A. LIPJES, Tuinders glas. -sjthskx mm Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. BIxxix@r3Llan.ca_ INDISCH NIEUWS. Stadsnieuws. Opgave der Personen, 4038 STAATS-LOTERIJ. MARKTBERICHTEN. SZFOSST. Laatste Berichten. GLASHANDEL, ISottexd-a-xxx - Die menschen, zeggen de Huiga ren, moesten wij gedurende den oor log „voorzichtigheidshalve" gevangen zetten. Volgens de „Ageuee Bulgare" zijn die lieden nu weer vrijgelaten. Grie kenland houdt daarentegen een groot aantal Hulgaarsche bestuursambtena ren en beambten bij de post en bij banken gevangen, die geenszins alt-* gevangenen mogen worden behandeld. Een groot aantal aanzienlijke Huiga ren zijn alleengevangen gezet omdat zij tijdens de Turksche heerschappij aan de Hulgaarsche propaganda had den meegedaan. De Grieken hebben die lieden op allerlei manieren ge marteld, verscheiden zijn door de slechte behandeling gestorven. Wat zal het lot der Hulgaarsche krijgsge vangehen zijn? Overeenkomstig het internationale gebruik, zoo meldt de Agenee Hulgare verder, heeft nu de Hulgaarsche regeering een lijst van, de Grieksche krijgsgevangenen laten opmaken. Maar de Gfisksohe regee ring wil geen lijst van de Hulgaar sche krijgsgevangenen inlever?©. Zij weigert zelfs over bijzondere (gjwallen inlichtingen te geven en heeft den wensch uitgesproken zonder overhan diging van lijsten, de krijgsgevange nen uit te wisselen. Enoeland. Het spoorwegongeluk bij Aisguill. Vrijdag heeft de Jury in zake het spoorwegongeluk bij 'Aisguill uit spraak gedaan. Deze luidde eerst dat de machinist en de stoker van den 2en* tféln schuldig waren aan den dood der slachtoffers onder verzach tende omstandigheden. De cotoner weigerde echter deze uitspraak te aanvaarden en zond de jury naar do raadkamer terug. Dit gebeurde tot driemaal toe. Toen kwam eindelijk de jury terug en verklaarde dat de om gekomen reizigers hun leven verloren hadden door een ongeluk (accidental death). Frankrijk. Het auto-ongeluk bij de manoeuvres. De berichten omtrent den zwaar ge- wondon Duitschen Majoor von Win- terfeldt, luidden Zaterdag vrijwel het zelfde als den voegen dag. De zieke is koortsvrij on zijn psychische toe stand is uitnemend. Toch durven do doctoren zich nog niet aan gunstige voorspellingen wagen. De Fransche Minister van oorlog, Eticnne is gisteren onverwachts den zieke een bezoek komen brengen on heeft zich geruimen tijd met mevrouw von Wintorfeldt onderhouden. President Poincaró laat zich per draadlooze telegrafie, voort durend op de hoogte houden van don toestand van den gewonde. Het Nationaal-liborale Hamburger Fremdenblatt laat zich aldus uit over het toekennen van het officierskruis van het legioen van eer aan den majoor von WinterveldtHet is een prijzens waardige gewoonte in Frankrijk de mannen, die gevallen zijn bij de ver vulling van hun dienst, te decoreeren. President Poincaró heeft van die ge woonte niet willen afwijken, waar het oen officier geldt, die het Duitsche leger in Frankrijk vertegenwoordigde. De president had reeds, door majoor von Winterfeldt aan zijn ziekbed te bezoeken, een bewijs van zijn ridder lijken geest gegeven, afkeerig van allen chauvinistischon haatpresident Poin caró hoeft opnieuw getoond, dat de invloedrijke kringen in Frankrijk niet toegankelijk zijn voor een hatelijk en dom chauvinisme. Amerika. Sensationeel echtscheidingsproces. Een telegram uit Rio de Janeiro aan de „New-York Herald" geeft sen- aationeele onthullingen in verband met het echtscheidinsproces van barones Werther. Deze verklaart, dat haar echt genoot belangrijke diplomatieke stuk ken firn het ministerie van Buiten- land8cho Zaken wegnam en haar met den dood dreigde «wanneer zij nrotos- teerde. Zij beweert dat baron Werther herhaaldelijk besprekingen voerde met den heer Michachelles, die Duitsch ge zant was te Rio de Janeiro. De barones beweert verder, dat haar echtgenoot aan Krupp en andere Duit sche firma's documenten verschafte, welke betrekking hadden op de Bra- ziliaansche bewapeningen en plannen van forten. Baron Werther vertoeft thans in Duitschland. Henri Polak Eerste Kamerlid. Naar Het Volk verneemt, staat het nog niet absoluut vast dat de heer Henri Polak het lidmaatschap der Tweede Kamer met dat der Eerste zal verwisselen, door den hem door de Friesche Staten aangeboden zetel te aanvaarden. De redenen, die hem er toe genoopt hebben aan de Friesche Statenclub in uitzicht te stellen dat hij de benoeming hoogstwaarschijnlijk zou aannemen, Tuinbouwtentoonstelling te Breda, Te Breda wordt van '20 tot 29 Sep tember gehouden de groote provin ciale tuinbouwtentoonstelling, waar aan verschillende tuinbouwondernemin- gen en vereenigingen zoowel buiten als in Noord-Brabant deelnemen. liet terrein van de tentoonstelling is zeer fraai gelegen aan het schoone Wilhelminapark en grenst aan den vijver van dat park. Zaterdagmiddag werd de tentoon stelling geopend door Z.Exc. den mi nister van Landbouw. De minister werd ontvangen door het bestuur der tentoonstelling en toe gesproken door den voorzitter, den gepensioneerden generaal-raajoor K. F. A. v. d. Wall. Onder de aanwezigen waren o. a. den directeur-generaal en den inspec teur van den landbouw, het dage- lijksch bestuur der gemeente Breda, met aan het hoofd den burgemeester mr. Lansehot, benevens vele andere autoriteiten. De voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur begon dank te bren gen aan den minister voor zijn wel willendheid de tentoonstelling te wil len openen. Spr. zet uiteen de beteekenis der tentoonstelling, die om tweeerlei re denen werd ondernomen. In de eer ste plaats wordt er mede beoogd een feestviering en tweedens wordt zij gehouden, omdat zij, meer dan wordt vermoed, dienstig kan zijn aan de tuinbouwbelangen der provincie Noord- Brabant. Het verband tusschen de viering onzer onafhankelijkheid en de ten toonstelling Jigt daarin, dat zij ons doet zien, hoe de 100-jarige vreed zame periode ook op tuinbouwge bied heeft geleid tot een ontwikkeling die de bewondering wekt en waaraan een niet gering deel van onze volks welvaart te danken is. Bovendien wordt er nog feest ge vierd, omdat de Baroniesche tuinbouw- vereeniging, waarvan het initiatief voor deze tentoonstelling uitging, dit jaar tien jaren bestaat. Spr. gal daarop een overzicht van het ontstaan,! de ontwikkeling en de talen der Baroniesche tuinbouwveree- niging die in den aanvang een zeer moeilijken tijd doormaakte. In 1907 kon de vereeniging een locale tuinbouwtentoonstelling organi- seeren, die in vele opzichten een suc ces was. In 1908 kwam de productenveiling tot stand. Aanvankelijk moest zij een heiligen strijd voeren, doch zij bleef meester van het terrein en nu is zij een bloeiende instelling, waar de sta pelproducten der streek beter worden afgezet dan vroeger kon geschieden. De cijfers zijn ook hier welsprekend, in 1909 was de omzet f 71000; in 1910 f 66.000, ïn 1911 f 128.000, in 1912 f 190.000. Een andere instelling der vereeni ging: ,,de centrale proeftuin voor Noord-Brabant" verkeert evepeens in bloeienden toestand en voorziet in een behoefte van de streek. Tuinbouwcursussen waren in- tusschen opgericht en een kern van jongemannen, die het tuinbouwonder- wije met succes hebben genoten, heb ben zich tot een bond van oud-leer lingen der tuinbouwwintercursussen gevormd en zonden op deze tentoon stelling collectief In. De tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling op tuinbouwge bied, gedurende de honderdjarige vreedzame periode in de provincie Noord-Brabant. Spr. zette uiteen de beteekenis van zulk een tentoonstelling voor den tuinbouw. Een woord van eerbiedigen dank, uitte spr. voor den steun, ondervon den van de leden der Koninklijke Fa milie. Verder werd dank gebracht aan de rijks- en provinciale regeering, aan het gemeentebestuur en nog velfe an dere colleges en personen. Met den hartgrondigen wensch, dat de tentoonstelling moge beantwoorden aan alle geuite verwachtingen tot welvaart van de zoo schoone provin cie Noord-Brabant, besloot spr. N.Ci zijn zegt Het Volk verder voornamelijk in belangen van den Diamantbewer- kersbond gelegen, die het wel toelaten, doch per slot van rekening toch niet buitengewoon gewenscht maken, dat de voorzitter zoo vaak voor Kamer zittingen afwezig zou moeten zijn, als het lidmaatschap der Tweede Kamer zou meebrengen. De Eerste Kamer vergadert, naar bekend is, veel minder vaak. Dan kwam er bij, dat in de S. D. A. P. het verschot aan personen, die voldoen aan de eischen, die de wet aan het lidmaatschap der Eerste Ka mer stelt, zeer gering is, zoodat Polak door zich beschikbaar te stellen de .Friesche Statenclub als het ware uit den nood hielp. Eindelijk heeft ook meegewerkt de overweging, dat nu de mogelijkheid kon worden geschapen, om in Amster- dan III een van de leiders van het vakverbond in de Tweede Kamer te brengen en daarmee een algemeen ge voelde leemte in de sociaal-democrati sche Kamerclub aan te vullen. Volgens de kieswet heeft Polak drie weken tijd om zich omtrent de aan vaarding der benoeming te beraden. Vrijz.-Bemocratische Bond. I>e Vrijzinnig-Democratische Bond zal zijn gewone jaarlijksche algemeene vergadering houden op 15 en 16 No vember. W. A. graaf van Lynden. f Op zijn buitenplaats te Koudekerke is Zaterdag overleden de hoer W. A. graaf Van Lynden, oud-burgemeester dier gemeente van 1879 tot 1906, lid van de Provinciale en van 1892 tot 1905 lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Graaf Van Lynden werd in 1886 te Apeldoorn geboren, was oorspronkelijk officier en werd door de Koningin benoemd tot officier in buitengewonen dienBt. De ovorlodene was vroeger be stuurslid van tal van vereenigingen op philanthropisch en maatschappelijk gebied te Middelburg, welke hij nog steeds steunde. Zijn heengaan is voor Middelburg en Koudekerke een groot verlies. De drooglegging der Zuiderzee. Do Visscherij Courant zet een be weging op touw tegen de plannen der nieuwe Regeering tot drooglegging van de Zuiderzee, en wekt alle direct en indirect belanghebbenden op hun adhaeaie daarmee te betuigen. De afsluiting der Zuiderzee. De heer R. A. Van Sandick schrijft in „De Ingenieur": „Mot spanning hebben wij de Troon rede tegemoet gezien. Hot was toch wel te verwachten, dat de benoeming van dr. C. Lely o.i., voor de derde maal als Minister v. Waterstaat opge treden, boteekende, dat het Zuiderzee- vraagstuk, waaraan hij in verschillende tijdperken van zgn werkzaam leven zooveel arbeid en denkkracht heeft gegeven, in de ingetreden legislatieve periode op een of andere wijze naar voren zou komon. Een verrassing was echter de wijze, waarop door H. M. de Koningin het Zuiderzee vraagstuk in de Troonrede werd te berde gebracht. In dat geheele Staatsstuk worden nergens zoo posi tieve bewoordingen gebezigd. H. M. spreekt van „nieuwe voorstellen die de aandacht vragen", van „wegneming van belemmeringen, die onverwgld worden voorbereid", van „wetsontwer pen, dio in den loop der zitting kunnen worden tegemoet gezien", „voorne mens om spoedige indiening van ont- werpon te bo vorderen" en van „her zieningen, waarop de aandacht blijft gevestigd". Maar nergens klinkt zoo'n forsch geluid als bii de Zuiderzeopara- graaf. "Wij herhalen die woorden „Ik acht den tgd gekomen om de drooglegging en afsluiting der Zuider zee te ondernemen". Daaruit spreekt durf en zelfbewustheid, en daaren boven zijn die woorden wel overdacht en goed gekozen. Er wordt niet ge sproken van het uitvoeren of ter hand nemen van dit werk, maar van onder nemen. Welnu, het is inderdahd een onderneming, een onderneming zelfs met risico, maar er ligt moed en on dernemingsgeest in deze kloeke woor den. Men is zich blijkbaar volkomen bewust van de groote verantwoorde- lijkheid, die de onverwijlde opneming van de algeheele oplossing van het Zuiderzeevraagstuk in het program voor het eerst© zittingsjaar meedraagt. De woorden „Ik aonfc den tijd ge komen..." hebben ons daarbg bgzonder getroffen. Het Zuiderzeevraagstuk behoort tot de problemen, die technisch, econo misch en financieel gedurende een lange reeks van jaren zoo van alle kanten zijn bekeken, dat er inderdaad een oogenblik komt, waarop onver biddelijk een eindbeslissing moet wor den genomen. Koningin en Ministerie achten dien tijd thanB aangebroken. Mogen wij Nederland daarmee ge- lukwenschen." In brand geraakt. Bij den Zaterdagmiddag te Borne gehouden allegorischen optocht ter gelegenheid van de Onafhankelijkheids feesten geraakte een wagen waarin Eskimo's versierd met watten in brand, waardoor een zekere Wegter ernstige brandwonden opliep. Hg werd per draagbaar naar zgn woning ver voerd. Nader wordt gemeld, dat in het geheel vier jeugdige personen brand wonden bekwamen. De brand ontstond doordat een persoon op den wagen rookte. Door de marechaussee te Zutfen is in arrest gesteld F. Te B., uit Elten welke R. M. 600 ten nadeele van zijn vader zich had toegeëigend. Naar 's Heerenberg getransporteerd is hg aldaar aan de Duitsche gendarmerie op de grens overgeleverd. Inbraak. Een hoogst brutale inbraak heeft Zaterdagavond weder te Amsterdam plaats gehad. Toen de waker van den Gecontroleerden Particulieren Nacht- veiligheidsdionst in de Paalus Potter straat om 10 uur zgn werkzaamheden aanving en achtereenvolgens de huizen controleerde, bemerkte hij al spoedig 't was tien minuten over tien dat in perceel no. 24 bewoond door wethouder Delprat inbraak moest heb ben plaats gehad. De in lood gevatte ruit van de deur was aan dereohter- zijde geheel ingedrukt en daardoor was een opening' gemaakt groot genoeg voor een volwassen mensch om zich er door te kunnen wringen. De man van den nachtveiligheidsdienst waar schuwde onmiddellijk de politie en den vriend van den heer Delprat die den sleutel van het huis in zijn bezit had. De familie Delprat vertoeft nl. tij delijk te Hilversum en van die afwezig heid hebben de inbrekers gebruikge maakt om hun .lag te slaan. Van onder tot boven hebben zij naar het Hbld. meldt, het huis doorzocht en, niet alleen medegenomen alles wat waarde heeft, maar bovendien verschil lende kostbare meubelstukken vernield. Kasten, laden, bureaux, alles werd opengebroken. Van een antiek kastje hakten zij eerst het pilaartje dat de geheime sluiting bedekt weg en staken daarna het geheele kastje open. Prach tige schilderijen zijn eenvoudig uit de lijsten gesneden. Toon de politie onder bevel van den inspecteur De Vries, eenige oogenblikken nadat zij gewaar schuwd was, vergezeld van den heer sleutelbewaarder het huis binnen ging, zagen zij, dat van onder tot boven een ware verwoesting was aangericht. Een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld maar als naar gewoonte was van de inbrekers geen spoor meer te ontdekken. Dezen schijnen in den laatsten tijd te opereeren tusschen het vallen van de duisternis en het in dienst treden van de nachtwakers. Dan voelen zij zich op hun gemak en „werken" rustig voort. In de woning van den heer Delprat althans moeten zg, in aanmerking nemende de ver woesting die door het geheele huis is aangericht, geruimen tijd bezig zijn geweest. En toen zij hun buit binnen hadden, zijn zij weder door dezelfde opening van de gebroken ruit de straat opgegaan. Onnoodig te zeggen, dat toen deze brutale inbraak bekend werd in het anders stille Museumkwartier een ware opwinding heerschte. Tot laat in den nacht schoolden de bewoners voor het hnis te zamen. De heer Delprat is telegraphisch van het geval in kennis gesteld. Een opgave van al betgeen werd ge stolen kon door afwezigheid van de familie natuurlijk nog niet worden ver strekt. Bij de inbraak zijn 2 schilderijen genomen, nadat het doek uit de lijst was verwijderd. De schilderijen lagen omgekeerd op de tafel. Een der schil derijen stelt voor een landschap van Mauve, terwijl het andere een jeugd portret was den schilder Muller; ook zijn verschillende zilveren sieraden en bijjouteriën, behoorende aan mevrouw Delprat, medegenomen. De waarde van de gestolen sieraden is onbekend, maar voorzoover men kon nagaan iB de buit niet zeer groot. De meubels waren op schandelijke wijze bescha digd. Een kast van de firma Mutters uit Den Haag, die gestolen was met een ijzeren spijl, die als slot diende, is geforceerd. De officier van justitie was Zater dagmorgen ter plaatse. Tijdens de Juni-verkiezingen waren in het district Breukelen van R.-K. zijde tegen den liberalen candidaat prof. mr J. A. van Hamel geruchten in omloop gebracht, ais zonde deze voor de Roomsch-Katholieken en hunne geestelijkheid beleedigende uitdruk kingen hebben gebezigd. Op een openbare vergadering te Mij drecht zag prof. Van Hamel zich ge noopt, na hiertegen pertinent te zijn opgekomen en den notaris v. d. H. deswege ter verantwoording te hebben geroepen, tegen dezen en den voor zitter der R.-K. Kies vereeniging wegens smaad een klacht bij den officier van justitie in te dienen. Het U. D. verneemt nu hieromtrent nader het volgende: Na de verkiezingen werd namens den notaris aan prof. Van Hamel het ver zoek gedaan de klacht te willen intrek ken, waartegenover een openlijke ver klaring van leedwezen zou worden afgegeven. Prof. van Hamel verklaarde zich hiertoe niet ongenegen en onder handelingen waren hangende, toen dezer dagen door den raadsman van den notaris aan dien van prof. v. Hamel werd medegedeeld, dat de heer v. d. H. tot herstel van gezondheid voor verscheidene maanden naar het buiten land had moeten vetrekken. Prof. van Hamel heeft hierin na aanleiding gevonden, den officier van justitie mede te deelen, dat hij onder deze omstandigheden er prgs op zou stellen, dat van vervolging zonder meer mocht worden afgezien. Zaterdagmiddag om vier nnr is een trein met huzaren, op weg naar de manoeuvres, voorbij den Overweg bg Zutphen bij het rangeeren geatqoten op oen anderen trein. Een 6-tal wagens zgn omvergewor pen de stukken liggen over en door en op elkaar. De materieel© schade is groot. Persoonlek" ongelukken kwamen niet voor. (Z. Ct.) Te Delft is Zaterdagmorgen de sigarenmaker G. met een stok op het hoofd geslagen door den logement houder S. G. dio bewusteloos ineenzakte is naar het gasthuis vervoerd, zijn toestand is bedenkelijk. S. is door de politie gearresteerd. N.RCrt. Yan bruid en bruidegom. Het gebeurde dezer dagen in een dorp nabij Amsterdam, dat een trouw lustig paartje zich vervoegde bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand teneinde zich in den ondertrouw te doen opnemen. Na afloop dezer plech tigheid begaven zij zich welgemoed naar huis om dit heuglijk feit feestelijk te vieren. Maar in plaats van vroolijk gezang en gejnbel, klonk 's avonds geraas en getier in bruigoms woning, en. op een gegeven moment vloog de vader des bruigoms naar buiten,gevolgd door zijn zoon, gewapend met een dikken knuppel, dien hij op een der ledematen zijns vaders wilde doen neerkomen. Dit lukte niet, wijl de vader zich al te snel uit de voeten maakte en nit woede verbrijzelde hij den knuppel op een nabnzgnd kippen hok. De bruid, inmiddels toegesneld',, bleef niet vrij van klappen, en koos. het hazenpad. Hierna kreeg de brui degom het zoo op zijn zenuwen, dat dn hulp der politie moest worden in geroepen, waarna de verstoorde vrede oogenschijnlijk hersteld wred Den dag daarop volgende kwam wederom een paartje, maar kreeg den zelfden dag zoo hoogloopende ruzie, dat de bruidegom zich den volgenden dag ter secretarie vervoegde en ver zocht het huwelijk tot nader order uit te stellen. Maar hier bleef het niet bij. Het derde paartje kwam en werd aangeteekend, maar ook hen trof het noodlot, zwaarder nog dan de andere comparanten, want -hier was het geen ruzie of uitstellerij, hier betrof het een verlaten bruid... want hier kwam de bruidegom den volgenden dag ten kantore van den ambtenaar meedeelen.. „dat hij er maar van af zag", „dat hij met de brnid niets meer te maken wilde hebben" enz., en verlangde de- gelden, gestort voor ziju a.s. verbin- - tenis, terug. Dat één ondertrouwd spannetje om< de een of andere reden ruzie krijgt^ of van plan verandert komt wel eens nrner voor. Maar dat dit met drie- paartjes plaats grijpt in een dorp in. vier dagen, is een exceptioneel gevalt dat wel de moeite waard is aan de> vergetelheid ontrukt te worden. (Historisch) WEST-INDIE. Moord of ongeluk? De Cur. Car. Car. van 29 Aug- schreef ,Op de plantage Choloma is de heer F. W. Lensvelt. onderdirecteur va» het aldaar gevestigde strnisvogelpMÉ „Albertina" in een put, die bükaa# droog was, met verbrijzelden schedel gevonden. Den Vorigen avond was hg tot halfnegen op bezoek bij den op dezelfde plantage wonenden directeur van die onderneming. Hij scheidde wel* gemoed van de famil& Lens toen h| huiswaarts ging. Daar tij gistermorgen niet verscheen om zgn bezigheden te verrichten, begaf men zich naar m* woonhuis, dat gesloten bleek te zijö< Spoedig daarop ontdekte men echter zgn lijk in den put, ,die zich op p*" korten afstand van zgn huis bevr" Het vreemde van het geval is, dat de weg hem goed bekend was en dat de Dot voorzien is van een witgemetselde ommuring, die zelfs in het donker te onderscheiden moot zijn. Ook had de heer Lensvelt toen hij de woning van Lens verliet een hoed en een stok bij zich, welke voorwerpen niet terugge- vonden1 zijn. Gistermiddag werd het lijk bijgezet op de Protestantsche begraafplaats op pietermaai onder vele blijken van deel- «poing. Het vermoeden, dat de dood van den heer Lensvelt aan een misdaad zou zijn te wijten, wordt bijna tot zekerheid gebracht door het feit, dat verschil lende voorwerpen, welke hij op den noodlottigen avond bg zich droeg, na derhand op verren afstane van den put gevonden werden. Door de justitie is een onderzoek gent van het Grand Thóatre te Besan- 9on, (Frankrijk). Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt de klerk der postererijen en telegrafie, J. H. van de Waal van het kantoor te Gouda overgeplaatst naar Rotterdam (telegraafkantoor) als adspirant-com- GOUDA, 22 September 1916. Tentoonstelling Gouda-1913. De Tentoonstelling word gisteren door niot minder dan 3000 betalende personen bezocht. Dit is wol een be wijs hoezeer de verlaging van den toegangsprijs velen heeft doen beslui ten de tentoonstelling nog te bezoe- Zooals vastgesteld wordt de tentoon stelling hedenavond 11 nnr gesloten. Hedenmiddag werd de tentoonstel ling bezocht door don Referendaris van he Departement van Landbouwhan del en Nijverheid, Mr. J. C. A.Evor- wvn, hoofd der afdeeling Handel, Mr. Everwijn werd rondgeleid door den voorzitter dezer tentoonstelling, burgemeester dezer gemeente. Het bezoek droog een niet-ambtelijk karakter. Jubilé-J. H. B. Spaanderman. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar eeledon zijn, dat de heer J. H. B. Spaanderman aan de btads-Muziek- school te Gouda verbonden werd. Naar wij vernemen zal de Coram, v. Toezicht op dien dag in de bestuurs kamer der Muziekschool den heer Spaanderman met zijn jubileum geluk- wenschen. Ook zijn oud- leerlingen en leerlingen zijn voornemens hem door een feoatuitvoering te huldigen. De datum van dezen feestavond, - die al leen door genoodigden zal worden bij gewoond, ie om bijzondere redenen vastgesteld op Woensdag 22 Oct. a Met ingang van 1 November a.s. is de heer W. B. F. A. Früijt van Her tog, Commies-titulair der Posterijen en Telegrafie verplaatst van Gouda naar Ginneken en de heer A. A. Kloek van van Ginneken naar hier. Loonen Gemeente-werklieden. Door het bestuurvan den Bond van Ned. Gemeentewerklieden is het vol gend adres ingezonden aan den Raad dezer gemeente. Amsterdam, 16 Sept. 1913. Aan den Raad der Gemeente Gouda. EdelAchtbafe Heeren, Geven met verschuldigden eerbied te kennen, N. van Hinte en G. O. van ./d»n Tempel, resp. voorzitter en secro- xtfttjs van den Bond van Nederlandsche gemeentewerklieden, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 4 December 1906., kantoor Ceintuurbaan 864, te Amsterdam, in dezen optredende na mens de afdeeling Gouda, vanboven genoemden Boud, dat zg Uwen Raad beleefd maar dringend verzoeken: lo. het minimumloon te willen stel- llen op f 12.— per week, resp. 20 cent .per uur; 2o. te willen invoeren 4 periodieke -verhoogingen van f 0.60. por week, Kesp. 1 cent per uur na 2 jaar, 3o. voor overuren vast te stellen, dat *1 worden extra betaald tot 's avonds lft -.pr 25°/.. en voor nacht- en Zon daasm*k 100%, t werkelijken 10-ungen ar -%or de gemeentewerklieden Jw& den onverkor. ten 8-nrendag voor de mannen van nemen ter verdedig!og dezer punten Herwijzen naar (bijgaande) memone toelichting^ joonJ0 enz. (w e.) N. van Hinte Voorzitter, fw G. C. van den Tempel Secretaris. van Met ingang van 1 Oct. a.«. is de heer M f. Spaanderman, benoemd tot 2-1' dirigent, plaatsvervangend 1— din- Bij de gisteren te Delft gehouden wedstrijden van het Gewest Zuid- Holland van het Ned. Gymnastiek Verbond behaalde de vereen. Excel sior een 3e prijs en eveneens de vereen. T. H. O. R. uit Gouderak een 3e prijs. Kantongerecht Alphen a.d. Rijn. In de jongste 2itting van het kan tongerecht werden o.a. veroordeeld K. H. te Gouda, wegens overtreding der stoomwet f 3.boete subs. 1 dag hechtenis. A.S. te Boskoop, wegens overtreding der Leerplichtwet f 2.boete subs. 1 dag hechtenis. A. G, te Boskoop, wegens over treding der politieverordening van Boskoop f 1.boete subs. 1 dag hechtenis. A. v. d. O. en D. P. te Boskoop wegens rijden zonder licht f 2.boete subs. 1 dag hechtenis. D. A. de G. te Reeuwijk, en M. H G. te Woerden, wegens rijden zonder licht f 1.boete snbs. 1 dag hechtenis Waddinxveen. Tot tijdelijk onder wijzeres aan de Openb. Lagere School aan de Brug alhier is benoemd met ingang van 22 September a.s. Mej D. Brons Middel to Gouda. In verband met de inbraak in de Meubelfabriek aan den Keilewegalhier, door den Heer Boer uit Gouda, met zijn bekenden politie-hond getracht het spoor der dadeRs) te vindon. Zoodra den hond lucht was gegeven liep hij zonder weifelen naar do verbrijzelde ruit, van hier naar de achter de meu belfabriek gelegen Kleine Pat, aan den waterkant bleef hij echter staan aan den overkant gebracht was het dier de lucht kwijt, 'enkele malen werd nog de lncht gegeven doch steeds volgde het dier dezelfde route. Waarschijn lijk zgn de daders over het water ge komen of gegaan. Het is echter te betreuren -«dat er zooveel personen des middags en 'smorgens op de plaats der inbraak zijn geweest, hierdoor werd het voor den hond zóór moeilijk Dat het in de jacht zonder resultaat bleef, is 'misschien te wijten aan het feit, dat de hond eerst in den Jlaten middag ter plaatse was. Ouderkerk ajd IJ eel. Bij den driedaagschen schietwedstrijd, uitge schreven door de schietvereeniging Prins Hendrik te Giessendam—Har- dinxveld behaalde de vereenigin) Joubert alhier in de afdeeling A 31< punten en in de afd, B 351 punten M. Rooae uit Utrecht in Vest 68. A. Belonje Wed. Mieras uit'Graven- ,age in Keizerstraat 80. J. L. Zorgman uit Zaandam in Boeken bergstr. 101. A. P. van den Hoek nit Cnlemborg in Kattensingel 78. L. N. de Vries nit Cnlemborg in Kattensingel 78. J. G. S. de Haer nit Arnhem in Crebetstr. 66. A. Verhagen uit Brielle iu Pr. Hen- drikstr. 90. B. Aalsters uit Utrecht iu Katten singel 78. G. A. Wemmers uit Waddinxveen in Nieuwehaven 125. A. C. de Visser uit Rotterdam in Mesaemakersteeg 2. Wa. Radder uit Waddinxveen in Kattensingel 5. F. C. D. Schlesser uit Helder in Snoijstraat 109. VERTROKKENEN'. P. J. Alvenaar uit Looierspoort 5 naar Rotterdam. C. C. Goedewaagen uit Gouwe 56 naar West-Terschelling Torenstr.8. M. Plomp uit Peperstraat 72 naar R'dam Oost-Kousdijk 3. K. van Schieveen uit Krugerlaan 130 naar A'dam, Noorderstr. 10. W. Hoogen doorn uit Krugerlaan 130 naar Oudowater IJsselsteeg C 320. A. Spruijt uit Fluw. singel 62 naar Breda. B. Splinter uit Nieuwehaven 31 naar R'dam Rottekade 46. W. J. Fijn uit Raam 306 naar Haas trecht Hoystraat. M. van Boxtel uii Vest 68 naar Bosch Diepstraat 46. M. J. Verhoef uit Zeugstr. 60 naar Delft Vrouw Juttelaan 11. W. Muurmaus uit Keizerstr. 20 naar Tilburg Piusstraafc 90. A. Stolk uit Vrouwesteeg 12 naar R'dam Compagniestr. 15e. P. J. Ackermann, uit Stoijnkade naar 's Gravenhage Hoefkade. H. N. M. van de Ven uit Crabetbstr. 72 naar Vught Binnenpad. Woerden. Het nieuwe station is Zaterdag in gebruik gesteld. Dit fraaie gebouw waarvoor bij den bouw reke- ning is gehouden met de eischen, die aan het vervoer mogen worden gesteld, is een sieraad voor de gemeente en steekt menig station in practische bruikbaarheid den loef af. Schoonhoven. In do Staatsct. zij opgenomen de statuten der N. V. fabriek van goud- en zilverwerken v. G. Group D.Hzn., te Schoonhoven. Doelde fabricage van goud- en zilverwerken alsmede de handel daarin, in edele metalen, juweelen, edelgesteenten en alle daarmee in verband staande zalcen in den ruimsten zin genomen. Duur tot 31 December 1943. Kapitaal f 200,000, verdeeld in 200 aandeelen van f 1000, waarvan 125 geplaatst en volgestort. De vennootschap wordt be stuurd door óón of meer directeuren, Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer G. Regtdoorzee Greup D.Hzn, koopman en fabrikant Schoonhoven. die zich gedurende de week van 12 Sept, tot 19 Sept. in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIGDEN A. F. van den Oever uit Haarlem in Erasmus8traat 10. A. J. Doggenaar uit Zegwaart Bleekerssingel 15. J. D. Mestring uit R'dam in Wgd straat 21a. f S. van den Oevaf uihBtjrgambacht in K. Tiendeweg 15. r" J. B. G. Meger mt-VBosch in A. de Vischmarkt 72. P. G. A. van Rijk uit Wassenaar in Pr. Hendrikstr. 69. G.V.B.-elftalAchillas 7-0, Gouda IIVelooitaan 7—-1, Z.A.C.U.V.V. 0-6. V.V.A.Ajax 5-0. HaarlemV.O.C. 30, Zilveren-Voetbal wedstrijden. Sparta—H.B.S. 4—1. D.F.C.H.F.C- 2—1 na 70 min. verl. Finale Sparta—D.F.C. uitgesteld. Serie-wedstrijden Sportman, Leiden. V.F.C.—H.V.V. H 0—10. Sportman—L.V.V. 2—1. V.F.C.— L.V.V. 1—2 na verl. H.V.V. H-Sportman 4-2. Uitslag: H.V.V. II1°pr., Sportman 2tt, L.V.V. 8° en V.F.C. 4® prijs. Korfbal. SwiftAmicitia 2—0. Swift IIMaasstad 6—2. Vliegen. Men seint uit Soesterberg aan do Maand. Ct., dd. 21 Sept.: De vaandrig-aviateur van Moei vol deed Zondagmiddag aan de hem op- gedrageu lastgeving en vertrok te .45 per vliegmachine naar Millingen met den tweeden luitenant Hofstee als passagier-verkenner, ten einde werk dadig déél te nemen aan de manoeu vres. Het vertrek geschiedde zeer vlot, waarbij van Meel boven het vliegkamp hoogte zocht en daarna met euorme snelheid in Oostelijke richting verdween. Uit Apeldoorn wordt geseind: De militaire aviateur van Meel met den luitenant Hofstee als passagier vertrok hedenmiddag 5.05 van Soes terberg en kwam 5.20 te Millingen gdo KI. Trekking v. Maandag 22 Sept, No. 11714 en 19883 ieder i 1000. 4462, 8177, 13021, 16021 16946 ieder i 400. 1472, 8836, 12864, 14214 en 17391 ieder f 200. 98, 3511, 4207, 4313, 4590, 4806, 4988, 7379,, 9043,, 9089, 11635, 13529, 14170, 16187, 16759, 17352, 18138 en 20943 ieder f 100. Prijzen Tan f 70. m «9 626 K9 Mg 838 sa 884 1080 1223 ITO I486 4397 IS® 19SD 2002 2118 74 2271 2B71 2615 92 27(33 24 2808 96 2864 77 8O08 9108 8280 8828 8496 20 88 72 9610 16 81 8002 98 KMO 87 4744 4840 *001 28 51H3 fiRft) 550Ti 5001 0047 0179 0210 18 80 0828 6498 0788 0000 7071 80 7167 WA 7480 7MB 7878 802!) 8207 8822 58 98 8913 90 9087 74 07 0141 00 028O 34 67 01 9070 0428 09 0624 9601 rei H7Ün iw an aunt an IOW0 80 04 05 10108 10290 49 10875 10420 10018 35 10728 110M«%lmi6 81 77 11940 11844 11486 11507 29 11700 11890 12006 07 12305 8 12534 51 8B 96 12020 48 98 12741 12958 13045 18100 18841 78 18406 09 18048 18852 14000 84 14111 64 14212 21 81 64 14418 14010 14701 49 88 14tfi4 14000 88 56 87 15003 16168 15212 15684 98 15617 20 16608 90 15790 15804 1MB (0008 98 U 96 70180 18216 U 10828 92 71 10810 20 10700 17873 17(78 (7510 80 17016 10 86 179M 98 K «i??ï fmi S f9660 86 108. 67 76 .8870 20MS 201(8 78 20880 «W 8M86 M62 mol 70 20718 Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen vraten voor lste kw. 44, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Votte Kalveren, goede aanvoer, late kw. 33, 2e 29, 3e 26 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer lBte kw. 29'/,, 2e 28f/„ 3e 25 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet vee traag, prgzen on- verandord.Vette kalveren prijshoudend. Vette varkens traag, iets lager in prijs. Schapen en lammeren prijshoudend. Vliegen. Een nieuw Nederlandsch vliegenier. Men seint uife Luik aan bet Vad Luitenant Spandau van het Ned. Indische leger heeft Vrijdagavond de proef ter verkrijging van het brevet voor vliegenier, op het vliegveld te Genck afgelegd op een Brouckóre- toestel. Voetbal. Uitslagen van gespeelde wedstrijden-, U.V.V. 2—Olympia 3—1. de Koningin zal 28 en 24 j de groote manoeuvres bij- Een valscbe munters-werkplaats de gevangenis. Zooala uit Londen aan de Maand.- Crt. gemeld wordt, heeft men in de gevangenis van Peterhead een werk plaats van valsche munters ontdekt, waar de heeren geldmakers in alle stilte hun handwerk uitoefenden. Ver/ schillende gevangenen vervaardigden Engolsche banknoten, die zoo uitste kend waren nagemaakt, 'dat zelfs ouni- ge banken ze als echt hebbeu aange nomen. H.M Sep! wonen Z.K.H. Prins Hendrik heeft den se cretaris van de Kon. Ned. Landbouw- vercen. LToesen, in verband met zijn bemoeiingen als secretaris der ten toonstelling persoonlijk het ridder kruis overhandigd van de Orde van Oranje-Nassau. Z.K.1I. Prins Heudrlfc zal zich Vrijdag naar Rudolstadt begeven naar zijn grootmoeder, de vorstin van Sehwnrzburg en 8 Oct. op het Luo torugkeeren. Z.Exc. Minister Loudon zal Vrijdag in de Residentie aankomen, Zaterdag zich naar het Loo begeven om be- ëedigd te worden en reeds dienzelfden dag de portefeuille van Buitenland- Zaken aanvaarden. PARIJS 22 Sept. Henri Karman steeg met zijn vrouw op, doch viel met zijn toestel, waardoor hij eon beenbreuk en zijn vrouw een arm breuk bekwam. LONDEN, 22 Sept. Hot spoorweg personeel van Livingstone en Bir- wingham heeft hedenmorgen ais gc- woo nüjk deri arbeid harvat. Nabij de halte Wassenaar is gis teren de stoker van den extra-tnsin die do deelnemers van hot internatio naal pharmaèeutiscb congres Van Schevenlngen (station Z.1I.E.B.) nfar Amsterdam voerde, met het hoofd 4e- getï een langs do lijn geplaatste piral geslagen, toen hij buiten de machina keek. De man bekwam een hersenschud ding en verscheidene hoofdwonden en werd naar het gemoen te-zieken huls vervoerd. Keu collecte onder de con gressisten voor den verwonden sto ker gehouden, bracht f 200 op. Glasslijperij. Glasetserij. Ateliers voor Glas in Lood en in Koper 20 Telefoon No», 9272-9192,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2