RG [VAN IBM p ’t MERK te letten I Verdronken. meel Woensdag 24 September 1913. No. 12383. 52e Jaargang. lam. Telefoon Interc. 82. g SvLitexilsun-d.. <1 FEUILLETON. sro.Au. Nieuwe abonné’s ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers gratis. L bestel ‘i AAYZONEN E m. Biiitenlandsch Nieuws. er mwater, iar. XTieTjfws- esx voor G-o-ulcLsu ©ojl Oxxxs'trelcezi.- V erschijnt dagelijks behalve Zon- én Keestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Eïxxrxen loxxcl- 30 ibriek. Voor Huronio, dat zich op wog TlL A I Vrij bewerkt door AMO. man Zn., Gouda, p a -QUELLE NWATER dat U en in tvarfgt. iscuitje Zij lid gc- in gste voeder voor tnco. Ko. kosteloos 1AZIJN VAN mi. THEEËN worden 3rd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van «.and Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering jeerde orders aan- id C. BIJL, EEBAART Lz. iwij geregeld tijdig jen ontvangen van erten, vennakelyk- eze dan in onze in. 1 Jut zon zei von is ik °n te zijn, Turkije nog zooveel mogelijk van zijn vroegere gebied heeft terug gekregen. Zoo is de strijd op het oogenblik ten einde gebracht. Het is een totale wijzi ging geworden van wat eertijds onder dgn naam van status quo is vastgestold. Ook dit is feitelijk een nederlaag ge weest voor Oostenrijk, al kunnen de groote mogendheden het zich eigenlijk alle aantrekken, dat de kleine keffertjes zooals de Balkanstaten vaak en niet ten onrechte zijn genoemd, zich hebben verstout het officieele woord als niet gehoord te laten passeeren en die wijzigingen aan te brengen die zij niet met de kracht van wapenen hebben kunnen vaststellen. is het ge- U»««ui, vn waarom om hulp riep. On- zou de geliefde wel EN OP REKENING iRUGGAAF VERGOED A 15 CT. Bovenzaal 8l/j u., ibachtsschool. i-Legi, Kamer van Bouwbedrijven. 8 u., Uitvoering ars. en Woningtoez., 3nderstandscomm. De Balkan. Het succes van Oostenrijk-Hongarije was hierin gelegen, dat het althans Bulgarije zag verzwakken. De Oosten- rijksche diplomaten hebben zeer zeker dat niet bedoeld. Zij hadden gehoopt, Servië te verzwakken tegenover Bul garije. Nu het omgekeerde is gebeurd, heeft de Oostenrijksche diplomatie zich zelf den klap toegebracht, die zij voor Servië bestemd had. Zoo wreekt zich de plompe staatkunde die onder Aeren- thal is begonnen en door Berchtold is voortgezet. Dat streven van Aeren- thal om Servië van zoo geringe be~ teekenis te maken als maar mogelyk is heeft zich gewroken tijdens de laatste catastrofe op den Balkan. Bulgarije dat zich in den eersten Balkanstrijd een reuzengebied had weten te ver werven, heeft door zijn halsstarrig vasthouden aan het eenmaal gemaakte verdeelingsplan een strijd ontketend, die is uitgeloopen op een totale dóbacle. Het geheele verdelingsverdrag is ver vallen en Bulgarije heeft zich het grootste gedeelte zien ontnemen van wat het eenmaal het zijne noemde. Een verdeeling zooals die eerst ge- wenscht werd door Servië en Grieken land had zoo onvoordeelig niet kunnen zijn, of het had Bulgarije meer gelaten dan het thans heeft behouden. En tot groote teleurstelling zoowel van Oos tenrijk als van Italië hebben Servië en Griekenland uit den tweeden strijd die voordeelen weten te behalen, die de beide grooten de kleinen zoozeer misgunden. Albanië is geformeerd om èn Servië èn Griekenland belangrijke deelen te ontnemen. De uitslag is ge weest, dat Bulgarije het gelag heeft moeten betalen. In dubbele mate want ook Turkije heeft zich schadeloos ge steld zooveel het kon. Het heeft Adria- nopel dat het zoolang en met zooveel energie heeft verdedigd, en dat het tenslotte weer heeft moeten afstaan, terug veroverd. Zoo vaak is smalend over Enver Bey gesproken, maar niet kon ontkend worden, dat aan hem niet in ’t minst is te danken, dat Balkan-StateI. Volgens bijzonder inlichtingen te Belgrado ontvangen, zouden 20.000 goed gewapende Albaneezen de ves tingwerken der Servische stad Dibra hebben bezet. De Regeering zendt in der haast ver sterkingen. Gisteren nog vestigde zij de aandacht’ der Mogendheden op de troebelen in Albanië. Volgens alle berichten werden de Albaneezen aan gevoerd door Oostenrijksche en Bul- gaarsche officieren. Essad zou aan zijn partijgangers Is mail bey hebben voorgesteld, als chef van de buitenlandsche propaganda. De nieuwe partij heesch een vlag, waarop de Turksche Halve Maan en een ade laar zijn afgebeeld. Ismael Khemal roept de bewoners Malakasta onder de wapenen. Hij spoort hen aan om togen de nieuwe partij op te trekken en belooft hun ieder een soldij van 200 piaster per maand. 7 u., Ledenverg. jandb. afd. Gouda a Tilburg. BELONJEJr., Gouda. GOIUSUIE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: PRIJS DER A D V ER~T E N TIN: Per kwartaal f 1.25 Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Idem franco per postw 1.50 Elke regel meer Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden Markt 31, bij onze Agenten, gunvuu ivjjvio iuci wwysiiuuiiiicif 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Réclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. American is er op het oogenblik in de nabijheid van het Panamakanaal een rousachtigo inrichting voor draad- loozo telegrafie in wording. Het sta tion is natuurlijk een onderneming van do Vereenigde Staten, en zal dan naam van Darion-Radiostation dragen. Hot bestaat uit drie torens, elk 180 M. hoog. Het fondament hiervan ligt 350 M. boven den zeespiegel. Do lijn die de toppen der torens verbindt, vormt een gelijkzijdigen driehoek van 270 M. lengte por zijde. De strek- wydte van het station moet meer dan 5000 K.M. bedragen. Deze geweldige qppaciteit maakt een directe verbinding met ver verwijderde stations mogolyk, zooals die te Arlington bij Boston, te San Francisco, te Valdivia aan de kust van Chili ten Z. van den 40Bton breed tegraad, en met Buenos Aires aan de Atlantische kust van Z.-Amerika. Dit station is dus een centrum, dat allo Amerikaansche kusten beheerscht, on natuurlijk ook oen groot oceaan-gebied. Er zal daar gewerkt worden met hot systeem-Paulsen. De „Zeven Provinciën” van den Duitschen Keizer. Onze marine-autoriteiten hebben in het model van „De Zeven Provinciën” tijdelijk door don Keizer van Döitsch- land ter expositie aan de E.N.T.O.S. afgestaan, oenigo leemten ontdekt wat betreft de juistheid van hot modol mot het origineelo admiraalschip van Do Ruyter. Z. M. Wilhelm II, daarvan in ken nis gesteld, heeft er in toegestemd, na hot sluiten van de E.N.T.O.S., ’t schip nog ’n drietal maanden on'dcr verant woordelijkheid van de Nodorlandscho marine hier te doen blijven. Op rijkskosten zal het model op do marinewerf te Amsterdam geheel in overeenstemming worden gebracht mot het vermaarde oorlogsschip, dat hot moet voorstellen. (Tol.) millioen Mark gekost. Frankrijk. Een vreemd geval. De Matin maakt onder den titel „Les mystères de Paris” melding van een vreemd geval. Het congres der „Jeunesses Laiques” Duitschland. De langste kanaalbrug. De brug over het Kaiser Wilhelm- kanaal bij Rendsburg, die met zijn 500 M. het wereldrecord van alle lange bruggen slaat, zal in October a.s. ge opend worden. De bouw ervan heeft ongeveer 12 29) Vlug was de kleine boot losgemaakt verhaalde George verder, en ik sprong er in en met eenige flinke riemslagen was ik gauw op de plaats, waar ik de drenkeling had zien verdwij nen. Gertruda, Gertruda! riep ik en als had mijn stem het vermogen om tot haar door te dringen, en haar kracht te verleenen om nog ecus den strijd met de golven aan te bin den, dook er een arm op. Ik greep hem, boog mij voorover en trok het ziellooze lichaam in de boot. liet was waarlijk Gertruda. Ik vreesde eerst een lijk opgehaald te hebben, maar ik had nu geen tijd om mij aan mijn droefenis over te geven, of te peinzen hoe zij in het meer ge komen was. Aan land gekomen, droeg ik haar uit de boot legde haar in de zon en trachtte de levensgeesten weer op te wekken, het was zeer stil rondom ons, want in dien hoek woonlijk zeer eenzaam, en ik dan ook niet der mijn handen Pensionnoering Gem.-Ambtonaren. Het Hoofdbestuur van don Neder- landschen bond van gemeentoambto* naren hooft tot allo gemeenteraden oen adres gericht met betrekking tot be taling voor de gemeenteambtenaren ingevolge do pensioenwetten voor do gemeenteambtenaren. Allereerst wordt daarin aangetoond, dat in strijd zou zijn mot de hoofd beginselen van de geen andere reden verlangd? toch al te grootmoedig zijn, Keuter. Ik was ook niet zoo groot moedig, antwoordde George, doch zij verzocht mij niet verder te willen aandringen en genoegen te nomen nemen met do verzekering van haar diepste spijt. Later zou zij mij alles wel ophelderen voor dien dag huil den 'wij wel wat anders te doen. En gij willigdet dit verzoek in vroeg de kantonrechter. George knikte ja. Vroogt ge haar dan ook hiel, hoe zij in het meer was gerankt Wol zeker, dat vroeg Ik Ook, maar hij draalde zichtbaar ik heb haar niet goed begrepen. hot in het midden of zij or in vallen was of er zich opzettelijk gestort had. En daarmee hebt gij genoegen genomen? Waarlijk, ik had niet ge dacht dat zulke blinde liefde in onze eeuw mogelijk was; dat herinnert aan de middeleeuwen, merkte do rechter ongeloovig op. Ik wilde mij ook zoo niet la ten afschepen, maar mijn moeder er tusse,hen beide gekomen, toen aan Gertruda opheldering vroeg, overreedde mij nu tevreden u omdat Gertruda niets meer zeggen kon. (Wordt vervolgd) tot het leven ontwaken. Ik voelde eindelijk- flauw haar hart kloppen, de ledematen werden be- wegelijker, en zij opendo de oogen. Wel staarde zij eerst als zonder ver stand rond, maajv toen keerde het be wustzijn weer langzamerhand terug, alsmede het geheugen. Zij sloeg den arm om mijn hals en haar bleeke mond fluisterde zoo zacht, dat ik het meer van haar lippen moest lezen, dan ik het kon hooren, en dat was: Gij zijt bij mij, George, o, nu is het goed, nu ben ik gered. Een onuitsprekelijke zaligheid door stroomde mijn hart; ik wist dat de schaduwen, die ons scheidden, nu ge weken waren, zij geloofde weer in mij, zij vertrouwde mij weer. Doch ik kon mij niet aan deze gewaarwor dingen overgeven, er moest gehandeld worden. Ik droeg Gertruda, die spoedig weer geheel bijkwam, naarde Kraaienhut en verzocht haar daar te wachten, dan zou ik bij den naasten boer droge kleeren trachten te krij gen. Zij kwam hier levndig tegenop.’ Ga naar uw moeder en haal daar kleeren van uw zuster hier. Met het warme weder zal het mij geen kwaad doen als ik wat lang wacht. Nie mand mag het weten, dan uw moe der en gij, dat ik in het meer ge legen en gij mij gered hebt, niemand dan gij en uw moeder, George Haar verlangen kwam mij zonder ling voor, maar ik had nu geen tijd f 1.25 „1.50 1.50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, oen Boekhandel en de Postkantoren. dat Zaterdag te Parys werd geopend had een delegatie benoemd, om een zilveren palmtak met het opschrift „A Emile Zola, qui ressuscitora”, te gaan leggen op net standbeeld van Zola in het Grand-Palais van de Champs-Elysées. Toen zij daar was aangekomen, kreeg zij echter van den inspecteur van* het paleis te hooren, dat in het geheele gebouw geen stand beeld van Zola te vinden was. Verbaasd keken de leden van de delegatie elkander aan. Een hunner merkte op, dat hij toch vier of vijf jaar geleden tegenwoordig was geweest bij de overbrenging van het standbeeld. De inspecteur haaiende schouders op. De dertig gedelegeerden besloten nu hun palmtak te gaato. leggen op het graf van den schrijverlin het Panthéon. En alzoo geschiedde.. Maar na afloop vait die plechtigheid stelden zij op eigen ^gelegenheid een onderzoek in. De telefonen bij den minister van schoone Inmaten, van den chef van het kabinet, van de verschil lende conservatoren stonden niet stil, maar niemand kon inlichtingen geven. Het standbeeld was weg en bleef weg. De Petit Parisien heeft den heer Mathias Morhardt, secretaris van het comité voor het Zola-monument om inlichting gevraagd^ en deze heeft verzekerd, dat het verdwenen monu ment wel degelijk in het Paleis moet zijn.- Het monument, door Constantjjn Meunier vervaardigd, bestaat uit drie bronzen beelden een statue van Zola, on twee groepen, voorstellendo „Mater- nité” on „Travail”. Engeland. De stakersbeweging. Do spoorweg-staking is geëindigd, on het gevaar voor een algomeone stopzetting van dit bedrijf is geweken. Voor do duidelijke en besliste afkeu ring dezer sympathie-stakingen te Li verpool, Birmingham, Derby, Sheffield, Crowe, Bradford, Leeds on Notting* hom, door het bestuur van den Bond van Spoorwegpersoneel zijn ten slotte de plaatselijke stakings-leiders on hun volgers gezwicht. Dit is hun trouwens gemakkolijk gemaakt door de betrokken spoorweg- Maatschappijen, die er in toestemden alle ontslagenen weer in dienst te nemen, en beloofden geen represaille maatregelen tegenover stakers te zul len' némen. Doch op het hoofdpunt er over te spreken; dus deed ik hitar zin. Daar ik geen onbekende in het bosch ben, had ik spoedig langs een weinig begaanbaar pad mijn woning bereikt. Mijn moeder was gauw op de hoogte gesteld en met kleeren en wijn keerden wij langs hetzelfde pad naar de Kraaienhut terug. i\a verloop van een uur lag Gertruda in dekens gewikkeld in de kamer van mijn moe der op de sofa. Wij waren alleen met haar, want houtvester Dorn was op reis en de dienstbode was voor eeni ge dagen met verlof naar haar zieke moeder toe. Gertruda noemde dit toeval een groot geluk, en kwam nu toch met een voorstel voor den dag, dat ons ten zeerste verbaasde, en wij ons daartegen uit alle macht hebben verzet. Toen mijn moeder mij zei, een bode naar den Gódesberg te zenden om mevr, von Melnik te onderrichten van wat haar zuster overkomen was, en te zeggen, dat zij bij ons bleef, toen keurde zij dit ten stelligste af, en niemand en volstrekt niet van haar familie’ mocht het vernerneq, zij wilde niet tot hen terugkeeren. En welke redenen gaf zij voor dien zonderlingen wensch? vroeg de rechter. George hoorde duidelijk aan zijn toon, dat hij aan de vertelling van George weinig geloof schonk. Hot is mijn familie reeds eons gelukt, George, ons te scheiden, zei zo. Al zie ik ook in dat ik u groot zijn zij onwrikbaar gebleven, on heb ben de Maatschappijen dan ook de overwinning behaald: de stakers heb ben er, op advies van het bestuur van hun Bond, in toegestemd alle goederen te behandelen, d!e zij volgens de wet verplicht zijn te vervoeren dus óók de „besmette”. De Westminster Gazette voorziet echter, dat deze bijlegging van het conflict slechts een tijdelijken vrede beteekent. Het blad voorziet, dat het spoorwegpersoneel zijn krachten zal concentreeren op een nieuwe, al^e- moenen actie voor hoogor loon en ktr* ter arbeidstijd. Zulk een stakingsbe weging is echter, meent het Tiberale orgaan, iets héél anders (dan«een sta king op grond van de. ontoelaatbare „beamettingstheorie”) omdat niemand bezwaar kan hebben fegen een wet tige poging van den kant van het spoorwegpersoneel om zijn positie te verbeteren. De bus-staking te Londen is ook geëindigd, dank zij de bemiddeling van Sir G. R. Askwith, den „chief indus trial Commissioner”, die reeds in zoo menige staking een overeenstemming tusschen beide partijen tot stand wist te brengen en door een liberaal blad dan ook reeds met den naam Strike- Settler” wordt betiteld. De voorwan den, waarop de bus-employés der Tilling-Mij. het werk zullen hervatten, en die der andere Maatschappijen van een algemeene staking zullen afzien, zijn nog niet bekend gemaakt. Men weet, dat, na de toestemming der Tilling-Mij. om het vakvereonigings- insigne te dragen en haar bereidwil ligheid allo ontslagenen weer in dienst te nemen, hot hoofdgeschil was do erkenning der vakvereeniging door de Maatschappijen. Amerika. Scheepsramp. Uit New-York wordt geseind Het ss. Huronio, dat zich op weg bevond van Port-Arthur (hiermede wordt bedoeld de plaats van dien naim welke in Amerika ligt) naar Ontario, werd Zaterdag jongstleden door een storm overvallen. Sedert werd geen bericht van de stoomboot ontvangen, hoewel zij voorzien is van een draad- looze telegrafie-inrichting. Aan boord bevonden zich 200 passagiers. Draadlooze telegrafie aan het Panamakanaal. Volgens een bericht in de Scientific ongelijk heb aangedaan on al beivol ik, dat ik nöoit meer aan u zal twij felen, weet ik toch niet hoe ik iflle kuiperijen het hoofd zal bieden, (lie men in die twee jaren voor mijn meer derjarigheid zal aanwenden. Laten wij deze streek ontvluchten. Kom nu met mij mee naar Amerika, daar soil- len we trouwen en ik meld het vol dongen feit naar Europa, liet ergste wat ons zou kunnen overkomen, is dat mijn voogd weigert mij de renten van mijn fortuin uit te betalen. Ge zult dan tot mijn meerderjarigheid i^og voor mij moeten zorgen. En viel de rechter in, gij hadt bovendien een aanklacht beloopen we gens onttrekking aan uw dienst jen wegens ontvoering van een minder jarige, merkte de rechter op, doch laten wij dat voorloopig maar laten rusten. U wilt mij zeker nog wel even verklaren, hoe juffrouw von Kaussel zoo opeens van meening om trent u veranderd is. Gij zelf hebt gezegd, dat zij kort te voren niets van u wilde weten. Alleen de omstan digheid, dat gij haar uit het water hebt gered, kan zulk een meening toch niet doen veranderen? En toch moet dit zoo zijn. Wan neer wij ons in levensgevaar bevin den, zien wij .immers alle gebeurtenis sen uit ons leven in een verrassend helder licht. 1 lebt gij waarlijk in deze «tem ming verkeerd; heeft uw verloofde ï^4®PERANj

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1