ZBiia.3aen.lax3.c3.. Gemengde Berichten. Rechtszaken. Stadsnieuws. 403o STAATS LOTERIJ. KANTONGERECHT TH GOUDA. SPOET. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effecten handel t.« Amsterdam - - maatregelen tot handhaving der orde genomen. De regen die gedurende een deel van den nacht was gevallen begon weer bij het aanbreken van den dag. Desniettegenstaande vulde een aan zienlijke menigte de straten van de vroegste uren af. De „camelots" ver kochten een groote hoeveelheid drie kleurige insignes, waarmede mannen en vrouwen zich tooiden. Huizen en gebouwen zijn gevlagd, zelfs in de wijken welke niet door den President zullen worden bezocht. Vooral de Puerta del Sol is schit terend versierd met Fransche en Spaan- sche kleufren. Het opschrift „Francia Espana" in enorme letters, samengesteld uit elec- fcrische lampen was 's avonds verlicht in de passage van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Do menigte is vol geestdrift. Alle bladen heeter. Poincaré welkom. Zij brengen hem hulde en geven zijn levensbeschrijving. Rusland. Staking te Moskou. Aan de proteststaking nemen deel 34.095 arbeiders, behoorende tot 50 ondernemingen, waaronder 22 drukke rijen. Dit is nog geen 10 procent van het geheele aantal arbeiders. De arbeiders hebben oen aanval gedaan op een tramwagen, waarbij een werkman een politio-officier zwaar wondde. Zes arbeideré zijn in hechtenis genomen. Daar de trambearabten nieu we aanvallen vreesden, werd gisteren middag tegen drie uur het tramver keer, dat tot dien tijd plaats had gohad onder toezicht van de politie, gestaakt. Het proces te Kiew. Blijkens een telegram uit Kiew, staat de stad thans geheel in het teeken van het ritueele moordproces. De meeste verdedigers, aanklagers, deskundigen en vertegenwoordigers van buitenland- sche bladen zijn in de stad aangeko men. De als deskundige opgeroepen Pranatis, die het idee van den rituee- len moord vertegenwoordigt is ook reeds aangekomen en heeft tot inlei ding van het proces een mis gelezen. Gister zouden de gezworenen beëedigd worden de meeston zijn burgers uit de mindere klasse, slechts 4 behooren tot den moer boschaafden stand. De strijd tussohen de deskundigen, waar toe nevens de anti-semieten Kossoro* tow, Sikorski on Pranaitis, mannen van naam als Froitzki, Kokowzow, Pawlow, Bochterew en de rabbijn Mase behooren, zal ongetwijfeld het hoog tepunt van het proces vormen. Rood Zaandam. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. der gomeento Zaandam aan do afd. van den Bond vanN. O., aldaar, waarin deze afdeoling verzocht wordt, B. on W. advies te geven in verschillende zaken het onderwijs be treffende, heeft het bestuur der afdoe- ling „Zaandam" van het N.O.G. onder staand schrijven gericht aan het college van B. en W. te Zaandam. „Do afdeeling „Zaandam" van het Nederlandsch Ondorwijzors Genoot schap, kennis genomen hebbende van hot schrijven, door uw college gezonden aan de afdeeling „Zaandam" van don Bond van N. O., en voorkomende in „Het Volk" van Woensdag 1 October, gozion het feit, dat oen dergelgk schrijven niet is gericht aan de afdee ling „Zaandam" van het N.O.G., ziet zich verplicht, tot uw college eon orn- Btig protest *te richten wegens de niet erkenning daardoor van het N..O. G. als vakvoreeniging. Het N.O.G., dat reeds meer dan een halve eeuw gestreden heeft met alle ten diensto staande middelen ter be reiking van zijn doel, neergelegd in art. 1 dor Statuten van 't N. G., luidende: „Het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap stelt zich ten doel de behartiging der belangen van het lager ondorwgs, van de onderwijzers en hun nagelaten betrekkingen", heeft daardoor oen miskenning ondergaan, welke het allerminst verdient. Boven dien mogen de adviezen, gegeven door een veroeniging, waarvan alle onder wijzers lid kunnen zijn, geacht worden alzijdiger te zijn, dan die van een vak- vereeniging als do Bond van N. O. W|j» moeten u dan ook wijzen op uw partijdig standpunt, waarop een gemeentebestuur zich in geen geval mag plaatsen en wat wij allerminst verwacht hadden van een demooratisoh bestuur, in meerderheid samengesteld uit leden oener partg, die bij alle ge legenheden de erkenning der vakver- eeniging heeft geëischt. Blijft uw college bij het genomen besluit, dan geven wij u de verzekering, dat wjj niet in gebreke zullen bljjven, in het belang van de onderwijzers en van den onderwijzersstand, ongevraagd onze wenschen kenbaar te maken, waartoe wij als vakvereeniging het recht en den plicht hebben". De Raad van Zaandam heeft Maan dag het werkliedenreglement verder behandeW^ In afwachting van de invoering van den 8-urigen arb&dsdag op 1 Mei 1914, werd besloten dw£ de 9-urendag in werking zal treden bp 1 November. De werklieden werden 52 vrije dagen per jaar verzekerd, met bepaling waar van minstens 13 Zondagen. Het getal verlofdagen zal 10 per jaar bedragen, en voor eiken verlofdag wordt een toeslag van f 1 gegeven. Een voorstel Om in plaats van dit vacantiegeld een toeslag te geven bij den aanvang van den winter word verworpen. Na een vinnig debat tusschen de sociaal-democratische en de andere leden werd het voorstel Days, in zake de loonen, aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Salarisverbetering by de Post. ♦Door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie is aan de di recteuren der post- en telegraafkanto ren een schrijven verzonden, waarin veizocht wordt door de ambtenaren een vertegenwoordiger te doen aan wijzen voor de bijeenkomst, welke 8 Oct. a.s. zal gehouden worden, ën waarin de salarisverbetering bij do post zal worden besproken. Deze besprekingen houden verband met de suppletoire begrooting van den Mi'nister. Republiek erkend. Volgens een gister bij het consulaat van Japan ingekomen telegram heeft de Japanschc Regeering eergisteren, 6 October, de Chineesche Republiek erkend. Belasting op Kloosters en Retraitehuizen. Het hoofdbestuur der Evangelische Maatschappij heeft zich met een gemo tiveerd adres tot II. M de Koningin gericht, waarin het verzoekt: le. te verhinderen, dat toelating tot het examen voor surnumerair bij de registratie van het persoonlijk oordeel des ministers afhankelijk blijft; 2e. verleening van vrijstolling van belasting van kloosters en daarmede gelijk te stellen stichtingen en retrai tehuizen te doen ophouden 3e. bevordering van ambtenaren bij de directe belastingen niet van kerk genootschap, maar alleen van ancien- neteit, bekwaamheid en geschiktheid afhankelijk te doen zijn 4o. in het algemeen en in het bij zonder bü het belastingwezen te waken tegen afwijking van de beginselen neergelogd in de artikelen 169 en 175 onzer Grondwet. De nieuwe vaandels. Bij do vaandeluitreiking op 17 No vember te Den Haag aan de nieuw gevormde afzonderlijke regimonten grenadiers en jagers, zal naar het Hbld. meldt, naar alle waarschijnlijkheid de Koningin togonwoordig zijn. De a.s. Hoogleeraarsbenoeming te Amsterdam. Naar hot Hbli. verneemt, z|jn ver scheiden loden van den Gemeenteraad voornemens (heden) Woensdag, in af wijking van de voordracht, bij de be noeming van een hoogleeraar in de nlgemeeno Godsdienstgeschiedenis en de geschiedenis van den Israëlitischën godsdienst hun stem uit te brengen op dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Men zal zich herinnoren, dat bij de benoeming van prof. Obbink reeds een aantal stemmen op dr. Van den Bergh van Eysinga zijn uitgebracht. Oud-Minister Talma. Te Tilburg heeft zich een comité gevormd dat alle vereeniging oproept om mede te doen aan een grootscne huldebetooging in November te houden voor den oud-Minister Talma. Als hoofdredenaar zal by die betooging optreden mr. dr. Jan van Best, afge vaardigde der Tweede Kamer voor het district Eindhoven (N. v. d. D.) Een buste voor Carnegie. De Londjpiche berichtgever van het Hbld. schrfT: Ik verneem dat zioh hier ter stede een oomité gevormd heeft om aan het Vredespaleis te den Haag aan te bieden een buste van den heer Andrew Carnegie. Dat comité hoeft de var- vaardiging dezer buste opgedragen aan den bekenden Engelschen beeld houwer Sir WflKam'Goscofnbo John, een der Royal Academicians. Het Hbld. plaatst den volgenden in- en uitval: 'n Boertje zit in de tram en spuwt op den grond. De conducteur, die 't ziet, zegt „Vrind, je moet doen wat daar staat„„Niet spuwen op den grond."" Boer: „Doe jij dan ook wat dkhr staat Eet jij alleen maar chocola van Van Houten, en brandt jij alleen maar lampen van Philips O, zoo Een nieuw dagblad. Door de syndicalisten en vrij-so- listen zal binnenkort worden overge gaan tot het stichten van een nieuw Volksdagblad" zoo meldt men uit Amsterdam aan het Vad. Op een Zondag jl. gehouden vergadering is een commissie benoemd, welke de voorbereidende maatregelen zal ne men. Het kapitaal wordt bijeenge bracht door vrijwillige bijdragen en het heffen van een extra-contributie der aangesloten leden van een cent per lid en per week gedurende een jaar. Uit de Amsterdamsche Trekvaart bij Naarden, is naar de N.R.Ct. meldt gistermorgen het lijk opgehaald van een onbekend mansperAïon, naar gis- sjng tusschen 50 en €50 jaar oud. Sig nalement: blonde snor, donker hoofd haar, eenigdllns kale schedel. Lengte 1.60 M. Kleeding: grijze broek," grijs col bertjasje, bruin vest, wit overhemd, gemerkt J. K., flanellen hemd, blauwe onderbroek, zwarte rijgschoenen en grijze sokken. Het in staat van ont binding verkeerende lijk heeft vor- moedelijk ongeveer 8 dagen in het water gelegen. Kinderen gewond. Gisterenmiddag werden in een loge ment te Nijmegen 3 kinderen ernstig verwond door het springen van een ketel, waarin grondstoffen bereid wor den, noodig bij het vervaardigen van luchtballonnetjes voor de kermis aldaar. Brandstof voor keukenwagens? Door den burgemeester van Apel doorn is aan dan commandant der 4e divisie berioht, dat op 22 September j.l. ïh dë buhrtschap Zevenhuizen van zijn gemeente een 135-tal houten blok ken zijn ontvreemd, welke dienden tot aanwijzing v«n het rijspoor langs open bare wegen. Dien dag waren ver schillende troopenafdeelingen, die deel namen aan de legermanoeuvres, aldaar gepasseerd. Wellicht is het middagmaal van een afdeoling infanterie bereid op „de tot aanwijzing van het rijspoor bestemde blokken". Een onderzoek wordt ingesteld, daar de burgemeester betaling dier blokken verzoekt. („Avondpost".) Een eigenaardige dief. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond een 35-jarig ketolmaker uit Am sterdam terecht, die te IJmuiden een horloge „gestolen" had» De diefstal ging eigenaardig. Hij liep een winkel binnen, vroeg horloges te zien, pakte er een mee en..... liep kalm de straat op. De winkelier zei hem „geef mijn horloge terug", maar de „dief" antwoordde: „op het politie bureau". Op het bureau verklaarde de dief dat hij in de gevangenis wou. Het leven was voor .hem niets meer; zoo men hom niet in de gevangenis stopte, zou hg zelfmoord plegen. Voor de Rechtbank verklaarde de man, dat hij voor drie jaar zijn vrouw en eenig kind verloor. Om zich tegen zijn verdriet te verzetten ging hij als koloniaal naar Indiö. Daar had hij evenwel zulke rare nukkon, dat hij om verstandsverbijstering, veroorzaakt door veel verdriet en peinzen, afge keurd werd. Het Openbaar Ministerie eischte 45 dagen gevangenisstraf met aftrek van een maand preventieve hechtenis. Op verlangen van den verdediger, mr. Symons, schorste de Rechtbank de behandeling der zaak om een on derzoek naar de geestvermogens van .den beklaagde te laten instellen. (Hbld.) Te "s Gravonzande ia aangehouden zekere 8., verdacht van oneerbare handelingen met een 17-jarige dochter van hem. De Rechtbank te Munster veroor deelde den landbouwer I. te Spork hij Dinxperlo welke uit zijn schuur op Hollandsoh grondgebied 7000 pond koren had gesmokkeld naar zijn te genover gelegen schuur op Duitsch ge bied tot 3 maanden en 2 weken ge vangenisstraf en een boete van 1387 mark. Zijn beide dochters, welke op den uitkijk stonden, werden veroor deeld tot S dagen gevangenis en 50 mark boete. Te Langerak geraakte een tilbury bespannen met een jong paard, wel ke de ruim 80-jarige weduwe H. de G., van de kerk huiswaarts bracht, door het schrikken van het paard, van den hoogen Lekdijk. Door -den val werden de inzittenden uit het rij tuig geslingerd; op de basalt-glooiing bleven zij liggen. Vooral de oude vrouw was ernstig gewond. Het. rij tuig en het paard rolden in de Lek. Het paard verdronk. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. In de uitgestelde zaak tegen J. v. O., beklaagd van mishandeling op 15 Aug. van C. M. Gordijn, is na de schorsing gehoord, dr. F. J. Hakken berg te Haastrecht, die verklaarde dat Gord y n op 18 Aug. bij hem gekomen is, en klaagde over hoofdpijn tenge volge van een slag met een hard voor werp. Get. had den man poeiers ge geven voor zijn hoofdpijn en verder niets meer van hem gehoord. Een getuige a décharge deelde mede, dat bekl. den dag van do mishande ling en des avonds gewoon aan het werk was geweest. Het O. M. eischte wegens mishan deling, f 5 boete subs. 5 dagen hech tenis. Mr. H. Sanders sloot zich bij dezen eisch aan. Uitspraak 14 dezer. De rechtbank hoeft gisteren veroor deeld H. L., wegens wederspannigheid te Gouda, tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. D. v. d. H., wegens vernieling te Capelle a/d. IJsel, tot f 30 boete subs. 16 dagen hechtenis. T. B., 26 jaar, arbeider to Reeuwijk, wegens mishandeling, tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. V., 29 jaar, schippersknecht te Gouderak, wegens mishandeling te Ouderkerk a/d IJssel, tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. GOUDA, 8 October 1913. Mercurius. De afd. Gouda van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden houdt Vrijdagavond a.s. in de boven zaal van het Schaakbord een leden vergadering, waarin o. m. ter sprake zal komen de a.s. wintercampagne Volkshuisvesting. Op uitnoodiging van de Maatschap pij van Ngverheid, Dep1. Gouda, hield gisteravond de beer W. van Boven, inspecteur van de Volksgezondheid te '8 Gravenhage, in de Soc. „de Róunie" een voordracht over: Stedelijke be bouwing en Volkshuisvesting. Nadat dr. Geitel als voorzitter van het Departement Gouda de vergade ring geopend had, ving de heer van Boven zijn voordracht aan met de ver klaring dat het een groot nut voor de maatschappij is als ieder mensch een behoorlijke woning heeft. En iedereen zal wel overtuigd zijn, dat een slechte woning slechte gevolgen oplevert vóór den bewoner. Ook het Rijs:, aldus spr., heeft dit terecht ingezien en reeds voor een tiental jaren de Woningwet vastgesteld. Aan de hand van de Woningwet behandelde spr. wat do eischenzijn voor een goede woning en welke ver plichtingen ook aan de Gemeenten op gelegd worden betreffende den bouw en verbouw van woningen. Toch zijn de gemeente-besturen gewoonlijk nóg vee) to angstvallig met de toepassing van de Woningwet en willen zij meestal absoluut niets meer doen dan voorge schreven is. Spr. behandelde vervol gens verschillende artikelen uit de Woningwet, waarvan ait. 2 een zeer belangrijk is, omdat het de geheele regeling betreffende de bebouwing om vat. Een groote en voorname factor is wel het toelaten van licht en lucht in de verschillende vertrekken, en daarop moet vooral de aandacht ge vestigd. Ook door de gemeente-bestii- ren moet in de bouw-verordeningep, meende spr., vastgesteld worden, dat licht en lucht in ruime mate en onbe lemmerd in alle vertrekken toegelaten moet worden. Ook in Gouda is op dht gebied nog veel te doen. Ten opzichte van de slaapvertrekken geldt hetzelfde als voor de woonvertrekken, n.l. i lic)bt en lucht en vooral zonlicht moet op- belemmerd direct van buiten binnenlro- med. Men vindt nog maar al te dikwijl, dat voor kinderen een bedje onder een trap gemaakt wordt of iet, dergelijks. Ook aiooven vindt men nog genoeg, en »pr. wensohte dat alio gemeenten spoé- Ag het voorbeeld v« Amsterdam zouden volgen en de alcoven ook zon- den verbieden. De heer van Boven behandelde hierna uitvoerig de subaidieverleenW van het Rijk aan bouwvereenigingen die koninklijk goedgekeurd zijn- ,jit' met het oog op het bestaan en de'aan vrage vpn de vereen. „Volksbelang" in deze gemeente. Het Rijk betaalt aan voorschotten thans 13.934.000 galden, waarvan in Zuid-Holiand 1.824.000 gulden. Doordat particulie ren zich door de strenge eischen van de bouwverordeningen moeilijk bezig kunnen houden met het bouwen van kleine woningen, oipdat ze te duur zouden worden, ontstaan overal bouw vereenigingen en dit is zeer toe te juichen, omdat die vereen., willen zij de renten van hun kapitaal er uit krij gen, flinke stevige woningeh moeten neerzetten, die voldoen aan alle eischen van de volksgezondheid. De laatste volkstelling heeft bewezen dat er nog meer dan genoeg te doen is op het ge bied van de volkshuisvesting, wat spr. met verschillende cijfers betreffende één-, twee- en driekamerwoningen aantoonde. Na de pauze werden verschillende lichtbeelden vertoond van bouwplan nen en verbeteringen op het gebied van behoorlijke, gezonde woningen, waarbij spr. de verschillende beelden verklaarde. De voorzitter sloot daarop, onder dankzegging aan den heer Van Boven voor zijn leerrijke rode, de vergade ring. die niet bijzonder druk bezocht was. Vrijzinnige Studie- enPropagandaclub. In de gisterenavond op de bovenzaal van Café „'t Schaakbord" gehouden ledenvergadering van de Vrijzinnige Studie* en Propagandaclnb werd o.a, besloten binnenkort te doen honden een cursus over „De parlementaire geschiedenis", in drie avonden, welke voor de leden en voor hen, die zich bij de vereeniging nog willen aansluiten gratis toegankelijk is. Voor dezen cursus is uitgenoodigd de heer D. Ham te 's Gravenhage. Verschillende besprekingen werden gehouden in verband met te honden openbare vergaderingen en wat verder voor de vrijzinnige propaganda dienstig kan zijn. P. J. Huibers. Heden herdacht de heer P. J. Hni- bers, hoofdopzichter van den provin cialen waterstaat in Zuid-Holland, on der zeer veel blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 50 jaren werd aangesteld als opzichter bij den aanleg van den staatsspoorweg Zaan dam—Helder. Bij den aanleg van verschillende baanvakken van den spoorweg in de provincie Noord-Holland, later ook in de provincie Zuid-Holland heeft de heer Huibers zich verdienstelijk ge maakt. In 1892 overgegaan bij den water staatsdienst in de provincie Zuid- Holland heeft de jubilaris van heden aan de groote werken, de verlegging van de Gouwe, zijn krachten gewijd. De Regeering erkende heden de verdiensten van den jubilaris door zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Boskoop. Maandag reed de land bouwer van S. Wonende aan de Halve Raak met paard en wagen langs het Jaagpad, óp een gegeven oogenblik geraakte de koppeling los, waardoor de wagen de helling afreed en beneden in de sloot terecht kwam. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats op den wagen zaten bovendien nog twee kinderen. Mej. Vis, wonende in de Nieuw- straat wilde zich naar den zolder be- feven. Bij vergissing opende zij echter e naastliggende deur welke toegang tot den kelder geeft, met het gevolg dat zij haar evenwicht verloor en van den trap viel. Met een een ernstige beenbreuk werd zij opgenomen. Moordrecht. In de Maandagavond gehouden vergadering ter bespreking eener viering van het Onafhankelijk* heidafeest in onze gemeente, werd een commissie gekozen van 13 leden, be staande uit de heeren L. Exalto, M. N. Dirkzwager, J. Goes, C. van der Hug, J. Buijs, L. Vermeer, L. van Nielen, W. M. Boer- koel, J. van Gennep, P. v. d. Heuvel, P. Steenbergen, J. L. de Jong en W. Hoogendoorn. Tot eere-voorzitter der feestcommis sie werd benoemd de heer J. J. Snel, burgemeester. Uit de commissie werd tot voorsit- ter gekozen de heer ■L. Exalto, tot vice-voorzitter de heer M. N. Dirk zwager, tot- le secretaris de lieer W. Hoogendoorn, tot 2e secretaris de hoer P. v. d. Heuvel, tot le penningti. de heer C. va» der Kuij en tot 2e pen- ningm. de heer J. L. de Jong. De commissie besloot om nog deze week de inteekenlijsten bij de ingeze tenen te presenteeren en zoo mogelijk het feest op Dinsdag 28 en Woensdag 29 October te doen vieren. De commissie hoopt op ruime bij dragen, opdat de herdenking op waar dige wijze kan geschieden. Krimpen ajd IJsel. Openbare vergadering van den Raad der ge meente, gefipuden op 6 Oct. 1913 v.m. lö uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer B. Koker Jr. Aanwezig de wethouders, de heeren Vogelenzang en v. Walsum en alle raadsleden. Nadat door den voorzitter de ver gadering is geopend woUrden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. i Enkele ingekomen stukken van Ged. gt. worden voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen is een schrijven van enkele caféhouders, met het verzoek hunne lokaliteiten ook in de winter maanden tot 10 uur n.m. geopend te mogen houden. Dit schrijven zal in de volgende raadsvergadering worden behandeld. De begrooting van de waterleiding, dienstjaar 1914, sluitend met een totaal van f5.500 wordt goedgekeurd. Machtiging wordt verleend aan B. en W. om de verbouwing aan de open bare school te doen aanbesteden. Inzake de vaststelling der verorde ning omtr,ent de heffing van school geld zegt de voorzitter, dat elk raads lid thans op de hoogte kan zijil van den inhoud van de verordening, om reden alle heeren een afschrift hebben ontvangen. Dit is geschied met het oog op anders e.v. langdurige discussies welke zouden kunnen ontstaan. Afschrift. Het schoolgeld wordt berekend naar het belastbaar inkomen ven de school- geldplichtigen. Voor de berekening van het belastbaar inkomen worden de verdiensten van het gezinshoofd over het volle bedrag genomen, terwijl die der huisgenooten boven 14 jaar voor eon vierde gedeelte in aanmerking komen. Het totaal bedrag wordt verminderd: a, voor pik kind beneden 14 jaar tot 4 met 25 gld. per jaar; b. voor elk kind beneden 14 jaar boven 4 met 50 gld. per jaar. Het aldus verkregen bedrag geeft aan het belastbaar inkomen. Schoolgeld per maand voor: Belastb. Ink. 1 k. 2ofm.k. 450 0,30 0,40 500 0,40 0,50 550 0,50 0,60 600 0,60 0,80 2k. 3ofm.k. 650 0,60 1,— 1,20 700 0,60 1,10 1,30 750 0,70 1,20 1,40 3k. 4ofm.k. 800 0,70 1,30 1,50 1,60 900 0,80 1,40 1,60 1,80 1000 0,90 1,50 1,80 2,- 1100 1,— 1,60 2,— 2,20 1200 1,10 1,70 2,20 2,40 1300 1,20 1,80 2,40 2,60 1400 1,30 1,90 2,60 2,80 1600 1,40 2,™ 2,80 3,20 1600 1,50 2,20 3,— 3,60 1700 1,50 2,40 3,3Q 4 1800 1,50 2,60 3,60 4,80 1900 1,50 2,80 4,— 5,60 1900 en hooger 1,50 3,4,50 6, Den heer Blom is uit het afsohrift gebleken dat een arbeider met een inkomen van 400 gulden'sjaarsreeds als vermogend wordt beschouwd. Spreker achtte dat bedrag toch wel wat gering en zeide vervolgens dat van een loon van f8.f 9.per week niets kan gemist worden, ook faen 30 cent per week voor schoolgeld, pr. zou er voor zijn de verordening aan te vangen met een belastbaar in komen van f 500.'s jaars. De hoer van Walsum vindt het bedrag van f 4Ó0.f 450.'s jaars volstrekt geen bezwaar om 30 cent per maand te bezuinigen. Spr. heeft ook wel kinderen gezien uit de ar beidersklasse, die zeer netjes gekleed waren, zelfs zoo, dat in hun stand jsulks wol minder kon. Dr. Blom antwoordt hierop, dat zulks wel mogelijk is, maar dat de heer v. Walsum niet uit het oog mopt verliezen dat zulke kinderen soms een gekregen jurkje aan hebben en dat hij eens moest ietten op de onder- kieeren dier kinderen, op hunne voi ding enz. Spreker zegt nog dat men dikwijls spreekt over vegetarische le vens wgze als zou deze onvoldoende 400 ben. 450 500 550 600 650 700 750 800 900 1000 1100 1200 1300 1400 1500 1600 1700 1800 zijn, doch geeft daarbij de verzekering dat arbeiders met een inkomen van 8 of 9 gulden heusch geen andere levens wijze hebben en zegt nogmaals dat de verordening kras is aangepakt. De Voorzitter deelt mede, dat ook de schoolopziener, den heer Jennes een dergelijke verordening aanbeveelt, ter wijl den heer v. Walsum er aan toe voegt, dat deze verordening zooals zij nu is gunstiger is dan op vele andere plaatsen als b.v. Overschie enz. en* zegt ook dat de verordening gunstiger is voor de mindere klasse dan voor heen. De voorzitter deelt mede dat elke 3 maanden het Kohier van het school geld door den Raad moet worden vast gesteld. De heer Gouwens zegt dat ook hij de verordening liever gewijzigd zag door te beginnen met f 500 belast baar inkomen 's jaars. Spr. is van mee ning dat van een weekloon van 8 en 9 gulden niets meer afkan. De voorzitter zegt niet te kunnen begrgpen hoe vele arbeiders rond komen. De heer v. Walsum zegt dat het wel mogelgk is, dat 7l/2 cent op een week loon van 8 9 gulden kan worden bezuinigd, te meer daar het ten nutte komt van het kind. De voorzitter brengt nu in stemming of de verordening f400.— belastbaar inkomen als aanvang moet bevatten. De uitslag van de stemming is dat 10 leden zich er vóór verklaarden en 1 lid tegen. (Dr. Blom). Daarop werd gestemd of van 400— 450 gulden 's jaars 30 cent per maand per kind moet worden betaald10 leden verklaarden zich er voor, dë heer Blom wedejj tegen. Besloten wordt dat 1 Mei 1914 deze verordening in werking zal treden. Enkele overschrijvingen op het dienstjaar 1918 worden goedgekeurd. Een voorstel om vrij vuur en licht te verstrekken aan den Directeur van de waterleiding wordt metalgemeene stemmen aangenomen. De heer Blom bracht verslag uit over conferentie met den Voor zitter Kin de heer Gerber te Utrecht en zeide dat de heer Gerber niet ge- tegen was zijne rekening te reducoeren. Wijl de heeren geen definitief voorstel van den Raad hadden, waren zjj niet in de gelegenheid verder te onder handelen, zoodat deze conferentie geen resultaat heeft gehad. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Capelle a/d IJsel. Zondag heeft de 22-jarige dochter van den heer Joh. Stolk te half zeven de ouderlijke wo ning verlaten en is daarin tot heden niet teruggekeerd. Vermoed wordt dat zy zich door ver drinking van het leven heeft beroofd. Men is bezig in den IJsel te dreggen 6do KI. Trekking v. Woensdag 8 Oct. No. 2249 f 50.000. 14363 f 1500. 4989, 6990 en 8626 ieder f 1000. 3590, 8553 en 9372 ieder f 400. 13807 on 14784 ieder f 200. 877, 1431, 2288, 6524, 8813, 10286, 12079, 12242, 13743, 14803, 16201, 16535, 18640, 19626, 20062 en 20629 ieder f 100. Prijzen van f 70. SB 387 423 41 00 551 71 685 727 88 888 00 908 80 08 1105 1224 08 1965 88 1470 08 1510 1606 1841 1901 74 9051 2131 40 2262 2428 84 2527 2737 54 70 2820 2040 8023 70 3240 8862 72 88 8487 05 8580 88 8008 8701 4030 4205 4811 87 4406 4084 4892 4040 66 BG10 5112 72 5253 5442 08 6688 84 00 6018 6712 73 6 9011 81 0180 47 74 0244 51 52 0824 6654 0020 0727 6816 00 80 7147 7801 7418 7500 55 7000 7719 7814 ~Tüö 47 8178 80 8205 8300 8484 44 8510 8818 8020 m 9179 9200 50 04 9087 9406 72 75 0666 84 0680 0752 0811 10106 20 57 68 94 10251 04 94 10010 10158 10552 10001 11000 74 00 11201 90 11707 10 26 11084 12062 88 12100 80 86 12282 12084 68 12772 88 12809 41 01 90 13150 13203 88 56 18307 70 88 18610 18 18054 56 18800 14082 14140 75 14805 00 02 14628 83 50 06 14615 28 80 42 40 14718 14820 80 14971 90 16017 15850 15485 15570 8B 16660 15766 98 90 16880 16941 45 89 1018 16140 18254 16418 10560 10700 16881 61 67 10008 20 f050 00 17105 87 17278 17841 58 71 17674 17660 65 17800 16 24 89 17009 18020 88 02 18188 02 18206 11 17 18888 68 18488 18688 10715 70 18867 18O80 82 19040 42 19171 72 10232 19013 88 87 00 19442 84 10520 78 flUOJO 05 20128 20 20484 20698 20638 47 61 20788 44 20861 5?° Klasse *14d« Lijst No. 2179 f70 m.z. niet, en No. 2541 m.z. f 70. Strafzitting van 8 October 1913. Voor het Kantongerecht werden he den de volgende zaken behandeld Den niet-verschenen J. W. te Wad- dinxveen was ten laste gelegd dat hij op 3 Juni zijn paard, hoewel in draf loopend, herhaaldelijk sloeg. De verbalisant, brigadier Van 't Hoff verklaarde te hebben gezien dat bekl., die met 3 man in een wagen zat, zijn paard, zonder dat daartoe eenige reden was op den Kerk weg te Waddinxveen heeft geslagen, totdat hij aan zijn woning was. Aan ver balisant had bekl. verklaard dat het dier koppig was, doch daarvan was aan verbalisant, toen hij bekl. met het beest in Boskoop zag later, niets gebleken. l>e drank, meende verbali sant, was aaiw «fit ongeoorloofd op treden niet vreemd. Het O. M., het ten laste gelegde be wezen achtend, eischte f 15.boete, subs. 3 dagen hechtenis. De vuilnisman A. de W. alhier, was door den agent Kunge geverba liseerd, wijl hij na waarschuwing ntet voorzien was van een nummer- bewijs voor zijn onder den vuilnis wagen gespannen hond. Bekl. was niet verschenen. Getuigo Runge kou niet met zekerheid verkla ren of de bedoelde hond eigendom was van bekl. dan wel van den ou dernemer van den reinigingsdienst. Om die roden, concludeerde het O. M. tot vrijspraak. Schipper I. v. L. alhier had van zijn motorboot, liggende inde Binnen- Gouwe voor het gebouw der Electri- sehe Centrale, de schroef laten wer ken, zoo dat dit veel lawaai voi-oor- zaakte en golven ontstonden. Bekl. was niet verschenen. De Directeur der Gemeente-Licht fabrieken, de heer F. J. Swartwout de Hoog, als getuige gedagvaard, verklaarde dat van bedoelde motorboot de schroef had gewerkt op zoodanige wijze dat get. bevreesd was dat een daar gelegen geladen baggerschuit wel zou kunnen omslaan. Aangezien de Electrische Centrale het koelwater betrekt uit de Gouwe en door het ver- oorzaken van golving in het water het vuil van den bftdem meekomt het geen voor de Centrale niet weqsche- lijk is, heeft get. den adjunct-haven meester gewaarschuwd. Als tweede getuige werd gehoord de machinebankwerker W. J. Weur- man, die verklaarde op den motor boot van bekl. aan het werk te zijn geweest. Deze getuige was aan hot proefnemen aan de schroef, die na het afzetten van den motor, nog wat blijft doordraaien, dit doordraaien tot het uiterste te beperken. Daarvoor heeft de schroef moeten draaien. Het O. M. eischte f 3.— subs. 3 d. hechtenis. F r i s s c h e, melk. De melkslijters P. en M. alhier, van wie alleen de laatste verschenen was, stonden terecht wegens het ten- verkoop hebben van melk van on deugdelijke samenstelling. Monsters door den agent* Woudenborg j,ude Pl1 Morwl l/otpftf 'J Pr. Hendrikstraat g<|$ ni jl., bleken niet aan de verelsch- ten te voldoen. 1 Bekl. M. voerde aan, dat de melk zoo door don boer aan hem was ge leverd. Hij zelf had aan die inelk niets toegevoegd. Do getuige-deskundige, de heer E. Grendel, verklaarde dat het onder zoek had uitgemaakt dat de betreffen de melk was ondeugdelijk van sa menstelling. Een Zondags daarop ge nomen monster bij den boer-leveraucier voldeed wel. Beklaagde voerde nog aan, dut toen het tweede monster bij den boer ge nomen werd, het water nog uit diens klompen liep, hetgeen door den boer werd goedgepraat door te zeggen dut de koe tegen den emmer had getrapt. Dien dag leverde de boer ook minder melk dan gewoonlijk. De ambtenaar van het O. M., ro- quisitoir nemend, zou, waar onop houdelijk door de melkslijters over tredingen worden geploegd, die er op wijzen dat er met de melk op vieze wijze wordt omgesprongen, geen ge ringe straf eischen. Door den keur meester te Gouda kan niet streng ge noeg worden opgetreden. Geëischt werd f 25.boete, subs. 5 dagen hechtenis. W. M. H., melkslijter alhier, voor eenzelfde overtreding geverbaliseerd, was niet verschenen. Na verklaring van den getuige-deskundige dat deze man, die landbouwer is, blijft door gaan inet het gebruiken van water bij het karnen, wat niet noodig is, hetgeen hem herhaaldelijk is gezegd, vorderde het M., waar deze over treding thans voor do zesde maal geschied, 5 dagen hechtenis. Nachtrumoer en valsche naam. L. M., dekknecht alhier had inden nacht van 17 op 18 Augustus op do Gouwe luidkeels geschreeuwd, waar door hij do nachtrust verstoorde. Bij aanhouding door den agent Lunen burg had hij opgegeven te zijn Geor ge Eikelenboom, welke naam val.rh is gebleken. Beklaagde ontkende te hebben geschreeuwd, hij had alleen gezongen. Geëischt werd wegens het verwek- ken van nachtrumoer f 3.boete subs. 3 d. en voor het opgéven van een valschen naam f lfluboete snbs. 20 dagen hechtenis. M. M. B. Jr., alhier, wiens knecht met een wagen was weggereden zon der dat deze voorzien was van een drinkbak voor den ondergospannen hond, hoorde f 1.boete, subs. 1 dag hechtenis tegen zich eischen. De zaak tegen J.* B. schipper te Waddinxveen, beklaagd van niet ge volg te hebben gegeven aan de be velen van de brugwaohters van de brug aan den Kattensingel, werd daar bekl. verklaarde door den stroom gedwon- gon te zijn te manoeuvreeren, 8 dagen uitgesteld, teneinde getuigen te hooren. Verder werd geëischt Tegen M. C. B. alhier, wegens loo- pen over oen grasperk in het Hout mansplantsoen f 1 subs. 1 dag hech tenis. Tegen L. W. V. landbouwer te Zo- venhuizen, wegens ontduiking van marktgeld door verkoop van frnit buiten de Marktplaats f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Tegen P. H. wegens oponbaro dron kenschap f 3 boete subs. 3 dagen hech tenis. De uitspraken van al deze zaken werden bepaald op 22 Oct. a.s. De vërzetzaak tegen A. G. Sbe klaagd van openbare dronkenschap en verzet tegen de politie werd 8 dagen uitgesteld, teneinde getuigen te hooren. Voetbal. Wij ontleenen aan de Offio. Modod. van den G. V. B. Do vereen, zijn als volgt ingedeeld 1" kl. Alphen 1, Gouda 1, Olympia 2, Schoonhoven 1, Volksweerbaar heid 1. 2° kl. Alphen 2, Gouda 2, Olympia 3, De Strpis 1, Boskoop 1, TOP 2. 3° kl. De Struis 2, Gouda 3, TOP 3, Olympia 4, Schoonhoven 2, de Struis 3, Boskoop2, T.O.G. (Ze venhuizen). De 3° kl. zal gesplitst worden. Verder geeft het blaadje het wod- strijdprogramma der 1° en 2° kl., waar aan we slechts ontleenon voor Zon dag a.s. 1° kl. Gouda—Olympia 2, J. A. Plas- meyer. Alphen—Volksw., B Honselaar. 2° kl. Olympia 3—Gouda 2, Th. Brans. B.V.V.—Alphen 2. Dr. Vermeulen. Ook hedenmorgen luidt het bericht dat de toestaud van Dr. Vermeulen, Lid der Eerste Kamer, zorgelijk is. Japanschc prins ziek. De prins Katsuza is ernstig ziek. Bij zijn terugkoor in Tokio is hij aan gegrepen door oen horsen-ziekte. Stad verwoest. De Amerikaanscho stad Noma (Alas ka) is Maandag bijna gohoel door een storm verwoest. Vijfhonderd huizon zijn totaal vernield. Mannen on vrou wen werken in ijskoude golven die de stad overstroomden en zij trachten te redden wat slechts mogelijk is. De schade beloopt 1 '/2 millioon dollar. Zeer velo personen zijn godwongon buiten te kampeeren en lijden zeer van de koude. De Chineesche Republiek. De Nederlandsche Regeoring heeft heden do Chineesche Republiek als zoodanig erkend. De opstand in Mexico. Nkw-Yohk 8 Oct. Eon tologram uit El Paso meldt dat de bevolhobber der regeeringstroepen zich to Toreon aan de opstandelingen hoeft overgegevon. Prof. Van Swaay. Prof. Van Swaay, hooglooraar aan de Technische hoogeschool te Delft, benoemd lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die zijn benoeming nog in beraad had gehoudon, hooft thans voor die benoeming bodankt en tevens ontslag genomen als lid van do Prov. Staten, waarin hij het district Delft vertegenwoordigt. Brand te Oude-Pekelai Te Oude-Pekela is hedenmiddag een hevige brand uitgebrokon in eon loods met turf en steenkolen behoorend bij de Cartonfabriek „de Aarstroom". Op eenige meters afstand is c.a. 4 millioon kilo stroo opgeslagen en staat de fabriek zelve. Men ia het vuur nog niet meester, doch men hoopt, daar de wind gunstig is het stroo en de fabriek te kunnen behouden, Staatsraad Heemskerk. Het lid van den Raad aan State, Mr. Heemskerk, heeft hoden in do openbare vergadoring van dion Raad in de afdeeling „Geschillen van Be stuur" zitting genomen. van het Koninklgk Meteriologisch Instituut te DE B.ILDT. Hoogste barometerstand 760.1 te Soydisfjord, laagste stand 743.9 te Portlandhill. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot zwakke zuidwestelijke tot zuidelijke wind, tijdelijk opklarond, waarschijnlijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. 787/( 82 7* 6D/S 101 87»/, 90 83% 80% 37 koers van heden. TAN DEN 8 OCT. 1913. SUatslceninecn Ned. Cert. Workolijko Sohuhl 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Araort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Óbl. (Gr. Russischo Spw.mü) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afi Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet, Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Beuk- cii -redlef-lust cl II riffen. Fod. Bankaandoelen Imlustr. Onderueiiiiiicen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Anncl. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kul. Crediet lusfell. en Cultuur Ondernemingen Ilandelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultütrr Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Omlern. Dordflche Petroleum In^ dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl, v. Potr, Bronn. C.v.A. „Sholl" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart H|jen. Ned. Am, Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl.* v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsch au-W ee ucn Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Joniss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngeu. AmsterdamAand. 3 pet. 100 Hongarije. Tneiss-Ro gulirungs-Gos. 4 pet. 1463/( GELDKOERS. Prolongatie 4Va43/^ pCt. Amerikanen lusteloos en weinig omzet, Mij non prijshoudend, Rubbers stil, Potroloum flauw, Tabakkon iets lager, Culturen prijshoudond, Nat. en Buitenl. Staatsfondsen stil en prijs houdend. 70% «r 57'/! 116 45 44»/", 66'/, 65"/,, 23»/, 23'/,, 60 58»/, 232'/, 244'/, 189"/, 232 243»/, 16 198 37»/, 191 37% 185'/, 183'/, 682»/, 630 525 208 123 i% 121'/, 4'/, 106 104 3'/lfi 9»/, 917, 98 99'/, 99»/, 04'/, 617» 135'/, 94'/, 94 93'7„ 287,, 28»/, 159"/, 4'/, 159»/, 4'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2