r. ii73's 1 1 Gemengds Berichten. Predikbeurten te Gouda. ■Veom. ton 10 m Ds. DEUR. INDISCH NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Stadsnieuws. Telegrafisch. Weerbericht Onie geïllustreerde Weekbladen. BURGERLIJKE STAND. Officieele Prijscourant Effecten bundel te Amster duin - - - v" 183 - - 8- Laatste Berichten. Advertentiën. Bureau „Discretie" ROTTERDAM, Nieuwehaven 116a. M 4184, C. SMITS Co. Zijp, Dnymaer Van Twist en De Monté Verloren, resp. president, socretaris en penningmeester. De minister van Oorlog vertrekt a.s. Maandag naar het terrein van de leger- manoeuvres, vergezeld van majoor Tonnet, hoofd der 2e afd. aan het departement en den kapitein van den generalen staf De Qnay, adjudant des ministers. Onze vliegers bij de manoeuvres. Kapitein Walaardt Sacré, comman dant van de militaire lucht vaart-afdeó- ling, de luitenant-vliegers Var» Meel, Leo G. van Steyn en Van Heyst, de luit.-waarnemer Hofstee en de vaan drig-vlieger Bakker zyn gisteren te Lochem in 2 auto's aangekomen. Tegen 8 uur verlieten1 zij het vlieg kamp Soestorborg, om via Milligen, Apeldoorn, Zutphen, Warnsveld, Lochem to bereiken, waar men erin Blaagde een uitstekend landingsterrein en bonzine-bewaarplaats te vinden in do nabijheid van de kwartieren van den generalen staf. To Voorthuizen passeerden de vlie gers een 25-tal auto's van het vrij willig militair Automobiel korps en te Apeldoorn de leden van bet vrijwillig Militair Motorwielrijderskorps Hofberichten. Met de paleisverbouwing op hot Loo is men thans zoo vergevorderd, schrijft Do Tel., dat des Koninklijke Epmilie heden haar intrek in 't paleiB weder kon nemen. De appartementen der Koninklijke Familie ondergingen [veranderingen. De kleine eetzaal is F"ec*e8 ingericht als de voormalige. nadert haar voltooiing; zy door pracht en deftigheid. De dames en heeren der hofhouding zullen dit jaar nog in den Oostvleugel verblijf houden, daar de voor hen bestemde appartementen ln den "Westvleugel langs de vroegere „houten gang" nog niet in gereedheid zijn gebracht. Trouwens, in dozen geheelen vleu gel zijn de werkzaamheden nog in vollen gangalleen het kabinet der Koningin is woer naar de vroegere plaats in dit gedeelte van het paleis overgebracht. Met de inwendige veranderingen van het koninklijk paleis gingen na tuurlijk ook uiterlgke gepaard en wer den verschillende vorboteringen aan gebracht. Zoo biedt ook het basecour voor het paleis thans een geheel an deren aanblik dan voor do verbouwing. Het hier en daar ongelijke plaveisel is opgebroken en de geheele opper vlakte opnieuw met gele klinkers be straat. Het groote middenvak, het gazon met bloemperken, onderging wel de grootste verandering en doet den ontwerper, don chef-bloemist, den heer Berenasen, alle eer aan. Het ge heel heeft thans den vórm van een naar het paleis smaller wordend tra pezium, met halve maan-vormig uit geholde hoeken. Do verhooging in het midden is weggenomen, zoodat het gezicht niet wordt belemmerd en men de bloemperken in hun geheel kan overzien. Besmetverklaring wegens cholera. De Minister van Binnonlandsche Zaken Overwegende, dat, volgens ingeko men ambtsbericht, do Aziatische cho lera te Cherson en to Oonstantinopel voorkomt Heeft de havens van genoemde plaatsen besmet verklaard wegens Tenslotte, lieve familie, laat ik u na, iets waarmee gij naar goeddunken kunt handelen. Het is de oude eikenkast..." De notaris wees op een oude kast... ...Doodstil was het. „In de laadjes en hokjes zit een enorme doBis „gezond verstand", welke ik tijdens mijn leven zeer zorgvuldig daar bewaard heb. Kryg er geen ruzie om, er is voor u allen genoeg. Een som gelds is vastgezet, waarvan, voor de liefhebbers, een stel van deze fonograaf-platen en een spreekmachine gekocht kunnen worden. Hiermede is mijn vermogen verdeeld. En thans, dierbare nabestaanden..." De laatste woorden waren niet te verstaan. Allen waren opgestaan, schreeuwden door elkaar. Thans waren zij 't met elkaar eens, roerend zelfs „Een idioot" was die oude. De vastgezette som golds werd, na verloop van een maana, volgens tes tamentaire beschikking, aan de alge- meene armen gegeven. Niemand wilde een fonograaf hebben Aziatische cholera; en het aantal dagen, bedoeld in het le lid van art. 8 van bovengenoemde wet, bepaald op vijf. Vacature Tweede Kamer. Het Volk deelt mede, dat de heer Henri Polak, door de Staten van Fries land gekozen tot lid der Eerste Kamer, die benoeming aanneemt, zoodat er in Amsterdam III een verkiezing zal moeten plaats hebben voor de Tweede Kamer. Naar aanleiding van de verkiezing van den hoer Henri Polak tot lid van de Eerste Kamer, herinnert het Hbld. er aan, dat de heer Polak indertijd heeft* bedankt voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, daar zijn doof heid hem verhinderde de besprekingen te volgen. Eenig opzien schrijft het blad verwekte daarom zijn verkie zing tot lid dor Tweede Kamer en de veronderstelling ligt voor de hand, dat deze verkiezing slechts gediend heeft om den heer Polak varkiesbaar voor de Eerste Kamer te maken waar blijkens do uitspraak van dr. Kuyper hardhoorenden wèl op hun plaats zijn. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Sc Oo.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 38 faillisse menten tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Binr.enscheepvaartcongres. In het American Hotel te Amster dam werd gisteren het Eerste Neder- landscho Binnenscheepvaartcongres geopend. Dit congres georganiseerd ir de afd. Amsterdam van de Schip- imhw''ftdrff"vnArUi werd m XiddMrdea6ecrï7JvmÜïftSt, vnn m een inleidend woord alle aan- die wezigen welkom heette. Spr. wees er voorts op, dat de ge zamenlijke waarde onzor Binnenvloot op 80 millioen gulden kan worden feschat en het aantal personen, dat irect hun bestaan bij hot schippera- bedrijf vindt reeds tot 166000 is ge stegen. Het goederenvervoer is dusda nig toegenomen, dat waar in 1890 675.000 ton do sluis te Zaandam pas seerde, in hot jaar 1910 bijna 4 mil lioen ton de sluizen passeerde. Verder bedroeg de gezamenlijk* op brengst van haven- en kanaalgelden in Nederland in 1910 f 1.871.000. Zoo beloopt de belasting en sluis- geld, brug- en walgeid enz. voor den schipper met een vaartuig voor geheel ons land toegerust tot 5 a 600 gulden per jaar. Mogelijk zal dit congres, aldus spr. aanleiding geven tot het houden van meerdere van dien aard na dezen. Wy leven immers in een tijd van scheepvaartcongressen. Denk maar aan het scheepvaartcongres te Constanz. Handel en scheepvaart kunnen elkan der nooit missen, terwijl een goed transito-verkeer niet alleen bevorder lijk is voor handel en nijverheid, maar tevenB voor den zeevaart. Ten slotte wees spr. nog op de toename van den arbeid bij den scheepsbouw. Spr. besloot met een woord van hulae aan allen, die tot het plaats hebben van dit congres hebben mede gewerkt. Daarna nam mr. Smeenge het woord om het congres te openen. Spr. tiitfce daarbij de hoop dat er meer belang stelling moge komen voor het binnen- scheepvaart-vraagstuk. is ondenkbaar, dat mannelijke onder wijzers eener jongensschool ooit een vrouwelijk hoofd zouden vragen. Dat vrouwelijke onderwijzeressen aan een man als hoofd der school de voorkeur geven ia intnsschen wel te verklaren. Een oude heerlijkheid. De verkoop van de ambachtsheer lijkheid Echteld wordt aangekondigd. Het kasteel de Weyenburg, een hecht, somber, middeleeuwsch gebouw, her innert door zijn naam aan de oudst bekende bezitters. In 1371 wordt Johan van Wyhe als de heer van Echteld genoemd. In de kerk bevindt zich een graftombe met het opschrift (in het Latijn)„Hier ligt Reynold, een edel man van ouden stam, in zyn leven een geducht krijgsman. Hij verliet de wereld, en ziet thans bij zijn God op het nietige ondermaansche met min achting neer. Hij stierf in 1657, in de maand Augustus, den 30sten dag, in 80-jarigen ouderdom. Deze Reinoud is Reinier van Wijbe, tiende heer van Echteld, ritmeester in Staatschen dienst. Hij overleed kinder loos, waardoor die heerlijkheid in 't bezit kwam van de familie Wassenaer. In het laatst van de 18e eeuw kwam zij in bezit van generaal baron Van Balveren, in wiens geslacht zij tot heden nog behoort. (Hbld.) Zieke en vermoeide militairen. Donderdagochtend rukten twee lich tingen van het 4e reg. inf., die van 1912 en 1906, in het geheel 500, die te Leiden in Garnizoen liggen, en welke laatste sedert 10 dagen onder de wapens is, uit, met 't doel in Zoe- fcormeer-Zegwaard oefeningen te hou den, tegelijk met troepen, die daar ook uit Gouda zouden komen, zoo Een man aan het hoofd. Aan een openbare school voor raeis jes te Maastricht moet een hoofd wor den benoemd en nu hebben B. enW. op de voordracht daarvoor gezet de namen van drie mannen, uit welke de gemeenteraad een keus heeft te doen. De Limb. Koerier bevat een schrg- ven, waarin deze voordracht wordt ge gispt. Immers er waren vrouwelijke sollicitanten wier aanspraken in alle opzichten voldoende waren. B. en W. zijn echter niet tot voordracht van een vrouwelijk hoofd der school overge gaan, wijl de onderwijzeressen der school te kennen hadden gegeven, lie ver een man dan een vrouw tot hoofd te hebben. De Limb. Koerier is het met hen eens, die het voorbijzien van de recht matige aanspraken van de vrouwelijke sollicitanten in dit geval laken. Voor een meisjesschool is een vrouwelijk hoofd meer gewenscht dan een man. Het blad vraagt echter of, indien aan een jongensschool het mannelijk personeel een vrouwelijk hoofd ver langde, aan zulk een wensoh zou wor den voldaan. De Tijd, waaraan wij dit stukje ont- leenen onderstelt van niet. Maar het Er heerschte voor het veftfêk' al ontevredenheid onder de manschappon. De jongste lichting had Dinsdag en Woensdag reeds een marsch naar Den Haag gemaakt^» de oudste lichting Woensdag, beide model-gepakt, dus met een bagage van 60 pond ongeveer. Vooral de lichting 1906 oudere mannen die het vele marcheeren zijn verleerd, klaagde steen en been. Op marsch vielen er even buiten Leiden, bij do Lammebrug, reeds een kleine honderd uit. Later volgden er langs den wég nog ruim 50, zoodat er ruim 150 manschappen achter ble ven. Die bij de Lammebrug maakten het zich gemakkelijk. Ze plaatsten de geweren in rotten, gingen in het gras liggen en verorberden in den loop van den dag de meegenomen proviand. Ze verzekerden ons, niet meer te kannen. De hoofdgroep kwam in Zoetermeer- Zegwaard te ruim 11 uur aan. Oefe ningen werden niet gemaakt en tegen halftwee vertrok men weer, onderweg de uitgevallen wapenbroeders weer oppikkend. Allesbehalve moedig kwam de troep tegen 4 nur weer in de kazerne aan. Of de uitgevallen manschappen ook straf zullen oploopen, kunnen we niet zeggen. Naar de N. R. Crt verneemt heeft het onderzoek in de Tielsche chanta- gezaak een voldoend feit aan het licht gebracht om deze eerstdaags in open bare behandeling te brengen. De vrouw van een der verdachten, v. d. B., heeft vergeefs getracht het slacht offer te bewegen zijn aanklacht in te trekken. De vrouwelijke verdachte heeft haar man in den steek gelaten en is naar Amsterdam vertrokken. De burgemeester van Giesendam heeft naar de N. R. Crt. meldt, voor het in de volgende week te houden onafhankelijkheidsfeest voor de kinde ren van de openbare scholen die van de bijzondere hebben reeds feest gevierd een opluistering met muziek Men meldt d.d. 18 September uit Eindhoven aan de Msb. Door een achttal stroopers is on der de gemeente Leende oen aanslag gepleegd op den jachtopziener Van den Heuvel aldaar. Een arietal scho ten werd op hem gelost. Twee daarvan misten, terwijl het derde hem eenige kwetsuren toebracht, welke echter niet levensgevaarlijk zijn. Een tweetal verdachte stroopers is Lafhartig. Te Ter Aar (Z.-H.) zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag in het land van den landbouwer Verduijn twee zijner koeien zoodanig door kwaadwilligen in den buik gestoken, dat ze kort daarop aan die verwon ding bezweken. Men brengt het ge beurde in verband met het niet willen geven van een bijdrage door den landbouwer aan de onafhankelijk- heidsfeesten te Ter Aar. welke feesten Donderdag gehouden zijn. Een kluizenaar. Te Dinxperlo is Donderdag de 68- jarige kluizenaar B. Reugelink ge storven, welke de laatste 15 jaar zijn leven sleet in een hutje dat geheel voor bewoning ongeschikt was en dit in de meest armoedige omstandighe den. Men vond in het hutje nog f 130, terwijl een flinke lap grond waarop het hutje stond, het eigendom van den kluizenaar was. Bevroren konijnen. Door het Duitsche stoomschip Ros tock, dat Donderdagmiddag te Am sterdam binnenkwam aan het adres der cargadoors Wm. H. Müller&Co., werden nit Australië ongeveer 5000 kisten met bevroren konijnen inge voerd. Een valsch bankbiljet. Bij den heer K. Sweman te Hoo- geveen is deze week een valsch bank biljet van f 40 in ontvangst genomen. Het is vrij goed nagemaakt. Een zekere A., ook uit Hoogeveen, die het biljet in betaling heeft gegeven, is in arrest genomen, omdat hij bij het wisselen een valschen naam heeft opgegeven. Zorulag. REMONSTRAN'fSCHE KERK. Voorm, lO'/a nur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Namidd. fcen 2 ure. Db. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Heid. Cat. Zonda 11. Avonds ten 5*/2 ure. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. RONNER van Waddinxveen. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 9'/2 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 24 Sept. 12 uur, Ds. BERKELBACH v. n. SPRENKEL. KLEINE KERK. Woensdagavoud 8*/% uur. Ds. DEUR, Uit verschillende plaatsen van Java komen berichten over de langdurige droogte, die aan den landbouw groote schade berokkent, meldt het Soer. Hbld. Er zijn cultuurondernemingen die in geen maanden een druppel regen ontvingen. Vooral in het laagland hebben de aanplantingen van de droog te zeer veel te lyden. Op de ondernemingen in bergachtige streken gelegen valt zoo nu en dan een buitje, maar ook deze regenval is te gering om de door de droogte reeds half verdorste gewassen weder tot normalen groei te brengen. Met de oogstvooruitzichten van ver scheidene cultuurproducten is het dan ook vrij ongunstig gesteld, zegt het blad. Zelfs de koffieondernemingen dreigen hier en daar de robusta-aan- plantingen te mislukken. Op de sui kerondernemingen komt afsterven van riet den laatsten tijd herhaaldelijk voor. Hier en daar zijn bovendien de irriga* tiewerken gebrekkig en zeer onvol doende op de in deze streken gelegen cultuurlanden vergaat de oude aan plant en worden de jonge aanplantin gen zeer ernstig bedreigd. De groote droogte begint dus nood lottig te worden voor den landbouw. Indien er niet spoedig regen valt, zal de oogst van dit jaar onbevredigende resultaten opleveren. Fruit en Groenten. De vooruitzichten van den fruit oogst zgn, sedert het verschijnen van het vorige overzicht, niet verbeterd. In meerdere streken, vooral in Gel derland en Zeeland, wordt geklaagd over schurft in appels en peren, terwijl ook tal van vruchten wormstekig zgn of te vroeg afvallen. In Noord-Holland hebben- de appels, die in den beginne een goeden oogst beloofden, zich slecht ontwikkeld, zoodat ook daar de op brengst niet zal meevallen. Uit byna alle streken, waar de teelt van kool van beteekenis is, werden berichten ontvangen omtrent het veel vuldig optreden van rupsen in deze groentesoort. In Noord-Holland heeft het kool gewas in den middenzomer nadeel ondervonden van de te groote voch tigheid, waardoor vooral de wortels hebben geleden. Daardoor ondervindt het nu in meerdere mate den nadeeli- gen invloed van de droogte. De reuzen bloemkool vormt er, alt gevolg van de droogte en betrekkelgk hooge dagtemperatuur, te vroeg den bloemknop. /I In Zeeland begint do koot ook reeds eenigszins van de droogte lijden. (St.-Ct.) Voetbal. Het eerste nummer van de Officieele Mededeeling van den Goudschen Voet bal Bond voor het komende seizoen is weer verschenen. We ontleenon het volgende daaraan De inschrgving voor do competitie is opengesteld tot en met Vrijdag 19 September. Door de vereen. „Boskoop" werd verzocht toegelaten te worden tot de 2e klasse De voreenigingen worden herinnerd aan de verplichting van afsluiting van het speelterrein, met den terrein- strook, waarop toeschouwers worden toegelaten. De vereen. Woerden werd geroyeerd wegens niet voldoen aan hare ver plichtingen. De persoonlijke schuld van ieder der ledon bedraagt f 3.01. Aangehouden tot een volgende be stuursvergadering werd het royement dor vereen. Waddinxveen. Vliegen. Friedrich niet naar Soesterberg. De Duitsche vlieger Friedrich, die zooals wij meldden, van Berlijn over Parijs naar Londen is gevlogen, heeft Woensdag weer den terugtocht aan vaard. Hij was eerst van plan te Soester berg te landen, doch uit Frankrijk wordt thans gemeld dat hij dezen tocht thans van uit Calais direct naar Ber lijn zal doen. Hoogtorecord. Men meldt uit Soesterberg aan de N. R. Crt" Jhr. Ram, voorzitter van doSport- commissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, heeft naar hier het bericht gezonden, dat de vliegenier M. Van Meel officieel houd#r is van het hoogte record voor Nederland door zijn vlucht van Maandag te Soesterberg van on geveer 2000 M. De hoogtevluoht, die Olieslagers op de ENTOS te Amster dam gedaan heeft, heeft de Sportcom- miB8ie niet officieel erkend. Emile Védrines heeft bij zijn vlueht van Mourmelon naar Reims in 6 mi nuten een snelheid bereikt van 260 K.M. per uur. In den nacht. De Franeche vliegenier Cuillaux heeft het voorbeeld van de Duitsche vliegeniers gevolgd om in den nacht te vliegen. Vergezeld van een passa gier heeft hij een nachtelijke tocht gemaakt. Hij steeg onder een hevige regenbui 's avonds 't was erg don ker op te Villaconblay en vloog naar Issy-les-Moulinaux, waar hij zeer vlot lande. Onderweg maakte hij een ronde om den Eiffeitoren. GOUDA, 20 September 1913. Tentoonstelling Gouda 1913. De buitengewone drukte op de ten-1 toonstelling gisterenavond deed zien dat er wat bijzonders aan de hand was. Dat was ook het geval inder daad. Te 9 uur zou de uitreiking der bekroningen plaats hebben door den voorzitter der tentoonstelling. Omstreeks dien tijd, terwijl Abra ham de Winter, de 7ö-jarige humo rist op de planken zijn publiek ver gastte op zijn komische voordrachten, terwijl de muziek er aan de andere zijde lustig op los speelde, werd eensklaps op de gong geslagen, en velen stroomden samen voor den stand van de drukkerij Koch Knut tel, waar de bekroningen zouden wor den uitgereikt. Toen de inzenders en inzendsters allen naar voren waren gekomen, sprak de voorzitten hen ongeveer toe als volgt: Waar thans deze tentoonstelling haar einde nadert, daar rust op mij de aangename taak aan de inzender* hunne bekroningen uit te reiken. Van deze tentopnstelling heb ik bij de opening gezegd, dat deze als zoodanig een* succes zou blijken. Thans kan ik dit bevestigen, ze is inder daad dank zij de buitengewone roe-J" dewerking der inzenders een succes. Deze tentoonstelling is in elk op richt voortrelfelijk en schoon en daaromheeft het bestuur geaarzeld om bekroningen uit te reiken, wijl de keoze zou moeten gaan tuaschen het schoone en het schoonere. Niettegen staande de keuze daarvoor zeer moei lijk was hebben de voortreffelijke mannen der jury op bewonderens waardige wijze hun werk gedaan, tot volle tevredenheid van alle inzen ders- Namens de inzenders dank ik de jury zeer voor al haar moeite. Daarna ging de voorzitter over tot het uitreiken der behaalde bekroningen waarbij tot ieder der exposanten een opwekkend woord werd gesprokenen elk hunner den bloei van hun be drijf of onderneming werd toege- wenacht. Nadat de voorzitter zich van deze taak had gekweten richtte hij zich tot de leden der juryr die buiten me dedinging deze tentoonstelling heb ben opgeluisterd. Achtereenvolgens overhandigde spr. als bewijs van waardeering voor hunne prachtige in zendingen en als een goede herinne ring aan deze tentoonstelling eeir eere-diploma aan de Directie dei Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda de firma Viruly Co., de Plateel bakkerij „Zuid-Holland", de N.V Drukkerij vh. Koch Knuttel er. den heer W. J. van Zanen. Andere jury-leden waren niet aanwezig. Den heer Knuttel bracht spr. speciaal dank ook voor diens bijzondere me dewerking als voorzitter der Socië teit „Ons Genoegen". Naar ons wordt medegedeeld wordt Zondagmiddag op het tentoonstellings terrein in den tuinder Sociëteit „Ons Genoegen" een luchtbalion opge laten. Wij herinneren er nog aan dat de officieele sluiting zal plaats hobben Maandagavond 11 uur. Fotografie-de Kruys. Het fotografisch atelier-de Kruijs dat gedurende een aantal jaren geves tigd was aan den Fluweelensingel, is thans, door een noodzakelijke uitbrei ding verplaatst naar Westhaven n°. 10, waar door den heer de Kruijs een geheel nieuw, naar de eischen des tijds ingericht atelier, waaraan ook een toiletkamer is verbonden, is ingericht. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de betreffende adver tentie in dit blad. Bewaarschool alhier is ter vervanging van Mej. M. C. van Balen, aan wie op verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd Mej. E. M. van Heuven, te Heerhugowaard. Vrijdag werd in de Gouwe ter hoogte van de Halve Raak oen r.oei- bootje toebehoorende aan den heer van Spongen door een stoomboot aan gevaren met het gevolg dat het bootje zonk. Door den Kapitein Van den stoomboot is de toegegebrachte schade Pluimvee-tentoonstelling. Naar wij "vernemen bestaan er plan nen dat De Utrechtscho Pluimveeclub in de maand November hier ter stede eon groote Pluimvee-tentoonstelling zal organiseeren. Hollandsche Maatschij. van Landbouw De afdeeling (Jouda en Omstreken houdt Dinsdag 23 Sept. a.s. des avonds 7 uur in de zaal „Concordia" een ledenvergadering, waarin o«a. aan de orde komen een bespreking van de In koopconditiën van Kaas, gesteld door de Ned. Vereeniging van Kaashande laren en voorstellen van het bestuur voor een te houden tentoonstelling te Stolwijk in 1914. Arbeid Adelt. De verloting verbonden aan don bazar der afd. Gouda van „Arbeid Adelt" gehouden op 12 September jl. had den volgenden uitslag No. 349 Werktafel. No 76 Kussen. No 149 Vaas. No. 151 Vaas No. 185. Mutsje. No. 371 Sachet. No. 272 Sachet. No. 365. Sachet. No. 268 Sachet. No. 70 Tea Cosy. No. 205 Tea Cosy. No. 329 Kleedje. No. 226 Jurk. No. 139 Ta8chje No. 97 Doos. No. 278 Speldenkussen. No. 67 Kleedje No. 209 Kleedje. No. 274 Sponzenzak. No. 30 Schilderstukje. No. 43 Schilder stukje. No. 82. Haarspeldenkussen No. 169 Haarspeldenkussen. No. 169. Etui No. 265 Theelichtje. No. 143 Schemer lampje. No. 80 Lintjes. No. 11. Pop. No. 63 KleeJ. De Wognummers. Zooals uit achterstaande advertentie blykt zal de gemengde zangvereeni- ging „Jacob Kwast", Directeur "Willem Saai, op Donderdag 2 Oct. a.s. in de Groote Kerk een uitvoering geven met medewerking van den heer J. H. B. Spaanderman (orgel). De Wognummers zijn geen onbe kenden in Gouda, evenmin als elders, zoodat ook bij deze uitvoering de Groote Kerk wel weer geheel gevuld zal zijn. Gisteren werd de groote spiegelruit in het rijwielmagazijn van de Gebroe ders van Rhtjn door een kar ingere den. Bij de Maatschappij „de Unie1 verzekerd werd een nieuwe ruit door de firma C. O. Krom uit zgn voorraad gesneden en reeds heden geplaatst. Boskoop. Tot hoofd van de Chr. Waddinxveen. Ter Vrijdagavond gehouden raadsvergadering waren aan wezig alle leden, behalve de heeren van den Akerboom en Alblas. Door den Voorzitter, den Burge meester, werd mededeeling gedaan, dat door Ged. Staten is goedgekeurd de raadsbesluiten van den 13n dezer maand tot het aangaan van geldlee- ningen groot f5600.voor aankoop van land langs het Jaagpad en van f 18500.ten behoeve van de uit breiding der gasbriek. Deze mededeeling werd voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde werd gesteld een voor stel tot intrekking van bet besluit van 22 Augustus j.l. houdende wijziging der verordening, regelende de jaar wedden der hoofden en het verder •onderwijzend personeel der openbare lagere scholen en om thans te bepalen, dat het hoofd der school aan.de Brug voor elke bijakte, voor zoover het be zit daarvan wordt vereischt, f 125.— per jaar boven de gewone jaarwedde bekomt. Na het goedkeurend praead vies der financieele commissie, uitgebracht bi monde van den heer Bremmer were het voorstel aangenomen. Vervolgens werd met algemeene stemmen tot hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Brug alhier benoemd, de eenige sollicitant naar die betrekking, die door f het Dagelijksch Bestuur en den Districts' Schoolopziener werd aanbevolen, n.l, de heer K. Huibregtse, hoofd der openbare school te Groot-Ammers. Daarna werd aan do orde gesteld het verzoek van G. van der Geest, J. van den Boogaerd en F. Vink, eigenaars der nieuw te bouwen wo ningen aan den Kerkweg op den dijk van den polder „De Putte" om ver gunning tot het maken van een draai brug met Iandhoofden in den Kerk- wegvaart. Dit verzoek werd op de gewone voorwaarden toegestaan. Verder werd goedgevonden voor uitbreiding der leermiddelen aan de school aan het Dojjp, in verband met den bouw van een zesde lokaal aan die school aan B. en W. een crediet toe to staan, groot f756.—. Daarna werd nog aan de orde ge steld de benoeming eener onderwijzeres aan ovengenoemde school. Voorge dragen waren de dames J. C. Edauw te Gouda A. J. van Bachum de Boer te Bodegraven en C. Klein te Gronin gen. Benoemd werd met algemeene stem men mei. Edauw voornoemd. Ten slotte werd aangenomon een voorstel van B. en W. tot het doei) van af- en overschrijven tot een bedrag f 6,87B. De post Rente van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden moest met deze som worden verhoogd, hetwelk kon worden gevonden door vermin dering van den post voor onvoorziene uitgaven. Daarna is de vergadering gesloten Vrijdagochtend werd door het kantoorpersoneel der N. V. Mach, Stoel- en Meubelfabriek aan den Kerk weg ontdekt dat alhier in den afge loopen nacht was ingebroken. Bi, onderzoek bleek dat men zich door middel van het stukmaken eener ruit toegang had verschaft. Ten kantore waren sleohts eenige doozen vernield terwijl aan de brandkast teekenen waren te bespeuren van pogingen om deze open te maken, hetgeen echter niet mocht gelukken. Slechts werd op het kantoor gevonden een beitel afkomstig uit de fabriek. Waarschijn lijk zal uit Gouda een politiehond ko men, ten einde te pogen de dader(s) op te sporen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Nabij het gebonw der Mach. Stoel- en Meubelfabriek geraakte Vrij dagochtend een met 2 paarden be spannen wagen te water. De wagen moest met kolen beladen worden uit een schnit liggende in de Kerkweg- vaart, toebehoorende aan de steenko len vereeniging alhier. Ddt>r het te kort aan den waterkant draaien ge raakte het voertuig met paarden te water. Met behulp van eenige werk lieden der Meubelfabriek gelakte het de paarden op het droge te brengen, terwijl de wagen ook reeds op het droge gebracht is. De bestuurder kwam met don schrik vrij. Reeuwijk. In de j.1. vergadering van de afdeeling „Buiten-Verwachting" der hoofdafdeeling der ^oetwatervis- scherij van de Nederiandsche Heide maatschappij, bleek uit de behandeling van een en ander, dat de resultaten van de verleden jaar uitgezette edel- karpers en in 't bijzonder die der 2-jarige gunstig zijn te noemen. Zoo werden er door een vifscher twee 2-jarige edelkarpers ternggevangen, wegende ieder 3 pond. (Zeker een voor de visscherij belangrijke mededeeling, als men weet, dat vorleden iaar bij de uitzetting deze dieren ruim 'j% pond wogen), ln het geheel werden er door den vischkooper M. Van der Starre alhier 200 exemplaren opgekocht we gende te samen ongeveer 500 pond. Besloten werd om de gratis pootvisch twee-jarige edelkarpers van de hoofdafdeeling, aan ieder lid uit te deelen, evenals vorig jaar. Ook werd besloten om voor de in kas zijnde gelden ongeveer f 15 en voor de vry- willige bijdragen, ongeveer f 10,'twee jarige edelkarpers te koopen en deze visschen eveneens gelijkelijk onder de leden te verdeelen en ze uit te zetten in openbare wateren, evenals de gratis pootvisch. Als wateren voor de uitzetting werden aangewezen de polders Reeuwijk, Sluipwijk, de Tempel en Stein. Tot slot besloot de verga dering een post van ten hoogste f 2 beschikbaar te stellen, voor het dooden van voor den vischstand schadelijke vogels en wel scholvaarzen, welke zoo veelvuldig in do Reeuwijksche wateren voorkomen. Voor iedere scholvaars wordt door den penningmeester f 0.10 betaald. De scholvaars moet aan dezen vertoond 'worden en daarna onder 't toezicht van dezen worden vernietigd Niets meer aan de órde zijnde sloot de voorzitter do vergadering, welke door een 24-tal leden werd bijgewoond De afdeeling telt thans 65 leden. m het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.2 te Cornna, laagste stand 754.6 te Vest manver. Verwachting tot den volgendon dag Zwakke tot -matige zuidoostelijke tot zuidwestelyke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur. Ons premieblad Pak-me-mee bevat o.m. staking van Londensche arbeid sters, de onafhankelijkheidsfeesten te Weesp en Enschede, het bezoek van de Koninklijke Familie aan Amster djim, eenige foto's van de kleeder- dr ach ten der optochtte Landbouw tentoonstelling in den Haag, vorder personalia, kinderblad ènz. De Wereldkroniek heeft als voor plaat het Duitsche marinelwchtscbip „L. I", dat bij Helgoland verongelukte, vorder de Amsterdamsche onafhanke lijkheids vlag, aangeboden door „Volks weerbaarheid", de autotocht van Pre sident Poincarró, de opening dor Staten Generaal, eenige foto's van Venetië, het waterfeest te Amsterdam, perso nalia en feuilleton. Do Prins opent met een opname van deelnemers aan den grooten op tocht in Amsterdam, een oud paar uit Blaricum, foto's van de feesten te Hoorn, Groningen, proeven van dres suur bij Hagenbeek, de Koninklijke familie in Amsterdam, actueele portret ten onz. GOUDA. GEBOREN18 Öept. Johanpa Dirkje, ouders J. J. van der Lek on D. Hoogendoorn. 19. Arie. ouders B. J. Prang on H. Wieser. ONDERTROUWD J. Vis en J, van Egck- P- Lok, te Gouderak en M. A. Hazebroek. J. Hoogendoorn en S. Bakker. A. van Buren en A. Boef. OVERLEDEN: 19 Sopt. Anna Wierda, 72 j. Marrmjo de Koning, wed. van C. de Heer, 73 j. BOSKOOP. Van 1—15 September. GEBORENJacoba Christina, ouders D. de Jong en M. Verblaauw Cornelia Elisabeth, ouders J. W. Verheul en C. A. Groenenberg. Hermanns Willem, ouders D. de Bruyn en B. Geers. Gorritje Elisabeth, ouders C. Vrolijk''en M. Hoogendoorn. Cornelia, ouders H. Alblas en A, van den Haak. Cornelis, ouders H. van Prnissen en K. van Wingerden, Pietertje Maria, ouders M. Jonge- jan en M. van der Hoeven. Jacob, ouders A. van Gemeren en J. J. van Maaren. Ludolf Ubbo, ouders S. X. Schortinghuis en W. G. Crol. GEHUWD: A. Driesprong en C. Vermeul. A. Th. Wulf f raat en M. M. Koudijs. J. Renes en J. A. van Gemeren. OVERLEDEN: J. P. van der Wal, 5 j. A. Schoemaker, 14 j. VAN DEN 20 SEPT. 1913 St»»tsleenlncen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrij Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. i Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet 1. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet Obl. mng Obl. 1889 5 pet. ng Leo- 5 pet 4 pet. 1905 3 pet Bank- en CredieMnste) llngcn. Fed. Bankaandeelen Industr. Onderneming American Car Foun dry Comp. C. v d.Smelting Refu Co. Cert. v. A tnglo American 1 graph Cy. Cert. J. S. Steel Corp. v. Gew. Aand. Handels ver. dam" Aand. nyubouw Myen. Ketahoen" Mijnbou Mij. Gew, Aand. Redjang Lebong, Mij bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Scheepvaart «(jen. Ned.Am. Stoomvaai Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zc land" Preferente Int. Mercantile Mari Cy. afgest. Pref. Dl vergen. Maxwol Land Gp Cert. v, Aand. Peruvian Corporat Lim. Cert. v. Aa Spoorwegen. Holl. IJzeren Spc wegmij. Aa Mij. t. Expl. v. Stai spoorwegen Aa Zuid-Italiaan. Spwi Serie A-H Obl. 3 Warschau-Weenen Hypb. Obl. Erie Spoon Gow. Aand. Wabash Gew. Aai Premieleenlngen. Vorige :l Koen. voerg van beden. 78'/,, 78% 82 82'/, 62 101 101'/, 87 80% 91 91 86'/. 807. 37 84'/,. 103'/,» 81'/» 57'/» 57'/, 116 48'/,» 70 09% 23 b. 66'"/,, i n 60'/, 219 1. 238'/, 1. 189% 218 16'/, 18. 1- 206'/, 39'/, 198% 40 182% i. 920'/, V 525 620'/, 208 H7% 10 All 4. 4/l 1% 1. V. W7'/, nt 3'/ 'd" 10"/ 10 r- d. 91'/, a- d. 98'/, t. 61'/ 91'/, 00'%« d. 185'/, s. 94'/ 8' t. 94'/ 30% 30 163 i. i'% 1623/8 4'/* t. 100'/, e- t. 1483/ Hongarije. GELDKOERS. Prolongatie 5 pOt. Amerikanen flauw, Mijnen prijshou dend, Rubbers vaster, Petroleum stil en prijshoudend, Tabakken lager, Cul turen lusteloos, iets zwakker, Nat. en Buiteni. Staatsf. stil on pryshoudern Oud-Minister de Marees v. Swinderen. Naar de „Nieuwe Courant" verneemt zal de afgetreden Minister van Buiten- landsche Zakon Jhr. Mr. do Marees van Swinderen binnen enkele dagen benoemd worden tot gezant te Londen. Hulde Van Meel. De vliegenier Van Meel heeft een fraai uitgevoerde zilveren bekor ont vangen, hem geschonkon dóór de Maatschappij Zeebad te Schcveningen, toi herinnering aan de kranige vluch ten boven Schoveningen op 2 en 4 Aug. j.l. Ernstig tramongoluk. Metz, 2Q Sept. Gisterenavond zijn op de electrische verbindingsspoorweg tu8schon de f abriekon van Thyssen en Hagondingön vior olectrische trams op olkaar gereden. Vier personen werden zwaar en 20 licht gewond. Mss. Pankhurst. Londen, 19 Sopt. Men meldt nit New-York, dat Mss. Belmont de Amo- rikaansche suffagretto verklaarde, dat Mss. Pankliurst hij haar zal logooren gedurende haar verblijf in Now-York. Mss. Bolmont zeide dat mon Mss. Pank hurst eenmaal zal beschouwen ais een tweede Joane d'Aro. De zaak Sanchez. Madbiu, 19 Sept. Men bovestigt dat de straffon tegen Snnchoz en zijn dochter geëicht, pas gepubliceerd zullen worden, nadat do procarour-generaal ze hoeft vrijgesproken. Japan. 'Uit Tokio wordt gemold, dat ver schillende bladen veroordeeld zijn tot een geldboete omdat zij do mododeolin- ren betreffende do moord op Abó lieb- jon gemeld. Voetbal. Programma voor morgdh: G.V.B.-elftal—Achilles 1 op het ter- roin van Gouda aan de Karneinelk- sloot, aanvang 2 uur. Gouda II— Veloeitaan, Rotterdam, op het terrein aan do Karueinelksloot, aanvang 11 uur. U.V.V. II—Olympia 1 te Utrecht. G. V. B.-elftal—chilies 1. wy herinneren aan den morgen op het Gouda-terrein te spelen oefenwed strijd van het G.V.B.-elftal tegen Achilles 1, do west. 2e kl. Achilles komt met bijna haar ge heele combinatie in hot veld, die in dit seizoen in den N.V.B. zal spelen. Van een spannenden wedstrijden een goede oefening voor do G.V.B.-men- schen kan men dus overtuigd zijn. In de samenstelling van do ploeg is naar wij vernemen, nog eene wijzi ging gekomen. Schuling (T.O.P.) Bontenhal (T.O.p.) en Kerkhof (Gou da) zijh verhinderd en worden ver vangen door Tamse (Gouda), N. N„ en Bauer (Alpben). Do Onafhankelijkheidswedstrijd. Zooals bekend besloot het bestuur van den N.V.B. dat 1/3 der bruto ntvangsten van den wedstrijd G.V. B.-elftal—Olympia ten bate van oen liefdadige instelling te Gouda zou komen. Het bestuur van den G.V. 11, heeft toen aan den burgemeester ver zocht aan de geiden eene bestemming te geven. Z.E.A. hoeft daaraan wel willend voldaan en verzocht dat dit bedrag aan de Goudsche Ver oen. voor Oezondheld«ko loniën zou worden afgedragen, waaraan door het bestuur van den G.V.B. zal worden gevolg gegeven. Korfbal. De Goudsche Korfbalclnb „Swift" speelt morgen om 10 uur tegen „Arai- citia" uit Boskoop. met afdeolingon Particuliere Recherche. Information. Adviezen. Incasso's. 15 Directie, tCHT --ObirUhnatsin

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4