lUUUiOuifaiiiilil Gemengde Berichten. KANTOHGERECHT TE GOODA. Stadsnieuws. 403« STAATS-LOTERIJ. SOHAKBISr Rechtszaken. INGEZONDEN. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten handel te Amsterdam 01V. f»"/, 23'ï jf/J ioyu tv,. lol'/, 357»/» i m/f mi - Gouda in Sectie G No. 1127 en 1130 volgens bijgaande scheteteekeningen. 5°. dat naar onze meening, gezien de gevoerde discussies in de Raads vergadering van 2 Sept. j.l. aan menig genoemd bezwaar door ons nu wordt tegemoet gekomen, waardoor wij met vertrouwen Uwe beslissing op ons vernieuwd verzoek inwachten. Zoo spoedig mogelijk zullen U vol ledige plannen met berekening van kosten ter beoordeeling worden toege zonden om definitief te kunnen be sluiten. Namens het Bestuur der Bouwvereeniging „Het Volksbelang", CHR. W. SOUFFRE, Voorzitter. J. C. BLOK, Secretaris. De Voorzitter: Ik stel voor dit adres ter visie te leggen. De heer Van der Ree: M. de V. Naar aanleiding van dit schrijven, wensch ik deze motie voor testellen: De Raad der Gemeente Gouda; Gezien een adres van het Be stuur der Bouwvereeniging „Het Volks belang" gevestigd te Gouda, waarbij deze vereeniging finantieelen steun van de Gemeente verzoekt voor het bou wen van 63 arbeiderswoningen op een - terrein bij de coupure van de Nieuwe Gouwe Gelet op de in zijn vergadering van 2 September j.l. bij de behande ling van een vorig adres der Vereeni ging gevoerde discussie, die geleid heeft tot het besluit om «alleen voor het bouwen van arbeiderswoningen op een terrein aan de Cornelis Ketelstraat steun te verleenen Overwegende, dat, zooals de Ver eeniging thans blijkens haar nieuw êdres de arbeiderswoningen aan de Nieuwe Gouwe wil bouwen er geen principieel bezrthar bestaat om krach tens de bepalingen van de woningwet ook voor dat plan door bemiddeling van de gemeente bouwkapitaal ver schaffen Overwegende toch, waar de arbei derswoningen thans zijn ontworpen op een terrein, dat verder is afgelegen van het van Bergen IJzendoornpark de gelegenheid wordt opengesteld om op de daartussohen gelegen landerjjen woningen van hoogere huurwaarde te bouwen Overwegende bovendien, dat de thans door de Vereeniging ter plaatse te bouwen woningen in aantal veel geringer zijn dan volgens het bij het eerste adres overlegde plan, Besluit Burgemeester en Wethouders uit te noodigen om overeenkomstig het thpns gedane verzoek van de Vereeniging voornoemd den Raad in de gelegen heid te stellen om overeenkomstig de wettelijke bepalingou een besluit tot toekenning van een voorschot van f 133.600.— te nemen. De motie van den heer v. d. Ree wordt voldoende ondersteund en kan derhalve een onderwerp van beraad slaging uitmaken. De Voorzitter: Ik stel voor de motie eveneens ter visie te leggen en haar te behandelen in een volgende vergadering. De heer NederhorsV M. deV. Zou het geen aanbeveling \erdienen om de motie te doen drukkln? De Voorzitter: Da/kan ge beuren. f Het voorstel tot ter vi^e legging wordt zonder beraadslagtóg en zonder hoofdelnke stemming aangenomen. 26. Een adres van P. Hornes van den volgenden inhoud: Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft met den meesten eerbied te kennen Pieter Hornes, keurmeester van het vleesch en de visch alhier, dat h|j gaarne ontslag uit zijne betrekking zou hebben; dat hg daarom beleefd ver zoekt hem tegen 1 November aan staande öp pensioen te willen stellen. Gouda, 12 Sept. 1913. 'tWelk doende, UEd.Achtb. dienstw. dienaar, P. HORNES. De Voorzitter: Namens B. en W. heb ik de eer voor te stellen het gevraagd eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging voor de langja rige diensten van adressant, tegen een door B. en W. in overleg met adres sant te bepalen datum. Aldus besloten. 27. Een adres van den heer M. Westrienen van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda richt met verschilldigden eerbied, ondergeteekende, leeraar in de Hoog- duitsche taal eq letterkunde aan het Gymnasium alhier, het beleefde ver zoek hem wegens het bereiken Van den 66-jarigen leeftijd, met ingang van 1 Januari 1914 uit deze betrekking eervol ontslag te verleenen. Met de meeste hoogachting heeft hg de eer te zgn, van den Raad: de ond. dr., M. VAN WESTRIENEN. Gouda, den 24 Sept. 1913. De Voorzitter: Ik stel voor dit adres te stellen in handen van B. en W. om daarover eerst het advies van den betrokken inspecteur van de gymnasia in té winnen. Aldus besloten. 28. Een adres van J. Doets Johz. van den volgenden inhoud: Aan den Gemeenteraad van Gouda. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: Jan Doets, wonende Snellinckstraat No. 11a te Rotterdam; dat hij benoemd is geworden als leeraar a/d academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschap pen te Rotterdam; dat hij herbenoemd is als leeraar a/d Ambachtsavondschool te Gouda voor de cursus 1913/14 op 9 Aug. 1913 dat hij zich niet ontslagen rekent van zijne verplichtingen als Leeraar, door enkel deze herbenoeming niet te aanvaarden dat hg in verband met voorgaande ten spoedigste ontslag vraagt, in ieder geval met 1 October 1913, als leeraar in het lijn-, projectie- en vakteekenen aan de Ambachtsavondschool te Gouda. 'tWelk doende enz., JAN DOETS Johz. Rotterdam, 29 Aug. 1913. De Voorzitter: De betrokken Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs heeft tegen het verleenen vah het gevraagd ontslag geen bezwaar. Ik heb derhalve de eer namens B. en W. voor te stellen het gevraagd eervol ontslag met ingang van 1 Oct. a.s. te verleenen. Aldus besloten. 29. Een adres van Mej. P. M. A. Schuckink Kool verzoekende ontslag als Onderwijzeres in het koken. Wordt eervol verleend. 30. Een schrgven van de Wielrij- dersbond, van den volgenden inhoud 's Gravenhage, September 1913. Aan den Raad der Gemeente. Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. b., Toeristenbond voor Ne derland, heeft de eer U hierbij aan te bieden het door hen uitgegeven rap port, getiteld „van Wegen, Paarden en Hoefbeslag". Wij brengen bijzon der onder Uwe aandacht dat een goed hoefbeslag zoowel bezuiniging brengt op het onderhoud van wegen als op het paarden-materiaal. Indien het hoefbeslag zonder kal koenen nog niet wordt toegepast bij uwe diensten, dan zouden wij het zeer op prijs stellen als de inhoud van het rapport ter kennis kon worden ge bracht van de hoofden van die diensten en als wg ter zgner tijd, hun oordeel zouden mogen vernemen. Het zal ons aangenaam zijn desver- langd meerdere exemplaren van het ragport ter uwer beschikking te mo gen stellen. Namens het Dag. Bestuur voorn.,* De 1° Voorzitter, Ed. J. BERGSMA. De Secretaris-Penningmeester, L. C. STEFFÊLAAR. Aangenomen voor kennisgeving» Aan de orde De benoeming van eene Onderwn- zeres of een Onderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor jongens. De Voorzitter: Mag ik de heeren van Iterson, van Veen en Muglwijk verzoeken voor deze en de volgende benoeming het stembureau te willen uitmaken Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 14 op Mei. M. J. van den Berg en 1 op den heer J. Lamport, zoodat benoemd is Mej. VAN DEN BERG. Aan de orde: De benoeming van een Onderwijzer aan de school voor gewoon lager onder- wijs No. 3. Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 12 op den heer A. Kool en 1 op den heer C. W. Zanen, terwgl 2 briefjes in blanco zijn, zoodat benoemd is de heer KOOL. Aan de orde: De benoeming van een Onderwijzer aan de school voor a. 1. o. No. 1. Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 13 op den heer C. W. Zanen, terwgl 2 stembriefjes in blanco zijn, zoodat benoemd is de heer ZANEN. Aan de orde: Dp benoeming van eeno Onderwij zeres in het koken aan de Herhalings school voor meisjes. Worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 14 op Mej. J. Kruijs en 1 op Mej. Schuckink, zoodat benoemd is Mej. KRUIJS. Aan de orde: De benoeming van een Leeraar in de Natnurlgke Historie aan het Gym nasium voor den cursus 1913/14. Wordt benoemd met algemeene (15) stemmen de heer Dr. J.L.HOVING. De Voorzitter: Ik heb de eer voor te stellen om te bepalen, dat deze benoeming wordt geacht te zgn ingegaan met 1 September j.l. Aldus besloten. Aan de orde: De benoeming van een Leeraar in het Hebreewsch aan het Gymnasium voor den cursus 1913/1914. Wordt benoemd met algemeene (15) stemmen de heer A. KETELLAPPER. De Voorzitter: Ik heb de eer voor te stellen te bepalen, dat ook deze benoeming wordt geacht te zgn ingegaan met 1 September j.l. Aldus besloten. De Voorzitter: Mag ik den heeren stemopnemers dank zeggen voor den verleenden bijstand? Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge- meente-begrooting voor 1913 (af- en overschrijving). Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1913 (tijdelijke belegging leeningsgelden). De Voorzitter: B. en W. heb ben de eer voor te stellen om de in dit voorstel genoemde posten niet met f 200.000 te verhoogen maar met f 230.000. Het aldus gewijzigde voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Gemeenteraad. Te Amerongen werd in de zitting van den Gemeenteraad mededeeling gedaan van het Koninklgk Besluit, houdende de benoeming van jhr. mr. W. E. van Weelde tot burgemeester dier gemeente. Wgl deze benoeming reeds ruim een 14 dagen bekend is en men nog niets naders van den benoemde gehoord of gezien heeft, stelde wethouder N. Van Os voor aan den Commissaris der Koningin te Uitrecht een schrijven te richten en daarin te vragen naar de juiste woon plaats van den burgemeester. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. (N. v. d. D.) Stop gezet. Naar men uit Nieuwe-Schans aan „De Tijdu meldt zal met 1 Januari a.s. de groote scheepsbouwonderneming der firma Frederiks te Nordenham, waarbij de eerste Duitsche Banken voor reusachtige sommen geïnteres seerd zijn, stop worden gezet. Niet tegenstaande er steeds volop werk was werkte de fabriek al jaren achtereen met groote verliezen. De kermis te Winschoten. Te Winschoten kenmerkte zioh de kermis dit jaar door buitengewone ruwheid. Zaterdagavond reeds moest de politie optreden tegen dronken ker misgasten en ook Zondag waren som migen dezer zeer rumoerig. Maandag kwam het tot een ernstiger treffen. Op het Marktplein werd de dienaar van politie E. Kippenbroek eerst met een flesch ojp het hoofd ge slagen en later kreeg hij een steenworp tegen het hoofd. Hij viel bewusteloos tegen den grond en werd in een café binnengedragen, om, nadat hij door den heer A. E. Sissingh, arts, Was ver bonden, per rijtuig te voorden vervoerd. Enkele belhamels werden met be hulp van eenige goedgezinde burgers gearresteerd. Een duister geval. Zondagmorgen is te Amersfoort een droevig ongeval gebeurd, terwijl men over de oorzaak nog in het duister tast. Het 6-jarig zoontie van den heer W. in de Oldebarneveldlaan was buiten aan 't spelen. Kwart na elven vond men het ventje met een groote hoofd wond bewusteloos in den tuin liggen. Bg het geneeskundig onderzoek bleek tevens dat de rechterelleboog gekwetst en de rechterpols gebroken was. Direct naar Utrecht overgebracht, bleek het aan dr. Folmer aldaar dat de milt op zes plaatsen was gescheurd. Maandag is het kind overleden. Het eenige wat men van hem heeft kunnen vernemen, was„Ik ben niet gevallen". Ook de kameraadjes met wie hg gespeeld kad kunnen geen enkele inlichting geven. Prachtige vangst. De KW 160, motorlogger van de reederg N. Parlevliet, besomde in den tgd van 10 weken bgna 15000 gulden. Smokkelarij te water. Op den Rijn bij Emmerik hebben de Pruisische commiezen een uit Hol land komende stoomboot wegens smok kelarij aangehouden waarin voor 600 Mark aan tabak, koffie en lucifers was geborgen. De machinist, welke reeds 8 jaar op de boot werkzaam is, werd als schuldige aangehouden. Uitspraken van 30 September 1913. Wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken, W. J.J., huis vrouw A. P. te Gouda f ID subs. 10 d. Wegens 's nachts fietsen zonder licht, W. V. te Bodegraven, A. V. te Boskoop, L. H. en W. V. te Wad dinxveen, J. 8. en H. C. te Zeven huizen, H. u. d. B. te Bergsehen- hoek, G. P. te Zevenhuizen, J. v. D. te Stolwijk, J. G. en J. v. d. B. te Haastrecht, J. L. en H. 11., en J. B. C. N. genaamd W. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d. Wegens 's nachts rijden met eeu voertuig zonder licht M. H. te Wad- dinxveen f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda spelen om geld T. v. B. te 's Hertogenbosch, 1 mnd. voorwaardelijke tuchtschool; A. v. L. en J. J. 8. te Gouda, ieder drie maanden voorwaardelijke tuchtschool. Wegens te Gouda wuteren buiten de waterbakken, J. T. P. 8. te 8tomp- wijk f 2 subs. 1 d.; J. J. v. K., woonplaats onbekend f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda zitten op zijn hondenkar, G. W. N. te Gouda f 0.50 subs. 1 d.; B. B. v. d. 8. te Gouda f 1 subs. 1 d. Wegens te Gouda met een voer tuig in een plantsoen rijden, J. A. V. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Gouda over een voet pad rijden H. 8. te Gouda f 0.50 subs. 1 dag. Wegens loopen in een grasperk N. G. en H. 8. te Gouda, ieder f 0.50 subs. 1 d. Wegens zonder vergunning een voertuig op straat laten staan P. J. N. te Gouda f 1 subs. ld. Wegens te Gouda vuil in he^W-» ter werpen G. 8. huisvrouw M. N. v. D. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Wegens te Waddinxveen op Ver boden plaats zwemmen N». J. B. en J. N. B. te Waddinxveen leder f 1 subs. 1 d. Wegens de orde in het opeubaar verstoren, D. te Nieuwerkerk a. d. IJ. f 5 subs. 5 d. Wegens zijn voertuig: «onbeheerd la ten staan E. v. K. te*l)udewater f 1 subs. 1 d. Wegens nachtelijk burengerucht J. 8. te Nieuwerkerk a.d.lj. f 3 subs. 2 d. en T. N. K. te Gouda f 5 subs. 3 dagen. Wegens openbare dronkenschap J. 8. te Nieuwerkerk ad. IJ., P. de J. te Gouda en T. K., woonplaats on bekend ieder f 1 subs. 1 d.; A. V. te Botterdam, A. D. L. woonplaats onbekend, 8. de J. en T. NA K. te Gouda ieder t 3 subs. 2 d.; C. H. te 's Gravenhage en J. J. v. woonplaats onbekend ieder f 3 subs. 3 d.; J. 8. woonplaats onbekend, C. 8., G. B., A. d. H. en W. v. V. te Gouda ieder f 5 subs. 3 d.; G. K., woonplaats onbekend f 1 subs. 2 d., P. W. Th. V. te Gouda f 1 subs. 2 d. "GOUDA, 1 October 1913. J. H. B. Spaanderman. De heer J. H. B. Spaanderman her-; denkt vandaag zijn jubilé als leeraar aan de 8tads-Muziekschool alhier. De vlag hangt te zijner eere aan de Mu ziekschool uit. Dq gang en de be stuurskamer der inrichting zijn smaak vol met bloemen en planten versierd, 't ls heden vacantie op de school. Hoewel in verband met familieom standigheden van den heer Spaander- man zijn jubileum op 22 Oct. a.s. zal worden herdacht door het geven van een Eere-avond aan den jubilaris door zijn leerlingen en oud-leerlingen on der leiding van één hunner, heeft de Commissie van Toezicht den heer Spaanderman en zijn familie heden in de bestuurskamer der Muziekschool genoodigd om hen op dezen gedenk dag te complimenteeren. Vanmiddag te half drie toen de ju bilaris en zijn familie met de leden der Commissie van Toezicht in de bestuurskamer te zamen waren, heeft de voorzitter dier Commissie, de heer H. Nort, den jubilaris op hartelijke wijze toegesproken en met zijn jubi leum gelukgewenscht. In zijn Ade memoreerde de heer Nort het feit, dat door den heer Spaanderman op 1 Aug. 1888 met 9 andere candidaten een vergelijkend examen was afgelegd voor de heeren Heijblom en Spoel en dat naar aan leiding daarvan de Raad dezer ge meente den heer Spaanderman be noemde tot leeraar in vak A, waar na 2ijn installatie door de Commis sie van Toezicht op 7 Sept. volgde. De eigeqlijke datum van het jubilé zou dus 7 Sept. zijn geweest, doch in verband met het vallen van dien da- tim in of terstond na de vacantie, is 1 October voor de herdenking aan gewezen. Waar het feit op zich zelf dat ie mand 25 jaren een ambt heeft bekleed, voor spr. nog geen reden is tot ju belen, maar alleen de wijze waarop een ambtenaar zijn plichten heeft ver vuld een aanleiding kan zijn tot een feestelijk herdenken, daar doet het spr. veel genoegen te kunnen confita- teeren dat die aanleiding hier ruim schoots aanwezig is. De onvermoei- .de ijver, zoo zei spr., de yoortdaren- de opgewektheid, waarmee gij steeds, ook op uw drukste dagen, uwe zang lessen geeft, kunnen niet anders dan een goeden invloed gehad hebben op de vorderingen van uwe leerlingen waar beide bovendien nog gepaard' gaan aan een uitgebreide kennis van uw vak. Doch niet tot de zang- en de theorielessen bleven uwe werk zaamheden aan deze school beperkt In zijn vergadering van 1 Dec. ïyojj besloot de gemeenteraad het far- plan der muziekschool met een yleT. de afdeeling, eene orgelklasse, zit te breiden en zoo werden dan aan u met ingang van 1 Jan. 1901 de lessen in afd. D opgedragen, leder, zoo ging spr. "voort, die zooals wij 't voor recht hadden, u meermalen als orga nist te hooren en die bovendien uwe groote paedagogische gaven kennen, moet 't duidelijk zijn, dat ook op dit gebied uw arbeid vruchtdragend moest zijn. 't Was dan ook niet te verwonderen, dat toen er sprake was de leiding van de Muziekschool aan een directeur op te dragen de keuze daarvan op u viel, die met vrucht als leeraar in twee belangrijke af- deeiingen dier school werkzaam waart. Onze Commissie aarzelde dan ook niet om u bij den gemeenteraad voor te dragen, die inderdaad met ingang van 1 Aug. 1910 aan u het directoraat der school toevertrouwde. Ook in aeze functie is gebleken, dat de bloei van de Goudsche Muziekschool ,u oprecht ter harte gwit. Namens de Commissie bood *spr. daarop den jubilaris als blijk van dankbaarheid voor he^een door hem voor de Muziekschool, \vas gedaan een portret aan van Wagner, door Prof. Herkommer .^jjtaf, tnet den wensch dat dit nog vdfe» jaren zal jherinneren aan de pretllge* verstand houding, die er steeds tusschen den heer Spaanderman en dé Commissie van Toezicht heeft geheerscht. Een dronk werd daarop gewijd aan het voortbestaan dier aangename ver standhouding, op den vóortdurenden bloei van de Goudsche Muziekschool en op het duurzaam geluk van ha ren directeur en zijne familie. De heer Spaanderman betuigde zijn bijzonderen dank voor de door den voorzitter der Commissie van Toe zicht geuite woorden van gelukwen- scfiing en voor de sympathie, die daaruit ten zijnen opzichte sprak. De jubilaris aanvaardde gaarne het ge schenk en dankte daarbij de Commis sie voor de aangename samenwer king en bovendien voor den krach- tigen steun, die door de Commissie voor de ontwikkeling der school is geboden. De heer Spaanderman uitte zijn beste wenschen voor den bloei der inrichting. Het officieel gedeelte was hiermedjB geëindigd. Aan huis werd de heer Spaander man hedenmorgen vroeg reeds ge complimenteerd door den burgemees ter# en talloos waren de telegrammen en kaartjes en ook bloemen, die hem werden toegezonden. Onafhankelijkheidsfeest. De Commissie voor Openbare Fees ten vergadert Donderdag 2 Oct. des avonds 8% uur in het Café 't Schaak bord" ter voorloopige bespreking van de viering van het Onafhankelijkheids- feest. Vrijz. Studie-en Propagandaclub. Door de Vrijzinnige Studie- en Pro pagandaclub alhier zal op Dinsdag 7 Oct. des avonds 8 uur in de boven zaal van het Café ,,'t Schaakbord" een algemeene ledenvergadering ge houden worden, waarin verschillende belangrijke voorstellen zullen worden behandeld. In verband daarmede worden alle leden dringend uitgenoodigd tot bij woning dezer vergadering. Door den majoor garnizoenscom mandant is gisteren ten zijnen bureele aanbesteed de levering van aardappe len ten behoeve van de sdldatenine- nage van het garnizoen te Gouda ge durende het tijdvak van 1 Nov. 1913 tot en met 30 Juni 1914. Ingeschreven werd alleen door den heer W. Kreeuwèn alhier voor f 2.12 per H.L. Gedurende de eersten negen maan den van dit jaar zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Inleg in 4042 posten f 167514.26 Bijgeschreven rente 716.89 f 168231.15 Terugbetaling in 1296 posten f 151806.66 Meer ingelegd dan terugbetaald f 16424.20 Op den l"*"® Januari 1913 was ten name der Inleggers ingeschreven f619466.92Va Zoodat hun. tegoed ultimo Sept. bedroeg f 635890.121/: In den loop van het jaar 1913 zijn 196 nieuwe boekjes afgegeven, 71 boek jes opnieuw in gebruik gesteld en 246 boekjes geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Sept. 2575 boekjes in omloop waren. Gedurende de maand Sent. zgn door de Mallegatslais geschut 2705 schepen met een inhoud van 202577 M3. en 727 stoomschepen, inhoudende 65202 M3., totaal dus 3432 vaartuigen met 267779 M3. inhoud, en 18 houtvlotten, uitmakende 101 koppels. Gedurende de maand Sept. werden in de Volksgaarkeuken alhier, ver bruikt; In de zaal 2078lj2 portion Afgehaald 766 Totaal 2844V2 portiën Aanbesteding. Gisterenmiddag is ten stadhuize door B. en W. dezer gemeente aanbesteed in 8 perceelen het aanbrengen van verbeteringen (waterclosets en urinoirs) in de openbare scholen jn verband met het bepaalde in het Koninklijk besluit van 25 Juni 1912 Stbld. 192. Ingeschreven was door 11 personen. De biljetten gaven de volgende cijfers te zien J. Amesz, te Gouda, perc. I f 3298 pare. II f 5439, perc. III f 3650, perc. IV f4780, perc. V f2990, perc, VI f1860, perc. VII 1790, perc. VIII f 1740. In massa f 28480. J. A. Hendriks, te Amsterdam, perc. I f 6406, perc. II f 6632, perc. III f4020, perc. IV f 4538perc. V f 317,* perc. VI11862, perc. VII f 1662, perc, VIII f1792. In massa f30085. I. van Omlangs, te Rotterdam, perc. I f 6370, perc. II5355, perc. III f 3021, perc. IV f 4499, perc. f 2419, perc. VI f 1559, perc. VII f 1129, perc. VIII f1473. In massa f25825. Firma Gebrs. Van Ettingen, te Den Haag, perc. I f8180, pore. II f7120, r>. III f4657, perc. IV f6103, perc. f3495, perc. VI f2450, perc. VII f2173, perc. VIII f2575. in massa f36255. J. L. Rossouw, te Den Haag, pèrc. I f8160, perc. II f7205, perc. III f 5040, perc. IV f 5716, perc. V f 3510, perc. VI f 2445, perc. VII f 2176, perc. VIII f2560. In massa f36311. G. van den Berg, te Den Haag, perc. I f 977, perc. II f 6995, perc. III f5950, perc. IV f 5720, perc. V f 3480, perc. VI f 2560, perc. VII f 2200, perc. VIII f 2245. In massa f 35820. J. P. de Groot, Gouda perc. I f 7067, perc. II f 5904, perc. III f 3897, perc, IV f4998, perc. V f2297. perc. VI f 1656, perc. VII f 1756, perc. VÏII f1867. F. de Bopk, te Den Haag, perc. I f 7842, perc. II f 6619, perc. III f 3442, perc. IV f4344, perc. V f3052, perc. VI f 1940, perc. VII f 1607, perc. VIII f1999. In massa f29980. T. A. van Berkel en Zoon, te Gouda, in Massa f37940. A. M. Cornelissen, te Arnhem, in massa f 32459. M. J. W. van der Horst, te Ren Haag, in massa f 27300. C. P. W. DESSING f- Heden is hot stoffelijk overschot van den hoer (J. P. W. Dessing, in leven lid van den Raad dezer gemeen te op de R.K. begraafplaats ter aar de besteld. Vanmorgen te 7 uur werd het ljjk van het sterfhuis gebracht naar de R.K. kerk aan den Kleiweg, waar van de overleden# kerkmeester was. Daar werd de lijkdienst gehouden en werden de verschillende kerkelijke ce- ramoniën verricht. Te half twaalf reed de lijkstoet van van de kerk naar de begraafplaats, waar zich met vele autoriteiten ook vele belangstellenden hadden verza meld. Daar merkten wij op den oud sten wethouder, den heer (J. W. Van de Velde, die door noodzakelijke af wezigheid van den burgemeester, diens plaats vervulde^ de wethouders, den gemeente-secretaris, alsook den vroe- geren gemeente-secretaris en bijna al le leden van den Raad, voorts ver tegenwoordigers van de Kamer van Arbeid, van de afd. Gouda van den Ned. Aannemers bond en van de R. K. 1 jee» vereeniging. Door den deken, .den heer J. A. Kupers op de begraafplaats vooraf gegaan, werd de lijkkist in 'de kapel geplaatst, waar nog eenige ceremo niën plaats hadden, waarna de kist in het graf werd nedergelaten. Door den oudsten zoon van den overledene, den heer 1'. J. C. Des sing werd namens de familie autori teiten en belangstellenden dank ge- bracht voor de laatste eer hunnen overleden vader bewezen. Raad van Beroep. De grifier van den Raad van beroep te Dordrecht maakt bekend, dat aan den heer H. Knuttel alhier, eervol ontslag is verleend als lid-werkgever v. d. Raad dat van rechtswege als lid werkgever is opgetreden A. J. J. Vos, alhier, en dat in diens plaats als plaats vervangend lid-werkgever is benoemd S. E. de Jongh alhier. Het ongeluk aan de Karnemelksloot. In aansluiting op het gisteren ge melde ongelnk met den afsluitboom van den spoorweg aan de Karnemelk sloot kunnen wij thans nog mededee- len dat de toestand van den getroffen melkknecht J. G. S. wonende in de Boomgaardstraat redelijk is. Het blijkt dat een paar jongens van 4 en 5 jaar de onvoorzichtigheid hebben begaan. Door de politie is met de Directie van den spoorweg over de voorzieniitg van deze afsluiting geconfereerd, als resultaat waarvan kan worden mede gedeeld, dat daar ter plaatse een be tere afsluiting zal worden gemaakt. Een gevaarlijk heerschap. Gisterenavond was op de Nieuwe Veerstal een kerel die veel misbaar maakte, met een groot mes zwaaide en voorbijgangers molesteerde. Door do politie werd het gevaarlijke heerschap ingerekend en overgebracht naar het bureau, waar het bleek te zijn de visseher H., te Poortugaal woonachtig, die met een schuit hier ligt gemeerd. Tegen dezen man, die in staat van dronkenschap verkeerde, wordt een strafvervolging ingesteld. Baldadige jeugd. Uit baldadigheid hcbu6n twee der tienjarige knapen Maandagavond over de Bleekerssingel, ter hoogte van de eigen weg def Sociëteit ,,üns Geqoe- gen" een touw gespannen, waarvan het gevolg is geweest, dat oen dame daarover is gevallen en zich bloodènd aan de knieën heeft verwond. Door de politie zijn de jeugdige baldadigen opgespoord en tegen hen is procesverbaal opgemaakt. Ernstig ongeval. Gisterenavond heeft de ^motorboot ,,Ida", kapt. Durieux, varend door den Turfsingel, mogelijk door het niet-zien van het' licht, geen signaal gegeven aan den man, die de veer pont TurfsingelVest bedienl, met het gövolg dat de boot tegen de reep van den pont is gevaren, waardoor de zich in de pont bevindende bedie naar daarvan, Geerlof, een slag kreeg van de slinger van de lier tegen hoofd en arm, welke zoodanig aan kwam dat de man overboord werd geslagen. Nadat hij uit het water was gehaald, bleek hij zoodanige kwetsuren te hebben gekregen, dat de inmiddels ontboden geneesheer Dr, de Boer overbrenging naar het Ziekenhuis noodig oordeelde, waarheen hij per politiebrancard werd vervoerd. De toestand van den man moet geen gevaar opleveren. Boskoop. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente voor gedaan 7 gevallen van diphtheritus en een geval van roodvonk. Het Bestuur der Boskoopsèhe Woningbouw vereeniging Beèft ih hare op 30 Sept. jl. gehouden vergadering uit zijn midden definitief gekozen tot Voorzitter, Vice-Voorzitter én Seore; taris-Penningmeester de hh. H. Van der Tak, P. Loef Az. en E. G. Iro nings. Geen Onafhankelijksfoest. Ouderkerk a. d. IJsscl. Men schrijft ons Deze gemeente is wel een zeer bijzondere gemeente. Wat in an dere gemeenten, zelfs de kleinste, zelfs de minst welvarende mogelijk is, n.l. onze honderdjarige onafhankelijkheid met medewerking der geheele gemeente te doen vieren kan hier niet(In meer dere gemeenten is zulks het geval. Red.), daarvoor zijn de denkbeelden hier in een te enge fanatieke kluis ge drongen, en het idee van openbare feestviering is den menschen teveol als hellegewrocht aangepreekt. Zelfs de blijde gulle lach wordt in zijn wezen doemwaardig geacht, omdat zij is in schreeuwende disharmonie met 's menschen diep verloren toestand, zooals de lieden hier wordt voorge houden. De comnfissie tot openbare feest viering ter gelegenheid onzer honderd jarige onafhankelijkheid, welke door oproep tot de geheele burgerij in voor loop! gen vorm samengesteld was, heeft na verscheidene uitnoodigingen tot alle kringen van alle richtingen in de gemeenten, om zich aan te vullen tot een behoorlijk bestuur, na een laat ste vergadering haar plan op moeten geven, want van antirevolutionnaire zijde ontbrak op hoogstens een paar uitzonderingen na alle medewerking. Men kwam niet op, en op de speciale uitnoodigingen, ook in rnime mate tot die zijde gericht, werden ongemo tiveerde briefjes met bedankjes ont vangen. Ma men weet dat ver nit het groot ste deel der gemeente tot de antirevo- lutionnairen behoort dan kan dan men niet anders dan den moed bewonderen van de enkelen, die in deze zware geestelijken gedruktheid der massa, ge tracht hebben eenige opheffing te brengen. 5de KI. Trekking van Woensdag 1 Oct. No. 636, 17157 17771 en 17858 ïAflfir f 1000 1292 en 18794 ieder f 400. 1733, 5028, 5709, 6842,.'9736, 10930, 11060, 11339, 14867 en 18545 ieder f 200. 355, 2622, 4858, 6685, 8612, 11983, 14045, 17134, 19704, 19850 en 19874 ieder f 100. Prijzen van f 70. 186 90 278 828 688 789 808 907 9 86 62 1081 92 1114 1827 70 71 1419 45 1685 1790 1823 64 1969 2192 2216 48 2814 68 2443 2887 42 2702 99 2877 85 3198 8801 9 3470 8550 9034 3884 69 73 91 8004 10 89 4004 20 4158 87 4247 91 4858 4484 4831 4618 63 4792 4949 5002 98 6218 5410 68 5638 5708 8010 15 6223 0B33 6448 0095 6718 88 0818 0901 11 7001 84 86 7110 12 7234 7818 87 67 95 7455 61 92 7682 7802 45 49 80 -J88 8117 8218 85 68 98 8392 8548 8882 8730 8831 8016 80 9064 9218 68 9572 9606 57 76 08U« 85 43 10068 10249 10419 10068 10076 11066 73 82 11168 80 11296 11400 11526 70 11677 11874 11968 12088 45 67 12175 12252 12400 12607 25 60 70 12612 12700 44 12947 79 18026 62 13151 98 13281 96 18815 97 13584 13675 8Q 13706 14008 14158 14287 14809 87 98 14406 38 66 05 14529 41 150Ö4 15158 64 95 J5400 82 «4 97 13525 15684 15887 78 15947 68 60 71 16017 48 72 96 16182 16207 16327 10611 85 10021 16729 38 17110 12 87 17269 17826 17854 90 18021 98 18125 18248 18385 40 96 18454 18502 39 02 18885 88 18611.'59 .J0B4 51 IW04 47 19555 19689 19709 34 19018 35 20294 04 20501 20625 62 20708 «*16 29 geslagen, waardoor v. H. bloedend werd verwond. Eisch wegens mishandeling, tien dagen gevangenisstraf. Vrijgesproken werd J. V., 53 j., losse werkman, te Moor drecht, beklaagd geweest van diefstal van een schaap. (N. R. Ct.) Gouda 30 Sept. '13. De wereldkampioen dr. Em. Lasker gaat spelen Het schijnt nu heus ernst te wordenlang eindeloos lang heeft het geduurd. Door de Cubaan Cassa- blanca uitgedaagd stelde Lasker kon- dities die onaannemelik werden geacht en na lange onderhandelingen sprong de zaak af. Tans echter doelt de „Schachwart" orgaan van het Ber- lijnse Schaakgezelschap, door dr. Las ker zelf uitgegeven mee dat om het wereldkampioenschap gestreden zal worden. Tegen de wereldkampioen zal tans de Rus Rubinstein de strijd opne men. Twintig partijen Jzullen worden gespeeld 30 zetten in twee uur, vijf speeldagen per week speeltijd van 37 's middags. Of Rubinstein eon genie is wordt verschillend beoordeeld doch hij be schikt over een ontzettende dosis schaakkennis en is bovenmate voor zichtig. Heeft hij een klein yoprdeeltje behaald weet hij dirVwfr te< houden. In het eindspel zal hij wel tot de sterkste der wereld behoren. Schitterende partijen als een Morphy of Pillsbury konden maken gaf hij echter nooit te zien. Dat Lasker echter geen gemakke- like taak zal hebben staat vast en dit vermoeden word gestaafd door de resultaten door Rubinstein bereikt in de laatste grote tornóoierf. Hij kwam n.l. als eerste prijswinner uit te San Sebastian, Pistyan, Breslau en Wilna. Dr. Lasker speelde' de laatste jaron niet in tornooien mee. In ieder geval belooft do kamp ge weldig te worden. S. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur Mag ik u voor onderstaand stukje beleefd eenige plaatsruimte verzoo- keu, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Gisterenavond ongeveer r 10 uur ge beurde voor de zooveelste maal een ongoluk met het veerpontje aan den Turfsingel (zie desbetreffend bericht onder rubriek Stadsnieuws). Wanneer zal hierin toch eindelijk eens verandering komen. Waarde be woner van Fluweelensingel, tlaveh, etc. getroost u eens de moeite naar den Turfsingel te wandelen en eeriB over te varen. Kiest echter een niet te regenachtigen dag, want de pont/ bedekking lekt aardig door. Ziet u daar dat olielampje bengelen, dit is het eenige sein dat er 20—30—40 schenlevens over den Turfsingel ge zet worden. Ziet U ook dat bordje waarop to ieZen staat: draagvermo gen 25 personen? Telt u het aantal cons dat zich werkelijk in de sqhuit bevindt. Vestig verder Uw aandacht op de flinke kracht die zich in do pout bevindt, niet te jong—, mocht eens te hard gaan. Waarde Gouwenaar, kom eens zien des morgens half negen, des middags van 121 uur en des avonds, wan neer al die bewoners van Turfslijgél, Prins Hendrikstraat en die macht vén daarachter' liggende straten, naar huis of naar hun werk gaan. Kijk (lan eens naar die tot zinkens toe volle pont. Waarom hierin geen verbetering gebracht. Een brug krijgen w|j Piot, maar waarom geen electrisch verlicht sein aan den wal, in plaats van zoo'n ongelukkig olielampje, opdat elke boot reeds van verre kan ai en, dat hij hier langzamer moet varefl, en moet wachten tot dat de reep gefcakt is. Er staan hier toch werkelijk ge-' noeg menschenlevens op het spel. Maar zooals gewoonlijk als het kalf verdronken is, dempt men de put, wij zullen echter hopen dat het niet Zoo ver komt, dat er menschenlevens te betreuren vallen. EEN BEWONER .VAN DEN TURFSINGEL. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. Op 9 Juli had de niet versohenen bekl. D. v. d. H. in de herberg van Verwaal te Capelle a/d IJsel, twee spiegelruiten van het buffet en eenige fle8schen vernield. Eisch wegens vernieling, acht dagen gevangenisstraf. Op 15 Aug. had de 31-jarige koop man J. v. O., te Reeuwijk, den getuige C. M. Gordijn, te Gouda, eenige slagen in het gezicht toegebracht. De laatste verklaarde, nog steeds geen zwaren arbeid te kunnen verrichten, en nog steeds onder behandeling van een dok ter te zijn. Getuigen a décharge verklaarden, dat Gordijn hun gezegd had, te zullen trachten, er wat uit te slaan. Naar aanleiding daarvan vroeg de officier een nader onderzoek. Beklaagde'» verdediger, mr. H. San ders meende, dat voldoende gebleken is, waarom het den mishandelde te doen was. De rechtbank ging in raadkamer en hield de zaak aan tot den 7en Oct, ten einde alsnog den dokter te hooren, die bekl. heeft behandeld. De 35-jarige sjouwer P. H., te Rot terdam, had zich op 17 Augustus te Gouda verzet tegen twee politieagen ten, die hem ter zake van openbare dronkenschap en ordeverstoring wilden overbrengen. Eisch wegens wederspannigheid, een maand gevangenisstraf. Öp 2 Aug. had de 29-jarige schip persknecht G. V., nit Goudorak, den schipper v. Herk, te Ouderkerk a/d IJsel, met een tabaksdoos op het hoofd De Kortenaer. H. M.'s Kortenaer zal nog eenigon tijd te Konstantinopel verblijven alvo rens naar Nederland terug te keoren. Minister Loudon. Het gerucht als zou de Minister van Buitenlandsche £aken Dr. Loudon, ontslag hebben genomen als directeur dor Kon. Petroleum Maatschappij wordt door het Hbld. tegengesproken. Reclassoeringstelstel. Het Hoogere Burgerlijk Armbestuur heeft dezer dagen ten aanzien van,een behoeftige die zich om onderstand had aangomeld voor de eerste maal het reclasseeringsstelsel toegepast door dien arme de beschikking to geven over een uitkeering tot zoodanig be drag, dat hij daardoor in staat gesteld wordt zich door eenige nering of Han del uit zijn toestand op te heffen, komt U halverwege tegemoet, ll doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezui verheid van 5unlight maakt haar alleen geschikt v oo r het wasschen van kostbaar linnen en /yo fijne kant. m het Koninklgk Mefceriologisch Instituut t© DE BILDT. Hoogste barometerstand 76$.9 te Lerwimc, Christiansund en Skadfftnais, laagste stand 754.1 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden' dag Meest matige oostelijke tot noord oostelijke wind, gedeelt^ük bejolkt, droog weer in hét' Noordenlïi het Zuiden kans op regen. ZelfdA tem- deratuur. VAN DEN 1 OCT. 1913. stiMtsloeiiiiieen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pfct. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. pi ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 18Ö9 4 pet. Mexico Afl.Binneilland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-fnstel- Ilngeu. Fed. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Oar&Fonn- dfry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Gó. OeK. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. fcteel'Coig). Cerfc v. Gew. A add. Kol. Crediet lasteJi. en Cultuur Ondernemingen Handelsver, „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur M|j. Aand. Ned. Handel-M|j.C.v.A. Mijnbouw M(jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redj'ang Lebong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg. totExpl. v. Potr, Bronq. ©.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A, Scheepvaart H|jen. Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land. Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Boll. IJRflven Sppbr- wegmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningen. Amsterdam A and. 3 pet. Ilongnyije. Tfteiss-Ro- gulirnqgi-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 43/4—5 pCt. Amerikanen tamelijk vast., Rubbers flauw, Petroleum beter, Tabakken ta- meigk zwak, Culturen beter. Staatsf. Nat. en Buitenl. stil en prijshoudend. Vorige Koers. 78 81=/, 100'/, 87«/,« 90'/, 84 37'/, 1017/, 79'/, 57=/, 116 46!/, ,60=/, t 78'/, ïi 82 j»38 220 244 189'/, 201 40'/, 186=/, 626 208 122 4s/„ io8"/, 37 u 100>/t6 46'/, 66'/, 23=/, 63'/, •226 ■800 '37 'I, 187=/, 4'/,, 106=/, 9 91'/, ao31 997« 01'/,» 62'/,» 186'V, 94'/, .91'/, •93'/, 28"/,» 28'/, 103'/, 4% 4

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 5