SUNLISHT Jh-zeepL-a Brokkenhuis w West-Frisia^ Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Gemengde Berichten. ÊÊÊÊSÊÊÊÊÊÊÊ Stadsnieuws. vi) SPOET. Tentoonstelling Gouda 1913. Laatste Berichten. Tafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - Adverfenfiën. HLEEDimG, Vogcl-en Pluimveevoeders. deze gemeente een honderd sigaren makers rondliepen, die van den Haag en Rotterdam kwamen en eiken dag naar een woning zochten. Ik heb mijn onderzoek verder uitgestrekt en kwam helaas tot de ontdekking, dat van die sigarenmakers geen enkele een woning wilde hebben. Dat wijzigde mijn standpunt ten opzichte van deze zaak eenigszins, maar desniettegen staande heb ik gemeend het er niet bij te moeten laten en heb ik persoonlijk een onderzoek ingesteld. Daarbij is mij gebleken, dat in Gouda wel wo ningen leeg stonden, maar voor 90 pCt. woningen die niet door arbeiders kon den betrokken worden. Waar de ar beiders, die tegenwoordig een goed loon verdienen, ook aanspraak mogen maken op een behoorlijke woning, ben ik tot de slotsom gekomen, dat er hier ter stede wel degelijk behoefte bestaat aan goede arbeiderswoningen. Die behoefte is te meer ontstaan, doordat deze zaak reeds oen jaar han gende is en in de tweede plaats doordat alle bouwmaterialen zoo schrikbarend in prijs gestegen zijn, dat de gewone bonwortjes in Gouda geen huizen meer kunnen bouwen van oen huur van f 2.35 k f 2.50 per week, zooals tot dusverre als regel werden gebouwd. Daardoor is stagnatie in do bouwerij ontstaan. Ik geloof daarom, dat wel niet ge heel, maar toch ton deele de aanvrage die vóór ons ligt, dient te worden ingewilligd. Krachtens de woningwet moeten wij dit standpunt innemen, dat, indien er gebrek is aan woningen dat moot kunnen worden aange toond do Gemeente tusschenbeide komt on eon dergelijke vereniging als „Het Volksbelang" te Gouda, kan steunon. Daarvan zion wij overal elders voorbeelden. Het heeft mij eenigszins verwon derd, dat de heer van der Torren het éóne idee zoo sterk toejuicht en het andere geheel laat varen. De wensche- lykheid van het bouwen van goed- koope woningon is in deze vergadering met algemoene stemmen uitgesproken. Na het opmaken der woningstatistiek is gebleken niemand zal het ont- konnen dat zeer groote behoefte bestaat aan woningen van lagere huur waarde. Het is merkwaardig, dat de hoor van der Torren is begonnen met te wijzen op de onbewoonbaarvei- klaardo woningendat waren de wo ningen, die verhuurd werden voor f 1,25 tot f 1,40 per week en bewoond werden door ouden van dagen, die weinig loon moer konden verdie- non. Nu hebben wij juist in dezen Raad uitgesproken, dat in de eerste plaats de menschen geholpen moesten worpen en daarom komt het mij eigen van dat beginsel afwijkt en zegt, dat do goede arbeiderswoningen dienen voor to gaan. Waarom zegt hij dat? Omdat, als de nieuwe woningen zijn gebouwd en daardoor andere leeg ko men, die ouden van dagen deze laatste kunnen botrekken. Als dat standpunt juist was, zou ik den Raad adviseeien op het verzoek van „Het Volksbelang" mot in te gaan, want mijn overtui ging is, dat, als er 50 of 60 woningen gebouwd zijn, die zullen betrokken worden door menschen, die op oen goede woning zitten te wachten. Het is mogelijk, dat er arbeiders zijn, die van de eone naar de andere woning zullen trokken, maar ik ben overtuigd, dat geen woningen leeg zullen komen voor menschen, die een kleine huur kunnen betalen. Ik ben begonnen met te zeggen, dat ik er in ae vergadering der Com missie van advies steeds op aange drongen heb het plan niet te groot to maken, althans niet grooter dan de behoefte werkelijk meebracht. Men heeft dat gedeeltelijk beaamd, maar desniettegenstaande heeft men toch oon uitgewerkt plan overgelegd, hoofd zakelijk ook met het oog op de massa menschen, die buiten de stad werken en hier een woning botrekken. Ik acht dat niet juist en ik wil wel mede werken aan de aanneming van dit voorstel maar niet anders d$n tot 50 °/0 teruggebracht. Ik heb daarom de eer voor te stellen het voorstel van B. en W. in dien zin te wijzigen, dat gelezon zal worden: „een voorschot van ten hoogste f 137000.teneinde 65 woningen te bouwen." Verder heb ik nog een ander voor stel, dat betrekking heeft op de voor waarden, die B. on W. wênschen te stellen. Door don heer Dessing is zoo- oven reeds gezegd, dat wy aan der gelijke zaken als deze nooit mogen medewerken, als daardoor de ambachts man schade lydt. Ik ben dat met hem eensals het particulier initiatief vol doende bouwt, dan mogen wij daaraan niet mede werken en wij behooren een plan als dit zoo in te richten, dat de kleine bouwertjes er van kunnen profiteered Uit den aard der zaak kom ik nog al eens in aanraking met die kleine bouwers en dezen hebben mij altijd verzekerd, dat zij die huizen niet zetten om er aan te verdienen, maar om werk te hebben. In den winter en in het voorjaar, als zij geen aangenomen werk hebben, trachten zij een stuk grond te koopen om daaro] huizen te zetten. Ik zon het dan ooi toejuichen, indien bij aanneming van dit voorstel do uitvoering van dat plan in perceelen werd uitbesteed, zoodat elke kleine ambachtsman daarnaar kon mededingen. Een jniste omschrijving daarvoor te vinden is hoogst moeilijk, maar ik geloof, dat ik mijn doel kan bereiken door voor te stellen No. 12 der voorwaarden aldus te lezen „dat do bestekken, voorwaarden en wijze van aanbesteden der te stichten wo ningen aan de goedkeuring van B. en W. zijn onderworpen." Blijkt de Raad het met mij eens te zijn, dan ben ik overtuigd, dat B. en W. met mijn mij! denkbeeld rekening zullen houden. Ik zou de fundeeringen in een geheel willen aanbesteed zien, omdat dat het goedkoopst is en de kleine bouwertjes daaraan toch niets hebben, maar de aanbesteding der woningen zou ik bij kleine blokken willen doen plaats heb ben, aangezien iedere ambachtsman dan in de gelegenheid wordt gesteld mede te dingen. Tenslotte geef ik U, M. de V. in overweging de voorstellen a en b af zonderlijk in stéinining te brengen en verzoek ik U mij ten opzichte van phü b van stemming te onthouden. De Voorzitter: De heer Jon genburger stelt als amendement op het voorste) van B. en W. voor een voorschot van f 137000.— toe te staan voor den bouw van 65 woningen aan de Gouwe-coupure en om de voor waarde No. 12 aldus te lezen, dat de bestekken, de voorwaarden en de wijze van aanbesteding der te stichten wo ningen aan de goedkeuring van B. en W. zullen worden opderworpen. Mag ik, alvorens te vragen of dit voorstel wordt ondersteund, er den heer Jongenburger attent op maken, dat het niet aangaat om van de totale kosten de helft te nemen en dan te zeggen, dat voor dat bedrag de helft der woningen kan worden gebouwd. Het spreekt vanzelf, dat do koopsom van de terreinen ineens moet worden betaald en de stratenaanleg ook niet zuiver voor de helft kan geschieden. Ik heb, eenigszins de stemmingen in deze vergadering vermoedende, laten nagaan op welke wijze dit voorstel ongeveer zou kunnen worden gehal veerd en toen is mij gebleken dat, met inberip van de geheele koopsom der terreinen, voor f 160000.71 rpen en daarom Komt nee mij eigen- «er terreinen, voor nowuu.vi :dig voor, dat de heer van der TorreiÉ woningen zouden zijn te bouwen. Dat de meest economische manier om ongeveer de helft te bouwen. Ik zou den heer Jongenbnrger daarom in overweging willen geven, wil hij een waarliik goed voorstel doen, om zyn amendoment in dien zin te wijzigen, dat het strekt om een bijdrage van f 160000.beschikbaar te stellen voor den bouw van 71 woningen aan de Gouwe-coapore. De heer Jongenburger: Ik heb daar niets tegen, maar toeh moet ik dit opmerken, dat gij mijn voorstel niet hebt gekend. Ik weet echter niet of andere leden aan U hun voornemen hebben te kennen gogeven een voor stel te doen in den geest van mijn amendement. De Voorzitter: Mag ik vra gen of de heer Jongenburger niet go- voelt, dat de koopsom van de geheele terreinen moet worden betaald zoodat het niet aangaat zuiver de helft van de totale kosten te nemen De heer Jongenburger: M. de V. Ik ben dat niet geheel met u eens. Wij hebben hier te doen met een ra ming, die nabij de begrooting komt; het is een globale schatting en dat cijfer de heer Dessing wees er reeds op is vrij hoog. Ik zou het plan nader onder de oogen moeten zion om uit te make» of het nog noodig is, dat wij dien anderen grond bestemd houden voor de verdere uitbreiding van het woningen-complex. Ik meen, dat de Vereen iging dien grond voor een zoodanigen prijs heeft gekocht, dat zij dien eiken dag met winst van do hand kan doen. Ik heb echter geen bezwaar aan uw wenk gevolg te ge ven, hoewel het hier een principieele uitspraak geldt wij wenschen slechts de nelft van het aantal woningen te bouwen en wij dus foifcolyk niet op het cijfer behoeven in te gaan. De Voorzitter: Ik heb die vraag om de volgende reden gesteld. Het spreekt van zelf, dat het defini tieve cijfer nader moet worden vast gesteld, maar als dit voorstel wordt aangenomen moet aan het Rijk een bijdrage worden gevraagdmen kan dan wol een «om van ton hoogste f 160.000.vragen en die wordt dan ook gegeven, maar als men eersteen bedrag van ten hoogste f 135.000. aanvraagt en het blijkt later meer te moeten zijn, dan is het zeer lastig dat meerdere te krijgen. Het is beier een cijfer te vragen, dat op goede gronden berust en later medevalt. Al was ik niet bekend met de stem ming van den heer Jongenbnrger ten aanzien van deze zaak, ik was mij toch wel bewast van de stemmingen, die in deze vergadering bestaan en daarom heb ik eens laten nagaan hoe dit plan het best kon worden gehal veerd. Ik heb toen vernomen, dat bij de meest economische halveering een som van f 160.000.zou gevorderd worden en daarvoor dan 71 woningen te bouwen zouden zijn. Het gaat niet aan om als men een blok huizen wil zetten, te zeggen, dat men zich tot 65 woningen zal bepalen en dan een stuk grond over te latefi, waarop nog 5 of 6 woningen kannen worden ge plaatst. Het is werkelijk op goede gron den, dat ik den heer Jongenburger die wijziging van zijn voorstel in over weging heb gegeven, al stem ik toe, dat het hier een principieelo beslissing geldt over de vraag of het plan ge heel dan wel slechts voor de helft zal worden uitgevoerd. Kan de heer Jongenburger zich met de door mij aangevoerde gronden ver eenigen De heer Jongenburg 6rJa, M. de V. De Voorzitter: Dan stelt de koer Jongenbnrger voor een bijdrage van ten f 160.000.— beschik baar te stellen voor het "botïw'CI! van ongeveer 71 woningen aan de Gouwe coupure. Het voorstel van den heer Jongen burger wordt voldoende ondersteund en maakt derhalve een onderwerp van beraadslaging uit. (Wordt vervolgd.) Opgave dor Personen, die zich gedurende de week van 30 Aug. tot 5 Sept. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIQDENi P. J. Hornes uit Haastrecht in Kui perstraat 36. F. M. de Knegt Wed. v. Waas uit Boskoop in L. Dwarstr. 8. L. S. Gravenstein uit Moordrecht in Varkenmarkt 27. W. Bolt uit Arnhem in Iloogstr. 21. J. V. de Koek uit Haarlem in Blee- kerssingl 20. B. A. Zegers uit 'sGravenhage in Turfmarkt 73. A. Dijkstra uit Boskoop in Vlaming straat 17. M. Grebeta uit Duitschland iri Cra- bethstraat-12. J. Groenenberg uit Koudekerken in Gr. Florisweg 18. VERTROKKENEN: R. G. F. Santer uit Turfmarkt 22 naar 's Gravenhage Blois v. Tresling- straat 11. W. C. van Rooijen uit Turfsingel 64 naar Haarzuilens M. A. Hordijk uit Boelekade 69 naar Zegwaart. A. de Bruijn uit Turfmarkt 47 naar Bloemendaal Bloemendaalschew. 150. A. B. Borrie uit Kattensingel 40 naar Zevenhuizen Schenkelshoek. F. Weil nit Pant I naar Ned. Indië. T. O. Nieuwenhuizen uit Boelekade 241 paar Schjjndel. A. Cats uit Turfmarkt 23 naar En schede Achter 't Hofje 11. C. C. Sandars uit 8noijstraat 53 naar Amsterdam le Constantijn Huygen- straat 35. J. M. Zuijdam uit Turfmarkt 30 naar Boskoop Bootstraat 8a. Aanvragen van werknemers op 5 September. Volwassenen. 3 kantoorbedienden, 1 timmerman, 1 metselaars, 1 machinist, 2 stokers, 1 smid-bankwerker, 1 huisknecht, 3 grondwerkers, 1 pakhuisknecht, 2 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 stoker. Leerlingen en jongens 1 klerk, 1 stoker. Aanvragen van werkgevers. Vóiwassenen. 2 schilders, 2 fabrieksmeiden. Halfwas of aankomende: 2 fabrieksmeisjes. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm, lO'/j nor. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpr. ton 7'/, ore. Da. DEUR. Voorin, ton 10 ure. Da. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Hoid. Cat. Zondag 10. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Da. BIJL. Kinderpreek ten 5 are. Ds. DEUR, LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUV- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 10 Sept. 12 uur, Ds. DEUR. De Matin verneemt uit Parijs De Engelsche jastifcie bezit i vijl j De pareldiefstal. ijs:- het be was, dat de vijf gevangen mannen, schoon misschien medeplichtigen heb bend, in alle geval de hoofdschuldigen zijn aan den diefstal van het parelsnoer. Nog twee personen zullen weldra ge vangen worden genomen, waarna alles aan het licht zal komen. Eerst op het eind van de reis is het postpakket beroofd, met behulp van een, nu bekenden, ambtenaar van de post. Hij .<**1 tegelijk in hechtenis wor den genomen met de persCC"; waaraan hij het pakje voor eenige oogenblikken heeft overgegeven. Deze verwisselde de parelen voor stukjes suiker. In drie kolommen vertelt de Matin onder welke omstandigheden het parel snoer terug is gevonden. Price kreeg te Londen bezoek van twee Franschen, die aanboden hem het snoer tegen den uitgeloofden prijs te bezorgen. Hij ging daarop naar Parijs en stelde zich in verbinding met een bekend achtens waardig koopman, die er in toestemde zich in verbinding te stellen met de bezitters van het parelsnoer. Hij kocht twee parelen van hen, waaraan hij ontwijfelbaar kon vaststellen, dat zij het bewuste snoer in hun bezit hadden. Daarna bepaalde hij een samenkomst met de dieven, om hun al de andere paarlon af te koopen, maar er waren speurders die zich op de afgesproken plek vertoonden en de vijf bewuste mannen in hechtenis namen. (N. R. Crt.) Een rekening. Iemand schrijft aan Do Tijd Ik heb in bezit gehad een rekenin getje »it een bekend Scheveningsch hotel, dato 9 Aug. 1.1. Drie Engelschen, bargeriuidjes, heb ben a la carte gegeten, zoo, zoo, en krijgen te zien Servicef 0.76 Soep - 2.25 Steack (no bigger than my purse, zei hot vrouwtje) -6.76 Aardappelen -1.50 Onleesbaar -1.50 Dopperwtje8 (6 lepels voor 3 personen) - 3.— Omeletje- 4.50 f20.75 Hieronder stond Excuus voor gebruik van potlood. Hun vacantie was wel wat bedorven, en ze spraken mij op hot Rokin aan en vroegen inlichtingen^ bevreesd als ze waren, ergens binnen te gaan. Het rekeningetje is in een lijstje gezet, om in Engebch tehuis als af schrikwekkend voorbeeld te gelden voör 't dure Holland. De illuminatie in den Haag. De feestverlichting welke den Haag gisteren overal had ontstoken, heeft al het tot na toe getoonde overtroffen. Zoowel in de straten van minder aan zien, als in de winkelstraten en de pleinen, overal was van de verlichting bijzonder veel werk gemaakt. Een ontzettende menschenmassa bewoog zich op straat en niet minder was de ontzaglijke menigte in het Malieveld, waar een prachtig vuurwerk werd afgestoken, hetwelk door de Konink lijke Familie werd bijgewoond. Het vuurwerk had veel te lijden van den rook, die door het volkomen stille weer op het terrein hangen bleef. Het deco ratiestuk „Hulde aan de Koningin" slaagde uitmuntend en deed een luid gejuich losbarsten. Er heerste een ongeëvenaarde feest stemming overal. paleis in tegenwoordigheid van het Koninklyk echtpaar en H. M. de Koningin-Moeder, verder eenige foto's van het tuinfeest, het diner in het Hotel des Indes aangeboden aan de officieren van het Braziliaansche op leidingsschip dat de Haven van Am sterdam bezocht. Het bezoek van de Koninklijke familie aan het kinder feest in den Hertenkamp, de zwem wedstrijden te Schiedam, caricaturen, feuilleton enz* - Pak-me-Mee bevat o.m. het verblyf vajh den heer en mevrouw Carnegie in den Haag, de middenstandstentoon stelling te Apeldoorn, de versiering te 's Gravenhage, de opening van de ten toonstelling te Gouda, de terugkeer van het muziekkorps der Ke«sels' Kon. Ned. fabriek van Muziekinstrumenten te Tilburg van Frankrijk, personalia kinperblad enz. De Prins heeft als voorplaat het nieuwe ministerie, verder de water sport in Engeland, de Onafhankelijks- feesten te Doorn, de landbouwten toonstelling te Scheveningen, roman- bijvoegsel, feuilleton, enz. Onze geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek brengt in beeld de plechtige opening van hetVredes- GOUDA, 6 September 1913, Gemeente-Verslag 1912. Verschenen is het Verslag van den toestand dor gemeente Gonda over 1912. Dit verslag, 131 pagina's druks bevat 13 hoofdstukken, waaraan zijn toegevoegd 12 bijlagen, welke tezamen bijna het dnbbel aantal pagina's be slaan. Aan dit «atfeeaen wij het volgende Bevolking. De bevolking, op 31 Dec. 1911 bestaande uit 24850 per sonen, vermeerderde in 1912 met 143, zoodat doze bedroeg op 31 Dec. totaal 24993, waarvan 12194 mannen en 12799 vrouwen. Dat het bevolkings cijfers met 143 vermeerderde is uit sluitend te danken aan het meerdere aantal geboorten boven het sterftecijfer. Geboren werden 731, terwijl overleden 341, daar het aantal der vertrokkenen uit deze gemeente 247 hooger is dan het aantal van hen die zich hier ves tigden. Deze cijfers kunnen allerminst bemoedigend worden genoemd. De indeeling der bevolking naar de verschillende godsdienstige gezindten was als volgt Ml. Vr. Tot. Nederduitsch Herv. 6494 6874 13378 Fransch of Waalsch Hervormden Engelsche of Presbtyt. Hervormden Leden der Schotsche gemeente Apostolischen Evang. Lutherschon Hersteld Evangelisch Lutherschen Doopsgezinden ofMe- nonieten Remonstranten Hernhutters of van de Morav. Broeders Chr. Gereformeerden 189 219 408 Gereformeerden 782 824 1606 Roomsch-Katholieken 3774 3871^,7645 Oud-Room8chen of van de Bischoppe- lijke Klerezy Grieken Armenianen. Nederd. Israëlieten Niet genoemden Geen 2i 41 1 4 5 204 188 392 23 22 45 30 33 63 197 252 449 115 204 117 184 147 63 167 264 152 351 Totaal 1219412499 24993 Het sterftecijfer was in 1912 geringer dan in 1911van het totaal van 349 waren daarbij 76 kinderen beneden het jaar en 37 van 15 jaar. Er werden 172 huwelijken voltrok ken, tegen 192 in 1910. Verkiezingen. Het aantal kie zers voor de Tweede Kamer bedroeg 3334, voor de Prov. Staten 3322, voor den gemeenteraad 2995. Medische politio.Degezond heidstoestand was in het afgeloopen jaar zeer gunstig het sterftecijfer be droeg 14.04 op de 1000 tegen 15.05 in 1911 er. 15.21 in 1910. Ter secretarie werd aangifte gedaan van 5 gevallen van febris typhoïdea en 14 gevallen van diphteritis. Verder kwamen geen besmettelijke of epide- misch-heerschende ziekten voor. Da geneesmiddelen voor de armen db gemeentelijke instellingen van Weldadigheid worden gratis verstrekt door de stadsapotheek, waar werden gereedgemaakt 10222 recepten. De kosten der geneesmiddelen beliepen f 1771,845. Door keurmeesters werden voor de consumptie afgekeurd 5 run deren, 3 nuchtere kalveren, 5 paarden en 5 varkens, alsook 5 partijen viscb. Het geregeld melkonderzoek door den heer Grendel had tengevolge dat tegen 14 personen procesverbaal moest worden opgemaakt wegens verkoop van melkproducten van ondeugdelijke samenstelling. Het verslag bevat een analyse over de jaren 1909 tot en met 1912. Aan de Goudsche Waterleiding Maat schappij waren aangesloten totaal 5780 perceelen. Het winstaandeel der gemeente, 20 °/o van de zuivere winst boven 6°/o van het kapitaal van aanleg, bedroeg f 2860.—. Gemeentepolitie. Door de politie werden opgemaakt 846 processen verbaal, waarvan 110 wegens mis drijven en de overige wegens over tredingen. In de gemeente werden 68 gesignaleerde personen en werden 39 minderjarigen aangehouden. Er kwamen 4 zelfmoorden voor. Nacht verblijf, voeding of vrije overtocht werd verleend aan 1600 personen. Brandweer. Aan belooningen en aan personeel werd uitbetaald f 474.71. De uitgaven aan brandbuschmiddelen bedroegen f 372.64 aan materialen en f 83.475 aan arbeidsloon. Providentia. Zaterdag 13 Sept. a.s. zal de ver- eeniging Providentia haar driemaan- delijksche algemeene vergadering hou den in het café „Het Schaakbord". Aan de orde komt o.a. het verslag over hot 3e kwartaal van het 39e boekjaar, benovens rekening en ver antwoording der feestcommissie. •Begrafenis J. van der Pool. Vanmorgen is op do begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk over schot van een eenvoudig nobel man, die veler vriendschap genoot. Toen de lijkstoet, die derf na oen korte ongesteldbeiu —"'«Jon chef van fabrikatie der «Kon. Stearine kaarsen fabriek Gouda, den heer J. van der Pool, grafwaarts voerde, zich op den Hoogen Schielandsche Zeedijk bevond, waren daar een aantal werklieden bij een, die de stoet opwachtten en zich later om de groeve plaatsten. Ze ston den daar in groote getale stil, treurend, om den goeden chef een laatsten groot te brengen, De Directeuren der Kaarsenfabriek volgden in den stoet en op het kerk hof waren vele beambten bijeen. Onder bloemen bedolven is de over- ledeno ten grave gegaan. De uitslag van het gehouden 2e toe latingsexamen tot de Rijks Hoogere Burgerschool is als volgt Toegelaten tot de le klasseC. P. Engel, O. W. van Rooten, J. N. Vee- ning, P. H. Brunt, Aa. M. Deur, Ca. E. Nijlnndt en na gehouden herexamen J. Zeper en Chr. Meyer. Afgewezendrie. Tot de 2e klasseH. van Dijk, J. H. Bakker Niemeijer, J. Vnijk. Afgewezen één. Tot de 3e klasse A. A. Buitendorp. Afgewezen 4. tot de 4e klasseL. A. van der Na gel, L. Vorloofs (voorwaardelijk). tot de 5e-klasse: A. H. Wicherts, C. Kloos, J. Busselaar, J. deCarpen- tier. De nieuwe cursus begint met e 1 f klassen en 171 leerlingen. Handelscursus. Tot de 1° klasse van den Handels cursus zijn toegelaten, zonder exa men de leerlingen N. C. Wiozer, F. Tak, Fla. Cats, Betsy Heyl, F. K. Roparon, P. Bisschop, P. G< C. Bruij- nel, Wa. Ka. Aa. Hamerslag, Ma. Ca. Edauw, Ja. de Mink, Ma. v. d. Steen, El. Wa. Horneman, Wa. Horneman, H. Anders, A. H. Verbeek, II. L. van Vliet, J. Reparon, G. Ma. Kreeuwen, Joha. Adra. v. d. Geld, D. G. de Vries, A. de Groot, J. Slobbe, H. Ouwersloot, M. de Koster, G. W. de Jong, W. T. J. Abbema, P. J. Diemei, A. v. d. Berge, N. C. den Boer. Na afgelegd examen werden toe gelaten A. W. Kok, K. J. v. Triet, A. Fijn, M. Bongers, J. A. van Zanten, J. Vergeer, J. C. van Gent. Afgewezen 3. Tot de 2d# klasseW. J. v. Balen, H. J. Begeer, Aa. Muijlwijk, G. Jaspers. Afgewezen 2. Tot de 3do klasse geen. De eenige candidaat werd afgewezen. Tentoonstelling Gouda 1913. Het optreden van den zanger-hu morist Johan Schmier op de tentoon stelling had gisterenavond velen daar heen gelokt. Do zanger had een groot succes. Heden en morgenavond treedt hij opifieuw op. Watldinxveen. Door het Rijks telegraaf- en Telefoonkantoor werden gedurende de maand Augustus jl. be handeld Verzonden telegrammen 111 Ontvangen 149 Gesprekken uitgaande 425 inkomende 572 Internationaal (Duitschland) 1 lokaal (plaatselijk onderling) 358 Totaal 1616 Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor werd gedurende de maand Augustus ingelogd f 5928.42s en te rugbetaald f 5542.82. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1344. Schoonhoven. Woensdagavond vergaderde de voorloopige commissie tot herdenking van Neorland's 100- jarige Onafhankelijkheid. Verschil lende plannen werden besproken en besloten de besturen van plaatselijke veroenigingen en corporaties en andere personen uit te noodigen tot een ver gadering op Maandagavond 8 dezer, teneinde alsdan definitief de plan nen to besproken en zoo mogelijk com missies te vormen. Krimpen a.jd. Lek. Donderdag middag werd onze gemeente bezocht door den historischen allegörischen optocht uit Lekkerkerk, welke hier op het Zand moest keeren. Zeer vele in woners waren uitgegaan om den op tocht, waarvan veel werk was gemaakt, te aanschouwen. ZevenhuizenDe gemeenteraad heeft op do aanvrage om subsidie door de commissie voor de onafhankelijk heidsfeesten, afwijzend beschikt, (N. R. Crt.) Onze gemeenteveldwachter J. De Kosterbehaalde 3 Sept. op don internationalen wedstrijd te 's Graven hage met zijn hond Tonny den 4den V o et b al. Ter opening van het voetbalseizoen speelt morgenmiddag 2 uur Olympia I op het Sportterrein vriendschappelijk tegen een Haagsche combinatie, welke bestaat uit de volgende spelers: j v. d. Wilk v. d. Laan v. Dapperen Meijer Hariët Paul Julius Kromvoots Artz Denis Boucher Een zeer sterk elftal, waarin w£j zien opgenomen de bekende Denis uit H.B.S. I on Artz uit D. V. V. I. Ver der zyn het allen H.B.S.- en V.I.O.S- spelers. Een spannenden wedstrijd mag dus verwacht worden. In de 2e ronde van de bekerwed strijden moot T.O.P. morgen togen D. V. V. in 's Gravenhage spelen. Vliegen. Duurvlncht met drie passagiers. De vlieger Gsell heeft Woensdag bij Friedrichshafen op zijn hydro- biplan gedurende 3 uur 11 min. 14 sec. met drie passagiers gevlogen, en daar door het woreldrecord, (Cevaao 2 uur 45 min.) op zijn naam gebracht. (Hbld.) r VI. De inzendingen. Do N. V. Machinale Ga^en- s p i n n e r ij heeft op de Tentoonstel ling een dubbele -spinbank doen plaat sen, welke, gedreven door een electro motor, in den namiddag geregeld in werking is te zien. Dit kleine deel van deze belangrijke fabriek, waar al lerlei soorten touw en garens worden gefabriceerd, geeft eenigszins een idee wat een groote bedrijvigheid deze in dustrie met zich brengt. Deze stand toont ook een van die bedrijven, waar van het publiek zoo goed als nooit iets gewaar wordt, zoodat, waar thans de gelegenheid wordt geboden daar mede kennis te maken, oon bezoek zeker is aan te bevelen. DeN.V. Goudsche Machine fabriek exposeert op haren stand een stoomdynamo, verticale 1 cylinder stoommachine, direct gekoppeld aan gelijkstroomdynamo. Daarbij is ge plaatst een transportabel hefwerktuig voor het transporteeren en plaatsen van transformatoren, 't welk zooals is aangegeven, bestemd is voor de Ge- moentejichtfabrieken alhier. Van-'voor Zonen, Uifcge- v o r im. a a)t s c h a p p ij heeft op ha ren siMid^saamgebracht een volledige collectie van hare uitgaven, bestaande uit woordenboeken, werken op hot gebied van handelswetenschappen, ver schillende schoolboeken en een aardige I verzameling kinderboeken, waarvan oorspronkelijke teekeningen doen zien de fraaie illustratie, welke deze boeken sieren. Deze stand biedt voor velen iets van hun gading. De stand van de firma P. J. E n- d e n b u y g laat aan dnidelykheid niets te wenschen over. Daar is een groote vitrine opgesteld waarin in fraaie schikking een volledige monstercol lectie is geplaatst van touw in groote verscheidenheid van dikten, zoo als dit voor de scheepvaart gebruikt wordt. Vorder exposeert genoemde firma een heele verzameling bonoodigdheden voor de vaart, die er op wijzen, dal deze firma zich specialiseert op het gebied der pchoepstuigerij, zeilmakerij en vlaggen makerij. Wanneer wij thans eenige stands tezamen vormelc|en, wijl voor elk dezer niet zooveel ruimte beschikbaar kan worden gesteld, dan wijzen wij op het artikel Goudsche Siroopwafols, waar mede do firma Gebr. Kamphuizen op dezo tentoonstelling uitkomt niet al leen, maar ze warm en wel aan het publiek te koop biedt. In een fraai ingerichten dubbelen stand heeft de wijnhandel P. L. LaV russe een aantrekkelijke uitstalling ge maakt van wat er dóór dien wijnhandel wordt geleverd. Deze stand is om zijn alleraardigste aankleeding een nauw keurige beschouwing zeker waard. De firma C. G. van der Post, wier sigaren reeds meermalen op groote tentoonstellingen werden bekroond, heeft in een fraaie vitrine haar supo^ rieure merken te samengebracht, die in de keurige verpakking zeer de aan dacht trekken. De firma A. Dam, Bierhandel, de- monstroert op haar stand hoe het bier machinaal wordt gebotteld, waarbij aan strenge hygiënische eischen wordt voldaan. Do machino is dagelijks -in werkifig. eenige uieu De onderhandelingen. Vera Cruz, 4 Sept. Zamazona is naar Washington vertrokken om zijn quaüteit van vertegenwoordiger van President Huerta persoonlijk, voorzien van machtiging om^é^flerh&ndQ- lingen te openen. Men gelooft dat hij bij president Wilson zal aandringen op de noodza kelijkheid van 'een meer intieme Ba- menwerking tusschen de beide regee ringen. H. M. de Koningin-Moeder is heden ochtend met do S.S. van 9.53 van den Haag naar Soestdijk vertrokken. Tramvervoer in Den Haag. De Haagsche tram vervoerde giste ren ruim 250 000 personen. Gezondheidscongres. Heden is te 's Gravenhage geopend het congres voor openbare gezondheids- regeling, waarbij de burgemeester van Utrecht, Jhr. Dr. Baron van Lynden een redevoering heeft gehouden. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog waren aan wezig. Portugeesche Royalisten. Vioo, 6 Sept. In verband met de geruchten dat Portugeesche royalisten van plan zijn krachtig op te treden heeft do Spaansehe" Rogeering haar waakzaamheid verdubbeld. De Portugeesche royalisten hebben wapens aangekocht, die eenigen tijd geleden aan do Spaansehe kust ont scheept zijn. Turken en Bulgaren. Konstantinopel, 6"*Sept. De eerste conferentie tusschen de Turksche en Bulgaarsche gedelegeerden is tot Maan dag uitgesteld. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN3 Sept. Gijsbortus, o. J. O. Dili en 0. J. Molse. Johannes ouders H. G. Arot en J. Groonoveld. 4. Sebastiaon Johannes, oudors B. Lakerveld J. C. A. van Kersbergen. 6. Arend Willem, ouders S. Vingerling en P. J. W. Hoogenboom. ONDERTROUWDW. M. Zwam- bacli en F. J. Knapen. L. van Vlaar- dingen en S. W. van Hooien. L. P. Borst en G. K. M. Bosman. S. H. J. Gregorowitsch en J. Heerkens. OVERLEDEN: 4 Sept. Karei Groe- nendnal 42 j. Gerarda M. Verkloy, wed. van O. J. van Vuoron, 79 j. 5. Pieter Schouten 61 j. 6. Tanneke Hageman, wed. van H. de Jong, 73 j. Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogsto barometerstand 776.0 te Thorshavn, laagste stand 761.7 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige tot noordooste wind gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer zelfde temperatuur. VAN DEN Effecten bande) teAnisterdam 6 SEPT. 1913. Vorige Koers van Koera. heden. Sfaatsleeniiiten. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belasungvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische ld Spw.mij) 1898 4 pet. öbi. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee- ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Kauk- en Crediet-Instel lingeu. Fed. Bankaandoelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A.J ld. Smelting Refining! Co. Oert. v. Aand.i -- W-L.J Anglo American ttw 77% '83 716 65'/» 15 223 45'/a 18(5 632 209'/a 47/i< 109 graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell- en Cultuur Ouderuemiugen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Ilandel-Mij.C.v.A MUnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl v. Potr, Bronn. C.v.A. „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Myeu. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert, v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Èxpl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. do Jouiss Amorika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet, Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cort. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss- gulirungs-Ges, 4 pet, GELDKOERS. Prolongatie 4li243/» pOt. Amerikanen tamelijk vast, Mijnon flauw, Rubbers stil, Petroleum lager, Tabakken geen omzet, Culturen stil efi prijshoudend, Nat. Staatsf. stil, Buitenl. weinig varieerend. 613/i 101 86 91 85'/. 80'/, 38%, 103 80 56",, 116 46'/. 08 i/j 23"/,, 64'/. 77"/, 82"/, 101 865/„ 84'/, 103 56 3/I6 47 69s/» 217 238 189'/, 19 215 45 'I, 186', 035 525 204 116 4'/. 108 3'/, 10'/. 90'/, 91 97 97 61'/» 61'/» 185'/, 94'/, 98'/, 913/, 28 293/j6 164 45/» 154"/, 110'/, 148 Obertafmatein ivl SfClüH» Aid. ARMENZOKG. Do vraag naar zoowel voor volwassonon als voor kinderen wordt steeds grootor. Dames, wio helpt ons om moor aan die aan vragen te kunnen voldoen. Zendt s. v. p. bericht aan een der leden van de Commissie om te laten halen wat U wilt afstaan. Dé Commissie W. GOL, Voorz. I. v. DANTZIG, Vico-Voorz. B. D. GROOTENDORST, Pen. W. DE VEN, Secr. J. v. d. JAGT. J. v. EIJK. A. W. v. d. KLEIN. R. MOERKERK. L. QUANT. I komt U halverwege tegemoet, tl doet al het werk (n de helft van den tijd en voor de helft £Sf kosten, die U aan groene zeep zou ultgeVSH. Sunligni dat üw goed niet lijdt. Uw na»»?" niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezul verbeid van 5unüght maakt haar alleen geschikt v o o r het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. het beste merk Zang and voor KanhrU x in cartons J/j liter 13, en Vi litor 26 cents. Lijxtcrxaad (Universeelvoor) in cartons kü° 13 en Va kilo 25 cents. Wext-Frisia Hoender meel meereieren bij minder vooderkosten in baaltjes 2'/j kilo 40 on 5 kilo 75 cents. Vraagt, onze voedermethode. Zaadhandel en Voederfabriok WEST-FR1SIA. D. HENSTRA - Enkhuizen.' Te Gouda verkrygbaar bij HII. ANTON COOPS, Wrjdstraat. E. H. VAN MILD, Veerstnl. Jj IB VERYM69B vu SQOi IKJüt SRFMftBEli WWi».

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4