metaaldraadlamp TAPIJTEN, MEUBELEN, BEDDEN enz. H. J v. SCHALEN, nm TenloonsteUingGouda 1913 iZaltrtpnl n li 111111! ï?0ERPQ5T:5IBar Tentoonstelling 1913- mm Mej. Bonte, Boerenjongens D9- HET SOLIEDSTE ADRES Bekendmaking Tel. 361 W. J VAN Z ANEN, FÉpi, Oost Haven 20. Fotografen voor Handelsdoeleinden, Maandag wederom gewone prijzen. ZONDAG Plateelbakkerij „ZUID-HOLLAND S.en S.VAN DANTZIG Echte Natuurwollen Ondergoederen P. WE1J ER, Wijdstraal 21, Blatchfords Kalvermeel, Bezoekt Stand No. 40 POLAK Co. 21 September Levertraan E Buitealandsch Nieuws. Brieven uit dé Hofstad Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Advertentiën. Mej. ANNA WIERDA Varkensvoer merk H1VK, het bestel M. VERHEUL, Rotterdam. Bind-, Pak- en Naaitouw, Koord, Schoen-, Zeil-, Visschers-, Kolf-, Machine Zak- stopgarens enz. GESLOTEN zijn. Electrotechnisch Bureau. Pf* Belangrijke inzending voor iedereen. STü3iTr £To- 2. INZENDING AARDEWERK. Markt 43 Gouda Draisma v. Valkenhui^ Vraagt onase Firma C. LOL1 HENS, DINSDAG 7 OCTOBER 1913 partij kon illustreeren, steeds meer naar achter moet worden geschoven. De militaire macht, die de „bourgeoisie" ter zijde staat, u van te groote bete kenis om straatacties meer mogelijk te maken. En groote stakingen ai heb ben zij geen bloedig verloop, vergen te groote inspanning van de massa, matten te veel de arbeiders af, dan dat men lichtvaardig tot een dergelijk mid del zou overgaan. De partijbesturen, die over het algemeen maar al te goed weten hoe weinig in arbeidersgezinnen kan worden weggelegd, begrijpen dat het weerstandsvermogen daardoor aan merkelijk kleiner is dan het zou moe ten zijn, wanneer een algemeene sta king zou worden uitgeroepen. De vak- vereenigingskasson bezitten al even min de groote sommen, die noodig zijn om een algemeene staking eenigen tijd te kunnen volhouden. De actie van oen dag vraagt veel van het beschikbare geld. In de eerste plaats de vakvereenigingsleiders dan ook be seffen dat een uiterste maatregel als do algemeene staking slechts in den uitersten nood mag worden toegepast. En waar de vakvereenigingsleiders m hot algemeen belangrijke posten in de sociaal-democratische partijen innemen daar is het begrijpelijk, dat deze trach- uaar 1» -- - ten de party van dergelijke revolu- tonaire uitspatting m te weerhouden. Het zijn dan ook meest de ïqtellec- tueelen in de S.D.A.P., die hun theorie meer laten gelden «.dan de nuchtere werkelijkheid, die in een algemeene staking meer bruikbaar middel zien om aan de heerschende klasse de overmacht te ontnemen. In Duitschland is ook de kwestie van de algemeene staking a^n do orde gekomen, maar wij gelooven uit den uitslag te mogen afleiden, dat voor- loopig die kwestie in Duitschland van de baan is. Het was de bekende partij- genooote Rosa Luxemburg die sterk trachtte te influenceeren tot nemen van een besluit, waarbij een meer revolutionair optreden verlangd werd. Zij uitte en naar zg beweerde dachten Telen er juist zoo over, haar ontevre denheid over de manier waarop het lartijbestuur de zaken aanvatten, r.r nad behooren te worden gedemon streerd bij den intocht van den Rus- sischen Czaar te Berlijn. Bjj elk Hoch op den Duitschen Keizer uitgebracht moest een protest gehoord worden van de roode afgevaardigden. Zij laakte het in haar partijgenooten dat deze de zaal stilletjes verlieten, zoodra een dergelijke eerbewijzing aan den Keizer zou voorkomen. Rosa kreeg van enkele kanten nog wel ge lijk maar vooral van den nekendon Rijksdagafgevaardigde Scheidemann heeft juffrouw Luxemburg zooveel te hooren gekregen, dat zij toen het op stemming aankwam, niet eens meer in de zaal was, althans het voorstel van het partijbestuur werd aangono- men met algemeene Btemmen op 2 na, die van Clara Zetkin en van Ledeboer. Velen hebben een nier aandoening', doch weten het niet. Velen hebben een nieraandoening, doch weten het niet, omdat deze dik wijls zoo sluipend zioh verder ontwik kelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een §oedo gezondheid te genieten, behalve at hij nu en dan last heeft van rug pijn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt zijn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voortdurend aandrang tot urineloozing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlgk geschiedt. Voorts kunnen zijn ledema ten opzwellen door water (waterzucht), hot hart schijnt aangedaan, de handen en voeten zijn rillerig, hij kan last krjj- gen van rheumatiek of jioht. Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worken. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerktheid der nieren op te heffen, en de natuurlijke werking der nieren en blaas te herstellen. Dit geneesmid del werkt spoedig en reohtstreeks op de nieren en herstelt haar goede wer king, waardoor het bloed volkomen gezuiverd wordt, tengevolge waarvan de oorzaak van uw lijden wordt weg genomen. Te Gouda verkrijgb. bij de hh. S. van iff Co., Westhaven 11, Balkan-Staten. De enkele commentaren in de Ween iche pers doen zien, hoezeer de open bare meening in de Donau-monarchie door de Balkan-crisis zich afgemat gevoeld. Alleen enkele bladen hebben met voldoening er op gewezen, dat de clausules van het verdrag een waar borg zijn voor een duurzamen vrede in de toekomst. Nochtans zijn zg van meening, dat de aderlating dermate de Balkan-staten verzwakt heeft, dat de rust voor het minst gedurende eenige jaren verzekerd is. De ongerustheid van vrgwel de ge- heele pers richt zich heden op de toe komt van den jongen staat Albanië. Essad Pasja schijnt een man te zgn, die wel in staat is om ernstige en lang durige ongeregeldheden te voorschijn te toepen, die een onberekenbaar ge volg kunnen hebben. De „Neue Freie Presse" schrijft, dat hetgeen in Albanië voorvalt, in geen geval de regeeringen te Weenen en te Rome onverschillig kan laten en dat reeds om die reden, en ook volgens Ismail Djemal Bey het overbrengen van de hoofdstad, van Valona naar Durazzo zeer sterk gevaar zou doen loopen, dat de zetel der Regeering gemakkelijk en spoedig onder den invloed van Servië en Mon tenegro zou geraken. Dit verlangen is zonderling, daar de verplaatsing van het politiek centrum naar het Noorden don invloed van Griekenland zou doen aangroeien en het bestuur van het land nog moeilijker maken zou. Engeland. Fulwell Park, de nieuwe verblijf plaats in Twickenham van koning Manuel en zijn jonge vrouw, is nu gereed om het pasgetrouwde paar te ontvangen. Heden zal het park voor het publiek te bezichtigen zijn, en dit zal vermoedelgk ook eiken Zaterdag voortaan het geval zijn. Bij de inrichting van het hui9 overheerscht de lievelingskleur van Manuelkers rood. Het boudoir van de Koningin is bijna geheel in een kersrooden toon, het 1 om uov salon van den Koning voert den naam van de roode kamer. Er is eohtor ook een groene kamer, een blauwe kamer, een maluwkleurige kamer enz. De balzaal zal tegelijk als salon dienen; de zoldering is prachtig be schilderd en de wanden zijn versierd met zijden, met de hand beschilderde paneelen. De hooge boogvensters zien op den wintertuin uit. In de eetkamer staan prachtige meu bels en is een mooi marmer fries aan gebracht. De ontbijtkamer heeft een fraaien, ouden schoorsteen uit de 18de eeuw met mooi ijzerwerk. De wel, die aan het buiten haar naam heeft gegeven, is er nog en levert door een pomp, die in den kelder staat, uitstekend water. niet naar Pargs gaan, tenminste niet officieel. De ontvangst der Russische zeelieden zal dus van localen aard zjjn zijn en zeer eenvoudig worden ge houden. De moord op Stolipin. In alle steden van Rusland is gis teren in de kerken de dag van den dood van Stolipin plechtig herdacht. Te Kief namen de Minister-president, alsmede tal van hoogwaardigheidsbe- kleeders, leden van den Rijksraad en van de Rjjksdoema aan de herden kingsplechtigheid deel. Te Moskou heeft de partg der Octobristen een groote bijeenkomst ter nagedachtenis van Stolipin gehouden. Afbika. Verstikkende hitte in Marokko. Ovdr West-Marokko is een verstik kende hitte-golf getrokken, die onder de troepen talrijke gevallen van zon nesteek heeft veroorzaakt. In een ambtelijk Fransch rapport voor een deel door de N. Crt. gepu bliceerd vindt men o.a. het lot ver haald van een detachement van 200 jagers. Het bevond zich om 9 uur in den ochtend op 6 K.M. van den wacht post van Monod. De geweldige hitte, gepaard aan watergebrek maakte, dat de manschappen haast niet voortkwa men. Een groot aantal was uitgeput langs den weg neergezegen zonder eenige beschutting tegen de brandende zon en verstikt door heeten wind en stof. Tal van andere vertoonden de ver schijnselen van zonnesteek. In deze moeilijkheid zond de commandeerende officier twee onderofficieren naar het kamp van Monod om dringend hulp te vragen. Zij bereikten het kamp maar zakten door zonnesteek getrokken bij hun aankomst ineen. Onmiddellgk zond men uit het kamp een aantal ruiters, die den tijd zelfs niet namen, hun paarden te zadelen maai* die niet vergaten kannen en bakken met water mee te nemen. Tot twee uren in den middag was het een heen en weer gedraaf tusschen de plaats waar de jagers zaten en het kamp. De manschappen werden op wagens, paarden of zelfs op den rug van kameraden vervoerd, van welke laatste nog enkele bijna het slachtoffer van hun opoffering waren geworden. nm hnlfvrif in den stelling heb ik gezien en gehoord hoe de boer van den huidigen dag alles behalve vijandig staat tegenover het geen de theorie op «qn L"" r ried heeft {geleerd. Integendeelhij legt een bni- engewone belangstelling aan den dag voor de machineriën, voor het land- bouw-onderwijs, voor het werk van Staatsboschbeheer en Heidemaatschap pij. En die belangstelling gaat veel verder dan een lonter aangapen. Hij wil weten wat er te bereiken valt, hij wil het vóór- en nadeel leeren kennen om te overwegen hoe hij het onbe kende zal kunnen aanwenden in zijn 611Indien* lit inderdaad het resultaat mocht zijn van zijn bezoek aan de tentoonstelling, dan zou het doel, daar mede beoogd, op voortreffelijke wijze worden bereikt. Toen er indertijd sprake van was Eindelijk, waren om half vjjf in den avond allen' in het kamp, de zieken onder goede verpleging. Loon, v.h. Wolff en Ant. Coops, oops, Wijdstr! 29. Toezending rhiedt franco na ontv. v. postwissel fmm Jt t IAvrnni» XOR .75 voor één, o'f f 10.— voor zes doozen. EiBcht gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. (N. R. Ct.) Rusland. Voor Nystadt (Finland) is naar aan de N. R. Ct. wordt geseind aan boord van een reddingsboot 300 K. G. dyna miet ontploft. De kapitein en vier matrozen zjjn gedood. De boot is ver nield. Vlootbezoek. Hedenavond zal een Russisoh eska der te Brest binnenloopen en daar tot 25 September blijven. Het eskader bestaat voornamelijk uit een divisie van drie linio-schepen, die door vice-admiraal Ferzin gorden ge commandeerd. De vice-admiraal zal zijn vlag hij- sohen op den „Cesarewitsj" die in Frankrijk gebouwd is en in den Rus sisch— Japansohen oorlog een rol heeft g°De beide andere sohepon dezer divi sie zjjn de „Andrei Perwoswanny" en de „Slawa". De tweede divisie bestaat uit de pantserkruisers „Gromoboï", „Admi- 1 raai Makaroff", „Pellada" en „Bajan Bovendien behooren tot hot eskader nog vier torpedojagers en hot groote transportschip „Riga". De opperbevelhebber, admiraal Es sen, bevindt zioh op den grooten krui ser „Rurik". In het geheel behooren 150 officieren en 6000 matrozen tot het eskader. Dit is de sterkste Russische zee macht die ooit in een Fransche haven is binnengeloopen zij is nog sterker dan de vloot, die eertijds Toulon be- zooht. I De Russen zullen te Brest het tweede Fransche linie-eskader ontmoeten, dat onder bevel van admiraal De Marolles uit de Middellandsche zee is gekomen. Daarbij bevinden zich de pantserkrui sers Edgar Quinot" en „Jules Ferry als liohte divisie. Het bezoek der Russen is niet van offioieelen aard. Ad&iraal Essen zal OXCIV. Met de opening van de Staten-Ge neraal is de laatste festiviteit, de laatste attractie van dezen emotie-vollen zo mer afgewerkt en kan dus de gewone gang van zaken weer een aanvang nemen. De dagen, de weken, de maan den zijn omgevlogenvan het eelt gingen wjj in het ander over. Er heerschte steeds een bijzondere drukte in de stad, men zag er dagelijks groe pen feestgangers of congressisten trek ken, die naast de nuttige werkzaam heid op hun vergaderingen, de gelegen heid aangrepen om het Haagje en het onafscheidelijke Scheveningen te be zichtigen. Een bijzonder aardige dog van den Haag is de vorige week Donderdag geweest, toen in getale van duizenden uit alle oorden van ons land de boeren zijn wezen kijken op de landbouw tentoonstelling. Al heel vroeg in den morgen brachten de treinen ze aan. Voor deze gelegenheid opende de ten toonstelling reeds om half negen in plaats van tien uur en op dat vroege uur bracht H. M. de Koningin reeds een Bezoek. Dat was een attractie te meer met het gevolg dat het er op het oogenblik van opening reeds bui tengewoon druk was. Steeds bleef het toestroomen. Het was een alleraardigst gezicht vooral de vrouwen in haar bijzonder mooie, vaak kleurige cos- tuums met de kanten kap, het gouden ijzer of de typische ben op het hoofd. Wat genoten deze bezoekers; die in hun element waren, bjj hun eigen be drijf, hun eigen vak. Ik heb mij den ganschen morgen tusschen hen bewogen, juist om hen gade te slaan terwijl zij hier kon den zien het beste dat op het land bouwgebied te aanschouwen valt, ik heb hen en hun gesprekken beluis- terWat moet er aldus mijn indruk in de laatste jaren een geweldige omwenteling hebben plaats gehad in alle takken van den land- en tuinbouw. Was tot vóór zeer korten tijd in het oog van den stadsbewoner een boer, een landbouwer of een tuinder met veel meer dan een stuk vleesch ge worden conservatisme, wiens eenige gepromoveerde eigenschap „eigenwgs- heid" was, die alle nieuwigheid, al het moderne sohuwde, op deze tentoon- iUetl Ol juuoivyv. de groote nationale en internationale tentoonstelling in den Haag te houden werd van verschillende zgden de op merking gehoord, dat deze plaats al lerminst gunstig was, omdat ze niet als een centrum van het landbouw- bedrijf kan worden beschouwd. Dat is in werkelijkheid zoo en toch, achteraf ;ezien, was de keuze een gelukkige. Jet heeft iets zeer gewichtigs voor, een tentoonstelling als deze, die een demonstratie bedoelt te zijn voor den landbouw, te houden in een centrum waar deze uiterst belangrijke tak van Nederlandsche nijverheid, zoo weinig bekend is. Het zal zijn nut blgken te bezitten dat deze tentoonstelling zeer nabij het Binnenhof wordt gehouden. In onze volksvertegenwoordiging zit ten slechts weinig landbouw-speciali- teiten en zij die het niet zijn zullen wel tot profijt van den landbouw, zoo van nabij hebben kennis gemaakt en wel geleerd hebben dat het meer djgn een stokpaardje is wanneer sommige verdienstelgke woordvoerders in de Tweede Kamer, hun stem verheffen om nog meer steun van de regeering te verkrijgen. De landbouw-tentoonstelling behoort nu weer tot het verleden. Ze was een waardig slot aan de reeks feesten van dezen zomer, omdat ons land daarmede getoond heeft zijn onafhankelijkheid te weten waardeeren door den vredes tijd te benutten om tot welvaart te geraken. De Kamers der Staten-Generaal zgn Dinsdag weer geopend en daarmede herneemt de politiek weer haar plaats die zij een viertal maanden ledig liet Het uitspreken der troonrede met al wat daaraan verbonden is, is ge lukkig van stapel geloopen. Het schit terend schouwspel in de Ridderzaal heeft ook dit jaar weer duizenden naar de residentie getrokken, die ten slotte alleen op een afstand den ko ninklijken stoet mogen gadeslaan en bewonderen. Het schouwspel, zelf te zien is een voorrecht dat slechts voor weinigen is weggelegd. Een voorrecht, zeggen wij, waaraan echter schaduwzijden verbonden zijn. Om de tien minuten die de plechtigheid in haar gehee duurt, mee te maken, is men veroor deeld twee uur ongeveer op een niet al te gemakkelijke bank te zitten. Menigeen zou er wellicht meer voor over hebben. Maar dan kocht hij de emotie toch duur. Hare Majesteit zag er patent uit en zooals reeds vaak te voren, sprak zij de rede uit met vaste heldere stem. De plechtigheid heeft iets sprookjes achtigs. De goudqp ridders in breeden kring om den troon geschaird, een jonge vrouw op dien troon, met vrien delijk geluid hen alleen toesprekend, 't is voor wie het voor het eerst bij woont, inderdaad indrukwekkend. De ridderzaal heeft een interieur, dat zoo geheel past by de plechtig heid. De soberheid van de ornamen teering doet zoo weldadig aan. Vrien- delgk blonk de zon door de kleurig- ruiten en deed het vele goud glanzei in feeërieke fijnheid. Er waren ditmaal vele nieuwe ge zichten. Vele oude bekenden ontbraken omdat de jongste uitspraak der kie- zers hen het veld deed ruimen voor J anderen. Sommige van hen treden m andere functie weer op, zooals de oud-ministers Kuyper, Regout, Fock en van Raalte. Snel wisselt zelfs de samenstelling. De voorzitter der Eerste Kamer her innerde er aan hoe in de elf jaar van zijn presidium het getal overgebleve nen slechts tien bedraagt. En de Tweede Kamer bracht dit maal 28 nieuwe gezichten. Zoo wijzigt en wisselt alles. Het is de eeuwige kringloop aller dingen. Toch keert telken jare hetzelfde terug; en blijft veel van het oude, evenals de openingsplechtigheid, toch altijd nieuw. HAGENAAR. Aanvragen van werknemers op 19 September. Volwassenen. 2 kantoorbedienden, 1 timmerman, 1 metselaars, 2 opperlieden, 1 machinist, 3 stokers, 1 smid-bankwerker, 4 grondwerkers, 2 pakhuisknechten, 2 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende: 1 metselaar. Leerlingen en jongens 1 klerk, 1 stoker. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 timmesman, 2 schilders. Halfwas of aankomende 1 timmerman, 1 pakhuisknecht, 1 werkman zonder vakkennis. Te WADDINXVEEN Gevraagd 1 gasfitter. Heden overleed ten huize van den heerC. SLIEDRECHTnaeen langdurig en smartelijk lijden in don ouderdom van ruim 72 jaar. Namens de familie, P. HORNES. Gouwe 28. Gouda, 19 September 1913. Het echte Odoi-moncl water doet het gebit blank, schoon en gezond blijven; het verzekert aan den mond eene heerlijke frischheid en doet hem vervuld zijn van een aangename geur; het maakt, dat uren lang nadat men Odol gebruikt heeft, het geheele lichaam een aangenaam gevoel van welzijn ondervindt Ubtan etrokken draad Vprbruabay ^cTr'l'c■'"WeriTen en Jn^aHateure VOOR - IS BIJ j ingevolge art. 28 Wetboek van Koophandel. Bij onderhandsche acte in dato 16 I September 1913 geteekend is door WILLEM FREDERIK KOPPE- SCHAAR, boomkweeker te Boskoop en JOHANNES SCHIM VAN DER I LOEFF, procuratiehouder te 's-Gra- I venhage aangegaan eene vennoot- I schap onder de firma X i ZAANDAM ai - vervangt de koemelk geheel. Verreweg het voordeeligste voeder voor fokkalveren. 'Brochure met vele attesten gratis en franco. prima gehalte, billijk in prijs. Bij afname van 1000 Ko. kosteloos onderzoek naar zuiverheid. Uitsluitend verkrijgbaar bij ff. If. M'ettereerkooper* korting. Let «r dus op bij het bestellen, dat U werkelijk VEBKADË'S Café Noir en in het algemeen. VERKADE'S Biscuits ontvatfgt. De naam Verkade staat in elk hiscuitje Zaandamu Verkade's Biscuitfabriek. OBVBSTIOD 1896. Zie Stand 20, Stand 4? en Stand 53 FABRIEK VAN Fabrieksmerk* Wettig Ged. gevestigd te Boskoop en ten doel hebbende het kweeken van en han del drijven in boomen, planten en aanverwante artikelen in den ruim- sten zin. De vennootschap wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Juli 1913. Zij wordt aangegaan voor vijf jaar en twee maanden. Opzegging kan alleen schriftelijk geschieden uiterlijk drie maanden vóór het einde alzoo uiterlijk vóór den lsten Juni 1918. Bij gebreke van tijdige opzegging wordt de vennoot schap geacht telkens van jaar tot jaar te zijn gecontinueerd. Elk der vennooten is gerechtigd voor de vennootschap te teekenen, haar aan derden en derden aan de vennootschap te verbinden. Evenwel zal op straffe van onverbindbaarheid jegens den niet medegewerkt hebben don vennoot de handteekening van beide vennooten veroischt zijn voor verbintenissen, welker inhoud do waarde van één duizend gulden te boven gaat en bovendien voor het aangaan van borgtochten, het acoep- teeren van wissels, het ter loen vor- strekkon van gelden en het huren of I verhuren, aan- of verkoopen van I onroerende goederen, alsmede het be- I zwaren vaHfdie goederen. Namens partijen I Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF Advocaat Gouda. De Gouilsche Apothekers maken bekend, dat hunne I apotheken Op één ns op De aandacht wordt gevestigd op STAND NO. 3 op de Tentoonstelling UTOtCHfT" GOUDA. OVERZICHT OVER HET BEDRIJF. Dagelijks in werking. RB GROOTEN VOORRAAD van JANSEN TILANUS, Friezenveen. w Voor goederen op m.»t worden gaarne, met het oog op de drukte aan da lahrlekea, hertellingen spoedig Ingewacht. Op ZONDAG zal uitsluitend OEOPEND zijn de Apotheek van Turfmarkt 24, Tel. 252. t>B op Brandewijn per Literflesch f 1.00 Sherry °'80 Aanbevelend, Lange Tiendeweg 57, Gouda. Vert«genwoordlg.r v.n RIBDEL'S LIMONADES op Kogelfle.chlei^ Apotheker, GOUWE 135 BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA zijn voornemens op aan te besteden: „Het riolecren en het maken van trottoirs in Westzjjde Markt, Hoog straat en Wijilstraat en het verlagen van 2 brug gen". Bestek kan ad f 0.50 worden af gehaald of per postwissel ad f 0.55 worden aangevraagd bij den Gemeente Bouwmeester.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2