üemisaisons Regenjassen AMERICAN éi 3 ct. UIT lij niliMrieid WOONHUIZEN I Itocrcn jongens! Brandkasten en Kluisdeuren Er is slechts één echt „OdoP. Opening Najaarssaison Zachte Zeep, Zeeppoeders Brandstoffen voor de Zeepfabricage. Tentoonstelling 1913. Plateelhakkerij „Z UID - H 0 L L A N D" INZENDING AARDEWERK. 'S Markt 10 Gouda. Mij, TITAN, Postbus No, 9 GOUDA. Mii. TITAK, Postbus No. 9 GOUDA. ZONDAG A. LATENSTEIN, Eau de Cologne 4711 4 Paarden, Goudsche Siroopfabriek Bezoekt Stand No. 40 W. J.VAN ZANEN, Fotograaf, OostHaven 20. FOTOGKAFIËN in elke uitvoering. Dames-en Kinderhoeden T. P. VIRULY Co., WAARHEEN 7 September Openbare Verkooping Verkooping POLAK Co. Firma C. LOLTIENS, I g''viihttdm!l! Buitenlandseli Nieuws. Brieven uit de Hofstad. Advertentiën. het mondwater in flacons als hier afgebeeld Er is geen echt ©dol-Tamlpoeder Er is geen echt ©dol-Tandpasta Najaars- en Wintersaison E». GEE. VAN DAMTZIG. De Stoomzeepziedery »>©E HAMEB' GOEDHOOPE WINKEL. ZfcTo. 2. munten nit door chique pasvorm nieuwste stoffen en soliede afwerking. met Kurkmondstuk onschadelijk voor de gezondheid. GESLOTEN zijn. Westhaven 31. TE G©t'DI, Notaris J. KOEMAN, GOUDA. Heeft voorradig ANTON COOPS, op Dinsdag 9 September 1913 Tentoonstelling Gouda 1913. Bezoekt STAMP *2. Kantoor Gouwe 61 - Electrotechnisch Bureau. jpf" Belangrijke inzending voor iedereen, ■m Vraagt onze Bind-, Pak- en Naaitouw, Koord, Schoen-, Zeil-, Visschcrs-, Kolf-, Machine Zak- stopgarens enz. I maatschappij voor Kosthuizen. I Zeer soliede H. J. VAN DFR VALK, Bezoekt STAND 14. Tentoonstelling 1913. Griekenland begrijpt wel dat hel niet aangaat om die Bnlgaarsche streken aan haar lot over te laten. De Griek- sche bewoners zijn grootendeels ver trokken, zoodat de streek hoofdzakelgk is bevolkt door Turken en Balgaren. Wanneer nu de Grieken zich terug trekken, zoodat er geen autoriteit blijft om de ord.e te handhaven, dan kan men er van verzekerd zijn, dat woeste tooneelen te wachten zijn, of dat Tur kije ook hier bezetting brengt, wat op den duur van zelf meebrengt, dat de eischen van Turkije nog grooter wor den. Toezicht is dus noodig, doch Grie kenland eischt thans een opdracht, ook hierom, dat het dan van Bulgarije vergoeding kan vragen voor de ge maakte kosten, Griekenland heeft zijn demobilisatie stop gezet. Nog altoos heeft Turkije de bepalingen van den Londenschen vrede niet geratificeerd. Vooral om trent de kwestie van de F.goït-ehe eilanden toont de Porte zich niet toe gevend. Wel heeft Griekenland mach tige beschermers, doch de Porte staat ook niet alleen. De-Fransche minister president Barthou heeft in een inter view met een vertegenwoordiger van do „Corriere della Sera" een uitlegging gegeven aan een onderlinge afspraak tusschen Turkije en Italië, die ieder weldenkend mensch zal afkeuren. Toen de Italiaansch-Turksche oorlog geëin digd was, heeft Italië aan de Porte beloofd, dat zoodra Turkije de bepa lingen van het verdrag van Ouchy was nagekomen, Italië direct de eilan den in de Egeïsche zee, die het tijdens den oorlog had bezet, aan de Porte zou teruggeven. De Fransche minister president maakte echter van deze over eenkomst, dat de eilanden zouden worden overgedragen aan Europa, dat er dan over beschikken zou. Natuurlijk zou Frankrijk, dat zich als een bijzon dere beschermer van Griekenland doet kennen, al zijn best doen, die eilanden aan Griekenland te doen toewijzen. Italië is daar echter waarschijnlijk niet voor te vinden. De „Stampa een Turijnsch blad, laat reeds doorscheme ren, wat het vreest van een zoodanige vergrooting van den invloed van Grie kenland. Het blad zegt, dat Italië zich niet zal leonen om het Turksche onder pand aan Europa in handen te spelen. De eilanden zullen aan Turkije komen en indien Frankryk daarna aandringt op bijeenroeping van een internatio nale conferentie, teneinde de eilanden aan Turkije te ontnemen, om ze cadeau te doen aan Griekenland, dat op alle mogelijke manieren een zeemogend- hoia moet worden om Frankryk te helpen in zijn anti-Italiaansche bedoe lingen, dan zullen, zoo gaat het blad voort, de mogendheden daarover moe- ten beslissen. m^M,, rin-nrmrr"^ Nier- en Blaaskwalen. Velen hebben verschrikkelijke kwel lingen doorstaan tengevolge van nier en blaaskwalen, waarvan zij geen hin der zouden gehad hebben, wanneer mj de waarschuwende eerste verschijn selen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pijn in den rug, pijnlijke ledematen, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid ge voel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, nrinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwingen, dat nw nieren haar werk niet behoorlijk verrichten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiver heden uit het bloed. En als deze ver giften want het zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen onge twijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als niersteen (nier- koliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, isohias, uremie (urinezuurvergiftiging). Het heeft geen doel om de plaatse lijke verschijnselen te behandelen. Werkt onmiddellijk in op do oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke reohtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, ver sterken en genezen. Zij hergeven aan de nieren haar oude kracht en gezond heid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. 49 Te Gouda verkrijgb. bij de hh. S. van Loon, v.h. Wolff Co., Westhaven 11, en Ant. Coops, Wijdstr. 29. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 4 f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt gij h Jff de echte Foster's jsjjrafcs Rugpjjn Nieren Pil- /SjjÊmgK len, weigert elke ^CsJysjlgjSk doos, die niet voor- zien is van neven- staand handelsmerk. China. Er eyn thans in Nanking drie ver schillende troepenmachten, die tot de regeeringspartij kannen worden ge rekend. Naar luid van berichten uit Sjanghai zou er tusschen de drie bevel hebbers reeds verschil van meening zijn ontstaan. In de straten van Nan king zyn drie Japanners non-com battanten vermoord. Het plunderen zoo van regee- r inga troepen als van de opstandelingen in Nanking moet, naar aan de N. R. Crt. wordt gemeld, bar geweest zijn. Düitschland. Een daad van een waanzinnige. In een aanval van waanzin stichtte Donderdagnacht de hoofdonderwijzer Wagner uit Degerloch (een dorpje in Wurtemberg bij Stuttgart) hier op vier plaatsen brand. Toen men poogde hem te arresteeren schoot hij acht der hem vervolgende personen dood en wondde hij er tien. Hij vluchtte in een stal waar de vervolgers hem zoo toetakel den, dat aan zijn behoud wordt ge twijfeld. Wagner had 250 patronen bij zich Uit Degeloch vernam het „Hbld.u nog nader t Gistermorgen werd de woning van Wagner door de justitie geopend, en bleek het dat hij, voordat hij zich naar Mühlhausen begaf, zijn vrouw en zijn vier kinderen had omgebrachtde trrouw werd met doorgesneden keel gevonden, de kinderen waren doodge stoken. In Mühlhausen was Wagner langer dan tien jaren als onderwijzer werk zaam geweest. Voor vier weken bracht hij zijn kinderen daar by zijn schoon ouders. Gisternacht kwam nij onver wacht terug. Tegen 12 uur zagen de buren van het schoolgebouw een schuur in brand staan. Toen zij naar de oorzaak daar van wilden kijken, werden zij beant woord met schoten. Een der buren viel dood neer. Wagner begaf zich toen naar een andere plaats, waar hij een groote schuur in brand stak. Een burger, die het raam opende en Wagner naar de oorzaak van den brand vroeg, kreeg een schot, waardoor hij dood neerviel. Bij de vijfde brandstichting werd Wagner aangehouden. Hij had twee groote legerrovolvers in de hand, waaruit hij in den blinde schoot. In het geheel heeft hij zeven burgers en een elfjarig meisje doodgeschoten, en en elf personen gekwetst, van wie ver schillende ernstig. Tot de gekwetsten behooren een politieagent en een nacht wacht. Eindelijk gelukte het den gewonden politieagent, met de hulp van een werkman Wagner's revolver te grijpen. De toegesnelde menschen mishandel den Wagner ernstig. De branden wer den door de ter hulp gesnelde troepen gebluscht. CXCII. Ai hebben de kranten reeds uit voerig* verslag gedaan van de plechtige inwijding van het Vredespaleis, toch zou het naar onze meening een tekort koming zijn indien wij in onze brieven uit de hofstad dit belangrijke feit on besproken lieten. Wie tot de bevoorrechten heeft be hoord, die in de groote rechtzaal de beide redevoeringen mocht aanhooren waarmede de overdracht van het paleis geschiedde, zal er zich tot aan zijn stervensstonde op kunnen beroepen en beroemen dat hij een historisch moment heeft meegemaakt. Of dat moment in de toekomst zal blijken het begin te zijn van een nieuwe aera in de wereld geschiedenis Wij willen steeds opti mistisch zijn en desnoods idealistisch maar dat geloof wil er niet in. Trou wens, dat is een eisch die aan het Vredespaleis zou gesteld worden, zon der recht en reden. Het is om, tot een juiste waardeering van het nieuwe gebouw aan den Ouden Scheveningschen weg te geraken, zeer noodig goed uiteen te zetten wat het Saleis bedoelt te zijn. Het is niet anders an een bureau, een centrale post, een rechtbank, waarvoor de mogend heden vrijwillig kunnen verschijnen wanneer zij het onderling niet eens zijn. Vrijwillig, op dit woord moet de nadruk. Helaas vrijwillig, want tot een verplichting is het nog steeds niet gekomen. Indien het daartoe mocht komen zou de beteekenis van het vre despaleis zeer veel grooter worden. Van het permanente Hof van Arbi trage gaat op zich zelf geen drang uit voor het behoud van den vrede of het voorkomen van een oorlog. Van de mogendheden dient de drang te komen. Dit is bij de opening van het paleis door den voorzitter, den. heer Van Karnebeek, nog eens met nadruk gezegd. Er is en wordt op het vredespaleis gesmaald, waarin zelden van een juist begrip omtrent de betee kenis daarvan is gebleken. Wij herin neren ons dat op den dag waarop de Balkanoorlog uitbrak, een generaal, zittende in de Haagsche tram, als zyn wijsheid luide verkondigde dat „ze van het vredespaleis maar een bios coop-theater moesten maken." Een dergelijke opmerking getuigt van groot onverstand en van absolute mis kenning der bedoeling ten aanzien van de arbitrage. Zal dus van het paleis een kentering ten goede uitgaan, dan zal dit alleen kunnen geschieden indien de regee ringen van alle landen gebruik maken van de geboden gelegenheid om hun geschillen door den internationalen rechter te doen beslechten. In één opzicht zal rechtstreeks van uit het Vredespaleis een stuwing uit gaan, die tot den Wereldvrede zal bijdragen. Waar een rechtbank is, waar rechters zijn en cliënten daar is noodig een omschrijving van het recht, neergelegd in een wetboek, dat richtsnoer is bij het spreken van recht. De studie van het volkenrecht, waarby de rechten en verplichtingen der naties onderling worden vastgesteld, is reeds in wor ding. Die stadie aan te wakkeren zal de taak zijn, die in het Vredespaleis beoefend zal worden. Mocht onverhoopt wederom ergens ter wereld een oorlog uitbreken dan dit houde ieder goed in het oog dan is daarmedo niet het Vredespaleis tot een paskwil geworden, dan is daar mede juist de noodzakelijkheid geble ken van een instelling zooals het Vre despaleis die een onderdak aanbiedt. Het zou diep te betreuren zijn indien vooral in ons land, dat het voorrecht geniet don zetel te bezitten voor de internationale rechtspraak, een scheeve voorstelling bleef bestaan omtrent de beteekenis van het paleis. De opening was zooals wij reeds zeiden een historisch moment. Een- voudig was de plechtigheid, even eenvoudig als het paleis zelf weelde rig is. Bijna is het paleis tot een museum geworden. En toch geeft die enorme verzameling schatten uit alle oorden der wereld bijeengebracht een bijzon dere bekoorlijkheid aan het paleis. Door de knapste zonen van elk land is iets moois, iets schitterends geschapen, dat hier in het paleis is opgesteld als een bewijs van het hooge peil waarin de beschaving ini dat lana staat. De re- Gingen schonken het beste uit haar en toondan daarmede dat zij het een eer achten den vrede een luister rijke omgeving in zijn paleis te schep pen. Wij zullen niet een opsomming geven van het moois dat er te zien valtde beschrijving ervan kan toch nimmer de werkelijkheid benaderen. Het is te hopen dat het paleis steeds voor een ieder ter bezichtiging zal staan. In dat opzicht moge het bestuur, dat de zorg voor het paleis heeft, de oogen open hebben voor het belang dat in een dergelijke openstelling is gelegen. De groote attractie van de opening was zooals te begrijpen valt, de aan wezigheid van Andrew Carnegie, den milden gever van het geld benoodigd i voor den bouw van het paleis. Onwillekeurig is men benieuwd dien man eens te zien, van wiens rijkdom zoowel als van wiens leven de fabel achtigste verhalen gaan. Dat de ont moeting zou leeren dat zelfs Carnegie een doodgewone man is, weten we vooruit en toch, toch is het interres- sant. De oude grijze heer, sprekend gelijkend op de portretten, die in deze dagen overal de ronde doen, is^ inder daad een dood-nuchtere man, die door niets imponeerteen gemoedelijk „oü- baas", zooals de Transvalers zeggen. Bij het dinér in de Ridderzaal heeft hij even het woord gevoerd en hij deed het zoo sober, zoo eenvoudig als slechts mogelijk is. Juist door dien eenvoud heeft zijn persoon iets ge heimzinnigs. Men wil eenmaal iets aan of in dien man zien, dat groot is en dat ons doet begrijpen dat hij van een armoedig jongetje kon opklimmen tot een enormen millionair, die anderhalf millioen gaf voor een paleis. Niets echter doet er aan denkenhij heeft zoo het type van een renteniertje, die zijn schaapjes op het droge heeft en nu in de stad is komen wonen. Met dat al is hij, nadat wij hem gezien en gehoord hebben, nog interessanter geworden, juist omdat ny onze nieuws gierigheid niet bevredigd heeft. Wij, Hollanders, schijnen dat echte Amerikaansche niet te kunnen vatten, Intusschen zijn wy hem tot op ze kere hoogte dankbaar. Hy bracht den Haag zijn nieuwe palois. En zooals wij reeds vroeger betoogdenbehalve zijn schoone zijde heeft het voor den Haag ook een practische zijde. Het trekt nog meer vreemdelingen naar do stad. En daar moeten wy het van hebban. HAGENAAR. HORS D OEÜVRES. Vrede. I Met rillen en beven heb ik verleden I week de verslagen gelezen van het I Internationaal Vegetarisch Congres. I Het was in den Haag, dat deze be- I langrijke samenkomst plaats vond van hen, die iedereen verdoemen, die I vleesch of worst of andere lijkenafval I durft te verorberen. In den Haag I waar gelijktijdig plaats vond het XX® I wereldcongres voor den Vrede en een I congres van Esperantisten. En dat in de dagen, waar we ston- I den en staan in het teeken van den I Vrede, van de opening van het reeds I voor zijn opening vermaarde Palais I de la Paix. In zulke dagen moet wel elk con- I gres, wel elke speech, wel elk motief 1 een vredestintje dragen en elk idee I worden aanbevolen met de bewering, dat het den Wereldvrede zal bevor- I deren. Leert Esperanto, want gij bevordert daardoor de verbroedering dor volke ren door den Vrede 1 Wordt Vegetariër, want gij doodt uwe moorddadige instincten en bevor dert dus den Vrede Enzoovoort, enzoovoort. Al ga je uit van de gekste dingen, met een weinig diplomatische retho- rïek kunt ge de menschen overtuigen, dat ze de Vrede bevorderen. En waar deze Vredesidee, het ideaal der idealen, de grootst denkbare ver volmaking van orde in de menschelijke kudde wel niet zoo gemakkelijk zal I zijn te bereiken, als de kennis van de wereldtaal Esperanto, heb ik met i levendige belangstelling de verslagen der verschillende congressen gevolgd om te geraken om het goede pad. Met het leeren van Esperanto zal ik nog even wachten, dat kan ik in die paar uur |jijd altijd nog even aan- leeren. Zeer eenvoudig Zeer wellui dend Zeer logisch Een voorbeeld Mijnheer is SinjoriMevrouw is Sin- jorino en om de machtige Germanen niet uit hun humeur te brengen en zoodoende de kans te loopen den wereldvredé te verstoren noemt men een Mejuffrouw eenvoudig Frau- lino. Dat zal ik wel leeren, maar er is zooveel meer. Allereerst de evenredige ontwikkeling van ons lichaam. We moeten met de linkerhand leeren schrijven. Van links naar rechts met de rechter en van ^rechts haar links. Misschien zal het na wat oefening gaan maar we moeten ook vaü links naar rechts en van rechts naar links leeren sprekenDe wereldvrede staat er mee op 't spel Het was een dame, die dit heeft verkondigd, nl. de „twee-handigheid", waarbij men beurtelings van links naar rechts en van rechts naar links (in spiegelschrift) schrijft en spreekt. Spr. vertrouwt dat daardoor de mensch zal worden tot heerscher der wereld en zijn handen niet meer zal bezoe delen met het dooden van menschen en dieren, noch zijn mond met het eten van vleesch. Gy ziet het, het resultaat zal schoon zyn. Ook de drankzucht zal verdwijnen want, (ik citeer een Zweed, een man uit het land, waar je zulke heerlijke warme punch kunt drinken), de drank zucht ontstaat uit dorst, onnatuurlijke dorst, opgewekt door de specerijen en dgl, die wij noodig hebben om de lijken van medeschepselen te kunnen verslinden, onze maag tot een kerkhof voor natuurgenooten te maken. Het is bijna zoo mooi als een prik kelfilm in de Bioscoop. Het is bijna zoo interessant als het gezicht op de groote slagerij vanuit de ramen van „Pomona."| Maitre Jacques. V Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling ondervonden by mijn benoeming tot Wethouder van Gouda, betuig ik mijn hartelijken dank. H. KNUTTEL. Alle andere preparaten, die mochten worden aan gebracht onder den naam „Odol" mondwaters, tandpoeders, tandpaBten zijn namaak. Hen wijze alle zoogenaamde „Odols", die niet in bovenstaande oritrineele Odolflacons worden te koop geboden, met nadruk terug. Voordat men koopt, overtuige men zich, dat men een flacon kryg als hier'is algebeeld, ban alleen heeft men de zekerheid, het echte mond water Oder te hebben, dat alleen door de Wetenschap wordt geroemd ale het" preparaat, hetwelk geheel beantwoordt aan alle eisohen van de mond-hygiene. met eene groote collectie in diverse soorten. Tevens berichten wij hiermede dat de collectie stalen voor het compleet is. Beleefd tot een bezoek noodigend, exposeert op STAND 34 der Tentoonstelling- Gouda 1913 hare bekende producten voor STERK en SOLIED SCHOEISEL. Naar do ONOVERTREIBAAR in KWALITEIT in prijs laagst Goon BAZAR of EIGENFABRIKAAT van VOERING- LEDERAFVAL on PAPIER. PRIMA WERKSCHOENEN en SCHOOLLAARZEN. KLEIWEG- ZfcTO. 1, hoek Turfmarkt. OVERZICHT OVER HET BEDRIJF. Dag-elijks in werking-. PINO Per doos van 13 stuks f 0.30 12° "3- ALOM VERKRIJGBAAR. De Goudsche Apothekers maken bekend, dat hunne apótheken Op één na op Op ZONDAG zal uitsluitend GEOPEND zijn de Apotheek van op MAANDAG 8 SEPTEMBER 1913, I des avonds uur in de LEESVER- I EENIGING aan de Westhaven, ten overstaaii van den teHaastrecht ge- vestigden VAN z R S T I E n goed onderhouden, van vele gemakken voorziene, net ingerichte met ERVEN en GROND, aan de I Vorstmanstraat nr". 41 tot en met 56 allen bij de week verhuurd en wel n'. 56 voor f 2.25 en de overigen voor f 2.—. Te bezichtigen 5, 6 en 8 September I van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uren. Nadere inlichtingen geeft Notaris I KOEMAN voornoemd. rit? LANGE TIENDl$p Teleph. 313. Blauwe druiven, Perziken, Meloenen, Tafelperen en Appelen, Tomaten, Bananen, Sinaasappel en, Citroenen, enz. enz. bij Drogist, Wijdstraat 29. Tel. 328. OPENBARE wegens faillissement. De deurwaarder J. J. P. DEN I BOER to Gouda zal ten verzoeke van H.H. Curatoren in het faillisse ment van de handelsvennootschap I onder de firma GEBRS. FIJN, koop lieden in granen en molenaars ge vestigd te Gouda des voormiddag® te 9 uur in on bij don Korenmolen „DE ROODE LEEUW" aan de Vest te Gonda, publiek verkoopen 2 Wagens waarvan één met rem, 2 Karren, 3 Kruiwagens, Stoot wagen, Stalen wagen, Rijwielen, Basculen met gewichten, Zakken- stopmachine,Gereedschappen,eenig Kantoorameublement, waaronder Brandkast enz. Te zien daags vóór de verkooping I van 94 uur. N.B. De verkooplnï d«r MEUBILAIRE GOEDEREN In dit fallli8«ement zal nader worden geannonceerd. voorheen SCHONEVELD WESTERBAAN. FABRIEK VAN ZWARTE SIROPEN, BLANKE LIKEUR f.m GLUCOSE SIROOP, MASSE OF DRUIVKNSUIKKH, BIERKLEUR Oh' CARAMEL, AARDAPPELMEEL, SAGO, PARELSAGO, TAPIOCA km MAÏS ZETMEEL. De aandacht wordt gevestigd op (STAM© HO. 3 op dc Tentoonstelling op Brandewijn per Literflescli f 1.00 Sherry - 0.80 Aanbevelend, Lange Tiendeweg 57, Gouda. Hj Vertegenwoordiger van RIEDEL'S LIMONADES op Kogelfleschjes. FABRIEK VAN Fabrieksmerk. Wettig üed. I KIPSTRAAT No. .8, ROTTERDAM. Telefoon No. 1883. MIDDAGETEN v.n ,J tot 8 uur. ZONDAGS tot 6 uur '1 middags. MIDDAGETEN bestaande uit Soëp, Aardappelen. Groenten, I I Vleesch, Gehakt of Carbonade a f 0.27, f 0.37. of f 0 42. Verder den geheelen dag Brood, raet Boter, Kaas, Eieren, <1 I Koffie, Thee, Bier enz. Do beste gelegenheid voor groote of kleine gezelschappon om I te dineeren op overeen to komen conditio. J01 I A* STAM, Dir. levert tot zeer concurreerende prijzen Tuinstraat 61, GOUDA. i GEVESTIGD 1896.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2