Blxxia.e23 land. Militaire luchtvaart. TT It <3lo KERKNIEUWS. Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOI3T. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam schrijven ten gunste van het algemeen I kiesrecht. Reeds de volgende maand I zal hiermee begonnen worden. Staking. Het treinpersoneel van de electrische I buurtspoorwegen in het Zuidelijke I industriedistrict in België heeft voor I een deel het werk nedergelegd, omdat I een hunner ontslagen was in verband I met valsche opgave betreffende stroom- 1 verbruik. Het gevolg van dit conflict is, dat in deze dicht bevolkte streek een belangrijke storing in het verkeer plaats heeft. Do verschillende ge meentebesturen trachten bemiddelend op te treden tusschen de maatschap pijen on de employé1®, doch tot dusver zonder goed gevolg. Rusland. Te Helsingfors kwam Dinsdag in don vroegen morgen de politie met gewold de woningen binnen van zes tien ledon van hot Hooggerechtshof te Wiborg on lichtte do bewoners van hun bed. De slachtoffers waren door de Recht bank te Petorsburg veroordeeld, omdat J zij togen do bevelen van de Russische I militaire administratie in, bij hun I rechtspraak do bepalingen der Fin- I sche constitutio handen toegepast. De in hechtenis genomen personen zullen naar Petersburg worden ge zonden. Hun govangonnoming hoeft in ge heel Finland groote ontsteltenis ge wekt. Portugal. Te Covada Predade, bij Lissabon, wordon 2 auto's in beslag genomen, waarvan vermoed wordt, dat zij door de monarchisten voor hun plannen worden gebruikt. Daarna worden in het dorp oen aan tal huizon doorzocht, waarbij 3 kisten mot ammunitie on revolvers wordon gevonden. Ken drietal personon werd in hech tenis genomen. A. E. Kempoes. t Gisterennacht is te Leeuwarden ovorloden, 67 jaar oud, do hoer A. E. Kom poes, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in do vierde direc tie voor Friesland en Groningen. Hij was ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. (N. R. Crt.) De hoofdcommissaris van politie to Amsterdam. Naar hot Vad. vor noemt,, hoeft dol heer H. S. Ilordyk hot voornomen I eervol ontslag aan te vragen, als I hoofdcommissaris van politie te Am-1 sterdam. Wie zal het betalen „De Risico-bank", -orgaan dor I Centrale Werkgevers-Risico bank te I Amsterdam schrijft „Do Rijksverzekeringsbank is na tuurlijk druk bezig met do voorbe reiding der uitvoering van de artikelen 869 en 370 der Invaliditeitswet. Haar bestuursleden, haar hoogere on lage re ambtenaren, zullen er heel wat znrgon en arbeid mede hebben; de algemeene administratiekosten der Rank zullen ook wegens verwar ming, verlichting, Bureaukoeten en wat al niet meer dit jaar en vol gende jaren veel hooger zijn, dan zij tot nu toe reeds waren. Voel van het te verrichten werk zal als extra-werk beloond worden, althans aan de lagere ambtenaren. Maar hoe het gaat mot do verdien sten van bestuursleden en hoogere ambtenaren, met <1© bureaukosten, enz. die bobooien te drukken, gedeeltelijk op de uitvoering der Ongevallenwet, gedeeltelijk op die der Invaliditeit»- wet De regeering heeft voor adminls- Iratiokoston te maken ter uitvoering I van de genoemde artikelen con kre- I diot aangevraagd van f 100.000. Een I deel van deze soin is bestemd ter I uitkeering aan do Rijksverzekering- bank als vergoeding voor den door haar ambtenaren voor de invalidi teitswet te verrichten arbeid. Het zou zoo zegt de Minister, toch niet bil lijk zijn met de kosten voor dien ar beid, welke het algemeen ten goede komt, in hot bijzonder te belasten de workgovers, die onder de Ongevallen- j wet vallen. Maar wie moet schatten, hoeveel de voor de" Invaliditeitswet verrichte ar beid waard is? Bleef hot bij extra- betaald werk, dan*was dit gemakkelijk vast te stellen. Maar niet al hot ln- vallditeitswerk zal extra worden be taald. Te wiens laste komen die kos ten, als de schatting niet juist is Wié moet betalen, als de administra tiekosten voor de Invaliditeitswet, door anderen dan door de Rijksbank gemaakt, zoo hoog blijken, dat er van die f 100.000 voor de Rijksbank niet genoeg overschiet? Wie betaalt de niet uit oxtra-ealaris bestaande meer dere administratiekosten der Ktyks- bank, die ten laste der Invaliditeit»- I wet behooreu te komen? liet zijn nog I alle open vragen. Misschien zou alles terecht komen I als de Rijksbank werd gereorgani- I seerd. Het staat voor ons vast, dat I een behoorlijke organisatie der Rijks- I verzekeringsbank onvoorwaardelijk I moet plaats hebben. Het daartoe in- I gediende wetsontwerp is ingetrokken. I Wij achten het gelukkig, dat de or- I ganisatie niet zoo zal worden als dit I I ontwerp werd voorgesteld. Maar in I afwachting dat «lie noodzakelijke or- I ganisatie tot stand is gekomen... wie I zal bet grootste deel van de adminis- I tratiekosten in zake invaliditeitsverze-l kering betalen? Wij vreezeu voorloo- I pig met grooten yrcoze, dat bet de I werkgevers zullen zijn, die verzeke- I ringsplichtig zijn ingevolge de Onge- I vallenwet." Professor Kraus. Prof. dr. J. Kraus, oud-minister I van Waterstaat* en lid van de- Eerste I Kamer, zal, naar het Hbld. meldt, I Vrijdag 3 Oct. naar Rotterdam ver- I trekken ten einde den volgenden dag I scheep te gaan naar New-York, om vandaar naar Lima te reizen. De hoogleeraar zal vergezeld zijn I van mevrouw Kraus ejrden civiel- I ingenieur C. Tel legen/ De jubileumzegels. Men schrijft aan de „Maasluie", I dat onmiddellijk na het verschijnen van hot bericht dat er jubileumzegels zouden worden uitgegeven, van alle kanten, vooral uit het buitenland, tal rijke aanvragen zijn gekomen van j opkoopers en handelaars in postze gels om verschillende series der ze gels te kunnen krijgen. Uit Noorwe gen, Denernarkeu, Hongarije, Duitsch- fand enz., werden bestellingen gedaan j voor een totaal van duizenden mar- j ken. Wanneer aan al deze aanvra- j gen gehoor wordt gegeven, dan heb- I ben op het oogenbllk de opkoopers reeds voor een zeer groot deel van I den voorraad beslag gelegd, zoodat het nog lang niet vaststaat, dat het I publiek in elke plaats een behoorlijke I serie kan krijgen. Hot blad heeft berekend de op- I brengst van den verkoop van deze I Jubileumzegels, en deelt merle, dat de I Staat, als alles verkocht is, een voor- I deeltje er van zal genieten van een I f 2,882,500. Daarom wenscht het, dat I eerst aan alle postkantoren de gele- I gonheid zal geboden worden voor de I particulieren om zich de volledige I serie aan te schaffen, en dat eerst I daarna de opkoopers en de handelaars I In het buitenland een beurt krijgen. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het lijkt ons niet ondienstig nu de I groote legeroefeningen zijn afgeloopen I aan de afdeeling militaire luchtvaart I het zg. vijfde wapen oeoige I aandacht te wijden. Immers, hoezeer de verrichtingen I der beide luitenants-vliegers F. A. v. Heijst en Deo van Steijn, benevens die der twee vaandrigs-vliegers M. v. Meel en H. Bakker, mot alle waar deering zijn besproken, het vijfde I wapen is als geheel, vooralsnog jam merlijk in gebreke gebleven. WU plaatsen voorop, dat de fout niet ligt bij de zoo juist genoemde vier militaire vliegeniers, die gedaan hebben wat zo vermochten, doch veel eer bij de hoogere leger-autoriteiten. Wat toch is het geval? Terwijl overal ln het buitenland I aan de militaire luchtvaart veel zorg, I veel tijd en voel geld wordt besteed, I vorkeeren wij in Nederland nog in 1 I zoor achterlijken toestand. I Op het oogenbllk hooft de Staat I I der Nederlanden slechts één, zegge I I één vliegtoestel in eigendom, ni. een I I Van Meel-tweedekker met 50 P.K. I I Gnome-motor, die Zaterdag 18 Sep I I tember door den commandant der I militaire luehtvaartafdeeling, kapitein I H. Wallaardt Saeré, te vSoesterberg, I van den aviateur-eonstructeur, den I hoer M. van Meel, namens het rijk is overgenomen. Bij de jongste leger- oefeningen heeft de le luitenant-vlie ger F. A. van Heijst met bedoeld toe- stol verschillende vluchten onderno men. Vermits dU toestel, als gezegd, slechts van een 50 P.K. motor is voorzien, is het bezwaarlijk daarbij tevens een passagier te vervoeren en kan het als uitgesloten worden be schouwd met dien passagier groote hoogten te bereiken en langdurige vluchten te ondernemen. Een vliegtoestel bij de legeroefenin gen, zonder militairen verkenner, is uit den aard der zaak van weinig nut, daar de vlieger zelf te veel zijn aandacht aan het toestel moet wijden om met kans op gunstige gevolgen bovendien nog verkenningen te kun nen doen. Verder had het legerbestuur de beschikking over een Henri/Farman- tweedekker, voorzien van een 80 I'. K. Gnome-motor, particulier eigen dom van den len luitenant-vlieger Leo G. van Hteijn. Bedoeld toestel dat van een liet rekkelijk ruim kano-vor* mig schuitje is voorzien, was bij de I groote legeroefeningen, behalve door den vlieger van Steijn, bemand met I den luitenant-waarnemer, tevens vlie- [ger W. C. J. Versteegh. Doch dit toestel is geen rijks-eigen- I dom en wanneer van Steijn er wel- I licht spoedig Wederom mee naar het I Fransen© vliegveld te Etampes ver- I trekt, behoeft het geen beto.og, dat I de waarde ervan voor het Nederland- I sche leger vrijwel nul is. In de derde plaats heeft de vaan- I drig-vlieger M. van Meel, vergezeld I I van den 2n luitenant der infanterie I M. L. Jt Hofstee vluchten onderno- I men metziju van Meel-twcedekker, die I ook 'van een 80 P.K. Gnome-motor I was voorzien. Maar ook dit toestel, I waarmede zeer goede uitkomsten moeten zijn verkregen, was geen ei- I gendom van het Kijk. llier behoeft I niets aan te worden toegevoegd. Ten slotte heeft de vaandrig-vlie I ger ii. Bakker aan de legeroefenin- I ningen deelgenomen met een Blériot- I eendekker, voorzien van een 50 P.K. I Gnome-motor. Bedoeld toestel is als I ééndekker minder stabiel en kan één I persoon slechts dragen. Het toestel I stijgt vrij^Mbcilijk en de raaien, dat Ier hoogten^an 500 M. of meer mee I zijn bereikt, zijn te tellen. Hoewel een ééndekker zich fraaier tegen de luchten afteekent dan een tweedekker, is een dergelijk vlieg tuig voor militaire verkenningen wei nig geschikt en zonder de waarde van den vlieger Bakker aan te tas- ten, kan gezegd worden, dat met een I dergelijk toestel geen belangrijke op- I nemingen kuunen worden gedaan. I Bovendien is ook bet toestel van I j den vlieger Bakker particulier eigen- I dom. De staat der Nederlanden heelt dus I in het najaar van 1913 in eigendom I één te zwakken tweedekker; en in I huur, bruikleen, tijdelijken dienst, of I hoe men dit wenscht te noemen: één I vrijwel waardeloozen eendekker en I twee zeer bruikbare tweedekkers. I Behoeft het nog nader betoogd te worden, dat een dergelijke uitrusting van het vijfde wapen voor Nederland in ieder opzicht algeheel onvoldoende I mag heeten? Het geenszins onvermakelijke ge- I val doet zich voor dat korten tijd I vóór den aanvang der groote leger- I oefeningen de luitenants F. A. van I Heijst, W. C. J. Verstoegh en L. F. I E. Coblijn zich naar Parijs hebben I begeven, ten einde in de fabriek van I Henri Farms# een drietal toestellen I te bestellen. Natuurlijk konden deze toestellen I niet onmiddellijk worden afgeleverd, I en het gevolg I's geweest, dat de lui- I tenant-vlieger W. C. J. Versteegh en I L. F. E. Coblijn gedurende de leger- I oefeningen, althans als vlieger, tot I I werkeloosheid waren gedoemd. Want I de waarnemingen door luitenant Ver- I steegh afar verkenner verricht, kunnen I ten deze buiten beschouwing blijven. I (lelijk bekend, worden de groote I legeroefeningen slechts om de twee I jaar gehouden. Derhalve zal niet vóór I het jaar 1915 vermoedelijk weder- I om September 1915 gelegenheid be staan van militaire vliegers in groot verband te doen opkomen. Men gevoelt, dat hier iets hapert. Het had naar onze meening niet mo gen voorkomen, dat dit najaar de afdeeling luchtvaart nog zoo weinig I verzorgd was, waardoor de waarde I der oefeningen voor het véélbespro- I ken vijfde wapen in zóó hooge mate I werd verminderd. I Blijft de vraag, waar ten deze de I schuld te zoeken is? Zijn we wéi ingelicht, dan heeft reeds eeuige weken geleden de com mandant van het militaire vlieg kamp te Soesterberg, kapitein H. Wallaardt Saeré, voorstellen gedaan, de noodige vliegtoestellen voor de groo!e legeroefoningen in September aan te schbffen. Er schijnt dus in de hoogere mili taire rangen, dan wel bij het depar- teinent van oorlog, de noodige mede werking te hebben ontbroken. Niet op den tegen woordigen mi nister van oorlog kan eenig verwijt vallen: Zijne Excellentie Bosboom kan bezwaarlijk voor de daden, of het gebrek aan daden, in hot voorjaar van 1913 worden aansprakelijk ge steld. Het zal wellicht overwoging I verdienen, dat bij de komende behan deling van de oorlogsbegrooting in I de Tweede Kamer dienaangaande ee- I uige vragen tot den minister worden I gericht. Hetzij bij den afgetreden minister, I hetzij bij de hoogere leger-autoritei- I ten schijnt in dit opzicht gebrek aan I doortastendheid te hebben bestaan. I Het is allerminst gewenscht, dat I Nederland in den wedkamp der vol- I keren op het gebied der militaire I luchtvaart zóó jammerlijk achteraan I komt hinken! Hiermede is geen en- I kei belang gediend; integendeel es I worden ernstige belangen door ge- schaad t Absenteïsme. De Tyd schrnft: „In de Tweede Kamer werden gis teren de afdeelingen gevormd en dat geschiedt, zooals men weet, door mid del van loting. De voorzitter loot niet mee en twee katholieke leden, de hoe ren Nolens en De Stuers, zijn nog niet beeedigd, zoodat er 97 in de afdeelin gen een plaats bekwamen. Het is bekend, dat dit loten dikwijls I een zeer grillige uit werking, heeft, zoo- I dat de meerderheden en de minder- I heden in de afdeelingen wel eens een I sterk verschil vertoonen met de ver-1 houding van Rechts en links in de I gelieele Kamer. Dit gebeurt n.l. wan- I neer de ledemvan Rechts en van Links 1 in enkele afdeelingen worden opge- I hoopt. k Bij dé trekking van gisteren was I er slechts een afdeeling, waarin de I Rechtsche leden de meerderheid had- I den, n.l. afdeeling II, waarin 11 Récht- I sche en 8 Linksche leden een plaats I I kregen. Toch koos deze afdeeling, 1 evenals de vier vorige, een lid der Linkerzijde tot Voorzitter, gevolg ver- I moedelijk van de afwezigheid der I Rechtsche leden. Tengevolge daarvan zit geen enkel I Rechtsch lid in de Centrale Sectie. Begint het absenteisme weer?" Van Links waren 50 leden opgeko I men, van Rechts slechts 30. Benoemingen beneden den Moerdijk. I Men schrijft aan de N. R. Ct. van beneden den Moerdijk Een der eerste daden vap het nieu we ministerie op het stuk van be noemingen is zeker door het protes- tantsche deel der bevolking van Noord- Brabant en Limburg met een beden kelijk hoofdschudden begroet, Op de heide vacatures van procureur-gene raal en officier van justitie te 'slier- togenbosch waren sedert geruimen I tijd de oogen gevestigd en het was I een zekere geruststelling, toen het I vorige ministerie aftrad, zonder in I die vacatures te hebben voorzien. Het I is namelijk adat geworden, dat een I van deze hooge betrekkingen door I een protestant wordt bekleed en ook I in het afgeloopen tijdperk was dit I liet geval geweest. In streken als I deze is dit oen goede gewoonte, liet I justifleele gezag, zich manifesteeren- I de vooral ten plattenlande door de I lagere dienaren van justitie en poli- I tie, grijpt sterk in het dagelijksche I leven en drijven der mensehen. De I justitie moet daarom voor oonzijdige I I opvattingen bewaard blijven, hare on- I afhankelijkheid moet geheel buiten ver- I denking gesteld blijven. De bevolking in deze roomsche streken gevoelt dit zeer sterk, misschien sterker dan gemotiveerd zou kunnen worden en het zijn zeker niet alleen de pro testanten, die wensehen dat hier in allerlei ambten en betrekkingen ook j andere dan roomsche titularissen be- i noemd worden. Natuurlijk wordt dit laatste door de politiek-gezaghebbende personon en kringen bestreden. Deze houden vol, dat aan de roomsche bevolking een schreeuwend onrecht wordt aangedaan indien niet overal Roomsche kariton- reehter», burgemeesters, notarissen. brievengaarders, rijksveldwachters en j anderen worden aangesteld. Brabant en Limburg zijn nu eenmaal voor een roomsche bevolkin'g, die hier thuis be hoort, zooals het heet. Andersdenken den moeten zich hier niet vestigen en zoo ze er zijn, is het wenschelijk dat I zo verdwijnen. Indien er nog-protes- I tantsche ambtenaren zijn, of hier en I daar een jyotestantach notaris is I I overgebleven, dan zit slechts over- I I biijfselen van een vroeger régime, I I waarmede nu voor goed afgerekend I I behoort te worden. In dezen gedachtengang hebben de I I coalitieministeries onder den krachtigen I I invloed der machthebbenden onder de I roomsehen, het zuiveringsproces van I protestantschen consequent doorge- I voerd. Rrotestantsche notarissen f bur- I gemeeaters en' kantonrechters zijn stel- I selmatig door roomsehen vervangen. I En nu schijnt het, dat het nieuwe mi- I nisterie, de beide vacatures bij net U. M. te 's Hertogenbosch aanvullen de door de benoemingen van mr. van der Kun en mr. van Sonsbeek, op dien weg wil voortgaan. Dit is vóór allen, die overtuigd zijn van het verderfelijke van de bo- I ven aangeduide opvattingen, voor de ze geheele zoo belangrijke en bloei ende landstreek, en hare nijvere wel grootendeels roomsche, maar niet overal geheel verpolitiekte bevolking een groote tegenvaller. Waarschijnlijk is het feit toe te Rchrijven aan de sterk doorwerken de invloeden der coalitie en aan de geneigdheid om deze niet te ontstem men. Het zou begrijpelijk zijn. Dok kan men hierbij denken aan een niet- kennen van de toestanden, aan het I geringschatten van de belangen, die hierbij betrokken zijn, belangen van I het geheele Nederlandsehe volk. liet I is een bekend verschijnsel van den I nieuweren tijd, dat de „Hollandoehe" I bewindvoerders soms een eigenaar H- I ge bijziendheid voor deze dingen heb- I ben, maar wordt het toch tijd bij de I verbetering onzer verkeersmiddelen, I dat zij zich ook van Brabant en Lini- I burg op de hoogte houden. Het geldt I daarbij nog andere dan Roomsche be- I langen. Naar aanleiding van het bericht, dat er op Zondag 22 Juni in 24 Ned. Heiv. gemeenten in West-Friesland geen dienst was gehouden en de synode een onderzoek had laten instellen naar de redenen van die domineesstaking merkt het Weekblad voor de Vrijzin nige Hervormden op, dat op de lijst van predikbeurten in de West-Friesche Kerkbode, waaruit die staking zou blijken, een aantal plaatsen elk met „geen dienst" zijn aangeduid, hoewel zij met andere plaatsen één gemeente vormen. Om die reden wordt het aantal 24 aanstonds tot ten hoogste 19 her leidmisschien zgn er nog andere combinaties dan waarvan het Week blad weet. Voorts staat er bij Mnige gemeenten bg, dat er geen dienst is j wegens vacature-dienst in een andere gemeente. Niet altgd geven de Dredi- kanten in de lijst de reden vdh het „geen dienst" op, zoodat het Weekblad tot de slotsom komt, dat er niets bui tengewoons aan het geval is. Stand van landbouwgewassen op 18 Sept. 1913. De konde, regenachtige voorzomer van 1913 werd gevolgd door eene wei is waar ook nog koele, maar droge Augnstus-maand, terwijl de eerste helft aan September steeds fraai en zonnig weer bracht. Dientengevolge zijn de granen, peulvruchten en handelsge- wasson voor eon te snel rijpen, waar voor bij den kouden bodera wel ge vaar bestond, bewaard gebleven en konden vervolgens onder zeer gunstige omstandigheden worden binnenge haald. Voor de wortelgewassen was de zomer te koud. De aardappelen zijn te vroeg afgestorven mede ten ge volge van het vroegtijdig optreden der aardappelziekte, zoodat de oogst in de meeste streken niet groot zal zijn. Ook de suikerbieten, stirven te vroeg af en zullen evenmin veel kilo's leveren. Aan dit gewas komt intusschen het f raait weer der laatste weken nog zeer te stade Hetzelfde geldt van de herfst* voedergewassen. Voor zoover er een I 2e snede gras en klaverhooi gewonnen werd, kwam deze goed binnen. Voor de ontwikkeling der graslanden was het weer in Augustus te koud en te droog, zoodat het gras in de meeste weiden aanmerkelijk is ingekort. Loos alarm in een kazerne. Woensdagavond omstreeks half- twaalf werd do wacht van do Oranje Nassau-kazerno te Amsterdam, door j een voorbijganger opgobeld, daar hg| vermoedde, dat in de bovenlokalen - van het Rijkskleedingmagazijn een insluiper zich had verborgen. Nu en dan werd door een der ramen van het magazijn een klein lichtje waargeno- i men. Onmiddellijk begaven zich een korporaal en vijf man naar het be doelde magazijn, alwaar een onderzoek werd ingesteld. Toen men ten slotte een der Bovenste zalen had bereikt, werd inderdaad oen man met een lantaarn in de hand waargenomen, die geheimzinnig rondsloop. De soldaten dachten nu een goeden slag te kunnon slaan, maar de insluiper bleek de por tier te zijn l Een kenou. Juffrouw de Jong, een winkolierster in de Spanjaardstraat te Rottosdam kwam Maandag tot de ontdekking, dat er in het schaftuur van het werkvolk uit haar winkel twee flasschon port gestolen waren, Met de bij haar in-* j wonende zuster sprak zij af, goede» uitkijk te houden. De oene zuster stelde zich voortaan tijdens het schaftuur ia den kelder, de andere in een binnen kamer op. Zoo was ook de situatil gisternamiddag, toen een man ds» winkel binnenkwam, een greep in k I chocoladetabletten dee'd een daarna I verdween. Een van de zusters ging I hem achterna en greep den vluchte* I ling, die het op een loopen gezet had, I in de Bingleystraat. De man trachtte I zich los te rukken, de juffrouw ri» I de hulp van voorbijgangers in, doe» I tevergeefsniemand stak een hand I uit. Zg hield evenwel vast en bracht I den dief naar baar winkel, waar de I politie verschenen was, aan wie I hem overleverde. De aangehoudene» I de 22-jarige losse werkman J» W. Zijn medeplichtige, de 19-jarige losse werkman A. d. F. is later eveneens gearresteerd. (N, R- Crt) Te Amsterdam is aangehouden naar Den Haag overgebracht een jarige *vrouw, die verdacht wordt zie» jegens een jong meisje aan strafbsi» handelingen te hebben schuldig g®* maakt. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld. Woensdagmorgen kreeg een trfj Zigeuners op den weg van Varssevej» naar Aalten oneenigheid met een tot* baas, daar zg de tolgelden niet wild» betalen. De tolbaas kreeg hulp, en de partijen geraakten slaags, waarbij van weerskanten van sabels en zeisen ge bruik werd gemaakt, en enkelen wer den gewond. De Zigeuners namen de vlucht. De burgemeester van de gemeente Wisch waarschuwde telefonisch den burgemeester van Aalten en zette de Zigeuners zelf ook na met enkele politiebeambten. De Aaltensche politie wist het troepje 5p te pikken, juist voor de Duitsche grens. De Zigeuners werden, na gehonden onderzoek, onder sterk politiegeleide naar Varsseveld teruggebracht. (N. R. Crt.) Op vrije voeten gesteld De brievengaarder van Castricum, JRes, die verdacht werd uit een op de lijn HelderUitgeest verzonden postzak een aangeteekond pakket in- houdonde f 700 te hebben ontvreemd en deswege te Alkmaar in arrest werd gehouden, is heden op vrije voeten gesteld. (Hbld.) Vliegen op E.N.T.O.S. Door het bestuur van Entos is naar het Hbld- meldt, wederom gesloten Jan Olieslagers, om vóór de sluiting der Entos nogmaals de tentoonstel lingsbezoekers in bewondering te bren gen door zijn vliegkunst. De Antwerp- sche vlieger zal Zaterdag 27 en Zon dag 28 Sept. wederom op de terreinen achter de hoofdgebouwen vliegen hij zal dan echter geen hoogterecord trachten te verbeteren, doch op een hoogte van 60—100 Meter allerlei toeren in het luchtruim maken. Zaterdagavond halftien zal James Pain Sons te Londen, een groot vuurwerk afsteken, het laatste dat op do Entos zal plaats vinden. Zondagavond zullen de oude Tolhuis- tuin en de overige terreinen met dui zenden veelklourige lampions a giorno worden verlicht. Het bestuur heeft besloten den toe gangsprijs op Zaterdag en Zondag van 6 uur af 's avonds tot 's nachts I uur tc stellen op 27 ct. (Kinderen II cent). Reeds nu zijn aan de controle aan den Tolhuistuin plaatsen voor de ge reserveerde tribunes voor de vliogde- monstratios op Zaterdag en Zondag te verkrijgen. De sluiting van de Entos blijft be paald op Woensdag 1 October dos nachts te 1 uur. Waar de naaldon blijven Een naald in oen voer hooi is moeielijk voor den dag te brengen. Maar dat er zooveel naalden zoek raken in naaldenkussons wie zou dat gelooven Eon lezeres van het R. Nbl. deelt mede, dat ze een oud naalden- kussen openmakend, daarin tot haar verbazing een groot aantal naalden vond, door lengte van tijd daarin zoek geraakt. Toen ze aan het tellen ging, kwam ze tot het respectabel aantal van... 274 Een der inbrekers gevat? Woensdagavond is door oen tweetal rechercheurs teAmsterdam een persoon aangehouden, die in gezelschap van een kameraad op de Prinsengracht bij de Leligraeht bozig was een baal tabak te stelen uit een kelder. De gearres teerde werd in bezit gevondenvanmeer- dere inbrekerswerktuigen en is reeds meermalen met de politie in aanraking geweest.'Ook zijn metgezel is een bij de justitie ongunstig bekend persoon. Do gearresteerde, zoo vernamen wij, is een rijwielhandelaar en wordt ver dacht schuldig te zijn aan meerdere der in den laatsten tijd te Amsterdam gepleegde inbraken. Gisterenmorgen is te Amsterdam gearresteerd 8., commissionair in dia manten, wegens oplichting tot oen be drag van f7000. Toch muziek. De burgemeester van Giessendam had voor het op Woensdag te vieren onafhankelijkheidsfeest voor de kinde ren der openbare scholen een opluis tering met muziek geweigerd. Nadat hoogere autoriteiten hiermee in kennis waren gesteld, is de vergunning gis teren alsnog verleend en had dien dag de optocht der schoolkinderen mot muziek der Vereeniging Tempo aldaar plaats. (N. Ct.) Een patroonsbond. De „Times" meldt de oprichting in Engeland van een vereeniging onder den naam„United Kingdom Em ployers defence union", met het doel de krachten der werkgevers te vereeni gen, en hun rechten en vrijheden te handhaven tegen de werklieden en de Trade Unions. De bedoeling is voor deze vereeniging een fonds bijeen te brengen van «zeshonderd mUlioen1* (Ned. ct.) GOUDA, 26 September 1913. Door Burg. en Weth. is aan de Raadsleden het volgende ingekomen stuk toegezonden Gouda, 26 September 1913. Bij nevensgaand adres verzoekt het Bestuur der Commissie voor openbare feesten te Gouda Uwen Raad om finan- tieelen steun voor het organiseeren van een waardige herdenking van het hon derdjarig bestaan van Nederland's on afhankelijkheid. Blijkens het adres be rekent de Commissie voor de feost- viering een bedrag van f 3000.— noo- dig te hebben, waarvan zij do helft van particuliere zijde hoopt te krijgen. Wij kunnen echter geen vrijheid vinden Uwen Raad voor te stellen een bedrag van f 1500.dat dus feitelijk wordt gevraagd, toe te staan. Immers heeft de gemeente door het toestaan van een subsidie aan de onlangs hier ter stede gehouden tentoonstelling, die toch ook met het oog op het jubeljaar is in het leven geroepen, reeds voor de herden king van het jaar 1813 geofferd. Nu echter de burgerij blijk geeft het eeuw feest ook nog op eene andere wyze te willen vieren, meenen wij dat de ge meente zich van eenigen iinantieelen steun niet geheel kan onthouden en geven wij Uw Raad daarom in over weging aan adressante een subsidie van f 1000.— toe te staan en in verband daarmede te besluiten tot de volgende af- en overschrijving op de gomoente- begrooting van uitgaven voor het dienstjaar 1913a. van Hoofdstuk XIV, art. 1 „Onvoorziene Uitgaven" (Volgnummer 217) f 1000. b. op Hoofdstuk III, art 7b „Sub sidie aan do Commissie voor openbare feesten" (volgn. 215b) f 1000.—. Straatversiering. Na een gisterenavond in café „l'Es- pérance" gehouden vergadering van bewoners van de Boelekado is giste renavond opgericht een commissie, welke beoogt mot Koninginnefeest en ook met de a.s. OnafHankelijkheids- feesten een aardige straatversiering aan te brongen en tevens een kinder feest to organiseeren. Mot hot oog op den korten tijd voor de. eerstkomende feesten zal de steun der bewoners van de Bleekorssingel mede worden ingeroepen. Jubilé der Maatschappij tot Exploitate van Staatsspoorwegen. Ter gelegenheid van hot vijftigjarig bestaan der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen heorschte heden aan het station eono feestelijke stemming. Op het hoofdgebouw en op de nevengebouwen waait onze natio nale driekleur, terwijl de ambtenaren op het plaatskaarten en goederen bureau aan hunne vreugdo uiting heb ben gegeven, door het bureau smaak vol te versieren. Hedenmorgon word door het personeel van den dienst der Exploitatie, Tractie en Weg en Wer- een hulde-telogram gezonden aan den heer Directeur Generaal der Maat schappij. Te elf ure werd door den Sta tionschef namens den heer Directeur- Generaal aan 't personeel meegedeeld, dat de Maatschappij haar vijftigjarig bestaan niet onopgemerkt wenschte te laten voorbijgaan en besloten had aan ieder die de Maatschappij 25 jaren had gediend, dertig dagen loon en aan hen, die minder dienstjaren hadden voor ieder vol dienstjaar een dag extra met een maximum van 15 dagen loon, terwijl zij bovendien nog in aanmerking zouden komen voo? de gratificatie van 30 dagen bij hun 25-jarig jubilé. Aan hen, die in het jaar 1903 wegens deelneming aan de werkstaking ont slagen en daarna weder in dienst ge steld zijn, kon worden meegedeeld, dat aan hen de gratificatie resp. uitkeering zal geschieden, alsof hun diensttijd niet onderbroken geweest ware. Pluimvee tentoonstelling. Door de Utrechtsche Pluimvee-c'.ub zal in de sociëteit „Ons Genoegen" alhier op 21, 22 en 23 Nov. a.s. een tentoonstelling worden gehouden van Pluimvee en Konijnen. Bloedend verwond Hedenmorgen had de jeugdige B. het ongeluk op minder aangename wijze in aanraking te komen meteen voor een wagen gespannen paard, dat voor een der winkels aan den L. Tien- deweg stond. Of de jongen het paard heeft geplaagd of wel het paard niet te vertrouwen was, dit is ons niet dui delijk geworden, doch eensklaps gaf het paard den jongen een trap, waar door hij bloedend aan zgn gezicht werd verwond. Terstond werd de hulp ingeroepen van Dr. Rups, die den jongen verbond en daarop naar de wonin# zijner ouders in de Corn. Ketelstraat deed overbrengen. Hoogste onderscheiding. De Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek Gouda alhier behaalde op do Tentoonstelling van en voor het win kelbedrijf, welke te Rotterdam van 17—30 Sept. gehouden wordt de Euro prijs, bestaande uit een zilveren ino- daille van H. M. de Koningin, de hoogste onderscheiding welke kon worden verworven. De kroosplaag. BOSKOOP. In het weekblad „De Tuinbouw" schrijft inen uit Boskoop: liet vaarwater, waarvan in den erzendingstijd een druk gebruik ge maakt wordt, ligt nu uog rustig on der een dikke laag kroos, waarmee wij de laatste twee jaar verrijkt zijn geworden. V roeger hadden Wij hier twee soor ten, het gewone groene eenden kroos, dat reeds vroeg in het voorjaar tc voorschijn komt en dan omstreeks Juli gedeeltelijk wordt verdrongen door het sterker groeiende roode kroos. Eenige jaren terug is er nog een derde soort bijgekomen, en deze groeit zoo ontzettend sterk, dat de andere soorten er niet alleen geheel door verdrongen worden, maar dat zij ook nog oen hinderlijke belemme ring voor het vervoer te water geeft. Wel wordt er geregeld van opge- vischt en op een hoop gezet, om te verrotten, wat dan 't volgende voor jaar als inest wordt gebruikt, maai de groei van dit kroos is te stork, dan dat het hierdoor geheel opge ruimd kan worden. Te hopen is het, dat het zich op den duur in onze wateren niet thuis gevoelt, want wanneer het door den wind Haam wordt gedreven, en hot dan eenigen tijd blijft liggen, bederft het water er onder, waardoor dat oen verre van aangename lucht gaat ver spreidenden waardoor ook de vis- schen sterven. De polderbesturen hebb?n juist de zer dagen advertenties in ons plaat selijk blad geplaatst waarin zij inge landen verzoeken <wn allen op den- zelfden dag te gaan visschen, om op dezo manier te trachten van tic kroos plaag, zooals het ïn de advertenties heet, te worden v<jrtost. Woensdagnamiddag reed de vijf tienjarige P. L. alhier met zijn fiets over de Voorkadfli Op een gegeven oogenblik raakte hij zgn stuur kwijt en tuimelde met zijn fiets in do Gouwe en verdween in de diepte. Door eon naastbijzijnde schipper word hem onder water een vaarboom toegestoken welke hij wist te grijpen, zoodat hy gelukkig werd gered. LekKerkerk. Do hovenier, P. Goo- man, uit Boskoop, heeft hier van den heer M. Muilwijk, uit Oud-Alblas, 3'/j bunder gras- of hooiland, gelegen aan den Schuachtschen Weteringwog, aan gekocht. met het dool, een kweekorij en een volgons de nieuwste eischen dos tijds te exploitoeron tuinderij aan te leggen. Daar de grond voor doze onderno ming, volgons vakmannen, extra schikt moet wezen, koestert men groote verwachtingen. Schoonhoven. Do feestcommissie heeft, naar de N. R. Crt. moldt, be sloten het door don gemeenteraad toe gestane subsidie van f 150 niet te aanvaarden. Voetbal. G. V. B.-elftalOlympia. Zooals bekend is voor deze wed strijd door de N. V. B. een zilveren medaille uitgeloofd. Deze medaille vervaardigd door de firma Begeer te Utrecht is speciaal voor deze wedstrijden geslagen en werden slechts zooveel daarvan aan gemaakt ais noodig zijn. Do medaille 4» dus eene blijvende herinnering die vooral later een aandenken blijft voor het zoo sympathieke idee do voetbal sport dienstbaar te maken voor de liefdadigheid. Voetballers op het Paleis Soestdijk. Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling van H. M. do Kónin gin-Moeder om aan de spelers, die Zondag 5 October in den Onafhanke- liikheiaswedstrijdSpartaRest van Nederland te Amsterdam uitkomen persoonlijk de medailles uit tereiken. Dat zal, indien een voldoend aan tal spelers vrijaf kunnen krijgen, gebeuren Maandag 6 October op het Paleis Soestdijk. Mochten te veel spe lers verhinderd zijn dan zal jhr. I)e Ranitz de medailles op het terrein uitreiken. Vliegen. *Over de Oostzee. Naar de Temps dit Berlijn verneemt is de Zweedsche vlieger Thuelin de Oostzee van Landskrona (Zweden) naar Stralsund (Duitschland) in twee uur per vliegtuig ovorgestoken. Men meldt uit Soesterberg aan de N. R. Ct. Van Meel met zijn passagier luitenant Hofstee, terugkomende van de ma noeuvres, is niettegenstaande den he- vigen wind gistermiddag van Harfsen vertrokken waar hij een noodlanding maakto. Na 40 minuten vliegen op groote hoogte is hij boven Soesterberg gekomen, waar hij een sierlijke gig- vlucht is geland. Het feest der S.S. Tor gelegenhoid van het gouden feest der S.S. was aan het Stationsge bouw en do loodsen op het emplace ment den Haag de vlag uitgestoken. Bij aankomst en vertrok dor treinen knalden knalsignalon. De treinen reden heden met •vlag gen op de machine. De locomotieven waren versierd. In «verband met het feest vertrokken hedenochtend naar Utrecht do minis ter van Waterstaat Dr. C. Loly on Mr. v. d. Meulon chef dor afd. Spoor- wegen aan hot Departement. Persdoléct. De Rechtbank to Middolburg be handelde heden de zaak tegen W. J. C. van S., redacteur van de Goossche Courant, beklaagd van boleodiging van J^Buysse, redacteur van „Do Zeeuw". Hot O. M. vroog vrijspraak. Tweede Kamer. Do afdeolingen der Tweede Kamor hebben hedenmiddag hot onderzook van do Indische begrooting beëindigd. Donderdag komen de secties tot onderzoek der Staatsbegrooting bijeen. Offlcleete verklaring. LONDEN, 25 Sopt. John Robert son, onderstaatssecretaris van het ministerie van Handel, zei de in een rede te New-Castle, dat do voorloo- pige regeering van Edward ('aron 'n economische dwaasheid was en feite- liik onmogelijk. Het postkantoor zou blijken de erustlgHte moeilijkheden op té leveren. Het Britnohe poslbestuur zou or n.l. niet mede ln verbinding treden en Belfast zou daardoor van de rent van de wereld afgesneden zijn. (.'arson was niet vervolgd om dat de regeering geen luwt heeft „ko ning Carson" tot een heilige te ma ken. Carson heeft wel opgepast, dut hij binnen de perken bleef van de wet pn het zou een dwaasheid zijn hem voor zijn praatjes te vervolgen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeoling van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over do afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillisse menten tegen 3< faillissementen in dezelfde week van hot vorige jaar. Jhr. Dr. Loudon. De Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Dr. Loudon vertrekt mor gen naar het Loo, ter beëediging door 11. M. do Koningin. Vandaar koert Z.Exc. terug naar den Haag om in den namiddag de portefeuille van Buitenlandsche Zaken van den tijde lijken Minister Mr. Cort van der Lin den over te nemen. Nieuwe Turksche toeboreidselen; Londen, 26 Sept. Volgens inlich tingen zouden de Turken dadelijk na de totstandkoming van don vrede van Boekarest alle mannon van 19—29 iaar hebben opgeroepen om gedurende kor ten tijd als reservisten dienst te doen. Deze troepen komen onder bevel van do officieren, die nit Adrianopel zijn teruggekeerd. In verband hiermede vreest men dat nieuwe noodlottige gebeurtenissen te wachten zijn, ook al omdat de Tur ken nimmer het Londensch vredesver drag als rechtvaardig zullen erkennen. ECHT ak.rlik.at.ia van het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.8 te Stockholm, laagste stand 737.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige mest zuidoos telijke wind, licht tot bewolkt droog weer, mogelyk nachtvorst overdag zelfde temperatuur. Vorige Koer». 78 81 611/, lot»/,. 87 90'/, 84% 80% »7s/.« 101% 80 57% 116 47% 76% 281% 05 218% 240 189% 16% 108 W'/ 183% 622Vi 525 208 120 4'%, 108»/, Koer» van heden. 81'%, 61% 100%, 87 80% 101', VAN DEN 26 SEPT. 1913. Maatsleeaingeu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-09 4 pet. Id. Obligatie 6o Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuloa Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Tred let-Instel Hagen. Fod. Bankaandoolon Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Td. Smelt ing& Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert, v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aano. Kul. Credlet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav, Cultuur My. Aand. Notf. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUrn. Ketahoon" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw M(j, Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-üudern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl. v. Potr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart l(jen. Ned.Ara. Stoomvaart* Mij. Aand. Stoomvaart-Mjj. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand.* Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. JFioll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouis». Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mrj. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. C)ert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleealuge». Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Theis«4?e- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4a/|—5 pCt. Amerikanen lusteloos, Mijnen prijs houdend, Rubbers vaster, Petroleum zwak, Tabakken woinig omzet, Cul turen stil doch vast, Nat. on Buitenl. Staatsf. stil en prijshoudend. 57»/. 46% 67% 64%, 219 16% 200% 40% 624 121% 4%, 106'/, 3%, 10 91% 98% 21 185% 94'/, 94 29 160'/, 4%) 100%! 147%' 0|: 01% 97 60%, 28% 160 4%,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2