sruzsx. Uit de Pexs. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Kiaïiet» Kockaankondi'gingcn. Onze geïllustreerde Weekbladen. j> Prins brengt in beeld hot i»e- zoek van de Koninklijke Familie aan de kinderspelen in den Koekamp te 's Gravenhage gehouden, verdoe ver schillende foto's van de hiAforische optocht te Gravenhage, het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H/den Prins aan Rotterdam, een mooie foto van het kasteel Roozeudsal bij Arn hem en in de tuin van Uit kasteel de prachtige 18e ceuwscho sohelpengn- ierij en de DoHijnen-Waterval, dele den van de Italiaausche Opera voor het a.s. winterseizoen, roinanbijvoeg- sel, personalia, feuilleton, enz. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Vi LITER A 15 CT. .njl|l]:S:l:M'l'7TTr Leeuw geborduurd is, aan don burge meester eri den stelling-commandant aan te bieden. De vlag word gehoscben, nadat do trommen geroerd warou, hoornsigna len geschald hadden, terwijl het koor het Wilhelmus zong. Dit was oen oogonblik van bniten- gowone geestdrift. (N. Et. Crt.) Hot Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Gisteren heeft ten Paleize het gala bal plaats gehad. Omstroeks 9 uur verscheen do Vorstelijke familie in do Burgerzaal, terwijl allo aanwezigen buigend de Koninklijke personen be- froetten H. M. de Koningin was ge leed in oen witzijden gewaad met kanten overkleed, terwijl in haar kapsel hot diamanten diadeem, behoorende tot hot nationaal huldeblijk, schitterde. Do Koningin-Moeder droog een gris- pèrle coatuum met kanten sluierPrins Hendrik was in generaalsuniform. De Koninklyke familie Het zich ver schillende gasten voorstellen, ook on derhielden de Koningin de Koningin- Moedor en do prins zich mot eon aan tal der aanwezigen. Prins Hendrik wenschte prof. Jo- anphns Jitta geluk met zijn benoeming tot lid van den Raad van .State. Nadat korten tijd in de Troonzaal was vertoefd, word door de Konin- klnko familie in de burgerzaal eerelo gehouden, welke den gehelen avond voortduurde. In de balzaal dansten verschillende paren in den zachton schijn der honderden kaargen. Öpgomerkt werd dat thans meer dames aanwezig warén dan verleden jaar. Tegen middernacht trokken do Ko ninklijke personen zich in hunne apar- temonten terug. Aan de achtorzijdo van het paleis stonden als gewoonlijk vele nieuws gierigen het komen (lor verschillende gasten gade to slaan. Het Prinsesje in het Vondelpark. Men meldt uit Amsterdam In de heorlyke tomporatuur dor ochtenduren is het Primiosjo gistoron gaan spelen in het mooiste gedeelte van hot Von delpark. Als spoelmakkortjo had Prin sesje zich het zoontje van burgemeester Rooll uitgokozen. Iteeds cjm 9 uur was do Koningin mot llaar dochtertje daar-, heen gereden. i Alleraardigste tnforoeltjoa kroeg hot talrijke publiek, dat rondom het groote afgezette torroin, waar de Vorstelijke porsonon zich ophielden, te aanschou wen. Ook de hoer Seholton, president van het Vondelpark was daarbij tegen woordig. Om tien uur rood do Koningin in oen hofauto terug nanr het Poleis, om daar te hal fel f weer voor do audiëntie annwozig te zijn. Hot Prinsesje bleef echter nog lang in hot Vondelpark, waar hot naar blijkbaar vooi pleizior deed nog wat te spelen met den kaats bal of mot haar klein parasolletje kas tanjes van de lnaghangondo takken te slaan. Aan do zyde van don Over toom vooral stondon hondorden school kinderen buiten do afrastering natio nale lioderen te zingon en tolkons wanneer zij bot prinsesje achter de dichto loovors van struikon zagen te voorschijn komen, hoera to roepon. Alleraardigst wuifde zy dan tot hon inofc haar handjo. Leden Raad van State. B^j K. B. is 1°. aan mr. P. W. A. Corfc van der Linden op zyn verzoek gerekend van af 29 Augustus eervol ontslag verleend als lid van don Raad van Stateen zijn 2o. mot ingang van 1 October 1913 benoemd tot ledon van dien Raad mr. Th. ITeomskork en mr. D. Josephus Jitta, Do Prins naar Gent. A.s. Woonsdag zal Prins Hendrik een bezoek brengen nan het Noderl. Paviljoen op de Gentsche tentoon stelling. Heb bezoek zal een niet-officieel karakter dragen. Nodorlandsche handel op Zuid-Afrika. Het Britsche rijk als één gerekend, nam Nederland in 1906 de negendo plaats in, wat zijn uitvoer naar Zuid- Af rika betreft. Het kwam na het Britsche ryk, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Duitsohland, Ar gentinië, Frankriik, Zweden, Brazilië on België. Sinds dien is hot, gedurende 1912, gevorderd tot No. 4 en heeft het nu slechts vóór zich het Britsche rijk, Duitschland en de Veroenigde Staten van Noord-Amorika. Foiten nu zeggen meer dan breed voerige beschouwingen, waarvoor het hior trouwens de plaats niet is. Slechts zij opgemerkt, dat er nog een groot veld voor uitbreiding van den Neder- landschen handel op Zuid-Af rika open ligt. Het Hollandsche handelselement hier is zulks ten volle bewust en door voed van de oude tradities, streeft het er naar verdere vreedzame veroverin gen te maken. Indien dat s'reven door de belanghebbenden in Nederland vol doende gesteund wordt zal er ook .ver- dor nog veel teruggewonnen kunnen worden van wat er in bet verleden voor den Nederlandschen handel ver loren is gegaan. Neerlandia, Holl. Maatschappij van Landbouw. De vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gisteren te 's Gravenhage onder voorzitterschap vn den heer Van Foreest gehouden, werd bijgewoond door den directeur- generaal van den landbouw den heer Van Hoek., Nadat met slecht» een enkel woord de vergadering geopond was, die bij gewoond were! door do vertegenwoor digers van 72 afdeelingen, deed dr. Van Gulik enkele mededeelingen over het kaascontrólostation en deelde de heer Suermondfc nog een en ander mee over de onderlinge brandverzekering. Na goedkeuring der rekening van do Maatschappij kwam de begrooting in behandeling en tè gelijker tijd hot voorstel van hot hoofdbestuur, voor taan don secretaris-penningmeester te bezoldigen met f 2000 en de kosten daarvoor, te vinden door verhoogen van hot aandeel, der contributie por lid dat in do algemeene kas gestort wordt, met 10"cents per hoofd. Bij het vrij langdurig debat deed zich eon strooming kennen die moer dan f 2000 wilde geven on de contri butie wildo verhoogen tot f 3.50, ter wijl een andere strooming de bozoldi- ging facultatief wilde stellon, haar nl. slechts wildo verleenen als de titularis haar verlangt. Na verdere discussie werd het hoofd- bestunrsvooratol (een socretaris-pen- ningmeester op f 2000 wedde en f 500 reis en verblijfkosten) met groote meer derheid aangenomen. Er waren 8G stemmen (9 afdeelingen, waaronder Amsterdam) togon. Tot hoofdbestuurslid voor N.-Hol- land werd gekozen de heer H W. Kühne te Naaiden en tot lid voor Zuid* Holland mr. D. A. Kley, de aftrodonda secretaris-penningmeester. De begroot ing der maatschappij werd goedgokourd. Een voorstel van Ondewater en Om* streken om introkking to verkrijgen van het Ministerieeel besluit van 11 Fobr. 1913 in hot belang van den vee houder en van 's Rijks schatkist, werd ter bohandeling aangewezen op de vol gende voorjaarsvergadering in Maart 1914. Sehagon werd aangewezen als vol gende plaats der algemeene vergade ring in Noord-Holland. By de rondvrattg werd aangekondigd oen voorstel vsn Waard en Groet voor do volgende algemeene vergadering^ om een commissie te benoemen ton einde botere voeling tusschen hoofd bestuur en afdeelingen te verkrijgen. Beemstor vroeg de tusschonkomst van hot hoofdbestuur om den nadoo- ligen invoer van Argentynsch vleesoh to staken, waarop de voorzitter op merkte dat bij de tygenvfoordigo duro vleeachpryzen die invojer nog zoo kwaad niet is. Haarlem critiseerde eenige artikelen in het orgaan dor Maatschappij, wanr- by tegen de kaashandelaarsvoroeniging werden opgezet, waartegenover Alfori echter het hoofdbestuur dankte voor het tydig waarschuwen der booren tegen eventuoele bootnodrarij. liet hoofdbestuur verklaarde zich diligent in deze zaak, onder medodee- ling dat gisteravond oen lijvige me morie was ingekomen van do Ver- eeniging voor den Kaashandel, die na der bostudeerd moot worden. Aan den maaltijd in hot Hotel „de Witte Brugu werd door den Minister van landbouw, Mr. Treub oen rede gehouden, waarin hy als zijn ovortui- ging uitsprak, dat zal de Staatszo voor den Landbouw in Nederlai goede vruchten dragen, die staatszorg zich zelve overbodig zal maken. Die staatszorg moet de kruk zyn, waar mede de jonge spruiten van den land bouw leeren Toopen, om haar later weg to werpen. Tredende in vergelyking met Duitsoh land zeide min., dat daar een minis terie van Landbouw Nyverheid en Handel onmogelyk zou zijn, wegens het antagonisme tusschen den land bouw eenerzyds en industrieelen en handelaars anderzijds. Dat de Nederlandsche landbouw go- worden is, wat hij is, dank hy niet in de eerste plaats aan de staatszorg, maar aan de energie zijner beoefenaars dia er een exporteerenden landbouw van hebben gemaakt. De landbouw heeft daarom den handel noodig en verbetering van afzetgebied betee- kent dus ook verbetering voor den landbouw. Ook metfcdë industrie is hier te lande de landbouw ten nauwste verbonden. Hier dus geen roepen om bescher mende rechten, die de levensmiddelen van de arbeidonde klasse dnnrder ma ken en zoo schadelijk werken op indu strie en handel. Twintig jaar geleden mocht in een enkele streek van ons land om graan rechten gevraagd zijn thans wil dat geen enkele landbouwer meer. Het is nu wel gebleken, dat men geen staatszorg wil, die alleen zoodanig werkt, dat de voordeelen genomen worden uit de zakken van andere bur- gerB. Die goede geest is te danken ook aan de Holl. Mij. van Landbouw. Spr. zeide hier in het kort te hebben willen uiteenzetten, hoe hij zijn Minis terschap denkt te vervullen, en <Jpnk op do Holl. Mij. v. Landbouw, die steeds in de richting heeft gestuurd, die hij als Minister wenscht in te gaan. Deze rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken en luide teeke nen van bijval volgden ook aan het slot. De afgetreden Minister van Oorlog en van Marine a. i., de heer*Colijn, bevond zich gisterenavond in het Holl. «Spoorstation te "s Gravenhage ten einde te7 uur 40 zijn reis naar China aan te vangen. In de wachtkamer kwamen vele personen uit de Regeerings- en amb telijke en militaire kringen den afrei- zendeh voormaligen bewindsman hun afscheidsgroet brengen. De heer Co- lijn wisselde daar handdrukken met zijn ambtsopvolger, Minister, kapitein ter zee Kaïnbonnet; den Minister van Staat dr. Kuyper; zijn voormalige iimbtsgenooten van Marine en Finan ciën vice-admiraal Wentholt en mr. Kolkman; het lid van de Eerste Ka mer baron van Wossenaer van Ito- saude de beide adjudanten van den afgetreden Minister, kapitein de Quay van Oorlog en luit. ter zee le kl. mr, Jager, van Marine; voorts wa ren met hetzelfde doel aanwezig van het Departement van Oorlog: de se cretaris-generaal, de heer Doorman; de referendaris jhr. mr. De Jonge; de inspecteur der genie, kolonel Stu- ten; de generaal-mujoor der artillerie Ophorat; van bet Ministerie van Mari ne, de kapitein ter zee Smit, ehef van den marinestaf;' en Bron, ehef van de afdeolinjjf 'Personeel, de inspec teur-generaal van het loodswezen, de schout bij nacht Bentz van den Berg, en nog enkele zeeofficieren; van het Departement van Koloniën, de heer Staal,secretaris-generaal de ehef der afd. Blnnenl. Bestuur de referendaris Hulshoff Poll. Allen vergezelden den hper Col ij n tot aan den trein, waarin de oud-Mi nister via Amsterdam dezen nacht tot Berlijn reist, omvervolgens over Mos kou met den Trans-«Siberischen spoor weg China te bereiken. Zijn plan is om later naar Oost- Indië te gaan. De heor Colijn toonde zich zeer verblijd bij zijn vertrek zooveel be langstellenden aanwezig te zien en drukte alvorens in den trein te stap pen, nogmaals ieder hunner de hand. Het Kamerlid Gerhard. De heer A. H. Gerhard, hoofd van school no. 131 te Amsterdam, heelt ge lijk reeds gemeld, verzocht aan (Ten gemeenteraad om, in verband met zijn verkiezing tot lid van de Twoede Ka- mor, benoemd t(j worden tot gewoon onderwijzer aan een openbare lagere school, en hom daarna, met stilstand van jaarwedde als zoodanig verlof te verleenen. Blijkens een thans ingediend voorstel van R. en W. hebben zij te gen een zoodanige regeling geen be zwaar; de heer Gerhard staat thans als eerste op oen voordracht aan den raad ter benoeming van een onder wijzer aan school 25. N.lt.Ct. De antirevolutionnairen en en het Kabinet-Cort van der Linden. De Standaard besluit oen artikel, waarin bowoerd wordt dat Mr. Cort van dor Lindon er juist de man naar ia om te varen op avontuur, aldus „De vraag is nu maar, hoe 't loopen zal. Zijn de socialisten door hun fiasco nu roods zoo murw, dat zo in 't opdok kon voor oorlog en marine geen be zwaar meer zien, dan zal Links 't hecht in handen houden. Lukt dat niet, en gaat 't Kabinet van tweo wal letjes eten, om met onze hulp militair klaar te komen, en met de 16 socia listen 't Algemeen Stemrecht er door te krijgen, dan zult ge 't apegapen van 1907 opnienw beleven en wordt de tragedie van 't Kabinet-De Meester met den ouden klaagzang ingeluid. Rechts staat warm en beslist voor 's Lands Defensie, maar kan die met Colijn als Minister evengoed, neen beter, leveren. Van ons kan daarom niet gevergd dat we, om de Defensie geen gevaar te doen loopen, een Linksch Kabinet op de been zullen houden. Doch ook afgezien van deze bij- quaestie, van Rechts zal men over het politieke hoofdverschil nooit heen stappen. Stuurt dit Kabinet ten fintfle op Grondwetgrevisie, en hierbij op wijzi ging van Artikel 80 in Concentratie geest aanf dan staat 't nu reeds als een paal boven water, dat men onzer zijds, al moest 'fc kiesrecht revolution- nair worden, toch in 't stemrecht nooit zwichten zal, tenzij gelijktijdig en in éón verband Heemskerks r eviesievoor- stel van artikel 192 er onverkort en tegelijk met doorga. van een omverwerpen van dit Ka binet behoeft voorshand geen sprake te zijn. Laat 't uitleven. Straks zakt en zinkt 't toch vanzelf levensmoe ineen. Maar wil het zyn eigen dood ver haasten, Iaat 't dan aan Rechts den eisch stellen, om in waj voorstel tot Grondwetsherziening óók, te bewilli gen, zonder dat tegelijk in Art. 192 ons recht geschieddde, en niemand kan er aan twijfelen of in antwoord op zoo onbillijken eisch zou de Eerste Kamer zich van haai plicht weten te kwijten. En zegge nu niemand met het oog op dit slot: in canda vonenum. Immers, in moer dan men denken zou, zijn we tot schikken en toegeven bereid, alleen in het Onderwijs-geding nooit". De sigaren industrie. Er dreigen weer stakingen in de sigarenindustrie te Eindhoven. Daar terstede bestaat bij een negental siga renfabrikanten met hun werklieden oen verschil over 2,/2Cct. voor*|zeker model. De sigarenmakersbond St. Francis- eus heeft besloten 22 September e.k.l de staking te doen ingaan, indien de patroons weigeren toe te geven. Bij de firma Batolmans te Zeelstis de staking reeds ingetreden, en hebben 33 worklieden den arbeid neergelegd, eveneens ten gevolgo van loonvorschil. Te Valkonswaard bestaat eveneens wryving en daar gaat het over 313 arbeidors. (N. R. Cfc.) Een insluiping? Gioterennacht omstreeks vier uur bemerkte een waker van den Oocontr, Pait. Nacht veiligheidsdienst, dat het dourruitje van het bovenhuis van den hoor A. H. Looff, wonende Alexander Boersstraat 31, te Amsterdam, open stond. Dit kwam hem zeer verdacht voor, daar hij er zeker van was.ilat hot ruitje een uur geledon nog dicht was. Hierop belde de waker aan en deed mededeeling van zijn ontdokking. Met den heer des huizes maakte de waker do ronde door het bovenhuis, in de huiskamer werd alles in orde bevonden, maar op de slaapkamer, waar het echtpaar met hun kindje slaapt, miste men mevrouw's gouden horloge mot ketting, benevens het sleuteltje der secretaire. Tot aller ver bazing was een portefeuille, inhou dende ongeveer f 160, uit do binnen zak van den heer dos huizes oveneens verdwenen. De politie werd gewaarschuwd en stelde een nauwkeurig onderzoek in. Het kwam dei* politie eenigszins zon derling voor, dat de dieven door de voordeur binnengedrongen zouden zijn ten eerste daar men van uit het deur raampje zeer moeilijk den knip kan bereiken ten tweede, daar het zilver werk in de benedenkamer onaangetast is gebleventen derde, daar niemand der huisgenooten gehoord heeft, dat inbrekers op hun slaapkamer hebben rondgostommold. De familie, die bin nenkort naar Indië vertrekt, is zeer begrijpelijk onaangenaam door dit voorval getroffen. Do politie meent oen spoor in han den te hebben. (Tel.) Eigenaardige staking. Men meldt uit Middelburg: Op de groenteveiling alhier staken de koop lieden, omdat een zoon van het bestuur en niet eon vroegere opslager is aan gesteld tot bediener van het electrische mijntoestel. Do bestuursleden kochten de groenten voor een bagatel op. De politie voorkwam onordelykheden. Per extra trein. Dinsdag reed een extra trein uit Twente naar Scheveningen met eenige honderden personen, die de landbouw tentoonstelling gingen bezoeken. Om half vijf vertrok de trein nit Oldenzaal. Te twaalf uur was men eerst te Sche veningen. Even voon v$f uur sloeg het uur van vertek en rnim midder nacht kwam de trein weer te Olden zaal. De reizigers hadden meer dan 14 uur in den trein gezeten. Hoe rechts tegen de openb. school optreedt. Op 12 Juni van dit japr trad in het lokaal „Liefde en Vréde" te Vlaar- dingen op ais spreker de heer jhr. mr. D. J. De Geer. Aan het einde d$zer vergadering ontstond er achter io de zaal een opstootje, doordat eenige be. zoekers de vergadering wilden verlaten doch het hun verhinderd werd door een paar jongelui, die de deur gesloten hielden. Een onaangenaam gevolg hiervan was, dat ds. De Stop pelaar, daarin werd verstoord. In jle „Vlaardingsche Courant" van 13 Juni verscheen van deze verga dering een verslagje. Daarachter als opmerking het volgende „N.B. Jammer was het, dat de vergadering met een wanklank ein digde, die voor de betrokkenen een onaangenamen nagalm hebben kan. Wat toch was het geval „Achter in de zaal bevonden zich eenige openbare onderwijzers vijf van hen werden vervolgens met name ge noemd), die blyk gaven, de eerste beginselen van wellevendheid niet te kennen, „Als gasten in de zaal aanwezig, wisten zij zich niet te schikken naar den huisregel van hun gastvrouw, en drongen met geweld en lawaai op den uitgang aan, en de zaal uit, terwijl ds. D. Stoppelaar aan het dankgebed was. Deze was genoodzaakt te wach ten, tot hot opstootje afgeloopen was. „Ziehier de eerste vruchten van het Openbaar Onderwijs, hot resultaat van opvoeding op open bare scholen dit is dus de waarborg die u het openbaar onderwijs biedt. „Wat de onderwijzers betreft, te wenschen is, dat autoriteiten agn een dergelijk optreden van ambtonaren, die in de eerste plaats neutraal heeten, de aandacht schenken". De met name genoemde onderwij zers achtten zich door dit schrijven in hun eor en goeden naam aangerand, en dienden deswege een aanklacht tegen don schrijver in. Dinsdag 26 Augustus is deze zaak behandold voor de Rechtbank te Rot terdam. Het Openbaar Ministerie eischte ter zake van smaadschrift f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. In het R. K. Ziekenhuis te Tilburg is do onbezoldigde Rijksveldwachter J. v. d. Kerkhof, die in den nacht van 20 op 21 Aug. door een strooper levensgevaarlijk werd vei wond Woens dag aan de gevolgen van die verwon ding bezweken. Brand te Almelo. Gisternacht ongeveer twee uur is, naar de N.K.Ct. meldt, er een felle brand uitgebroken in de tapperij van den heer Stevens te Almelo. Het vuur deelde zich met groote snelheid mede aan het meubelmagazijn met woning en de werkplaats van den heer Biekart, het groote manufaetu- renmagazijn en woonhuis van den heer Jan l'ozie, waarvan het boven huis bewoond werd door den heer J«Scholten en het perceel door den heer D. Polak. De bewoners kon den zich slechts met moeite redden. De bewoner van het koffiehuis kreeg brandwonden en is in het Ziekenhuis opgenomen. De huizen van de hoeren Stevens, Biekart, Polak en Pezie zijn uitge brand, en Voor zoover de winkelgoe deren van den heer Pezie niet ver brandden, kregen ze veel waterscha de. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd, behalve de inboedel van den commensaal van den heer Pe zie, mr. Gewin. Woensdagavond heeft te Diemen'n ernstig ongeluk plaats gehad. Moj. Roodenburg, die aldaar uit de tram wilde stappen, wachtte niet af tot de ze geheel stilstond. Zij kwam te val len en geraakte onder den wagen met het gevolg, dat haar beide beenon ift)- ven de knie werden afgereden. De ongelukkige werd uit Diemen door de auto van den Amsterdamschen ge meentelijken dienst naar het O. L. V.- gasthuis overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Tel. Chantage. Door den inspecteur der recherche de heer C. v. d. Tol, te Rotterdam, zijn aangehouden J. C. V. en W. M. S., de een wonende le Dordrecht, de ander te Amsterdam, die hun werk maakten van chantage. Gisteren had den zij een koopman en winkelier v. E. uit Nieuwe Tonge te pakken voor f 600. Deze man had zijn kleeding niet in orde toen hij 4$ urinoir ver liet. Zij zeiden dat dit verboden was krachtens de zedewet en zij als zijnde van de zedenpolitie er werk van zou den maken. Zij maakten bein zoo bang dat de man overal geld ging iecnen om hun f W>0 te geven. Des middags hadden zij hém weer te pek ken, Zeiden dat hij nog niet van hen af was en eischteu opnieuw f <>00- De politie was echter intusschen vati het geval in kennis gesteld en nu wer den beiden gearresteerd en in bewa ring gesteld. Noodlottige vergissing. In de grensplaats Bocholt wilde de arbeider K gisteren uit een flench water drinken, doch dronk bij ver gissing uit een flesch lysol. Na he vig lijden is de man, die een vrouw en twee kinderen nalaat, bezweken. GOUDA, 12 September 1913. De kapitein Hartogh Heijs van Zou- teveon, van do Brigado Grenadiers en Jagers is bij het 15e Reg. Inf. go- plaatst en belast met het bevel over de 2e Comp. III Bataljon Garnizoen Gouda. Stremming der vaart. Teneinde een zinker te laten zakken in do Binnen-Gouwo voor het gebouw dor Electrische Centrale zal Maandag 15 September de vaart in de Binnen- Goowe gestremd zijn van 's morgens 7 uur tot des avonds 7 uur. Buurtcommissie. Naar wij vernemen hebben eenige bewoners van de Raam alhier oen commissie gevormd welke bedoelt ter gelegonhoid van den verjaardag van H. M. de Koningin dezo straat te versieren. Teneinde de noodige gelden daar voor te krijgen zullen een paar com missieledon bij de bewoners dezer dagen trachten daarin door wokelijk- sche bijdragen te voorzien. De Koninklijke Stoomwassclierij en Bleekerij „do Rijzende Zon" bestaat morgen, Zaterdag, 18 Sept. 100 jaar onder do familio van den togonwoor- digen eigenaar, don heor P. van der Tol, en bestond voor dien reeds ge- ruimen tijd. De Zeil vereortiging 2Eohi8 hondt Zondag op de Plattowegschen Plas eon zeilwedstrijd. Onafhankelijkhoidsfoesten. Nanr wij vernemen bestaan er bij do bewoners der Hoogstraat plan nen tot versiering dior straat en verlichting door middel van electrische gloeilampjes op de dagen van de feesten, wolke zullen worden gehouden ter herdenking van Neerland's onaf hankelijkheid in de tweede helft van October. Gomeento verslag 1912. VJ. De Ambacht s-A vondschool Op 31 December 1912 telde de ge- heele inrichting 186 leerlingen, waar van 90 van den Burgeravondschool- cursus en 96 van de Avondschool v. Ambachtslieden. Op 31 'December 1912 telde de Bur geravondschool in de eerste klasse 48 leerlingen in 3 afdeelingen van 17, 15 en 16, in de 2e klasse 42 leerlingen in 2 afdeelingen van 21 en 21. Te zamen 90. Het beroep der leerlingen, die er roeds oen gekozen hebben, is: Tim merlieden 23, schrijnwerkers en meu belmakers 7, smeden, machinebankwer kers 14, electriciens 3, steenhouwers, metselaars, loodgieters 2, vcrveis 8, drukkers 4, stoffeerders 1, goudsme den 1, bloemisten 1, plateelschilders 7, bakkers 1, blikslagers 1, totaal 68. Geen beroep hadden 22 leerlingen gekozen. Op 31 December 1912 telde do Avondschool voor Ambachtslieden 96 leerlingen. Aan het eind-examen werd deelge nomen door 32 leerlingen en daarvan zijn geslaagd 29 leerlingen. Wederom verleende hot Rijk eene subsidie van f 2250 en de Provincie een van f 1000. Voor de gcheele inrichting bedraagt het schoolgeld: a. per leerling f 5. b. voor minvermogenden f 3. c. voor onvermogenden - kosteloos. In het geheel ontvangen 69 leer lingen kosteloos onderwijs, liandelscursus. Op 31 December 1912 bedroeg het aantal leerlingen aan deze inrichting 118. Vrijstelling van schoolgeld werd verleend aan 34 leerlingen en ver mindering werd aan 25 leerlingen toe gestaan. Het onderwijs omvat de ver plichte vakkeh, die alle leerlin gen moeten volgen: Nederlandsch, Aardrijkskunde, Ke kenen, Boekhouden, liandelsrekeiien, en de beginselen van <het Handels recht. De niet verplichte vakken ziju: Fransch, Duitsch, Eugeisch, Ste nographic en Typewriting. Tot instandhouding van den cur sus draagt het Rijk eene subsidie hij van f 2000 en de Provincie een van f 500 s jaars. De A ai b a c h t e s e h o o I Op 31 December 1912 werd deze school bezocht door 83 leerlingen, naar de vakken aldus verdeeld: tim meren 35, meubelmakeu 8, smeden 28, verven 6, pottendruaien 6. liet auntui buiten de gemeente wo nende leerlingen bedroeg 34. Het schoolgeld bedraagt f 6f 60 per jaar en wordt door bet Bestuur der Vereeniging De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken'' bepaald naar gelang van de weigesteldheid van de ouders der leerlingen. rijstelling van schoolgeld werd verleend aan 27 leerlingen. De leerliugen ziju verplicht het ge- heele onderwijs te volgen. De school ontving aan subsidie van het ltijk f 13000.van de ï'rovin- <ie f 3342.55 en van de Gemeente f 6000.—. Gymnasium. De nieuwe Cursus ving aan met 13 leerlingen in de le klasse, waar onder drie meisjes, 7 in de 2e klasse 2 in (le derde klasse, w.o. een meis je, 6 in de 4e klasse, 4 in de 5e en 5 in de zesde klasse. In totaal dus 37 leerlingen, waaronder 4 moisjes, welk aantal tot uit. December onver anderd bleef. Van deze zijn er 27 te Gouda woon achtig en reizen de overigen dage lijks heen en weer. Het aantal boekwerken in de bibli otheek vermeerderde van 692 tot 719. Muziekschool. Bij het begin van het schooljaar bedroeg het aantal leerlingen 300, nl. 279 betalende en 21 met-betalende, ver deeld over de verschillende afdeelin gen. In 't algemeen kon de Commissie van Toezicht verklaren, dat de resul taten van 't onderwijs alleszins bo- vredigend waren, zooals bleek uit de verschillende nummers op de openbare uitvoering ten gehoore gebracht en zooals ook blijkt uit het feit, dat 2 leerlingen van de afd. G, u.l. do da mes 8. Beszelzen en A. Sibbes, slaag den voor het toelatingsexamen van de Kou. Muziekschool in den Haag, voor welk examen vele candidateu zich hadden opgegeven, terwijl slechts weinig plaatsen disponibel waren. De ^bibliotheek der school werd door de Commissie gedurende 't afge loopen schooljaar ter dege onde* handen genomen. Niet alleen, dat «ei deel van de aanwezige muziek wori gebonden, doch ook vervaardigde(I Commissie een dubbele catalogus (ali phabetisch en systematisch), volgend kaartsysteem, van alle aanwezige boek- on muziekwerken. Er bleken ongeveer 550 muziekwerken en een tweehonderdtal boekwerken in de bi bliotheek aanwezig. Deze moeten voor een deel nog worden gebonden en moeten bovendien met moer moderne werken Worden aangevlijd. Van de bi bliotheek wordt in den laatsten- tijd een druk gebruik gemaakt. liet schoolgebouw onderging een aanzienlijke verbetering. Bank van Leening. Het vormoeden in het vorig vëf- slag uitgedrukt, dal, door opheffing van een alhier bestaand huls van koop met recht van wederinkoop, het uitzicht bestond dat de omzetten dei- Bank in 1912 zich wel zouden uit breiden is bewaarheid en is togen 'n verlies van f 25.88 over 1911 een winst te hoeken over 1912 van l 199.98J4 Dë meerdere omzet maakte ver- grooling van het bankkapitaal noo dig en is hiervoor f 2(XX).hij de Gemeonte opgenomen zoodat de Bank nu f 22000.— aan do Gemeente schul dig is. Bekroond. Jionkoop. Gp de landbouwtentoon stelling t« 'sGravnnhage verwierf de heer C. H. Claassen, directeur dor Rijkstuinbouwschool te Boskoop een le prijs, diploma voor gouden medaille in den wedstrijd van loeraren aan scholen, voor eigen vervaardigde leer middelen ton gebruike bij het onder wijs in do land- tuin- en boschbouw- khnde. Waddinxrecn. In do Zaterdag avond te houdon Raadsvergadering dezer Gemeente zullen wordep behan deld 1. Verslag van de Vergadoring van den 2den September jl. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken enz. 3. Benoeming van oen Wethouder tor voorzienig in de vacature ont staan door het overlijden vpn den heer K. Jonkheid. 4. Bespreking, betreffende de stor ting 4 voor pensioen door de Qe- meente-Ambtenaren In deze gemeente doet zich weder een geval van hooibroei voor, nl. bij W. Schconderwoerd in 't Noordoinde. Met den hooibouw naar bovengebracht hooi, was goheel bruin en zwart, wel oen teeken dat do temperatuur in de hooiberg enorm hoog is. De grootste voorzorgsmaatregelen tegen het in brand geraken worden genomen. Krimpen n. d. Lek. Bij de be proeving van een onderlot»sör raakte alhier een werkman van de firma A. F. Smulders, te Schiedani. met een been bekeidhet lichaamsdeel brak op twee plaatsen en een vreeselijke vleeschwond ontstond. Na voorloopig door de doctoren Stolp en Mars te zijn verbonden, werd de man naar het Ziekenhuis vervoerd. Oudewater. Het programma voor deOnafhnnkelijkheidsfeeston op Woens dag en Donderdag 17 en 18 dezer luidt Woensdag 7''2Styj uur bespeling van het carillon door den heer H. C. J. De Man. Vóór 10 uur, dankstond intde ver schillende kerken. 9 Uur opening van don étalagewed strijd door hen, die daaraan rneodoen. 11 Uur optocht der kinjleron van alle scholen met mUziek, waarna do kinderen worden onthaald inldo school gebouwen. Van 12—1 uur concert op de Markt, te geven door do muziekvéroeniging „Harmonie" uit Warmond. Van 1—3 uur kinderspelen op het feestterrein bij do gasfabriek. Van 35 uur volkssspelob op het zelfde terrein. Van 6'/a7Va uur feesfctóoncert in de Ned. Horv. Kerk, te géven door den heer H. J. C. Do Man, brgel, mot medewerking van moj. T. 'Scholten, alt, zangeres te Gouda. j Vah 7'/aö'/a uur bioscoopvoorstel ling voor kinderen op het terrein bij do gasfabriek. Van 9Vi—IOV2 uur bioscoopvoor stelling voor grooteron. Tijdens deze voorstelling concert door dei muziek vereniging „Harmonie". Donderdag10 uur allegorische oji- tocht. Om halfdrie ringrijdorij mot 2- wieligo rijtuigen op don Langonwal, om prijzen van f 40, f 20 f,10 en f5. 's Avonds 61/, uur herhaling van den optocht met fakkellicht. 8 -10 uur concert op de Markt in de muziektent. 11 uur gfoofc schitterend ynurwork, af te steken nabij hot foesttoiroin bij de gasfabriek, Alphen n.d. lifjn. Door do Recht bank te VGravenhngë is uitgesproken het faillissement van A. J. Gujderaond, bloemist alhier. Tot Curator is benoemd Mr- A. CJ Hermans. Schoonhoven. In een Dinsdag, avond in het Hoorenlogomenit gehou den openbare vergadoring, Idio zoor goed bezocht was, is definitief besloten op een nog nador te bepalen datum het horstel van Noerland's Onafhan kelijkheid feestelijk te herdopken. In de vergadering word voorgeiteld hot voorloopig comité als definitief te be schouwen het comité verklaarde zich ton slotte daartoe bereid, op voorwaar de, dat het uit do vergaderinjg met 3J of 5 pfersonen werd aingevujd. Voor" deze aanvulling weidon ge kozen de heeron T. W. v. d.jHouton, C. Oostorom, K. Bron, F. A. Bröring, C L. van Willemsvaard en L. die Knegt Het voorloopig comité besjond uit de hoeren P. de Jong, C. v. |d. Hek, M. Ponsioen, G. A. van Geoleip A. van Grootheest, M. K.Ten Hagen, Cl. Bouw- A. A.Z. Itj08- meester, O. Den Hoed Wzn, van'Baaren, D. horst. Smit on W, Bij Kon. besluit van (4 Aug., is ingevolge de Bnrgeriijke Pensioen wet aan den onderwyawli. L. IionsUidt alhier een pensioen verleend van f 730,—. woord gevoerd door don heer Dudok van Heel, die do verdiensten van Me vrouw NoordeUrier in een gevoeligo redevoering prees. Hij bood haar eon enveloppo met inhoud en een album aan, waarin de namen der gevers, aan het hoofd waarvan de namen prijken van II. M. de Koningin, H. M. Ko ningin-Moeder on Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Mevrouw Noordewier antwoordde daarop blijkbaar ontroerd. Na den heor Van Heel voerde nog het woord do heer Boissovain, die namens „Toonkunst" in een gevoelig eu geetfig speechje haar het lidmaat schap van verdienste aanbood. Voorts bood, namens het Conserva torium, de heer Röntgen Mevr. Noor dewier een „antiek meubel" aan. (Is dat soms een symbool van het Con servatorium Eindelijk hoeft ook de heer Mengel berg, die, zooals hij zelf zeide, zonder opdracht kwam, namens allo Nodor landsche musici, Mevrouw Noordowier in een toegejuichte redo gehuldigd. Luchtvaart. Wij lozen in aio N. R. Cfc.: Do vliegenier luitenant ter zee H. G. Van Steijn komt Donderdagavond of Vrijdagmorgen weer in Den Haag terug, na aan den tocht ParijsDeau- villo te hebben doelgonomen. Wy vernomen, dat de bekende vlie genier Leo G. van Stoijn vermoedelijk Vrijdag uit Parijs te Moestorberg zal aankomen. Het is zijn voornemen van Hoester- berg per vliegtuig naar den Ilaag te vertrokken, waar hij op do renbaan Duindigt zal landen. Het is het voornomen van den hoor W. Joch'oms, eigenaar van do renbaan Duindigt, op bedoelde baan eon vas ten hangar te doon bouwen, ten einde do landing en hot opbergon dor toe stellen, zoo van binnen- als buiton landsche vliegoniors, gemakkelijker to maken. Do Duitscho vliegenier Henge, die bij Grovonbrojch viol, is thans te Wanne aan do bekomen verwondingen over leden. Do vliogenier Chaumoil is bij Lyon uit 25 M. hoogte govjjllen. Hij was, onmiddellijk dood. Chaumoil was 19 jaar. Jubileum-Mevr. Noordewier. Mevrouw Noordewier jubileert deze week. Zij herdenkt het feit van „25 jaron trouwen dienst" aan de kunst. O'vei4 hot jubileum-concert leizen wy in De Tol. o.a. Het jubileum van Mevrouw Noor dewier heeft tot een ovatie jgeieid, zoo grootscb, als wij dio in het Con certgebouw slechts zeidon of| nooit bijgewoond hebben. Reeds by het binnenkomen rlees het gansche publiek spontaan van zijn zetel op. Het concert heeft vorder ook van zuiver artistiek standpunt onvergete lijke indrukken gewekt. Na afloop ven het concert had in den foyer een receptie plaats, dile druk bezocht was en waar een gemoedelijke toon heerschte. Namens een commissie werd het Rcpnblikeinscho Regceringsvorm •o, J. F. Ankersmit, redacteur van Bij de Holland ia Drukkorij to Baarn verschoon van serie VII „Levens vragen" no. 1. Do Inconsequentie in do Protes- tantsch-Orthodoxo opvatting van hot Geloof door J. A. L. Hovy, Nod Hervormd predikant te Beiion. Pro en ontra -serie VIIT no. 8. B De Pro, Het Volk. Contra, Mr. H. Vorkouteren Advo caat on Procureur te Amsterdam. Uit Zoquw on Zieleleven serie III no. 1. De Psychische on Psysiscbe Invloed van de Moeder op het ongo- boren kind, door Mr. O. Ilelpman. De Wereldkroniek gepft als voor plaat twee foto's van de Historische Optocht te 's Gravenhage, den eer sten prljswianer van den Noordzee- wedstrijd, het jubileum van de Alme- loscho Ververij en Chemische Was richorij, verschillende foto's van do behandeling van het te «toornen of te verven goed, de onafhankelijkheids- feesten dor N.V. Philips' OÏoftllarn poufahj-iek te Eindhoven, caricatu re» en feuilleton. Ons premieblad Pak ine mee bevat o.m-.het bezoek van de Koningin en den Prins aan Rotterdam, de onaf- hankelijkheidsfeeeten te Katwfjk, Rijs wijk en «Schiedam, de opening van den Noorderstoomtram van «Schagen naar Alkmaar, personalis, de rubriek van redacteur X, .kinderblad, enz. Beurs vacantie. Ter gelegenheid van de feesten te Arasterdam is het heden en morgen Imursvacantio, zoodat geen beurslijst kan worden opgenomen. TWEEDE KAMER. De vergadering dor Tweudê Kamer is Dinsdagmiddag alleen bijeenge roepen ter benoeming eener commis sie van onderzoek der geloofsbrieven der nieuwgokozen leden. De vergade ring zal daarna verdaagd worden tot den volgenden middag 1 uur. Dan zal worden overgegaan tot hot opmaken van een eanuidatenlijst voor het voor zitterschap der Tweede Kamer. Ver der zal de Htaatsbegrooting voor 1914 worden aangeboden. Tengevolge van de meerderheids- wisseling zullen in de vergaderzaal de leden van links op de banken dor rechtorzijde plaats moeten nemen, waarvoor bestemd is het vak, dat zich uitstrekt in het verlengde van de Ministerstafel. Rechtsingang verleend. Hkbrknvrkn. Tegen W. D., directour der Friesche Assurantie-Maatschappij, verdacht van verduistering is rechts ingang verleend mot bevel tot in structie. KoNSTANTiNopgL, 12 Sept. Hot amb telijk porsburoau maakt bekend dat de samenkomst der Bulgaarscho en Turk- sche gedelegeerden, dat gistoron zou plaats hobben, naar Zondag is vor- schoveu. Pool-oxpeditie. De Times bericht, dal ophot oogon blik voorbereidende maatregelen wor den genomen voor oen land-expeditie "iduard Vil. De onderzoekers zullen van Tha mes vertrekken in Augustus 1911 onder commando van Foster «Stock- house, die medegewerkt heeft aan de voorbereiding van de expeditie van «Seott to Terra Nova. Het expoditie- sohip zal het jacht Polaris zijn, spe ciaal to Saudjesford voor hot doel ge bouwd. De expeditie zal ongeveer 20 maanden duren. Do govluchto Goraoente-ontvanger. Do Gemoento-ontvangor van Noord- wijk, die plotseling verdwenen was, is weor terug. Hij was to Parijs ge weest. Ter secrotarie der gemeonte hooft hij in handen van B. en W. het vastgostoldo tekort van f8784.15 ge stort. Mr Troelstra. Mr. Troolstra is aangownzon als vertegenwoordiger van do «S. 1). A. P. op hot partijcongres deze maand to Jena. van hot Koninklijk Metoriologisch Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 777.3 to Ilorta, laagste Btand 736.2 to Tors- buvon. Verwachting tot den volgenden dag: Moest matige winden uit zuidelijke richtingen, moest licht tot zwaarbe wolkt, droog weor, behoudens kans op onwoor, iets warmor. RKEUWIJK. GEBORENOornelia, ouders A. den Uijl on A. Romeijn. Aart, ouders A. do Knikker on W. Koster. Cecilia, ouders J. Heemskerk en A. M. Blonk. öorrogjo, ouders II. van Dijk eil M. «Schouten. Aagje, ouders J. P. Hofstede on A. van dor Star. Goi ar- dus Simon, ouders W. Vermeulen en N. Rietveld. GEHUWD C. van dor Zon en W. Stolwijk. A. van don Borg en I). Fluit. OVERLEDENP. do Jong, 9 j. W. Schouten, 7 w. WADDINXVEEN. GEBOREN30 A ug. Adrian us Coenradins Marie, ouders W. don Boor O. Compeer. 30. Elizabeth, ouders II. Iloogendoorn en O. Treur. 30. Pietornerla, ouders F. van Her MkPuk en W. Monster. 31. I^een- dert, ouder D. van der Tuin en J. de Frankrijker. 1 Sopt, Gorrit, ouders J. Schaart en D. Visser. - 6. Williol- mina, ouders J; Tillo on S. Binnen- kade. 7. Cornelia, ouders J. van 't Wout on A. Boonstoppel. 8. Jo hanna Margarctha, oudore J. Hofman en J. M. Wensveen. 7. Uerarda Catharina, ouders Th. A. van der Kroef en M. van Rigt. OVERLKDEH 9. Gerrit Ilanr- raan, oud 4 j. 9. Muria Verheul, oud 17 j. GEHUWD3. - J. Iloogendoorn to Gorinchem on J. M. van do Water. 10. C. Sanner en C. Slierendrocht. DRACHEN-QUELLE fusschenwörden op rekening 6ESTEID.D0CH BIJ TERUGGAAF VERGOED

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2