ERK bedingen Verdronken. No. 12285. Vrijdag 26 September 1913. 52e Jaargang. en Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 0M- Eia.it eixlaxx <5.- 50 75 Buitenlandsch. Nieuws. f'BUILLETün. NEER EEN MP - Nieuwe abonné’s ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers gratis. Courant Uien kosten slechts tbelaling Telefoon Interc. 82. XTievfws- ean. -^d.-vertezxtie'bls-d. voor G-o-ulcLsu ezx OxCLstrellsexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. KENNISGEVING. L<rTD-V-_ Telefoon Interc. 82. der roofpartijen een irs. GOUDA. ge el aan het Bureau. iuii tui eer, ijjjjh Melnik, trachtte co- Wordt vervolgd.) 4-QUELL.E RONWATER (DEN OP REKENING TERUGGAAF VERGOED I A 15 CT. in de iHcee». J5, voor elke regel PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden f Markt 31, bij onze Agenten Vrij bewerkt door AMO. anwij geregeld tijdig ogen ontvangen van icerten, vennakelijk deze dan in onze den. 5 ikman A Zn.. Gouda. lilllIISUlE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer. Inrichtingen wklke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. J. Schrave, |ldaar on zijne rechtverkrij genden tot het uitbreiden zijner Stoom- wasscherij, door het ;bijbouwen van oen mangel en strijkkamor in het perceel aan do Boeiokade No. 173 kadastraal sectie A No. 4024. Gouda, den «5 September 1913. Burgemeester on Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Bovenzaal &I2 u,« mbachtsschool. rti-Legi, Kamer van lo Bouwbedrijven. 'k, 8 u., Uitvoering ners. w- en Woningtoez., Onderstandscomm. wie zou ’t gedacht hebben afwijzend op ’t verzoek beschikt, omdat hij niet wilde, dat er bij zijn leven reeds een standbeeld voor hem werd opgericht. Hij raadde de Triersche autoriteiten aan liever een beeldhouw werk te kiezen dat aan het historisch verleden van hun stad herinnerde. De inbraak in de villa 'Wahnfried. Tot dusver is het de oolitie te Bay reuth nog niet gelukt, den dief op te sporen, die de inbraak gepleegd heeft in de villa Wahnfried, van de weduwe van Richard Wagner. Qelyk vastge steld is, had de dief of de dieven aan den achterkant der villa een ruit van een centimeter dik ingedrukt, om zich toegang te verschaffen tot de muziek kamer. ^Van hieruit lag te toegang naar allo andere vertrekken open. Het gestolen met edelgesteenten bezette horloge van Richard Wagner heeft waarde van 3000 Mk., de verdwenen tabaksdoos wordt op 2000 Mk. geschat. Bovendien is nog een tweede doos ter waarde van 600 Mk. en een kostbare horlogeketting gestolen. De politie heeft verscheidene opnamen van vin gerafdrukken laten nemen. Daar de ongure gast ook in de slaapkamer van Cosima Wagner is doorgedrongen, neemt men aan, dat hij goed op de hoogte van de villa is, en tot het be- diondenpersoneel heeft behoord. Alles tezamen wordt voor een waarde van 7500 Mk. vermist. Belgie. Een vergissing. Clericale bladen als de „Gazette de Liège" en de „Patriote" hadden dezer dagen aangekondigd, dat do Neder- landsche Regeering zich genoopt zal zien een leening van 7 millioen fr. door middel eener uitgifte van schat- kistbons, tegen 6 t. h. aan te gaan, en daarbij de opmerking gemaakt of de liberale pers van België nu ook zou wijzen op den slechten toestand der Staatsfinanciën in Nederland. Do slotsom luiddede heeren Buyl en zijn vrienden zullen er zich wel voor wachten ditmaal op de groote trom te slaan, daar het hun vrienden zijn,'die in Nederland het bewind in handen hebben. Het Kamerlid Buyl antwoordt daar op thans in de Vlaamsche Gazet: „Gestold, dat het nieuws je waarheid bevat, dan zou de Nederlandscho Re geering, in strijd met wat de Belgische Regeering doet, die haar geldleeliin- Melnik.het glas opzij, en zelde: Ook de houtvestersvrouw! Dat wist ik niet! Zij heeft Gertruda zoo goed gekend toch. Zij is een moeder, die haar zoon tot eiken prijs wil redden, zei kon Reuter schouderophalend, daar iboet men rekening mee houden. Ik zal me wel wachten van dit arme medsch een eed te vorderen. De algemeene «temming IsiEl- tester niet gunstig, bracht von Mel nik in het midden. Hij mag van geluk sprekenj nu achter slot en grendels te zitten,'an ders werd hij gelyncht. Men heufttuw arme schoonzuster hier algemeen be mind. Zij verdiende het, zei von Mel nik en wischte zich tersluiks do odgen af. Ja, zij verdiende het. Aleen houtvester Dom geeft zich alle moeite om Eltester vrij te krijgen, ging von Reuter voort, het helpt hem niet. Hij kan de wootden die hij, zonder te weten, waarover 't ging, gezegd heeft tegen inspecteur Diethel niet terugnemen. - Dorn is een man van eer, zei von Melnik binnensmonds. Ook een beste houtvester, voeg de de rechter er bij, maar... niet een van de slimsten hij schijnt geheel-ou den invloed van juffrouw Eltrster te slaan. Von Melnik staarde eenige oogen- blikken zwijgend voor zich. De Home-Rulokwestie in Engeland. II. Wij zullen thans aantoonen, dat onze uitdrukking van gisteren, dat de strijd der unionisten van minderwaar dig allooi is, juist is en dat met feiten boekstaven. Sir Edward Carson die op het oogenblik in Ierland weer pro paganda maakt voor een oproer tegen de wettelijke regeering, heeft een ge- pensionneerd luitenant-generaal Sir George Richardson met zich naar Ier land gevoerd. Deze is bereid de vrij willigerskorpsen in Ulster tegen de Britsche soldaten aan te voeren. Mag dit feit op zich zelf al reeds beden kelijk genoog heeten, veel ernstiger is wat Sir Edward Carson Zaterdag op een meeting in Antrim gehouden mee deelde. Hij zei„Het heeft eenige ont steltenis gewekt, dat wij dezen grooten generaal (Richardson) bij ons hebben. Hij is hier reeds eenigen tijd geweest en hij zal zoo God wil bij ons zijn tot het einde. Meer dan dat, ik kan de regeering wel zeggen dat wij de stel lige verzekering en belofte hebben van sommige der grootste generaals in het leger; zij hebben hun woord gegeven, dat als de tijd daar is en het noodig is, om te komen en ons te helpenen de oude vlag hoog te houden en te weerstaan degenen, die onze vrijheden zouden durven aanranden. Dat betee- Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 1-50 150 1.90 dageljjks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. kent in zoo duidelijk mogelijke taal, dat wanneer eventueel een oproer in Ulster uitbreekt, de generaals van het Engelsche leger, althans sommige, naar Ierland zullen gaan en daar zullen strijden tegen de troepen van den vorst, aan wien zij den eed van trouw hebben gezworen. Het dunkt ons, dat de Engelsche regeering nu toch haar passieve houding moet opgeven en oogenblikkelijk een onderzoek moet instellen wie die generaals zijn, die hun regeering zullen verraden. Verder wordt van verschillende zijden de vraag gesteld of de regeering ook niet tegen Sir Edward Carson behoort op te treden. De Daily Chronicle geeft toe, dat er wel ee.i wettelijken grond voor een dergelijke actie te vinden zou zijn. Het blad geeft echter een anderen raad. Sir Edward Larzon be hoort tot de Privy Council, een lichaam dat in naam van raadgevende kracht is voor besluiten die de koning moet nemen. De Daily Chronicle raadt aan Sir Edward oogenblikkelijk van de lijst te schrappen. Een raadgever van de Kroon, die een dergelijke houding aanneemt, is er een van een raar, soort. Hoezeer de gemoederen zijn q»gezet tegen de Engelsche regeeringnlijkt het best uit een schrijven van den heer Beresford in de Times. Onlangs heeft een Duitsch generaal geschreven, dat zoo het ooit kwam tot een oorlog tusschen «JDuitschland en Engeland, Duitschland zeer zeker gesteund zou worden door bewoners uit Engeland. Toen is een dergelijke veronderstelling met verontwaardiging afgewezen. Thans echter deelt de heer Bores- ford mee, dat een vrouw in Ulster geboren en getogen, wier zoon in het leger dient, tot hem zei: „Als het noodig is, zullen wij ons wenden tot den eenigen Protestantschen vorst in Europa, (lees den Duitschen keizer), die den moed heeft van zijn over- tuiging.” Kan het nog erger? de Servische troepen Albanië zelf bin nen moeten dringen en ter voorkoming van herhaling der roofpai deel van het land bezetten. Emgeland, Staking geëindigd. De dokwerkers te Manchester heb ben gisteren een resolutie aangenomen, inhoudend dat onder zekeren voor waarden de arbeid zou hervat worden. De maatschappij heeft deze voorwaar den aangenomen. De Jtaking is dus geëindigd. Dinsdag hebben vierduizend mijn werkers aan de Cambrische kolenmijn van Glydach Vale in Glamorgan, het werk gestaakt, omdat niet gehoor werd gegeven aan hun eisch om een poli tieagent naar elders over te plaatsen, die een ongepaste opmerking had toe gevoegd aan de vrouw van een mijn werker. Grieken en Trojanen hebben elkaar om de wille van een vrouw bestreden in een oorlog, waarin vele helden zijn gebleven, »ou dan de sta king der vierduizend vin Clydach Vale geen goede reden hebben? En wie durft nog zeggen, dat de hoffelijkheid tegenover de vrouw uit de wereld is vraagt de N. R. Crt. Zuid-AfriMa. Het Hollandsch bij het rechtwezen in het officieel tweetallige Zuid-Afrika. Wij lezen in. de Unie „De volgende aanklacht-vorm is af komstig uit het magistraatskantoor te Sterkstroom Samuel Mogewni, male Basuto yoth, South African, veneral Servant beschuldigd van de misdaad van theft, doordat, op of beteen de 12th December 1912, and the 1st day of January, 1913 en te of nabij Sterk stroom in het gezegde distrikt, de ge zegde Samuel Mogweni verkeerdelik en onwettelik steal fourteen bottles of milk tho the valeu of 3s. 6d. sterling te propetry er in the lawful possession of one Gharles Maker, a dairyman, residing at Sterkstroom aforesaid. De gevangene, na beschuldiging, pleitte not guilty. Uitspraakguilty, Vonnis to receive eight cuts with a cane.” Duitschland. De bescheiden Keizer. Te Trier had men de nieuwe Keizer Wilhelm-brug over de Moezel met een ruiterstandbeeld willen versieren en dezen daartoe om zijn toestemming gevraagd. Keizer Wilhelm heeft echter hand op von Reuter’s arm ik ben eigenlijk bij u gekomen om de zaak met een vriend te bespreken, niet mot een rechter. Von Reuter boog zeer vereerd. Als hij nu toch eens waarheid sprak, als wij nu toch eens op het punt stonden een vreemd lijk te be graven? Hij wierp zijn sigaar neer in het bakje, sprong van zijn stoel op en begon heen en weer te loopen, alsof hij dooreen innerlijke ongerust heid gekweld werd. s Als wij Eltester nu toch eens onrecht aandeden riep hij uit, terwijl hij weer bij von Reuter kwam zitten, die eveneens wilde -ópstaan. Oh, ik kan u niet zeggen, hoe mij die ge dachte kwelt. Dat strekt uw hart tot eer, mijn beste mijnheer von Melnik, trachtte de rechter hem gerust te stellen, im mers alle twijfel is uitgesloten, het lijk is door de naaste bloedverwan ten en door zoovelen, die haar ge kend hebben, herkend als dat van Gertruda von Kaussel. Ieder die er kwam, heb ik toegang verleend. En hebben allen verklaard, dat het Gertruda was? vroeg von Melnik met een zucht van verlichting, hij ging weer kalm nu zitten en nam een glas wijn. Allemaal, behalve Eltester, uw keukenmeid en de moeder van Eltes ter natuurlijk. Met een onrustig gebaar schoof von Balkan-Staten. Albanië. De mobilisatie van verschillende Voepenafdeolingen ter onderdrukking van den Albanischen opstand is Dins dag begonnen. De strijdkrachten zul len waarschijnlijk Vrijdag in de grens gebieden worden geconcentreerd. Vol gens ambtelijke mededeelingen zullen de villa op Godesberg, maar haar man had haar dit uit het hoofd we ten te praten. Bij hem stond reeds vastgesteld, dat zij nooit op de villa meer zouden terugkeeren, maar dat het landgoed, dat nu Melita alleen toebehoorde, hoe eer hoe liever ver kocht moest worden. Hij wachtte zich evenwel haar voorloopig iets daar van te zeggen en zei ook niets tegen den rechter. Hun gesprek kwam spoedig op het verhoor van Eltester. Von Reu ter z'ag pt niets in om voh Melnik, als eerste belanghebbende alles mede te deelen wat de jonge houtvester verteld had en zei hem dus ook nu, dat hij in zijn loochening volhardde. Indien de arme juffrouw niet in de kist lag, zou men door zijn overtuigingskracht alsmede door de overeenstemming van zijn uitspraken met die van zijn moeder aan 't dwa len geraken, voegde hij er bij. Ik heb me voortdurend moeite gegeven om de houtvestersvrouw tegenstrijdige dingen te laten zeggen, maar het is me niet mogen gelukken; ze hebben hun rol zeer goed ingestudeerd. En als het nu eens geen medie was? riep von Meftiik uit. De rechter zag hem verwonderd aan. Waarde, beste heer, zei von Melnik, ik ben eigenlijk, ik wil het u wel bekennen en hij schoof wat dichter naar hem toe en legde zijn gen door middel van schatkistbons verduikt alsof het een openbare schande was die ze bedrijft, moeten bewonderd worden, omdat zij tenminste op voorhand haar inzicht een leening aan te gaan bekend maakt en zich niet tracht te onttrekken aan het toe zicht der wetgevende macht en der openbare meening. Tweedens heeft het Nederlandsch staatsbestuur zoo pas de nalatenschap overgenomen van een clericaal kabinet on het kan dus niet aansprakelijk ge steld worden voor den slechten staat der financiën, waarin hot land ver keert. Wanneer verder de clericale bladen beweren, dat de Belgische Regeering tegen 4 t. h. ontleent, wringen zode waarheid eens te meer den nek om. Op de 298 millioen 840.000 fr. schat kistbons sedert 1 Januari in omloop gebracht door het clericaal bestuur, zijn er slechts 1V2 millioen tegen 4 t. h. uitgegeven. De overige 297 millioen zyn aan veel hooger kroos geplaatst en meest tegen 5 t. h. en hooger. En ofschoon in de laatste weken de Minister der schatkist zorgvuldig zelfs voor de Rekenkamer, zijn nieuwe uit giften van schatkistbons verduikt, zijn wij toch te weet gekomen, dat do hoer Levie op 25 Juli 1.1. in de „London County and Westminster Bank Ltd.” to Londen een som van 63 millioen 250.000 fr. heeft ontleend tegen 5.87 t. h. Nu verwachten wij van de „Gazette de Liège” en den „Patriote” het be wijs, besluit de heer Buyl, „dat het voordeeliger is 68 millioen tegen 5.87 t. h. te ontleenen dan wel 7 millioen tegen 6 t. h. En de clericale bladen hebben zich deerlijk misgegropen, zoo ze meenden aan onze bedorven finan ciën luister bij te zetten door die te vergelijken bij deze van Nederland”. Gisteren hoeft het hoofdbestuur der s.-d. partij, te Brussel vergaderd, zich bezig gehouden met de vraag op welke wijze de campagne voor het algemeen kiesrecht zou gevoerd worden. Nadat door den heer Hegeraat, van de Ne- derlandsche S. D. A. P. inlichtingen waren gegeven over de wijze waarop in ons land was gewerkt, en welke voortreffelijke resultaten vooral mot de stelselmatige verzameling van hand- toekoningen waren bereikt, besloot het hoofdbestuur de Nederlandscho methode na te volgen en in het go- heele land een petitionnement op touw te zetten en vergaderingen uit te Hebt ge al naar Liverpool telegrapheerd? In geen enkel hotel is oen Ger truda von Kaussel afgestapt, zij ia met geen boot van de „White Star Line” vertrokken; bovendien hebben wij een negatief bewijs dat door slaand is. Welk? Stonden de zaken, zooals Eltes- ter zegt, wachtte uw schoonzuster wezenlijk in Liverpool op hem, dan zou zij toch nu, daar hij niet komt, aan zijn moeder telegraphoeren, oi te vragen, waardoor hij opgehoude werd. Dat' is waar, zei von Melnik. De houtvestersvrouw zou zeker niets eerder doen dan mij dat tele gram te brengen, het zou het boste bewijs zijn voor zijn vrijlating. In haar plaats zou ik er een zien te krijgen, schertste von Melmk. Maar onmiddellijk werd hij weer ern stig on voegde er bij: Ja, zoo is nu de mensch, terwijl hem het harte bloedt, kunnen zijn lippen nog schert sen. Maar geloof mij, alle vroolijk- heid is uit mijn huis gebannen, en zelfs met kinderen loopen zelfs met lange gezichtjes rond, en mijn vrouw o, ik vrees dat hot haar dood zal zijn. Ze is schier niet meer te her kennen. 31) Het is vandaag de eerste keer dat ik de eer heb u in mijn huis te ontvangen zei de rechter tegen von Melnik, en als ik het meisje goed verstaan heb, dan mag ik daar voor eerst niet meer op rekenen. Zij meld de nat gij afscheid kwaamt nemen. Dat is ook zoo, antwoordde v. Melnik, met een ernstig gezicht en een gelegenheidsstem. Wij gaan naar Hannover om een treurige plicht te vervullen tegenover onze lieve Ger truda; het zal u begrijpelijk voor komen, dat wij hier vooreerst niet terugkomen; onze zomer is vreese- lijk gestoord geworden. Het lichaam van het jonge meisje, dat in het Kellermeer was gevonden, bevond zich in een goed gesloten zin ken kist, op weg naar Hannover om daar in het familiegraf te worden bij gezet. Von Melnik wilde met zijn ge zin en zijn dienstpersoneel den vol genden dag ook daarheen reizen. Zijn vrouw had wel den wensch uit gesproken, dat zij gaarne haar zuster zou begraven zien in den tuin van Mi 50

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1