EISEL UTS, handel, adres Verdronken. ii ers- glas. Verkooping dinxveen. 52e Jaargang. No. 12294. Dinsdag 7 October 1913. Verschijnt dagelijks Zon- behalve en M ZBixit ©nlarx d» Buitenlandsch Nieuws. B FEUILLETON. iSTZD-A- naiftto I I Telefoon Interc. 82. TO”, tskade 78, dam. nderhouden ND, 8. Gouda. en Heeren KEiVXISGEVTW. MILITIE. XTïe-uL-ws- ezx -A-c3.“V“ertezi.ti.e‘lol©-cL vooi G-o-o.c3.a- ezx Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. f 1.25 de de ZOO 12 BYUSOU er Vrij bewerkt door AMO. 40) man Zn., Gouda. ‘gen geeft Notaris amd. deel zijn ia het Kral en ver- Ttoï» mem/ niet re- boosaar- Glasetserij. Glas in Lood Koper 20 I’JES, 4NDEL, 9272-9292, :c5.axxx. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden Markt 31, bij onze Agenten je Inrichting jehandeling van m zenuwziekten, nier- en Maag ziekten enz. kuur: ijdags 102 terugkeer van het grootste gedeelte der troepen naar het moederland en samentrekking der overige te Ceuta en Melilla; 2° radicale reorganisatie van de Spaansche financiën op den grondslag van groote bezuiniging en en vermindering van uitgaven, gepaard aan een strenge bestrijding van ad ministratieve misbruiken. Met deze taak, de voornaamste van een conser vatief kabinet, zou de oud-minister La Cierva bekend uit het Ferrer-pro- ces, belast moeten worden. Ten derde afzien van elke samenwerking met de republikeinen, zooals thans geschiedt. De koning schijnt dit onderhoud mee gedeeld te hebben aan Romanones die een dergelijk ingaan van een eenmaal begonnen arbeid van zoo bedenkelijken aard achtte dat hij blijkbaar door den thans ingeslagen weg een terug keer der conservatieven wil voor komen. 64 a. week voor f 5.75. bij de betaling der 20 November 1913, de laatste 3 werk- filing van 10 tot 4 dag’van 9 tot 11 n’t Schaakbord”, rgadering Vrijzin- Prop, Club. 8 u., Voordracht uda Maatschappij Van deze 24 zullen er 12 tot de vrijwillige verbintenis als Verzorger worden toegelaten; de overige 12 vol brengen hun verderen militie- en iland- weerdienst op de gewone wijze bij het Wapen der Infanterie. Dit laat ste geldt ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver of geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Gouda, den 7 October 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 3 gezinnen, verdere VEN en GROND, Ie te Waddinxveen, 64 en 65 groot 3 j, 8 u.. Uitvoering s. „Perseveranza”. iwij geregeld tijdig ;en ontvangen van erten, vermakelijk- eze dan in onze n. breken van doktoren, stierven dage lijks 50 tot 60 van dezo krijgsgevan genen. De lijken werden of in zee ge worpen of in groote graven ter aarde besteld. Het blad maakt de regeering er op opmerkzaam, dat de dappere verdedigers van Janina werkelijk oen beter lot hadden verdiend. Bulgaarscho mobilisatie De nTribuna“ en andere bladen ma ken melding van geruchten, volgens welke de Servische regeering berichten over eene mobilsatie van hot gehoole Bnlgaarsche leger zou hebben ontvan gen. Een deel van do Servische strijd krachten wordt thans naar do Bul- gaarsche grenzen gezonden. Albanië. Prins Willem van Wied. Do Weensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft: Ik hoor, dat prins Willem, die waar schijnlijk de troon van Albanië zal be stijgen, een uitstekend mensch is on wel berekend voor de moeilijke taak, die hem wacht. Hij is groot on hoeft een prachtig figuur on een flinken kop. Een uiterlijk, geschikt om indruk to maken op die zonen der natuur, die zei ven ook tot een fraai ras behooren. Hij heeft in karakter veel van zijn moe der, prinses Marie der Nederlanden, die mij afgeschilderd- is als een dame van edele inborst, ietwat teruggetrok ken, met vrij veel gevoel van eigen waarde, in één woord echt Hollandsch deftig, maar met een hart van goud waar men staat op kon maken» De prins is een hartstochtolijk jagor en gold toen hij in Potsdam bij de garde diende als de meest solide Gardocava- lerist. Door zyn vlijt en geestvermo gens is het gelukt in den Duitschen generalen staf te komen, geen slechte opleiding dus voor een vorst, die ge roepen is over een krijgshaftig volk te regeeren en een leger in te richten. Hij is vermaagschapt met do souve- reinen van Pruisen, Holland, Zweden, Roemenië en Wurfemburg, en hij geldt voor rijk, wat in zoo’n primitief Tand, waar men veel uit eigen beurs moet betalen, een punt van belang is. Zijn echtgenoote, prinses Sofie von Schon burg heeft bezittingen in Roemenië, zoodat zij haar jeugd in dat land ge sleten heeft. Van daar haar voorliefde voor Oostersch volksleven en kloedor- drachten, voor schilderachtige dorpen en boerendansen. Zij logeerde inder tijd veel bij Carmen Sylvia, die haar ITEIT IN Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie zijn gelegd verzoe ken met bijlagen van: De Directie der Koninklijke Stearine Kaarsentabriek „Gouda”, om vergunning tot het uitbreiden harer zagerij door het plaatsen van een nieuwe Zaagbank met bijbehoorende electro-motor van 1© P.K., in het perceel gelegen aan de Bleekerskade kadastraal bekend Sectie E No. 215a, Dat op Dinsdag den zin October 1913, des namiddags ten i*/, ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 711 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, L VAN HEUSDE MILICIENS ALS VERZORGERS BIJ DEN RIJKSPOSTDUIVEN- DIENST. De BURGEMEESTER van GOUDA vestigt de aandacht van liefhebbers van postduiven, die in het volgende jaar bij de militie zullen worden in- gelijfd, op de voor hen bestaande mogelijkheid om te worden opgeleid en aangosteld tot Verzorger bij den Rijkspostduivendienfet. Om voor bedoelde aanstelling in aanmerking te komen, moet de mili cien: lo. blijken hebben gegeven de noo- dige geschiktheid te bezitten voor den Rijkspostduivendienst. 2o. eene vrijwillige verbintenis aan gaan voor den duur van den dienst bij de militie en de landweer te za- men, bij welke verbintenis hij de ver plichting aanvaardt om (na zijne in diensttreding) 12% maand achtereen onder de wapenen te blijven, en om daarna nog ten hoogste 7 weken in werkelijken dienst te komen, verdeeld Spanje. III. Toen de scheiding in de liberale partij een feit was, lag daarin natuur lijk opgesloten dat de kans der con servatieven aanmerkelijk was toege nomen. Temeer mocht men hiertoe besluiten nadat bekend was, dat de premier Romanones besloten was, althans naar zijn uitlatingen te oor- deelen, wanneer zijn kabinet in de Cortes de nederlaag leed, den koning zou1 ad viseer en de cönservatieven aan de regeering te roepen. Tot voor zeer kort, nog geen week geleden, ver klaarde Romanones, in een rede te San Sebastian, dat de val van zijn kabinet zou beteekenen de val van de liberale partij. Of hij meende daar mee de bekende 12fi afgevaardigden en senatoren op hun besluit te doen terugkomen, weten we niet. Wel we ten we echter, dat de heer Romanon^ plotseling van houding is veranderd en te kennen heeft gegeven, dat wan neer hij mocht heengaan, zijn advies zou leiden, de andere groep der libe ralen aan het bewind te roepen. Wat de juiste oorzaak is van deze plotse linge verandering van houding, is niet officieel bekend. Van verschillende zijden hoort men verschillende lezin gen. Het meest neemt men aan dat het volgende de oorzaak van die plot selinge ommekeer. Alfons XIII heeft natuurlijk toen hij de bekende scheu ring in de liberale partij gewaar werd omgezien naar de beste wijze waarop een evontueele crisis kon worden opge lost. De koning heeft toen ook Maura gepolst. Op een intiem dejeuner te Santander vroeg hij den leider der conservatieven op welke voorwaarden deze de leiding der regeering opnieuw zou willen aanvaarden, Maura stelde toen de volgende eischen1° onmid- deliijke beëindiging van de geweld- dadigfe binnendringing in Marokko borstbeeld van koning George V van Hannover hing. De wissels zijn reeds eergiste ren vervallen, sprak Kretschman ver der, en toon en houding verloren iets van den kruipenden ootmoed, dien hij tot nu aan den dag gelegd had, de omstandigheden in aanmerking geno men, heb ik mij tot na de begrafe nis rustig gehouden een waarlijk voorname en mooie begrafenis. Ik was er natuurlijk ook, klonk het zeer gewichtig. Ik verwachtte dat gij vandaag zoudt komen en daar zijt gij nu ook. Ja, ik ben er, antwoordde von Melnik met hoonend gelach. Nu, dan kunnen wij de zaak onmiddellijk in orde brengen, zei de handelaar en geldschieter. Hij greep naar een bos sleutels, die naast zijn schrijftafel hingen, om een brandkast te openen. Gij denkt zeker, dat ik de som in zuiver goud bij mij heb, lachte v. Melnik nijdig. Nu dat behoeft niet, staatsfond sen zijn ook goed, ik neem ze te- genJen kbers. Wat van consul Bau er/komt, Kan men zonder onderzoek aannema^JHier zijn de wissels HijUiail de ijzeren kast en toen ’n kistje van hetzelfde metaal ontsloten, waaruit hij nu eenige papieren nam. Hij zag von Melnik af wachtend aan, maar deze verroerde zich niet. Mag ik zoo vrij zijn 1.50 1.50 1.00 dagelijks aangenomen aan ons Bureau: ten, den Boekhandel en de Postkantoren. moet uw vrouw van haar zuster er- .ven, ging Kretschman voort, zij heeft altijd bij haar moeder zaliger ge woond en de renten bij lange na niet kunnen verteren, en meneer de con sul Bauer verstaat de kunst om geld te beleggen. Ik wensch u geluk. Hoe komt gij er op, riep von Melnik, die van de sofa opvloog met alle teekenen van verontwaardiging, hoe kunt ge bij een gebeurtenis die de diepste droefheid over ons gebracht heeft, zulk een uitdrukking bezigen! Ik vraag u nederig verschooning mijnheer von Melnik, antwoordde de handelaar, terwijl hij hem over zijn bril sluw aanzag. Het sterfgeval is inderdaad treurig en ik ben over tuigd, dat gij uw schoonzuster nog wel honderd jaar leven zoudt toege- wenseht hebben. Maar omdat trod er nu anders over beschikt heeft Von Melnik schoof onrustig heen en weer, en bromde iets binnens monds. Ik begrijp al wat ge zeggen wilt, mijnheer von Melnik, maar er valt buiten Gods wil geen haar van ons hoofd. Juffrouw von Kaussel, zoo ging de koopman zalvend voort, die moest sterven en daar dit nu gebeur de, kan men u toch geluk wenschen want deze* beschikking maakt aan uw verlegenheid een einde. Von Melnik antwoordde niet, doch staarde op den gewitten muur, waar aan als eenig sieraad een gekleurd dat de militieplichtige tót het gaan der vrijwillige verbintenis Verzorger de toestemming zal krijgen van hem of van haar, de ouderlijke macht of de voogdij uit oefent, en h. of de militieplichtige lid is van eene postduivenvereeniging en, ja, van welke. Uit hen, die een verzoek, als hier- voren omschreven, indienen, zullen 24 worden uitgekozen, die alsdan in het tijdvak van 6 tot 20 Januari bij de militie zullen worden ingelijfd. Dezen zullen op het Rijkspostduivenproef- en leerstation te 's Gravenhage tot Verzorger worden opgeleid. MAN te Haastrecht )AG 22 OCTOBER EN aan de brug te n hot openbaar ver over ten hoogste 2 perioden, welke vermoedelijk zullen zijn afgeloopen binnen de eerste 2 jaren na het eer ste verblijf onder de wapenen. Gedurende den overigen diensttijd zijn de Verzorgers bij den Rijkspost duivendienst met groot-verlof en be hoeven zij alleen tegenwoordig te zijn bij het jaarlijksch onderzoek, hetzij voor den militie-commissaris, hetzij voor den Districtscommandant bij de landweer; zij zijn vrijgesteld van de gewone herhalingsoefeningen bij de militie en de landweer en behoeven niet op te komen, indien de lichting, waartoe zij behooren, onder de wape nen mocht worden geroepen tot hand having of herstel van de openbare rust en orde. Gedurende hun verblijf onder wapenen zijn de Verzorgers vrij van wachtdienst en nemen zij geen aan de gewone exercitiën. Zij gewapend alleen met de sabel. Voor het meerendeel krijgen Verzorgers eene zelfstandige betrek king bij een der Rijkspostduivensta- tions, zoo mogeiijk in de nabijheid hunner woonplaats, terwijl zij, die de meeste geschiktheid bezitten voor hunnen dienst, aangesteld kunnen worden tot Korporaal-Verzorger. Om tot de hiervoren bedoelde op leiding te kunnen worden toegelaten, moet de militieplichtige zich, uiterlijk vóór 10 November a.s. wenden tot den Chef van den Generalen Staf te ’s Gravenhage met een daartoe strek kend verzoek, dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld, waarin duidelijk moet worden meld^; a. naam en voornamen; b. beroep c. leeftijd; tot wanneer schoolon derwijs genoten, met opgave van de inrichting van onderwijs; d. de tegenwoordige woonplaats e. de Gemeente, voor welke bij de militie geloot; f. het iotingsnummer; g. of met grond te verwachten is, aan- als ver- die Ik vrees evenwel, Voegde von Melnik er bij, het kunststuk op ta fel neerleggend, dat uw slimme zoon mij doorzien heeft. Mijn Frits is verstandig, en hij zal een degelijk koopman worden, zei Kretschman gevleid, hij bemoeit zich echter alleen met den verkoop in den winkel. Gij kunt gerust zijn, en om achterdocht te vermijden, zoüdt ge de doos kunnen koopen. Ze is onder kenners vijfduizend mark waard. En gij zoudt ze me uit bijzon dere genegenheid wel voor vier dui zend mark laten. Ik dank u beleefd, lachte von Melnik. Nu, ’t zou voor u niet veel zijn, mijnheer von Melnik, gij zijt weer een rijk, zeer rijk man, zeide de h'andelaar, en wierp een loerenden Wik op von Melnik, terwijl hij een leeren sofa met zijn zakdoek afstof te en hem een plaats aanbood. Meent ge? vroeg von Melnik op een toon, waaruit Kretschman niet veel wijzer werd. Vier millioen, neen vijf millioen GOUDSCHE COURANT. PÏÏÏJ S D E RA D VERTEN TI N Van 1—-5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 ets. Reclames f 025 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Balkan-Staten. De Albaneoscho opstand. Volgens het jongste rapport is het overschot der Albaneesche bonden vol komen vernietigd in het departement Monastir. Het gezag zou geheel hersteld zijn en er heerscht orde. Bij het laatste gevecht in de om streken van Prizrend kwam de vijand tuaschen twee vurendat van de Ser vische troepen voor Prizrend en dat van de versterkingen, die van Setovic kwamen. De Albaneezen werden volkomen verslagen te Vranista. Naar aanleiding van de berichten dat het Turksch-Grieksohe geschil zijn gunstige oplossing nadert, verklaart de Popolo Romano te Rome, dat de eilanden-kwestie ongetwijfeld door Griekenland en Turkije kan worden behandeld, doch slechts in academi- schen vorm, daar deze kwestie van algemeen Europeesch karakter is en op de conferentie te Londen zal wor den behandeld. Een Turksch blad brengt het berioht dat 13.000 man Turksche krijgsgevan genen, die na de inname van Janina naar het eiland Makrinissi werden overgebracht, aldaar gruwelijk zijn behandeld. Als gevolg van gebrek aan voedsel, slpcht onderdak en het ont- Ik heb geld noch fondsen, on kan u vandaag niet betalen, zei von Melnik, terwijl hij de urmen over el kaar kruiste. Wat niet betalen? riep Kretsch man en stoof op alsof een slang hem gebeten had, maar vervolgde toen kalmer: O, gij schertst, waarde heer, ik zie het, gij lacht. Ja, ik lach! Von Melnik was opgesprongen, op Kretschman toegetreden, die echter bij zijn nadering de wissels handig- in het kistje sloot. Ik lach om het verbazend on- noozele gezicht, dat gij zet, ik ben anders volstrekt niet in een luim om te lachen. Kort en goed, Kretschman ik kan u niet alleen betalen, maar gij moet mij nog geld leonen. Zijt ge zot? schreeuwde de han delaar brutaal. Weet ge ook, hoe hoog mijn vordering op u is Zoowat driehonderdduizend mark ja, uw vorderingen groeien aan als lawinen, antwoordde von Melnik op spottenden toon, en bovendien... ge hebt al grootere sommen voor mij moeten betalen dan nu, nog nooit hebt gij zulk een misbaar gemaakt als de laatste weken. Toen had ge nog de erfenissen van geheimraad von Kaussel en zijn gemalin te goed. En nu is mij die van mijn schoonzuster ten deel gevallen. Op zulke gelukkige of beter treu rige omstandigheden kon ik kenen, zei de geldschieter dig, maar waar is het geld? In de kas van consul Bauer. En hij heeft bezwaren? Is een nota bij het testament? Gij kunt toch niet aannemeu, dat een negentienjarig meisje een testament gemaakt heeft. Mijn vrouw is haar eenige erfgename, zij krijgt natuurlijk de geheel© erfenis. Kretschman ademde vrijer. Nu dan Maar eerst binnen eenige we. ken; ik dacht, dat gij wist, dat de consul nogal eigenzinnig was. Ja, ja, gat Kretschman toe, dat is zoo, maar hier, waar de toedracht zoo eenvoudig is Ga zitten en ik zal u <Je ge heel© geschiedenis vertellen, zei von Melnik, en nu sprak hij hem op oen vertrouwelijken toon van zijn bezoek bij den consul, van diens weigering, om hem de erfenis uit te betalen, en daarbij stelde hij de redenen van don ouden heer als onzinnig voor. Het is eenvoudig onzin, om een mensch niet voor dood te houden, wiens lijk door minstens twintig personen herkend. Wij zullen toch niet eerste het beste lijk in onzen kelder bijzotten En de consul twij- feit er zelf ook niet aan. Hij is al- leen maar een beetje voorzichtig. (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1