TJIt dSLe Pers. Qemengde Berichten. KANTONGERECHT TE GOUDA. ^êd KERKNIEUWS. Stadsnieuws. 403e STAATS LOTERIJ. Rechtszaken. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Fr\iseotirant Effecten handel te Amsterdam heid verdient op eenige ponten recti ficatie. De sub-commissie die jl. Vrijdag onder voorzitterschap van Minister Treub bijeenkwam, had niet ten doel een eindverslag samen te stellen. Haar taak was, een plan te ontwerpen, voor het organiseeren der samenwerking van verschillende instellingen en ver- eenigingen, die de werkloosheid be strijden. Ook is het niet juist dat het verslag vóór Januari gepubliceerd zal worden, al hoopt de commissie nog dit jaar met haar werk gereed te zijn. In elk geval moeten nog tal van be langrijke punten door de algemeene vergadering der Staatscommissie be handeld worden. Z.-AfrikanerB naar Nederland. Door Hr. Ms. Regeering zyn een vijftigtal Zuid-Afrikaansche landbou wers, die het volgend jaar Engeland zullen bezoeken, uitgenoodigd ook een bezoek aan Nederland te brengen, welke uitnoodiging is aangenomen Jubileumzegels. De directeur-generaal der Posterijen en Telografie maakt in do Staatact. bekend, dat de jubileumzegels, uit te geven ingevolge het koninklijk besluit van 23 November 1912 (Staatsblad no. 353), in de laatste maanden van dit jaar, van een nader aan te kon digen datum af, aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zullen worden gesteld. Deze zegels zijn voor onbe- porkten tyd geldig voor frankeering in net binnen- en buitenlandsch verkeer. De oplaag is voor elke waarde be paald op het hieronder vermelde aantal. Beeltenis. Stuks. 2'/a cent, Koning Willem I, 3,000,000 3 Willem II, 1,500,000 6 Willem III, 3,000,000 10 H. M. de Koningin 1,500,000 127, Koning Willem I, 1,600,000 20 Willem II, 500,000 25 Willem III, 500,000 60 H. M. de Koningin 200,000 1 gulden Koning Willem I, 200,000 2»/. a Willem II, 100,000 5 Willem III, 100,000 10 H.M. de Koningin 100,000 Belanghebbenden die zich zekerheid willen verschaffen bepaalde hoeveel heden zegels bij de uitgifte te zullen kunnen verkrijgen, worden uitgenoo digd zich vóór 20 Oct. a.B. te wenden tot het hoofdbestuur der Posterijen en Telografie te 's Gravenhage met een opgaaf van hetgeen zij wenschen. Wordt van eenige soort zegels meer aangevraagd dan daarvoor van de bovengenoemde hoeveelheden kan wor den beschikbaar gesteld, dan zullen de verlangde hoeveelheden verminderd worden. Treub zeker ook veel wa* de rech terzijde naar den zin moet zijn. De kostbare Kadenwet toch is zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer alleen om politieke redenen aanvaard en bij de behandeling van de vraag stukken over de Ziezteverzekering is bet genoegzaam gebleken, dat het ook voor de Regeeringsmeerderheid een bittere tegenvaller was, dat Talraa niet van opname van geneeskundige hulp in zijn wet wilde weten. Dr. Nolens heeft het bij die gelegenheid genoeg laten blijken, dat hij als voor zitter van de (kommissie van Voor be reiding toen met den minister mee ging, niet omdat hij het met hem eens was, maar omdat hij hem wilde steu nen. Wat geheel in de lijn lag van den steeds blijmoedigen leider der Katholieke Kamerfractie, die ook in politicis tot zinspreuk heeft: Quand on n'a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a. Ligt er dus in Treub's plannen veel wat ook rechts moet aanstaan, daarmee is nog niet gezegd, dat hij op den steun van dien kant heeft te rekenen. Dat dient te worden afge wacht." Treub's plannen. „liet Vaderland" schrijft: „Het valt niet te ontkennen, dat de sociale paragraaf in de Troonrede ook door sommigen die hun best deden, om goed te begrijpen, is misverstaan al ligt voor dat misverstaan voor ons de oorzaak in het duister, naar- domaal de sociale paragraaf in de Troonrede aan duidelijkheid niets te wonschen overlaat. Het zal dus wellicht niet overbodig zijn er nog eens op te wijzen, dat de Concentratie zoo goed als alles verkrijgt, waarvoor zo bij de Stem bus in Juni gestreden heeft. Zo streed togen Talma's verplichte ouderdoms- verzekering en vóór iStaatspensionee ring. Welnu de Troonrede leert ons. dat uit Talma's Invaliditeitswet de ouderdom zal worden uitgelicht; dat de uitkeeringen aan de oude behoef- tigen, loonarbeiders en anderen, bij afzonderlijke wet zullen worden ge regeld en dat Tal ma's verplichte ver zekering, wat zijne Invaliditeitswet betreft, alleen voor de invaliditeit zal blijven bestaan. De Concentratie heeft verder ge streden tegen den grooten bureau- rraÜHchen rompslomp, waaraan Talma zijne liefde had verpand. Welnu, al blijft de Invaliditeitswet voor de inva liditeit, en al blijft de Ziekteverzeke ring in wezen ook die strijd is niet vergeefs geweest. Die grootscheepsche Kadenwet, die tonnen gouds, juister zou gezegd zijn, die misschien wel een millioen gulden' verslinden zal, wordt thans gelukkig tot veel ge wenschter proporties teruggebracht en ook dat in niet geringe mate. En de groote grief tegen Talma Ziekteverzekering, dat ze was haze popor zonder haas, omdat daarin het recht op geneeskundige hulp niet was opgenomen, zal ophouden te bestaan, ook voor dit moeilijke vraagstuk deinst Treub niet terug. Wat ons al lerminst verbaast, waar hij reeds als Kamerlid bewezen heeft, dat hij dit onderwerp, waarom het ging niet al leen 4 fond had bestudeerd, maar zich ook een zeer concreet denkbeeld had gevormd op welke wijze die ver schillende sociale verzekeringen de praktijk moesten werken. Er is in de plannen van minister Met zekerheid kan de Tijd melden, dat primo November do lijn Eindho ven"Weert in gebruik zal genomen worden. Er zal oen dienst geopend worden van vijf locaaltreinen in beide richtingen. Staking te Culemborg. Maandagmiddag hebbon op de Cu- lemborgsche Glasfabriek de 90 werk lieden het werk gestaakt, zoodat bet geheele bedrijf thans stil staat. Oorzaak dezer staking moet gezocht worden in het feit, dat de directie een viertal glasblazers hnd geschorst, die weiger den andere werkzaamheden te verrich ten dan tot hun gewone bozigheden be hoorden en waarvoor minder geld werd uitbetaald. Hun gewone werk zaamheden konden zij niet verrichten wegens het schorsen van een tiental dat op 12 September (Onafhankelijk heidsfeesten) weigerde dienst te doen. Het bestuur der afdeeling heeft ver geefs getracht de werklieden in de fabriek te houden. Korporaal -raadslid De heer Nico Verkerk, nieuw sociaal democratisch Gemeenteraadslid voor Rotterdam, versohoen gisterenmiddag ter Rotterdamsche Raadszitting inde uniform van korporaal der Genietroe pen. De publieke tribune vergaapte zich niet weinig aan deze ongewone verschijning op de groene regenten- banken. (Msb.) De N. Arnh. Ct. melt uit EdeOnze dorpsgenoot de heer v. H. is gisteren te Amersfoort aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij met zijn auto de spoorlyn passeerde had men verzuimd de boomen te sluiten, terwijl een snel trein in aantocht was. Als door een wonder wist de heer v. H. nog bijtijds er over heen te komen, geen seconde had het langer moeten duren. De Amsfcerdamsche inbraken. Men meldt uit Amsterdam Men weet dat onze stad moer en meer het geliefkoosd terrein der in brekers wordt. Bij de recherche, die reeds maandenlang alle pogingen in het werk stelt om het spoor der in brekers in handen te krygen, doch tot op heden hierin nog niet geslaagd is. is men de meening toegedragen, dat men met een wijdvertakte internatio nale dievenbende te doen heeft. Im mers in geen der Banken van Leening in de groote noch in de kleine steden van ons land werden voorwerpen te ruggevonden, afkomstig van de dief stallen. Men vermoedt dan ook dat de dieven do gestolen voorwerpen per auto's over de grenzen vervoeren en de voorwerpen in het buiienland te gelde maken. De recherche zet met onvermoeiden yver haar nasporingen voort. Het uitsterven der blonden in Engeland Als standaard-type der echte kinde ren Albions denkt men zich altyd een hooge gestalte met goudblond haar en koelblauwe oogen. Echter is de tijd niet ver meer, dat men deze echte Angelsaksers met een lantaarntje zal moeten zoeken. Immers, volgens de statistieken van de Engelsche Anthro- pologische Vereeniging neemt het aan tal vertegenwoordigers van dit blonde ras voortdurend af. Alleen op het platteland treft men nog enkele zui vere typen aan. In de steden is in een periode van nog geen eeuw het aantal blonden, dat zich vroeger tot de bru netten verhield als 2:5, nu aanmer kelijk verminderd; te Glasgow is de verhouding nu als 14, te Manchester als 1 5 en te Londen zelfs als 17. Alleen in de stadsgedeelten der meer- gegoeden treft men nog wel deze goudblonde menschen aan, terwijl in de arbeiders- en industriecentra dit type haast niet meer voorkomt. Bestrijding der drankzucht. De bewoners van de Ivoorkust gaan zich wel eens te buiten aan palmwijn en begaan in hun roes ook misdrijven, terwijl de palmboomen onoordeelkun dig worden uitgeroeid om den wijn te verkrijgen. De gouverneur der Ivoorkust heeft nu een zóó hooge belasting op den palmwijn ingevoerd, dat do handel in dezen drank geen voordeel meer zal oplevereu. En in dien een inboorling een moord of poging tot moord zal hebben begaan onder den invloed van den wijn, zal zijn geheele dorp worden gestraft. (T. v. G.) Bij den grooten brand, welke op 5 September 1911 te Vlissingen woedde, ging ook het kerkgebouw der Engel sche gomeente in de vlammen op. Het kerkbestuur ruilde later den hem toebehoorenden grond die kon dienen voor de ontmanteling der St. Jacobs- kerk, voor een stuk gemeentegrond in een nieuw deel der stad. Op dezen laatstbedoelden grond is thans een nieuw kerkgebouw verrezen, dat plaats biedt aan ongeveer 100 personen en binnen enkele weken in gebruik zal worden genomen. (Hbld.) Een dolle stier en de gevolgen. Maandagmiddag wist op hot ran geerterrein der S.S. te Utrecht een stier te ontsnappen uit den wagen, waarin hij geborgen was. Werklieden die het dier zagen, trachtten het to vangen, maar maakten het schichtig en wild. Het werd een formeelo jacht. Eenige politic-agenten kwamen er aan te pas, die revolverschoten losten en ten slotte den woesten stier doodden. Het ongeluk wilde, dat een der ko gels het boen van een 17-jarige jon gen trof, die zich door zijn nieuws gierigheid wat al te dicht naar het tooneel had laten leiden. Hij werd in de rijksklinieken opgenomen en verbon den. Ook dwaalde een kogel af naar het gebouw der Rijksklinieken, waar hij een raam binnendrong, zonder echter vorder onheil te stichten. („U. D.«) In voorarrest. Men schrijft uit Castricum aan het N. v. d. D." In verband met de vermissing der bankbiljetten, in den avond van 29 Juli 1.1. van het hulppostkantoor alhier, naar het hoofdkantoor te Uitgeest verzonden, zit onze brievengaarder, de hoor J. R., in voorarrest te ^Alk maar, waar hy zich reeds sinds 7 Aug. bevindt. Talrijke en langdurige ver- hooren zijn gehouden, boeken en be scheiden zijn onderzocht en tot drie maal toe i8 hier een huiszoeking ver richt, welke geen resultaat heeft opge leverd. De bankbiljetten, tot een bedrag van f 760, werden niet gevonden. In deze even duistere als geheim zinnige zaak is tot dusver geen licht ontstoken, en of ze ooit tot klaarheid zal komen als R., die voortdurend alle schuld blijft ontkennen, zal blijken de schuldige niet te zijn, mag sterk worden betwijfeld, te meer daar de nummers van de vermiste biljetten niet bekend zyn. Merkwaardig groot is het aantal zijner medeburgers, die van stonde af aan zijn schuld of medeplichtigheid niet hebben kunnen geloovendiep ook is in 't geheele dorp het medelijden met zijn vrouw en kinderen, die, evenals R. zelf, zich nu al zeven weken aan een geestelijke marteling hebben moe ten onderwerpen. Vooral in de dorps buurt, waar het postkantoor is geves tigd en waar zijn familieleden wonen, is de belangstelling on do spanning zeer groot. Verlof geweigerd. In een ingezonden stuk in de Mid- delburgsche Courant deelt „Een Mili tair" mede, dat door den bataljons commandant aan een milicien, wiens te Biggekerke wonende moeder over leden is, een verzoek om vier dagen verlof is geweigerdslechts kon een luitenant met moeite gedaan krijgen, dat hy behalve den begrafenisdag nog een dag kreeg. De inzender voegt er aan toe, dat de milicien dezer dagen door het dorp, waar het lijk zijner moeder boven aarde staat, zal moeten marcheeren. Naar de Veenb. meldt, heeft de politie te Stadskanaal proces-verbaai opgemaakt tegen een aantal veehan delaren, die koeien met erg opgezette uiers ter markt voerden. Vele koeien moesten op last van de politie worden gemolken. De veehandelaren die be weerden, dat zy daardoor in hunnen handel werden belemmerd, protesteer den doch de politie verklaarde dat zy handelden op last van hooger hand en dat voortaan op alle markten daarop streng wordt gelet. Gistermorgen is te Goirle in de fabriek der firma G. Van Besouw J.Bzn. een werkman A. v. P., die een lederen riem op een machine wilde leggen, zijn rechterarm afgesneden. Na voorloopig verbonden te zyn is de ongelukkige in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis to Tilburg vervoerd. (Tilb. Ct.) In verband met den 50-jarigen ge denkdag van zijn promotie tot medi- cinae-doctor is aan dr. J. Baart de la Faille te Leeuwarden de eere-Penning der stad Leeuwarden uitgereikt. Onderzeeboot 2. Men schrijft aan het Hbld. uit Den Helder, dd. 24 Sept.: Door Den Helder dat zich juist ge reed maakte óm de onafhankelijkheids feesten te vieren, en reeds geheel in een feestkleed was gestoken, ging gis terenmiddag het ontstellende gerucht, dat de onderzeeboot 2, met 16 opva renden aan boord, was gezonken. Dat gerucht werd gedeelteyk offi cieel gevestigd. De onderzeeboot 2 had te half twaalf bij Falga een paan palen bezuiden Huisduinen een lan ceering gedaan op het pantserchip „Heemskerk" was daarna onderge doken, doch niet meer bovengekomen. Kort daarna ontving men op de Ma rine-Directie alhier, draadloos, het ver ontrustende bericht van de „Heems- kerek"meldende het feit van de vermissing. Dadelijk werden de noo- dige maatregelen genomen; allereerst werd order gegeven het bergingg- vaartuig van den onderzeedienst on middellijk daarheen te dirigeeren, ter wijl een aantal torpedobcoten mede op onderzoek werden uitgezonden. Aan boord van een dezer booten bevond zich de vice-admiraal F. C. E. L. Koster. Het spreekt van zelf, dat do onrust gestadig toenam. Honderden menschen bevonden zich op den Zeedijk en op weg naar Huisduinen, toen eindelijk te drie uur het geruststellende draad loos bericht inkwam, dat de onderzeëer boven was gekomen, en op weg was naar de haven. Het bleek ten slotte, dat de oorzaak van de vermissing van betrekkelijk onschuldigen aard was. Wij vernamen, dat een door de „Heemskerck" aan den onderzeëer gegeven afstandsein niet goed was begrepen, zoodat hij zich op te grooten afstand had begeven. Bovendien was het op zee zeer heiig, zoodat de boot niet kon worden ver kend. De onderzeeboot was geheel on gedeerd er was niets bijzonders ge beurd Voor den Marine-onderzeedienst is dit geval een zeer goede oefening ge weesthet bergingsvaartuig was on middellijk gereed en kon dadelijk zee kiezen. Alleen op de wereld! Op het politiebureau te Middelburg vertoeft sinds Dinsdagmorgen een 17-jarig meisje, Wilhelmina Adriana van Opdorp geboren te Biervliet. Dit meisje verloor al vroeg nqar moeder en werd door haar vader\verlaten. Deze trok na het verkoopen\an alle hebben en houden naar AmerikBrrHe*. meisje diende eerst te Middelburg en later te Vlissingen, maar is thans zon der betrekking, zonder familie en zon der vrienden. Getrkcht zal worden deze zwervelinge aan een goede be trekking te helpen. Uitspraken van '24 September 1913, Wegens visschen zonder vergun ning M. J. P. te 's Gravenhage, f 1 subs, ld.; K. V. te Zevenhuizen 12 subs. 3 d.; M. J. P. te 's Gravenha ge f 1 subs. 1 d., met verbeurd ver klaring van de in beslag genomen vischtuigen; C. M. v. R. te 's Gra venhage f 0.50 subs. 1 d. met bevel tot teruggaaf van de in beslag ge nomen hengel. Wegens boter voorhanden hebben met te weinig vetgehalte, P. v. V. te Bergambacht, f 25 subs. 20 d. Wegens margarine voorhanden heb ben zonder dat daarop het woord margarine voorkomt, J. de W. te Nieuwerkerk ad. IJsel f 5 subs. 5 d. Wegens loopen langs den spoorweg zonder vergunning C. M. B. te Moor drecht f 0.50 subs. 1 week tuchtsch., J.. v. d. Vf. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken J. V. te Bleis- wijk f 2 subs. 2 d. Wegens overtreding der Kieswet L. B., A. V., IJ. de J. en A. E., te Gouderak, ieder f 0.50 subs. 1 d. Wegens zijn hondenkar niet voor zien hebben van een drinkbak, W. K. te Willeskop f 1.subs. 1 d. Wegens zijn hondenkar niet voor zien hebben van een nummerbewijs A. 8. te Leiden f 1 subs. 1 d. Wegens een hondenkar gebruiken zonder de noodige voorschriften iQ acht te nemen, H. v. W. te Gouda f 1 subs 1 d. Wegens fietsen zonder licht des nachts A. H. J. M., R. F. en A. V. te Moordrecht, F. J. D. K. te Gou da, 8. B. te Boskoop, D. T. te Wad dinxveen en A. N. te Hazerswoude ieder f 1 subs. 1 d. Wegens 's nachts rijden met een voertuig zonder licht N. B. te Gou da vrijspraak. Wegens te Gouda spelen om geld, B. J. v. d. R., A. d. K., M. W., M. J.fv. K., allen te Gouda, ieder een berisping en 6 maanden voorwaarde lijke plaatsing in een tuchtschol; M. B., B. J. A. L. te Gouda ieder be vel tot teruggaaf aan de ouders; L. V. te Gouda, 3 maanden tuchtschool. Wegens te Gouda te hard rijden met zijn motorrijtuig M. C. R. te Rotterdam f 3 subs. 2 d. Wegens in den Kattensingel te Gou da te hard varen, J. K. te Broek op Langendijk f 3 subs. 3 d. Wegens te Gouda loopen in een grasperk C. D. te Gouda f 1 subs. 1 week tuchtschool; A. H. v. d. B., J. C., J. C. T., te £rouda, ieder f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gonda fietsen op oen wandelpad in het plantsoen A. B. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda fietsen op een trottoir P. G. te Stolwijk en J. v. V. te Gouda ieder f 1 subs. 1 d. Wegens fietsen op een wandelpad, F. T. S. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens de Groenendaal in draf be rijden H. B. te Moordrecht f 1 subs. 1 d. Wegens vuil in het water werpen H. G. F. te Gouda en G. S. huisvr. P. G. S. te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 dag. Wegens zitten op zijn hondenkar, W. P. v. V. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens venten zonder vergunning T. A. 8., woonplaats onbekend, f 1 subs. 1 d., J. de J., idem, f 1 subs. 1 d. Wegens binnen de bebouwde kom varkens houden W. R. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens zijn trekdier niet voorzien hebben van een luid klinkende schel J. H. S. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens te Waddinxveen zitten op zijn hondenkar B. B. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Waddinxveen standpl. innemen op den openbaren weg J. J. T. en J. J. R., woonplaats onbek., ieder f 3 subs. - 2 d. Wegens te Reeuwijk zijn zwanen niet ophokken, J. v. O. en D. v. H. te Reeuwijk, ieder f 2 subs. 2 d. -f- f 3 subs. 5 d. Wegens te Nieuwerkerk a/d IJsel zeilen in de Ringvaart, 8. v. G. te Jaarsveld f 0.50 subs 1 d. Wegens loopen over eens anders grond M. v. R. den Haag f0.50 subs. 1 d., M. J. P., den Haag, 2 maal f 1 subs. 1 d. Wegens openbare dronkenschap, H. J. v. d. P., P. v. d*. B. en J. B., te Göuda ieder f 1 subs, ld.; J. B., woonplaats onbekend f 2 subs. 2 d.; A. K. te Waddinxveen f 2 subs. 2d.; F. v. d. H. en R. C. te Gouda, W. B. W. en J. H. v. O., woon plaats onbekend, P. R. te Boskoop, J. K. te Gouderak en J. T., woon plaats onbekend, allen f 3 subs. 2 d.; A. v. d, 8., D. S. en J. D. te Gouda, ieder f 5 subs. 2 d.; idem bij le herhaling H. V. te Gou da f 7 subs. 3 d. en J. K. te Ze- vonhuizen 3 dagen hechtenis. idem bij 3e herhaling J. v. V., woonplaats onbekend 2 maal 2 we ken hechtenis. lerl. Gustaaf Adolf-Vereeninging. De 60ste algemeene vergadering van de Nederland8ch Gustaaf Adolf- Vereeniging, in Oisterwijk gehouden, is gisteren geopend door den voor zitter prof. dr. L. Knappert te Leiden. Na de gewone huishoudelijke werk zaamheden werd het ondersteunings plan in behandeling genomen. Aan 47 protestantsche gemeenten in de ver drukking, in Nederland, zal voor aller lei kerkelijke doeleinden worden uit gekeerd een bedrag van f20—f300, samen uitmakende de som van f 3600. Buitenlandsche protestantsche gemeen ten o.a. in België, Frankryk, Spanje, Silezië, Moravië, Hongarije, Boneme, Westphalen en de de Rijnprovincie zullen voor hetzelfde doel tegemoet komingen ontvangen tot een gezamen lijk bedrag van f2560. Voor dejaar- lijksche feestgave kwamen in aanmer king Aigaliers (in Frankryk), Smyrna en Spanje. Spanje behaalde de zege en zal dus den zegen ontvangen. Het voorstel van het hoofdbestuur om met het oog op den gestadigen achteruitgang der geldmiddelen, en den grooten nood, waarin de gemeen ten in het vaderland verkeeren, buiten landsche gemeenten alleen dan te sterfnen als de beschikbare som de f8000 te boven gaat, werd aangeno men, ofschoon velen hun leedwezen over de noodzakelijkheid uitspraken. Een ander voorstel van het hoofd bestuur om oen propagandist aan te stellen, vond krachtige bestrijding en werd ingetrokken met 't oog op de groote financieele bezwaren. Een voor stel van een der afgevaardigden werd aangenomen om een beschaafd persoon 't zij man af vrouw te zoeken, die rondgaat in den lande, zich in ver bintenis stelt met gezaghebbende krin gen, en samenkomsten belegt om de Ned. Gustaaf Adolf-Vereeniging aan te bevelen en hare belangen te be pleiten. Er wordt besloten;het volgende jaar de algemeene vergadering te houden in Sittard. Tijdens de vergadering kwam telegrafisch een gift van f800 binnen verdeelen over eenige buiten landsche, in nood verkeerende Prot. gemeenten. (N. R. Crt.) GOUDA, 25 September 1913. Bij K. B. is met ingang van 1 Oct. aan dr. M. J. van Uven, leeraar aan de Rijks- Hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen, de persoonlijke titel van hoogleeraar ver leend. Voor. het natuurkundig examen van de Rijks Veeartsenijschool slaagde gis teren te Utrecht de heer S. J. Hoogstra, alhier. Politiediploma. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen ter verkrijging van het politiediploma de agent van politie A. Burggraaf, alhier. Men meldt óns De afd. Gouda der S.D.A.P. hield Dinsdagavond jl, een door 30 leden bezochte ledenvergadering. Besloten werd om het huisbezoek voor „De Goudsche Wekker" ter hand te nemen. Ongeveer alle aanwezige leden gaven zich hiervoor op. Verder zal de afd. ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten een manifest van 5000 exemplaren verspreiden. Te beginnen met 5 Oct. 's morgens 10'/j uur wordt een cursus gehouden over: „De geschiedenis van het socia lisme vanaf het begin der 19de eeuw." Inleider de heer A. Dijkgraaf. De cursus wordt gehouden in de achterzaal van de Melksalon „Hol- landia" Markt. Gevaarlijke bestrating. Van verschillende zijden vernamen wij heden ernstige klachten over de bestrating van den Kleiweg, waar door het herhaaldelijk voorkomt, dat de voor rij- en voertuigen gespannen paarden vallen. Waren het gisteren de paarden van trouwkoetsjes, die het wegens de gladheid van het plavei sel moesten ontgelden, heden kwamen tveder een viertal aangespannen paar den te vallen. Under deze waren zoo wel paarden gespannen voor vracht wagens als wel voor rijtuigen. De klachten over deze bestrating zijn bij de bestuurders van rijtuigen vrij algemeen dat de straat te rond ligt en daardoor aan de zijden te veel afloopt. Bij het passeeren van rij- en voertuigen moeten de bestuur ders hun paarden brengen op de af- loopende en tegelijk gladde zijden van de bestrating, waardoor menig dier onderuit glijdt. Bij nat weder of na de besproeiing der straat zoo als dat heden geschiedde, is deze nog gladder en levert te meer gevaar op. Nu door dezen verkeerden toestand nog geen ongelukken hebben plaats gehad, de ongevallen beperkten zich tot heden tot licht letsel en de noo dige schrik bij de bestuurders, is het te wenschen dat de betrokken autoriteiten ter plaatse een serieus onderzoek zullen instellen en het euvel ten spoedigste zullen verhelpen. Laat men den put niet gaan dam pen, als het kalf verdronken is. Uit het garnizoen. Van het garnizoen alhier zijn de sergeanten-majoor-administrateur Ae- kermann en Moonen overgeplaatst naar het regiment grenadiers en ja gers; zijn de sergeanten-majoor-in- ètruetour Wennekers en van der Sluis bevorderd tot sergeant-majoor administrateur en zijn de fouriers Langeslag, van Harten en Meilof be vorderd tot sergeant-majoor-instruc- teur, de laatste met bestemming voor het garnizoen te Leiden. In verband met het op 1 Oct. a.s. op te richten 3e bataljon zijn nog meerdere verplaatsingen te wachten, waaronder ook waarschijnlijk van het officierskorps. Waddinocveen. Vrijdag a.s. zal de Gemeenteraad alhier bijeenkomen ter behandeling van een voorstel in zake den bouw van een 8-retorts-oven in verband met geconstateerde verzakking der fundeering. Door de Politie alhier zyn in be slag genomen negen palingfuiken toe- behoorende aan P. B. visscher alhier. Deze fuiken stonden uitgezet in water van den Oostpolder alhier dat verpacht wordt. Daar P. B. geen vergunning had, is tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Reeutvijk. In de op Zaterdag avond in het hötel van den heer L. P. van Leeuwen gehouden vergadering van de Feestcommissie ter viering van het 100-jarig bestaan van Neerlands onafhankelijkheid werd door den Voor zitter, den heer A. v. d. Spiegel, me degedeeld, dat de heer F. H. Bulaes Brack, burgemeester dér gemeente, zich bereid heeft verklaard het hem aangeboden Eere-Voorzitterschap de zer Commissie wel te willen aanvaar den. Daarop werd het feestprogramma samengesteld, dat aldus luidt: Op Dinsdag 30 September 1913 schoolkinderfeest, aangeboden door den Raad der gemeente, op het terrein van den heer J. van Leeuwen te Gonda, welwillend voor dat doel door hem af gestaan en gelegen in de onmiddelijke nabijheid van de Reeuwijksche brng, en op Woensdag 1 Oct. 1913 volksfeest, bestaande uit: lo. Ringrijden met fietsen voor dames 2o. Volksspelen voor mannelijke ingezetenen van 13 tot 18 jaar, be staande in mastklimmen, boegspriet- loopen en hardloopen met hinder nissen 3o. Hardroeien met behendigheid 4o. Ringrijden met fietsen voor heeren 5o. Ringrijden met tweewielige rij tuigen, bespannen met éón paard, voor dame en heer; 6o. Tobbesteken 7o, Wedstrijd in versierde en ver lichte vaartuigen 8o. Bioscoopvoorstelling. Het geheel zal worden opgeluisterd door muziek en de ingezetenon wor den beleefd uitgenoodigd de vlag uit to steken en des avonds de noodige verlichting aan te brengen. De Commissie zal zich belasten met het versieren en verlichten van de Reeuwijksche brug. Schoonhoven. In de Dinsdagmid dag gehouden raadszitting werd o.m. behandeld de aanvrage van het comité tot herdenking van Neerlands Onaf hankelijkheid om een subsidie uit de 'gemeentekas, teneinde de schoolkin deren een feest te bereiden en de armen een feestgave uit te reiken. Door Burgem. en Weth. werd voor gesteld een subsidie van f 200 te ver- leenen en daarvan f 150 te bestemmen voor de schoolkinderen en f 50 voor de armen. Aan het gemeentehuis en de bruggen ter gelegenheid van het feest gasverlichting aan te doen bren gen en het plankier aan te bieden voor le geven concerten. Na uitvoerige discussies werd over het voorstel gestemd, doch staakten de stemmen, aangezien 5 der aanwezige leden vóór en 5 daartegen stemden, Vóór stemden de heeren W. F. Itjes- horst, G. J. Niekerk, H. Peltenburg, J. W. J. Moes en H. A. Schreuder. Tegen de heerenP. van Sonsbeek, C. L. van Willemswaard, H. M. Den Uyl, A. Kuylenburg en J. Kortland, Des avonds 8 uur werd door den raad opnieuw vergaderd over het voor stel tot het verleenen van subsidie aan het feestcomité. Dezelfde leden waren aanwezig; toen het voorstel opnieuw in stemming werd gebracht, staakten de stemmen opnieuw, de heeren stem den volkomen gelijk als in de middag vergadering, zoodafc het voorstel was verworpen. De heer C. L. van Willenswaard deed daarna het voorstel een subsidie van f 100 te geven, zonder eenige bij- bepaling, doch de heer Niekerk stelde voor er f 50 by te doen en het sub sidie te brengen op f 150. Van den heer Van Sonsbeek werd nog een voorstel in stemming gebracht f200 a f250 beschikbaar te stellen voor een blijvend aandenken en daar voor subsidie te vragen aan het feest comité, welk voorstel werd verworpen. Het voorstel van den heer Niekerk om f150 subsidie toe te staan werd daarna onder hilariteit van het aan wezige publiek met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Door den heer Van Sonsbeek werd vóór de stemming over het voorstel Niekerk in 't midden gebracht, dat hier over niet kon worden gestemd, aan gezien de raad voor dit voorstel niet was bijeengeroepen. Krimpen a/d IJsel. Het doch tertje van H. R. alhier viel Dinsdag in den IJsel. Gezusters De Jong redden het meisje en slaagden er in de levensgeesten weer op te wekken. Capelle a d IJsel. De heer W. P. J. Ente, onderwijzer aan school no. 1, alhier, staat op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Dordrecht. Bergambach t. Door de gezamen lijke bewoners van Berstoep alhier, zyn gelden bijeengebracht om tijdens de feesten ook daar een eerepoort te plaatsen. 5d0 Kl. Trekking v. Donderdag 25 Sept. No. 13918 f 25.000. 1650, 1752, 4999,10827,11474, 13724 en 20988 ieder f 1000. 19914 en 20279 ieder f 400. 10517, 14534 en 16593 ieder f 200. 155, 1803, 3141, 3884, 7131, 7872, 9583,12167,15244,19824 en 20645 ieder f 100. Prijzen van f 70. 6 68 271 864 79 458 651 718 87 821 1UU6 1671 78 1006 90 66 1741 80 1890 9089 88 9218 9486 9008 9785 9901 13 3168 3980 3342 66 8607 38 9099 48 8741 8807 3903 4371 4400 4721 49 70 71 4808 4910 6069 40 6109 70 6695 90 48 56 6848 63 0081 6160 6908 49 70 6414 07 6749 0902 49 70 7133 88 7909 7491 88 7661 74 7784 7897 7969 8040 8068 87 8490 87 88M 90 9040 9191 9344 47 69 51 0081 0688 54 9008 8794 9808 9904 10068 10107 71 10904 77 10628 09 99 10790 10889 10900 11199 11218 11806 7 01 11494 11604 81 11006 11944 11949 12110 98 19881 99 19499 86 86 19671 77 19007 21 12728 61 19881 18028 70 18141 86 18918 18695 18667 88 13730 47 69 18866 90 98 18941 68 14099 86 40 88 14119 14300 14999 14391 14666 14616 95 14890 14982 16078 16188 05 08 15992 71 79 15018 09 97 16040 15704 61 10000 10190 16800 10602 80 18802 10 18 48 17210 11 17491 17081 17888 78 01 98 17984 98 1814» 67 18420 70 18808 90 19197 19263 19610 19074 19808 90100 20 20266 00000 20400 20666 20009 64 20767 20668 96 5do Klasse 7d* Lijst No. 13841 f 70 m.z. 13842 f 70. M ARKTBBRICRTEI». Gouda, 25 Sept 1913. GRANENKalm gesterad. Tarwe: Zeeuwsche (jarige) 11.— 4 11.50 mindere dito (nieuwe) 9 50 4 10.25. Afwijkende 8.— 1 9. Polder ƒ7.75 4/8.75. &°gge Zeeuwsche 7.— k 7 25. Polder /6.50 k 7.-—. Buitenlandsche per 70 kilo 5.50 a 6 05 Gerst: Winter 6 25 4 6 75. Zomer k f Chevalier 6.50 kf 7.— Buiten), voergerst per 65 kilo 5,25 k f 5.50. Haver per H.L. 4 k 4.25 Per 100 kilo 7.75 k 825. Hennep zaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7. 7 35» Kanariezaad k p. H.L. Karwijzaad per 50 Kilo 13 75 k 14.50. Koolzaad 14.— 4 15.— per H.L. Erwten Kookerwten 10 k f 11.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 675 k 7.50 Boonen bruine boonen k witte boonen k Paardenboonen 7.50 7-75- Duivenboonen 8.50 k f 9 25. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 8k 8.50. Kleine ronde 7.75 4 8 »5. Veemarkt. Melkvee redelijke aanvoer, Handel vrijwel. Vette varkens, red. aanvoer, handel matig 26 448 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redei. aanvoer, handel vrijwel, 25 4 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel gewoon, 1.80 4/2.15 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. 4 Lammeren, red, aanvoer. Handel vrijwel, 19.— a 24.—. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vrijwel, 14.— 4 18. Graskalveren red- aanvoer. Handel vlug 70 a 120. Fokkalveren 18.— 4 32. Kaas, aangevoerd 92 partijen, handel vrijwel. ie kwal. 31.— 4/33ade kwal 28.— 4 30.—. Zwaardere 33.50 4 - Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.45 4 t.50. Weiboter 1.30 4 ƒ1.40. Voetbal. Naar wij vernemen, heeft de Hcheids- rechterscommissie aan den heer H. Meerum Terwogt de leiding van den wedstrijd G.V.B.-elftal—-Olympia op gedragen. De heer Meerum Terwogt fungeerde reeda tal van keeren bij verschillende internationale ontmoetin gen en wordt onder de beste scheids rechters gerekend. De rechtspraak he- rust Zondag derhalve in uitstekende handen. Vliegen. In zee verdronken. Reuter seint uit Tanger: Maandagavond kwam een vliegtoe stel, bemand door een officier en een geniesoldaat, komende van Casablanca, na een landing te hebben gemaakt te Sasi, boven volle zee te vallen ter hoogte van Mogador op 300 M. afstand van de kust. Stoombarkassen welke dadelijk naar de plaats des onheils werden gezonden kon den sappeur redden, maar de offi- cier en het toestel verdwenen in de golven. Uit Breda meldde men gisteravond, dat Wijnmalen gisteravond circa 6% uur van Brussel op een eendekker over Breda vloog. Nabij het vlieg kamp op de Molenheide stortte hij neder. De machine werd beschadigd. Wijnmalen bleef ongedeerd. Een nader bericht uit Gilze-Rijen meldt echter, dat de machine van Wijnmalen totaal vernield is. Zijn val is te wijten aan het plotseling stop pen van den motor. Unze militaire vliegers. Men meldt uit Zutphen aan de N. Ct., dd. 24 dezer: Hedenmorgen om 12 uur 10 maakte de vaandrig-vlieger M. van Meel met zijn passagier lui tenant Hofstee een vlotte noodlanding op een klein terrein, te llarfsen, ge meente Gorssel, wegens een motor- pan. De ontvangst te Gorssel door den heer van den Boreh, burgemees ter, was sehitterend. De aviateurs blijven hedennacht te Gorssel en ver trekken na herstel van den motor morgenochtend naar Soesterberg. Voor de Krijgsraad te 's Gravenhage stond terecht de 15-jarige volontair van de instructie-compagnie te Schoon hoven P. J. W. v. d. G., die zonder verlof zijn korps had verlaten, met een reiziger verschillende kermissen had afgereisd en eindelyk naar België de wijk wilde nemen, waarin hij word verhinderd, doordat hij door do politie te Rotterdam werd gearresteerd. De Krijgsraad veroordeelde hem wegens desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie tot de straf van plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van acht maanden. De heer W. P. Kunze te 's Gra venhage heeft op de wereldtentoon stelling te Gent een Gouden Medaille behaald voor een inzending door hem zelf vervaardigde violen. Te 's Gravenhage werd aan het hoofdpostkantoor weer eens een fiets gestolen welke daar een oogenblik onbeheerd was gelaten. De politie hield een persoon aan die van dezen diefstal verdacht wordt. Het is den vliegenier Garros gelukt de Middellandsche Zee over te vliegen. Hij steeg te 5 uur 32 minuten gisteren- ochtend op te Frejus nabij Marseille. Te 1 uur 45 minuten landde hij te Biserta in Tunis. De afstand is 800 K.M. Hy vloog dus bijna 100 K.M. per uur. Ongeluk btj de Manoeuvres. De le luit. der. Inf. J. G. de Vries Robbé uit Arnhem is gisteren bij de manoeuvres door een officiers-patrouil le aangereden, woordoor hij uit het zadel werd geworpen en verwondingen bekwam een hoofd, armen en boenen. Zijn toestand is thans vrij gunstig. Minister Loudon. Jhr. Loudon is hedenmorgen 10 u. te Rotterdam aangekomen met het s.s. Rotterdam van de Holland— Amerika lnn. Een officieele ontvangst had niet plaats. Donderdag 16 Oct. dient voor de Haagsche Rechtbank de zaak tegen don student Van Leeuwen, die te 's Gravenhage zyn verloofde met een revolver doodschoot. GOUDA. GEBOREN: 25 Sept. MarieCathe- rine, ouders A. de Wilde en M. C. Post. GETROUWD: 24 Sept. W. M. Zwambach en F. J. Knapen. L. P. Borst en G. K. M. Bosman. S. H. J. Gregorowitsch en J. Heerkens. G. J. van der Plaat en M. Slobbe. C. H. Vos en W. Wijkhuizen. J. Verhart en F. Hammer. A. G. Slie- drecht en W. Grobtendorst. F. C. van Dolder en M. Schouten. OVERLEDEN: 23 Sept. Maria van Pijlen, wed. v. G. C. van Muijen 67 j. REEUWIJK. GFBORENElisabeth Petronella, ouders B. Kuyf en A. van Stijn. Myntje, ouders M. J. Brusik en S. van Leeuwen. OVERLEDENP. van Kate echtg. van A. Krook 45 j. GEHUWDB. Hofland en C. Metaal. van het Koninklyk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. - Hoogste barometerstand 773.3 te Hernosand, laagste stand 737.0 te Vestmanver. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, betrokken tot lichtbewolkt droog weer, mogelijk nachtvorst overdag zelfde temperatuur. DEN 25 SEPT. 1913. Sta&tsleeninffen. Ned. Cert. Werkolijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije 4 pet. Kronenrente Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 6l1/, Russische Obl. 1906 5 pet. 100»/,s ld. óbl. (Gr. Russische Spw.my) 1898 4 pet. 86'/j ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 903/* ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. 845/g Japan. Obl. 1899 4 pet. 807/s Mexico Afi. Binnenland Obl. 5 pet. 37B/u Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. I03l/it d. Obl. 1889 4 pet. 80 Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. 573/4 Bank- en Credlet-Instel Itngen. Fed. Bankaandeelen 116 Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. 0. v. A. 48 ld. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. 686/g Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. 23»3/, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 66»/8 Kol. Gredlet initell. en Galtuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 219 Jav. Cultuur My. Aand. 240 Ned. Handel-Mrj.C.v.A. 1893/* Htynhouw Dillen. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. 16»/j Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. 218 Great Cobar Aand. 41»/2 Petrolenm-Ondem. Dordsche Petroleum In dustrie My. Gew. A. 1® Kon. Ned. Mij. totExpl. v.Petr,Bronn.C.v.A. 6fó/, „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A &26 Scheepvaart H(jen. Ned.Am. Stoomvaart- My. Aand. 208 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. *^0 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 4 /,fl Tabak-Ondernemingen Bindjey Jabak Mij. A. 167 Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. 3 Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. lö /t Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 91»/s Mrj. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 98% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 613/lg Warschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. 185Va dito dito Act. de Jouiss. 94 Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 94»/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 29»/a Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. 1633/, Wabash Gew. Aand. 4% Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet. 100»/, Hongarije. Tneiss-Re- gulirnngs-Ges. 4 pet. 147% GELDKOERS. Prolongatie 5% pCt. Amerikanen onveranderd, Mijnen vast, Rubbers prijshoudend, Petroleum lusteloos, Tabakken stil en prijshou dend, Culturen stil, Nat. Staatsf. stil, Buitenl. weinig variatie. Vorige Koer*. 78'/,, 82

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2