VAN THEE p’t MERK te letten J ’•f k Verdronken. l.E. Alter Gracht 26Ö* IAAG, STE WAAR- ag-en imeskleeding. ie of gedeelten N’ie’Vfws- ezx -^-d.’Trextezi.tï.elolsLd. voor G-o-txcLeu en. Oxcxstxelfcezi- No. 12293. Maandag 6 October 1913. Feestdagen. behalve Zon en Sia.it enlan d. Buitenlandsch Nieuws. Sixxxxexi laixd.. Gemengde Berichten. inisou. FEUILLETON. 1TD.A-- !SL Verschijnt dagelijks AAYZONEN rei. E. ALTER racht 269‘ IAAG. Telefoon Interc. 82. Engelsgh Indie, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 52e Jaargang. I I j ibriek. INDISCH NIEUWS. Vrij bewerkt door AMO. (Wordt vervolgd.) onda rtnan 4 Zn., Il HA HM* dat U en in :vangt. scuitje t, 8 u., Uitvoering erg. - en Woningtoe», Onderstandscomm. 60UDSCHE COURANT. pen, en de moordenaars en eveneens het afdeelingsbestuur van de S. I. gevat. iwij geregeld tijdig gen ontvangen van serten, vermakelijk leze dan in onze m. Rusland. Volgens het begrootingsontwerp be dragen de gewone uitgaven op de oor- logsbegrooting 599.135.711 rb. zijnde 47.897.388 rb. meer dan voor 1913 de buitengewone uitgaven bedragen 125.663.170 rb. zijnde 35.535.131 rb. meer dan voor 1913. 1AZIJN VAN WBM. THEEËN worden jrd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. ons nelding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eerde orders aan- i C. BIJL, GEBAART Lz. verkooper, een van ongeveer Htnuc, smal gelaat lie htblond haar en in de stad aan huis Een moord om 12 guldens. In Besoeki op de suikerfabriek Wrin- gin-Anom vermoordde een inlander laaghartig een koelie om een bedrag van twaalf gulden. De moordenaar heeft het lijk in de rivier geworpen. Gevecht tusschen Amboneesche en Javaansche soldaten. Te Tjikoeda Pateuh blijkt te zijn gevochten in den nacht vóór den lebe- ran tusschen Amboneesche en Inland- sche soldaten door middel van revol verschoten. De militaire wacht moest tusschenbeide komen. De zaak, hoewel onbelangrijk, heeft angst verwekt, daar de militaire autoriteiten geheim zinnig doen. Een onderzoek is reeds ingesteld. rergoed. AM en ADR ES: Engeland. Er is in de Engelsche en Amerikaan- sche pers heel wat te doen oVer de aanhouding bij hun aankomst, met de Olympic te New-York, van twee En gelsche passagiers miss Marie Eloyd, een bekende music Hall-artiste en Bernard Dillon, een jockey. Zij reisde© als man on vrouw, als de heer en mevrouw Dillon, doch de wettige echt genoot van de artiste leeft nog. Zij verklaarden echter te zullen trouwen, zoodra de noodige echtscheidings-for- maliteiten vervuld waren. Dillon zal waarschijnlijk thans naar Engeland teruggestuurd worden. Of mej. Lloyd zal mogen blijven is nog niet zeker. Zij heeft een engagement in de V. S. om 40 maal op te treden tegen 3600 gulden per week 1 Portugal. De Diario Governo bevat een besluit waarbij aan 268 politieke gevangenen amnestie wordt verleend. De leiders der royalistische beweging worden niet begenadigd. Denemarken. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deensche officier Crabbe, die bij het auto-ongeval te Grisolles (Fr.) slechts lichte kwetsuren heette opge- loopen te hebben, thans aan verstands verbijstering lijdt. Men vermoedt nu, dat zgn hersens beleedigd zijn bij den val uit de auto. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee iierekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Jubileum der S.S. Zaterdagavond had te Utrecht een feestmaaltijd plaats van hoogere amb tenaren der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, waarbij ook de directeur-generaal dier Maat schappij, dc hoer jhr. J. A. Van Kretsch- mar van Veen als gast aanzat. Een vijftigtal personen dezen feestmaaltijd deel. Den hoor G. A. Van Tricht is mot ingang Van 1 November op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoofd redacteur van De Nieuwe Courant. De heer Van Tricht zal als correspon dent te Parijs optreden. Aan de hoofdredactie is met ingang van 13 October vorbondon de heer J. J. Bruna, vroeger de correspondent te Berlijn van dat blad, sedort hot laatste half jaar belast met de waarneming van het correspondent schap te Parijs. (Nieuwe Ct.) verklaarde dat de bemanning haar leven aan den moed van den telegrafist der Templemore en aan den kapitein van het s.s. Arcadia van de Hamburg Amerikalijn te danken heeft. Maan dag kórt na middernacht brak brand uit in een katoenbaal van de lading der Templemore. De telegrafist bleef onafgebroken, zonder zich door het dreigende en steeds naderkomende vuur te laten beangstigen, zijn signalen afzenden en gaf het stoomschip Arca dia nauwkeurig de plaats aan waar zich het schip in nood bevond. Hij verliet zijn hokje voor de draadlooze telegrafie eerst toen de batterijen niet meer werkten en ging daarop met den kapitein als laatste man van het bran dende schip. Een uur daarna verscheen de Arcadia op de plaats van het onheil en nam de bemanning der Templemore uit de reddingsboot#! aan boord. Gedenkdag. Vanwege de Alg. Synode der Nederl. Hervormde Gemeente is tot alle pre dikanten her verzoek gericht 16 Nov. in te richten tot oen gedenkdag der der 100-jarige onafhankelijkheid. Het vermoorde knaapje. Naar de „Tel.” verneemt, heeft het 7-jarig broertje van het vermoorde knaapje zich Zaterdagmorgen in ge zelschap van een rechercheur, naar eenige bierbrouwerijen begeven, om aldaar te trachten den vermoedelijkon dader te herkennen. Dit, in verband met het gezegde van het jongetje, dat het den man dikwijls op een bierkar door de Commelinstraat zag rijden. Over den uitslag der confrontaties is nog niets bekend. servatieve partijgenooten weer was aangebleven, bewijst dit voldoende, dat de conservatieven nog altoos ho pen de politieke macht weer in handen te zullen krijgen. Japan. TokioPeking. Den len October is de nieuwe snel- verbinding van Tokio met Peking via Sjimonoseki, Foesan, Seoel, Antoeng en Moekden geopend. Men kan nu dezen afstand in 85 uren afleggen, terwijl tot nu toe daarvoor 120 tot 144 uren noodig waren, naar gelang al of niet de route over Kobe werd genomen, aan welke laatste door rei zigers over ’t algemeen de voorkeur werd gegeven. Er zullen nu op ’t land-traject van de verbinding Tokio-Peking tweemaal ’s weeks expres-treinen loopen. Tus schen Foesan en Peking zullen de reizigers slechts eenmaal behoeven over te stappen, nl. te Moekden, waar zij ook zullen moeten overnachten. nam aan Maar von Melnik wilde dit niet. Dank u, ik ken den weg, heb niemand noodig, tot ziens mijnheer Kretachman. Hij ging met de doos in de hand door den «mallen winkel naar eon deur, waar hij hard aanklopte. Eerst nadat hij zijn kloppen herhaald had en bovendien luide den nuani Kretsch- man geroepen had, ging de deur eindelijk open. Op den drempel verscheen een man wiens jeugdig evenbeeld wij reeds in den winkel gezien hebben, hetzelfde smalle, baardelooze gelaat, dezelfde bruine oogen en dezelfde bleeke sa- mengeperste lippen. Op het grijze hoofd droeg hij een kalotje, dat hij bij het zien van zijn gast inderhaast afnam. Ha, mijnheer von Melnik, zei hij eerbiedig. Wat een eerf Ge zoekt me in mijn huis op en waarom liet gij mij niet roepen Bespaar u die nuttelooze be leefdheden, KretBchman; onderbrak von Melnik hem, terwijl hij toon zonder complimenten in de kamer hinnentrad. Ge weet heel goed, dat hetgeen wij te bespreken hebben, al leen hier afgehandeld kan worden. Ik heb tot voorwendsel om tot u door te dringen gezegd, dat ik met u om- trentdit kunststuk moest handelen. En hij wees op den doos. Brand te Djombang. Te Djombang heeft een brand Zon dag zeven Cinoesche toko’s vernield. Bankbiljetten ter waarde van f 16.000 zijn daarbij verschroeid de nummers zijn nog flauw zichtbaar. De toko’s waren slechts gedeeltelijk verzekerd. Spanje. In ons overzicht van Zaterdag staat dat de heer Poincaré een tegenbezoek zou hebben gebracht aan den Spaan- schen Koning. Niet Poincaré maar de minister-president Barthou heeft Spanje bezocht. Het bezoek van Poin care zal Dinsdag plaats hebben. Zeer zeker zal tijdens dit bezoek, waarbij de heer Pichon als minister van bui- tenlandsche zaken aanwezig zal zijn, gesproken worden over de Marokkaan- sche ondernemingen van beide volken. Dit is wel gebleken tijdens een onder houd dat de Koning van Spanje heeft gehad met een medewerker van de New-York Herald. Daarin verklaarde hij dat er nauwe samenwerking noodig was bij de zware taak welke beide volken in Afrika hebben ondernomen. Frankrijk, zoo zei hij verder, en Spanje moeten der halve hand in hand gaan. Moeten we hieruit afleiden, dat zal worden aangestuurd op een Fransch-Spaansch bondgenootschap Het kan mogelijk zijn, al is het niet waarschijnlijk dat een dergelijk verdrag thans,tot stand zal komen. Het conservatieve blad „Epoca” heeft er tot bestrijding van de loopende geruchten op gewezen, dat daarvoor een wet noodig zou zijn, zoodot dus het parlement hiervan zou moeten weten. En het parlement is sedert maanden niet bijeen. Naar ver wacht wordt, zal de zitting van de Spaansche Cortes niet eerder aanvan- .gen voor half November. De regee- ting schijnt n.l. te willen wachten, tot de actie in Marokko tot een beslist resultaat heeft geleid en een duurzame vrede verzekerd is. Dit brengt er ons toe om ook den binnenlandschen toe stand eens nader te beschouwen. Zoo- als bekend is. heeft het optreden van Romanones niet dat succes gehad, dat indertijd aan Canalejas is ten deel gevallen. Het meest is de ontevre denheid gestegen, sedert Romanones het parlement buiten de politieke actie heeft geplaatst. Bekend is het mani fest, waarbij 126 liberale afgevaardig den en senatoren protesteerden tegen de sluiting van de Cortes en zich af scheidden van de liberale partij. Een dergelijke splitsing in de partij der parlementaire meerderheid kon voor de democratische .ontwikkeling van Spanje noodlottig worden. Immers, waar Maura op verzoek van zijn con- 39) J a, ja, maar met al die kunsten bedriegt de edele von Melnik consul Bauer niet, was de gedachtengang van den consul. Hij heeft het geld noodig, en juist, omdat ik dit be merk, zal ik het bij mij houden, en wel zoolang ik kan en maar een of ander voorwendsl kan vinden. Wat deze man mijn vriend von Kaussel gekost heeft, zal wel niemand kunnen vernemen ooit. Ik betwijfel of von Melnik dit zelf ook wel weet. Na den dood van zijn schoonvader heeft hij twee millioen mark geerfd on na den dood van mevrouw von Kaussel nogmaals zulk een sommetje, en daarvan schijnt nu weinig over te rijn. Hoe lang zal het kapitaal nog duren, dat hem door het ongeluk van dat lieve kind in handen werd ge speeld? Arme Melita, ik vrees dat ge nog droeve dingen zult ondervinden. Waarom heeft von Kaussel ook niet iets vastgezet voor haar en de kinde ren, niet waar, waar meneer de schoon zoon niet aan kon Hij was anders zulk een verstandig en voorzichtig Een laffe moord. Te Lasem hebben Maandag (8 Sept.) in de dessa twee S. I.-ers een inlander die niet wilde lid worden van de Sari kat Islam, vermoord in het huis van den assistent-wedono. De moordenaars vluchtten in de woning van don af- deelingspresident van deS. I., die hen weigerde uit te leveren, ook aan den controleur van Djatirogo, alvorens ruggespraak te hebben gehouden met het hoofdbestuur van de S. I. Daarop werd een militaire patrouille opgeroo- ons mooiste stuk. Het portret stelt Maria Naneini voor, de nicht van kardinaal Mazarin, de schoone speel genoot van Lodewijk den veertienden, Mignard beeft het geschilderd Al genoeg, meneer Kretschman, onderbrak hem von Melnik vol on geduld en een uitdrukking van voor naamheid. Ik geef u het compliment op een andere wijze terug. Gij zijt ondanks uw jeugd een uitgeslapen koopman. Wat moet die doos kps- ten? vroeg hij, terwijl hij het kost bare kunstwerk met aandacht van alle kanten bezag. Het lijstje van het schilderstuk is minstens evenveel waard als de teekening, vervolgde de jongeling, al aanprijzende, en het schildpad is van zeldzame schoonheid. Na deze inleiding kan ik op een buitengewonen prijs rekenen, zei hij lachend, en vervolgde toen de ver kooper den prijs wilde noemen: Of neen, wacht, ik zal hem wel met uw vader verhandelen. Zooals u belieft, mijnheer de baron, ik zal hem onmiddellijk roe pen. Neen, neen, ik zal wel naar hem toegaan, dezen koop sluit ik Be ver onder vier oogen, antwoordde v. Melnik schertsend. Hij is zeker op het kantoor. Om u te dienen. Jan, riep hij een bediende toe, wijs mijnheer den weg. In Delhi, de nieuwe hoofdstad van Engelsch-Indiö, wordt thans een hoo- geschool voor vrouwen gebouwd, waar Indische vrouwen een medische op leiding zullen ontvangen. Lady Har- dinge, de echtgenoote van den onder koning is de drijvende kracht van de nieuwe inrichting, die ook door de regeering krachtig wordt gesteund; deze heeft er niet alleen den grond gratis voor beschikbaar gesteld, doch ook een jaarlijksche toelage’van 120.000 gulden. De overige gelden zullen door particuliere bijdragen bijeengebracht worden, en zijn dit reeds voor een goed deel. De oprichting van deze hoogeschool voor vrouwêlijke doktoren voldoet vol gens hot blad, waaraan dit is ontleend, aan een werkelijke behoefte. Er is een groot tekort aan geneeskundigen in Engelsch-Indiö, waaronder vooral de inlanders lijdenbovendien zijn er nog duizenden en duizenden z.g.n. „Purdah- vrouwen”,>d.w.z. vrouwen „achter den sluier”, die zich streng aan de voor schriften van haar Mohammedaansche godsdienst houden, en zich door geen man willen laten zien, laat staan aan raken. Aan het succes der onderneming wordt dan ook niet getwijfeldvooral niet omdat de inlandsche Indische vrouwen zich van oudsher reeds veel met de artsenijkunde hebben bezig gehouden en dus een voortreffelijk materiaal vormen voor de opleiding tot vrouwelgk geneeskundige. non en angst en onrust toekenden zich op zijn gelaat. Vervloekte zaak, mompelde hij, knarsetandend. Hij kon (ton gehéeten weg niet tot bedaren komen, want bij het verlaten van hel rijtuig om het overige te voet af to leggen, was hij nog verschrikkelijk bleek. Hij door liep eenige straten] en bleef in de Georgestraat staan, alsof zijn aan dacht gelrokken werd door de uit gestalde voorwerpen. Het winkeltje was zeer klein en scheen weg to krui pen tusschen de groote magazijnen, die er rechts en links langs langs lagen, maar het oefende op kenners en liefhebbers een groote aantrekke lijkheid uit, want men verkocht er zeldzaamheden en oudheden van alle soort. Von Melnik trad den winkel bin nen. Hij was er reeds meermalen ge weest en had er reeds menige zeld zaamheid gekocht, vandaag wijdde hij zijn aandacht niet aah de afzonderlij ke stukken, maar hij vroeg aan de bediende, die in den de schildpaddoos, met wenportret, dat voor Gij zijt een kunstkenner, meneer von Heinik, zei de opgeschoten jongeling twintig jaar met bleek, vol zomersproeten, IkH eon paar oogen met byna geen wenk brauwen en wimpers. P Ge kiest op fret eerste gezicht PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Amerika. Door de draadlooze telegrafie gered. Uit New-York wordt geseind Kapitein Junes van het stoomschip Templemore, dat 11. Dinsdag bij Kaap Virginia in brand geraakte en zonk, man on soms toch zoo dom En von Melnik... Mot fier opge richt hoofd, doch met somberen blik ging von Melnik door de breede laan die van de Schipperskade naar de stad leidde. Deze anders zeer drukke wandel plaats was nu eenzaam en verlaten, want het was geen aanlokkelijk weer. Reeds van 's morgens af was de he mel aschblauw en hij scheen op de aarde te zullen zinken. Een drukken de lucht bezwaarde menschen en dieren en drukte zelfs op de plan ten. Eenige voorbijgaande rukwinden brachten weinig verkoeling, maar dreten slechts stofwolken omhoog. Alles verlangde naar regen en het vurig verbeide hemelwater bleef uit. De weinige menschen, die door de laan wandelden, hadden werk genoeg om hoeden en kleeren tegen den wind welke steeds meer opzette te beschut ten, en letton weinig op de voorbij gangers; ook von Melnik kreeg me nige stofwolk in het gezicht, die hem belette uit te zien, maar toch vergat hij de wellevendheid niet en groette menig bekende. Eindelijk scheen het hem toch te lastig te worden, hij riep ten minste in de nabijheid van de stadspoort een koetsier, noemde hem de straat, waar hij heen wilde, en steeg in, terwijl hij het p.ortier dreunend achter zich dichtsloeg. Nauwelijks echter zat hij in het rij tuig, of hoogmoed en fierheid verdwe- weest en had er reeds menige zeld- 1 - LI j zijn aandacht niet aaji de afzonderlij- winkel was om het kleine vrou- de ramen lag.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1