SEN jü> :be ij „Gouda” 'meel, igste voeder voor ■anco. ZIJT GER, \o 12369. 52e Jaargang. 3-0.1913 behalve Zon en EMitexileuxd. n. Buitenlandsch Nieuws. perk, 2 EinnenlarLd.. 00.000. FEUILLETON >id. -W ■■■■■■■■■■■■a Maandag 8 September 1913. het Leven, I beste! Verdronken. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. - --■■■—BBBWBSS—- Telefoon Interc. 82. £Txe-ci-“WS- ezx -A.d.'rrextezxtie'blsucL voor Gto-clcLsl en Oxxxstrelcexx- Verschijnt dagrelijks Telefoon Interc. 82. luren, HM. Co. j f 1 25 i 30 iemand ons hoor- verzekering tegen (Wordt vervolgd) *9 gebouwencomplex vnhoven, en ouita. Enver Bey genomen. brengen ten behoeve van een pantser* schip van 21.000 ton. TAAG. )0 Ko. kosteloos Vrij bewerkt ‘door AMÏJ- 1.50 150 1.90 GOUDA. 30 dam. PRIJS DER ADVERTENTIËNÏ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. ITELBOER I gevonden, lusteloos- Ipijn enz. per pakje j zeg- haar uit deed weer Olid-minister Talma. Door den Minister van Landbouw enz. is benoemd tot voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waartoe de risico-overdracht bij de uitvoering der Ongevallenwet 1901 hooft geleid, do heer A. S. Talma, oud-Minister van Landbouw onz. (St.-Ct.) zeer goed, mijnheer niet iemand ver* doch ik De begroetingen. Naar de „N. Ct.” verneemt, zouden do Ministers van Oorlog en van Kolo-, niön voornemens zijn de begröotingen van hun voorgangers ongewijzigd te •laten, terwijl de Minister van Marine op de zijne de eerste aanvraag zou Jhr. mr. Victor de Stoers. Naar de Tijd verneemt, zal de com missie welke zich heeft samen gesteld om jhr. mr. Victor do Stuers op zijn 70on verjaardag in October te huldi gen, den jubilaris een geïllustreerd album aanbieden. De tekst in dat album zal worden geschreven door eenige kunstenaars en verder door eenige op den voorgrond tredende personen. Ook heeft zich een tweede commissie ge vormd, om jhr, mr. De Steurs een buste aan te bieden, door den kunste naar Toon Dupuis gemodelleerd. machinist van dien trein, Nicholson, verklaart nl., dat zijn trein 230 ton te zwaar was geweest, en dat hij te Car lisle, hoewel hij er om had gevraagd, geen voorspan-locomotief had kunnen krijgen. En verder klaagde Nicholson, evenals de tweede getuige, zijn stoker Metcalfe, ernstig over de hoedanigheid der kolen door zijn maatschappij ge bruikt. Zij waren te, klein, en ontwik kelden geen warmte genoeg. Beide getuigen wekten don indruk dat met goede kolen de steile helling zonder moeite overwonnen,, en het ongeluk dns voorkomen zou zijn. Bestrijding van werkloosheid. Naar do N. R. Ct. verneemt, kan tegen het einde van het jaar het ver schijnen van het tweede deel van het rapport der Staatscommissie in zake do bestrijding van de werkloosheid tegemoet gezien worden. Werd hot niet eonigermato vertraagd door het optre den van mr. Treub als minister, dan zou het reeds-; voel eerder kunnen wor den ingediend, want op de hoofdpun ten is men hot reeds eens geworden. Zoo staat wel reeds vast dat men de middelen ter bestrijding der werkloos heid zal zoeken in een betere organi satie van de arbeidsbeurzen, verzeke ring on werkverschaffing van over heidswege, doch omtrent do wijzo, waarop een en ander geregeld moet worden, heeft men zich nog geen vaste meoning gevormd. te gaan versterken, niet om dan wan neer de noodigè kracht wfls terugge komen, Adrifftiopel opnieuw te ver overen, maar in do eerste plaats tegen Griekenland op to treden. Cavalla, waar Bulgarije zijn zinnen op had gezet, doch dat het heeft moeten af staan aan Griekenland moet Bulgarije opnieuw veroveren, meent generaal Sawof. De vernederingen, die Bul garije thans van Turkije heeft te aan vaarden, kan het verdragen, omdat het zich moet voorbereiden om zijn oor terug te veroveren, door Grieken land te gaan ontnemen wat het on rechtmatig heeft verkregen. (Pres.), Dr. A. E. ODEN, Dr. P.H. Balkan-Staten. De Turken krijgszuchtig. Ashmead Barlett, de correspondent van de Daily Telegraph, die uit Adria- nopel te Konstantinopel is terugge keerd, had daar herhaaldelijk met En ver bei gesproken. Deze zeide, dat het Turksche leger de regeering trouw zou gehoorzamen, zoolang deze de waarachtige belangen van het land bevorderde, maar indien de regeering neiging mocht toonen om Adrianopel pf eenig deel van Thracië op te geven, dan zou heileger, op .eigen hand op-, treden. Het Turksche leger telt nu 300.000 man en is' zei Enver bei sterk genoeg, om overal heen te trekke.n De troepen gaven hun stellingen ten westen van de Maritsa noode op. Zij behielden evenwel de stellingen die volstrekt noodig zijn voor de verdediging van Adrianopel. Het geschil over do Bul- gaarsche grens moet zoo spoedig mo gelijk geregeld worden, want het zal onmogelijk blijken het leger nog lang op de been te houden. De troepen dringen er op aan, dat men hen tegen de Bulgaren zal laten oprukken of naar huis zenden, Adrianopel wordt thans door de Turken sterker gemaakt dan hot ooit geweest is. Engeland. Vrijdag is het onderzoek in zake het spoorwegongeluk bij Aishuill be gonnen. Daar is al dadelijk een betoe- kenisvol licht geworpen op do vraag hoe ’t mogelijk was, dat de eerste snel trein op do heffing daar moest stop pen om nieuwen stoom te maken. De of levend! Zij moet! Spaar toch geen moeiten of kosten. Gij weet dat Ger truda rijk was evenals wij. Loof een groole belooning uit aan iedereen die iels omtrent haar verblijfplaats kan mededoelen. Schrijf ook in alle cou ranten en houdt George Eltester in ’t oog. Verlaat u op mij, bemoedigde de inspecteur on wilde heengaan; vóór ik naar Gulin weerkeer kom ik hier nog eens terug. Ge zult mij toch van alles op do hoogte houden, niet waar? Ik zelf zal in tusschen niet stil blijven uitten. Gertruda’s voogd in Hamburg moet ook verwittigd worden. Wij zullen k rachtig samen werken. Hij begeleidde den inspecteur tot aan do deur en nam daar met een die pen handdruk afscheid. Wat het ongeluk dp menschen toch gedwee maakt, dacht de inspec teur in het heengaan; de hoogmoedi ge, ontoegankelijke .von Melnik was vandaag de minzaamheid in peiaoon. Inspecteur Die.hel had dc villa op den Godesberg verlaten en ging met gejaagden pas het pad langs dat naar het bosch toe leidde. Hij lette er niet op dat hij in den brandenden zon liep on dat het zweel met straaltjes langs zijn gezicht liep, zoozeer boei de hem hel vraagstuk van de verdwij ning. gen, enz. ipon.) 20 npleet f 17.50. OIEWAGEN- 16 uur. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groole letters en randen naar plaatsruimte. Een nieuwe partij In het Amsterdamse!! Predikbeur tenblad doen de 'hoeren °C. E. van 60UDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem frarico per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. ildaar een klikje iet. adres. Doitschland. Wagner, waarover de Duitsöl bijzonderheden mededoelen, is in 1874 te Egolaheim als zoon van boeren ouders geboren. Hij ging naar de nor maalschool en legde in 1894 zijn eerste onderwijzers-examen af. Hij was een tijd lang in Wurtemberg als kweeke- ling werkzaam, maakte eenige mili taire oefeningen mede, en kreeg een plaats te Ulm, waar hij met de dochter van een herbergier uit Mühlhausen trouwde. Twee jaar geleden werd hij hoofdonderwijzer te Degerloch. Dit ambt vervulde hij op.bevredigende wijs; jegens de jeugd was hij niet onwel willend. In het particuliere leven was bij eenzelvig. Nu e» dan moet hn sterk gedronken hebben. Maar niemand kwam op het idee, dat zijn geestver mogens gestoord waren. Verleden Zondag ging hij nog te Degerloch naar de kerk. Bij het vermoorden van zijn vrouw en kinderen, wat Donderdagochtend vroeg geschiedde, moet Wagner met buitengewone koelbloedigheid te werk gegaan zijn. Niemand in het huis of in de buurt heeft hulpgeroepen of eenig gedruisch gehoord. Na de daad verricht te hebben, bevestigde hij aan de deur zijner woning een briefje, met de mededeeling, dat de heele familie uit Was en eerst laat terug zou kooron. Bij de worsteling met de politie werd Wagner zoo zwaar aan een arm gewond dat deze- moest worden af- gezet. Sinkings vergadering der Staten- Generaal. Bij kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Ge- neraal zal worden gesloten op Zater dag 13 September 1913, des namiddags te drie uur. De minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd zich op gemeld tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, teneinde in een veroenigdo vergadering dor beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten Koetsveld en J. O. A. Bichon van IJssolmondo een beroep op allen, die, hoewel instemmend met het beginsel program der Christelijk-Historische Unie (1908), of dat der Christelijk-His- torische partij (1904) of dat der Friesch- Christelijk-Hirtorische partij (1898), of dat der Vrij-Antirevolutionnaire partij (1897), of dat der Antirevolutionnaire partij (1871), ernstige bezwaren hebben tegen organisatie, tactiek en leiding, zoowel van de Christelrjk-Historische Unie als van de antirevolutionnaire partij en die daarom óf nimmer bij de organisaties dier beide partijen waren aangesloten, óf deze hebben verlaten of willen verlaten, met de uitnoodi- de bedrijver dor gruwelen ë'inS Maandag 15 September, dos voor- o Duitsdho bladen nng velo middags 11'/i «ar, een vergadering bij te wonen te Zwolle in de Buiten- Sociöteit. 15) Ik begrijp von Melnik, dat u dacht wilt maken, doch ik kan al leen hopen licht in de zaak te ont steken, indien mij klaren wijn ge schonken wordt cn indien gij mij uw volle vertrouwen wilt schenven. Nu dan, mijnheer Diet hol, ik vermoed het niet alleen, doch meen het zelfs zeker te weten dat hij Ger truda achternageslopen is en dat zij voor hem uit den weg gegaan is. 11 ij moet haar dan toch overvallen zijn en tusschen hen is dan natuurlijk een twist ontstaan, en ge weet Eltes ter is nogal opvliegend en driftig ivan natuur. Gij acht hem dus in staat dat hij zich aan de jonge dame kan ver grepen hebben? En dat hij haar ver moord zou hebben? riöp dc ’inspec teur verrast uit en dacht daarbij aan wat de oude keukenmeid verteld had. Neen, dat durf ik niet zeggen, tot zulk een gruwelijken misdaad... neen, die beschuldiging durf ik niet te zeggen. Maar... v— Genoeg, genoeg, mijnheer von Melnik, genoeg, wij verstaan elkaar. Hebt gij niet onmiddellijk, toen de juffrouw vermist werd in Zegeveld bij den houtvester laten vragen? Maar natuurlijk! Mijn tuinman is er geweest. Hij heeft tol antwoord gekregen, dat men dc juffrouw niet gezien had. Wie heeft hem- dat gezegd? Ik weet het niet meer, mis schien heb ik er ook niet naar ge vraagd, ik was er immers van over tuigd, dat zij niet te Zegeveld kon zijn. Ik zou dien man wel eens wil len spreken. Zoudt u hem even roepen? Hij zal met uwe agenten uit zijn, mijnheer de inspecteur, mijar toch trok hij aan het schelkoord.^/ De tuinman was juist terug. Wij hebben niets gevonden, me neer von Melnik, vertelde hij Z-eurig. Jk moest wel naar huis toe Jan, ik ben naar hips gegaan, om te begie ten, men kan toch ook niet allee la ten verbranden ook. Goed Jan, onderbrak zijn meester, Mijnheer de inspecteur wilde gaarne van u weten, bij wien gij in Zege veld' naar de 'juffrouw gevraagd hebt. Bij de vrouw van den hotftves- ter. Alle luiken waren, toen wij er kwamen, toe, en de bewoners moesten reeds lang te bed zijn, zei de tuin man, want al hoewel ik klopte, en de honden zeer luid blaften duurde De Balkan. Elk oogenblik kunnen ons weer ver rassingen treffen. Do stemming op den Balkan is van dien aard dat zich eiken dag verwikkelingen kunnenvoor doen, waaruit de ergste dingen kunnön geboren worded Noch de Turken, noch de Bulgaren, noch de Grieken zijn feitelijk nog in rust. Hoe de mili taire machtsmassa denkt is het best gebleken uit een onderhoud dat de heer E. Ashmead Bastlett heeft gehad met Enver-Bey, de ziel van de tegen woordige beweging. Wie mocht ge dacht hebben dat na don laatsten brand op den Balkan, de brandstof voorloopig op zou zijn, kan zich uit het relaas dat van dit onderhoud en „Daily Telegraph14 is verschenen, direct vergewissen, dat het nog altoos broeit in de Heksenketel. De geringste vonk kan de aanleiding worden tot oen nieuwen dans, die misschien nog kwaadaardiger kan zijn dan die van den vorigen Heksensabbath. Enver Bey ontkende eerst dat de Turksche troepen ooit de Maritza zijn overgetrokken anders dan om die stra tegische punten te bezetten, die noodig zijn ter verdediging van Adrianopel, welke stad Enver Bey, naar hij zei hooft versterkt, en krachtiger heeft gemaakt dan ooit te voren. Maar zei En Ver Boy, het legor verlangt naarjhet einde van dezen onzokeron toestand: óf oorlog, óf een definitieve overeen komst met Bulgarije. Niet zoo ver klaarde Enver Bey dat Turkije oorlog wilde, niemand wilde de vrede ver storen, maar Adrianopel en Thracië afstaan daaraan dacht het leger niet. En naar E. Ashmead Bastlett er bij voegde het Turksche leger was niet moer het zelfde van den vorigen oor log. De discipline was sterk verbeterd en de geest van vertrouwen in de toekomst is dank zij het werk van Enver Bey en zijn vrienden sterk too- Ook de verhouding tusschen Grie kenland en Bulgarije laat ochter veel te wonschen’ over. De Bulgaarsche Generaal Sawof, de Bulgaarsche Napo leon, zooals hij wel genoemd wordt, heeft in het Armen isch blad „Asada- mart“ een artikel doen opnemon, waarin de hoop, wordt uitgesproken, dat weldra een overeenkomst met Turkije zou zijn tot stand gekomen. Dan was de toestand gekorven om zich houtveslersvrouw, die altijd beweerd heeft dat zij Gerlruda als haar kind lief heeft, hoort het nieuws onverschil lig aan, wei zegt u daarvan? De inspecteur trok de schouders op. Misschien heeft zij er op dat oogenblik niet veel gewicht aan ge hecht. Maar zij moet toch al vernomen hebben, dat Gertruda tot op hoden vergeefs gezocht wordt cn noch zij, noch haar zoon, noch houtvester Dorn voor wien hot huishouden door haar bestuurd wordt, Rebben zich niet la ten zien om inlichtingen in te win nen. Dat geeft te denken, antwoord de de inspecteur, maar zij kunnen er ook bij mijn agenten naar gevraagd hebben. Ik zal onmiddellijk naar Zegeveld gaan om er pens rond te kijken. Van den indruk, dien ik daar krijg, on van de berichten van mijn agenten moeten wij verdere stappen afhankelijk maken. Mijnheer de inspecteur, een eer lijk antwoord op een eerlijken vraag die zal zijn: gelooft gij Gertruda te rug te vinden? zei von Melnik ver- f rouwelijk zijn hand og diens schou der leggende. Levend niet. Dat is ook mijn idee, zei von zich Melnik. Daarop richtte hij zijn go- .staltc die van verdriet in elkaar ge- ^^^flUten was, hoog op en zeide: Zij moet gevonden worden, dood het zeer lang, eer de, mijnheer! Toen kwam do vrouw on liet u binnen; wie was er nog meer Er was niemand anders, en zij liet mij ook niet binnen, was het antwoord. Zij stiet alleen het luik open en vroeg zeer boos, wie cr in den nacht zulk een loven maakte on wat er aan hand was. Toen ik nu vroeg, of zij juffrouw Gertruda niet gezien had, zei ze dat ze de juf frouw in geen weken gezien had en niet begreep hoe men op de gedachte kwam dat zij 's nachts op Zegeveld zou zijn. Daarna sloot zij het ven ster en liet mij staan. De inspecteur en von Melnik wis selden een KR van verstandhouding en de eerste vroeg: Was de houtvestersvrouw niet verschrikt over dc verdwijning van de juffrouw Dat zou ik u niet kunnen gen, mijnheer, antwoordde Jan, scheen zeer boos omdat ik haar rust gehaald had en gauw het luik toe. En hebt gij den zoon niet ge zien? Nee, niemand dan de vrouw. liet is zeer goed, gij kunt gaan. Toen de deur achter den tuinman gesloten was, boog von Melnik, tot den inspecteur over en zer vendig: Vindt ge dat niet opvallend? De Serenade aan de Koningin. Zaterdagavond heeft de Nederland- sche Zangersbond op het ruime plein voor het Huis ten Bosch te Gra- venhage een serenade aan II. M. do Koningin gebracht, welke geleid werd door Willem Mengelberg, wegens on gesteldheid van den aanvankelijk aan gewezen leider, den Heer Henri Voll- mar, directeur van de Koninklijke Zangverecniging. Na afloop van de repetitie, welke van 6 tot half acht met do Koninklij ke Militaire Kapel, gehouden was op het voorplein van de Oranjekazerne, had de heer J. W. B. Hage, voor zitter van den bond, den heer Mengel berg hartelijk 'dank gezegd voor zijn bereid willigheid. Hierna stelde de stoet zich in do kazerne op. Met stil le trom werd de lange weg afgelegd. Het Paleisplein werd omzoomd dopr een groote menschenmenigte, die ach ter houten afsluitingen geplaatst was. Op hot plein zelf bevonden zich een 500 ft 600 dames en hoeren, Jpdeh v, hot eefé^ofnitó en verdere genoodig- don, onder wie verschillende autori teiten. Voor het aanzienlijke getal zangers was een zeer voldoende ruimte open gelaten, met, als middelpunt, een ver-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1