Verdronken. No 122N7. Maandag 29 September 1913. 52e Jaargang. 4 icourant Verschijnt dagelijks Feestdagen. behalve Zon en Si.xxn.e:a laixd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Nieuwe abonné's ontvangen de tot 1 October verschij nende nummers gratis. XTie-vx-ws- ^.cL’v-ertezxtieToleud. voox G-ovlcL©- ezx Oxxxstre3sexi- Telefoon Interc. 82. serbericht VÊRfiADKRING VAN DKWMWAD Amsterdam >18. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. hi deB. 78 81*/. lOO'/u 100>/„ 87 90'/, 84 37'/, 57'/, 116 46% 46'/, 23»/, 64'/, 220 15’/, 16% 185 183’/, 629'/, 1 624 525 208 121% 122'/, 4%. 106% 106% 9'%, 9»',« in 91'/. 91'/, 99'/, 97 Vrij bewerkt door AMO. 61%, 60»/,. 94’/, 94 beu 29'/, 4%. en de. ge (Wordt vervolgd) volgenden dag oostelijke tot cht tot halfbe- logeiijk nacht en! peratuur. •219 240 189’/, 101% 80 185'/, 94'/, 160 4’/, ,0 h.nd 200'/, 40'/, 202'/, 40 84% 80’/, GOÏDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden Markt 31, bij onze Agenten 57'%, 3'/i, 28’/, 162’/, 'i«; 4*‘ niet zijn hond een de haar volgde haar. Zij ging ..Uilen van de kamer, 37%, 100'/,1 100%, 147’./J - RS. )Ct. aanzien, Cul- 1 lusteloos en n vaster, Rub- 1 en iets zwak- Staatsfondsen 64'/, Meteriologisch BILDT tand 776.2 te 748.2 te Vest- iööii, men laat niemand hij Zij is weer opgeroepen tot Het gouden jubileum van de S.Ö. Omtrent het avondfeest vernemen wij het volgende Des avonds te acht uur vertrok van het z.g. nSuikerterrein“ aan den Leid- schenweg de reusachtige lichtstoet, ge vormd door ’n kleine 3000 leden van het personeel der jubileerende maat schappij en begeleid door acht muziek korpsen en eenige honderden fakkels. Bijna alle spoorwogvereenigingen wa ren met transparanten, vaandels en lampions in den stoet vertegenwoor digd. Een enorme menschenmassa, ja schier heel Utrecht, was op de been, en had zich langs die straten geschaard, waar de stoet zou passoeren. Van vele huizen werd Bengaalsch vuur ont stoken. Voor het oude administratie-gebouw (hoofdbureaux) aan het Moreelsepark VRIJDAG 26 SEPTEMBER. (Vervolg,) Ingekomen 15. Een preadvies van B. en W. betreffende het verkoopen van cokes aan on- en minvermogenden. Is gedrukt rondgedeold en wordt ter visie gelogd. 16. Een adres van het comité van de Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, dat luidt aldus Gouda, 16 September 1913. Aan den Raad dor Gemeente Gouda. Het plaatselijk Comité van don Ne. hoogerhand betrekkelijk geen controle was. Dat de bedragen aanzienlijk wa ren, bleek o.m. uit het verslag der iegercommissle die dan ook adviseer de tot afschaffing. Tot deze afschaffing is nu met in gang van 1 Januari 1914 besloten. Uit het bedrag dat voortaan per man en per dag mag worden besteed, zui len dan de kosten van alle levensmid delen en het brood moeten worden be streden: in plaats van, zooals nu, 3 verschillende verantwoordingen, zal men dan met één verantwoording kunnen volstaan. Zaterdag brak, zoo meldt de Mnd. Ct. in de haven van Yarmouth, op de houtzagerij van de heeren Palgra ve, Brown and Son, een groote brand uit, die zoo snel om zich heen greep dat binnen korten tijd een oppervlak te van 200 vierkante el, waarop zich hooge stapels planken en gezaagde balken bevonden, een onafgebroken vlammenzee vormde, waartegen de brandspuiten al zeer weinig vermoch ten uit te richten. Telegraafdraden smolten bij dozij nen, waardoor het telegrafisch verkeer tusschen South Town en Gorleeton werd stopgezet en een aantal schepen in de haven kon zich ternauwernood in veiligheid brengen. Stoomschepen met hout geladen, die langs de laai ende vuurpoel waren gemeerd, moes ten in allerijl hun ankertrossen kap pen en naar de overzijde van do rivier oversteken, waarop zij met de scheepspompen hun ladingen geregeld moesten nat houden, wegens de over- groote hitte en de rondvliegendc von ken. Nog verscheidene uren na het uitbreken van den brand speelden de vlammen boven de afgebrande hout stapels. De schade wordt op 30.000 pond k sterling geraamd. hield de geweldige stoet die 20 minu ten gaans lang was, stil. Daarbinnen waar een keurige bloemen- en groen- versiering prijkte werd den directeur- generaal, jhr. Van Kretichmar van Veen, en den hoofden van dienst door een koor gevormd door ’n zestigtal ambtenaren onder leiding van den heer Corn. Galesloot toegezongen „Hollands Glorieu< van Richard Hol. De muziek van het vijfde regiment infanterie zorgde voor de begeleiding. Daarna werden de vertegenwoordi gers van het personeel door de directie ontvangen. De heeren E. J. E. Maas, werktuigk. ingenieur, Van Keulen, hoofdambtenaar Weg en Werken on W. C. van Draanen, beambte N. C. S. hielden toespraken tot den directeur- generaal, die in hartelijke bewoordin» gen dankzegde en wees op de liefde voor hun vak, getoond door de leden van het personeel, welke liefde eer bied afdwin^t. Luide toejuichingen volgden op de toespraak van den directeur-generaal. Daarna werden champagne en ver- verschingen rondgediena. De lichtstoet werd daarna, in drieën gesplitst,, ontbonden. De stations, perrons en centrale werkplaatsen der S.S. waren den ge- heelen avond schitterend geïllumineerd Tot laat in den avond duurde de feestelijke stemming voort. f 1.25 1.50 1-50 1.90 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. 67% 66% De Balkan. De Balkan vraagt overal sedert tijden de aandacht. Het is merkwaardig hoe den Zuid-oostelijke hoek van Euro pa met zijn bandjes van weinig of geen beteekenis de spanning in Europa gaande kunnen houden, die een gevaar oplevert voor ons geheele werelddeel. Een gevaar dat he usch niet denk beeldig is. Door de naijver der Tri ple Entente en Triple Alliantie staat het te vreezen, dat wanneer ooit het ruwe element in den mensch de bovenhand krijgt en den verdel gingsoorlog zal beginnen, het einde zal wezen een totale vernietiging van de Europeeöche energie en daardoor eon verplaatsing van het groote op bloeiende economisch leven naar ver buiten Europa, naar Japan of Amerika. De raad dje indertijd Carnegie gaf om te komen tot een Vereenigde Sta ren, was zoo slecht nog niet. Toch heeft ook een dergelijk verbond, zooals we het in de Heilige Alliantie hebben gekend, zijn groote nadeelen. Wanneer een dergelijke combinatie zich ten doel stelt, do reactie te bevoordeelen of te helpen handhaven, zal daaruit een geest van schittering groeien, die de kiem zal zijn van nieuwe bloedige verwikkelingen. Het zou worden een ruilen van oorlog met revolutie. Toch kan het op den duur niet anders of Europa zal moeten) inzien, dat het onmogelijk op de tegenwoordige wijze kan voortgaan. De oorlogstoerustingen nemen met het jaar grooten omvang aan. Het is onbegrijpelijk, doch maar al te waar dat een land als Duitschland in de laatste jaren van 19001918 voor oorlogsdoeleinden heeft uitge geven 587 millioen mark. Voor 1913 zal 200 millioen noodig zijn, Xerwijl bovendien 1000 millioen noodig is ge bleken om de invoering van de nieuwe legerwet voor dit jaar mogelijk te maken. Door de spanning op den Balkan en het financieele geïnteresseerd zijn van alle mogendheden bij elk der Bal- kanstaten blijft een toestand van on rust over Europa hangen. Verwikke lingen in den Balkan vinden dus hun terugslag bij de groote mogendheden .mejuffrouw! Ge heht het geraden, of liever gezegd, Diana heeft het verraden, antwoordde zij vroolijk, terwijl haar slanke vingers in Dornïa legde, maar kunt ge ook zeggen, welke van de twee zusters voor u staat Do houtvester zette zulk een hulpe loos gezicht, dat zij met moeite haar lachlust bedwingen moest en op ge luk af antwoordde hij: Juffrouw Constance. Mis, riep zij lachend. Ik Seraphine. Ik dacht, verontschuldigde de houtvester zich, omdat Omdat men u Constance heeft geschilderd als een ernstige, bediyat- 33) Dorn liet zich in zijn rust door do bewegingen van storen. Koest Diana! Hé, wat moet die hond? bromde hij slaperig. Hij zal... Het woord bestierf hem op zijn lippen; met een schok vloog hij van de bank op, nam de pijp uit zijn mond, de muts van zijn hoofd, en staarde met wijdopengespalkte oogen het beeld aan, dat zoo onverwacht als «en fata morgana voor hem opdaag de. Diana sprong vroolijk om een slanke meisjesgestalte, die zooeven uit het bosch was te voorschijn gekomen. Zij droeg een eenvoudig grijs kleed met zwart afgezet en met zwarte bot tines aan de net gevormde voeten grijze handschoenen bedekten hare handen; in de eene hand droeg zij een parasol en met de andere een tamelijk groot en oogenschijnlijk zwaar gepakt handkoffertje. Een wit te strooien hoed met breeden rand bedekte haar hoofd en het gezicht ge deeltelijk omdat zij zich voorover om Engeland. De Olympic zou Donderdag, van Liverpool, op weg naar New-York, Queenstown aandoen om reizigers en de brievenmalen aan boord te nemen maar er stond te zware deining voor de stoombooten, die ze aan boord van het groote schip moesten bren gen en de kapitein van de Olympic wilde zijn schip niet wagen met haar binnengaats te brengen. Hij stoomde dus na eenig wachten door, meene mende op een onvrijwillige tocht naar Amerika twee reizigers, die niet ver der dan Queenstown hadden willen meegaan. De kansen van Queenstown om ook voortaan door de groote Cu- narders te worden aangedaan, zullen er door dit voorval met, de White- Star-boot niet op verbeterd zijn. N.tt.Ct. A orige Knen vaD h(H*IS. i U..L... I 78 I 61% woordde hij, zonder zijn oogen van het jonge meisje af te wenden. Bij mijn armen broer, vroeg ze, en veegde tersluiks een paar tranen weg. O, neen, hem toe. ...r zulk een verwenscht verhoor, waar mee ons de rechter gedurig plaagt en zij is vanmorgen reeds weggereden zoodat ik wel vermoed dat zij mot den eersten trein den besten terug zal komen. Dan zult ge wel toestaan, dat ik mijn koffertje neerzet. Mijn ande re bagage zal men van het station brengen, zei het jonge meisje en doet! een stap naar de huisdeur. Dorn rilde van schrik, Vergeef mij mijn onachtzaam heid, verzocht hij, en ontlastte haar ondanks haar tegenstribbelen van het koffertje en bracht haar binnen. In het voorhuis opende hij deur, die naar de kamer van houtVestersvrouw leidde, liet binnengaan en volgde snel naar het midden zette haar hoed af en trok haar hand schoenen van de handen, die toch sporen van werken droegen. Met ’n enkelen blik scheen zij de omgeving op te nemen, haar fijn neusje snoof begeerig den heerlijken geur der bloeiende planten op. Weer thuis, fluisterden haar lie ve roode lippen. O, wat ia dat hoor de liefkoozing van den hond te beant woorden. Diana, Diana, beste hond, kent ge mij nog, zei ze en de houtvester meende nog nooit zulk een frissche en welluidende stem gehoord te heb ben. Wat doet me dat genoegen, maar houdt je nu stil, dan kan ik ook eens naar de menschen omkijken. Zij klopte liefkoozend den slanken hals van den hond en voort snelde zij nu naar den houtvester, als ging hij nu dezen zeggen, dat een dierbare gast in aantocht was. Het jonge meisje hief nu het*hoofd op en Dorn zag een zuiver ovaal ge laat, waaruit de schalksehheid sprak uit de fijne ronde kin; de kleine mond prijkte met fijne, witte tandjes en de kleine wipneus gaf iets vrijmoedigs en ondernemends aan het geheele ge zicht; de oogen waren echte twijfe laars, nu grijs, dan groenachtig, en soms zwart. Schrik niet, mijnheer de houtves ter, sprak zij Dorn aan en een lach je speelde om haar mond, want de uitdrukking van verbazing, die op zijn gebruind goedig gezicht lag, was inderdaad komiek. Ik ben geen kwade bosebnimf, maar een kind van rechtschapen en christen-ouders Die Eitestet heeten, viel de hout vester in, die nu eindelijk was be komen en bood haar de hand. Dat is een verrassing! Hartelijk welkom PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. «Groote letters en randen naar plaatsruimte. Rusland, Uit Wilna komt bericht dat de ar» rondissements-rechtbank daar de be handeling is begonnen tegen een in ternationale dievenbende, bestaande uit een zestal personen, die aan Duit- sche kapitalisten voor (iO.(XM) mark kopervijlsel voor goud hadden ver* kocht. Voeding van het leger. Naar de Tel. verneemt, zal, met in gang van 1 Januari a.s. een geheel nieuwe regeling betreffende de voeding worden ingevoerd. Waar vroeger de bepalingen betreffende de verstrekking van brood en levensmiddelen ver schillend waren en het kon gebeuren dat een soldaat wel recht had op le vensmiddelen, doch niet op brood, zal dit bij de nieuwe bepalingen niet meer kunnen voorkomen, aangezien het ration brood in de levensmidde len is inbegrepen. Dit zal zeer zeker een vereenvoudiging in de adminis tratie geven. Voorts zal men het bij- slagfonds afschaffen. Ter verduidelij king diene, dat bij de tegenwoordige regeling der voeding voor eiken man per dag een bepaald bedrag mag be steed worden voor den aankoop van levensmiddelen. Behalve dit bedrag wordt per man en per dag nog 2% cent tegoed gedaan. Dit geld wordt gebruikt voor het aankoopen van groenten, merk, specerijen en een en kele maal kaas of andere versnape ringen. Aangezien dit een afzonder lijk fonds is, gaf het aanleiding tot het maken van een potje, waarop van Opening Crematorium te Westergeld. BH do opening van het Crematori um hield dr. de Vrij een rede, waar in werd nagegaan, hetgeen is ge schied sinds de oprichting door de vereeniging en waarbij hulde word gebracht aan allen, die voor hot doel van de vereeniging hadden geijverd. Verder werden gehuldigd mevrouw van der Hucht, die een renteloos voorschot had gegeven, dat don bouw van een crematorium mogelijk maak te, de architect van der Steur en de aannemer. Spreker eindigde met den wensch, dat het crematorium spoedig moge worden in exploitatie gesteld, er aan herinnerend dat blijkens het rapport der Kon. Academie van Wetenschap pen, zonder bezwaar, mits wettelijk gerechtigd, lijkverbranding hier te lande zou kunnen worden toegepast. Na de rede van dr. de Vrij gal dr. van Lissa een demonstratie van de manier van crematie, terwijl or gelspel zich deed hooren en de heer F. van Ovy hot adagia uit het 5a concert van Beethoven en verder O. Isis uit die Zauberflöto van Mozart zong. Daarna legde de twaalfjarige Frits van Lissa een sluitsteen en werd de verbrandingsoven en het cre matorium bezichtigd. Er was veel belangstelling. lijk weer in mijn bosch, weer mijn huis te zijn. Haar blik viel op den spiegel en daarin zag zij den houtvester verle gen achter haar staan; en daar hij in dat geval niets beters wist te doen bewonderde hij opmerkzaam haar goudgele lokken «bewonderde. Vergeef mij, sprak ze zacht, ik vergat geheel en al, dat ik eigenlijk niet meer thuis hen, en al staal en al ligt alles in deze kamer onveran derd en ais voorheen, dan toch is er veel veranderd. O vergeet het voor altijd, niets zou mij liever zijn, antwoordde hij levendig. De voorkamer, die gij en uw zuster bewoonden, staan tot uw dienst. De meid zal er u onmiddellijk bedienen, ook moet ze een verfris- sehing voor u klaar maken. Wilt u misschien koffie gebruiken? Die sla ik niet af, antwoordde ze nu weer vroolijk. Zij zal mij nu zulk een lange reis goed smaken ik heb ook volstrekt geen haast om naar boven te gaan, dat kan wel een oogenblikje wachten tot moeder hier is en men mijn bagage gebracht heeft. Ik zou intasschen gaarne met u eens willen spreken, mijnheer do houtvester. Ais u het dan goed viml dan drinken wij buiten koffie en houdt me daarbij gezelschap, niet? zaroe en mij als een dolle spring-in- ’t-veld, zoo zou die hier beter op zijn plaats zijn. De houtvester liet een zucht ont glippen. Och ja, wij zijn hier treurig ge stemd en we hebben er reden voor. En juist daarom ben ik geko men om mijn moeder in haar groot verdriet wat te troosten en op te beuren. Waar is zij? De schalksche toon, waarmede zij zich had aangemeld, veranderde bij de laatste woorden; zij sprak nu met warme en oprechte deelneming de toehoorder kon wel merken dat haar vroolijkheid slechts uiterlijk was. - Uw moeder is te Gatin, ^ant- en verwikkelingen op den Balkan zijn er nog moer dan genoeg en nog meer dan te veel te wachten. Nog steeds toch is de vrede tusschen Turkije en Griekenland niet geteekend evenmin als tusschen Turkije en Grie kenland. Het is loven en bieden, vra gen en ondervragen, zooals bij alle Oostergche volken. Bulgarije heeft als voorwaarde ge steld, in het verdrag te doen opnemen de bepaling, dat wanneer Over de nog niet vastgesteldgjjunten niet de andere Balkanstaten voor deze gunstiger rege lingen worden getroffen, die gunstige bepalingen ook voor Bulgarije zullen gelden. Dit nu weigert Turkije. Dit land stelt tegenover Griekenland den eisch, dat het eerst de eilanden Chios en Mytilene moet afstaan, voor het wil onderhandelen. Dat wil natuurlijk Griekenland niet, daar het er juist naar streeft, alle eilanden in de Egeïsche zee te verkrijgen. Verder’ lezen we berichten over een aanstaanden strijd tegen Servië en Albanasche troepen. De Albaneezen dringen in het Servische gebied door sommige bladen zeggen onder leiding van Oostenrijksche en Italiaansche officieren. Van de zijde der regeerin- gen wordt dit evenwel beslist tegen gesproken. Servië laat zich zijn met zooveel moeite verworven gebied niet ontnemen, en mobiliseert weer. Zoo kan er dus een derden Balkankrijg uitbreken, hoewel wij wel verwachten, dat het Servische leger de ongeregelde Albaneesche troepen spoedig zal terug dringen.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1