ERK ÏM TBEE p’t MERK te lellen Verdronken. rmsmer FAHHIEKKR. ;ïïe biedingen Courant ntccea. No 12284. Feestdagen. behalve Zon en - 00.000. S-o.iten.la.xx <3. ken. Buitenlandsch Nieuws. .50 75 FEU1LU£T(M in dit blad. JTZD-A.. Nieuwe abonné’s ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers gratis. XTïs-cl-ws- oïi -^.d^rertezi.tie'bla-d. voor G-ou.d.a en Ozxxstrelcezx- Verschijnt dagelijks f*. het Leven, SAAG. ■oliën kostea sleckü itbetaling /AAYZONEN Sixxxxexxla.xx<a.. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. 52e Jaargang. Donderdag 25 September 1913. 'erzekering tegen 50 •lan Vrij bewerkt door AM0. ven- Wij omdat... log Elt «ter, dat kan ik niet tegenspre- .Mftoeew, en muta. (Pres.), Dr. A. E. 4BDEN, Dr. P.H. op. wilde wegsnellen. wil hotel logeert juffrouw von in hij E!? middellijk naar Engeland. Met dei .L t’t ne’, die eiken Woensdag en Zater dag van Liverpool vertrekken, wil den wij naar Amerika reizen. V” hadden berekend Woensdag aanstaan den in Liverpool te zijn. Op de boot zonden wij elkaar ontmoeten. Waarom eerst op de boot? - Omdat wij alles wilden der k HL, e voedingswaarde i Medailles. 1 GOUDSCHE COURANT. geveld bezocht, te vroege wan uren thuis het blaffeti Bovenzaal 8l/j-n., ibachtsschool. ;i-Legi, Kamer van i Bouwbedrijven. 8 u., Uitvoering ars. - en Woningtoez., Dnderstandscomm. man A Zn., Gouda. De staatscommissie voor de werkloosheid. Men schrijft van bevoegde zijde aan het Vad.liet bericht, dat dezer dagen vermeld is over de werkzaamheden der Staatscommissie over do Werkloos- De' spraak begaf hem, en als ge troffen zonk- hij op een stoel neer. De hevige opwinding en het lange vasten hadden zijn krachten onder- mijnil. Hij viel bewusteloos neer. Toen Eltester weer bijkwam, be vond hij zich in oen eenzame cel die slechts spaarzaam Verlicht werd door een flauw licht, dat door een ster in de deur viel. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. in de 35, voor elke ld aan het Rnrasq. tegen deze liberale meerderheidswet verzetten. Slechts het dreigement, dat een voldoend aantal pairs zou worden benoemd om de Unionistische lords te overstemmen, maakte hen gedwee en deed hen de wet aannemen. Evenzoo is het gesteld met de groote uitgaven voor leger en vloot. Er is geen sprake van dat de groote meerderheid van het Engelsche volk de strijd met Duitschland zou willen. Evenzeer zou het onmogelijk blijken een meerderheid te vinden voor die telkens herhaalde vlootuitbreiding. Toch zijn het de Unionisten die bij elke gelegenheid opnieuw do uitgaven voor leger en vloot trachten op te drijven. En die zelfde Unionisten die dus bij elke ge legenheid de rechten van de meerder heid met voeten treden werpen zich thans op als de verdedigers van de minderheidsrechten. Dit zou ten slotte nog hun recht genoemd kunnen wor den als do wijze waarop zij strijd voerden, maar niet van zoo’n minder waardig allooi was. Dat zij onder leiding van Sir Edward Carson vrij- willigerskorpjes oprichten, het is dunkt ons, de uiterste grens, waartoe men als wettelijk onderdaan mag gaan. Doch thans bebben zij ook die grens reeds overschreden. Morgen zullen wij uiteenzetten, welke plannen, welke beslist anti-wettelijke maatregelen de Unionisten nemen omdemeerderheids- regeering te dwarsboomen. i wij geregeld tijdig jen ontvangen van erten, vermakelgk- eze dan in onze m. 30) Heeft juffrouw von Kaussel het dan aah uw moeder gezegd Mijn moeder heeft mij later ook niets gezegd, antwoordde Eltester maar zij verklaarde zich eerder in genomen mot Gertruda’s plannen dan ik. Zij wisten de bedenkingen weg te cijferen. Wij besloten eindelijk, daar Gertruda er op stond, dat zij nog dien nacht wegkwam, dat zij mij een paar dagen vooruit zou reizen, opdat ik mijn zaken zou kunnen re gelen, geen verdenking zou kunnen om de aanklacht te een minderjarige zou verraad zonder vorm van proces dood schieten omdat die niet had weten te beletten, dat op den gouverneur twee moordaanslagen gepleegd waren. En nu zijn Zondag weer drie hooge amb tenaren om een soortgelijke reden ter dood gebracht. Onder de ambtenaren van Kanton is dientengevolge een panische schrik uitgebroken; velen hunner zijn naar Hongkong gevlucht. gehechtheM ondectterfen t/owingen, gnkel vorst w lens en zulk mheid op\als de Ko- lerland- i vader- tot alle lister en flot artikel [et spreek woord zegt.dat gelukkige volkeren geen geschiedenis hebben. Indien men on der geschiedenis het verhaal verstaat van groote worstelingen, van reusach tige rampen of bloedige overwinnin gen en wreede heldendaden, bezit het Holland der 20e eeuw inderdaad geen geschiedenis maar indien de geschie denis de herdenking is van de werk zaamheid van den mensch op het ge bied van beschaving en vooruitgang, indien zij het beeld is van gemeen schappelijk streven van een zich ont wikkelend ras naar zyn einddoel van een algemeen welzijn, dan geeft Hol land van zulk een geschiedenis een schitterend voorbeeld onder de geluk kige regeoring van zijn lieftallige Koningin Wilhelmina.” De toestand in Bulgarije. De Agence Bulgare verklaart de uit Belgrado afkomstige onrustbarende be richten over den toestand in Bulgarije, waar naar verluidde een revolutie zou worden voorbereid en zelfs het leven van de buitenlandsche vertegenwoor digers gevaar zou loopen, voor niets dan laffe verzinsels. In geheel Bulga rije heerscht voortdurend de meest Volkomen ordegeen der buitenland sche vertegenwoordigers is, waar dan ook bedreigd geworden, zoomin ook de Ffansche gezant, die volgens de bovenbedoelde berichten, teneinde zich aan een aanslag te onttrekken, uit Sofia vertrokken en Belgrado reeds gepasseerd zou zijn. De gezant heeft de Bulgaarsche hoofdstad niet verlaten. Engeland. De droogmaking der Zuiderzee. De Westminster Gazette, die bij- klopte cn mijn moeder den schijn aannam, alsof zij uit een diepen slaap wakker werd, het luik opende on vroeg wie er nog zoo laat kwam storen, had zij eigenlijk juist een roistasöh voor Gertruda ingepakt. M,et natte kleeren. Zooals ge wilt. Door de han digheid van mijn moeder en door de heerschende hitte waren zii spoedig droog. Wat i ontbrak, werd aangevuld door moeder] uit de voorraad, die mijn zusters thuis hebben gelaten. En in plaats van haar hoed, die in het meer was gebleven, sloeg zij een zakdoek om het hoofd, wat haar te meer on kenbaar maakte. Wij gaven haar ons liggende geld. Ik trok éveneens nu slechtere kleeren aan en zoo gingen we naar Zwartegouw, waar zij een kaartje derde klas naar Kiel nam. Wij hebben maar eenigc menschen ontmoet, en die hebben ons waar schijnlijk aangezien voor daglooners of boeren. a- En de ambtenaar, die net kaartje gaf? Ik ging uit voorzichtigheid niet mee naar het loket; hij zal Ger truda die haar doek diep in het gezicht getrokken had, niet herkend hebben, en... hij kon niet vermoeden natuurlijk, dat juffrouw von Kaussel alleen en op zoo’n ongewoon uur van het kleine station naar Kiel zou reizen. Toen de inspecteur ons in Ze- GAZIJN van CffEM. THEEËN worden era in verzegelde van vijf, twee en f én een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- Wét gedeponeerd, tot} de uitvoering teerde orders aan- id C* BIJL, EEBAART L«. vermij- wat tot een ontijdige ontdekking kon leiden. Mijn hemel, wat zal zij mij wachten! Hij sprong op en -- Blijf voorloopig nog; u Waardeering in den vreemde. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin heeft het blad La Nacion te Buenos Aires, het be langrijkste politieke blad van Latijnsch- Am. een zeer gunstig gestemd art. van gelukwensching aan H. M. en aan Holland in zijn nummer van 31 Augus tus gepubliceerd. In dat artikel wordt o.m. gezegdindien andere mochar-, x chen grooter eerbied en f*1— aan hun gezag van hun mogen hebben weten af t wekt ongetwijfeld geen 1 bij hen zoo innige gevoeg een diepe genogerv“:j ningin van Nederland. Het sche volk draagt haar een bijrt lijke genegenheid toe en is opofferingen bereid om ha haar geluk te verzekeren., besluit met de woorden f wekken, en ook ontgaan, dat ik hebben ontvoerd. Dat hebt ge dus ook bedacht, zeide de rechter. Nu verder, ge liet u dus nog eenmaal in Gremsmolen zien, om geen argwaan te wekken. Zeer juist, ik schreef ook aan houtvester Dorn, dat hij spoedig te rug zou komen, want ik wjst, dat hij den volgenden dag zijn reis iou voortzetten; verder nam ik alle toe bereidselen voor Gertruda’s heimelij ke reis. Toen men ’s nachts bij ons maar ik toch tegemoet komen. In welk Kaussel Liverpool, dan zullen wij er heeh tehgrapheeren. ■- Ik weet het niet. -- Heeft Zij u geen brief of teld- gram gezonden? -- Neen, dat zou'zé niet, omdat... -- Omdat... omdat zij niet kan, de rec iter sprong op en viel heftig uit, om lat... omdat zij verdronken is, cn om lat uw verhaal van A tot Z ge- logm is. Gij hebt aanleg voor een nib tekenden romanschrijver, mijnheer Do Homo-Rulekwestie in Engeland. „Generaal” Carson blijft voortgaan met in Ierland propaganda te maken tegen de wetgeving die het liberale kabinet aan hot Engelsche parlement voorstelt. Met name de Home-Rule wet achten de unionisten voor wie in Ierland Sir Edward Carson als leider optreedt, een geschikte wet om tegen te ageeron. Het is een eigenaardig verschijnsel dat de unionisten zoo op treden als do beschermers, als de strij ders voor het Ulstersche verzet. Ulster zendt 16 afgevaardigden, het overige Ierland 17 afgevaardigden naar het Lagerhuis. Ulster vertegenwoordigt het bij uitstek Protestantsche gedeelte van Ierland. Als symbool voor de echte beschermer van het Protestan tisme in Ierland geldt nog altijd Ko- ning-Stadhouder Willem III. Deze toch snelde te hulp toen Jacobus II de Roomsche kerk trachtte te bevoor- deelen boven hot Protestantisme. De bewoners van Ulster zijn dan ook de echte Orangisten uit Engeland. Dit Ulster tracht op het oogenblik de Home-Rule wetgeving tegen te hou den, ijverig gesteund door de unionis ten. Het geheele geval is leerzaam. Ten eerste is er uit te leeren hoe scherp vijandig het Protestantisme en het Katholicisme in Ierland tegenover elkander staan en in de tweede plaats mag het eigenaardig genoemd worden dat de Unionisten hier zooxbepaald voor de rechten van de minderheid strijden. De Unionisten vinden hun kern in het adellijk Engeland. Nu is nooit of te nimmer gebleken datlde Engelsche adel zich bijzonder interes seerde voor de rechten van de min derheid. Zelfs een meerderheid wordt of beter gezegd werd door den En- gelschen adel alsook door de Unionis ten niet erkend, wanneer die meer derheid aan hun streven niet goed gezind was. Toen minister Lloyd George zijn bekende millioenen-nota, waarin de liberale beginselen zoozeer naar voren traden, indiende, waren het de Unionisten en met name de Lords, die zich met hand en tand was bedekt, vermist, een schrijf map met antiek borduursel, een met edelgesteenten omzette snuifdoos van den meester, verschillende gouden doo- zen en een horloge, geschenk van Lo- dewijk II, aan don achterkant blauw geëmailleerd en met edelsteenon bezet. Verder wordt het grootste gedeelte vermist van de voorwerpen, die in de laden van de schrijftafel lagen, o.a. de gouden medaille voor kunst en we tenschap, die deKoning van Wurtem- burh den meester verleend heeft. Het verlies van een horloge, waarvan het deksel aan de binnenzijde do beeltenis vertoont van den Zwaanridder, is bij zonder onaangenaam voor de familie Wagner, daar Siegfried dit horloge steeds als aandenken aan zijn vader droeg. Wie de dief was is nog niet bekend. Alleen weet TUen, dat hij volkomen op do hoogte moet zijn geweest van de inrichting dor kamers. Men vermoedt dat hij iemand is uit de gegoede klasse, die behept is met oen ziekelijke ver zamelwoede. De pogingen om hem op het spoor to komen door middel van een poli tiehond bobben tot geen resultaat ge leid. Do dood van prinses Sofie van Weimar. Eeh Heidelbergsch blad bevat in groote letters het volgende bericht: „Wij vernemen uit stellige bron, dat aan baron Bleichröder uitdruk kelijk verboden is, deel te nomen aan de begrafenisplechtigheid van prinses Sofie van Saksen Weimar. Wat de geruchten over het ver meende huwelijk betreft, is het voldoende, de woorden van den vader der overledene te herhalen, „dat al hot goud ter wereld niet de kloof kan dempen, welke er bestaat tüsschen een prinses van Saksen Weimar en een Bleich röder." Trotsche woorden, boter gedacht dan gezegd, beter gezegd dan gedrukt. De mededeeling bevestigt do ver moedens over den zelfmoopd^sjler prinses. China, Schrikbewind te Kanton. De gouverneur van Kanton heeft moordaanvochtingen, zoo schrijft de N. Crt. De. vorige week deed hij den commissaris van politie wegens hoog- ken, maar ge moet toch oen nahf on liehtgelooviger publiek zoeken wij zijn. Gij gelooft mij niet? Ik zwoer het u. - Stil, voeg nu bij uw misdaad nog geen meineed! gebood hem de rechter en als een bekrachtiging van zijn woorden hoorde men den don der rollen. In de kamer was het don ker geworden, zonder dat men het eigenlijk gemerkt had. Een blauw achtige bliksemstraal verlichtte maar een oogenblik; de verschillende per sonen geleken in dat licht op spoken. Knetterend volgde de donder. Hoort ge den stem van den Al wetende! vervolgde von Reuter nu op pleehtigen toon. Blijf nu niet lan ger bij uw sprookjes, wij gelooven ze immers toch niet, en niemand doet dat. Beken maar, dat ge in drift juf frouw von Kaussel in het water ge worpen hebt. Ik heb het niet gedaan, God is mijn getuige, riep George en weer gingen zijn woorden verloren in den donder. Ontken niet langer, dat uw be- klagenswaardig slachtoffer bcibcdên in de lijkenzaal ligt! vervolgde von Reuter, zonder op den uitroep van George te letten. Het lijk, dat gij mij getoond hebt, ia niet van Gertruda von Kaus sol. Zij leidt en zult haar dooden als gij mij nog langer vasthoudt. zonder veel belangstelling toont voor de door onze regeering in uitzicht ge stelde droogmaking dér Zuiderzee het blad bevatte er Maandag een uit nemend technisch artikel, met kaart, over schrijft in zijn nummer van Dinsdag, dat dit plan een bitter ver driet zou hebben bezorgd aan de ge storven en vergeten schrijvers en dich ters van de patriottische en humoris tische liedjes, die nooit iets over Hol land konden schrijven of dichten zonder de Zuiderzee er bij te halen. Er scheen, zegt de W. G., naar hun opvatting, iets onbewust-komisch ver bonden reeds aan den naam op zich zelf; en zij zouden verontwaardigd zijn geweest over ’t denkbeeld een nieuwe provincie bij Holland te voegen, wanneer deze humor er bij te kort kwam. Wanneer het plan wordt uit gevoerd, zal het dus en aan de oud heidkunde en aan de kunst iets ont nomen, zooals iedere bezoeker van Monnikendam, Edam, Volendam on Marken kan getuigen. Er wordt op aangedrongen, dat men een poging zal doen om Markon,'het schilderachtigste van alles, voor den toerist te behou den, door het met een kanaal te om geven. Doch daarmede zou men, meent de W. G., „insult to injury” voegen, want men zou het eiland er door in de meest gewone omgeving zetten en Si zijn eenige roem er mee teloor gaan. Het denkbeeld is, meent het blad, bijna dat schitterende voorstel van den City van Londen waardig, die vele jaren geleden, in het Lagerhuis een wets ontwerp verdedigend om het Epping Woud in stukken te hakken, ten voor- deele van een spoorwegmaatschappij, verklaarde dat de nieuwe spoorweg zelfs de schoonheid van de boschom- geving nog zou vergrooten, wanneer men de spoorwegophooging liet gol ven. In dit geval wonnen de minnaars van het schilderachtigste het pleit, maar Holland, besluit de W. G., heeft een neiging om buitengemeen prac- tisch te zijn. Duitschland. Inbraak in de villa Wahnfried. Uit Berlijn wordt aan het „Hbld.u geseind In den afgoloopen nacht werd een inbraak gepleegd in de villa Wahnfried van de familie Wagner to Bayreuth. Vele voorwerpen, door Richard Wag ner nog gebruikt, vielen in handen van de dieven. O.a. worden uit een schrijftafel, die met een glazen plaat t, was ik van mijn al ndeling reeds een paar en ik werd wakker door van den hond. En zich tot den rechter weer koerende, ging Lij, weer voort: Gertruda wilde van Kifil naar Hamburg en van daar on- t oen booten van de „White Star Li ls meneer de rechter thuis? vroeg von Melnik aan het dienstmeisje, dat hem opendeed. Het meisje meende van ja, en vroeg beleefd wien zij moest aanmelden. Zeg den rechter, dat mijnheer v. Melnik «r is, dat hij afscheid komt nemen en het niet lang zal maken, antwoordde von Me|nik zeer minzaam terwijl hij in een rijke kamer, die uitzicht gaf op den tuin, werd toe gelaten. Hij had evenwel weinig tijd om er van te genieten, want reeds in het volgende oogenblik ging de deur al weer open en trad de heer von Reu ter binnen, begroette zijn gast met opgewektheid en bracht hem in zijn studeerkamer. Nauwelijks, hadden ze plaats geno men of het meisje verscheen mot si garen, glazen en wijn. Von Reuter be diende zijn gast, bood hem een sigaar aan en liet zich niet afwijzen. (Wordt vervolgd) PRIJS DER AD VERTEN TIÉN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer «0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 b(j vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 1.50 1.50 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aah ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1