r 6 waren. Verdronken. N. d Vrijdag 10 October 1013. S2e Jaargan behalve BMitexxlaxxd- Buitenlandsch Nieuws. R00M- FBV1LLETOX. :n-quelle No. 7 te MEER N EEN AMP - Telefoon Interc. 82. XTie'U/ws- exx u^-d-'vextezxtie‘bl©.d. voor G-oixd-a- err Orxxstrelcezx- Verschijnt dagelijks ANDEL LANDWEER. Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. dat wij, ter Bulgarije 87.358 4.167.207 9.168 420.000 ed. O. I.) dat beslag Sewra.. (Wordt vervolgd.) BRONWATER ons Engros- aanbeveling rzoeken onze ORDEN OP REKENING JIJ TERUGGAAF VERGOEI R A 15 CT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post. Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post. Abonnementen worden di w Markt 31, bij onze Agenten 9.080 14.256 275.000 515.000 Vrij bewerkt door AMO. Aantal inwoners G0UD8CHE COURANT Schaakbord", S’/z lering Mercutins. mie, 8 u.. Uitroe jzels. „Perseverat en Woningtoez Onderstandscom >rg- ken wij geregeld tijdig mogen ontvangen va* DDoerten, vermaken)»' l deze dan in on* tlden. inkman Zn., Gouda- (ZAKBOEKJE.) De BURGEMEESTER van GOUDA brengt ter kennis van de Verlofgangers die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overgegaan, dat*in verband met tweede lid van 11 der Landweer- instructie I, hunne nieuwe Landweer- Zakboekjes tusschen den 16don en den 258tön deZer maand op de Secretarie dezer Gemeente (benedenlokaliteit, Af- deeling Militie) moeten worden afge haald. GOUDA, den 10“ October 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. waarom ik naar Zegevehl ben geko men; ik mag nu niet aan mijzclvo donken; ik moet aan niets dan aan mijn broeder nu denken. Dorn boog het hoofd. Ge hebt gelijk, zei hij, hoe kon ik den armen George vergeten’, iloc maakt hij het? voegde hij er vlag aan toe. Hij houdt het hoofd nog omhoog, antwoordde zij, en vertelde hem haar onderhoud met George. Zijn grootste zorg ia om Gertruda voegde zij er aan toe. Kon men haar maar opsporen. Zij moet gevonden worden,, zei Seraphine en om haar lippen speelde een trek van vastberadenheid. Kom mee, ik moet met moeder spreken en gij zult daarbij tegenwoordig zijn. Wij hebben geen geheimen voo/ u. Zwijgend legden de jongelieden oen weg verder af, waar aan de deur van het huisde boschwachtersvrouw reeds heen opwachtte, nieuwsgierig naar be richten van haar zoon. Seraphine sloeg den arm om haar heen en leidde haar in huis en in de kamer. Dorn volgde hen, en nog lang zaten zo In een ernstig gesprek gewikkeld. De Balkan. Ten einde zoo kort mogelijk de ver andering aan te duiden welke tydens de laatste oorlogen op den Balkan heb ben plaats gehad, geven wij hier een statistiekje van de uitgestrektheid van het grondgebied en het aantal inwo- Seraphine en de houtvester hadden ijverig naar dien vreemdeling gezocht die, zooals Dorn aan het meisje had verteld, in den omtrek was gezien en gevraagd had naar een dame, die spoorloos was verdwenen. Inderdaad verklaarden verscheide ne personen een jongen man gezien te hebben, die hen uitgevraagd had, maar opeens was die ook verdwenen. Het was dus wel een beambte van de politie geweest, die het verblijf van Gertruda opspoorde, want men had niet gehoord, dat een andere dame verdwenen was. En als men dat nu kon bewij zenzen, nl. dat het gevonden lijk niet van Gertruda is? vroeg Seraphine verder. Dat zou minstens een negatief bewijs zijn, maar hoe dat te bewij zen, luidde het antwoord, daar allen behalve de belanghebbenden, de iden titeit erkend hebben. Men moet trachten te weten te komen, merkte Seraphine op, wie de doode kan zijn, merkte Seraphine op. Daar ben ik volop mee bezig maar helaas! nog zonder gunstig re sultaat, was het weinig troostvolle antwoord. Daarmee moest het jong meisje zich tevreden stellen, en deze woorden weerklonken haar op den lei ug weg naar huis nog steeds in de ooren. Er steekt iets achter, iets heel anders achter, fluisterde zij, terwijl De Fransche slagschepen Diderot, Vol taire, Mirabeau en Danton zgn gis teren reeds voor Cartagena aange komen. Naar aanleiding der Madrileensche toosten schrijft de Petit Parisien, dat niet alleen in Spanje on in Frankrijk, maar ook in het buitenland de toe spraken zijn tegemoet gezien. Niet alleen omdat oen inniger samengaan der beide landen tegen de een of an dere mogendheid ten doel zou hebben, maar omdat zulk een samengaan voor het Europeosch evenwicht een vasteren grondslag zal uitmaken en dientenge volge den vrede bevestigen zal. Wij tvoten niet van welken aard een toe komstig verbond zal zijnwant er zul len nog onderhandelingen van allerlei aard noodig zijn, waarmede wellicht tijd zal gemoeid zijn. Maar in ver scheidene opzichten kan de 7e October als een historische dag worden aan gemerkt. in en wilde Beiliss op vrije voeten doen stellen. Toen trad echter de minister van justitie Schteglowitoff tusschenbeide. Hij verplaatste den rechter van in structie en beval een nieuw onderzoek. Intusschen werden de werkelijke moordenaars van het knaapje als ge tuigen a charge tegen den ongeluk- kigen Beiliss gedagvaard, en het spreekt van zelf dat zij van allerlei dingen bedachten om de schuld van Beiliss aanmerkelijk te maken. Ook de justitie van haar kant deed het onmogelyke om „bewijzen” te krügou, dat Beiliss de moordenaar was. t Do bijzondere correspondent van het Berl. Tagebl. te Kieff vertelt een en ander over de wijze waarop men daarbij te werk gaat. Hij deelt mede, dat o.a. bij Beiliss in de cel een pro vocateur, zekere Kotatsjevko, werd opgesloten, die in opdracht had den gevangene tot onvoorzichtigheden aan te sporen. Zoo wist hij dezen over te halen een briefje aan zijn vrouw te schrijven, dat natuurlek in werd genomen, maar volstrekt geen bezwarende mededeelingen bevatte. Toen deze poging om den gevangene door een of andere onvoorzichtige uit lating te bezwaren, mislukte, schijnt Kotatsjevko zijn fantaisie te hebben laten werken en hij verklaarde aan de politie, dat Beiliss hem een belangrijke som geld had aangeboden die door de Joodsche gemeente zou worden betaald als zekere getuigen uit den weg zouden worden geruimd. Hoe onzinnig de mededeelingen ven dezen provocateur ook mogen klinken, do officier van justitie maakt er dankbaar gebruik van tegen Beiliss. Thans is, zoo meldt do correspon dent, nog weer een nieuwe getuige iï charge opgedoken. Dat is Ludmilla, de elfjarige dochter van Wora Tsje- beriak, de vrouw die blijkens de ont hullingen van den journalist Broes- jkowski en van den gewezen chef der geheime politie, Krassowiki, do eigen lijke aanstichtster van do misdaad is. Deze getuige Ludmilla, heeft meer dan oen jaar gezwegen. Nu plotseling echter is zij gekomen met de ver klaring, dat haar broertje Sjenja, die intusschen is overleden, Andrej Joost- sjinski en nog andere kinderen op den dag van den moord op de binnen plaats van do fabriek waar Beiliss werkzaam was, hadden gespeeld. Toen hadden Beiliss en twee andere Joden de kinderen overvallen. Haar en oenigo Spawn. Poincaré in Spanje. Volgens een Telegram uit Madrid is het Engelscho oorlogsschip Inflexible uit Gibraltar naar Cartagena vertrok ken om aan de vlootschouw ter eere van president Poincaré deel te nemen, zij de parapluis die zij gesloten had, dieper in den weeken grond plaatste. Moeder vermoedt het, George ook, maar geen van tweeen durft er mee voor den dag te komen. Ik zal het aan het licht brengen 1 riep zij plot seling hardop, terwijl zij bleef staan en diep adem haalde in de bosch- lucht, die vol geurige dampen was. Ik zal Gertruda opzoeken... Ik zal.,. Wat Seraphine nu nog meer wilde zeggen, werd niet meer uitgesproken want hondengeblaf weerklonk en de patrijshond kwam met groote spron gen aansnellen, op den voet gevolgd door houtvester Dorn in jachtcos- tuum, het geweer onder den arm, de weitasch op zijde. Hij bood haar de hand en zei, ter wijl hij haar van onder zijn hoed trouwhartig aanzag: Wees welkom, juffrouw Seraphi ne. Goddank dat ge terug zijt. Ik kon het niet langer in huis uithou den en ben u tegemoet gegaan. - Ik dank u, mijnheer de hout vester, antwoordde Seraphine blo zend, omdat Dom haar zoo aanzag. Om haar verwarring te verbergen, viel zij maar in een plagerigen toon uit: Gij hebt het toch zoolang zon der mij daarginder uitgehouden Ja, toen wist ik niet beter, zei Dorn met kinderlijke openhartigheid, maar nu komt het mij zoo verlaten voor, als gij er niet zijt. Men gewent t L 725.000 gevormde Albanië zal l.M. groot zyn on on- monarchie. Maar hot republikeinsche Zuiden heeft toenmaals gezegevierd. Na dien tijd zijn echter de triomfen der zuidelijke revolutionairen uitge- weest. Dadelijk nadat Yoeansjikaj was opgetredon heeft hij zich doen kennen als een streng heerschep, die bewust op het eenmaal gestelde doel afging zonder zich door invloeden van buiten van den eenmaal ingeslagen weg te doen af voeren. Toen bleek dat Yoean sjikaj niet een machtsinstrument wilde worden in de handen van Sun Jatsen, en zijn aanhangers, hebben deze hem op alle mogelijke wijzen tegengewerkt. Tot zelfs aanslagen op het leven van den voorloopigen president bleven niet uit. Echter onverstoord ging Yoean sjikaj voort, niet schroomende om een al te lastigen tegenstander onschadelijk te doen maken. In een opstand tracht ten de Zuidelijken nogmaals de macht in handen te krijgen, maar Yoeansji kaj had zich voorzien van het mate riaal, dat noodig is om oorlog te voe ren. Hij was er in geslaagd een leening met de Europeesche mogendheden te sluiten, welker geldsommen hem in staat stelden om een duchtig leger op de rebellen af te zenden, die in korten tijd werden gedwongen de wapens neer te leggen en waarvan de leiders ge noodzaakt waren in het buitenland voornamelijk in Japan een toevlucht te zoeken tegen de Chineesche achter volging. Tengevolge van die overwin ning was Yoeansjikaj’s machtspositie aanmerkelijk sterker geworden. Vooral het constitntioneele Noorden was zeer ingenomen met zijn handelwijze. Het heeft steeds vijandig gestaan tegen over het streven der Zuidelijke naar een zoo volkomen mogelijke decentra lisatie. De Zuidelijken hebben altijd aangestuurd op een zoo volledig mo gelijke autonomie der provinciën. Daartegenover stond Yoeansjikaj, die juist in het middel van centralisatie een gelegenheid zag om de zeer lósse deelen van China hechter bijeen te brengen. Rusland. Het „Ritueele” Moord-proces. Woensdag is te Kieff het proces inzake den „rituoolen moord” be gonnen. Dit procos is gelijk men weet, eon onder leiding van don Russischen Minister van Justitie, op zeer omvang rijke wijze op touw gezette poging, om onder het Russische lompenprole- tariaat stemming te wekken voor jodenmoorden <?p groote schaal (z.g. pogroms). Men zal zich herinneren op welke wijze men daarbij te werk is gegaan. Er was eon knaapje vermoord door eenige leden van een dievenbende, die vreesden, dat het kind hen zou kun nen verraden, daar hij toevallig op de hoogte van een paar hunner misdre ven was gekomen. Toen hot lijk gevonden word tradon de moordenaars en hun vrienden als „getuigen” op om te verklaren dat de moord zou zijn gepleegd door een Joodsch arbeider, Beiliss genaamd met „ritueele doeleinden”. De werkelijke toedracht der zaak werd toen het eerst aangetoond door den journalist Bioesjkowski, die ook de ware schuldigen aanwees. Maar de officier van justitie te Kieff achtte deze gelegenheid voor een anti semitische agitatie te schoon, en stelde Beiliss in staat van beschuldiging. De rechter van instructie, met het vooronderzoek belast, zag onmiddellijk de onhoudbaarheid der beschuldiging zoo spoedig aan het goede en schoo- ne, juffrouw Seraphine. Seraphine wilde weer met een los se schertsende opmerking antwoorden inaar zij kon niet; een traan schit terde in haar oog, dat nu donker scheen en wonderlijk schitterde. Zij reikte Dorn zonder spreken de hand die zij al wandelende reeds van de handschoen ontbloot had. Ik ga misschien weer spoediger weg, dan ge denkt, begon zij opnieuw nadat zij eenige minuten zwijgend voortgeloopen hadden. Dorn bleef staan. Gelijk soms een wolk plotseling voor de zon schuift, en het gouden licht onderschept, het landschap met zwarte tinten bedekkend zoo ook nu betrok zijn zonnig ge zicht. Gaat gij weg? stamelde hij. Ik beelde mij in, dat ik u zou kunnen bewegen om voor altijd te blijven, zei hij met warmte. Ik ben maar een onbeholpen man, en val gewoonlijk met de deur in huis. Gij kent me nog slechts enkele dagen, maar toch moet ge opgemerkt hebben, dat ge van het eerate oogenblik af, hier en hij wees op zijn hart een plaats itmeemt; o, als gij kondet toe stemmen om Hij greep weer naar haar hand; zij liet hem begaan, maar zei smec- kend: Stil, stil, vriend, ik mag er Im mers niet naar hooren; herinner u, China. Dezer dagen hebben de verschillende mogendheden do Chineesche republiek erkend. Tevens is thans oen definitieve president gekozen. Deze verkiezing heeft eerst nog heel wat beroering gebracht. Wel driemaal is er gestemd voor men een gevestigde keuze had. De eerste maal moest tengevolge van een misverstand óvergestemd worden den tweeden keer behaale Joeansjikaj slechts 471 van de 756 stemmen, zoo- dnt nog geen resultaat was verkregen. Pas bij de derde stemming werd hij met 507 van de 745 stemmen gekozen, terwijl 179 stemmen op LiYoeanhoeng, den tijdelijken vice-presiden waren uit gebracht. Deze is later met 610 van 719 uitgebrachte stemmen tot vice- president van de republiek gekozen. We gelooven dat de keuze van do kiezers een goede is geweest. Zeer zeker is de Europeesche bevolking van China er mee ingenomen. Yoean sjikaj heeft getoond iemand te zijn die ook in moeilijke tijden zich niet van zijn eenmaal voorgenomen weg laat afbrengen. Hij heeft in de vele jaren dat hij in het politieke leven optreed steeds getracht China te bren gen in de rij der moderne mogend heden. Buiten zijn wil is het tijdperk waarin China sedert zooveel eeuwen geleefd heeft, totaal afgesloten. De Mantsjoe-dynastie dio algemeen gehaat is. China was heeft plaats moeten maken voor den republikeinschen re- geeringsvorm, die nu met volle zeilen een nieuwe koers inslaat. Yoeansjikaj heeft aanvankelijk andere plannen ge had. Zijn idee was een constitutioneel© Voor den oorlog 96.345 4.329.108 Na den oorlog 112.007 4.700.150 Servië Voor den oorlog 48.303 2.957.207 Na den oorlog 87.358 4.167.2017 Griekenland Voor den oorlog 64.657 2.635.952 Na den oorlog 121.268 4.251.952 Montenegro Voor den oorlog Na den oorlog Europeesch Turkije Na den vrede van Londen Na den vrede van Constantinopel 16.201 Het nieuw gt-2, 32.000 vierk. K.M. groot zgn en on geveer 880.000 inwoners tellen. Turkije zou, naar een Engelsch blad mededeelt opnieuw Duitsche hulp heb ben ingeroepen ter reorganisatie van het Turkscho leger. Er moeten reeds onderhandelingen anngeknoopt zijn, deze zijn echter nog slechts weinig gevorderd. De opstand der Albaneezen. Naar uit Belgrado attaie Zeil. wordt gemeld, zijn de gevechten bij Diako- vitza geëindigd met een volledige nederlaag der Albaneezen, die in alle richtingen vluchtten. Alle Albaneezon op Servisch grondgebied zijn ontwa pend. De opstand kan als geëindigd Beschouwd worden. Duitsohland. Naar het Centraal-bureau voor de wereldtentoonstelling te San Francisco mededeelt, hebben thans reeds, hoewel de regeering, naar men weet, offlcieele deelname heeft geweigerd, meer dan 1000 Duitsche firma’s/ waaronder zeer groote, inzendingen voor dezo tentoon stelling toegezegd. Reeds moet eon voortreffelijke vertegenwoordiging der Duitsche kunst en kunstnijverheid ver zekerd zijn. 43) Zoodra de aanklacht tegen Eltes- ter was ingediend, had George ad vocaat Pleiffer, een jong rechtsge leerde, die zich eerst onlangs te Gu- tin had gevestigd, tot verdediger ge kozen. Diens eerste werk was het geweest, om in Duitsche en Engel- sche bladen een oproeping te plaatsen waarin aan iedereen, die iets van de vermiste jonge dame meende te we ten, verzocht werd, daarvan opgave te doen aan mr. Pleiffer. Daarvoor had hij natuurlijk vele plagerijen moeten verduren, om een advertentie te plaatsen, waarin men naar iemand vroeg, die al lang dood en begraven was, maar het was nog veel erger, dat deze maatregel niets hielp. Konden wij de gezochte maar hier krijgen, had hij tot Seraphine gezegd, die hem opzocht, nadat zij haar broer had verlaten, dan had uw broer geen verdediger noodig, dan was ineens de heele aanklacht opge heven; kunnen wij het niet, dan vrees ik dat de scherpzinnigste ver dediging niets kan balen. ners der verschillende Balkan-mogend- heden voorheen en thans. Vlerk. K.M. f 1.25 1.50 1.50 1.90 lagelijks aangenomen aan ons Bureau: en, den Boekhandel en de Postkantoren. pR1Jg DER aDVERTENTIÊN: Van 1—5 gewoge regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer'w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ÈiisrEiuk)

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1