 wethouders tengevolge do periodieke aftreding als raadsle den der Heeren O. B. Lünnemann en J. Jongejan. Uit de gehouden stem ming blijkt dat zijn uitgebraeht op de Heeren C. B. .Lünnemann, J. Jonge man, P. A. Ottolander, H. v. d. Tak en J. van Golderen, resp. 7, 7, 2 2 en 1 «tem, zoodat zijn herkozen als Wethouder de Heeren C. B. Lünne mann en J. Jongejan. De Voorzitter feliciteert genoemde Heeren met hunne herbenoemiug en hoopt, dat zij nog tal van jaren hun ne beste krachten aan de belangen der gemeente mogen wijden en spreekt don wensch uit dat de aangename verhouding in hot College van Bur gemeester en Wethouders bevestigd blijve. Genoemde Heeren bodanken den voorzitter voor de hun toegespro ken woorden en den Raad voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Verder stelt de Voorzitter aan de orde de benoeming van 3 leden in de Commissie van Bijstand in het be heer der Gemeentebedrijven tengevol ge deJttieriodieke ultreding der Hee ren P. Ottolander, E. Guldemond en H. van der Tak. Uit de gehouden stemming blijkt dat zijn uitgebracht op den Heer Ottolander 10, van der Tak 8, Guldemond 10, J. van Gel deren 1 en P. Loef Az. 1 stem, zoo dat zijn herkozen de hoeren 1' .A. Ottolander, E. Guldemond, en H. van der Tak, welke Heeren desgevraagd verklaren hunne benoeming aan te nemen, waarna zij door den Voorzit ter met hunne herbenoeming worden gelukgewenscht. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden adres van de Commissie der Groote Rozententoonstelling, hou dende verzoek om het water uit de bronwaterIei<Jing voor en tijdens de tentoonstelling gratis beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, welk voorstel met al- gemeene stemmen wordt aangenomen. Daarna wordt voorgelezen het rap port der Commissie voor het nazien der rekeningen 1912 en begrootingen 1914, waaruit blijkt dat deze Commis sie heeft onderzocht en in orde be vonden de gemeente-rekening en de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur en derhalve voorstelt: 1. tot voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1912 tot een bedrag in gewone ontvangsten van f 82382,68; buitengewone ontvangsten f 296010.11, totaal f 378392.79, en in gewone uitgaven f 73265.1054 buiten gewone uitgaven f 293571.02, totaal f 366836.12)4welk voorstel met al- gemeene stemmen wordt aangenomen. Ingevolge de gemeentewet hebben de Wethouders zich bij het nemen van dit besluit van medestemming onthou den. 2. tot vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag in ontvangsten van f 5812;56)4 en in uitgaaf van f 5602.08)4 J niet algemeen© stemmen wordt dit voorstel Vervolgens wordt aangeboden de begrootingen voor 1914 der gemeente, gasfabriek, waterleiding en Burger tijk Armbestuur, welke ter fine van rapport wordeu gesteld in handen van de Commissie. Ten slotte wordt vast gesteld een besluit tot wijziging der gomeente-bcgrooting dienst 1913. Niets meer te behandelen zijnde, vraagt de Voorzitter wie der Heeren alsnog het woord verlangt. De Heer Ottolander zegt te hebbeu verwacht dat de Voorzitter bij de in stallatie van de nieuwe leden een woord van dank zou hebben gespro ken aan het niet-herkozen lid, den heer Endtz. De Heer Endtz heefteen woord van dank verdiend voor de lofwaardige wijze, waarop hij gedu rende 12 jaren het lidmaatschap van den Raad heeft vervuld. De reilen echter waarom de heer Endtz als raadslid is gevallen, is niet gelegen in zijne ongeschiktheid als zoodanig, maar tengevolge van partijpolitiek. Verder zegt spr. van oordeel te zijn dat een hoofd van de gemeente, zich buiten de politiek moet weten te houdon; de Voorzitter heeft echter getoond zich «iet in deze te kunnen stellen boven de partijen. Het lid maatschap van den Raad is tegen woordig geen begeerde onderschei ding meer waar in het minst niet ge let wordt op bekwaamheid als zooda nig maar kerkelijke kleur alleen den doorslag geeft. De Voorzitter zegt dat hij nog slechts 1J4 jaar in de gemeente is, maar persoonlijk onderschrijft de woorden van den Heer Ottolander wat betreft de verdiensten van den Heer Endtz als raadslid. De Heer Lünnemann protesteert te gen de woerden van den Heer Otto lander, waar deze spreekt van partij politiek. De heer Guldemond zegt met ver bazing te hebben kennis genomen van den heftige» aanval van den Heer Ottolander, sprokor is dat van hem niet gewoon. j Nude heer Ottolander kllèeii wordt gelet op kerkelijke kleur, wil spreker wijzen op hetgeen 5 jaren ge leden ie geschied toen een candidaat werd aanbevolen, omdat hij reeds zijn sporen als raadslid had verdiend, ter wijl nu de zetel van ditzelfde lid werd opgeoischt voor iemand, wiens geschiktheid als zoodanig nog niet be kend is. Spr. zegt dat de partij, waartoe de lieer Ottolander behoeft, door hare onvoorzichtigheid zelf de schuld is, dat de verkiezing zoo is uitgevallen. Wanneer hier gesproken wordt over kleine partijpolitiek, dan vestigt spr. de aandacht op hetgeen do laatste weken hier in de gemeente is voorge vallen. De Voorzitter zegt dat dit onder werp nu genoeg is besproken en sluit de vergadering. Overtreding Loterijwct. De Hooge Raad behandelde Dins dag het cassatieberoep van II. G. de J., 4G jaar, directeur van het bijkan toor Rotterdam van de Obligatie-Mij. Het Wilte Kruis, gevestigd te Gra venhage, door lien kantonrechter en »le rechtbank te Rotterdam veroor deeld tot duizend gulden boote sub sidiair vijftig dagen hechtenis, we gens het in zijn kantoor aan den Bergweg te Rotterdam ter uitdeeling in voorraad en afgeleverd hebben in Mei 1912 van aandeelen in een loterij (Witte Kruis-loten), tot het aanleggen en houden waarvan niet de bij de wet vereischte toestemming was ver leend. Mr. del C'astilho Salomons, advo caat te 'b Gravenhage, ontwikkelde drie eassatiemiddelen. In de eerste plaats zou door de rechtbank ten onrechte het ten laste gelegde zijn ge- qualificeerd als één voortgezette han deling. Er zou hier sprake kunnen zijn eerstens van voortgezette hande lingen ten opzichte van het in voor raad hofeben en verder van meer an dere voortgezette handelingen ten aan zien van het afleveren, maar aan één voortgezette handeling ten aanzien van het in voorraad hebben en bot afleveren te zamen kon volgens plei ter hier niet gedacht worden, omdat in voorraad hebben en afleveren twee ongelijksoortige begrippen zijn. In de tweede plaats zou de recht bank zich aan wetschending hebben schuldig gemaakt door het hij de dag vaarding ten laste gelegde bewezen te verklaren, o.a. doordat het „niet verplichtend" was de f 10, welke den koopprijs van een aandeel in de be weerde loterij uitmaakte, vol te stor ten, terwijl de Maatschappij bij niet- volstorting tot teruggave der betaal de f 3.50 niet was gehouden. Pleiter merkte o n. op dat het niet- terugbetalen van die f 3.50 moet be schouwd worden als een boete-beding. Ten slotte zou de rechtbank heb ben verzuimd te onderzoeken of de premie-leening welke het hier zou gelden voldeed aan het vereischte, door de wet gesteld en zou zij dus daaromtrent geen motiveering h'ebben gegeven. Advocaat-generaal inr. Hangest ba ron d'Ivoy zal 15 September conclu sie nemen. N. Ct. Donker Soerabaja. De beruchtste buurt van „darkest Soerabaja" is kampong Doekoe. Daar wordt het meest gevochten, geschoven, gedobbeld, gesloten enz. Legio is het "StnrtaL vjm aldaar reeds door de politie ontdekteetandostieoe bordoelen, speel huizen enJWumkitten. Deze philan- thropiachjpimcbtingen rijzen als pad- den«AaeU|i uit den grond. Nauwelijks is hq^/dèr-qjolitie gelukt een geheim bordeel of dobbelhuis te ontdekken èn te sluiten of binnen enkele dagen is daarvoor in de plaats een half dozijn andere dergelijke inrichtingen geko men. Het is reeds jaren zoo geweest en het zal wel altijd zoo blijven. De politie is niet in staat hieraan een einde te maken z\j is onmachtig tegenover 't schurkengebroed in dien kampong, klaagt het Soer. Hbld. Wanneer men geregeld inzage kon krijgen van het politie-rappoit van de Chineesche wijk, zou men om den anderen dag kunnen lezen van een, door de politie ontdekt clandestien dobbelhuis of bordeel. Zoo werden in deze week in kam pong Doekoe niet minder dan vijf clandestiene bordeelen en tweo dito dobbelhuizen gesloten. Do juffers van plezier zijn nu eenmaal, evenals dob belaars, van een onuitvoerbaar ras. Er is volgens enkele politiemannen maar 'n middel om aan de ongerechtig heden in dien beruchten kampong voor goed paal en perk te stellen. De brand weer beBproeie dezen kampong rijke lijk met do een of andere zeer brand bare vloeistof, bv. petroleum of gaso line en steke daarna de kampcy^g aan de vier hoeken in brand. Een ring van politie-agenten getrokken om den kam pong zorgo er voor dat geen sterve ling uit de brandende massa kan ont komen. Als dat misschien iotwat overdreven niet afdoendo helpt, dan weten we het ook niet. Moordaanslag. Gisteronavond hoeft or ten huize van den heer II. S., drogist te IJmuiden, een moordaanslag plaats gehad. Do eigenariJt van hot zeiljacht Johanna, die reeds langen tijd met zijn jacht te IJmuiden vertoeft, do heer B., hooft op de 16-jarige dochter van den heer S., tijdens diens afwezigheid, in de binnenkamer van diens woning twee revolverschoten gelost, waardoor het meisje doodelijk getroffen word. Daar na schoot de dader aich drie kogels in het achterhoofd, waardoor hij zoer ernstig, doch niet direct doodelyk word gewond. Sinds eenigen tijd bestond er zekere vorstandhouding tusschen den dader, een man van ongeveer 40 jaar, weduw naar en van zijn tweede vrouw go- scheiden, en het jonge meisje, dat hom meermalen op zijn jacht bozocht. 1(N.R.Crt.) Bij het grensstation Nieuweschans is Woensdagavond oen Duitscher aange komen, die te Groningen twee koffers en 198 mark had ontvreemd. Toen hij te Nieuweschans de bagage in ont vangst wilde nomen, bemerkte hij on raad en wilde ontvluchten. Hij werd echter spoedig gegrepen door de politie. De Duitscher zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. (N.R.Crt.) Men seint uit Brussel aan de N. li. CLj De politie heeft vannacht een zekeren Fischer, een man van Duitsche afkomst, zijn vrouw en zijn dochter en een neger Vrijdag bijge naamd, gevangen genomen wegens hot maken en uitgeven van valsdhe Holland8che bankbiljetten van f 5 (8 stuks*. Zij hebben een Bekentenis of gelegd. Geloofd wordt dat zij in Holland veel van dat valsche geld in omloop gobraoht hebben. Nadat de stoomboot Oude Maas Woensdagavond haar passagiers te Oud-Beierland aan wal gezet had, moest zij weder teragkeeren, om een noodzakelijke herstelling te ondergaan. Tegenover Hpijkenisse, althans in de onmiddellijke nabijheid van deze plaats, kwam zij in botsing met een kleinere stoomboot, waardoor de laat je zonk en drie opvarenden ver dronken. De Oude Maas had den „goeden" wal. Zij heeft zelfs nog door fluiten op het gevaar gewezen, doch op de andere boot scheen men niets daar van gemerkt te hebben. Daardp wa ren visgohere, die, na afloop van de vischvangst, een pleizïertocht naar Oostvoorne hadden ondernomen en nu terugkeerden. De plaats, waar de boot gezonken is, moet eveneens aanduiden dat de aanvaring niet aan de Oude Maas te wijten is. Natuurlijk werden na de aanvaring alle pogingen in 't werk gesteld om nog te redden waf te redden was. Een der geredden scheen een slag met de schroef van de Oude Maas gehad te hebben. Hij was nl. eenigszius, hoewel gelukkig niet ernstig, gewond. N.R.Ct. Op den Hilversumschon weg, even voorbij den overweg, op het einde der Brinklaan te Bussnm, reed, naar hefc Hbl. meldt, Woensdagavond te 8 uur de heer A. G. M. Richard, bo#nkwee- ker te Naarden, met zijn doéhter per fiets, toen zij door een auto van den heer Tetterode te Hilversum aangere den werden. De heer Richard bekwam een paar ernstige hoofdwonden, ter wijl zijn dochter met gebroken been werd opgenomen. Volgens den chauf feur wilden de heer R. en zijn dochter, die wel aan den goeden kant van den weg reden, op het laatste oogenblik nog oversteken. De heer Tetterode reed onmiddellijk naar het dorp om oen dokter te halen terwijl de gewonden door de goede zorgen van de familie Verbeek, die mot een rijtuig passeerde dadelijk ver voerd werden. De fabrieksbrand te Deventer. Woensdagavond is de stoomstoon- fabriek De Vooruitgang", directeur de J. II. Kolkert Wzn., gelogon aan den linker IJseloover gemeente Voorst, ongeveer tweo uur ten noorden dor stad, afgebrand. De vuurgloed was uren in den om trek waar te nemen. De brand iB ontstaan in oen der droogkamers en breidde zich woldra zoo uit, dat er aan blnsschen niet te denken viel. Twee later aangevoerde dorpsspruiten uit Terwolde en Nijbrook vermochten niets. Toen om half twee dos nachts het vuur bedaarde, bleek dat alleen een paar ovens en belendende gebouwen en een hooiberg gespaard waron. Overi gens is het geheele fabriekscomplex vernield. Het bedrijf kan slechts zeer beperkt worden voortgezet. Verzekering dekt de schade, die thans nog niet bij duizenden is te be naderen. Door hot vuur brak al spoodig de transportkabol van don eleotrischon luchtspoorweg voor hot vervoer van klei, die eenige kilometers het land ingaat. Do kabel kwam ovor oon twee tal wagons te liggen er worden tijdig maatregelen gonomon om te waken voor de veiligheid van hot publiek, dat in grooter. gotalo naar don brand toe stroomde. De afgebrande fabriok was een der modernst ingerichte, zoo niet domo- dernsto uit ons land. De oorzaak is nog onbekond. van het Koninklijk Metoriologisch' Instituut te DE BILDT. Hoogsto barometerstand 773.7 te Lorwick, laagste stand 761.0 te Scilly. Verwachting tot don volgenden dag Zwakke tot matige oostelijke tot noordelijke wind betrokkon tot half bewolkt, woitïig of geen regon ovor- dag iets koolpr. REEUWliK. OVERLEDEN: J. H. Stouthart 19 jaar. HAASTRECHT. Over do maand AugugtuB 1913. GEBORENCornelis, ouders G. Slingorland en M. Slappendel. Ge rard, ouders J. Verboom en P. Goed hart. Wilholmina Elisabeth, ondors C. Oskam en C. van RpgBum. GEHUWDG. Dutmar oud 28 j. on G. Steehouwer oud 21 j. beiden te Haastrecht. OVERLEDENMarija van Vliet oud 79 j., wed. van II. Oskam. Willem Blanken oud 49 j., echtg. yan M. Harskamp. Over de maand Augustus 1913. GEBOREN Hoiltjo, ouders W. den Boer en G. M. Slingerland. Gerarda Cornelia Petronella, ouders M. do Jong on L. de Korte. Jacoba, ouders Verwaal en A. Spinhoven.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2