JSEL mimBD I [ITS, la and el. dres: ’ENON, liedingen n do Courant icce». Verdronken. mhuis 2>Tï©VL-vrs- ©zx voor G-oxxd.©. ©xx OxxxstreUsezx. Maandag 22 September 1913. w a 52e Jaargang. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Feestdagen. en o.io Telefoon Interc. 82. Eu.iten.land. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. TZ5^_. Nieuwe abonné’s ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers gratis. ÏNZORG. Gouda. en Heeren happen. Ikii Mis IJ.) ‘ien. DING, issenen als voor s grooter. Dames, teer xaan die aan voldoen. Zendt en der leden van i laten halen wat - /Telefoon Interc. 82. R. K. PROPAGANDA. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f K omissie jEIN. men beseft blijkbaar niet aan het Bureau. ten mij een eere-zaak ver- Vrij bewerkt door AMO. 27) eerst aan Zn., Gouda. (Wordt vervolgd) ver- on- 'EIT IN keuze A. I>K JONG ithaven 31. i, Vice-Voorz. INDORST, Pen. Jecr. wg geregeld tijdig on ontvangen van irten, vermakelyk izo dan in onze l. haar van straft op strijdenden stuk t f 1.25 n 1.50 150 1.90 zelf de liën kosten slechts lel&ling: voor elke regel ARTS, Zenuwziekten. R 1-2.30. (ilIllkSIIIE COURANT ”3 maken, dat Kaussel op u wacht 1 een ongeloovig inspecteur Diethel voeg- von Reuter, de bewijzen moeten zelfs aan Qf tot dat is het driest optreden geestelijke-redacteur llf van Apothe- st spoedig in- en Ie en blinde Aam- bedaart spoedig, t. 12 iuda bij ANTON F Co., te Rot* ANTEN KOLFF, De Balkan. I. De kaart van den Balkan kan wor den vastgesteld. Met uitzondering van de zuidgrens van Albanië weet elk land, wat hij het zijne kan noemen. De oorlog die de Balkanstaten met Türkije hebben gevoerd, heeft een stroom van ellende met zich meege- Ik wil nog eens duidelijk zeggen, waarom wij katholieken geen neutrale bladen mogen lezen. Anti-katholieke zijn vanzelf uitgesloten. Omdat (onmisbare vak- en studie bladen uitgesloten) alle „niet katho lieke” dagblad-lectuur voor ons ver boden lectuur is. vorigen zomer reeds heb mogen noemen. - Niemand anders verloving? onderbrak ter. V’ ding Moet ik <’-* Enfin, mevrouw vreesde den tegenstand schoonzoon en ook dien sul Bauer, Gertruda’s voogd, Ik zie in, zeide George tester tegen den kantonrechter, wist van die hem de rech- Waartoe diende die geheimhou- „Hollandiau 10 u. Dageraad. 7 u., Ledonverg. indb. afd. Gouda lovenzaal 8l/a u., mchtsschool. -Legi, Kamer van Bouwbedrijven. 8 u., Uitvoering rs. en Woningtoez., laders tandscomm. PRIJS DER AD VERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meerG.1G Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f Qper regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Balkan-Staten. De stemming in Bulgarije. Bulgarije krijgt ten slotte, door zijn Er is in de latere tijden een bewe ging gaande om met al de ten dien ste staande middelen het gezag van Rome tot nog grooter uitbreiding te brengen en onder deze middelen wordt de r.-k. pers als zeer machtig be schouwd. Men ontziet zich niet door leugenachtige voorstellingen omtrent de niet r.-k. pers en daaronder de liberale wel in de eerste plaats een wantrouwen enafkeer te zaaien en bekommert er zich niet om wat de gevolgen van dit optreden moeten worden. Men denkt er eenvoudig niet voor dat ge ren. Is het niet zoo? Ik zei reeds dat de verval- sching met veel kennis was geschied en al had Gertruda von Melnik ge wantrouwd, haar voogd geloofde zij. Juist omdat zij zoo verstandig was, en mij zoo oprecht beminde, handel de zij zooals zij gedaan heeft. mij een eere-zaak om haar eerst dan te huwen, als ik haar rijkelijk kon onderhouden. Wij waren van plan onze verloving nog twee jaar geheim te houden, tot Gertruda’s meerderja righeid. Hadden wij kunnen voorzien dat de dood zoo spoedig onze dier bare beschermster, Gertruda’s goede moeder, ons zou ontnomen hebben, dan hadden wij misschien ook an ders besloten. Zoo viel ons de tijd van wachten niet zwaar; het geheim dat onze liefde omhulde, maakte haar dubbel zoet, en het scheiden en sa mentreffen op het tooneel van onze kinderspelen was ons een onbeschrij felijk geluk. En gij wist den tijd van wach ten ook nog op een andere wijze te verkorten, viel von Reuter in. De warme toon, waarin George zijn lief de voor Gertruda schilderde, scheen hem na al het voorgevallene, slechts comedie en dat maakte hem boos. Alles wat men Gertruda von Kaussel van mij verteld heeft, is schandelijke laster, gaf George ten antwoord. Ik heb de persoon, waar mee ik zou omgegaan hebben, nooit gekend, en nooit brieven geschreven. Bedenk wat ge zegt, riep von Keuter, wie u daar van laster beticht hebt? De twee tegenstanders van mijn verloving met Gertruda, ze hebben dat nog zeggen? r von Kaussel van haar van con- - Het kon toch eenige jaren aanloopen, eer ik opperhoutvester kon worden. Ge. hadt met de fortuin van juffrouw Gertruda daarop niet behoe ven te wachten, antwoordde de rech ter. Eltester antwoordde evenwel vurig. aan dat niet teder zich bukt paus, bisschoppen en priesters, Nederland is een land met een mengde bevolking, waar een machts- en dwanguitoefening als thans ge schiedt, niet op zijn plaats is. Men denkt er niet aan, wat gevoelens door deze wijze van optreden worden ge krenkt en men beseft blijkbaar niet hoe de weldenkenden onder de eigen geloofsgenooten zelfs dit optreden ver- oordeelen. Dit geschiedt gelukkig I Het be wijs daarvan is ook dat ons van meer dan één zijde den bovenstaan- den oproep, die ook aan alle r.-k. kerkgangers gisteren is uitgereikt, ter bracht. Niet alleen de Balkan heeft van dezen jammer zijn deel gehad, geheel Europa heeft moeten lijden van de onverantwoordelijke veldtocht, die het Kruis tegen de Halve Maan is begonnen. De veroveringszucht der regeeringen, bedekt door het omhulsel dat men naastenliefde noemde, een liefde die terecht den naam van schijn- vertooning moet dragen, heeft de hartstochten van de volkeren opge wekt en heeft kinderen van één stam tegen elkander ten strijde gevoerd en een slachting doen aanrichten, zooals de geschiedenis zelden een bloediger zal nebben vermeld. En de resultaten, ze zijn verrassend omdat ze zoo geheel in strijd zijn met wat algemeen ver wacht werd. Was het niet veldmaar schalk von der Goltz, die bij het uit breken van den oorlog zei, dat Tur kije zijn belagers zou vermorzelen. Arme von der GoltzUw profetie is als onwaarheid gebrandmerkt door den loop der gebeurtenissen. Hot soldaten volk der Osmanen, het is van de mili taire staalkaart geschrapt. Éénmaal de schrik van geheel Europa heeft het op den Balkan reeds plaats moeten maken voor elementen van meer be- teekenis. Nu de Halve Maan is onder gegaan, zijn nieuwe sterren aan het politieke uitspansel verrezen, die den verwoesten Balkan een tijdlang hebben beschenen. Helaas sommige bleken slechts lichtbronnen van tijdelijko be- teekenis. Zij zijn geweest als kometen die een ongekende glansperiode door maken doch weer even spoedig het firmament verlaten als zij het zijn bin nengetreden. Wat was toch het resul taat van den eersten Balkanoorlog? De Halve Maan verbrokkeld, hier en daar nog een wanhopige worsteling om het behoud van een vesting alsof Turkije’s behoud was samengebonden met Djanina, Skoetari of zelf Adria- nopel. Machteloos is alle verzet ge weest. Djanina viel, Essed Pasja kon Skoetarie al evenmin als Sjukri Pasja Adrianopel behouden. En deLonden- sche vrede stelde vast Europa zal zijn gebied aan anderen toe wij zen dan aan Turkije. De Osmanen gaan terug naar waarvan zij gekomen zijn. De Halve Maan was onder de Europeesche kim gedaald. Het r.-k. orgaan „de Nieuwe Zuid- Hollander” bevatte Zaterdag j.l. den volgenden oproep aan alle Katholie ken van Gouda: As. Woensdag, 24 September, zal er te 8l/a uur, in de zaal „Concordia” (Westhaven) een vergadering worden belegd, waarop niet alleen de R.-K. Geestelijken van de stad en hare om geving, maar ook alle welmeenende Katholieken mannen en vrouwen zullen verwacht worden. Er zal eene heilige, hoogst gewichtige, hoogst ernstige zaak worden behandeld. De zaak der katholieke Pers. En in het bijzonder de zaak onzer locale katho lieke courant: „De Nieuwe Zuid-Hol- 1 ander”. Het schijnt immers of deze inderdaad alle kracht moet gaan ver liezen en wij, Goudsche katholieke menschen, dus practisch zullen beslui ten „laten we maar ofschoon ons geweten en onze Kerkelyke Overheid het ons blijven verbieden de neu trale bladen blijven steunen I” En toch: dat behoeft niet en mag en kan niet Als wij al het geld bij elkander had den, dat in onze gehoele stad door de Katholieken aan de liberale en neu trale couranten in den vorm van abon nementen en advertentiën wordt gege ven, zoowel aan de groote dagbladen als aan de locale kranten, dan konden wij de grootste krant uitgeven, die wij maar verlangden 1 De haren zouden te berge rijzen over die som Maar allen willen dat nog niet beseffen Dat is diep te betreuren, maar daarom geen moed verloren. Met moed, met frissohen moed, met onbezweken moed doorzetten 1 Eerste reden, om a.s. Woensdag het hoog belang te voelen en ter verga dering te verschijnen El- dat ik niet langer zwegen mag. Ik mag niet dulden dat men Gertruda von Kaussel voor dood verklaart en men in haar plaats een ander gaat be graven. Ik mag haar niet langer te vergeefs laten wachten. Gij wilt ons wijs Gertruda von II zeide de rechter met gezicht, en de er bij: Vreest gij niet om ons bij deze doode een verhaaltje of een leugen op te disschen? Het is geen vertelsel, maar de volle waarheid, antwoordde George, doch de geschiedenis is lang, mis schien hoort ge ze ook liever in de gerechtszaal dan hier. De twee heeren wisselden een blik van verstandhouding. Goed, zei de rechter, men zal u in de gehoorkamer brengen. al te groote begeerigheid, slechts een betrekkelijk klein deel van den Turk- schen buit. Wat het door den onge- lukkigen afloop van den oorlog met zijn vroegere bondgenooten aan de zen weer heeft moeten afstaan, heeft men reeds kunnen lezen in ons blad, eveneens hebben wij reeds gemeld, hoe handig en brutaal Turkije van Bulgarije’s machteloosheid heeft kun nen profiteered en dirihj^dor boven dien Bulgarije nog afhandig heeft ge maakt. Dat na dit alles de stemming in Bulgarije alles behalve rooskleurig is, laat zich begrijpen. De correspon dent van de Köln. Ztg. vat deze stemming der openbare meening en der officieele en officieuse kringen als volgt samen: Van de met zoo groote offers door de Bulgaren bevochten overwin ningen hebben zij het grootste voor deel getrokken, die in verhouding tot Bulgarije weinig offers hebben ge bracht en slechts gering succes heb ben behaald. Roemenië, dat zelfs in ’t geheel geen offers heeft gebracht, kreeg een prachtig stuk Buigaarsch grondgebied. Buigaarsch en Turksch bloed heeft vruchtdragend op de ak kers van anderen gevloeid. In hel bewustzijn dat de jeugdige kracht van zijn volk een betere toekomst waarborgt, heeft Bulgarije er in moe ten berusten, dat het, na de trouwe loosheid van zijn bondgenooten, na de onverschilligheid der groote mo gendheden voor de waarde van door hen onderteekende verdragen, na de hebzucht van den nabuur, die ongc- gemakkelijke wijze den Bulgaarschen leeuw een uit zijn huid kon scheuren, en na de daardoor vergemakkelijkte op leving van Turkije, de rekening voor zijn politieke en militaire misslagen had te betalen. Bulgarije doet dit met open oogen en in het bewustzijn zich een toekomst’ te moeten vormen, die op vasten grondslag berust. Volgens genoemden correspondent is de stemming ten opziepto van Tur kije bijzonder welwillend. In do toe komst zal men nooit tot een combi natie toetreden togen Turkije, „om dat de verbitterde Bulgaarsche volks ziel geen gemeenschap met de vroege re bondgenooten zou dulden”. Daar entegen was er’ velerlei mogelijkheid van gemeenschappelijke Turksch-Bul- gaarsche doeleinden. Grieken en Bulgaren. Grieken en Bulgaren beschuldigen elkander over en weer van juist de zelfde euveldaden. De Grieken zijn begonnen de Bul garen te beschuldigen priesters, on derwijzers, ambtenaren en kooplieden te hebben ontvoerd. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden d^eiijks aangenomen aan ons Bureau Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Dat is een zware beschuldiging. Men legge mij do brieven voor en late de echtheid door deskundigen onderzoeken. Ge weet dal dit niet moer kan, daar juffrouw von Kaussel zo brand heeft. e Dan stelle men mij tegenover dat ellendige wijf, dat zich voor der- gelijk boos bedrijf leentl Deze wensch zal misschien ver vuld worden, dan u lief is, antwoord de toch wel overtuigend zijn dat juffrouw von Kaussel er geloof hechtte. Ja, het was een echt duivelswerk en not iets voor dienhij duwde dien naam, en mijn arme, ervaren Gertruda De jonge dame werd anders als zeer verstandig geroemd. Gij hebt zooeven verteld, hoe innig liefde was, die u verbond; nu is het toch opvallend, dat zij zich zoo vol komen van u heeft afgewend, zonder uw rechtvaardiging te willen aanhoo- den. Gij hebt mij gevraagd mijnheer de kantonrechter, of ik met Gertruda von Kaussel verloofd geweest ben, en ik heb dit bevestigend beantwoord. Ik voeg er nu aan toe, dat wij el kander bemind hebben van af onze jeugd; dat ik om haar te verkrijgen, in plaats van zoo maar het beroep van mijn vader te kiezen, om weer zijn opvolger te worden, zooals dit in onze familie steeds de gewoonte is geweest, dat ik mij, zooals ik zei, ging toeleggen op de studie en mij be- kwaamd heb voor het hoogero bosch- wezen, en verder, dat ik met mede weten van haar moeder, Gertruda den mijn verloofde verhoorkamer. Inspecteur Diethel was er ook tegenwoordig, alsmede een griffier, die elk woord- van den jongen candidaat zou opteekenen. Alhoewel zij zich alle drie konden beheerschen, wisten zij toch de span ning niet te verbergen, waaraan zij nu ten prooi waren. Het was laat in den namiddag, de lucht drukkend zoel, aan den ooste lijk en hemel trokken zich sombere wolken samen, maar in het westen bleet het nog helder. De ondergaande zón wierp stralen door het hooge venster de kamer. George stond in de scha duw, hij zag er bleek uit en hield zich met moeite staande. Hij had tot nu toe hardnekkig geweigerd gevango- geniskost te eten. Men veroorloofde hem te gaan zitten, waarvan hij on middellijk gebruik maakte en zich op een stoel liet neervallen. Wat hebt ge ons nu mede te deelen? begon de rechter, vertel op. Het duurde eenige oogenblikken, eer de jongeling antwoordde. In de ka mer heerschte een diepe, plechtige en sombere stilte, zoodat men het gon zen van een vlieg een luid gedruisch meende. Spreek, wij wachten, vermaan de de rechter. Nu begon George na diep adem ge haald te hebben, te vertellen, 'Waarom 1. Dit is het oordeel van wie door Christus Jesus Zei ven zijn aangesteld tot Herders Zijner geliefde kudde: van Paus, bisschoppen, pries ters en van allen, die het goddelijk gezantschap van den Zaligmaker ver vullen en onder de menschen. voort zetten. 2. Dit is het oordeel van ieder ge zond verstand. Vuur, wil het niet uit- dooven, dient niet alleen gevrijwaaid van den konden waterstraal, maar moet daarenboven nog gevoed doer altijd versche brandstof. Welnfe, het lezen van neutrale bladen en tijd schriften bewerkt noodzakelijk een verkoeling, die ten slotte totuitdoovii^g der reine, warme katholieke gevoeleas zal overgaan. 3. Door ons abonnement op neutrale bladen en ook door onze advertenties daarin steunen wij een pers, die, op zijn zachtst gesproken, geen heilzaman invloed heeft, ja, zijn wij gedeeltelijk en indirect de oorzaak dat dit of dit blad zijn zegetocht kan houden in 4e huiskamers waar alleen Neutrale lec tuur onder de huisgenooten behooat. Zijn deze redenen voldoende of nie|? Alles bij elkaar tweede reden om ons zelf allen principiëel-katholiek te voelen en ook daarom dus a.s. Woens dag allen ter vergadering te gaan. -*Na een uiteenzetting dat de toe komst en de bloei van het reeds zqo rijk uitbloeiend katholiek vereeni- gingsleven hier bijzonder op het spel staan, besluit deze oproep met de volgende woorden: En de onmisbare Zegen Gods leide a.s. Woensdag onze pogingen en be raadslaging. De oproep is geteekend: Namens de Commissie van Redactie van de „N. Zuid-Hollander”B. P. M. de Jong, kapelaan. Deze wijze van R.-K. propaganda geeft ons aanleiding een onkel woond daarover te zeggen. Dat pogingen worden aangewend om aan „de Nieuwe Zuid-Hollanderf’ als r.-k. orgaan een krachtig bestaan te verschaffen, zal niemand verwon deren en is ook heel gewoon. Dat een kapelaan zich belast myt de leiding van de propaganda voor dat blad behoeft evenmin verwondg- ring te wekken, daar de RoomscÜ- Katholieke pers afhankelijk is van de R.-K. geestelijkheid, wat betreft haatr redactioneelen inhoud. Wat wel verwondering baart liever gezegd een aanleiding is ergernis, v 1 van dien opzichte van de niet r.-k. pers. hand is gesteld. Die Roomsch-katho- lieken zien in het optreden van pro pagandisten als kapelaan de Jong een gevaar. Tegenover deze wijze van propa ganda, die zich keelt tegenover al wat niet-Roomsch is, want door de pers wordt op al wat in het maat schappelijk leven gebeurt, grooten invloed uitgeoefend, zou tegenweer noodig kunnen worden, hoe noode dan ook daartoe moet worden over gegaan. Door deze uiting zal ons wel weer een beschuldiging van anti-papisme naar het hoofd worden geslingerd, doch wij die ons daarvan vrij weten, achten het ons ten plicht dit waar schuwend woord te doen hooren. Het zij den vrijzinnigen een toeken dat zij de propaganda voor hunne beginselen en daarmede ook voor de pers, niet doen verflauwen, maar blij ven voeren met onverdeelde kracht genover den rechter in de eenvoudige hij sprak meer levendig en opgewon- delen heiligt. van juffrouw Gertruda was het voor

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1