ÏRK Blad. Ml 913. LAND Verdronken. 40 Woensdag 10 September 1913. 52e Jaargang. I behalve Zon en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. B^xltexilaxid.. Buitenlandsch Nieuws. 50 75 mGMIKRIW VAN D8N GUtKNTNIUD 2. Bixxnexilajcxcl. FEUILLETON S en atbricage. ERk. Frisia merk ivecvoeders. X'Tï©-lx-W"s- ezx -A.d.“V“ertezxtie-blsud. voor G-o-vló-sc ezx Ozxxstrelcezx- Verschijnt dagelijks IMMER” ïo.f Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. No. 12271. g Gouda 1913 Fabriekmerk. Wettir Qed. I Vrij bewerkt door AMO. 17) ge S4 Jiiwiiiii met (Wordt vervolgd.) rwnn Zn., Gouda. 'IJ F. werking. en Woningtoez., ^ndorstandsconnn- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden Markt 31, bij onze Agenten r Kanarie* 13, en ‘A liter loenderrneel Ier voederkosten lo 40 en 5 kilo G0UD8CHE COURANT. ren zich te verdedi- t in haar op en de nu te FraNKBIK. Een geheimzinnige moord. Te Marseille is een geheimzinnige overeenkomst betreffende de Middel- landsche zee. Het is echter de vraag of Engeland zijn Ententegenoot in dat opzicht een ruimere plaats in de Mid- dellandsche zee zal inruimen. wdermethode. Voederfaüriok RIS IA. - Enkhnizen. rbaar bij HH.: S, Wijdstraat. LD, Voorstal. mijn hier DINSDAG 2 SEPTEMBER. (Vervolg). De heer van der Torren: M. de' V. I Toen ik het plan overwoog, heb ik mij de vraag gesteld, hoe men het best van dat plan, hetwelk my te groot voorkwam, een deel kon afne men en tegelijk toch aan het verlan gen van de Vereeniging voldoen. Ik heb gedacht, dat de beide plannen ieder op zich zelf niet te splitsen waren en het, daarom de voorkeur verdiende aan één voorstel, n.l. dat betreffende den bouw van 130 woningen aan de Gouwo- coupure zijn goedkeuring te hechten, maar aan het andere niet. De heer Jongenburger daarentegen heeft voor gesteld om een bijdrage te verleenon voor den bouw van 144 woningen hij is blykh^HL van oordeel, dat het plan aan de Gowe-coupure voor split sing vatbaar is. Indien ik dat had ge weten, zou ik mijn voorstel anders hebben ingericht, omdat mij uit de discussie is gebleken, dat vele heeren zeer veel gevoelen voor het plan achter de Cornells Ketelstraat in verband met de behoefte aan woningen voor ouden fniverseelvoer) 13 en ‘/i kil° geval voorgedaan dat door een der korpscommanten oen geneeskundig onderzoek werd gevraagd voor een voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komend milicien, welk onder zoek door den officier van gezondheid ter plaatse op grond van den bestaande bepaling werd geweigerd. De Min. van Oorlog heeft nu be paald, een geheel vernieuwd genees kundig onderzoek bij opkomst voor herhalingsoefeningen onnoodig is doch dat het nem gewenscht voorkomt om milliciens bij opkomst voor herhalings oefeningen aan een kort onderzoek te onderwerpen waarbij o.a. voornamelijk moet worden gelet op ingewandsziek ten en in het oog vallende algemeene lichaamszwakte. Balk an-St aten. Turksch-Bulgaarsche conferen- De besprekingen in de zitting Dinsdag der Turksch-Bulgaar- Geneeskundig onderzoek bij opkomst v. herhalingsoefeningen. Naar De Avp. méldt heeft zich het en is onmiddellijk gaan slapen. Weet hij dan niet, dat juffrouw von Kaussel vermist wordt'? vroeg de inspecteur. Dat kan ik 'U niet zeggen! Dan wil ik het hem zelf vra gen, breng mij naar hem uoe. Ik zal hem onmiddellijk roepen. Neen, ik dank u ik wil liever zelf naar hem toegaan. Hun oogen ontmoetten elkaar; de houtvestersvrouw wist nu, ddt de in specteur achterdocht had opgevat, en dat elke weigering dit nog maar ver sterken zou. Kom dan, zei zij, opstaande. Zij leidde den inspecteur door een paar kamers die even eenvoudig ge meubileerd waren als de voorkamer, maar nog veel schooner planten be vatten. Het ziet er hier uit, of men bij een kweeker is, merkte Diethel op en :tond bewonderend stil. Wie kweekt die planten? Ik, zei de houtvestersurouw met flikkerende oogen. Zij voegde er bij: Die bloemen zijn mijn vreugde en mijn trots en de gedachte ze te moeten verkoopen, was mij zeer smar telijk, omdat ik na den dood van mijn man meende hier niet te kunnen bleven en ik meende deze woning te moeten verlaten, want in een huur woning had ik de bloemen niet kun nen plaatsen. Ik was dus zeer dank baar, toen zijn opvolger mij aanbood, wij geregeld tijdig jen ontvangen van erten, vermakelijk’ eze dan in onze n. Manoeuvres. We verkeeren weer in den tijd van de Manoeuvres. Duitschland is thans bezig zijn soldaten op oorlogsmanier gevechten te doen loeren, om daaruit te bepalen in hoeverre de geoefendheid om bij een eventueelen werkelijken krijg den vijand met kans op succes te kunnen aantasten. Vooraf is reeds Rusland begonnen en zooals gewoon lijk worden de manoeuvres gehouden in tegenwoordigheid van vele vreemde hooge militaire autoriteiten. Zoo is bij Rusland een Fransch gezantschap op bezoek geweest en naar verluidt moet de Fransche regeering thans met meer dere gerustheid zich kunnen verlaten op den Russischen bondgenoot. Dit is niet het gevolg van de aanwezigheid van de Fransche generaals, maar men kan het meer als resultaat boekstaven van het optreden van Delcassé als Fransch gezant te St. Petersburg. Duitschland heeft indertijd de benoe ming van Delcassé tot Fransch ambas sadeur te St. Petersburg met verbeten woede aangezien. Een goed kenner als Delcassé van de Russische gewoonten en toestanden is, was hij de meest ge schikte man om bij den Ententegenoot Rturiand de Fransehe belangen te ver dedigen. Eén van de kwesties die Frankrijk het meest bezighouden is de mobilisatie van het Russische leger. Deze moest een zeer geruimen tijd in beslag nemen, naar de deskundigen meenden. Bij een eventueelen oorlog oorlog tusschen Duitschland en Fran krijk, meende men in het laatste land, dat Rusland te laat offensief zou kun nen optreden om voor een beslissing nog gewicht in de schaal te kunnen leggen. Delcassé schijnt er in geslaagd te zijn de Russische autoriteiten daar van te overtuigen, althans op verschil lende wijzen, voornamelijk ook door den aanleg van nieuwe spoorwegen in westelijk Rusland wil men maken dat een mobilisatie vlugger tot stand komt. Naar verluidt zou Delcassé’s zending hierna zijn afgeloopen en zou hij weer naar Frankrijk terugkeeren. In Rusland verklaart men met nadruk, dat de heer Delcassé ambassadeur zal blijven, niettegenstaande het drijven van Duitschland. Men beweert zelfs dat de Triple Entente nauwer zal wor den aangebracht. Men zegt tech dat Rusland zich zal aansluiten bij de Engelsch-Fransche Ik heb u reeds gezegd, dat ik juffrouw Gertruda in geen weken ge zien heb, antwoordde zij en bemoeide zich tegelijk met een mooie plant, er een paar dorre blaadjes afplukkende. Gij zijt boos op haar, bracht de inspecteur in. Met een vlugge beweging draaide zij zich om en zei bitter: O, men heeft u reeds verteld van die geschiedenis! Welnu, dan, ja, ik ik ben, verbeterde zij, in hoo- K® mate verstoord op Gertruda. Wij hadden dat niet aan haar verdiend v ZÜ heeft onverantwoordelijk met mijn zoon gespeeld. Zij heeft om gewichtige redenen met hem gebroken, zei Diethel klemtoon. De houtvestersvrouw wierp het hoofd achterover. Het is onmogelijk, dat zij geloofd heeft, wat haar zwa ger mijn zoon ten laste legde. Daar voor zijn bewijzen noodig. Die heeft zij gehad. Men veroordeelt niemand zonder gehoord te worden. Zij had mijn zoon misdaad ontdekt. Eenige (jagen geleden vond men een jonge Syri?che vrouw stervend in een bosch, in de nabijheid der stad. Haar hoofd was blijkbaar met zware steenen verpletterd. Zij werd naar het hospitaal ver voerd, en daar noemde zy, voordat zy stierf, haar naam. Verder weigerde zij echter eenige inlichting omtrent zich zelf te geven. De politie ontdekte nu, dat zij op 12 Juli jl. uit Smyrna was aangeko men, in gezelschap van haar broeder en haar schoonvader. Zij was op weg naar Amerika om zich daar bij haar man te voegen. Men vermoedt nu, dat haar schoon vader en haar broeder haat tot Mar seille hebben vergezeld 'om haar te dooden, wijl zij, hoewel de vrouw van een muzelman, tot den Christelijken godsdienst was overgegaan. Na het misdrijf vertrokken de beide daders naar Engeland. Vlieger gevallen. De vliegenier Senge is te Wonne (Frankrijk) bij het doen van demon straties door onbekende oorzaak ge vallen. De vlieger was terstond dood. Engeland De Suffragettes. Lenisham. 8 Sept. Een hevige ont ploffing heeft in een postkantoor plaats gehad. Een brand brak uit en ver nietigde alle brieven. Het gebouw werd ernstig beschadigd. De politie gelooft dat in deze gebeurtenis weer de wandaad van de suffragettes ge zien moet worden. als die van zijn moedor zagen ver standig en trouwhartig de wereld in. Toen hij zijn mond opende, om den vreemdeling te begroeten, kreeg men twee rijen parelwitte tanden te zien, hij had een donkergroen jachtkos tuum in dor haast aangeschoten, zoo- dat men zijn hagelwit ondergoed even kon zien. Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer de inspecteur, vroeg de jongeling, terwijl hij de deur achter zich dicht trok, echter niet zoo gauw of Diethel kon een blik in de kamer worpen en zien, dat hot bed werke lijk beslapen was. Weer was de hoiit- vestersvrouw den inspecteur voor en zeide: George, ge kwnamt zoo dood moe thuis, dat ik u niet durfde zeg gen dat men mij gisterenavond heel laat naar Gertruda von Kaussel ge/ vraagd heeft. Nu komt deze heer en doelt mij mede dat zij niet op de vil la is teruggekeerd. En ik kwam vragen of go niet van haar verblijf afweet, voegde de inspecteur erbij, de voorbarige vrouw een weinig vriendelijken blik toewer pende. De sprekende trokken van den jon geling ondergingou verandering, doch Diethel kon niet verklaren, of het schrik, verlegenheid, of zorg botee- kende. hier to blijven, om voor hem het huis houden to doen. Hij woont op eenige kamers boven en ik ben met oude meubelen en mijn bloemen gebleven. - Bezorgt gij hot huishouden al leen? vroeg de inspecteur verder. Neen, ik houd oen meid, die ik echter verlof gegeven heb, omdat de houtvester Dorn toch op reis is, om naar haar zieke moeder eons te gaan zien. Dus zijt gij met uw zoon heel alleen thuis. Ja, antwoordde zij en klopte op oen dour. George, sta op, hier is de inspecteur van politie Diethel uit Gu lin, die jou wenscht te spreken. Ik ben al op en kom onmid dellijk, riep een frissche duidelijke stem, terwijl Diethel een misnoegd ge zicht zette. Hij hod niet gaarne, dat de jongeling zoo spoedig reeds wist wie hij was. JJij meende dat vrouw dat met opzet geroepen had. Reeds trad de candidaat-boschinge- nieur te voorschijn en onwillekeurig moest Diethel toegeven, dat Gertruda von Kaussel veel meer smaak had dan haar oudere zuster. George Eltester was slank, lenig en daarbij flink gebouwd. Het fraaie gevormde hoofd, met donkerblond, kort geknipt haar, word door een slanken hals gedragen; het door de zon gebruind gelaat had verstandige en mannelijke trekken; donkereoogen van dagen en invaliden. Ik had aan vankelijk gedacht, dat de oplossing op een andere manier was te vinden, maar ik moet zeggen, dat ook ik voel gevoel voor het helpen van de ouden van dagen en de invaliden, en als men nu van oordeel is, dat dat plan aan de Gouwe-coupure gesplitst kan wor den en het wenschelijk moet worden geacht dat gedeeltelijk uit te voeren en ook op een andere plaats tien deel der woningen te bouwen, dan zal dat dunkt mij op het totaal aantal te stichten huizen geen invloed hebben on wil ik mijn voorstel wel terugnemen om dat van don hoer Jongenbürger te steunen. Aangezien de heer van der Torren zijn amendement hoeft ingetrokken, maakt het geen onderworp van be raadslaging meer uit. De V o o r z i 11 o r: Het is mijn voor nemen oerst door don Raad principieel te doen uitmaken of steun zal worden verleend voor het bouwen van een complex woningen tusschen de coupure in de Nieuwe Gouwe en den Winter- dijk en daarna of steun zal worden gegeven voor het bouwen van een com plex woningen achter de Cornelia Ko- telstraat. Als de vraag of voor hot plan aan de Gouwo-ooupure steun zal worden verleend toestemmend door den Raad wordt beantwoord, vervalt de motie van den heer Bokhoven en zal ik het amendement van den heor Jongenburger in stemming brengen, dat strekt om ongeveer de helft van het aantal woningen te bouwen. Spreekt de Raad in principe uit, dat geen steun zal worden verleend voor het woningencomplex van de Gouwe-coupure, dan komen do motie van den heer van Eijk, die strekt om elders en een onbestemd aantal wo ningen te bouwen, benevens die van den heer Bokhoven om 50 woningen op een ander dan het aangevraagde terrein te stichten, in aanmerking om in stemming te worden gebracht. Is er in beginsel in toostemmonden zin beslist over de vraag of achter do Cornells Ketelstraat zal worden ge bouwd, dan zal ik hot amendement van den hoer Dessing aan een stemming onderwerpen, dat strekt om daar fer plaatse 40 woningen te bouwen on daarvoor f 65000.toe te stran. De heer van de Volde: M. do V. Met die regeling kan ik mij niet ge heel vereenigen, want op dio manier wordt het voorstol van B. en W. vry- wel geëcarteerd. Eerst wilt gij in be- De tie. van sche onderhandelaren hadden een al gemeen karakter. DeTurksche gedele geerden gaven geen enkele aanwijzing omtrent de grenzen en deden ook geen enkel voorstel betreffende het vraag stuk der nationaliteiten. De Bulgaar- sche gedelegeerden vroegen om nauw keurige aanwijzingen over deze quaes- tie in afwachting, dat aan hen ge schreven voorstellen zouden voorge legd worden. De gedelegeerden besloten om oerst een particuliere zitting te houden zonder raadslieden noch secretarissen en zonder protocol, om dan ten slot te een officieele bijeenkomst te hou den. Morgenavond zal de particulie re bijeenkomst tusschen de gedele geerden gehouden worden in het ge bouw, waar de Bulgaren zijn afge stapt. Aan Bulgaarsche zijde wordt ver klaard, dat de Türksche bewegingen te Goemoedsjina het werk is van ze kere Turksche en Grieksche opsto kers. Men is overtuigd, dat de Porte deze beweging zal afkeuren en den raad zal geven op te houden, met het verwjkkeld maken van den toe stand door nog andere moeilijkheden. China. Naar uit Peking aan de Times ge meld wordt,, heeft de Kamer het door den Minister-president gevormd mi nisterie goedgekeurd. Het kabinet is als volgt samengesteld: buitenland- sche zaken, de voormalige gezant te Berlijn Soenpaotsji, binnenlandsche zaken Tsjoetsiitsjien, justitie de her vormer Liangtsjitsjaoonderwijs Wangtahsien, industrie Tsjantsjien en verkeer Tjaotjetsjt. De minister-pre sident heeft zich voorloopig belast met de portefeuille van financiën. Duitschland. Hét vreemdelingen-legioen. Te Hannover is onder voorzitter schap van den luitenant-generaal von Schmidt een vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt de jeugd te waar schuwen tegen het dienstnemen in-het Fransche vreemdelingenlegioen. De vereeniging zal op grooten schaal ’n uiteenzetting over de inrichting van niet mogen weigert gen, bliksemde het diep gekrenkte moeder kwam voorschijn. Men zegt, dat uw zoon zich de grootste moeite heeft gegeven, om de ze gelegenheid te krijgen; hij moet haar overal nageloopen hebben. Kunt ge hem dat kwalijk ne men? vroeg zij opspringend. Hij heeft haar bemind zoolang hij haar gekend heeft; zij was zijn alles; om haar al leen heeft hij geleerd, gewerkt en ont beerd, opdat hij haar in stand nabij zou komen. Om dezen zomer dicht bij haar te zijn is hij bediende bij Dorn gebleven, ofschoon hij op heel wat anders aanspraak zou kunnen ma ken. In tegenwoordigheid en met den zegen van haar moeder heeft zij zich met hem verloofd en dan, zoo dicht bij het doel! De vrouw zweeg van opgewonden heid niet vorder kunnend! En heeft hij haar gesproken? Vrouw Eltester ging zitten en het klonk onvast: Ik weet het niet; het kan wel zijn, dat hij haar gedwongen heeft en dat zij dè&rom vertrokken is. Heeft uw zoon u dat gezegd? Zij schudde het hoofd. Waar is hij? Hij slaapt. Nu op klaarlichten dag? Hij is vannacht op jacht ge weest, hij is vanmorgen thuis gekomen PRIJS DER AD VERTENTIÊN: f 1.25 Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 w 1.50 Elke regel meer0.10 1-60 drie ac^^ereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. 1.90 /Jf Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit dagelijks aangenomen aan ons Bureaubetalingelke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. ten, den Boekhandel en de Postkantoren. Groote letters en randen naar plaatsruimte. en de toestanden in hot vreemdelin- gen-legioen openbaar maken. Hare arbeidsveld zal niet j alleen Dultsch- land, maar ook Oodkenrijk-Hongarije en Luxemburg en Zwitserland om vatten. Bovendien zal de vereeniging voor de Fransche rechtbanken, de geldigheid der aanWervingsovereen- komsten betwisten, vGjpr zoover de wetten haar daartoe gelegenheid ge ven. Een onderscheiding voor prof. Lo rentz. Men meldt uit Londen aan het Hbl.: Bij gelegenheid van de vergadering der British Association te Birming ham zal de senaat der universiteit al daar een aantal eere-doctoraten toe kennen, van wie er een zal ten deel vallen aan prof. A. II. Lorentz. De plechtige promotie zal Donderdag a. s. in den namiddag plaats hebben. 50

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1