HTS, h andel, adres: 1. Gouda TEIT IN en Heeren ilSEL 1913. Saven 20. Verdronken. tvoering. stelling 1913. biedingen «LAND’’ No. 12870. Dinsdag 9 September 1913. 32e Jaargang. Feestdagen. behalve Zon en Exü.texxlaxxc5L Sïxxxxen laixcL Buitenlandsch Nieuws. 2. HAMER’ tEUILLHUH a.a-l©13 f - 'S en abricage. FERK. Frisia «veevoeders. Courant XsT5.eix"ws- en -^-d.’vertezxtieTolsud. voor G-otxcLsu ezx Ozxxstxelceao- Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. j„Goiida” Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. tusschen liberalen en socia- ig Gouda 1913 Vrij bewerkt door AMO. schrik ik niet, gebouwencomplex RIJF, werking. Kanaries r 13, en liter Jni ver seelvoer) o 13 en ’/2 kilo 'loendermeel der voederkosten ilo 40 en 5 kilo PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen zou afstaan. We vermoeden dat Enge land Griekenlands wensch wel onver vuld zal laten. lil om wel e merk in de tuceet. oliën kosten sleefcts tbeialing: 35, voor elke regal id aan hot Bureau. GOUDSCHE COURANT. *Oaj naar het einde van de kooi terug. De ongelukkige temmer werd ster vend naar het gasthuis gebracht, al waar hij spoedig overleed. De wilde dieren hebben, naar een ooggetuige mededeelde, «len ongeluk- kigen temmer deerlijk mishandeld. In een oogwenk hadden zij hem de buik opengereten, zoodat de ingewanden uit de afschuwelijke wonde puilden. Vervolgens vielen zij zijn hoofd aan dat met den hals een bloedige massa vormde. Een jong meisje, Baron genaamd, dat met den temmer werkte, is ins gelijks gekwetst. Frankrijk. Duitsche arbeiders (e Nancy. Te Nancy is tusschen Duitsche ar beiders eonerzijds en Fransche en Ita liaansche arbeiders anderzijds, die allen in de zelfde onderneming werk zaam zijn, is een geschil uitgebroken. De Duitschers, ten getale van 70, het aantal Franschen bedraagt 50 en dat der Italianen 40, zouden zich, ge- ryk was. Wanneer Griekenland del eilanden bezit, die den onmiddellijken t toegang tot de Dardanellen bewaken^ heeft de doorvaart zelf de meeste: beteekenis verloren. Vandaar dat Tur-t kije tegen den raad van alle mogend-1 heden in, zal vasthouden aan wat het I bezit. Griekenland rekent op den steun i van Frankrijk, dat door dik en dun! de Grieksche eischen steunt. Behalve echter de kleinere eilanden! heeft Griekenland ook den blik gesla-1 gen naar de grootere. Bijzonder graag zou het bezit nemen van de belang-} rijkste, dat zijn Rhodos en Cyprus.) Zooals bekend is, is de publieke mee-» ning in Italië ertegen om de Turkschei eilanden in handen te stellen van del mogendheden. Het Italiaansche volk! dat op het oogenblik liever Turkijej tot vriend 1 liever Griekenland niet ziet uitgroeien} tot een zeemogendheid van den eersten» rang, het Italiaansche volk steunt» Turkije in zijn pogingen om de eilan-i den te behouden. Griekenland schijnt nu met trucjes zich dit eilanden-bezit te willen verschaffen. In het*Berliner Tageblatt kwam een bericht uit Athene voor, waarin werd gezegd, dat Enge land Cyprus aan Griekenland zou aan bieden. Uit de bijgaande verklaring bleek, dat men op den volgenden grond die daad aannemelijk wenschte te maken. Waar Düitschland in de Ca- valla-kwestie en Frankrijk in de kwes tie der Egeïsche eilanden zoozeer de sympathie van Griekenland hadden gewonnen, wil Engeland thans beide overtreffen door oen zoo belangrijk geschenk. Hoezeer hier do wensch de vader der gedachte was, bleek odk nit het verdere vermelden dat natuur- oedermethode. Voederfabriok RISIA. Enkhuizen. gbaar bij HH.: 'S, Wijdstraat. [LD, Voorstal. Düitschland De Keizer-Manoevres. De Keizer-manoeuvres in Selezië zijn den Koning van Saksen, den Prins regent van Beieren, door tal vanbui- 'len bijgewoond, worden, waarvan Koning Constantijn van Griekenland de meest op den mee leicenjK aaigene, waardoor ae voorgrond tredende is. Men weet, dat waarde van de Dardanellen zoo belang- deze oorspronkelijk alleen naar Duitsch- PRlJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—-5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer„0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. die beleefd groelte. Het spijt mij dat hij niet thuis is, maar hij is voor een paar weken op reis. Dat doet eigenlijk niets ter za ke; ik- hoop dat ge mij evengoed te woord kunt staan voor de aangele genheid, waarvoor ik kom, antwoord de de inspecteur, terwijl hij binnen trad. Ik heb toch de eer met juffrouw Eltester te spreken? Om u te dienen, antwoordde zij, terwijl zij haar donkere oogen, die eenmaal mooi moesten geweest zijn, doch thans somber en droef stonden, op hem vestigde, alsof zij verwachtte dat hij zich nu ook zou voorstellen. Zij vroeg evenwel niets, toen dit niet gebeurde, maar opende de deur, die naar het ruime voorhuis voerde, en voegde er voorkomend hij: Treed binnen, en neem plaats. Mag ik een glas bier of melk ter verfrissching halen? Wie hier komt, heeft gewoon lijk een grooton weg afgelegd, en 't is vandaag buitengewoon heet. Ik dank u, antwoordde Die- thel, die aangenaam verrast was door de vriendelijkheid der vrouw, door de ouderwetsche, lieve inrichting van de kamer en door de prachtige planten, die er stonden. Neen, ik heb geen dorst, en ben al zeer blij als ge mij toestaat in deze aangename, koele ka mer bij die seboone bloemen te rusten. Hij liet zich daarbij ineen leuning stoel vallen, die de vrouw hem aan schoof en zag welgevallig en onder-, Paniek stelling. De menagerie Bostock, in de tuinen der tentoonstelling opgericht, heeft het publiek Zondagavond een vreeselijk schouwspel te zien gegeven. De zaal was vol volk. Het voornaamste nuw- mer was het optreden van den tem mer met acht bruine beren. In de middelste kooi scheen hij, met de zweep in de hand, zijne die ren meester te blijven, toen eensklaps do grootste «tér beren op hem toe sprong en hem omver wierp. Hij wil de opstaan en het dier straffen, doch hij had daartoe den tijd niet. Een tweede beer, aangehitst door de be weging van den grootere, sprong me de toe, sloeg den klauw eerst in den voet en toon in zijn hoofd en zette er de tanden in. Kreten van afschuw vervulden de zaal, vrouwen vielen* In onmacht en het publiek verdrong zich naar de uit gangen, terwijl vrouwen en kinderen onder de voeten raakten. Er moeten talrijke gekneusden zijn. De bedienden schoten naar de ra zende dieren en dreven hen met re volverschoten en gloeiende staven lijk de Fransche bladen melden, zeer incorrect tegenover hun Fransche en Italiaansche kameraden hebben gedragen. Zij hadden liederen gezon gen, die voor Frankrijk beleodigend waren en zij hadden opschriften op de muren geplaatst, waardoor de Ita lianen zich beieedigd achtten. Daarop hadden de Fransche en Ita liaansche arbeiders verklaard, dat zij met de Duitschers niet langer wilden samen werken, en in staking zouden gaan, indien de Duitschers niet heen gingen. De politie moest worden gehaald en deze had eenige moeite om de orde te bewaren. Zaterdagmoren hebben 20 Duitsche arbeiders de stad verlaten en men verwacht dat nu ook de anderen zul len heengaan. 16) Steeds zocht Dicthel de verschillenj de ingewonnen berichten aan elkaar! te rijgen, doch tot nog toe ontbrak! een zeer voorname schakel. Zou hij» dien bij den* houtvester vinden? Hiï was nu in het bosch gekomen, en on-} willekeurig bleef hij staan, om noa eens goed na te denken en ging een» poosje rusten. Spoedig daarop ging! hij weer verder. In het bosch wps het! ook warm en stil; de wandelaars,} waarvan het gewoonlijk wemeldej bleven thuis van de warmte. Diethel was een stevig voetgangerj en de spanning en opgewondenheid,! Waarin hij verkeerde, verleende hem! oog grooter snelheid. Zoo had bijl in een half uur het doel van zijn bej langrijken tocht bereikt. De houtvesterswoning lag eenzaaml en diep in het bosch verscholen. Dd tamelijk lange woning had slechts} één verdieping, en onder het breede* vooruitspringende dak een paar voor-t kamers. De woning zou er niet zoa in het oog vallen^ uitgezien hebben4 als zij niet op een bijzondere wijza De Balkan. De berichten van den Balkan ves tigen sterk den indruk dat op het oogenblik de loop der gebeurtenissen behcerscht wprdt door Turkije, het land dat korten tijd geleden in diepe ellende verkeerde, door de slagen waaraan het van alle zijden was bloot gesteld. Thans nu het Turksche leger niet alleen hersteld is van de slagen, die het zijn toegebracht, en intusschen verschillende onderdeelen, maar voor namelijk de intendance aanzienlijk heeft versterkt, voelt het zich opge wassen tegen zijn afgematte vijanden, dio al hun krachten hebben verspild; lijk Italië in dat geval ook Rhodes in een strijd onderling. En nog steeds i zijn de vrienden van voorheen bitter- der vijanden voor elkaar dan tegen over Turkije. Griekenland schijnt door de fortuin te veel begunstigd, ver waand te zijn geworden op wat het: heeft bereikt, maar zooals het meer; gaat, het is niet tevreden met wat het heeft verkregen. Het wil meer, het: verlangt thans ook nog het meerendeel i van de Turksche eilanden in bezit! te krijgen. Bovendien wil het Grieken i begonnen die behalve door den Keizer, in Turkije vrijgesteld zien van deni J*“ v1-a"1- militairen dienst. Nooh voor het een, noch voor het ander voelt Turkije iets. - tenlandsche jgasten zulh Wanneer het zich het bezit van de:-- r eilanden ziet ontzegd, verliest het daar- mee feitelijk datgene, waardoor de i BïLGlÊ.j op de Gentschc Tentoon- Wij deelden reeds gisteren mede van do nieuwe partij welke de heeren C, E. van Koetsveld en het Kamer lid mr. Bichon van Uaselmondo wil len oprichten. De Limb. Koerier deelt mede, «lat een der grondbeginselen der nieuwe partij zal zijn bij alle verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer, en in allo dis tricten bij do eerste stemming uit te komen met een eigen candidaat. Hieraan kan het blad toevoegen dat als laatste oorzaak van de scheuring in de Christ. Hist. 1’arlii geldt hot algemeen advies van het Hoofdbestuur om zich te onthouden bij do horstem- m’ngen tusschen liberalen en socia listen. Dit advies is voornamelijk te wij len aan één lid van ,hct Hoofdbestuur die onder den indruk zijner teleurstel ling over den afloop der stemmingen gemeend heeft dit advies te moeten geven. De zich nu afscheidenden meenen, dat dit lid scheen vergeten te hebben dat hot belang van ons land eischte, dat men de liberalen steunde, om zoo doende zooveel mogelijk sociaal-de- mocraten te weren. land zou komen, om ergens in Hessen uit te rusten van de vermoeienissen van den werkelijken oorlog op den Balkanop speciaal verzoek van den Keizer is hij echter eerst naar Berlijn gekomen om daarna, den schijnoorlog in Silezië bij te wonen. Men heeft hierin, evenals in de verleening van den maarschalkstaf aan Koning Con- stantijn méér te zien dan enkel waar- deering van diens krijgsbedrijven door den Keizer Griekenland is, nu Koning Ferdinand zoo deerlijk het lid op den neus kreeg, de Balkanmogendheid ge worden.. En Düitschland zoowel als Frankrijk en Engeland werven om haar vriendschap en haar gunst. Reeds wer den zelfs klachten uit Italië ruchtbaar, dat de Duitsche diplomatie den oudeni bondgenoot in de quaestie der Egeï- aan gedacht had. Waarom zou ben? Dat moet ge maar aan mijnheer von Melnik vragen, niet aan mij, zei ze met eenig ongeduld. Zij zal wel haar rodenen gehad hebben, *om niet langer te willen samenwonen. Heeft zij u dat misschien gezegd? vroeg de inspecteur onverwacht en zag haar daarbij scherp aan. (Wordt vervolg^) houdt, ook hierom, dat heti sche eilanden (verwaarloosde om den kenland niet ziet uitgroeien» niéuwen vriend in ’t gevlei te komen.... it. -i i-i__i pe manoeuvres in Silezië zullen drie, dagen duren en gehouden worden in de streek tusschen Liegnitz en Schweid- antwortrdde zij en ging zitten. Het-kwam don inspecteur voor als of zij de stoel zoo zette, dat hij haar niet vlak in het gezicht kon zien. Gertruda is verstandig, voor zichtig en zelfstandig. Ik ben over tuigd dat zij een roden voor haar on verwachte reis hooft en er vandaag wel een brief of telegram zal komen meldende, dat zij behouden to Han nover is aangekomen. Ge vergist u de juffrouw heeft geld noch kleeren meegenomen. Alsof zij dut niet allemaal haar huls in Hannover had; geld de reis te betalen, zal zij toch op zak gehad hebben, merkte zij met een lachje op. Diethel was verbaasd; het was «jen vermoeden, «kit voor «Ie hand lag en het verwonderde hem «lat hij or niet ze dat gedaan heb* nitz, dus op oen aan historische her inneringen rijk terreinin 1866 vol voerde de Pruisische Kroonprins hier, vóór den slag van Sodowa zijn samen trekkende beweging de Katzbach, die het terrein doorstroomt, herinnert aan Blüohers’ campagne van 1813 en de namen der dorpen Hohenfriedberg, Liegnitz en Leather zijn verbonden aan overwinningen van den grooten Frederik. Twee legerkorpsen, het vijfde en het zesde, tot 80.000 man versterkt, zul len aan de manoeuvres deelnemen. Twee Zeppelins, een Parseval, en 50 vliegtuigen waren Zondag reeds op het oorlogsterrein. De Zeppelin I. Uit Lieznitz wordt geseind: De Z. I is bij de landing zoo hard op den grond neder gpkomen, dat de steunsels braken en dé zijwand werd opengescheurd. Een man is met ern stige kwetsuren naar het gasthuis ge bracht. Morgen zal het luchtschip weder vlot zijn. Graaf Zeppelin bleef ongedeerd en is per automobiel naar het hoofdkwartier vertrokken. Japan. In Tokio werd Vrijdag de heer Abé, directeur van de afdeeling politieke zaken aan het Japaiiflche Ministerie van Buitonlandsche Zaken met een dolksteek vermoord. Men weet nog niet precies wat de motieven zijn, die de moordenaars kunnen hebben geleid. Men spreekt van een politieke wraakneming. Rusland. Cholera. De stad Cherson is van cholera ver dacht verklaard. Het gouvernement Cherson, en aangrenzende districten Balta in het gouvernement Polodiö, Dujprowoko in het Gouverment Pauriö zijn door cholera bedreigd verklaard. In verband met het binnen treden der cholera uit Roemenië over land, is Bessaabiö door cholera bedreigd ver klaard. De politie te Toulon heeft een ze keren Blanchard gearresteerd, die in het bezit werd gevonden van 750 gram opium. Ook vond men bij hem een lijst met namen van upium-schui- vers. Volgens het blad „Excelsior” is deze Blanchard een «Ier voornaamste opium-handelaars in de geheele atreok. Bij het thans ingestelde onderzoek zou men voorbereid zijn op sensatio- neele onthullingen betreffende den ge heimen opiumhandel, en er zouden een aantal arrestatien worden ver wacht. versierd was geweest. Langs de inu- «ren groeiden klimrozen, die nu in vol len bloei stonden; als geurige kran sen omslingerden de witte en roede bloemen de glimmende vensters, waar achter sneeuwwitte gordijnen hingen. Op eeaigen afstand van het huis ston den, onder een breedgetakte linde,, wier bloesems zich eerst onlangs had den ontsloten, en door bonzende bijen llerden omflariderd, een houten* tafel en e'en paar banken; maar nergens was een menschelijk wezen te zien. Inspecteur Diethel stapte op de deur toe, die in het midden iu den voorgevel was, ep besteeg de steenen trappen, die er heen leidde; nauwe lijks had hij den klopper in beweging) gebracht, of luid hondengeblaf weer klonk en van de achterzijde van het huis kwam een zeer mooie groote en lichtgele patrijshoml te voorschijn gesprongen en bleef hem dreigend aan blaffen. Een vrouwestem liet zich nu ech ter hooren, die riep: „Stil, Diana, kom hier,” en de hond oogenblikke- Hjk deed gehoorzamen. Diethel kwam voor een vrouw te staan, die ruim vijftig jaar kon zijn. Zij droeg een eenvoudig zwart kleed, met een zindelijk bouten voorschoot; het grijze gladgestreken haar was on der een kleine witte muts met zwart lint verborgen. Wenscht ge den houtvester Dorn te spreken, vroeg zij den inspecteur, zoekend de kamer rond, een weinig verlegen, hoe hij beginnen zou. Ge hebt zeker gehoord van de vreemde verdwijning van juffrouw v. Kaussel gehoord? begon hij eimlelijk de vrouW die naast hem was blijven staan, te ondervragen en het kwam, hom voor, dat zij een beetje ontstelde. Toen antwoordde zij kalm: Zeker, men heeft haar hier ge zocht, maar juffrouw Gertruda ver dwaalt niet, die zal wol allang thuis zijn. Dat is nu juist niet het geval, De juffrouw is verdwenen en mij is opgedragen haar verblijf op te spo ren. Ik ben de inspecteur van po litie Diethel uit Gutin. Het fijnbesneden gelaat van do honl- vestersvrouw werd bleeker, haar lip pen trilden, zij scheen zeer ontsteld; maar moest toch een groote zeifbe- heersching bezitten, want zij zeide ge laten Ik kan u geen ander bescheid geven, heer inspecteur, dan wat ik van nacht ik reeds gegeven heb aan de lieden, die hier naar haar vroegen, Ik heb Gertruda von Kaussel in geen weken gezien. Gij schijnt in ’t geheel niet te schrikken van dit nieuws, neem mij niet kwalijk «lat mij «lit verwondert. Men heeft mij verteld dat ge haar van de eerste kindsheid af gekend hebt. Juist daarom f 1.25 1.50 n 150 n 190 w aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Internationaal Woningcongrea. Gisteren is te Schevoningen in do Kurzaal het 10e Internationaal Wo- ningcongres geopend door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, be schermheer van het congres, in tegen woordigheid van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën, Wa terstaat en Justitie, den commissaris der Koningin, den burgemeester der Residentie benevens vele andere auto riteiten. Do voorzitter van hot uitvoerend comité Mr. D. Fock verwelkomde don Prins en sprak daarop de vertegen-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1