Eti ERK 1913. LLAND” Verdronken. meel, ;sto voodor voor ,nco. MltMIi. 40 .50 .75 VEKK. 52e Jaargang. No 12273 Verschijnt dagelijks 2. kennisgeving. Exiïteixlaix<S- Buitenlandsch Nieuws. V» No. 3 D. n. Sïrxxxeiu land. HAMER” tEULLETO.y JO in dit blad. STZZUix.. ’S en abricage. eau. beste! Telefoon Interc. 82. Vrijdag 12 Septèmber 1913. •qAAjfcj,, behalve Zon- en Feestdagen. BfOTHBLcX PRWdËR ADVËrIËNTIÊN: Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. w.tnt o*. f 1 25 50 on- ig Gouda 1913 Vrij bewerkt door AMO. ui n doet de te Reide hij: wijs in (Wordt vervolgd.) man A Zn., Gond®. (RIJF. werking. het aan toe, mor aan- voor om er Ko. kosteloos 30 lam. Fabrieksmerk. indirect verstrekt zijn door de hoeren Wiordels en De Groot noch in ver- eeniging, nog door hen ieder afzon derlijk. en Woningtoez., Dnderstandscomm. ■wij geregeld tijdig ;en ontvangen van erten, vormakelgk oce dan iu on» INRICHTINGBN WBLKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gexien art. 8 der Hinderwet: Doen, te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan; d« firma A. Vingerling on Zonen en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer krijtmaalderij, door vervanging van de be slaande stoommachine door vier eloctromo- loren, respectievelijk drie van ia’/, en een van io P.K., in het perceel aan den Turf- singel Nos. 54 58, kadastraal bekend sectie E No. 2499 ld. tot het oprichten van eene houtza gerij en schaverij, gedreven door vyf elec- tromotoren resp, van 20, 17V1, 12,6 en 3 l’.k. in het perceel aan do Kajnemelksloot No. 86, kad. bekond in sectie A. No. 2357. Gouda, den 12 September 1913. Burgemeester on Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. 19) Overal heerschte voorbeeldige orde en een kalme vrede; nergens was iotii on het vermoeden van Diethel te kim den rechtvaardigen. De houtveatersvrouw en haar zoon hadden dan ook geen slechten in druk gemaakt op den inspecteur. Hij moest zichzelf ook bekennen, dat de laatste er niet uitzag, om te spotten en te spelen met het levensgeluk van een jong meisje, maar tevens was hij overtuigd dat zij hem de waarheid niet verteld hadden. Moeder en zoon hadden een geleerde rol gespeeld. Hij had het oogenblik geen bevoegdheid hen met meer1 klem uit te hooren, was gpen énkele reden om strenger op te treden. Hij nam zich toch voor George Eltester in het oog te houden want misschien vond hij zoo de op lossing van het raadsel Of was het geen raadsel? Zou de houtvesters- vrouw goed gezien hebben? Indien Gertruda von Kaiissel enkel naar de stad Hannover gereisd was om ailer- •lei onaangenaamheden op den Godee- Manoeuvres. Ook Engeland hoeft zijn manoeuvres gehad en zelden zal in een land zoo veel. consternatie over het verloop daarvan opgemerkt kunnen worden als in Engeland het geval is. Enge- lands positie moet beveiligd worden door zijn vloot, vandaar dat er steeds op reusachtige wijze wordt' aange bouwd om een voorsprong eigenlijk zelfs oen overmacht te behouden op do vloten van alle andere landen. Zooals men weet heeft Engeland jarenlang de twee-mogendheden-stan- daard gehandhaafd, d. w. z. het be schikte over een vloot, grooter dan die van twee andere landen te zamen. In de laatste jaren viel het echter En geland steeds moeilgker dit overwicht ter zee te handhaven. En dan ook pas sinds korten tijd is die machtver- houding eenigermate verminderd. Toch heeft Engeland altoos getracht en tot nog toe is het dit ook gelukt een groot aantal schepen boven het aantal van Duitschland in zee te hebben. De ma noeuvres die Engeland telken jare heeft gehouden, zijn ook altijd berekend ge weest op een aanval van een vijande lijke vloot, een aanval, die telkens van ook ónmogelijk. Dat vind ik maar daarom blijft het toch niet „joi, dat zij hom eerst aanhaait en zich met hem verlooft, en hem in eens afschrijft. Het schandalige is de wijze, hop daarbij Ie werk ging: zij geeft hem de schuld en schrijft dat zij bewijzen voor zijn ontrouw en bedorvenheid heeft. Heeft Eltester u dat verteld neen, die beet liever zijn tong af dan dat hij bij mij zou klagen. Zijn moeder kwam mij haar nood klagen. De goede vrouw weet in haar angst voor den zoon, zich niet te bedwin gen en daar zij niemand heeft en ook weet dat ik veel van haar houd heeft zij haar hart voor mij geopend. Balkan-Staten. Cholera in Roemenië. Volgens te Parijs binnengokomen berichten verbreidt zich do cholera ia Roemenië met verbazingwekkende snel heid, ook in Boekarest. De regeering echter zou den waren toestand geheim houden in verband waarmede de New York Herald een geneesheer heeft uitgezonden ten einde een onderzoek in Roemenië in te stellen. Naar het blad uit Yazzi verneemt, waren in Boekarest 650 choleragevallen vastge steld, terwijl 2000 personen in obser vatie waren. Boekarest zelf is slechts weinig getroffen, de meeste gevallen kwamen in de voorsteden voor. Pa tiënten zijn geïsoleerd. De geneesheer doet uitkomen dat de cholera door de Bulgaren aan de Tschataldsjalinie is opgedaan. Dank zij de goede medische organisatie der Grieken heeft de cho lera onder het Gricksche leger geen groote vorderingen gemaakt. Het grootste aantal kwam bij hen voor in Strumitza waar 700é gevallen behan- berg te ontgaan, dan moest er intus- Hchcn bericht zijn ingekomen. Voor de inspecteur evenwel naar (Jfodesberg terugkeerde, ging hij naar het station te Gremsmolen, om Ie on derzoeken of George Eltester er wer kelijk gisteren in den middag geweest was om 4 uur weggegaan, terwijl was om 4 uur Keggegaan, terwijl er eerst om 10 uur naar haar gezocht al deld worden waarvan slechts 19 pCt. met doodelijken afloop. Duitschland. Het ongeluk met de L I. Wdénsdag waren in ’t geheel 8 lijken van de bemanning der LI opgevischt, waaronder dat van den. commandant, kapitein Eanne, die, naar een blad mededeelt pa» twee dagen te voren zijn verloving had gevierd... Volgons een telegram aan het Berl. Tageblatt zou een stoomtrawler nog twee opva renden opgepikt hebben op ’t oogen blik dat het telegram verzonden werd, was men nog bezig te trachten do levensgeesten weer op te wekken. Mocht men hierin slagen, dan zon het aantal slachtoffers daarmede van 14 op 12 teruggebracht worden. In de ambtelijke verklaring omtrent den ondergang van het Duitsche mari- ne-luchtschip L. I. wordt gezegd, dat bij hot vertrek uit de loods bij Fiihls- büttel het weder goed was, doch dat toen het schip boven de zee was, plot-» seling horizontale en verticale buien met buitengewoon heftige kracht op traden. Hierdoor werd het schip in verticale richting verscheidene honder den* meters heftig heen en weder ge slingerd, en werd 'ondanks het uit werpen van ballast pn van allo af neembare stukken, met den voorsteven in het water geslingerd, waarbij het schip doormidden brak en ijlings begon te zinken De ballon-overblijfselen heb ben door den gasinhoud der cellen nog een half uur kunnen blijven drijven. De officieren erl de geheele bemanning van het luchtschip hebben tot op het laatste oogenblik op voorbeeldige wijze hun plicht gedaan en alles aangewend om de catastrophe te voorkomen. Van een overbelasting van het luchtschip kan geen sprake zijn. De eenige oor zaak is de onverwachte weersverande- en dus een hoogere macht, In de waar- deering van het stijve luchtschip als oorlogsinstrument is door het gebeurde geen do minste wijziging gekomen. Ook in Duitschland begint zich het verschijnsel in steeds sterker mate te opénbaren, dat de Franschen met zoo groote bezorgdheid vervultdaling van het geboortecijfer. Uit het pas verschonen statistisch nJahrbuchu voor het Duitsche Rijk blijkt, dat terwijl in 1906 op 1000 in woners 8.2 huwelijken, 34 1 geboorten en 19.2 sterfgevallen waren, met een goboortenoverschot dus van 19.9, deze cijfers in 1911 geleidelijk verminderd waren tot 7.8 huwelijken. 29.5 geboor ten, 18.2 sterfgevallen, mot een ge boorteoverschot dus van nog slechts 11.3. Voor een deel moet deze verminde ring toegeschroven wordeh aan de bui tengemeen groote zuigelingensterfte (door den abnormaal heeten zomer) in 1911. In 1909 stierven er in het Duit sche Rijk in het eerste levensjaar 288.202 echtelijke, 47.234 buiten ech telijke, samen 335,436 kinderen. In 1911 waren deze cijfers resp. 308.765, 50.757 en 359.522. Frankrijk. Er zyn al dikwijls plannen geop perd en zelfs ontworpen voor de in stelling van een veerdienst tusschen Frankrgk en Engeland, met veerboo- ten waarop de treinen gerold worden, zoodat de reizigers niet hoeven over te stappen en de goederen niet over geladen te worden, booten zooals men die b.v. heeft tusschen Denemarken en Zweden, Duitschland en Denemar ken en Duitschland en Zweden. In 1905 is er zelfs een wetsontwerp in het Lagerhuis geweest om machtiging te vragen voor den noodigen aanleg te Dover, maar er kwam niets verder van, Volgens een Engelsch blad is men nu doende voor een dergelijken veerdienst tusschen Newhaven en Dieppe. Een commissie van onder zoek, door het Fransche ministerie van openbare werken benoemd, heeft dien reeds aanbevolen. Er bestaat oen In tercontinentale Spoorwegmaatschappij die werk van de zaak maakt. Naar de heer Bodington, vroeger voorzitter van de Engelsche Kamer van Koop handel te Parijs, op een vergadering van die maatschappij heeft gezegd, staat de zaak er goed voor. (N. R. Crt.) PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad w 150 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. uit de Noordzee verwacht wbrd. Ook dit jaar had weer de gewone oefening plaats, doch ongelukkigerwijze heeft de Engelsche afdeeling, die met den aanval was belast, kans gezien, de andere helft te verschalken en op ver schillende punten een landing tot stand te brengen. Toen was Engeland in last. Alle mogelijke oorzaken heeft meu trachten op te sporen, die tot het mislukken van de verdediging zouden kunnen geleid hebben. De bladen wijdden natuurlijk kolommen lange artikelen aan de nederlaag. De Unio nisten hebben direct de bewering ge lanceerd dat Engelands strijdmacht onvoldoende was en waar zij altoos op steeds grooter uitgaven hebben aan gedrongen, lag er in die bewering opgesloten, datj het liberale kabinet de weermacht van het land in gevaar bracht. Dezer dagen had de Times een artikel van een gefingeerden Duit- schen kolonel. Uit diens beschouwin gen moet worden afgeleid, dat de vloot, hoe sterkrook, nooit voldoende zal zijn om een landing van een aanzienlijke krijgsmacht op de Engelsche kusten te beletten. Hij acht een behoorlijk leger noodig op dat de vloot zich ook een aanvallende positie kan veroor loven. GOlimiECOURANT. iTie“CL“WS- exx -^djTrertezELtï®"blsucL voor G-o-clcLsl ezx Oïxxstrelsiexx. 'v Van 1—5 gewone regels met bewysnununerf 0.55 Elke regel mees.0.10 RYua ^r>e achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. y) Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10.35 bij vooruit- W betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. U-S4ji*Eas Groote letters en randen naar plaatsruimte. Rapport Landsdrukkerij. Naar aanleiding van een modedee- ling in nHot Voïku, als zou do niet- bonoeming dor hoeren Wierdéls en De Groot in do commissie van toezicht op de Landsdrukkerij een gevolg zijn van mededeelingon door genoemde hoeren aan „De Telegraafu verstrekt, deelt dit blad mededat de gegevens uit het geheim rapport ons direct noch Zoo kan hot niet langer; de goede jongen zou. ten gronde gaan. Wat IscheoU u? Ge wordt stuimig! schorste Diethel. Ja, dat word ik ook! riep da houtvester en bleet oen oogenblik stil staan. Dat komt er van, indien men niet in zijn stand blijft. Rijke on voorname dames spelen maar met ons; zoo gauw het ernst wordt, la ten ze ons zitten. Zoo is het ook ge gaan met den armen Eltester en juf frouw von Kaussei van den Godes* berg. Ik moest, er eigenlijk niet over sproken, maar de geschiedenis mij te voel leed. Juffrouw von Kanwel en houtvesterszoon van Zegeveld Is toch ook, stemde Dorn komen. Kan de geleerde eandidaal niet zonder u klaar komen, vroeg de in specteur een weinig spottend. Nu, wat dat betreft, dat geloot ik wel, was hel eerlijke antwoord neen, Eltester kan er wei twee van mijn soort baas. Ik zal hem zeer missen. Wil hij (|an weg? vroeg de in specteur gauw en de niets kwaads vermoedende houtvester liep in de val. Ja, en spoedig ook, daarom moet ik terugkeeren, men vindt zoo gauw geen plaatsvervanger, antwoord de de houtvaster. Maar... 't is verdui veld heet, ik zal blij zijn als fk in mijn boseb ben en hij veegde met zijn zakdoek over zijn voorhoofd en waaide zich met zijn hoed een beetje koelte toe. Dan loop ik jam eindje mee, zei Diethel, die niet gaarne de gele genheid voorbij Het gaan om hem uit te hooren. Waar wil Eltester zoo op eens heen? vroeg hij toeu weer. Dat heeft hij mij niet- geschre ven, de brief is zeer kort. Daar zal zijn moeder een hekel aan hebben, is ’t niet? Hij kan toch niet altijd hier blijven, zei de houtvester, en boven dien de houtvesters weduwe is een verstandige vrouw, die ziet ook in, dat het voor hem het beste is, maar hoe eer hoe liever weg te komen. Onafhankolijkheidsfeosten. Aanbieding van de onafhankelijk- heidsvlag. De plechtigheid der aanbieding van de onafhankelijkheidsvlag door de ver- ceniging Volksweerbaarheid nan den burgemeester van Amsterdam on don generaal-stelling-commandant als hoog ste burgerlijke en militaire autoriteiten heeft gisteren onder grooten toevloed van belangstellenden en genoodigdon op het iJiolub-terrein plaats gehad. Op het ruime grasveld stonden een 800-tal afgevaardigden van afdoelin-' gen van Volksweerbaarheid uit hot hoele land opgesteld; ook waren er deputaties van vereonigingen van oud strijders in Indiö on van andere vor- oenigingen van oud-militairen. Behalve de burgemeester, jhr. mr. dr. A. Röell, en don stelling-comman- dant generaal-majoor A.^N. J. Fabius, merkten wij onder de aanwezigen op vice-admiraal G. F. Tydoman, direc teur en commandant dor marine te Amsterdam, kolonel W. M. do Vries, commandant der 7de brigade inf., kol. W. H. van Ter wisga, kolonel P J. G. Schott, plaatselyk commandant; luit.- generaal Verspeijck, president van hot Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht majoor Ton net, vertegenwoordiger van den minister van oorlog, mr. van Eek, referendaris, vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche za ken voorts do wethouders van Am sterdam en enkele hoogwaardigheids- bekleeders bij het hof. Luit.-genoraal de Meester, gouverneur der residentie, had bericht van verhindering gezonden. Toon alle genoodigden op het ge reserveerde gedeelte van hot terrein hadden plaats genomen, zong oen koor van 400 personen het koraalDankt, dankt nu allen God, waarop luitenant- generaal J. B. van Heutsz de plech tigheid opende met een rede. Het koor hief nu nhet volkslied” van Kor Kuiler aan, on daarop zongen allo afgevaardigden van Volksweer baarheid uit vollo borst, onder bege leiding van do twee muziekkorpsen der verooniging, het veroenigingslied. Do hoer Dudok van Hoe), voorzit ter van Volksweerbaarheid, nam ver volgens hot woord, om do zijden vlag, waarin in goud de Nederlandscho Dikwijls loopt hij als een razende vol woede rond. Ik heb bom zelf legen zijn moeder hooren zeggen, dat hij er nog een verschrikkelijk eind aan zal maken, hullen Gertruda bij haar trots blijft volharden. Nu, nu, wie hot hardst schreeu wen, doen het minst! bracht de in specteur in, die zijn reden natuurlijk had om den houtvester niets mede te doelen nog van het verdwijnen van Gertruda. Nu begrijp Ik, waarom hij dezen nacht een hert heeft laten ont komen, hij dacht zeker te veel andere dingen? Een hert? Vannacht? Waar? Wel achter in het hosch. Do houtvester begon hartelijk lachen; toen hij tot bedaren kwam, zoido hij Neem me niet kwalijk, hoer in specteur, maar wie heeft u dat gemaakt Eltester. zelf, ik kom juist van hom in Zegeveld vandaan. Zoo... ja, wanneer hij het je gezegd heeft, zal het wok waar zijn, zei de houtvester hoofdschuddend, hoe is het mogelijk dat dat hort plotseling in dat bosch komt. Maar... wat wil- det gij eigenlijk tn Zegeveld heer in specteur? Goldt uw bezoek soms mij? 4 uur weggegaan, 4 uur Keggegaan, werd; wat kon er in dien tijd niet gebeurd zijn. Juist toen do inspecteur uit station trad, kwam er een trein uit Lübeck. Er kwam o.a. een breed geschouderd man uit, in (ie uniform van een Oldenburgsehen houtvester, met een frisch en goedig uiterlijk en een paar heldere oogen, die vroolijk dp wereld inzagen. Ah zoo, mijnheer de houtvester Dorn, sprak Diethel hem aan, en bood hem de hand. Al weer terug Ik meende gehoord te hebben dat gij verlof hebt en van plan zandt zijn eenige weken weg te blijven Dat was ook mijn bedoeling, antwoordde Dom, wel wat verwon derd over dé vertrouwelijke begroe ting van den inspecteur, die hij maar oppervlakkig kende. Ik was van plan om van Lübeck waar ik toch eenige dagen geweest ben voor persoonlijke aangelegenheden, een uitstapje naar Zweden te doen. Maar nu kreeg ik vanmorgen een brief van Eltester die mij verzocht zonder uitstel terug te

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1