0 ’S I tie mk. en »tuk Verdronken. „Gouda No '12273. dan behalve Zon en Feestdagen. Ito. 3 Telefoon Interc. 82. ZB\xïte33.1axx d. au. OEPEL- FEUILLETON larLSlS md. Buitenlandsch. Nieuws. Donderdag lï September 1913. S3te Jaargang XTïe'xx'WS” exi. -^<d.”\rex±eïi.,tïe1olsLcL voox G-o-clöLsu en. Ozxxs’txeHxzeaa.- Verschijnt dagelijks Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. :unde van J. H' ge- huis Vrij bewerkt door AMD. 18) be het R<* (Wordt vervolgd) 'ebouwencomplex inde op de No. 8) en een M., op de BEN (Stand itingen >eren- i den Por- Buitonland- aar bij ’s Gra- Buiten- n 5543. stem vlamde toorn. Als men u dan mijn verhouding tot Gertruda von Kaussel verteld heeft dan zult ge later was zien.” aankwam, do reis d; 's avonds N.O.-wipd hoofd in geen ag aan jzen of gevlucht. Zij heeft mij den bons ge geven! Zij heeft mij alle gelegenheid ik maar verder was 1 scheen zich In het moest, dan gen genomen, doch een hunner is reeds tegen borgtocht weer op vrije voeten gesteld. (iOlimiE (iOÏRAXT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden Markt 31bij onze Agenten Manoeuvres. Wanneer we ons overzicht over de manoeuvres vervolgen, dan moet dit maal ons artikel den dood melden van hen, die in dezen schijnoorlog bij hot vervullen van hun plicht het levtn hebben gelaten. Bij do vlootmanoeu- vros die Duitschland in de nabijheid van Helgoland hoeft doen houden, ,is het luchtschip L. I door den stortn vernield met het treurig gevolg, dpt van de bemanning veertien den dóód hebben gevonden. De „L. I”, de eerste en op het oogenblik nog de eenige Duitsche luchtkruiser, is in 1902 gp- bouwd op de Zeppelinwerf in Frie- drichtshafen. Op tal van tochten heeft het uitstekend voldaan, de laatste tocht die het gisteren heeft volbracht is voor het luchtschip noodlottig geworden, Het was een groote oefening waaraan hot deel zou nomen.. Daar zij een oorlogskaraktor had, moest het lucht schip voortdurend op een hoogte van 1300 h 1500 M. kruisen, om zoodoende buiten het bereik der schoten te blij ven. Den geheelen dag was het weer slecht geweest. Tegen den avond klaarde hot tijdelijk wat op en hbt luchtschip voer uit. Nauwelijks een half uur op weg, kwam plotseling uit noordwostolijke richting een zware bui op. Nog trachtte de commandant door in oostelijke richting te gaan varen, de bui om te zeilen, doch de elemen ten waren vlugger dan het luchtschip. Door de koude was de gasmassa reeds aanmerkelijk samengeperst. En bovendien had het tijdens den tocht reeds ongeveer 1400 K.M3. gas verlo ren. Door den geweldigen regen werd hot luchtschip nog zwaarder en datr do bemanning van den langen oefe- ningstijd abnormaal groot was, daalde do ballon met een aanmerkelijke snel heid. Even voor de ballon het water bereikt had, zond de commandant nog een vonkentelegram af, waarin hij den toestand vermeldde en om directe hulp vroeg. Een oogenblik later gebeurde hot ongeluk. Met kracht sloeg het voorste gedeelte van het luchtschip met don eersten gondel op het water. De bemanning geraakte door den schok bewusteloos on daar het gevaar niet voorzien was, kon de bemanning zich niet redden. In den achtersten gondel waren zeven personen aanwezig, die nog juist den tijd hadden, de noodige reddingsmiddelen aan te wenden. Deze go go- uet stoomschip „Amazone’’ tc worden op- genomon. Maar eon man, die de be zorgers was gevolgd, waarschuwde de tolbeambten on deze lieten do zen ding aanhouden, op grond dat er nog eenige formaliteiten moesten worden vervuld. De andere paketton van de Brit- sche ambassade kwamen zonder eeni- ge moeilijkheid aan boord. Daaron der bevond zieh ook het geschenk van de studenten on de burgers van ('oïmbra. Het geschenk van de roijalisten te Oporto werd door do Duitsche lega tie verzonden. Een aantal conferenties hebben al reeds plaats gehad tusschcn don En- golsehen zaakgelastigde on tugeoschon Minister van I uit uw vriendelijk bemerken, dat di niet zoo is, zei Diethel spottend. Dat sluit evenwel niet uit, dat gij toch de verblijfplaats kunt weten. Ik? riep George. Zij is voor mij morgen in Bremerhaven berichtte hot volgende: „Op naar Geestemünclp zagen wi; ’s om halfzeven bij sterken 1,. in regenbuien en een onrustige zee het marine-luchtschip. Om 6 uur 25 vloog het nog en om 6 uur 35 lag het reeds op het water, O.Z.0.16 zee mijlen van Helgoland. Daar wij ver moedden, dat er een ongeluk gebeurd was, stoomden wij zoo snel mogeljjk naar de plaats, waar het luchtsclup lag. Tien minuten later hadden wij het met een boot bereikt, die met een stuurman en drie matrozen bemand was en door middel van een touw met ons verbonden werd. Het luchtsclup lag met het achterste gedeelte in het water, het voorste stak nog boven het water uit. De omhulling achter was volkomen gescheurd, het middelste gedeelte was totaal vernield. Wij zagen 7 man, van wie vier tot don hals in het water stonden, terwijl drie zieh aan het geraamte vasthielden. Deze werden door ons gered. Acht minuten het luchtschip niet meer te Rusland. In do nabijheid van Warschau, zoo leest men in het B. T., bij do West- Russische spoorwegstations Rokizina en Baby, is thans sen soort van con gres bijeengekomen vanAmèri- kaansche handelaars in blanke sla vinnen. De „congressisten" zijn allen „en- groshandelaars", die over Hamburg qit Brazilië zijn gekomen. Tot dusver hoeft mon kunnen na gaan, dat zij 26 meisjes van 14 tot 20 jaar gekocht en naaf Rokizina hebben egbracht. Zij kiezen voor hun handelswaar uitsluitend jonge on krachtig gebouw de meisjes, waarvoor dan al naar ge lang de kleur van het haar on de grootte van 500 tot 1000 roebel wordt betaald. En der agenten dezer heeron hooft zijn eigen schoonzuster voor 1250 roe bel verkocht. De eerste bezending der slachtoffers heeft Rusland reeds verlaten en wach ten te Hamburg de komst van hun „eigenaar" af. Het transport der ongelukkigen over do Russische grenzen heeft aan de schurken eert groote som gelds gekost voor de omkooping der Russische autoriteiten. Twee der handelaars waren gevan- En vreest ge niet dat men haar vermoord heeft Een wonderlijke verandering kwam plotseling over George’s gelaat; het werd doodsbleek, zijn oogen sperden zieh open, als zagen zij iets vreese lijks, hij strekte de armen uit, als wilde hij die verschrikkelijkheid bin nensmonds houden houden, doch de inspecteur verstond toch O, neen,neen, wie zou... Dat zal het gerecht wel onder zoeken, en het is de plicht van ieder goed burger daarbij zijn hulp te ver- loenon. Ik hoop, dal ge zulks ook zult doen, mijnheer Eltestor, zei do inspecteur, terwijl bU Aanstalten maak te om te vertrek^^’^V Dat zal Antwoordde George en deed ''WqriiHf^hjde, maar hij sp:ak zoo d<)^?M|»,^ö()O^nbci als of hij mei zijn geda^t^^d’r weg was. Diethel ging mot ~opzet naar do achterdeur, op de plaats uitkomend. Op de plaats zelf slapte een haan met vuurroode karn temidden van een troep kippen; uit don stal kwam het geknor van een varken en get ge blaat van een geit; maar alles stil; zelfs de hond ter ruste gelegd te hebben, tuintje, waar hij door heen biocide alles nog veel schooner in de kamer. personen zijn nog juist bijtijds gered. De andere zijn met het luchtschip ten onder gegaan. Want wel waren dade lijk 17 torpedobooten ter plaatse om bijstand te verleenen, maar hoewel zij met hun zoeklichten de geheele water vlakte hebben afgezocht, was geen spoor van hen te vinden. Vermoedt wordt dat het wrak te ver gezonken zal zijn om zoo te kunnen bergen. Misschien moeten er duikers aan te pas komen, hoewel het meest waarschijnlijk is dat van het luchtschip weinig of niets geborgen zal kunnen worden. Alles moet in zeer korten tijd zijn afgeloopen. Het luchtmonster was 160 M. lang, 15 M. breed en had oen inhoud 22000 M3. In den voorsten gondel was éón, in den achtersten twee Maybach- motoren, elk van 170 paardekraehten, die het luchtschip een snelheid van 80 —85 K M. in het uur konden geven. België. Kloosterlingen en successierechten. In een der laatste zittingen van den Senaat werd door de beide liberalen Hanrez en Berger er tegen geprotes teerd, dat kloosterlingen in ’t geheel geen successie-rechten behoefden te be talen en zelfs geen aangifte behoefden te doen. De Minister van Financiën. Levie, interrumpeerde toen, „dat er niets van waar was, en dat de kloosterlingen evengoed als andere staatsburgers hun successie-rechten betaalden”. Deze loochening van den Minister komt in een eigenaardig licht ie staan, wanneer men kennis neemt van wat ’n oud-ontvanger van de belastingen te Brugge, Felix Rodonbach, naar aan leiding daarvan schrijft „Ik acht het” schrijft Roden- bach „mijn plicht hier te verklaren, dat ik als ontvanger nooit de minste verklaring van successie eenor kloos terlinge heb aangeboekt. Er is nog meer. Te Assche heeft de provinciale bestuurders ons zekeren dag persoon lijk verbod opgelegd vervolgingen in te spannen tegen kloosteringen, zich enkel op hunne hoedanigheid beroe pend. „De ontvangers der successierechten zullen niet weinig verwonderd geweest zijn de verklaring van Minister Levie te lezen, verklaring die niet alleen totaal valsch is, maar zelfs in het be- tugeoschen Minister Hche Zaken. Een aantal bladen zieh zeer ver ontwaardigd uit over de, naar zij ver klaren, anti-patriottischo en revolu tionaire daad der roijalisten, die de hulp inriepen van het buitenland. Intusschen is de in beslag geno men kist met liet geschenk uit Lis sabon, nog altijd niet geopend, om dat do persoon, die do sleutel heeft, zich nog altijd niet hooft aangeroeid. Een aantal photografen wachten o_ toch weten dat ons huis het laatste is, wat zij zal zoeken. Het staat u anders vrij hot, geheele te doorzoeken. Hij stond op en wendde zich naar de deur. Als ik soms gedacht heb, dat de jonge dame hier was, dan zou ik vriendelijk bemerken, dat di: I HntLol Ï*L1I Heer inspecteur! Gij kunt Gertruda von Kaussel nooit bemind hebben, of go spoelt eon comedie die u zoo verbazend slecht afgaat, ging Diethel voort, zonder zich van zijn stuk te laten brengen. Waarmee bewijst ge dat? vroeg Georgo, de armen over'de borst krui sende. Do bewijzen zal ik leveren, re ken daar maar op, antwoordde de in specteur. Ge blijtt er dus bij niet te weten, waar juffrouw von Kaussel ge bleven is, on ze gisteren niet gezien te hebben? Ja, ik blijf daar bij. En waar zijt ge gisteren geweest. Ik ben door het bosch naar Gremsmolen en Malente gegaan. Ik keerde daarna naar huis terug en ik bleef er, omdat ik dezen nacht op de jacht wilde gaan. Men zal u aan het station te Gremsmolen kunnen zeggen dat ik daar geweest ben. Do inspecteur haalde de schouders op en zeide: En hoe verklaart gij de ver dwijning van juffrouw Gertruda? Hoe kan ik dat weten, vroeg hij verwonderd. Misschien is zij ont vlucht, misschien heeft zij een einde aan haar leven gemaakt! Och, men moet haar toch onmeedoogend ge il aagd hebben, om haar zoover te cunnen krijgen, dat zij mij afschroef. Nu sprak er toch diepe, echte smart uit zijn woorden. PRIJS DER A D VER TENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 0 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Is Gertruda verdwenen? vroeg Georgo ontsteld, maar het klonk niet natuurlijk. Hebt ge er waarlijk niets van gehoord? men zoekt haar al sedert gisterenavond in den ganschcn om trek, zei de inspecteur en zijn stem gaf wantrouwen te kennen. Hoe zou ik dat kunnen weten? Ik ben op de uiterste grens van het district geweest, in hot dennenhosch op jacht! En hebt ge een hert geschoten? vroeg Diethel. *,jeon’ hGt is mij ontloopen, ant woordde George moedeloos. Mijn moe der heeft u immers gezegd, dat ik naar bed ben gegaan, zooals ik thuis ben gekomen. Maar vertel mij eens, wat is er met Gertruda? George stelde de vraag, alsof hij bezorgd was. Maar het kwam den inspecteur voor, dat er iets gemaakts in lag en hij zeide nu scherper: Eindelijk ben ik gekomen om te vragen en niet om mee te doelen. Weet ge dan werkelijk niets van jut- benomen om mij te rechtvaardigen en 1’ zou weten, waar ze nu is? O als gij eens wist wat ik geleden heb als vuur brandt mij die verschrikkelij ke brief dien zij mij geschreven heeft en toch moet ik hem gedurig lezen. En uw liefde is in haat veran derd? zei de inspecteur. Een donkerrood overtrok zicht van den jongeling. Wie zegt u dat? Uw gedrag. In plaats van ovei het verdwijnen der geliefde te klagen en aan de nasporingen deel te nemen denkt ge aan het vermeende onrecht, wat ze u heeft aangedaan. Weet ge ook, dat uw gedrag u in mijn oogen onwaar, onnatuuflijk, onwaarschijn lijk voorkomt frouw von Kaussel af? Neen, antwoordde Eltester kort, en zijn wenkbrauwen trokken zich nu onheilspellend samen. Ge hebt haar gisteren niet zien? Neen, klonk het weer kort, maar George had iets op den grond te zoe ken. En ge hebt het ook niet proefd? ging de inspecteur voort. Waarom zou ik? Wat gaat mi; uffrouw von Kaussel aan? vroeg de onge man geërgerd. Maar nu kwam de moeder er tus- schen en riep Geef u geen moeite, George, men heeft den inspecteur alles ver teld van je verhouding tot Genruda. Mag ik u verzoeken, juffrouw mij eenige oogenblikken met uw zoon alleen te laten. Diethel zei dit met de meeste hoffe iijkheid, maar juist daarin lag hel bevel. Zonder een woord te zeggen verliet de vrouw de kamer. Wat betèekent dat? Wilt gij mij verhooren, mijnheer de inspecteur vroeg George en wierp zich op een stoel. Als ge het zoo noemen wilt, dan heb ik- er niets tegen, antwoordde Diethel kalm, terwijl hij eveneens nu ging zitten. Ik zou gezegd hebben, dat ik om inlichtingen kwam. En omdat te doen, wijst gij nu mijn moeder uit de kamer, en in zijn Spanje. De vorige week heeft eon opzien barende aanslag plaats gehad op het leven van een redacteur van oen so cialistisch blad te Caceres. Het slacht offer wandelde 's avonds laat met een partijgenoot door do stilte straten toen eensklaps do president van eon Ka tholieke club on eenige volgelingen te voorschijn sprongen, den redacteur bij de keol grepen en hom trachtten te worgen. Het golukte don aange vallene een tweetal revolverschoten te lossen, waarop enkele wandelaars te hulp snelden en de aanvallers ver dreven. De socialisten, beiden gewond, werden naar het hospitaal vervoerd; do toestand van don redacteur moet ernstig zijn. Portugal. De geschenken van den Ex-Koning. Met een onkel woord is reeds mol ding gemaakt van do opschudding, die do geschenken voor den ox-koning Manuel in Portugal veroorzaken. De roijalisten van Lissabon hadden voor do verzending van hun geschenk do bemiddeling van de Engeïscho le gatie ingeroepen. Woensdag werd het uit het bouw der legatie naar de. kade bracht om daar aan boord van lachelijke valt.... Om den Minister den bek te snoeren, zal het ons voldoende zijn, onder andere, twee ministerieele omzendbrieven aan te halen, „die uit drukkelijk verbieden kloosterlingen te vervolgen omdat zg. geen successie rechten betalen", namelijk deze van 15 Maart 1893 en van 19 December 1900. Die omzendbrieven beroepen zich op de hoedanigheid der personen en op de bestemming van het vast goed (klooster). In bijna al de bureetën van successierechten zal men oorkon den vinden, die de woorden van den Minister uitdrukkelijk tegenspreken." Men mag benieuwd zgn hoe hot ant woord van den Minister hierop lui den zal. De Belgische Staatsman Graaf de Smeth de Naeijer, is gisteren overle den. Paul Joseph de Smet de Naeijer werd te Gent geboren op 13 Mei 1848. Hij was een der grootste industrië len van Gent, toen op 8 Juni 1886 de katholieke kiezers van Gent hem voor de eerste maal naar de Kamer zon den; sedert dien maakt hij onafgebro ken deel van het parlement uit, eerst verleden jaar van de Kamer overge gaan zijnde naar den Senaat. Op 17 Maart 1894 hadden .de Ka- merafdeelingen de Evenredige Verte genwoordiging verworpen. Unmiddel- lijk legde, schrijft het £1. v. A., de heer Beernaerthct olUtfUg van gansch het ministerie in handen des Konings neer. Leopold II aanvaardde evenwel slechts het ontslag van de heeren Le- jeune en Beernaert, die als besliste partijgangers der E. V. zich recht streeks getroffen gevoelden. De beide aftredende Ministers werden vervan gen door twee volksvertegenwoordi gers van Gent: de heeren Paul dy Smet de Naeijer en Begerem, waar van de eerste Minister van financiën, j de tweede Minister van justitie werd. Al de andere Ministers bleven aan het bewind on de heer de Burlet werd hoofd van het Kabinet on het nieu we ministerie bracht kort daarop de grondwetsherziening tot een gelukkig einde. Het tweede Kabinet-de Smet de Naeij er duurde het langste van al de ka tholieke ministeries die elkander se dert 1884 aan het bewind opvolgden; hij was namelijk kabinotshoofd on Minister van openbare werken van Au gustus 1899 tot Junt 1907; bij schrij ven van 26 Mei 1900 schonk de Ko- ning hem den graventitel. Duitschland. Dg kapitein van den stoomtrawler „Oqpn” uit Geestemünde, dio gister- f 1.25 1.50 1.50 190 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1