Rechtszaken. Stadsnieuws. 403e STAATSLOTERIJ. SZFOE3T. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht rev„ i 'U - wv« - Officieele Prijscourant ETfecteii handel te Auisterd&m mf- ie'/, W. - JU3/,. 7F - pensioenwetten indien niet al9 pen sioenbijdrage voor alle tegenwoordige ambtenaren eener gemeente een gelijk percentage wordt bepaald. Voorts wordt opgemerkt, dat naar de bedoe ling van den wetgever de ambtenaren niet of althans niet te zwaar met pensioensbijdrage zullen worden be last, dat de levenswyze van de tegen woordige ambtenaren op thans gel dende wedden is ingericht en dat bij die wedden met pensioens bijdragen geen rekening is gehouden, zoodat ver wacht mag worden dat vele gemeen teraden niets zullen verhalen. In elk geval wordt vertrouwd, dat alle ge meenten de inkoopsom wegens dienst tijd vóór het inwerkingtreden der wet geheel voor hare rekening zullen nemen. Wat verder de jaarlijksche bijdragen voor eigen en voor weduwen- en wee- zonpensioen aangaat acht het bonds- bestuur het alleszins rationeel, indien de gemeente deze niet geheel wil dra gen, dan toch onderscheid te maken, tusschen tegenwoordige en toekom stige ambtenaren, ornaat voor de eer sten feitelijk elke pensioenkorting boteekent vermindering van Inkom sten. Reeds hebben verscheidene Gemeen teraden besloten inkoopsom en jaar lijksche bijdragen geheel of grooten- deols voor hunne rekening of wel gel dende jaarweddon te verhoogon. In dezen geest hebben Regeering en Kamerleden zich herhaaldelijk uitge laten. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Do rechtbank hoeft gisteren ver oordeeld J. H. v. T., 25 jaar, landbouwer te Capello a/d IJsel, wegens mishandeling tot f 15 boete subs. 15 d. hechtenis. P. v. d. L., 19 jaar, landbouwer te Gouderak, wegens mishandeling, tot drie maanden gevangenisstraf. P. S., wegens bedelarij to Bleiswijk, tot twaalf dagen hechtenis. N, M., 26 jaar, stoker te Capelle old IJsel en zyn huisvrouw T. do K., wegens mishandeling, elk tot f 10 boete su s. 4 dagen hochtenis. Bjvestigd werd een vonnis dd. 28 Mei van den kantonrechter te Gouda, waarbij de 23-jarige losse werkman L. A. v. d. B. van hier, word ver- oordoeld tot f 0.50 boete subs, eon dag hechtenis, tor zake van overtreding van de visscherywet. Bovestigd word een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij de 44-jarige losse werkman J. H. van daar, ter zake van openbare dronken schap by herhaling, was veroordeeld tot oen dag hechtenis en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van zes maanden. De straf werd ver anderd in acht dagen hechtenis. De inbraak te Moordrecht. Don 28-jarigen Th. A. K., den 29- jarigen A. T. on den 26-jarigen L. Th., losse werklieden te Rotterdam, allen gedetineerd, de laatste recidi vist, was ton laste gelegd, in den nacht van 24 op 25 Juli te hebben willen inbreken in de onderbazenkoet van oen in aanbouw zijnd pand, bij do lt.-K. kerk te Moordrecht staande, mot hot doel daar weg te nemen, wat van hun gading was. De eerste bekl. zeide, in dien nacht daar te zijn geweest, maar in ge zelschap van twee anderen dan zijn -mcdebefc langden. Hij was slechts ooni- g o o ogen blik ken in de nabijheid van do keet geweest, maar niet aan de deur. De andere bek langden ontken den in den nacht te Moordrecht ge weest te zijn. De nachtwaker 11. v. Leeuwen had dien nacht, toen hij op een muur zat om vijf minuten voor 12 de drie be klaagden voorbij zien komen. Om half drie zag hij hen terug,j zij be vonden zich toen op het terrein van do zusterschool en stonden alle drie tegen do deur van de keet aan. Hij hoorde gekraak, ging er op af, en vroeg wat zij daar te maken hadden. Zij gingen toen op de vlucht, K. ge raakte te water en getuige arresteer de hem, de belde anderen werden la ter te Kortenoord gegrepen. Get. ken do alle drie de beklaagden en het is dien nacht heldere maan geweest. Aan de deur van de keet had get. de sporen van braak gezien. De veldwachter Severelli had van v. Leeuwen den arrestant K. overge nomen en in het cachot gebracht. K. was door get. gefouilleerd en hij vond bij hem behalve eenige loopers, ver schillende boren, aan een waarvan de getuige versche houtsplinters uad op gemerkt. Get. had den volgenden mor gen gezien, dat de sponning van de deur der keet beschadigd was; deze beschadiging was versch. De volgende get. had twee perso nen weg zien loopen. liet was om streeks kwart voor twee geweest en niet helder, meende get. De beide per sonen waren het in aanbouw zijnde pand bij de H.-K. kerk voorbij en gingen in de richting Kortenoord. Get. v. Mullem bevond zich dien nacht op den weg op zijn wagen. Hij hoorde roepen; houdt de dieven en zag even later twee mannen komen, die in de richting van Kortenoord gingen en van den kant van de R.- K. kerk kwamen. Die mannen wa ren een groote en een kleine; de laatste was de derde bekl., dien get. kende en wiens gelaat hij herkend had in het schijnsel van zijn wagen lantaarn. Get. van Adriehem reed dien avond op zijn fiots van Gouda naar Moor drecht. Bij de R.-K. kerk aldaar zag hij drie personenqen van henwas de derde bekl., de heide anderen wa ren grooter, maar deze herkende hij niet. De opzichter v. Gestel had in de daarop volgen morgen gezien, dat van de deur der keet het bovenste gedeelte van de sponninglat was af gebroken. De deur was nog op eiot. In de keet was o.m. nog een fiets, en geld. Omstreeks kwart voor 12 had get., toen hij op de fiets reed, drie personen gezien, vlak bij het werk. Van deze drie herkende hij den der den bekl. Het was toen heldere maan. Get. Spil had in den avond van 24 Juli de keetdeur gesloten meteen sleutel. Aan die deur mankeerde toen niets, maa^r om drie uur in den nacht was een sponninglat er af. In de keet was f 42.50 aan geld. Het O.M., waargenomen door inr. Steenberghe, achtte door de getuigen verklaringen het ten laste gelegde bewezen, lichtte deze meening nader toe en eischte wegens poging tot •diefstal, in vereeniging geploegd, te gen. K. en T. elk drie jaar, tegen v. d. L. vier jaar gevangenisstraf. Voor* den eersten bekl. refereerde inr. J. L. van Es zich ten opzichte van het bewijs aan het oordeel van de rcchtbaifk. De geeischte straf acht te pleiter te hoog. Mr. H. A. v. Wijk voerde aan, dat 't lot van T. samenhangt met dat van v. d. L. Bij voorbaat sloot pi. zich aan bij den verdediger van van der L. Voor dezen trachtte» inr. P. Niele- mans de verklaringen der getuigen te ontzenuwen. Pleiter achtte niets van hot ten laste gelegde bewezen, en verzocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Do rechtbank weigerde inwilliging van dit verzoek. De niet verschonen bekl. J. C. F. B. had op 20 Juli, toen hij zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg te Schoonho ven bevond, en gearresteerd werd, zich tegen zijn overbrenging verzet. Eisch wegens weerspannigheid een maand gevangenisstraf. Op het werk van Gebr. Dessing Ie Moordrecht zou de 53-jarige losso arbeider J. V. van daar, op 18 Juli een schop hebben weggenomen. Bekl. zeide, dat de schop zijn eigendom was. Twee getuigen zeiden, dat het stuk geroedschap aan de gebr. Des sing toebehoort. Een van hen ver klaarde, dat de schop v,an bekl. na diens heengaan, gevonden was in den kelder. Eisch wegens diefstal f 5 subs. 5 dagen hechtenis. N.R.Ct. GOUDA, 24 September 1913. Vbroaderino van den Gemeenteraad op Vrijdag 26 September 1913, des avonds 7*]k uur. 1. De benoeming van a. oen onderwijzeres of een onder wijzer aan de Tweede Burger school voor jongons. b. een onderwijzer aan elk der scholen voor gewoon lager onder wijs Nos. 3 en 1. o. eeno onderwijzeres in hot koken aan do Herhalingsschool voor meisjes. d. een leeraar in de Natuurlijke Historie en een leeraar in net Hebreeuwsch aan het Gymna sium voor den cursus 1913/14. 2. De voorstellen tot wijziging der ge- meeptebegrooting voor 1913. 3. De voorstellen betreffende de pen- sioenneering van gemeente-ambte naren. 4. Het voorstel in zake de verevening van de kosten van herverzekering van het risico der gemeente inge volge de Ongevallenwet 1901. 5. De begrooting voor 1914 van het gemeente-pensioenfonds. 6. De voorstellen betreffende de loo- nen onz. van gemeente-werklieden. 7. Het Kohier van Schoolgelden op de Burgerscholen dienst 1913/14. 8. De verzoeken om ontheffing van Schoolgelden op de Burgerscholen, 1912/13. Door Burg. en Weth. zijn aan de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 18 September 1913. Onder overlegging van het betrek kelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia, hebben Curatoren van het Gymnasinm de eer U voor te stellen den leeraren dr. J. L. Hoving en A. Ketellapper voor den cursus 1913/1914 wederom op te dragen het onderwijs respectievelijk in de natuurlijke historie en in de Hebreenwsche taal en hen alzoo tijdelijk te herbenoemen tot leera ren in die vakken, zulkB op het tot nog toe door hen genoten salaris van f 100.-— per wekelijksch lesuur, ingegaan zynde den eersten September jl. Namens Curatoren van het Gymnasium, VAN DER LOEFF, Voorzitter. HENGEVELD, Secretaris. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 18 September 1913. De heer P. J. C. Dessing, een der drie leden van het Bestuur der Vereeni ging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken"welke volgens het be paalde bij artikel 8 der Statuten van de voornoemde vereeniging door Uwe Vergadering werden benoemd, is den laten Januari 1914 aan de beurt van aftreding. Ons College heeft daarom de eer voor de aanwijzing van oen der drie leden in het bestuur van de Vereeni ging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken" aan te bevelen den heer P. J. C. Dessing, aftredend lid. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 18 September 1913. In verband mot de inrichting van een lokaal van den Armenraad in het gebouw aan de Spieringstraat is door rwen Raad in zijne vergadering van 27 Juni 1913 aan het Bureau voor Arbeidsrecht voor het houden zijner zittingen aangewezen het Wachtlokaal bij de Mallegatsluis en aan de plaatse lijke afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik, welke dat lokaal exploiteert, een subsidie van f 50. 'sjaars toegekend ter bestryding van do kosten van vuur en licht enz., welke de zittingen van het Bureau voor Arbeidsrecht met zich brengen. Het schijnt dat het Wachtlokaal voor deze zittingen minder geschikt blijkt te zjjn, omdat er geen afgesloten ruimte is voor vertrouwelijke bespre kingen. Het maken eoner afscheiding zou natuurlyk met kosten gepaard gaan. Het Bureau voor Arbeidsrecht heeft zich thans tot ons gewend met het verzoek om zelf voor de noodige loca- liteit te mogen zorgen tegen genot van een jaarlyksch subsidie van f 50. Daardoor zouden eenerzijds aan de gemeente de kosten van vertimmering in hot Wachtlokaal worden bespaard, anderzijds aan het Bureau voor Ar beidsrecht de mogelijkheid worden geopend eene Rijksbijdrage te erlan- fende Regeering weigert namelyk ergelijke bureaux te subsidieeren, wanneer niet de gemeente, waar zij gevestigd zyn, hun geldelijken stoun verleent. Bij ons bestaat tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar. Wij hebben mitsdien de eer Uwen Raad voor te stellen met ingang van 1 Januari 1914 zijn besluit van 27 Juni 1913 in te trekken en aan het Bureau voor Arbeidsrecht alhier toe te kennen een jaarlyksch subsidio van f 50.— ter bestryding van de kosten van lokaal huur. Aan den Raad der Gemeento Gouda. Gouda, 19 September 1913. De gemeente-schoolarts wees in zijn verslag over 1912 op do wenschelijk- heid van het verleenen van tandheel kundige hulp door specialisten aan on- en minvermogende schoolkinderen. In overleg met hem, hebben wy daarop een onderzoek ingesteld, op welke wijze iets in deze richting door de gemeente zou kunnen worden gedaan. Als gevolg daarvan hebben wy den heer J. H. Oostingh, tandarts alhier, bereid ge vonden om zich met de verzorging der tanden en kiezen van on- en min vermogende schoolkinderen te belasten, togen eeno vergoeding van f 300.— per jaar. Onder deze verzorging is dan niet alleen de verwijdering van over tollige tanden en reiniging van het gebit begrepen, maar ook het behou den van zieke tanden en kiezen. Met den schoolarts zien ook wy de wenschelykhèid in om van gemeente wege de vorzorging der tanden bij de schooljeugd te bevorderen en wij mee- nen derhalve, dat het geneeskundig schooltoezicht in den boven aangege ven zin zal moeten worden uitgebreid. Onder overlegging van de op deze zaak betrekking hebbende stukken, hebben wij derhalve de eer Uwen Raad voor te stellen, onder aanhaling van het ovej deze zaak ingewonnen advies van de Gezondheidscommissie, dd. 17 September jl. No. 44 B, goed te keuren, dat aan den heer J. H. Oostingh, tand arts alhier, wordt opgedragen met ingang van 1 Januari 1914 de verzor ging der tanden en kiezen, door con servatieve behandeling van de on- en minvermogende leerlingen der lagere scholen in deze gemeente tegen eefle vergoeding van f 300.'s jaars. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 23 September 1918. Aan de Herhalingsschool voor Meis jes dezer gemeente zal voorzien moeten worden in de vacature van onderwij zeres in het koken, ontstaan tengevolge van de ontslagaanvrage door Mej. P. M. A. Schuckink Kool. Met het oog op het voorgaande hebben wij de eer Uwe Vergadering ter benoeming van eeye onderwijzeres in het koken aan de Herhalingsschool voor Meisjes alhier, met ingang van 29 September a. s., den datum van aanvang van den cursus aan te bevelen; Mej. J. Kruijs te 's Gravenhage, in het bezit der acte van bekwaamheid voor leerares in het koken en voedingsleer, tot welke aanbeveling op grond van artikel 49 der Wet op het Lager Onder wijs vooraf door den heer Schoolop ziener in het Arrondissement Gouda machtiging is verleend. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda 23 September 1913. Ter benoeming van een onderwijzer aan elk der scholen voor gewoon lager onderwijs Nos. 1 en 3, noodig gewor den tengevolge van het aan de heeren C. van Dalfsen en G. Rensink over eenkomstig hun verzoek verleend eer vol ontslag, hebben wij de eer in over leg met den heer Arrondissements- Schoolopziener, na ingewonnen bericht van de hoofden der betrokken scholen, voor te dragen School voor g. 1. o. No. 3. I. den heer A. KOOL te Ameide, II. don heer C. W. ZANEN te Zeven huizen, III. den heer M. LA BRIJN te Delft. School voor g. 1. o. No. 1. I. den heer C. W. ZANEN te Zeven huizen, II. den heer M. LA BRIJN te Delft, III. den heer G. VALCKX te Beek. Overeenkomstig het bepaalde bij ai;t. 29 der Wet op het Lager Onderwijs leggen wij het advies van den School opziener en de berichten van de hoof den der scholen hierbij over. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 23 September 1913. Krachtens het besluit Uwer Verga dering van den 28 September 1910 geschieden de betalingen uit de ge meentekas wegens loonen van werk lieden bij de Fabricage niet op bevel schriften van betaling, maar op door ons College of een zijner leden te viseeren kwitantiën, onderteekend door den Gemeente-Bouwmeester en den Boekhouder-Opzichter bij de gemeente werken. Uwe vergadering nam dit besluit naar aanleiding van het nieuwe artikel 114 der Gemeentewet, dat onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten ter zake van met name genoem de uitgaven afwijking toelaat van den regel, dat alle betalingen op bevel schriften moeten geschieden. Waar de bovenbedoelde regeling het opmaken van een groot aantal bevel schriften overbodig heeft gemaakt en derhalve de administratie zeer heeft vereenvoudigd, zouden wij hetzelfde bepaald wenschen te zien met betrek king tot de uitgaven voor den Ont- smettingsdienst. Wij hebben daarom de eer Uwe Vergadering voor te stellen behoudens de goedkeuring van Gedeputeordo Sta ten te bepalen, dat de betalingen uit de gemeentekas wegens loonen van werklieden bij don Ontsmettingsdienst zullen geschieden niet op bevelschriften van betaling door Burgemeester en Wethouders aftegeven, maar op door hun College of een zijner leden te. vi seeren kwitantiën, te onderteekenen door den leider van den ontsmettings dienst en den Opzichter-Boekhouder der fabricage, en vermeldende de namen dergenen, aan wie de loonen zijn of worden uitbetaald, het uurloon of den eenheidsprijs waarnaar ieders loon wordt berekend en het bedrag van het aan ieder uitbetaalde of uit te betalen loon. Aan den Raad der Gemeente Gouda. „Arnold Spoel". Naar wij vernemen is het bestuur van de gemengde zangvereeniging „Arnold Spoel" thans als volgt samen gesteld: Mej. T. Scholten presidente, mej. A. Trijbita vice-presidente, mej. G. N. Kruisheer secretaresse, de heer P. C. de Mol penningmeester, mej. A. Spruijt bibliothecares, de heeren J. H. B. Spaanderman en Ed. van Dantzig bestuursleden. Door de afdeeling Gouda der Ver eeniging van Chr. onderwijzers is aan liet hoofdbestuur van de „Vereen, van Chr. onderw. en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezit tingen" voorgesteld een enquête in te stellen naar de gegrondheid ran de klacht, dat de Chr. onderwijzerfc|i weinig deelnemen aan de Chr. levena- actie. Het hoofdbestuur heeft besloten te antwoorden, dat het de goede kbe- doeling ten zeerste waardeert, maar met de voorgestelde enquête niet mee kan gaan. Maatschappij van Nijverheid. Door het departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid zal op Dinsdag 7 Oct. 1913 des avonds 8 u. in "de zaal der Sociëteit „de Róunie" door den inspectour van de Volksge zondheid te 's Gravenhage, den heer W. van Boven, een voordracht worden gehouden ovèr stedelijke bebouwing en volkshuisvesting, welke voordracht met lichtbeeldon zal worden opgeluis terd. Holl. Mij. van Landbouw. In de gisteravond in Concordia" gehouden vergadering van de afd. Gouda en Omstreken van de 11. Af. v. L., welke door 103 personen was bezocht, waren de inkoopconditiën van kaas, zooals die gesteld zijn door de Ned. Vereen, van Kaashandelaren het punt van bespreking gedurende den geheelen avond. De voorzitter der afd., de heer 11. N. Valckenter de Greeve, leidde dit punt in, na vooraf te hebben mede- gedeeld dat de afdeeling weder 9 leden sterker is geworden. De voor* zitter sprak de hoop uit dat de dis- i cussies uitsluitend gevoerd zouden worden door de belanghebenden bij deze regeling en op grond van argu menten. Naar des voorzitters mee- ning kan een goede oplossing in de ze worden gevonden, zonder dat aan den landbouw tekort behoeft worden gedaan, een oplossing ten genoege van beide partijen: kaasmakers en kaashandelaars. Na eenige discussie over het al of niet wenschelijke van algemeene be schouwingen over dit punt dan wel een artikelsgewijze behandeling, ging de voorzitter nog eens na wat in deze quaestie in de voorgaande maan den is gepasseerd. 8pr. memoreerde dan de samenstelling van het inkoop contract, de ontvangst daarvan Dij het hoofdbestuur van den landbouw, het scherpe stuk in het Landbouw weekblad, het antwoord daarop van de Ned. Ver. van Kaashandelaren, de drang die in deze van het hoofdbe stuur was uitgegaan tot de afdeeliu- gen tot het bespreken dezer quaestie en eindelijk de drang van landbou werszijde tot deze, naar spr. meende, te vroeg belegde vergadering. Het contract, waarover thans de besprekingen gaan, bestaat uit drie onderdeelen, n.l. de bepalingen be treffende de overeenkomst, de inhoud van die overeenkomst en de beslis singen bij geschillen, voortvloeiende uit die overeenkomst. Hiermede opende de voorzitter de beraadslagingen. De heer van Wijnen, landbouwer te Stolwijk, hield daarop een betoog, waarin hij zijn bezwaren kenbaar maakte. Deze waren in hoofdzaak de samenstelling van het reglement zon der ae medewerking der kaasboeren; do onzekerheid in de verzending van het koopbriefje, hetwelk binnen 24 uur zou moeten geschieden, de oor zaken van blauw in de kaas behalve dan door gebruik van geverfd mclk- gereedschap ([volgens spr. komt dit ook voor bij bolachtige kaas), wat verstaan wordt onder een partij kaas, de aansprakelijkheid van den boer ook tegenover den kooper uit de 2e en 3é hand door de niet-vermelding van den garantietijd voor het vetge halte van 45 de herweging op^ de stadswaag, de arbitrage zooals die' door het reglement wordt bedoeld en het onmogelijke van bewijslevering aan den verkooper omtrent kaas die in de pakhuizen eenigen tijd zijn opge slagen. De heer van Wijnen ging deze bezwaren achtereenvolgens na, on noemde deze onoverkomelijk. Hij, achtte dit reglement alleen van pas voor slechte boeren en eerlijke haa- delaren en eerlijke boeren en slechte handelaren, daar naaj zijn meening de deur voor quaesties wijd open ge zet wordt, waarbij de boer dan aan het kortste eind trekt. Dat in een partij op de markt aangevoerde kaas wel eens enkele minder goede zijn, nam spr. gaarne aan, doch1 de prijs van de partij wordt daar dan ook op gebaseerd. Was dat niet het geval, dan zou de beste kaas hooger prijzen moeten opbrengen. Het risico wordt door dit reglement geheel op den boer geschoven. Spr. neemt aan dat wan neer hij 'n klein d«el van 'n partij le vert direct en de rest later, dan de nalevering aan kwaliteit gelijk moet zijn aan de eerste zending. Spr. ver klaarde zich ook tegen de opgenomen 2 korting. Ten slotte ging zijn ernstig bezwaar tegen het doorzetten van het inkoopcontract door den kaas handel, waar zulk een actie daarte gen thans wordt gevoerd. De Ver een. v. Kaashandelaren had, naar spr. meent, dit contract voorloopig moe ten opschorten in afwachting van na der overleg met den landbouw. Spr. noemde het gevaarlijk spel spelen van den kaashandel, daar de boeren wel tot andere maatregelen zouden kunnen overgaan, nl. aansluiting voor fabriekmatige productie en het stich ten van een bond van kaasmakers handelaars. Spr. eindigde met te zeg gen, dat dit reglement niet klakke loos mag worden aanvaard. Het is voor de boeren een oneer dat de Ver. van Kaashandelaren dit reglement op eigen gelegenheid gaat toepassen, maar de boeren hebben het zich tot een eer te rekenen daartegen met alle kracht een actie te voeren. De heer A. J. Schilt, kaashande laar alhier, verklaarde niet in te zien, waarom zulk een oppositie wordt- gevoerd, waarom de land bouw en de kaashandel tegenover el kaar moeten worden gebracht. De stof, die over deze zaak is opgewafcid, vindt zijn oorzaak in het onoordeel kundig optreden van het hoofdbe stuur en het schrijven in het x^and- bouw-Weekblad, zooals zulks is ge schied. Het hoofdbestuur van de 11. M.v.L. heeft op het schrijven van de Vereen, van Kaashandelaren dd. 17 Mei eerst geantwoord op 16 Aug. Daaraan heeft de Kaashandel geen schuld. Spr. die aan de samenstelling van dit reglement deel heeft gehad, kan verklaren dat de bedoeling heeft voorgezeten den eerlijken handel te bevorderen. Wat aangaat de aansprakelijkheid van den boer, na eenigen tijd is het bezwaarlijk vast te stellen Van wel ke leverancier bepaalde kaas is. De boer heeft dus voor die garantie vol strekt geen bezwaren te opperen, daar do kwade kansen toch komen aan den kaashandel. Wat betreft de toezen ding van liet koopbriefje, dat is bij gewone postzending voldoende. Ook daarbij zijn voor den eerlijken handel geen bezwaren. De boer heeft even veel recht het briefje te vorueren als de kaashandelaar om het af te ge ven. Dat is een zaak van weder- zijdsch vertrouwen, die in eiken han del bestaat. De arbitrage geeft even veel recht aan den boer als aan den kaashandel. De betrokkenen kunnen met de arbiters geen voeling hou den, daar deze niet voor hen bekend zijn. Ter voorkoming van verkeerde uit leggingen heeft het Dagel. Bestupr een toelichting gemaakt op haar re- glemont, hetwelk na goedkeuring der kaashandelaren verkrijgbaar wordt ge steld. Daar heeft de boer dus hou vast aan. Het doet spr. genoegen dat de heer van Wijnen het geverfd melk- gereodschap erkent als oorzaak van blauw in de kaas. Juist daarom acht spr. het niet noodig dat daarvoor eenige garantie werd gevorderd, üe- schieddo zulks dan gingen de boeren terstond hua melkgoed sehrappent Wat de herweging aangaat, door de Vereeniging is en wordt aangedron gen op het ijken, ook van de balans ter controle van het juiste gewicht. Ook dat is in het belang van boer en kaashandelaar. Spr. heeft met eenigen spijt het enthusiasme gehoord, waarmee de bezwaren der oppositie zijn begroet. Spr. zou het jammer vinden, indien geen vriendschappelijke oplossing aan deze zaak zou worden gegeven. De belangen van den kaasboer zijn be trokken bij de belangen van den kaashandel. De handel heeft door zijn export naar alle werelddeelen den kaasboeren een goed afzetgebied en flinke prijzen bezorgd. Dat hebben de kaasboeren ook te bedenken. De thans geldende wijze van koop en verkoop zal in tijden nog niet kun nen worden veranderd en daarom ook waarschuwt spr. geen overijlde be- sjuiten te nemen on ondoordachte mo ties te aanvaarden, opdat niet later de belanghebbenden spijt zouden heb ben van hunne getroffen maatrege len. (Applaus) Na deze contra- en pro-betoogen ontstond er een discussie, over al lerlei onderdeelen der quaestie, die wij hier niet kunnen releveeren, en aan welke discussie door meerdere leden en door den voorzitter werd deelgenomen. Het slot daarvan was dat dóór het bestuur een motie werd ingediend van dezen inhoud: „De ledenvergadering der afd. Gou da en Omstreken op Dinsdag 23 Sept. 1913 gehouden en bezocht door 103 leden, noodigt hot Hoofdbestuur der H.M.v.L. uit ten allerspoedigste over leg te plegen met het bestuur van de Ned. Ver. van Kaashandelaren ten opzichte van de conditiën van In koop van kaas door bovengenoemde vereeniging vastgesteld en spreekt als haar wensch uit, dat in den tusschen- tijd van dit overleg deze conditiën niet zullen worden toegepast." Deze motie zou worden gezonden aan het Hoofdbestuur van de 11. M. v. L. en aan het Bestuur der Ned. Vereeniging van Kaashandelaren. Deze mot»# bevredigde den heer van Wijnen niet en daarom diende hij een andere raetie in, luidende De afd. Gouda van de H. M. v. L. bijeen in haar vergadering van 23 Sept. 1913, gehoord de discussies over de con ditiën voor den inkoop van kaas voor de leden der Ned. Vereen, v. Kaas handelaren, waarschuwt, in overeenstemming met het hoofdbestuur der H. M. v. L. alle kaasboeren, zoovoel mogolijk niet op bovengenoemde conditiën hun kaas te verkoopen, verklaart met alle geoorloofde mid delen de invoering van dit reglement te bestrijden, besluit van deze motie mededeeling te doen aan de verschillende bladen ter plaatse en ook aan het Landbouw weekblad. Deze motie gaf aanleiding tot eeni ge opgewonden discussies. De voor zitter, alsook de heer iieijkoop, voor zitter van de afd. Waddinxveen tracht ten den voorsteller te bewegen deze motie, als van geen practisch resul taat, in te trekken. De heer I. van Dantzig trachtte de bezwaren te on dervangen door een motie te stellen, inhoudend, dat aan den kaashandel zou worden verzocht, de koopcontrac ten tijdelijk in te trekken, liet mocht niet baten. De heer Schilt wees er nog op dat de motie-van Wijnen niet bevorderlijk was aan een vredelie vende oplossing, ook dat hielp niet. De heer van Wijnen handhaafde zijn motie. In stemming gebracht werd deze met overgroote meerderheid en onder applaus aangenomen. 't Was half elf en de vergadering was te 7 uur begonnen, geen won der dat ze terstond na dezo beslissing begon te verloopen. Toch was er nog een belangrijk punt aan de orde, maar dat kreeg niet veel aandacht. Zonder dat er een woord over ge kikt werd, werd in principe besloten tot het in het voorjaar van 1914 hou den van een landbouwtentoonstelling te Stolwijk met het oog op de dan geopende spoorlijn GoudaSchoonho ven. Voor de voorloopige kosten wer den f 200.toegestaan, terwijl een blanco-credfet werd verleend voor e.v. verder te nemen besluiten. Daarop sloot de voorzitter de ver gadering. Onafhankelijkheidsfeest te Gouderak. Vandaag was het de groote dag van do OnafhankeIijkheidsfee8ten, de dag van den optocht. Vanmorgen te 7 uur werd de feest dag ingeluid door de klokken en weer klonken de saluutschoten over ons dorp, waarna al spoedig de muziik een rondgang maakte en iedereen •bracht in de stemming van den feest- dag. Het dorp heeft een feestkleed nan- getrokken. Tot aan de gronzen der gemeente en deze strekken zieh ver uit was het overal vlaggentooi. Aan bijna geen huis was geen driekleur ontplooid, ook de schepen, die aan den wal lagen gemeerd, lieten het dundoek wapperen. Vier eerepoorten zijn in het dorp opgericht, waarbij de reeds ge noemde merkwaardige van 1813, welke onderling verbonden zijn met slingers van groen, waarbij het oranje niet is vergeten en djvars over de straat, het geheele dorp door, hangen guirlandes en lampions die voor vanavond een alleraardigste feestverlichting doen verwachten. Het was een moment, dat in herin nering blijft, toen van morgen 9 uur de Prins van Oranje'arriveerde. Kort daarop werd de kleurige feestelijke op tocht geformeerd, die een denkbeeld gaf van het historisch gebeuren van den tijd van Willem de Zwijger tot aan het koningschap van Willem I. Het historisch deel van den optocht bestond uit de volgende hoofdpersonen allen te paard of in een karos gezeten Willem de Zwyger, Prins Maurits, Willem Lodewijk van Nassau, Adolf van Nassau, Fredorik Hendrik, Amalia van Solms, Stadhouder Willem II, Stadhouder Willem III, Maria Stuart, Stadhouder Willem IV, Stadhouder Willem V, Wilhelmina van Pruisen, Koning Willem I met edellieden, het driemanschap Van Hoogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Lim burg Stirum, waartusschen waren ge voegd herauten, wapenknechten, rid ders, pages, een praalwagen „De Hol- landsche Maagd u met 11 provinciën, een wagen Seheveningers en officieren. Dan volgden muziek, vereenigingen van Gouderak en een 20-tal wagens voorstellende Gouderak's industrieën en bedrijven. In den stoet reden de commissieleden in landauers mee. Het slot van den stoet was een alleraar digste uitbeelding van de IJsclub, 't Was wel wat warm voor die winter- gasten De stoet trok eerst naar het Zwaan tje, daarna naar Stolwijkersluis, waar bij een uitstapje werd gemaakt door een deel van Gonda, dat uitliep om den stoet te zien, waarna ze terug keerde naar het dorp, waar ze ruim twee uur terug was. De stoet was keurig'samengesteld en het feestende dorp was er enthou siast over. Vanavond gaat de liohtstoet en zal er concert zijn. Boskoop. Door de Arrondissements Rechtbank te 's Gravenhage zal op 16 October a.s. worden behandeld de zaak van R. v. d. H. alhier, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt we gens verdenking van het stelen van geld uit een muntgasmeter. - Alhier is opgericht eene vereeni ging van houdorB van politiehonden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren E. A. M. Timmermans, P. A. de Vogel, B. ten Hove on W, Tijster- man, respectievolijk als Voorzitter, Secretaris, Penningmeester en Com- ïf'addinocvcen. Op 13 October a.s. zal de verkiezing plaats hebben van een Heemraad van den Polder Bloemendaal, ontstaan door de benoe ming van den heer F. A. van der Torren tot Dijkgraaf van dien Polder. Het stembureau zal zitting honden in oen der lokalen van hot café „Het Schaakbord" te Gouda. Zooals men weet was door de bewoners van den Polder Bloemendaal om gezuiverd drinkwater gevraagd, met het oog op do vele typhusgoval- len in dat doel dezer gemeento. In verband met de geringe afname van dat water door de bewoners van Bloe mendaal is door B. en W. besloten de watervoorziening, hetwelk por tank wagen plaats had, te staken. Voor personen echter die nog zulk water Wenschen te hebben kan dit gehaald worden bij den standkraan in de Rid der van Cats weg. 5"« KI. Trekking v. Woensdag 24 Sept. No. 1614, 2673,20500 on 20503 ieder f 1000. 2761, 4885,12244,18341,19487 en 20894 ieder f 400. 3351, 9652, 12765 en 17983 ieder 200. 3842, 4248, 9312, 9847, 13494 en 15706 ieder f 100. Prijzen van l 70. SB 61 280 802 20 457 518 023 853 BB 1220 80 1)0 1318 1428 58 1500 /tttt Üffi Ifflt'lOWfcOG 78 'T 2021 56 96 9157 84 B7 9524 8041 9715 49 00 8872 2847 3078 0481 ÜÖ08 26 8665 78 8721 90 8880 8908 4088 87 92 4206 4412 4684 89 4904 6208 6808 6780 87 5818 84 98 6067 88 0101 50 8208 82 0100 22 89 87 0648 6770 74 75 85 6924 00 7104 7220 57 7877 7547 7688 91 7989 10011 65 09 10180 50 10292 10420 82 88 86 57 80 10607 10740 10806 10025 88 11024 87 41 11186 57 75 85 11961 11809 11502 0 11653 55 11841 12091 85 12127 12822 12410 12775 12829 12946 77 18085 18117 96 18249 18817 84 18428 18586 18797 18841 46 14085 14220 41 61 14827 14569 07 14648 14771 76 14858 85 14994 15007 12 84 99 152102)9 15883 95 15489 15688 87 15627 15725 28 15810 90 15989 10001 16804 41 16400 86 08 10048 60 08 94 16790 16008 80 17017 17106 70 17205 01 75 17387 17065 75 17801 17910 49 18158 64 07 18203 18606 18787 18810 19090 10110 10240 10822 10151 19517 19790 95 10888 08 19024 20910 20182 01 2O04O 89 20000 0$ 20442 20504 20655 20784 20881 20978 5d# Klasse 6(l° Lijst No. 2483 f 70 m.z. 2482 f 70. V o e t b a 1 Wij ontlconen aan de Offic. Medod. van don G.V.B. Zondag 5 Oct. vangen do com po-- tities aan. De commissie voor hot wedstrijd programma vergadert Donderdag 25 Sept. De competities zijn als volgt vast gesteld le klasse Alphon, Gouda, Olympia 2, Schoonhoven, Volksweerbaarheid. 2e kl.Alphon 2, Gouda 2, Olympia 3, de Struis, Boskoop, T.O.P. 2. 3e kl.: de Struis 2, Gouda 3, Olym- gia 4, T.O.P. 3, Schoonhoven 2 en dó truis 3. Besloten werd tot oen extra-compo- fcitie na afloop van het wedstrijd-pro gramma, waarvoor de gelegenheid tot inschrijving opengesteld wordt door de vereen. Olympia 1, Gouda 1, T.O.P. 1 en no. 1 on 2 van de le kl, G.V.B. De Onafhankelijkheidswedstrijd. De belangstelling voor den wedstrijd op a.s. Zondag tusschen het G.V.B.- elftal en Olympia I overtreft allo ver wachtingen. Van verschillende z(jde kwamen nu reeds aanvragen om kaarten in. Het G.V.B.-bestuur noodigde ver schillende officieele personen uit. De burgemeester berichtte reeds, dat het in zijn voornemen lag de wedstrijd te komen bezoeken. Herinnert wordt er aan dat de en treeprijzen niet zullen worden ver hoogd zoodat een ieder in de golegen- heid zal worden gesteld deze belang- langrijke ontmoeting te komen zien. De hew J. Buskop, bestuurslid van den N. V. B. zal die/ Bond officieel vertegenwoordigen. Korf De vereen. Swift is ingedeeld in de 3e klasse Zuid B. met de vereen. Fluks lib, Vitesse II (L.) on II.V.S. Hl. De bioscoopverordening te Rotterdam. In verband met de in de vergade ring van 28 Augustus van den ge meenteraad vastgestelde verordening op het bezoek van kinderen aan bios- koop-vertooningen, heeft zich naar de N. R. Ct. meldt uit hetpersoneel van het bioscoop-bedrijf te Rotterdam de stad telt zeventien bioscopen een permanent comité van verweer samengesteld, dat vlugschriften ver spreidt. In het eerste thans verspreide vlugschrift wordt gezegd, dat de raad in een verloren oogenblikje het dood vonnis over de cinomatograaf heeft uitgesproken, en' er wordt op gewezen, dat een van de gevolgen der veror dening is, dat een moeder met een zuigeling op den arm niet tot een vertooning mag worden toegelaten. Het comité wijst op de goede zijde van de vertooningen oen kwade kent het blijkbaar niet en spreokt als zijn meoning uit, dat men door deze verordening de kinderen do straat opjaagt, waar de moeste deugnieten gevormd worden. Het publiek wordt opgeroepen, pm met zijn hulp te trachten de verorde ning ingetrokken of verzacht te krijgen. Babbel wee. De Zwaantjesbrug te Weesp ondor- faat eenige veranderingen en wordt aartoo vervangen door een drijvende hulpbrug. Maandagavond, zoo meldt de N. Crt., terwijl do hulpbrug was afgedreven om oen vaartuig te laten passeeren. gebeurde hot dat twee vrou wen, de wed. v. d. T. on mej. D. de brughoofdon naderden en zoozeer in een gesprek opgingen, dat geen haror zag dat de brug was geopend en zij gelijktijdig te water plonsten. Rappe handen hielpen de dames spoedig op het droge zoodat ze er gelukkig met een nat pak afkwamen en onder algemeen golach der toe schouwers huiswaarts keerden, doch nu niet onder zulk een druk gekoot als tevoren. Te Nieuw-Buinen zijn ergerljjke bal dadigheden geploegd. Bij den land bouwer S. is een aardappolrooimachine en een cultivator met'oen schroeven draaier uit elkaar genomen en alle deelon in de wijk gegooid. Bij dèh landbouwer H. gebeurde dit met oen wipkar vol aardappelen on by don landbouwor B. werd het paaraongo- rei stuk gesneden. Ter Laan by de manoeuvres. Het Kamerlid tor Laan woont als' lid der logercommissio, ingesteld tot ondorzook van bezuiniging op mili taire uitgaven, de legormanoouvres b[j. Do toestand van Dr. Leuring, die bij het auto-ongeluk te Essen ornstig werd gewondis zeor vooruitgaand. Henri Polak. De hoor Henri Polak hoeft zijn be noeming tot lid der Eersto Kamer aangenomen, zoodat voor Amsterdam IIt oen nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Prof. Kraus. Prof. Kraus is naar Loma (Perh) vertrokken om inlichtingen te geven bij den bouw van verbetoringsworken te Calao. De kanaal-tunnel. De Echp do Paris zegt dat Saitiany de chef-ingeniour van de Compagnie der Nord verklaarde, dat het denkbeeld van een veerpont tusschen Calais en Dover terzijde is gestold omdat de moeilijkheden die daarbij te overwin nen zouden zijn te groot waren. Hij is ook van meening dat alleen een tunnel de oplossing kan zijn. Boccacio. Men heeft in de kerk van Cestaldo waar bij begraven ligt, de beenderen van Boccasio, den bekenden Italiaan- schen schrijver van de Dekameronno, gevonden. Boccacio werd in 1819 go- boren. Auto-ongeluk. Te Palencia (Spanje) is een auto uit elkaar gesprongen. De inzittenden oen cavalerio kapt ei n en twee telegra fisten werden op slag gedood. van het Koninklijk MeCeriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.1 te Stockholm, laagste stand 745.7 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag Zwakko tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind. nevelig tot hulfbo- wolkt ai«lwalföT(jk droog weer, zelfde temperatuur. Vorige Koers, Koers, van htdcQ. 78% 82 82 62 01'/, 101 100'/,» HO'/, 90% 85 80'/, 37%» 103'/,, 81'/, 101'/,» 80 57% 48 «8% 23 88' is VAK DKK 24 SEPT. 1913. Staatsleenlngen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Sorie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis- ie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. MoxicoAfl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venozulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Bank- en Credfet-f natel - linden. Fed. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. ld-Smelting Refining Co. Cert. v. Annd. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. r. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handels ver. „Araster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij.C.v.A fiynbonw MUen. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dordscho Potroloum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl, v. Potr, Bronn. C.?. A. „Shell" The Trattsp. Trad Cy. C. v. G. A, Heheepvaart MUen. Nod. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente Ai. Int. Mercantile Marino Cy. ftfgest. Prof. A. Ta bak -Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v, Staats- spoorwogon Aand. Zuid-Italiaan. Öpwraij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woonon Spoorwcgmij. Aand, dito dito Act. do Jouiss, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erio Spoor wog-Mij, G,ew. Aand. Union Paqifio Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand Premleleeningen. AmstordamAand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re-, guHrungs-Ges. 4 pet, GELDKOERS. Prolongatie pCt. Amerikanen algemeen flauw, Nat. Staatsf. zwak, Buitoni. weinig variatie, Culturen boter, doch stil, Tabakken prijshoudend, Petroleum zwak on lus teloos, Rubbers flauw, Mijnen stil. 110 mrL 218 288%, 100'/; 40"/, 183»/, 024'/, 625 208 4'/,| 107 '/j a'/i 10'/, 21» 210 218 41'/, 183 023'i 120 - i'lu 10'/,» 91% 91% 98'/» .61 186'/, 94% 97 94'/, 29"/,, 29'/, 162 0 163% 4% 100'/, 447'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2